Buitenlandse!) Overzicht. BINNENLAND. HET LIEFDEWERK „OUD-PAPIER." Vragen bus. KORTE BERIOHTER eis&ËZOisaëiië. NIEUWE HAARLENSCHE COURANT „Hameren op hetzelfde aambeeld" is een Hol- landsch spreekwoord, waarvan de beteekems niemand ontgaat. Elkeen weet wat het zeggen wil, maar ieder weet óók wat de gevolgen er van zijn! En zoo zal men het ons omdat we een goed doel ermee beoogen ook wel niet kwalijk ne men, dat we alweer op „Oud Papier" terugko men nadat we deze week juist over het nieuwe huis dier stichting hier te Haarlem een en an der hebben gezegd. Vooral niet, nu we een zoo mooie aanleiding hebben om er nog eens wat over te zeggen, om „op hetzelfde aambeeld nog eens te hameren", en wel in het Jaarverslag, dat door het hoofd bestuur van dit Liefdewerk is uitgebracht over 1913, en dat niet alleen door de gewone ver richtingen van de correspondentschappen en af- deelingen, die erin verhaald worden, interessant is, maar ditmaal bijzonder belangwekkend we gens de kolossale uitbreiding die het Liefdewerk in 1913 heeft gehad. We willen hier uit het verslag eerst wat over nemen. Er zijn in 1913 niet minder dan 34 nieuwe af- deelingen en correspondentschappen opgericht.... zoodat het Liefdewerk op 1 Januari van dit jaar niet minder dan 185 afdeelingen en correspon dentschappen telt! Dat is een schitterend begin van het jaar 1914, als men zich herinnert dat er op 1 Januari 1908 slechts 14 afdeelingen bestonden! Of daarom het Hoofdbestuur al tevreden is?.... Wij geven het woord aan den secretaris, die beter dan wij kan zeggen, hoe en waarom het noodig is dat op elke plaats een afdeeling van „Oud Papier" moet komen. „Al moge dan ook ons hart zoo schrijft de secretaris in zijn jaarverslag „dankbaar zijn voor de medewerking, op zoovele plaatsen on dervonden, voldaan echter kunnen en mogen wij niet zijn. Immers in tal van groote steden is ons liefdewerk nog niet doorgedrongen en kan daér dan ook niet zijn heilzamen invloed doen gelden. Neen, wij mogen en kunnen niet rusten vóórdat elke stad van ons dierbaar vaderland hare af deeling „Oud Papier" bezit en zich bij ons aan gesloten heeft. Gedachtig aan het spreekwoord „Eendracht is macht" richten wij ons tot U, Ka tholieken van Nederland, en roepen wij uwe hulp in om onze vereeniging te maken tot het aller schoonste toonbeeld van echt-Katholieke Chari- tas! Ons doel toch is zoo véélzijdig schoon: wij geven den armen werkman geene gift, doch ar beid, waarnaar iedere rechtgeaarde arbeider ver langt, en stellen hem in staat, geheel of gedeelte lijk, het onderhoud voor zijn gezin te verdienen. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de sociale kwestie zich zóó naar voren dringt, draagt onze vereeniging op ruime schaal het hare bij, dit moeilijke vraagstuk voor een groot gedeelte op te lossen. Doch wat ons liefdewerk voornamelijk onderscheidt van andere gelijksoortige instellin gen, is het speciaal Katholiek karakter van on zen werkkring. Immers welke groote voldoening moet het voor onzen dierbaren opperherder Pius X zijn, wanneer Hij uit de handen van onzen doorluchtigen beschermheer Mgr. A. J. Callier een bijdrage ontvangt, die het Katholieke Neder land bijeenverzameld heeft, om Hem te troosten in zijne beproevingen en Hem te steunen in Zijne moeitevolle taak tot behartiging van de belangen van onze Moeder de H. Kerk! Katholieken in Nederland, schenkt ten slotte eens uwe aandacht aan de talrijke giften, geschonken aan Neder- landsche Katholieke liefdadige instellingen. Hoe- vele tranen worden door U gedroogd, hoeveel el lende door U gelenigd! Ach die arme misdeel- den door de natuur, zij heffen smeekend de han den omhoog tot Hem, Die eens gezegd heeft: „Wat gij den minste der Mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaanZij bidden Gods -mildsten zegen af voor U, hunne weldoeners!" Over de vruchten van dit liefdewerk volgen nu eenige cijfers. In 1913 werd verzameld en verwerkt een ge wicht van 2.104.946 K. G. aan oud papier. Ruim twee millioen kilo In 1913 werd aan werkloonen uitbetaald over alle afdeelingen een bedrag van f 28.241.53y2, méér dan acht-en-twintig duizend guldens! Of het mooie doel: werkverschaffing, ook wordt be reikt In 1913 werd het batig saldo van 5400 on der goedkeuring van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal lier verdeeld als volgt: Af te zonderen voor Z. H. den Paus f 600; ter beschikking te stellen van: de St. Hubertus- ver. (Doorgangshuis) te Amsterdam 100; de St. Magdalenaver., id. te Rotterdam f 100; de St. Annaver., id. te Utrecht, f 100; de St. Anna Stichting, id. te 's-Gravenhage f 100; het R.K. Blindeninstituut te Grave, f 200; het R. K. Instituut voor doofstommen te Sint Michiel-Gestel f 100; het R. K. Idioten- gesticht te Udenhout, f 100; het Sint Jo- seph-gesticht (voogdijkinderen) te Haarlem, 150; De vijf Diocesane vereenigingen tot be scherming van meisjes in Nederland f 200; de Schoolvereeniging „Onze Mijnstreek" bijzon- 'der aanbevolen door Z.Em. Kard. van Rossum f 250; het St. Lucia-Gesticht te Rotterdam f 100; het St. Laurentius-gesticht te Rotterdam 100; het St. Theresia-gesticht te Rotterdam 'f 100; Zita-vereeniging (afd. Academisch Zie kenhuis) te Leiden f 150; het St. Franciscus- Liefdewerk te Amsterdam f 150; Godsdienst onderwijs voor verwaarl. kinderen te Amster dam, f 50; Godsdienstonderwijs voor verwaar loosde kinderen te 's-Gravenhage f 50; het St. Bernardus-gesticht te 's-Gravenhage 50; de Vereeniging van Weldadigheid van den H. An- tonius te Amsterdam 100; Kinderbescherming te Eindhoven,- 100; Fonds voor arme tubercu loselijders te Amsterdam f 100; het Gesticht 'der arme zusters Eendrachtstraat te Rotterdam ft 100; het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam f 100; R. Kath Militairen-vereeniging te Amsterdam f 50; R. K. Militairen-ver. te Does burg 50; Inrichting voor verwaarloosde kin deren te Nijmegen 100; te voegen bij het Re servefonds f 540; te storten in de kas van het Hoofdbestuur 1360. Dit alles tezamen ge leld maakt een totaal uit van f 5400. Ziehier dus, hoeveel er bereikt en gedaan wordt met.weggeworpen afval Inderdaad: het Liefdewerk „Oud Papier" dat aan den vooravond staat van zijn 40-jarig jubi leum, is er een dat in eere moet gehouden wor den door allen onder ons Hier valt geen offer te brengen, geen bij drage wordt gevraagd, alléén moeter om gedacht worden en het personeel worden aan gezegd, dat men niet aan rondtrekkende opha lers het oud papier weggeve, doch het opzamele voor dit Liefdewerk dat overal altijd gereed staat om den voorraad te komen weghalen. Bij wat deze week is geschreven over het nieu we pakhuis van dit Liefdewerk te Haarlem slui ten de gegevens, die wij hierboven hebben me degedeeld uit het jaarverslag 1913, zich op voortreffelijke wijze aan! Wat ons woord ter op wekking misschien nog niet kon bewerken, dat mogen nu deze cijfers en het woord van den secretaris doen! Niet alleen hier te Haarlem, maar ook in de geheele streek waar onze Rooin- sche courant het nieuws brengt, zij het Liefde werk „Oud Papier" in de belangstelling, de liefde en de medewerking van ons Roomsche volk aanbevolen Het goede inzicht der Hollandsche officieren in ALBANIë, wordt telkens en telkens beves tigd. Zoo nu weer. He Hbret, die blijkbaar heel en al zijn hoofd kwijt is, heeft dan eens dit, dan eens dat willen doentelkens begon hij weer met de opstan delingen te onderhandelen en telkens werd weer de wapenstilstand op verzoek van de opstande lingen verlengd. Natuurlijk verwonderde ieder deze bevreem dende concessie, daar men aanneemt dat de rebellen niet anders wilden dan tijd winnen, om op hun gemak versterkingen samen te trek ken en de veroverde kanonnen aan te voeren. De Nederlandsche officieren, die van al het diplomatiek gekonkel vrij zijn, hebben er daar om steeds op aangedrongen, dat de Vorst hun de vrije hand zou laten tegen het, door Turk- sche en Italiaansche aanstokers aangevoerde le ger der rebellen. En nu eindelijk heeft de Mbret dat goed ge vonden. De onderhandelingen met de opstandelingen zijn afgebroken. Trouwens: de berichten die nu weer komen bewijzen, dat al de jeremiades uit Italiaansche bron voor den zooveelsten keer weer eens gelogen zijn. Met verbazing lezen we nu in een Reuterbe richt, van gisterenavond 9 uur, dat de tij ding, dat Prenk Bib Doda gevangen genomen en daarna op zijn eerewoord weer vrijgelaten zou zijn, uit de lucht was gegrepen! Ook de val van Berat schijnt niet bevestigd te worden; in elk geval echter loopen Berat en Tieri gevaar. Valona wordt nog niet bedreigd. De vijandelyJce stellingen om liasboel zijn door de „Herzegowina" onmiddellijk na afloop van den wapenstilstand beschoten. Ook de veld- batterijen openden het vuur op Rasboel. Het is er dus weer volop vechten in het land van den Mbret! Mogen de Hollandsche officie ren er goed afkomen! Het „Berl. Tagebl" verneemt uit Skoetari Sinds eenigen tijd trachten Turksche en Monte- negrijnsche agenten en Mohammedanen van Skoetari en omliggende dorpen tot den opstand aan te zetten, welke pogingen bij een gedeelte der bevolking succes hebben gehad. Dezer dagen kwam een aantal Mohammedanen den stads- commandant, overste Philipps verzoeken om naar het leger der rebellen te mogen vertrek ken. Overste Philipps stemde hierin toe, op voorwaarde echter, dat de eigendommen van ieder, die vertrok, aan den staat zouden verval len. Toen eenige honderden Mohammedanen daarop in de moskee bijeenkwamen om over het antwoord te beraadslagen, liet Philipps de moskee door Duitsche en Engelsche soldaten omsingelen, en sommeerde hij de vergadering om oogenblikkelijk uiteen te gaan. De menigte gaf aan dit bevel echter geen ge hoor, waarop het commando werd gegeven om op het eerste bevel te schieten. Toen de Moham- meranen zagen, dat het ernst was, verlieten zij de moskee en gingen naar huis. In Skoetari is nu de staat van beleg afgekon digd, terwijl bijzondere maatregelen voor de be waking der grenzen getroffen zijn, wijl den laatsten tijd herhaaldelijk wapenen uit Monte negro binnengesmokkeld werden. DUITSCHLAND. De „Kielsche week" is aangebroken. De Keizer neemt aan boord van zijn zeiljacht aan de zeilwedstrijden deel. Hij heeft als zeilgasten aan boord van de Meteor o.a. uitgenoodigdprins Hendrik, admiraal Tirpitz, den Engelschen gezant, vice-admiraal Warrender, kapiteins ter zeeenz. FRANKRIJK. Een opzienbarenden indruk maakt bet officieele rapport over de instortin gen te Parijs. De ambtenaren hebben schande lijk hun -plicht verzuimt, blijkt nu! De voor naamste punten uit het rapport zijn de volgen de: le. De ramp had plaats, zooals men zich herinnert, 15 Juni. Welnu den 7den Mei en den 8sten Juni eraan voorafgaande, hadden er reeds op do Place St. Philippe du Koule inzakkingen plaats gehad, die een ernstige waarschuwing hadden moeten zijn. Bijzonderlijk die van 8 Juni was ernstig. De betrokken tak van dienst, die der waterleiding, werd gewaarschuwd. Hij ant woordde niets en deed niets. 2e Wegens de bijzondere grondgestelhoid waren er een aantal veiligheidsmaatregelen noodig geweest, die de ramp zouden hebben kunnen voorkomen. De conclusie van het rapport is zelfs, dat de instor tingen^ te voorkomen geweest zouden zijn, in dien die maatregelen genomen waren. AMERIKA. Er wordt weer hard gevochterf in Mexico. De opstandelingen schatten de verlie zen der regeeringstroepen in de laatste gevech ten bij Zaeateeas op 4000 dooden, 2000 gewon den en 5000 gevangenen. De verliezen der op standelingen hebben ongeveer de helft bedra gen. De strijd heeft vier dagen geduurd en droeg een allerfelst karakter. Er heeft gisteren een groote brand gewoed in de wijk van de leerfabrieken te Salem (V. St.) De halve stad is door den brand vernield, die nog voortwoedt, doch naar men gelooft thans onder bedwang is. De aangerichte schade wordt op 25,000,000 geraamd. Tien duizend menschen zijn dakloos. De petroleum- houders in de Mason-straat zijn in de lucht ge vlogen, waarbij de nabijgelegen fabriek en 18 woningen werden vernield. Er zijn 50 menschen naar het hospitaal gebracht. Het weeshuis en het ziekenhuis zijn verbrand, doch de verpleeg den konden worden gered. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. H. M. Üe Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst jonkheer mr. dr. R. de Marees van Swinderen, rech ter. in de Arrondisaements Rechtbank te Groningen. Door Z. M. den Koning van Griekenland zijn benoemd in de orde van den Verlosser: tot commandeur de generaal-majoor, A. A. J. Quanjer, inspecteur van den geneeskun digen dienst; tot officier dr. O. B. Tilanus, president van het Balkan-Öomité, en mr. Th. Stuart, vice-voorzitter van dat Oomifé. T>e „NOORD-BRABANT0'. 'Aan boord van H. M. „Noord-Brabant" heeft vermoedelijk in zee een ontploffing plaats gehad in een der kólenruimten, waar door niet levensgevaarlijk verwond werden de officier-machinist B. Verheij en de kor poraal-stoker E. Timmer. Eerstgenoemde is in het hospitaal te Algiers opgenomen. De foto-redacteur van „Het Le ven", die met de „Noord-Brabant" op weg naar Durazzo is, seinde uit Algiers aan zijn blad: „Wij zijn Donderdagmiddag hier aange komen om kolen in te nemen en vertrekken hedenochtend. De gj-oote kajuit wordt onder persoonlijke leiding van commandant Oude mans tot rouwkamer voor het stoffelijk over schot van overste Thomson ingericht. Ver moedelijk blijven wij slechts twee A drie dagen te Durazzo, waarna wij rechtstreeks naar Holland terugstoomen en in IJmuiden binnenvallen. Nederlandsche officieren zul len te Durazzo het lijk van hun kameraad aan boord brengen, terwijl onze regeering bij de aankomst van de „Noord-Brabant" te Amsterdam officieel vertegenwoordigd zal zijn." DE AANVxALLERS VAN LUITENANT VANKREGTEN. De correspondent van het H.bld. te Bata via seint: Een patrouille stootte toevallig in Boven- Oenga op de verblijfplaats der aanranders van luitenant Van Kregten. Drie vijanden zijn neergelegd. Bij den troepencommandant van Lam No hebben zich drie aanranders gemeld. De rest der bende lokte twee brigades marechaussee in een hinderlaag. Gesneuveld zijn een Amoineesch sergeant en een fuse lier; levensgevaarlijk gewond werden twee, licht gewond vijf minderen. DE NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. Onze Amsterdamsclie correspondent ver neemt dat door H. M. de Koningin aan den heer mr. H. P. G. Quack op diens yerzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend is als Hoogstderzelver commissa ris bij de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij en tot diens opvolger benoemd is de heer J. T. Cremer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. BERLIJNSCHE INDUSTRIEELEN IN ONS HAND» De Vereeniging van Berlijnsche Kooplie den en Industrieelen, kwam gisteren te Am sterdam waar hot gezelschap in de groote koopmansbeurs ontvangen werd. Tegenwoordig waren de .voorzitter der Ka mer, do lieer 'S. P. van Eeghen, de vice- voorzitter, dr. H- E. R. Hubrecht, de se cretaris en eenige leden. Bij haar binnenkomen werd de dames die in het Duitsche gezelschap waren een fraai bouquet rozen en anjers aangeboden. Nadat allen hadden plaats genomen, sprak de heer S. P- van Eeghen de gasten toe. Do voorzitter der Duitsche vereeniging dankte, waarna ververschingcn werden aan geboden. Nadat een boottocht was gehouden door de haven welke tocht werd aangeboden door de gemeente werd in het „Amstel- hotel" de lunch gebruikt. Gisterenmiddag vertrokken de gasten naar Nijmegen, vanwaar zij heden naar Berlijn zouden terugkeeren. is weder op vrije voeten gelaten. Hendrik is in arrest gehouden. In een vlaag van waanzin. Juffrouw Wilmont Dijkers te Breda, heeft giste renmorgen in een vlaag van ver standsverbijstering haar kindje van 4 maan- den den hals afgesneden en daarna zich zelf. Zij is vroeger al eens in een gesticht ver pleegd geweest. De lijken werden door een groentenvrouw in de gang gevonden. Zij waarschuwde de politie. De man en 2 andere kinderen van de ongelukkige waren niet thuis, terwijl een kindje van ruim 2 jaar in een kamer speel de. i Vleeschvergil' 1 iging. Dezer dagen de den zich bij verschillende personen te Zoe- terwoude, onder wie ook een veldwachter, ernstige vergiftigingsverschijnselen voor. Bij onderzoek bleek dat allen van een zelfden slager varkensvleesch hadden betrokken, zoodat 't vermoeden ontstond, dat dit voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen be vatte, wat door een bacteriologisch onder zoek werd bevestigd. Men heeft reden aan te nemen, dat het vleesch afkomstig was van een gestorven varken, doch de bewijzen ontbreken thans. Tuinbouwers contra handelaars. In de bekende tuinbouwstreek in Noord-Holland, den Langendijk is een ernstigen strijd uitge broken tusschen bouwers en handelaars. Volgens de laatsten smukken de bouwers de groenten, die per schuit wordt aangevoerd, zoodanig ;op, dat verreweg de mooiste pro ducten boven komen te liggen en het min derwaardige onderaan. Dit heeft tot gevolg, dat de kooplieden groote verliezen lijden, doch tevens, dat de goede naam der Lan- gendijker groenten ernstige schade lijdt. Vandaar dat de handelaars besloten, zegt de Tel., om den schuldige met een zeer zware boete te straffen (minimum f 5 en 10 pCt, van de waarde der aangevoerde producten). Bij herhaling wordt de bouwer geboycot. De handel in reuzenbloemkool heeft zich vol gens de kooplieden reeds grootendeels naar de Streek verplaatst, tengevolge van siechto practijken der bouwers, terwijl in een stuk, uitgaande van de gemeente Amsterdam, niets meer of minder wordt gezegd, dan dat van den Langendijk slechts minderwaardige groenten wordt aangevoerd. Daartegen ko men de bouwers op. Zij vinden die klachten zeer overdreven en dreigen er mee, dat zij de producten zelf zullen verzenden, zoo de maatregel niet wordt ingetrokken. De toestand is lntusschen zeer gespannen en met spanning wordt hier het verdere ver loop afgewacht. Moordaanslag. Zekere vrouw v. d. B. te Amsterdam kreeg ruzie met G., die haar bij de keel pakte. Toen zij begon te schreeu wen liet hij los, en ging heen. Later kwam hij terug, gewapend met een revolver. De vrouw barricadeerde de deur, waarop G., na eerst een scliot op het huis gelost te heb ben, door een raam naar binnen klom. Op het achterplaatsje ontstond een worsteling. Vrouw v. d. B. slaagde er in, G. de re volver uit de hand te slaan, toen hij wildo schieten, zoodat zij alleen een schampschot kreeg aan het hoofd. Buren snelden toe, waarop G. vluchtte. Later werd hij gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Op vrije voeten gesteld. Egbert v. d. V., die met zijn broeder Hendrik was ge arresteerd, onder verdenking, dat zij hun oom P. v. d. Laan te Nieuw-JVeerdinge, bij een twist zouden hebben doodgestoken, Vr. Ik moet in Augustus loten. Ik wil echter gaarne voor mijn nummer bij de Marine dienen. Had ik mij dan al moeten aanmelden, of kan ik mij gelijktijdig met de keuring nog opgeven? Moet ik daarvoor nog eerder opkomen? Kunt u mij ook eenige jnnrinekazernes opgeven Antw. Aanmelding voor de zeemilitie kan ge- schieden bij de loting en bij de keuring. De inlijving geschiedt in twee gedeelten, het 1ste gedeelte van 16—20 Maart, het 2e gedeelte van 6—1 Al,gustus- Te den Helder bevindt zich een Marinekazerne. Vr Ik heb gelezen in de courant van Dins dag dat de school voor vroedvrouwen te Rotter dam is geopend. Kunt u mij ook zeggen of er dit jaar nog leerlingen op de school kunnen geplaatst worden en op welk tijdstip het toela tingsexamen wordt afgenomen? Antw. Er kunnen, meenen wij, nog leerlingen geplaatst worden. Wendt u echter om volledige inlichtingen tot de directie der school. Vr. van C. K. Antw. U vraagt antwoord per brief, doch u vergeet uw adres op te geven. Het is een lastig geval met uw contract. Daar moeten advocaten aan te pas komen. Wendt u tot het Bureau van Consultatie, dat iederen Vrijdagmiddag zitting houdt om half twee in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat. U wordt daar gratis gehol pen, mits u voorzien bent van een briefje van onvermogen, dat u bij den burgemeester kunt aanvragen. Vr. Kunt u mij ook laten weten waar hier of elders eene cursus gehouden wordt voor katho lieke kraamverpleging? Waar moet men zich vervoegen en wanneer? Antw. Wendt u om inlichtingen tot den heer H. van den Berg, arts, Spaame 6, Haarlem, voorzitter van den Bond van R. K. Ziekenver pleegsters in het Bisdom Haarlem. Vr. Moet kool persé verpoot worden of kan ze blijven staan, waar ze uitgezaaid is? Antw. Kool moet persé verplant worden. Mocht het u aan plaats ontbreken, neem dan uw plantjes uit den grond en kuil ze dan op een ander plaatsje. De grond waar ze op uitge zaaid zijn kunt u dan eerst goed omspitten en bemesten, liefst met goed verteerde compost (geen versche koe- of stalmest). Daarna kunt u de plantjes weder op dien grond uitplanten. Vr. Zoudt u mij misschien kunnen inlichten in uw correspondentie of een interne winkel bediende in een manufacturenzaak in geval van ernstige ziekte, die een operatie noodzakelijk maakt, zelf de kosten daarvan moet betalen, of komt dit voor rekening van den patroon en gaat in dien tijd het loon door? Antw. De patroon is genoodzaakt in de kos ten, ontstaan door ziekte van inwonend perso neel te voorzien. Of ook operatiekosten daaronder vallen, daarover is men het niet eens. Het loon gaat tijdens de ziekte door. Vr. Wat beteekenen de woorden: Nascitur ex variis radiis lux Candida solis; artibus ex variis unica fac radiat? Antw. Vrij vertaald, beteekenen deze woor den het volgende: „Uit verschillende stralen komt het heldere licht der zon voort; maak, dat onder de verschillende kunsten de ware uitschit- tert." Vr. Weet u ook of het gebruik van bronkall (een recept tegen zenuwen), gevaarlijk is en aan leiding kan geven tot moedeloosheid? Antw. Voor de beantwoording van die vraag moet u zich wenden tot den geneesheer van den betrokken persoon. Geneeskundige adviezen ge ven wij niet uit de verte. Vr. Wie zijn bij overlijden van een ongehuwd persoon de naaste erfgenamen, de ouders of de zusters en broeders? Antw. Beide komen evenzeer in aanmerking. Het oordeel in de erfenis hangt af van het aantal broeders en zusters en of beide, èn vader èn moeder nog leven. Vr. Mijn pereboom, waarvan u een takje hier bij vindt, heeft dit jaar tweemaal gebloeid, doch er willen geen vruchten aankomen. Wat zou ik hieraan kunnen doen? Antw. Het gebeurt meermalen dat een pere boom voor de tweede maal bloeit. Waarom aan den boom geen vruchten komen is moeilijk te zeggen zonder te weten of het een jonge of oude boom is, of die goed bemest wordt en hoe de standplaats is. Wil daarom zoo goed zijn uw vraag nogmaals te herhalen met vermelding van bovengenoemde gegevens. Vr. Welke is de kortste weg van Lisse naar Anna Paulownapolder per fiets, en hoeveel kilo meter is de afstand? Antw. Lisse, Hillegom, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Heilo, Alkmaar, Ouddorp, Schagen, Wieringerwaard, Kleine Sluis, Westend. De afstand is ongeveer 86 K.M. Vr. Welke is de kortste weg naar Ackooy bij Leerdam? Hoe groot is de afstand? Antw. Haarlem, Vijfhuizen, Hoofddorp, Aals meer, de Kwakel, Nieuwveen, Zevenhoven, Oudendam, Woerden, Oudewater, Lopik, Harre- veld, Ameide, Meerkerk, Leerbroek, Leerdam, Ackooy. Afstand ongeveer 80 K.M. Vr. van P. van N. te B. Antw. De kaarsen blijven eigendom der Kerk. Dat is althans gewoonte. Vr. Ik heb een dagmeisje, dat ik met Augustus voor dag en nacht wil nemen. Ben ik nu ver plicht haar een godspenning en een kermis te geven Antw. Verplicht bent u het niet. Gewoonte is het wel. Vr. Van welk geloof gaat de „Volkskansel" uit? Antw. Wij meenen van de doleerende kerk. Vr. Hebben de Israëlieten zelf een afgevaar digde in de Tweede Kamer of aan wien geven zij hun steun? Antw. Er is geen afgevaardigde voor de Israë lieten; wel zijn er Israëlietische afgevaardigden. Aan wien zij hun steun geven is niet officiéél opgegeven. Vr. Wien steunen de Oud-Roomschen voor de Tweede Kamer? Antw. Ook dat is niet officiéél bekend. Vr. van P. te H. Antw. Ouders, wier gehuwde dochter sterft, die een testament maakte hetwelk luidde: „Wie 't langst leeft, alles", kunnen geen aanspraak meer doen gelden op een deel der erfenis. Uw andere vragen vervallen dus hiermede. Vr. Hoe moet boedelscheiding plaats hebben Zijn er kosten aan verbonden? Het geval betreft een echtgenoot, wiens vrouw is overleden en waar twee zeer jonge kinderen zijnBezittingen zijn er niet. Is het in dit geval noodig? Antw. Wij achten boedelscheiding in dezen niet noodig. Verstaat u echter met den aange- stelden of aan te stellen toezienden voogd. Eenige vragen bleven nog onbeantwoord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelük. Van ingezonden stukken, geplaatst geplaatst, wordt den inzenders teruggegeven. rubriek stelt dt j lük. geplaatst of nitJ srs de copie Dief Geachte Redactie. Ik moet u tot mijn spijt meededen dat zeer waarschijnlijk de Zondagsluiting der schoen- winkeliers tot het verledene behoort. Ik heb deze week een schrijven ontvangen van een der schoenwinkels waarin deze te kennen geeft, dat de schade welke hij heeft door de Zondagsluiting zeer groot is en dat hij dus zijn besluit intrekt en vanaf a.s. Zondag 28 Juni de zaak weer opent voor den verkoop. Is het niet bedroevend dat de winkelier daar voor moet zwichten in dezen tijd. In een tijd waarin elk om verbetering van positie vraagt, dwingt en dreigt. Als wij nagaan dat de winkeliers welke des Zondags hunne zaken geopend hebben, dat pu bliek krijgen dat het sterkst om verbetering van arbeidsvoorwaarden vraagt. Hooger loon, maar ook niet vergeten, verkorting van arbeids duur. Dat zelfde publiek dwingt dien winke lier en dus nu ook ons, onze zaken te openen op een dag welke toch evengoed voor den win kelier als voor elk ander mensch een rustdag is. Ik zal principieele beschouwingen er nu bui ten laten, alhoewel daar ook nog wel wat voor te zeggen valt. En dat een rustdag noodzakelijk is, vooral voor het personeel van dien schoenwinkelier, welke een spaak in het wiel steekt, dat getuige de lange arbeidsduur. Het is geen zeldzaamheid dat het personeel des nachts om 2 a 8 uur naar huis gaat om det morgens om 8 uur met frisschen moed aan den gang te gaan. Ja, zij vertellen mij dat men voor lsten Pink sterdag gewerkt had van Zaterdagmorgen ge wone tijd tot den volgenden morgen half zes. Dus een arbeidstijd van ongeveer 21 uren. En lsten Pinksterdag om half negen weel present, dus een rusttijd van 3 uur. Dien mor-, gen de klanten helpen, ik denk tot ongeveer 1 uur. Wat heerlijken Pinksterzondagmiddag zal dat personeel gehad hebben. Maar neemt dat personeel er dan genoegen mee, zoolang te werken? zult gij vragen. Dat schijnt wel, maar ik denk dat in dit ge val ook het geld den arbeid verzoet. Maar ik zou denken, al zouden ze ook me| een flink gevulden buidel huiswaarts gaan, dal het gestel er toch niet van profiteert en de ge volgen zioh vroeg of laat wel openbaren. Er behoort dus verandering in te komen. Die verandering moet het publiek geven, nu die winkelier niet wil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5