Buitenlandsch Overzicht. MEOWS Oil DEK OMTREK. BINNENLAND. UIT DE ZAANSTREEK. SCKSÜTE BERICHTEN Eerst iet-s over ALBANIë. Dat gaat nu werkelijk boven ons begripI Het ministerie beeft zoo seint Reuter een paar ministers gezonden naarnaar Essad-pasja om met dezen te onderliaude- Jen of hij den Vorst niet wat wil helpen!I Begrijpe wie het kan, wij niet. Als de vorst hier zélf achter zit, dan staan we verstomd over zoo'n man... En dan is er toch geen sprake meer van, dat de Hollandsche officieren voor d e- zen vorst maar kunnen werken 1 Over den toestand is overigens alleen het volgende te melden: De correspondent van het Berliner Ta- geblatt te Durazzo seint over de nederlaag van Prenk Bib Doda: Het is thans duide lijk, dat hij slechts voorwaarts is gerukt om te rooven en zich heeft teruggetrok ken en zijn buit in veiligheid gebracht toen het gevaarlijk werd. Bib Doda's troepen waren Zondag tot Malkoetsi doorgedrongen, dat door het geschut beschoten werd. Plot seling kregen de 300 man van de voor hoede vuur van de rechter flank. De Ma- lissoren, die daar opgesteld waren, waren inplaats van te vechten op het rooven van vee uitgegaan. Bib Doda beval toen op Isj- mi terug te trekken. Het bericht van den terugtocht is met verbitteriag te Durazzo vernomen. Men vreest een aanval; in den loop van den middag zijn sterke troepen opstande lingen van Kawaja uit in de richting van den Rasboel getrokken. De Romeinsche correspondent van de „Ex celsior" meldt, dat verschillende aanzienlijke Albaneezen voor de candidatuur van prins Roland Bonaparte ijveren in geval prins Wilhelm mocht abdiceeren. Prins Roland zou echter door een plebisciet op den troon wil len geroepen wórden. Hij heeft een zeer groot vermogen en is schoonvader van prins George van Grieken land. DE MOORD OP AARTSHERTOG FRANS FERDINAND. Het blijkt met den dag meer, dat een gewel dig complot besloten had tot den koelbloe- digen moord op den aartshertog. Uit Sarajewo wordt aan de Lokal-Anzei- ger geseind: De chauffeur van de auto mobiel vau den burgemeester, een Serviër, is gevangen genomen onder de verdenking in het complot geweest te zijn. Hij moet opzettelijk bij den terugrit van het stadhuis de automobiel van den burgemeester over de Appelkade gereden hebben om den stoet tot stilstand te brengen I De burgemeester had hem last gegeven door de Frans Jozef straat te rijden. Zoo kwam de automobiel van den troonopvolger tegenover Princip te staan, die daardoor gelegenheid kreeg zijn aanslag onder de gunstigste omstandigheden te plegen!Ook de burgemeester-zelf wordt verdacht. En uit Weenen wordt geseind: Uit Sara jewo teruggekeerde leden van het gevolg van den aartshertog vertellen, dat heel Bos nië een groote val was, waarin de aarts hertog onvoorwaardelijk moest omkomen. Voor den terugkeer zou de hertog om 12 uur het tweede ontbijt gebruiken. Onder de ge dekte tafel heeft men twee bommen met uurwerken erin gevonden. In den schoor steen heeft men ook een bom gevonden. In Ilidze vond men bij een vrouw 7 bommen die zij te bewaren had! goede politieke en oeconomische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië zouden worden afgebroken door gebeurtenissen, waar de Ser vische regeering niet verantwoordelijk kan wor den gesteld." Gevolgen. De „Oesterf.-Hung. Corr." verneemt van goed- ingelichte zijde: Gisteren ontving keizer Frans Jozef den minister van fianaciën von Bielinski in audiëntie. De ontvangst was zeer koel. De keizer liet den minister geen twijfel over, dat de ze de zedelijke verantwoording draagt van den tragischen afloop van de reis van den aartsher tog en zijne gemalin naar Serajevo. De keizer onderwierp het regeeringssysteem in Bosnië aan een scherpe critiek. De zorgeloosheid van de politie-autoriteiten in Serajewo werd zeer door den keizer gelaakt, temeer daar de millitaire overheid voor de gelegenheid van het bezoek de noodige troepen ter beschikking had gesteld. Het heet, dat minister Bielinski den keizer zijn ontslag heeft aangeboden, hetgeen door dezen slechts met het oog op den voor het oogenblik Servië en Montenegro, jverhouding tusschen den Italiaanschen ge- Onder den titel „Samensmelting van Servië! zant Aliotti en zijn tegenpartij, den Oos- en Montenegro", schrijft de Figaro van giste- jtenrijkschen 'gezant von Löwenthal, gewor- ren, aldus de N. R. Ct., een internationaal poli- !<icn. Behalve majoor Kroon is van de Ne- tiek artikel, dat in de huidige omstandigheden derlandsche officieren nog majoor Sluys, „de van bijzonder gewicht kan zijn. Het komt waar- overwinnaar van Essad", in Durazzo. Hij is schijnlijk van Russische zijde en is zeer behen- eenige dagen geleden van verlof terugge- dig gesteld. Ziehier dë hoofdzaken van het arti- keerd. Sluys treedt in de voetstappen van kei van de Figaro: De schrikkelijke moordaan- Thomson en is niet bang. Majoor Roelfse- slag van Serajewo heeft de algemeene aandacht ma doet stil zijn plicht. De populairste fi- gericht op de Pan-Slavistische beweging in £"ur 1S echter tegenwoordig kapitein Fa- Zuid-Europa. In de Slavische wereld heerscht bius, de commandant van de artillerie, de een sterke wensch tot aaneensluiting. Zoo zijn vriend van het vrijwilligerskorps. Men mag wij in staat onzen lezers het volgende belang- njet vergeten, dat het -arbeidsveld van de rijke nieuws te melden. Servië en Montenegro Nederlanders door de voortdurende onlusten hebben het besluit genomen hun eenheid uit te Éfèlieel veranderd is. De door de officieren roepen. (Naar wij hebben gemeld, heeft eenige gevormde gendarmerie staat in het Zuiden dagen geleden een Servisch blad te Agram reeds en 1S tot ternauwernood 250 man geslonken, hetzelfde beweerd. Red.) Dat besluit had bekend Inplaats van te instrueeren, moeten de Ne- gemaakt moeten worden op dén herdenkingsdag derlanders oorlog voeren. Inplaats van rus- van den slag op het Merelveld, dat was Zon- werken aan het scheppen van ge dag. De moord op aartshertog Frans Ferdi- j regelde troepen, moeten zij hun leven wa- nand en zijn echtgenoote heeft de bekendmaking gen niet; benden Mirdieten en Malissoren. i Verdronken, Dinsdagavond gingen U' jSt. Oedenrode de heeren Van Meeren, arab- itenaar ter secretarie, en Van Heide, onder wijzer, een roeitochtje maken. Van Meeren, die niet zwemmen kon, wilde dit leeren en hield zich aan den ketting van het bootje vast, terwijl Van Heide voortroeide. Op een diepe plaats liet Van Meeren den ketting los en verdween in de diepte, meldt het Hbld. Van Heide stak hem nog een roei spaan toe,, maar de drenkeling kon die niet meer grijpen. Een uur na het ongeval werd zijn lijk opgehaald. en w ,r„ nog wat doen uitstellen. Men "weet,"dat ServiëZÜ den vorst niet in den steek laten, zeerhacheïijken "toestand"Yn BosniTVoorïoópïg en Montenegro bewoond zijn door volkeren van moet 111011 ten hoogste in hen waardeeren. geweigerd is. eenzelfde ras, taal en godsdienst. De regeerende Tegelijk inet den minister van financiën zul len alle leden der civiele regeering in Bosnië door anderen worden vervangen. Deze veran deringen zullen waarschijnlijk onmiddellijk na dynastiën zijn door nauwe banden verbonden, daar koning Peter van Servië met een Montene- grijnsche prinses getrouwd is. De Servische en Montenegrijnsche troepen hebben tevens zij aan opheffing van den staat van beleg, waarvoor mi- j ZÜ gestreden in den jongsten Balkanoorlog en nister Bielinski gisteren toestemming van den Z11 hebben te zamen den vrede gesloten. Het is - - -- dus zeer natuurlijk, dat deze twee volkeren den wensch koesteren om tot één volk te versmelten, teneinde in hunne vereeniging een vermeerdering keizer zocht te verkrijgen, plaats hebben. Een roerende zegenbede. van kracht te vinden. Zij zijn besloten deze ver- Het Duitsclie keizerspaar zond aan vorstin eeniging op geleidelijke wijze tot stand te bren- Sophie van Hohenberg, oudste dochter van bet! gen. Zonder den aanslag' van Serajewo, zouden vermoorde aartshertogelijk paar liet volgende j de beide landen reeds een tolverbond hebben telegram „Wij kunnen nauwelijks woorden vinden om aan u, kinderen, te zeggen, hoe onze harten bloeden bij bet gedenken van uw nameloos leed. Nog voor veertien dagen bij u zulke sclioone da gen met uw ouders doorgebracht, en u thans té wetén in deze onmetelijke droefheid! God sta u bij en geve u kracht om dezen slag te dragen. De zegen der ouders gaat over het graf naar u uit. WILHELM I. R. VICTORIA." UIT DE STAATSCOURANT. Bij IC. B. zijn J. Bruins, ontv. der gem. Rui nen, en K. Brouwer, hoofd der openb. school B te Zwolle, benoemd tot ridder in orde van Oranje-Na'ssau. FRAAIE MANIEREN; De „Nieuwe Ot." vestigt de aandacht op een ergerlijke onbescheidenheid. Terwijl de Nederlandsclïe bladen den Hen Juni in de gelegenheid werden gesteld, een overzicht te geven van het rapport der staats commissie betreffende evenredig kiesrecht aan de Kamerleden werd het rapport denzelfden dag gezonden bevatten de Indische bladen onder hun telegrammen een uittreksel, hun den 29en Mei uit Den Haag toegezonden. Het eigenaardig feit doet zich dus voor, dat De Weensche „Reichpost" ontvangt van een militaire persoonlijkheid uit de onmiddellijke omgeving van den vermoorden aartshertog nog openbaar gemaakt en twee gezamenlijke ministe ries ingesteld hebben, die van financiën en bui- tenlandsche zaken. Dat was, zooals men ziet, de eerste zeer belangrijke stap. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden geregeld. De onderhan delingen waren in het grootste geheim tusschen de kabinetten van Belgrado en Cettinje gevoerd, onder aanmoediging van de Russische regee ring. Deze woorden zijn in de Figaro onder streept. Het blad zegt van de eerste dagen af T T- van alles op de hoogte te zijn gehouden. Wat het Pubhek m Indle twaalf dagen voor de Ka de dynastieke kwestie betreft, zal geen verande- merleden en het publiek in Nederland heeft kunnen kennisnemen van een van regeerings- wege op een bepaalden datum gepubliceerd staatsstuk. ABSENTEÏSME. In een Maandag gehouden vergadering der centrale R. K. kies vereeniging in het district Bodegraven werd naar het Hsg.zin meldt, op voorstel der R. K. kiesvereeniging te Woer den besloten, aan de R. K. Kamei-club een schrijven te richten ten einde het veelvuldig absenteisme der rechtsche Kamerleden tegen te gaan. Baron Van Wijnbergen, zoo zegt het Hgzin hierbij, heeft op den Friesellen Landdag dat ab- ring plaats hebben, zoolang koning Peter en koning Nikolaas leven. Wanneer deze heenge- Nog een verhaal van eengaan zullen zijn, zullen de twee landen geheel ooggetuige. j tot één versmelten onder het gezag van prins Alexander, den toekomstigen koning van Servië. De Figaro zegt, dat het onnoodig is te wijzen op de beteekenis van deze gebeurtenis, die onbe- rekenbare gevolgen kan hebben. Het blad zegt: de volgende bijzonderheden over de laatste j ons belicht zal misschien tegengesproken wor- oogenblikkén van het aartshertogelijk paar. j den, maar de naaste toekomst zal er de waar- De hertogin zonlc, door den eersten kogel in j heid van aantoonen. de reeliterlieupstreek getroffen, zijdelings voor over op den schoot van den aartshertog. „Wat scheelt u?" riep de aartshertog, zich i FRANKRIJK. Een groep winkeleigenaars half oprichtend. Het volgende oogenblik strekte van de groote pa,.jjSche boulevards hebben een hij de armen uit en viel m den auto terug. 1 vergadering gehouden, om te protesteeren tegensenteisme een legende en een leugen genoemd. Een schot had den aartshertog aan de keel j het plan, een nieuwe lijn van de „Métro" onder getroffen, de halsslagader was doorboord en een j de gr„ote boulevards aan te leggen. Er werd een f (Moord. Te (Kerkrade verliet Maandag bloedstraal spoot uit de kleine wond. In weinige commissie gekozen, die tegen het plan, hetwelk minuten was de uniform van den aartshertogj met het oog op de jongste instortingen sterke geheel met bloed bedekt. Ongeveer tien passen nog reed de auto door, vóór de chauffeur haar tot staan bracht. De landsebef van Bosnië, Potiorek, die met den aartshertog in denzelfden auto reed, rukte de uniform van den aartshertog open'. Dit alles speelde zich in weinige oogenblikken af. De hertogin richtte zich nog eenmaal op en greep met bevende banden den bals van haar In heel Bosnië is de krijgswet afgekon- gemaal, digd. De stemming in Oostenrijk is natuurlijk woest tegen Servië! Gisterenavond zeven uur is het slagschip Viribus Unitis met de lijken van den aarts hertog en de hertogin te Triest aangeko men. De begrafenis zal zeer eenvoudig zijn. Alleen keizer Wilhelm komt er voor over. V erontscliuldigi ng? De Servische regeering, die blijkbaar van eenige schuld overtuigd is, zoekt zich te veront schuldigen! In een officiëele nota heet het o.a.: „Der Servische regeering, die alles doet om de betrekkingen tot Oostenrijk op een vriend- schappelijken grondslag te vestigen, zijn gebeur tenissen, zooals nu te Serajewo hebben plaats gehad, even onaangenaam als de Oostenrijksche. De regeering, die niets wil nalaten om naar krachten de gemoederen tot bedaren te brengen, zal zich inspannen om de verhouding tot Oos tenrijk weer normaal te maken. Ten diepste zou de Servische regeering het moeten betreuren, ais de ontwikkeling van de Het schoen, ais wilde zij de kleine, doch vree- selijk wonde, waaruit, onophoudelijk bloed vloeide, met de banden toedrukken. Onder den uitroep: „Mijn God! mijn God!" zonk ze echter dadelijk weer machteloos ineen tegenkanting ontmoet, een krachtige actie zal hebben te voeren. ENGELAND. In het stampvolle Hooger- huis is gisterenavond de bespreking van het amendeeringisontwerp op de home rulewet begonnen. Lord Lansdowne verklaarde na mens de oppositie zich niet te zullen ver zetten tegen een tweede lezing van hét ont werp, waardoor echter het doel, waarmede het is ingediend, n.I. een burgeroorlog in Ierland te voorkomen, niet kan worden be reikt. Spr. deelde mede dat de oppositie het ontwerp zal wijzigen in dien zin, dat het Ulster zonder eenige tijdgrens van ho me rule uitsluit. ALBANIë. Lorch, de correspondent van vreesejijk oogenblik te beschrijven. Wij zagen, dat alle menschelijke hulp hier tevergeefs was. De aartshertog en zijn gemalin hadden reeds het bewustzijn verloren, toen de auto met ra zende snelheid door de parkpoort naar het re- geeringspaleis reed. Wij droegen de twee stervenden den zooge- naamden Turkschen salon binnen. De aartshertog' sloeg, toen men hem de trap pen opdroeg, meermalen de oogen op, zijn ar men grepen als zoekend in de lucht. De Franciscaner pater Mihacevic uit het na burige klooster gaf den stervenden de H. Ab solutie. Zes dokters waren dadelijk ter plaatse, maar zo konden niets meer verrichten. Het is onmogelijk de bijzonderheden van ditj^öj Berliner Tageblatt in Durazzo geeft de volgende karakteristiek van de Nederland- sche officieren, die wij in de N. R. Ot. verhaald vinden. De vorst had één goeden raadgever, Thomson, de dappere soldaat, de verstandige politicus. Majoor Kroon is ook uit het beste hout gesneden, maar uit ander hout. Thom son trachtte den vorst van Albanië in poli tieke kwesties Ie overtuigen en hij was de man, dien de vorst nood ig had. 'Kroon daar entegen mengt zich niet in de politiek, in een land waar iedereen zich me't politiek1 bemoeit, houdt hij zich erbuiten. Hij ziet in den vorst zijn chef en verwacht van hem zijn bevelen. De vorst echter weet niet wat hij bevelen moet. Zelfs in de diplomaten, Kermis-Maandag een 40-jarig- bewoner van Ghèvremont, Hanzen, even na twaalf uur het café Haagmans, waar hij met eenige vrienden gezeten had. Omstreeks lialf een kwam H. het dichtbij liggende café Wiertz binnen, zeggend gestoken te zijn; hij noem de nog den naam van dengeue die liet zou •gedaan #hebben, zakte toen ineen en stierf heel spoedig zonder nog eenige verdere ver klaring te hebben kunnen doen. De direct ontboden geestelijke en geneeskundige kon den geen hulp meer verieenen, zegt de L. K. De ter kermis surveilleerende gemeente politie en de marechaussees arresteerden een anderen bewoner van Ghèvremont, als den door, den vermoorde aangewezen dader, des nachts in zijn bed en brachten hem in ver zekerde bewaring. Deze bekèride lateir. Museumdicfsfcal. Bij de politie te Am sterdam is aangifte gedaan, dat uit het Ste delijk Museum aldaar, sedert 23 Juni een schilderijtje wordt vermist. Het schilder stukje, van geringe afmetingen, is van Frans Deutmann, en stelt een boerenmeisje voor. Het was in bruikleen aan het Museum afge staan door dr. Esser. Dezer dagen werd de vermissing bemerkt, zegt het Hbld., eerst meende men met een vergissing te doen te hebben, doch toen dit uitgesloten bleek, wcrd bij d© politie aangifte gedaan. Een verdwaald knaapje. Het merk waardig geval doet zich voor zegt het Hbld., dat zich aan een der politiebureaux te Am sterdam een verdwaald knaapje bevindt, van wiens vermissing nog geen aangifte is ge- BEVERWIJK. Gemeenter a a d. Ter aanvulling van hetgeen wij gisteren meldden betreffende de vergadering van den gemeenteraad nog het volgende. Medegedeeld werd, dat aan den lieer M. Teer, met, 1 Juli eervol ontslag is verleend als commandant, van de brandweer, en in zijn plaats is benoemd de heer J. v. d Werff; dat de heer D. H. Reuses wegens verlating van de gemeente eervol ontslag heeft ver kregen als brandmeester, terwijl in zijn plaats is benoemd de heer, J. C. Hïenkes. Lat tot agent van politie is benoemd de heer H. van 't Veer, te Leeuwarden, en dat is overleden de waagmeester C. A. v. Lies hout. B. en W. stellen voor geen nieuwen w!aagmeester te benoemen. De Gasoommissie adviseert op het verzoek van den muntgas verbrui kei' J. Eyking, om restitutie van f 1.05 wegens uitbreiding van zijn leiding, afwijzend te beschikken. De lieer E ij k i n g merkt op, dat hier sprake is van nieuwen aanleg en niet van uitbreiding. Do heer Moens verdedigt het advies der gascommissie. Op voorstel van B. en W. wordt het ver zoek ,van do Mij. tot Expl. v. "Water! in Nederland, om door de Zaanl. Waterleiding ook water te mogen leveren aan de gemeenten Purmereud, Wormer, Jisp en Wijde Wormer, vau de agenda afgevoerd, om'dat de voorwaar de, (door den Raad gesteld, nl. dat hier een druk blijft van minstens 2 atmosfeer, onaan nemelijk wordt geacht. Ingekomen is een verzoek van eenige tuin ders en kooplieden om de groentenafslagen op een later uur te doen houden. De Voorzitter wijst er op dat de tijd van de groentenafslagen niet bij verordening is geregeld. Van verandering kan geen sprake wezen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. In verband met de periodieke aftreding! van de heeren J. Rraun en Th. Oomelissen, als leden van het college van zetters, worden de volgende dubbeltallen opgemaakt: Voor de vacature J. Braun, de heeren J. Braun en Th. Cornelissen, en voor de vaca ture Th. 'Cornelissen de heeren Th. Corne ll,ssen en P, P. Langendijk. De lieer Veldhuizen van Zanten wijst op het vreemde, dat de heer Cornelissen twee maal óp de voordracht is geplaatst. Enkele af- en overschrijvingen worden goed gekeurd. Een voorstel van B. en W. om de munt- gasverordening te wijzigen en de bepaling dat bij vermmng r 2.DO moet worden ge stort, te laten vervallen, wordt met algemeenö stemmen aangenomen. Bij de rondvraag spreekt dc heer Ey king opnieuw over de groentenafslagen op de markt en wil hierin eene regeling brengen. Hij stelt voor een raadscommissie voor dat doel te benoemen. D'e voorzitter zegt de zaak in het College van B. en W. te zullen bespreken en dan een voorstel te doen. De V o 0 r z i 11 e r deelt mede dat binnen kort aan de leden van den Raad een ont- werp-verordening voor de levering van elec- trische energie zal worden toegezonden, die! einde Juli in een openbare zitting zal behan deld worden. Van te voren komt echter de deskundige adviseur de leden in een geheime zitting inlichten. die hij zijn hof geaccrediteerd zijn, heeft hij daan. alle vertrouwen verloren. Iets beter is de f De Commissaris van Politie te Amster- l— --L'!L'!iü-ü.i dam (2e Sectie) bericht, dat aan zijn bu- tot deze geheel geboeid wordt door het fraaie looze draaibruggetjes over de vaart. De van de ontzettende werken die noodig waren re au J. D. Meijerplein zieb bevindt een jon- nitzicht op Leiden. De omtrekken der daken plaats kwam in de latere jaren tot bloei door om die gronden droog te maken en van de getje oud naar gis 4 jaar, van het volgen- iij- j__;j._!--1. j- j.—a«,„»j-- signaiement: flink voor zijn leeftijd, blond geknipt liaar, bruine oogen, gezonde kleur gekleed met groene sportpet met rood afgezet, blauw gestreepte blouse met blauw kraagje, afgezet met rood en wit biesje, en torens teekenen zich uiterst sierlijk tegen de groententeelt; tuinen voor en tuinen ach-schitterende uitkomsten daardoor verkregen! de heldere lucht af. ter; langs alle zijtten allerlei groenten; over- We varen de Spanjaard shrug door en he-al bedrijvigheid, zaaien, planten en oogsten, reiken den ouden Rijn. De aandacht trekken hier en daar kleine Langs Leiderdorp, links gelegen, passeert eilanden in het meer, die ook al bedekt zijn men aan beide zijden van den Rijn flinke!met groentebedden. boerderijen, pannenfabrieken, fraaie tuinen 1 Op het midden van den plas- gekomen valt en buitenplaatsen. Daarna bereikt men Kon- j rechts dadelijk het aardige torentje van Rijn- dekerk, en ziet men rechts den molen, dien saterswoude op, zoo keurig uit het groen men wel als het geboortehuis van Rembrandt opkomende en zich spiegelend in het heldere aanduidt. Na een half unr doorvaren komt'water. Iets verder ziet men Leimuiden lig- men aan 's Molenaarsbrug. Hier verlaat men j gen, éven schilderachtig en lief. den Rijn en komt men in de Heimanswetc- j Het Braassemermeer verlatend, vaart men ring. Rechts ligt de Vier Ambachtspolder de Oude Wetering op. Aan de linkerhand is met hare weelderige weilanden met grazend het dorp regelmatig gebouwd; rechts eenige vee. Links heel in de verte ziet men nog de scheepswerven en landbouwerswoningen't spitse torens van Leiden, terwijl men rechtgeheel uitermate schilderachtig. Aan de reeb- Spoedig ontwaart men dan weer in de verte het gebouw „de Leeghwater", een der wateav maehines, die den Haarlemmermeerpoldcft' bemalen. Langs de Ringvaart en Spaarne wordt dan blauw cheviot broekje met koperen knoop- weer huistoe gevaren. Wij zijn aan het einde van onze beschrij ving. Melden wij nog dat de keuken uitste kend is. Wij kunnen uit ondervinding spre ken. De verstrekte lunch is keurig door den kok verzorgd; verder zijn dranken in ver schillende soorten en van uitstekende kwaliteit aan boord aanwezig; de wijnkelder is uitnemend voorzien van goede merken. Wij meenon dat de onderneming zeer zeke* alle kans van slagen heeft, mits het tochtje vooruit op het schilderachtig gelegen dorp terhand krijgt men een breeder vaarwater, j bekend zij, en hiertoe eenigszins mede te Woubvugge ziet. Men merkt hier al dadelijkde Drecht die een vergezicht aanbiedt, wel werken, diene dit feuilleton. Wij kunnen de op, hoe de vaart de hoofdader van 't verkeer'zóó karakteristiek Hollandscli, als er maar tocht door deze mooie streek best aanbeve- was en is; alle huizen zijn met den voorgevel 'een zijn kan. Die Oude Wetering is VA K.M. ilen en voor zakemnenschen, die in hun naar den waterkant gebouwd; de soms ach- jlang en even lang is het dorp. Aan het einde 'arbeid verkwikking zoeken, is dit het aan- ter de huizen loopende straatwegen zijn vau gaat men de Ringvaart van den Haarlem-gewezen uitstapje. lateren aanleg en bedienen bijna uitsluitend de achterhuizen. Na Woubrugge wordt het uitzicht ruimer en geniet men van de heerlijkste vergezich ten; prachtige kudden vee in groene weiden, doorkruist met sloten en vaarten, omzoomd door boschpartijen, waaruit hier en daar da ken van huizen en kerktorentjes omhoog kijken. Het vaarwater wordt wijder en spoedig is men op het Braassemermeer, een prachtigen waterplas, waar aan alle zijden de liefelijk ste kijkjes te genieten zijn. Links steekt de moderne kerk en toren van Róelof-Arends- veen omhoog. Róelof-Arendsveen is een dorp langs een rechte vaart gelegen, aan weers- ïüden oudere en nieuwe woningen met tal mermeerpolder op; de hoek is daar een keu rig plekje; het weerkundig observatorium van Rijnland maakt er een goed figuur. Voor een korten tijd is de reis op de Ring vaart niet zoo schilderachtig, maar trekt de verdubbelde aandacht om andere reden. Rechts ziet men neer op den bodem der oude Haarlemmermeer, thans prachtige landou wen, doorsneden met fraaie wegen en hier en daar flinke boerderijen; links voorbij het dorp Nieuwe Wetering, den Alkemade- en Lijkerpolder, weilanden en groententuinen. Beide polders, opvallend dieper gelegen dan de vaart waarop men zich voortbeweegt. Zeldzamer zal men een levendiger indruk ontvangen van de eigenaardigheid van het Hollandsch terrein, van zijne diepe polders. Sluiten wij met eenige bijzonderheden over de „Leeghwater" zelf. Het is een nog nieuwe boot van zeventig ton. Zeer sterk gebouwd met niet minder dan 1% ton berghout van ijzer in den romp. De boot werd gebouwd op de werf van J. en A. van der Schuit te Papendrecht. Aan boord is er acyteleenverliehting. Op 't middendek is een keurige overdekte salon, terwijl de ka juit een juweeltje mag heeten. De Boot ligt zeer stil en stampt bijna niet. Ten slotte ver dient zeker wel vermelding dat de keuken in eigen exploitatie is, waaraan voorzeker de voortreffelijkheid der spijzen te danken is. O. jes, zwarte kousen en idem rijglaarzen. Dit kind werd den 30en Juni j.l. des namiddags ten omstreeks half 5 als ver dwaald op straat aan zijn bureau gebracht. Van de vermissing van dit kind werd aan geen der politiebureaux of posthuizen ken nis gegeven. Voor zooverre het kind te begrijpen is, kan worden aangenomen dat zijn naam is Wimpie Dijkstra, wonende of gewoond heb bende ergens 3 hoog. Brand. In het benedenhuis van het perceel 2de Jan Steenstraat 121, te Amster dam fabriek van migrainestiften brak gis teravond omstreeks 10 uur brand uit. Da beer De Leeuw had juist een bus mentol op het gascomfoor gezet toen hij ziclx even verwijderde om nog een ander artikel te halen. Plotseling hoorde hij een hevige knal het bleek dat de bus mentol uit, elkaar was gesprongen. De vlammen braken aan stonds uit. Met behulp van een aantal slangen op de Vechtwater leiding wist de brandweer het vuur tot het benedenhuis te beperken. Dit brandde echter, met de inventaris, geheel uit. AHes was verzekerd. Verdronken. Dinsdagmiddag waren eenige jongens te Egmond aan Zee aan het zwemmen in zee. Opeens zonk een van hen, de 11-jarige E. Zwart, in de diepte weg en kwam niet'weer boven, meldt de Alkm. Ört. Zijn lijk was .avonds nog niet gevonden, ZAANDAM. Men meldt aan de Tel.: Gisteren vernamen we nog nadere bijzonder heden omtrent het gebeurde van gisterennacht.' Den geheelen nacht zijn de stakers in actie ge weest. Bij de woningen van hen, die verdacht werden, weer aan het werk te zullen gaan, werd gepost en soms hinderlijk. Zoo werd medege deeld, dat sommigen van het lawaai niet had den kunnen slapen, terwijl een nalooper om politiehulp moest vragen. De nalooper van de firma Schipper vond gisterenmorgen een schuit, die voor zijn woning lag, verdwenen. Bij één werkwillige drongen zelfs, zoo werd ons medegedeeld, eenige stakers de woning binnen. Gisterenavond, bij het verlaten der fabrieken, werden de werkwilligen gevolgd. Een van hen, de heer P. Zwart, die bij de firma Simons wee* aan het werk was gegaan, werd door 8 agente» begeleid naar zijn woning op het Zonnewijzers- pad. Bij den ingang van dit pad. worden hem scheldwoorden naar het, hoofd geworpen, waar op de politie verder volgen verbood en het pad afzette. Toen daarop de stakers toch door wilJ den gaan, zag de politie zich genoodzaakt van den gummistok gebruik te maken. Een gejouw van de stakers was hierop heï antwoord. Op straat is liet nog woelig en druk, de politieposten zijn verdubbeld. Men deelde mee, dat door de stakers den geheelen nacht gisteren weer gepost zal worden, omdat ook n« nog voor werkwilligen de gelegenheid geopend is, zich bij de patroons aan te melden. Personalia, Tot le bibliothecaresse aan dé. Openbare Leeszaal is benoemd mejuffrouw Lena Kieviet en tot adjunct bibliothecaris dé beer J. A. H. Coops, beiden alhier. WORMERVEER. Roeivereeniging „De Zaan". De Staatscon* rant bevat de Koninklijk goedgekeurde sta- tuten van de Wormerveerscbe Roeivereeni ging „De Zaan", alhier. Ze stelt zich ten doel den lust tot roeien aan te kweeken en té bevorderen, welk doel ze tracht te bereiken! door wedstrijden uit te schrijven, door op, wedstrijden uit te komen, en geregeld oefe*, njngeu te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2