Letteren en Kunst. Landbouw en Vrsscherij. Rechtszaken. Sporten Wedstrijden Van Overal. ONDERWIJS. zes bankbiljetten ontvangen bad ten kan tore van de Bank in kwestie en deelde ;mede, dat hem het geld voor den wissel 'ad f 2400 was uitbetaald geworden door den- geen die thans als verdacht in hechtenis zit. Nader bleek dat de kas van de instelling .Dinsdag niet toereikend was om dien wissel van f 2400 uit te betalen; er was slechts f 900 in kas en dus kon er onmogelijk t 2400 worden uitbetaald; desondanks is door den verdachte aan den looper der fir ma Vlaer en Kol f 2400 ter hand gesteld, wat het vermoeden heeft doen ontstaan, dat het beheer van den verdachte niet gëheel en al in orde is geweest en hij het tekort in de kas heeft willen aanvullen met de biljetten ad f 300 uit den aangeteekenden brief. De 12 overige banbiljetten van f 300 (er worden er 18 vermist) zijn nog niet 'gevonden. Denzelfden ochtend dat de dief stal werd ontdekt, waren echter reeds een aantal bankbiljetten aan andere kantoren in betaling gegeven, o.a. ook aan de Nederl. Bank. Al deze kantoren gaven inmiddels die biljetten ook weer in betaling aan anderen, zonder op de nummers te letten, wat de op sporing natuurlijk nu zooveel te moeilijker maakt. De verdachte blijft alle schuld ontkennen. De stukken zijn in handen der justitie ge steld. KEN BISSCHOPPELIJK WOORD OVER KERKELIJKE KUNST. Reeds voor jaren is erop ge wezen, hoe verderf lijk voor een opbloeiende roonische liturgische kunst het kunstlooze fa briekswerk is. Met groote ingenomenheid mogen wij ze ker me.'dinv maken van het Bisschoppelijk ver maan van Z. D. H. Mgr. dr. Augustinus Ki- lian, Bisschop van Limburg in Nassau, die in zijn diocesaan blad een schrijven publi ceerde, waarin hij met grooten nadruk er tegen op komt, dat de kerken met leelijke fabrieksproducten worden „gesierd". Men werpe niet tegen, dat het aanschaffen van kunstwerken te duur is. Beter één kunst werk te koopen dan een dozijn afschuwelijke producten. Een pastoor moet niet alles wil len doen, doch ook iets ter verfraaiing van zijn kerk aan zijn opvolger overlaten, zoo voert de Bisschop aan. Aldus zullen onze ker ken in den loop der tijden weer echte ker- kelijko kunstwerken bekomen. „Uitsluitend zulke echte kunstwerken aan te schaffen eischt zoowel de waardigheid van God's huis als de eerbied voor en het be lang van de christelijke kunst en van de christelijke kunstenaars. Deze laatsten lijden dikwerf gebrek, terwijl do kunstfabrieken schitterende zaken maken." PROPAGANDA VERGADERING VAN DEN R. K. TOONEELBOND. Teneinde misverstand te voorkomen^ zij er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat ge noemde vergadering, op Maandag 29 Juni a.s. de3 middags 1 uur toegankelijk is voor alle R. K. Tooaeeïvereenigingen van Neder land. Buiten de behandeling der agenda zal als spreker optreden de WelEerw. Pater Fr. Duijnsteo, schrijver van „de Triomph des Kruises". Aangezien de zaal der li. K. Werk- liedenvereen. „St. Joseph" in de Obreeht-- straat te Utrecht voldoende ruimte biedt, worden daar zéér velen verwacht, die iets gevoelen voor organisatie op Roomsch Too- neelgebied. Dus Tooneelvrienden, allen op naar Utrecht op den feestdag van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulusl DE VARENDE ZANGER. No. 6 van „De Varende Zanger" is versche nen. Deze aflevering opent met een bespreking door den WelEerw. Heer Linnenbank over de muziek bij de reizangen van Jephta, dat in Utrecht door de studenten is opgevoerd. En vervolgens bevat dit nummer nieuws van de R. K. Vereenigingen. We willen niet zeggen dat dit niet interes sant is; de verslagen zijn uitvoerig genoegI maar toch maakt deze aflevering geen erg royalen indruk. EEN R. K. PERSBUREAU. Wij gaven dezer dagen een bericht, waaruit bleek, dat te Delft een R. K. Persbureau is op gericht, waar men voor een zeer geringen prijs bijna een geheel courant kan verkrijgen. Het bericht was eenigszins spottend, omdat bij ons de meening voorzat, dat zooiets wel niet veel zijn zou. Thans verdedigt dit R. K. Persbureau zich in sommige bladen en zegt in een Ingezonden stuk o.a. te willen „trachten de pogingen, om tot j oprichting als zoodanig te geraken, vrjj te ma- ken van verdachtmakingen in verband en naar aanleiding van ons streven geuit. Vooraf wen- schen wij er echter zoo lezen wij, onze i teleurstelling over te uiten, dat dit streven, zon der dat men het begrijpt of zich de moeite ge troost om het te begrijpen, bij voorkeur van Ka tholieke zijde in zulk een ongunstig daglicht wordt geplaatst. Er ligt toch voor de Katholie ke Pers inderdaad nog wel een ander en beter arbeidsveld open, dan de meest ernstige pogin gen om Katholieke bladen, die zich de weelde eener redactie niet kunnen veroorlooven, te voorzien, van degelijke Katholieke lectuur be spottelijk te maken. Onze eerste taak is dan ook geweest onze geestelijke overheid te Delft ken nis te geven van ons voornemen. De welwillen de raad dien wij van die zijde mochten ontvan gen, was om eerst voeling te houden met de verschillende uitgevers om bij gebleken succes Bisschoppelijke goedkeuring en censuur aan te vragen. Onze tweede taak was, ons per ad vertentie in enkele bladen in verbinding te stel len met Katholieke journalisten, die ons de on derscheidene artikelen zouden willen leveren. Onze kostenberekening moge ietwat voorbarig zijn geweest, ze is in geen geval bindend en mocht het gevraagde honorarium der medewer kers ons eene uitgave als zoodanig niet moge lijk maken, dan zal aan ons de taak zijn om de uitgevers mede te deelen, dat hetzij door gebrek aan deelname, hetzij door de te groote onkosten van de oprichting van een persbureau als zoo danig niets kan komen. Vooralsnog hebben wij geene reden om de laatste veronderstelling tot de onze te maken, gezien de vele sympathiebe tuigingen, die we op onze voorloopige circu laire mochten ontvangen, en die onze verwach tingen in dezen allerminst hebben beschaamd. Alleen door samenwerking van alle R. K. bla den kan een gunstig resultaat worden verkre gen. Nogmaals moeten wij er ons leedwezen over uiten, dat een streven wij zijn daarvan ten volle overtuigd dat in eene werkelijke behoefte zal voorzien, reeds bij zijne geboorte den kop moet worden ingedrukt, terwijl liberale persbureaux zich, dank de Katholieke medewer king, in een ongekenden bloei mogen verheugen. Wij zullen echter trots alle tegenwerking voort blijven gaan op den door ons ingeslagen weg, en mocht het zijn, dat onze ernstige pogingen schipbreuk zouden lijden, dan zullen we toch de voldoening hebben gesmaakt de laffe afbre- kers tot de overtuiging te hebben gebracht, dat er nog mannen zijn, die trots minachtenden spot en tegenwerking de handen aan den ploeg hebben geslagen om te trachten te bereiken, wat liberale persbureaux zoo gemakkelijk moch ten verkrijgen." tigen glimlach, ik moet zacht spreken. Wat dunkt u ervan dat ik mij eens naar uwe vrouw begaf om haar zacht, zeer zacht in het oor te fluisteren dat gij met eigen hand hare voorgangster had doorgestoken, om dat de edele vrouw uwe medeplichtig heid aan den moord uws vaders ontdekt had en sinds dien tijd geen rust meer kon vinden? Ik bid, k zweer u. zwijg! riep Sedatus en greep met de hand in den boezem als zocht hij een wapentuig. Bibilus had echter scherpe Zonder odt men eeiiige vernnderiiig* in zijne gelaatstrekken kon bespeuren haal de hij een. breed mes uit eene lederen sche de te voorschijn. In het gezelschap van mannen als gij, moet men zich op alles voorbereiden; gij ziet dat ik mij zou weten te verdedigen. Laat ons vrienden blijven, sprak Sedatus op huichelachtige» toon, en met een gelaat waarnit angst en vrees straalden. Daarom is het mij niet te doen. De hoofdzaak is hierhij maakte met duim en voorvinger eene beweging alsof hij geld telde. En wanneer ik in weerwil van al uwe bedreig.ngen weigerde? vroeg Sedatus. Dit zou mij wellicht een bezoek bij den profeet en n liet leven en vermogen kosten. Dat ik mij ook ten koste van mijn eigen le ven niet zou laten afschrikken, dit zal ik er wel niet behoeven bij te voegen! gij kent my daarvoor genoeg Ik heb te vaak voor andere kleinigheden mijn leven gewaagd, om een oogenblik te aarzelen wanneer bet er op aan komt, om mij op een lafaard, als gij zijt, te "wreken. Sedatus wist dat deze bedreiging bij een VARKENS FOKKEN. Sedert de zuivelbereiding' in ons vaderland zulk een hooge vlucht heeft genomen, en vooral in de eertijds achterlijke streken, de zuivelfabrieken als paddestoelen uit den grond zijn verrezen, hebben onze landbouwers volop ondermelk en karnemelk, om veel varkens te mesten. Maar als er veel gemest wordt, dan moet er ook druk gefokt worden, teneinde steeds te kunnen voorzien in de steeds stij gende behoefte aan jonge biggen. Vroeger ken de men enkele bepaalde centra voor de var kensfokkerij en de kooplieden van wijd en zijd kwamen op de markten de biggen koo pen, om die weer in andere oorden van de hand tie doen. Maar de fokkers van weleer konden niet meer voldoen aan de steeds toe nemende vraag, de prijzen gingen voortdu rend omhoog en nu begint men op vele plaatsen zijn volle aandacht te wijden aan de fokkerij van varkens. Niet zelden gaat men daarbij eenigszins roekeloos te werk, men fokt in den blinde weg zonder een bepaald doel voor oogen te houden. De uitslag be antwoordt dan vaak niet aan de verwach tingen, die men koesterde en dit leidt niet zelden tot ontmoediging. Wanneer men zich op de fokkerij van varkens wil toeleggen, dient hien zich in de eerste plaats af te vragen, wat in een streek het meeat ge- Avild is, een vleeschvarken voor export of een èpekvarken voor huishoudelijk gebruik. Waar de varkens voor de exportslachterijen, worden opgekocht, kan men met het grootste voordeel gebruik maken van de hoogveredelde Engelsche cultuurvarkens. Dit zijn zonder uit zondering vroegrijpe dieren, die met het noo- dige krachtvoer in enkele maanden tot een gewicht van 80 tót 1200 K.G. worden ge bracht. Willen de boeren daarentegen een laatrijp zwaar epekvarken mesten, dan die nen 'de fokkers ook die richting uit te gaan. Het oude, inheemsche varken of de Vlaam- mensch als Bibulus niet al te licht mocht ge schat worden. Mij bezon zich een oogenblik en Bibulus, die zijn man kende, meende daar uit te zien dat deze inschikkelijker zou wor den. Het duurde hem echter te lang alvorens Sedatus een hesluit had genomen. Het schijnt u moeilijk te vallen een einde aan de zaak te maken, sprak hij. Wanneer ik de zekerheid heh dat gij mij in de toekomst niet meer lastig zoudt val lensprak hij dralend. Dat licht aan u zeiven, klonk het ant woord. Geef mij thans eene som die mij het terugkomen onnoodig maakt. Welnu, ik zal u 20,000 sestercen ter hand stellen. Kindergeld! Mijn hand zal nauwelijks ge vuld zijn, wanneer gij er zooveel geld wilt in leggen. Dan zal ik er u 40.000 geven, opdat gy beide handen kunt vullen; doch dan moet ook Dat zal zeker voldoende zijn om de eer ste uitgaven te bestrijden, doch ik moet spoe dig temgkeeren. Wilt gij mij ruineeren? Gij schertst Sedatus! Gij zijt rijker dan Cesar en telt de Sestercen met millioenen. Heeft onlangs bij een feest uwe dochter niet een halssieraad gedragen, dat tienmaal veer tigduizend in waarde bedraagt? De mensehen overdrijven, Bibulius. De Senoniër was verplicht zich naar den wil van den Fransehen vriend te voegen; na lang aarzelen voegde hij nog eene vrij aan zienlijke som bij de 49,000 Sestercen, en toen verliet hem de voormalige priester van Ves ta, zonder zelf een woord van dank uit te Bchè zwijnen ziitjen Sa» bcteir aan'Eet doteï beantwoorden. Wil men een tusschenproduct, Üan komt het veredelde Duifeche landzwijn mee» in aanmerking'. Vooral de nouder van 'den fokbeer heeft in dit opzicht noodig te weten, wat men wil. D>e fokkeirs mogen ook noodt uit het oog verliezen, dat een vet varken niet goed ge schikt is voor de fokkerij. De dieren moeten wel goed gevoerd worden, maar mogen vooral niet gemest worden. Veel eiwitrijk eten is voor de fokdieren noodzakelijk. Men bedenke slechts wat zij' moeten produceerem Rui me, zuivere, luchtige hokken hebben de die ren voortdurend noodig. Een ruime, bescha duwde loopplaats buiten, met water ter ver- frissching is geen overdadige weelde. Bij' het varkensfokkea vervalt men niet zelden in nauwe familieteelt. Een gevolg van nauwe familie-teelt is niet zelden onvruchtbaarheid, waarover bij de varkensteelt maar al te zeer wordt geklaagd. „ROEST", Op zeer bedenkelijke wijze vertoont zich te Harderwijk in het te veld staande koren een ziekte, door de landbouwers „roest" ge noemd. Ouden van dagen herinneren zich dat genoemde ziekte hier voor pl.m. 75 jaren, en kelen noemen hélt jaar 1845, ook voorkwam. Toen moet zelfs de geheelè rogge-oogst er door mislukt zijn. 'tls te begrijpen, dat in landbouwlkringen de vrees gekoesterd wordt, dat ook nu van den oogst wel eens niet veel terecht kon komen. •teïsfaat' om den Wedstrijd in Holland te hou den laten afschrikken, of aan dezen wed strijd in den vreemde deel te nemen, blijkt wel uit het aantal deelnemers hetwelk 80 bedraagt, tegen 57 in 1912, toen de wedstrijd op den weg Nijmegen-Roermond werd verre den, en 55 deelnemers in 1913 toen do wed strijd rondom Antwerpen was georganiseerd. Van de deelnemers noemen wij' slechts, Tr. Wiersma, Kampioen 1913, Ei-kelens, Kampi oen 1912, Kalkman, Kampioen 1909; de drie Gebroeders van der Wiel, Straat, Blekemolen, Stouten, Fransen, Brunt, Waluder, de Jager Gebuis, Martinussen enz. waaruit blijkt dat het puikje van de Nederlandsche rensport aar; den wedstrijd zal deelnemen. De jury zal bestaan uit de heeren Tr. Berkhout, Am sterdam, 2e voorzitter van den N. W. B. Hub. Kluitmans, Hoofd eener school te Hel mond, H. Verlinden, Lid van den Gemeente raad van Bergen op Zoom. Wedstrijdcommis sarissen en F. T. de Jong te Leiden, Bond tijdwaarnemer. ONDERWIJZERSOVERVLOED. Naar schatting loopen op het oogenblik minstens 1000 onderwijze re en onderwijze ressen rond zonder betrekking, onder wel ke nog verscheidene van een jaar terug, zegt de Geld. Menigeen probeert nü onder dak te komen als volontair bij het bijzonder onder wijs, waar de besturen voor zoo'n overcom plete kracht nog f 260 subsidie ontvangen^ De overvloed is de laatste jaren gaandeweg toegenomen. VAN ELDERS. AFBREKEN. In het begin van het jaar 1903 kocht zekere A. S., slager te Rijssea een stuk grond van zijn broeder en hij' bouwde daarop een huis. Kort 'daarop failleerde die broeder-verkooper en curator in diens faillissement vermoedde, dat bedoeld stuk grond was verkocht om het aan het faillissement te onttrekken. Daar om stelde hij een rechte vordering in, strek kende tot terugbrenging van dat land In den faillieten boedel en afbraak van het daarop febouwde huis, welke vordering ten slotte oor de rechtbank te Almelo werd toegewezen. S. kwam tegen dat vonnis vervolgens in hooger beroep bij het gerechtshof te Arn hem en voerde aldaar aan, dat hij' te goeder trouw Van zijn broeder dat stuk grond had gekocht en wees op de enorme schade, die voor hem zou worden veroorzaakt, wanneer het huis moest worden afgebroken. Het Hof heeft toen nog gelast, dat de beide partiien in persoon zonden verschijnen om te Depioe- ven Öeze in der minne te vereenigen, doch deze poging mislukte, daar S. niet in staat scheen te zijn den boedel', door inbrenging van een som gelds voor het verlies van het land schadeloos te stellen. Thans heeft het Hof het vonnis van de rechtbank te Almelo bevestigd en zal dus S. verplicht zijn het door hem gebouwde huis af te breken. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard; 22 Juni, J. Herweijer, landbouwer, Oud- Beierland. H. Koomen, zander beroep, Buiksloot. Geëindigd: door het verbindend worden der uitdeelingislijst, de faillissementen R. Blazer, wed. D. Blitz, koopvr. in papierwaren, Rotter dam; H. v. d. Berg Sr., Groningen; J. M. van den Bosch, 's-GravenhageW* Gabel, win kelier, 's-Gravenhage. WIELRIJBEN. ,Voor de tweede keer zal a.s. Zondag hét weg Kampioenschap van Nederland, uitge schreven doo r den Nederlandschen Wieier- Bond in België Worden verreden. De start zal 'te elf uur plaats vinden nabij: de Harre- veld wielerbaan ie Brussel, vanwaar de ren ners heen en terug naar Gent hebben te rij den, een afstand van totaal 100 E.M. Dat de wielrenners zich niet door de afwij zende beschikking van den Minister van Wa- j brengen. Toen hij op den drempel stond keer de hij zich nogmaalts om en zeide met een spottenden glimlach: Tot wederziensl! j Bibulus keerde niet naar de voorstad Vi- rus terug, maar begaf zich naar het meest be ruchte kwartier der stad, aan den oever jvan de Icauna. Hij sloeg eene nauwe, morsl- jge steeg in. De hooge huizen die daar ston den zagen er vochtig en vervallen uit en [schenen als uitgestorven Ia €ea der laatste j huizen van de steeg verdween de priester. I Wij zijn verplicht een kleinen terugblik in jonze geschiedenis te werpen, en einde de omstandigheden te leeren kennen, die de her- schepping des tempels van Vesta tot eene christelijke kerk in het leven hadden geroe pen. Sabinianus had het getal der geloovigen onophoudelijk zien aangroeien, en daar u geen gebouw wist te vinden; dat groo aanzienlijk genoeg was, om tot een christen tempel te worden inericht, richtte hy t oog op de tempel van Vesta, die buitendien in dien tijd nog slechts spaarzaam bezocht werd. Juist toen Bibulus en Sedatus naar Rome vertrokken waren, nam hij de stoutmoedig heid van met eenige der voornaamest© chris tenen ziohi tot Leodorieh te begeven, met de bede om hun het bedoelde gebouw voor hun godsdienstoefeningen af te staan. De pre fect aarzelde aanvankelijk nog wel, doch daar hij zelf na jaren lang in twijfel te hebben ge staan, voornemens was den christelijken gods dienst te omhelzen, kon die aarzeling onmo gelijk lang duren. Hierbij kwam nog dat zijn vrouw zich bereids tot Ihet Chriestendom be keerd had en hem onophoudelijk op den zie- Een kerk ingestort. In bet Belgische dorp Cruybeke waren werklieden bezig met de ver- grooting van het oude, uit de dertiende eeuw dateerende dorpskerkje. Terwijl een twee la: werklieden een muur wegbraken, stortte deze plotseling in en sleepte beide werklieden mee. Ze werden zwaar gewond onder de puineu weggehaald. Kort daarna viel 't heele kerkje in puin, alleen de toren bleef staan. Een bisschop gewond. Toen de vorst-bls- eehop van Krakau, Mgr. Sapicha-Kodenski, zich dezer dagen naar een dorpje in de nabij heid wilde begeven om een kapel in te wij den, werd het paard van een hem begelei denden boer schichtig. De vorst-bisschop sprong uit zijn rijtuig om den ruiter bij te staan, doch kreeg daarbij een slag van het paard in de rechterzijde. Ofschoon ernstig ge wond, leidde Mgr. Sapieha-Kodenski toch de inwijdingsplechtigheid; van de visitatierei», welke hij terzelfdertijcl wilde houden, moest hij echter afzien. Futuristisch krankzinnigenwerk. Nu heb ben de Futuristen een concert te Londen ge geven met een orkest, samengesteld uit gon- zers, trommers, windmadhines, gilfluiten, dondermachines en hoe de Futuristische in strumenten verder heeten mogen. Het duurde niet lang, zegt de N. R. Ct., of er werd door het publiek evenveel en even- schoone furistische muziek gemaakt als door de heeren op het podium; want de concert bezoekers werden hoe langer hoe vroolijker en uitgelatener, en lachten; gilden, floten, schuifelden, honkten met stoelen, zoodat er een dubbelconcert van de zeldzaamste klank effecten ontstond. Marinetti kwam op het po- diu111 en schreeuwde de zaal in; het zijn weer de domkoppen, die lawaai maken, het is weer de bourgeoisie die protesteert, die den triomf van bet futurisme tegenhouden wil. Doch triomfeeren zullen wij! Te Londen heeft echter voorloopig het pu bliek getriomfeerd; want men was vooral na Marinetti's toespraak zoo door het dolle heen geraakt, dat de musici het nuttelooze van hun krassen, brommen en gonzen inzagen en er maar mee ophielden. Een droeve historie. In het bij Reus ge legen dorpje Röttersdorf sloeg eenige dagen geleden des nachts de 50-jarige echtgenoote van 'n landeigenaar haar man, terwijl hij sliep, met een bijl den schedel in. De vrouw begaf zich daarop naar de slaapkamer van haar 16-jarige dochter, wie zij eveneens het hoofd verpletter de. Daarna verhing de vrouw, die waarschijn lijk in een aanval van krankzinnigheid gehan deld heeft, zich op den droogzolder. Diamanten-diefstal te Brussel. De heer Ed. de Jongh, diamantenhandelaar, wonende op de Keyserlei te Antwerpen, is naar de N. Gaz. meldt Vrijdagmorgen te Brussel het slacht offer geworden van doortrapte zakkenrollers, die hem op behendige wijze ontlast hebben van een brieventasch, inhoudende voor meer dan 200,000 francs aan diamant. De heer De Jongh was te Brussel in de Noordstatie uitgestapt. Alvorens de statie te verlaten had hij zich verzekerd dat zijn brieven tasch nog steeds in den binnenzak van zijn frak zat. Op den hoek der Kruidtuinlaan en Nieuw- straat, ontmoette hij iemand dien hij vroeger nog wel eens gezien had en die hem toen een som van 86,000 francs had willen ontfutselen. Deze knoopte behendig een gesprek aan met den heer De Jongh, die weinig in zijn schik was met dat ongewenscht gezelschap, te meer daar de man nog vergezeld was van twee ongunstig uitziende individuen. Zij wandelden samen een eind verder, terwijl de man den heer De Jongh met allerhande vragen overstelpte om zijn aan dacht zooveel mogelijk af te leiden. Toen de diamanthandelaar eindelijk van zijn lastig ge zelschap ontslagen was, sprong hij op een tram, die hem naar zijn bestemming moest brengen. Toen de conducteur hem zijn kaartje over handigde, deed deze hem opmerken, dat zijn jas op de borst doorgesneden was. De heer De Jongh ontstelde hevig toen hij zag dat zijn bin nenzak met de kostbare brieventasch verdwe nen was. De vermoedens vallen natuurlijk op de drie personen, waarmede de koopman gesproken heeft. j Het onzedelijk tooneel. Een artiste en de directeur van een Parijseh theater eischten on- langs beiden wegens contractbreuk een scliade- vergoeding van 6000 fr. De artiste verklaarde, dat zij geweigerd had te spelen, omdat zij in een onzedelijke rol zou j moeten optreden. De 5e Kamer van de recht bank Seine overwoog, dat in een tijd, waarin alle preventieve censuur op het theater is af geschaft en waarin de onzedelijkheid op sommi ge tooneelen alleen beteugeld kan worden door de openbare meening, het niet slecht genoemd kan worden, als de vertolkers daarvan in eenig opzicht die meening verloochenen door een rol te spelen, welke hun eerbaarheid kwetst De rechtbank weigerde dus de schadevergoe ding aan den directeur. Doch zij werd ook ge weigerd aan de artiste, die, alvorens het con tract te teekenen, wist welk soort stukken op dat tooneel vertoond werden. Een Amerikaansch plan. Hiram Maxim, de zoon van den beroemden Amerikaanschen uitvinder, heeft in de Amerikaansche bladen voorgesteld, dat alle eigenaars van plezierjach ten in de Ver. Staten, hun vaartuigen zullen voorzien van installaties voor draadlooze tele grafie, die dan bij een eventueelen oorlog en ook bij rampen op zee van nut zouden kunnen wezen Grondverzakkingen te Parjjs. Er hebben zich te Parijs weer nieuwe grondverzakkingen voorgedaan zegt de N. R. C. In de Avenue Mon- tigne is een gat geslagen van drie meter diepte en vier vierkante meters oppervlakte. Een ka stanjeboom, die langs het trottoir stond, achter een werkplaats van de Metro, is weggezakt tot aan zyn takken toe. Op de Place de la République is de grond over een oppervlakte van een meter in het vier kant een halven meter weggezakt onder de voe ten der voorbijgangers. En in de Villot-straat is een gat van ruim een meter diepte ontstaan, waarin men water hoort ruischen, zonder dat men weet waar het vandaan komt. Voorts is er in de vroegte in de Moncey- straat op den hoek van het plein van dien naam een grondverzakking waargenomen. De verzak king strekte zich uit over een lengte van vijf en een breedte van twee meter. Zij was geluk kig maar eenige centimeters diep. Dronkenschap in 't Russische leger. Het edict vau den Czaar tot bestrijding van het drankgebruik in 't leger bevat o.a. de volgen de bepalingen: Het is aan de soldaten van alle/ wapenen verboden gedurende hun dienst tijd gebruik te maken van eenigen geestrij ken dranken. Het is vea-boden soldaten uit te zenden om geestrijke dranken te koopen. Soldaten, de gestraft zijn voor het gebruik van spiritualiën, kunnen niet tot onderoffi cier worden bevorderd, en zij die gestraft zijn degens dronkenschap, krijgen geen getuig schrift van goed gedrag, als zij naar hun haardsteden terngkeeren. De artikelen, die het edict bevat ten op zichte der officieren, zijn niet minder streng-, Een raak woord, maar toch waar! Een pijnlijk incident wordt gemeld uit Turijn dal daar is voorgevallen bij de begrafenis van een jong werkman, bij de laatste straatoproe- ren gevallen. Toen de socialistische gezellen bij het graf hunne redevoeringen hadden ge ëindigd, sprong met een wilden kreet van smart de moeder van den doode voor de ver zamelde partijvrienden en riep: „Hij was braaf als een heilige, eer hij zich bij u liet insehr-ijven. Ja, een heilige. En gij hebt hem tot een ellendeling gemaakt" Beschaamd verlieten de roode redenaars het kerkhof. Een moordaanslag te Parijs. Toen Zon dagavond baron Henri de Rothschild de opera te Parijs verliet, werd hij aangevallen door een individu, dat vijf revolverschoten op hem loste, die hem licht verwondde in de heup. De dader, een zekere Pruhdon, die vroe ger melkslijter was, beweert door de melk inrichtingen op philantropische basis geruï neerd te zijn. Hij had daarom aan Rothschild dreigbrieven geschreven. Een dierentemmer gedood. Een dieren temmer, die in een leeuwenkooi in een circus te Chicago binnenging, werd gedood en ver- levrede en het geluk wees, dat zij smaakte. Nu wilde hij ook niet langer voor het oog der menschen schijnen wat hij niet was, en daar de tempel van Vesta door de heidensche priesters haast niet meer bezocht werd, om dat de offergiften in den laatsten tijd geheel veronachtzaamd waren en hij onmogelijk lar ger het dringend verzoek van Sabinianus kon weerstaan, besloot hij eindelijk den gewichti ge n stap te doen, die zooveel zou bijdragen tot verheerlijking van den waren God en tot vestiging van het Christendom in Gallië Het was zijn wil dat hij en zijne beide nog ?euga - ge kinderen de eerstelingen zouden zijn die jin den voor mali gen tempel van Vesta door het Doopsel in het Christendom zouden wor- j den opgenomen. Dat voorbeeld vond navoï- j ging; vooral ook toen Excelsa te Senones terugkeerde en daar na een langen strijd als een geheel ander wezen verscheen; wel met denzelfden afkeer van zingenot, maar ont daan van den trots en met diep berouw over hare afdwalingen in de heidensche oneemg- heden en hare liefdeloosheid tegen haren broeder. Zij ontving tegelijk met Leodorieh het H. Doopsel en werd gevolgd door haren broeder Gennorix, die eveneens zijn hardnek kigheid had afgelegd. Juist op den dag dat Bibulus uit Rome terugkeerde werd de tem pel van Vesta plechtig aan den waren God toegewijd. Leodorieh en zijne kinderen, Ex celsa, Gennorix en twee anderen ontvingen t Doopsel, en de voormalige priesteres reikte op de plaats waar zij vroeger in onbuigza me trotschheid als een wichelares troonde, in ootmoed als christelijke maagd hare hand aan Victorinus. VH. DE APOSTEL VAN GALLIë. Ingevolge de lastgeving van Sabinianus, wiens uitgebreide gemeente te Senones zijne voortdurende tegenwoordigheid eisebte, had Altinns, die te Ferrières verbliif hield, on derscheidene reizen in de provinciën van Gallië ondernomen, waarheen Simon Petrus van tijd tot tijd onderscheidene apostolische mannen had gezonden. De zendelingen ston den met elkander in verbinding en raadpleeg den onderling over de belangen der districten waarheen zij door het algemeen hoofd der Kerk waren gezonden. Weinige dagen vóór de inwijding van den voormaligen afgodstempel tot een christelij ke Kerk, kwam Altinns, daartoe door Sa binianus opgeroepen, te Senones aan. Tot opwekking en stichting der geloovigen deed hij een uitvoerig verhaal van den_ voornaam ste gebeurtenissen, die hij de stichting der Kerk in de overige deelen des lands hadden plaats gegrepen en schetste den toestand der bewoners voor en na hunne bekeering. Het gelaat van Altinns schitterde van vreugde, toen hij verhaalde dat hii den ulf den dood opgewekten Lazarus van Bethanië, met zijne zusters Martha en Maria te Massi* lia had gezien. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6