Smakelijk Brood Electr. Lnxe-Broodfabriek Haarlem en buitengemeenten. Nederlandscite R, K. Volksbond voer R. K. Vereeninigingsleven Haarlem en 0. Mengelwerk. VRUDAG, le Vrijdag der maand, bijzon der toegewijd aan de vereering van het Goddelijk Hart; 8 uur gezongen H. Mis voor de leden van het Genootschap van het H. Hart en 8 uur voor Joannes Konst. ZATERDAG, Peest van O. L. Vrouw Visitatie; kwart over 8 voor een overleden Moeder. De gebeden worden verzocht voor Dymphna Hoosduin—van der Woerkom, en Antonius Voortman, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor, Petrus Zuiderduin, Joannes Adrianus Bontje en Abram Ham eterman, die in den Heer zijn overleden, NTT,HT W-VENNEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 3 uur Vespers. Heden en in de week Catechismus naar gew. Na de Vespers gele genheid om te' biechten, zoolang er achter eenvolgens biechtelingen zijn. MAANDAG, Feestdag van de H.H. Apos telen Petrus en Pan"us, te vieren als Zondag; 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis3 uur Vespers met Rozenkransgebed. vergadering van St. Isidorus, in do Kleine Vereeniging. Agenda: 1. Bloemententoonstel ling. 2. Bespreking vaandel. 3. Verkiezing van twee afgevaardigden voor den bond St. Deus Dedit. Candidaten kunnen tot den aanvang van de vergadering ingeleverd worden. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. De Kerkberichten die te laat inkwamen voor dit nummer, zyn opgenomen in de Nieuwe Haarlemsclie Courant van heden. ROOSTER DER RETUAITEN van het St. Clemenshnis te Noordwükerhout. 29 Juni—2 Juli. Jonge dames. Verg. 10.—. 4—7 Juli. Jongenspatronaat. Vergoeding 4. 9—12 Juli. Meisjes. Vergoeding 4.—. 14—17 Juli. Jongedames uit den Middenstand Vergoeding 6.—. 19—22 Juli. H.H. Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden. Vergoeding 4.—. 25—28 Juli. Mannen en Jongelingen. Verg. 4. Van het Retraitenhuis «De Tbabor" te Rotterdam. 29 Juni—2 Juli. Leden der Eeuwigd. Aan bidding. Door een pater Jesuiet (voltallig) G—9 Juli. Meisjes uit dorpen. Vergoeding 6 Door een pater Augustijn. 20—23 Juli. Meisjes uit steden. Vergoeding 4. Door een Pater Redemptorist. 2730 Juli. Gehuwde dames Middenstand Verg. 6. Door een Pater Dominicaan Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. HERRI J. CAREL.S, Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 29 Juni. Herstemming voor een afgevaardigde voor den Centralen Raad tus echen de heeren J. van Dam, P. Dijt en A. L. Vollaerts. Dinsdag 30 Juni. Algeineene leden vergade ring van het Ondersteuningsfonds St. Joan de Deo. Woensdag 1 Juli. Vergadering Bleekers en verg. Kleermakers. Eerbied in Gods Huis. Donderdag 2 Juli. Rechtskundig advies. - Vergadering Rederijkers. Vrijdag 3 Juli. Propagandaclub. Zaterdag 4 Juli. Huipspaarhank Sehoter- kwartier. Half negen Spaarbank. Steunco mité. Inschrijving Bakkerij. Spaarkas Sint Nieolaas. Namens het Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 27 Juni des avonds van half 8 tot ihalf 9 zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal; tevens gelegenheid zich als lid op te geven. Maandag 29 Juni, des avonds ten half acht, algem. ledenverg. in café Tuinzicht van den heer Jongkees. Op deze vergadering zal als spreker optreden de heer de Lobel. nit Haar lem. Tevens is er een gratis verloting van luxe prijzen. Laat een ieder zich beijveren om de zaal geheel te vullen. Namens het Bestuur, W. VAN DEN AARDWEG, Secr. Afdeeling VELSEN en Omstreken. Bondsgebouw Rijksstraatweg H 24h. Zondag 5 Juli, des avonds half acht uur, ledenvergadering. Agenda: Opening. Notu len. Ingekomen stukken. Oprichting Retral- tenfonds. Verkiezing 2 leden Hulp in Nood. Jaarverslag Commissie van Exploitatie. Namens het Bestuur, P. VAN 'T PADJE, Voorz. B. WATERLANDER, Secr. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7—8 nur Spaarkas. Zondag 28 Juni. Encycliekfeest om 7 uur, hij Waagmeester. Als spreker zal optreden de voorzitter der Afdeeling, de heer R. P. F. Hulselmans. De dameszangver. zal eenige nummers ten beste geven. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling HOORN. Bondsgebouw Paardensteeg hoek West. Zondag 28 Juni. Eerbied in Gods Huis. Om 7 uur 4, 5, 6; om 8K uur 7, 8, 9; om 10M uur 10, 12, 12. Dinsdag 30 Juni van 7—8 nnr Spaar- en Voorschotbank. Namens het Bestuur, G. F. VLEKKE, Secr. Afdeeling LISSE. Zaterdag van 8—9 uur Spaarkas. Maandag 29 Juni 's avonds 8 uur huish. Onder deze rubriek worden, op verzoek der besturen, geregeld opgenomen de R. K. Ver- eenigingen van Haarlem en O. met korte be schrijving van het doel en opgave van het dagelijksch bestuur. Vereenigingen, die gere geld in deze rubriek wenschen vermeld te worden gelieven zich te wenden tot de Re dactie der N. Haarl. Crt. secretaresse; mej. 3*. G. H. van Llemt, 8de secretaresse; me). S. J. Proot, penningmeee- teres; mej. M. van der Aa, magazijnmeee- teres; mej. A. J. G. Gallenkamp, bestuurslid. Drankbestrijdersvereeniging „Sint Egbertus." Deze vereeniging heeft ten doel de geestelij ke en stoffelijke belangen harer leden te be hartigen. Allen, die werkzaam zijn bij distil lateurs, bierbrouwers, of in de melkbereiding enz., kunnen zich als lid opgeven. Het bestuur jestaat uit de heeren: A. Dam, Voorz.; J. Leeflang, Secr., Gr. Heiligland 28; H. v. Ha zen, Pennningm. R. K. Kring. Het doel dezer vereeniging is, eene nauwe re aaneensluiting onder de R. K. Jongelie den van Haarlem en aangrenzende gemeen ten, jongelieden, die ten minste tot den mid- plfcfitsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zij aan hare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectnur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestnur: WelEerw. Heer J. J. J. Noord man, Pres.-Dir.; W. J. B. van Liemt, War moesstraat 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester. R. K. Slagersgezellen-Vereeniging „St. Joris" Afdeeling Haarlem. De Bond heeft ten doel: de zedelijke en stof felijke verheffing der slagersgezellen op den grondslag der Roomseh-Katholieke beginse- R. K. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloemendaal- De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged. Oude Gracht 111, is gele genheid tot huisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dienstaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 3—4, Don derdagavond 8—9. Presidente: Mevr. van MeeuwenThijssen, villa Eikenhof te Heemstede; Secretaresse: mej. Deckers, Hartelustlaan 12, Bloemendaal; peuningmeesieres: mevr. RohdeLedel, Gr. Houtstraat 38, Haarlem. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa". Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel is Roomseh-Katholieke meisjes uit den arbeidenden stand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede herbalingsonderwijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. Da oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnenden alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half ze\ en tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor de leerlingen bestaat er een spaar bank en een strijkeursus. lederen Isten Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is het bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. C. Loo- meijer, presidente; mej. M. H. v. Velsen pen- ningmeesteresse; mej. M. C M. de Graaff, se cretaresse, Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding Bestuur: Mevr. de Wed. J. Beijnes—v. d. Heijden, presidente; -mevr. R. J. van Dieren Bijvoet— Haakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. M. Beijnes, penningmeesteres:e; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten Hagen—Reu ver; mevr. Grijpink—Middelhoff; mevrouw v. HeesLams; mevr. Wed. Kok-Kavelaars; mej. W. van Hees. Directeur is de HoogEerw. heer H. F. J. Rikmenspoel, plebaan der Kathedrale kerk. R. K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat zijn hun kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan bet Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tusschen vijl uur en half acht. Geestelijk adviseur is le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeck. Maria-V ereeniging. Secretariaat Zijlweg 82a, Overveen. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelonthoudster of afschafster. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaaj, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren beneden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. A. Roozen, secretaresse, Zijlweg 82a, Overveen; mej. C. Russell, penningmeesteresse. R. K. Vrouwenbond. (Afd. Haarlem). Hot doel der vereeniging is de deelneming der Katholieke vrouw aan het godsdienstig erl. rnaafscbappelijk leven op de krachtigste wijze te bevorderen, aan te moedigen en te steunen, met uitsluiting echter van alle zui ver politieke actie. Leden der vereeniging kunnen worden: a. alle R. K. vrouwen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en te wier aanzien niets aan te merken valt wat godsdienst en zeden betreft. b. Bisschoppelijk goedgekeurde rechtsper soonlijkheid bezittende plaatselijke vereeni- gingen van vrouwen, welke door het dage lijksch bestuur als zoodanig zijn erkend. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de' vol gende dames: Mevr. Diepenbrock, Staten- bolwerk 84, presidente; Mevr. M. Schiphorst, Tetterodestraat 78, 2e secretaresse en Mevr. Dirken, Raamvest 17, penningmeesteresse. Geestel. Adviseur is de Zeereerw. Heer J. H. W. Borsboom. St. Elisabeth's Vereeniging. Het doel der St. Elisabeth's Vereeniging is: Arme zieken te bezoeken en van verster kende middelen te voorzien. Inleveren van ziekenbriefjes Maandagavond tusschen 7 uur en half 9. Woensdag- en Vrijdagmiddag tus schen 1 en 2 uiy:, Jansstraat 49. Het Bestuur: Mevrouw A. C. O, Roodnat-^ Schoemaker, presidente; mej. O. A. de Wildt, vice-presidente; mej. M. J. van der Pigge, denstand gerekend kunnen worden en den ieD> leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, te bevor- Ledenvergadering eiken eersten Maandag deren. der maand, des avonds half negen, in bet ge- Dit doel wil zij bereiken door bet houden bouw St. Bavo. van eene sociëteit met leestafel, het oprichten Het dagelijksch bestuur bestaat nit de hee- en het instandhouden van eene bibliotheek, r6n het doen houden van lezingen, conferenties en voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek beginsel geoorloofd en aan boven genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. E. C. SPRUIJT, voorzitter. L. VAN LENT, secretaris. W. VALKENET, penningm. Haarl. Kath. Esperantoclub. - Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Het bestuur bestaat uit: M. J. Muylaert, Esp. Ver.: voorzitter, C. H. _Bosse, onder-voorzitter, H. je- Verspreiding der wereldhulptaal Espe- Th. Fibbe, secr., Jansweg 46, J. W. Th. Fib- be, 2e secr., P. B. Kerkboff, penningmeester. ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin Uit de leden heeft zich gevormd een Too- door middel van Esperanto, neel- en Reciteerclub, die- zich ten doel stelt j Deze vereeniging, bestaande nit dames zoo den leden, donateurs en buitengewone leden wej a]6 heeren, houdt hare vergaderingen om van den R. K. Kring ontwikkelende en ge zellige avonden te verschaffen. Het bestuur bestaat uit: C. Paanakker, voorzitter; N. H. M. Zwager, secretaris, Ri- viervischmarkt 11a; H. IJsselmuiden, pen ningmeester; G. Nielen, artistiek leider. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. Caminada, Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Rerum Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintge6, penningmeester. J. W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. Kruisverbond. Het Kruisverbond werd opgericht den 11 Januari 1904 en stelt zich ten doel de drank bestrijding meer in het bijzonder onder de mannen. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. J. Speller, voorzitter; C. J. Gonnet, Paviljoens- laan 1, secrptaris. Geestelijk adviseur de Wel Eerw. kapelaan C. P, van der Salm. de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, Smedestraat. Voorzitter is de heer J. J. Vollaerts, Am sterdamstraat 70; secretaris de heer G. A. Porre, Pieter Kiesstraat 6. Patronaat van St. Joseplis-Ambacbtsleerlin- gen. Nieuwe Groenmarkt 22. Bescherming en steun aan jongens uit de door de St. Vincentiusvereeniging bezochte gezinnen en aan die, welke om een of andere reden geen plaats kunnen vinden in de Pa rochiale Patronaten. President: F. Kimman. Geestel. Directeur: p. A. Ellerbeck. Secreta ris: J. v. d. Pavoort, Gierstraat 44. Geloof en Wetenschap. Doel: Het behoud en de ontwikkeling der katholieke beginselen, bizonderlijk onder de meer ontwikkelden. Dagelijksch Bestuur: J. Roodnat, voorz.; O. Smit, Penningmeester; H. Kraetzer, Raadhuisplein, Heemstede, secretaris. R. K. Reddingsbrigade „Dr. Ariëns". onder patronaat van den H. Augustinns, onderafd. Kruisverbond te Haarlem. De Reddingsbrigade stelt zich ten doel het redden van R. K. mannel. drankzuchtigen. Voor inlichtingen en opgave van personen wende men zich schriftelijk tot den secreta ris den heer J. Th. Potma, Maarten van Heemskerkstraat 27. Genootschap van den „Stillen Omgang" te Haarlem. Doel van het Genootschap is: jaarlijks tij dens het octaaf van het Heilig Sacrament van Mirakel te Amsterdam, zich te voet naar de „Heilige Stede" te begeven en daar den iHaarlemsch Brokkenhuis. Zoetestraat 13. Uitsluitend leden en alléén op vertoon van j Ieder van welken godsdienst ook kan voor het afgegeven bewijs, bebben toegang: vóórluttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag de afreis tot de kerk van St. Jan te Haar- en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. lem en na bet volbrengen van den Stillen i Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Omgang tot de kerk van de H.H. Apostelen Nieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta Propegandaclub Leo XIII, Hïllegom en O. Doel der vereeniging is het verspreiden van het weekblad „De Christelijke Actie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp. Het bestuur bestaat nit de heeren M. W. Rnigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jaa. v. Leeu wen, Krochtetraat, penningmeester. Vereeniging „St. Jeroen" te Hillcgom. De vereeniging St. Jeroen stelt zich ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart te houden naar Noordwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. van Putten, penningmeester. HILLEGOM en Omstreken. Retraiteclub St. Ignatius. Het doel der club is: het bevorderen der gesloten Retraites. Het inleggen der gelden geschiedt op den len en 3cn Zondag der maand, bij den heer Balvers, van 10—10M uur en ook bij het bestnur aan huis. C. W. van Maris, Weeresteinstraat; L. van Maris, Stationsweg 46; M. W. Rnigrok Pzn., Loosterweg III; Tb. v. d. Geest, Oost einde. Eerbied in Gods Huis. Noordwükerhout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemscbe vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook bier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestnur is: L v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, seeretaris-penningm. Propagandaclub „Sint Leo", Beverwük. De club stelt zich ten doel: bet uitbreiden der Bondsafdeeling en het verspreiden van goede lectuur; het aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen beleggen van propagandavergaderingeu en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijksch bestuur bestaat nit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter. Wolf en De- kenstr. 16; F. J. de Wildt, secretaris, Heems- kerkerweg 32; J. Commandeur, penningmees ter, van Harenearspelstraat 11. NIEUW-VENNEP. Propagandaclub St. WHlibrordos. (Nieuw-Vennep en Omstreken). Het doel is deel te nemen aan alles wat de katholieke zaak kan bevorderen. Dit doel tracht zij te bereiken: le. door bet versprei den van Roomsche lectnur; 2e. door het steu nen der R. K. pers; 3e. door bet kweeken van R. K. kiezers; 4a door het aanwerven van leden voor de R. K. Kiesvereeniging In district III. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. Otte, voorz.; P. Blokker, 2e voorz.; W. Spierings Wzn., secretaris; F. Ferdolage, 2e secr.; P. van Staveren Pzn., penningemeester. Petrus en Paulus (St. Jozef) te Amsterdam. Het bestuur bestaat uit de heeren: D. Janse, voorzitter, Jansstraat 20rood; A. Kuijpers, se cretaris; Burretstraat 6; H. S. Thuis Jb.zn., penningmeester, Warmoesstraat 5. ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. R. K. Bibliotheek der Sint Vincentius- Vereeniging. n tt j -1.-1 Doel: De Christelijke beginselen te ver- R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbei- spreujen door middel van boeken of tijdschrif- dersvcreenigmg „St. Willibrordus ^en en joor verkrijgbaar stellen van uit- Deze vereeniging heeft ten doel: de zede-spanningslectuur, welke niet in strijd is met lijke en stoffelijke verheffing der leden op de Kath. Geloofs- en zedeleer, tegen een den grondslag der R. K. beginselen te be-uiterst billijk leesgeld. vorderen. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend Als lid kunnen toetreden zij, die in het eiken Woensdag bet gebeele jaar, eiken Vrij haven- en transportbedrüf werkzaam zijn:dag vanaf 3 October tot April, des avonds voerlieden, wagenrijders, z.g. witkielen. Verder j van 7K tot 9 nur. arbeiders of arbeidsters werkzaam aan car-i Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken ton-, papier-, linoleum- of olie-, staniol-, cap- Vrijdag vanaf 19 September tot April des sules-, schoen-, crème-, suiker- en andere fa brieken, als soda-, sodex-, zeep-essences-, melksuikerfabrieken; werklieden aan suiker raffinaderijen, koffiebranderijen, laketoke- rüen; schippers, loop-, winkel-, magazijn- en pakhuisknechts, melkslijters, melkventers, losse werklieden, courant- en tijdschriftenbe zorgers, en verder allen, die in een of ander j bedrijf werkzaam zijn en niet in een der vak- R. r. Politieke propaganda-club „St. Petrus." avonds van 8 tot 9B uur. Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van 7K tot 9 nur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. bonden kunnen worden opgenomen. Het bestnur van de afdeeling is samenge steld als volgt: B. J. M. Roosloot, voorz.; J. Antbonisse, secr., H. J. Terhorst, penningm. R, K. P°k Propagandaclub. Tot bijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propaganda-club, wélke zich ten doel stelt: de verbooging der politieke ken- nis en actie onder de Katholieken te Haar- lem. Dit doel tracht zij te bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practische ver- verkiezingswerkzaamheden; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan hij het Bestuur. Het Bestuur: J- H. Vi6ser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagestraat 10. R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte). Het bestnur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) is samengesteld als volgt: F. H. M. Hafkenscheidt, le voorzitter, Schoterweg 88; J- E. Burghauts, 2e voorzitter; J. D. van Steen, le secretaris; S. Olie, 2e secr.; G. Telman, le penningm„ Gen. de la Reystr. 68; K. C. Donsen, 2e penningm.; N. Cohelens. commissaris. -rpr:-. - -■ R. K. Militairen-Vereeniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe Schoten. Zü is opgericht tot bijstand van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan practische verkie zingswerkzaamheden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Sleeker, voorzitter, Billitoustraat 22; J. D. v. Wieringen, secretaris, Gen. Cronjóstraat llörood; Th. van Geldorp, penningmeester, Borneostraat 15, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Geestelijk Adviseur: WelEerw. Heer J. van Veen, kapelaan. Bedevaartclub „St. Jeroen". Heëmstede. Deze vereeniging stelt zich ten doel ten eerste: de animo voor de bedevaart zooveel mogelijk te bevorderen; ten tweede: zooveel mogelijk godsdienstige mannen en jongelin gen hijeen te krijgen om op 17 Augustus of den Zondag daaropvolgende te voet of per fiets (enkel heenreis) op te gaan naar het heiligdom te Noordwijk, ter vereering der relikwieën van den Heiligen Jeroen. Belangstellenden, die nadere inlichtingen wenschen, kunnen die ten allen tijde heko men voor Haarlem hij P. B. Janssen, Gen. Cronjóstraat 40; voor Heemstede en omstre ken hij de heeren H. C. H. de Boer, Molen- werf slaan; D. van Kesteren, Glip, en M. de Vries, Leidschevaart 4, Vogelenzang. DE ENGELSCHE ZIEKTE. Over behandeling van Engelsche ziekte schrijft dr. L. de Jager te Leeuwarden in het Ned. Maandschrift voor kindergeneeskunde: „Ik vind een referaat, waarvan het oor spronkelijke niet ter mijner beschikking staat, handelende over de behandeling van rhaehl- tis met alkaliën. Maurice Dubois en Karl Stalte hebben op grond van de goede werking van mout-extract en vegetabiliën, bij rha- chitis aan de mogelijkheid gedacht, dat mis schien door toevoer van alkaliën de kalkba- lans gunstig zou kunnen worden gewijzigd en hebben door proeven uitgemaakt, dat inder daad door toevoer van alkaliën meer kalk wordt teruggehouden, hetgeen zü toeschrijven aan de vorming van alkalizeepen in plaats van kalkzeepen; de alkalizeepen zouden wor den geresorbeerd. Daardoor zou het organis me rijker worden aan kali, waardoor het mo- gelük wordt phosphorzuur in den vorm van calciumphosphaat af te zetten. Deze mededec- ling boezemt mij nit den aard der zaak be lang in, omdat ik sedert jaren deze meening verdedig en sedert jaren in de praetijk toepas. Ik meen in den regel een zeer gunstigen invloed te zien, wat bü rhachitls niet zeker is, omdat men te doen heeft met een zoo chronisch verloopende ziekte. Een voor kort door mü waargenomen geval komt mij be- langrük genoeg voor, om het even mede te deelen. Het betreft een kind van anderhalf jaar met duidelüke teekenen van rhachitis, dat reeds een tijdlang doof een collega behan deld was. Het kind woog 18 pond, at niet en wat er in kwam werd uitgebraakt. Ik heb niets anders gedaan dan geregeld 2 gram d- tras natricus per dag in kleine dosis te laten gebruiken. Het braken is dadelijk opgehou den, het kind begon te eten, terwijl het ge wicht in korten tüd eenige ponden toenam. Al heel spoedig begon het kind steviger op de beentjes te staan en' het loopt nu 6 weken, alleen. De verbetering in den toestand is in dit geval zóó in het oog loopend in aanslui ting aan de ingestelde behandeling opgetre den, dat ik vermeen, dat hier gerust van een propter hoc mag worden gesproken. Misschien komt men nu, nu deze ontdek king van andere zijde gedaan is, ook nog wel eens tot de ontdekking, dat rhachitis toch nog wel kan berusten op een gebnek aan alkali in het lichaam, dat men acidose zou kunnen noemen." FOTO-TELEGRAFIE. De "Westm. Gaz. maakt melding van ver beteringen in het proces der foto-tele,grafie, die hetmogelük zullen maken voor vrij ge ringe sommen afbeeldingen over te seinen over afstanden, die voorloopig de 800 Engj mijl nog niet mogen overtreffen. Kapitein Otto Fulton en de heer Thorne Baker, dia zich al langen tijd met dit procédé bezig houden, hopen stations voor hun z.g. te- lectograaf-toestellen te vestigen in Parijs, Liverpool, Londen en Glasgow, stations die door de Photo Telegraph and Cable Compa ny geëxploiteerd zullen worden. Men zal daardoor binnen den tijd van een uur een op de eene plaats genomen foto naar een andere der aangesloten plaatsen kunnen overbrengen. i Behalve deze centrale stations wordt de toepassing van fo'to-telegrafie door middel van verdraagbare toestellen, die overal aan telefoonlijnen kunnen worden aangesloten, in het vooruitzicht gesteld. Afdeelïng HAARLEM. en vau het Liefdewerk tot Versiering en Ondersteuning van arme en behoeftige Kerken „Stijlen Omganir" te houden. j Doel: Allee wat overtollig of onbruikbaar Leden zijn R. K. mannen boven de 18 jaar. geworden is in de huishouding aan de lief- De jaarlijksche contributie bedraagt 50 ct.dadigheid dienstbaar te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 15