STADSNIEUWS. teU (Wordt vervolgd.J schappij zich zeer wel Tereenigen Iaat met| een beetje Jodendom, vooral als het laatste geld oplevert. Wordt de bedoeling van het boekje al niet uitdrukkelijk opgegeven, het is toch' duide lijk. dat men de bewoners van de residentie er door wil bewegen, alleen hun inkoopen te doen bij Protestanten en Joden met uit sluiting van de katholieken, die dan geboy cot worden in hun zaken. Een alphabetisch register vermeldt, dat de uitverkorenen der „Evangelische Maatschappij'* beginnen „urn aardappelen", om te sluiten als „zuiveraars van gebouwen". Men kan zich bij hen dus van alles voor zien. Alleen blijkt het werkelijk waar te wo- Be broer van den verslagene had, wegens een oude veete, ruzie gekregen met een 4-tal personen, die zeover liep, dat men handge meen werd. Be verslagene wilde toen zijn broer ter hulpe snellen, waarhij zich een tweetal personen tegen hem koerden. P. S. ging er alsdan van door, vervolgd door die personen, waarhij zich ook de broer aansloot. Eensklaps zag hij zijn broer een slag toebren gen, die nog een 100 meter liep en toen viel in een perceel haver. Verschrikt vloog deze op den verslagene toe, die toen reeds lag te zieltogen en geen woord meer kon spreken, geen 5 minuten later blies hü den laatsten- adem nit. Nog denzelfden avond nam de politie een zen, wat prof. Eerdmans vertelde, n.l. dat er persoon in arrest, doch het schijnt, dat de tc 'sGravenhage geen Protestantsche of Joodsche specialiteiten zijn in parapluies, of wel d it de laatste niet voldoen aan de „en kele formeele, doch onbeduidenle voorwaar den." Wij hebben in Nederland toch rare kost gangers aan die Evangeliërs! EEN BELANGRIJKE PROEF. Te Slootwijk, een kwartier van Abcoude gelegen, zal een proef worden genomen met wat men in Buitschland noemt „de ongedeel de schooltijd". Deze wordt in het „Katholieke Schoolblad" besproken door den heer A. H. Ammerdorffer, hoofd der parochiale school te ürsem. Deze vestigt de pandacht er op. dat hij reeds tien jaar geleden dat stelsel heeft aanbevolen als een middel, om te ont komen aan de nadeelige gevolgen der land- houwverloveu op het platte land, waardoor het onderwijs minstens 3 maanden zonder vrucht blijft. Immers niet overal nemen tie kinderen vrijaf op denzelfden tijd. Zes we ken vrijheid voor landarbeid, die Minister G'ort van der Linden tot vier wil inkrimpen, moeten bij afwisseling dan aan de eene, dan ware dader zich door de vlucht beeft weten' te onttrekken aan de justitie. De verslagene is ongehuwd en 21 jaar oud. Op de kermis te Goirle werd een fabrieks arbeider door een messteek levensgevaarlijk in den hals verwond. Duys in de klem. In de Tweede Kamer heeft de heer Duys aan Louis Veuillot ver weten, dat deze vrijheid opvorderde voor de katholieken krachtens het vrijzinnige begin sel der liberalen, maar tevens alle vrijheid aan de tegenpartij weigerde krachtens de katholieke geloofsovertuiging, wanneer d!e Eoomschen aan de regeeringstafel kwamen. De Gelderlander heeft aangetoond, dat de beroemde Fransche schrijver dit woord al leentegengesproken heeft. Maar nooit gebruikt. Het blad zit Duys nn al 'n dag of wat achter de veeren dat hij zijn leugen zal her roepen. Duys zwijgt tot heden. Hij zit er leelijk tusschen. Trambrievenbussen. Wie wel eens in aan de andere groep worden gegeven en daai,- i Italië gereisd heeft, zal hebben opgemerkt, door is iedere klasse eener school ongeveerc]at daar te lande aan het achterbalcon van 3 maanden onvolledig bezet. i die electrische trams, welke naar de stations Liet een schooltijdregeling, als te Slootwijk rijden, een brievenbus is aangebracht. Deze weirit beproefd er. waarhij de kinderen iede-j worden telkens hij aankomst aan het station Ten dag van SH tot IB uur op school zïjw gelicht en de inhoud gaat dan dadelijk met en de rest vrij-af hebben, zou, naar men!den eerstvolgenden posttrein mee. Een practische maatregel, welke o.i. onge twijfeld ook hier te lande navolging zou ver dienen. Zak en in en «oh en zoo goed ais particu lieren zijn maar niet altijd in de gelegenheid 's avonds laat nog iemand naar het hoofd postkantoor of het station te sturen, of er zelf nog heen te gaan. En toch v&ék wot- den er 's avonds na het sluiten van zaak of kantoor nog brieven en stukken, waar véél hoopt, het lamlbouwverlof niet meer noodig zijn of sLrk kunnen worden ingekrompen. De lied' Ainmerdorffer wenscht daarom Slootwijk geluk met de proefneming en ook wij zullen met belangstelling het resultaat daarvan afweekten. Op de medewerking der onderwijzers kan men bij navolging elders stellig rekenen. Zij zijn in de zomermaanden ware slachtoffers van de landbouwverlo- ven. Met een regeling als Minister Cort van Aan afhangt, gereed gemaakt, welke men der Linden wil, n.l. één algemeen verlof voor!gaarne met de eerstvolgende post verzonden alle leerlingen binnen de vier zomermaanden i2011 hebben, maar nu, noodgedwongen, tot en ten verloftijd voor iedere school vast te don volgenden dag moet laten liggen. stellen, komt men er toch niet. Zij loopt nit 0°L in België hebben de trams brievenbus- op een janboel, op een nieuwe kwelling voor 6en- de landbouwende bevolking, die het nu een maal niet gebeteren kan, dat niet alle pro ducten gelijk willen geoogst worden, dat de peulen, de erwten, de aardappelen en de aard beziën niet in denzelfden tijd rijpen, ja, zelfs Avp. Kerkrade ondermijnt). Artikel 15 van het Mijnreglement 1906 bepaalt: „1. Het is verboden op minder dan 50 M. afstand verticaal gemeten onder het boven vlak van het steenkolenterrein, steenkolen het gras in iedere schoolwijk niet overal te-1 jao.en verwijderen of steengangen gelijk op hooien staat. Te ^Bergedorf^m of gaierijen aan te leggen. 2. Onze Minister is bevoegd den afstand in het eerste lid genoemd te verminderen." Of de minister van deze bevoegdheid veel gebruik maakt, zoo schrijft de Chr. Mijnw., is ons niet bekend, maar wel weten wij, dat op de Domaniale mijn in Kerkrade wordt gewerkt onder omstandigheden, gelijk wij el ders nooit hebben aangetroffen. Nog zoo lang niet geleden werd daar op 60 M. diepte I van de aardoppervlakte een galerij aange- j legd met meer dan honderd meter lengte, stijgende met 15 gr. Men drong daar zoo ver door, dat het zand doorbrak en de arbeiders zand uit de mijn naar huis konden meene men. Men moet nu niet denken dat dit ge* val alleen staat. Neen, op tal van plaatsen worden en werden de kolen zoover wegge haald, dat elk oogenblik een doorbraak van het zand kan worden verwacht. Voor enkele dagen werd door verschillende arbeiders meegedeeld, dat zij gewerkt haiV- den in de streek van Nulland, en wel zoo dicht onder de oppervlakte van de aarde, dat Begin van brand in een school. Doo-n^bij het passeeren van den mijntrein van de ■een ontploffing van een spiritustoestel ont-trilling stuttingen omvielen en groote stuk- stond Dinsdagmiddag een begin van brand ken kolen losraakten, an de school te Varsenerveld, gem. Ambt Ommen, aldus de Zw. Ct. De onderwijzeres, mej. G., bekwam ernstige brandwonden in het gelaat, ook het haar en de japon ver brandden gedeeltelijk. Het hoofd der school, de heer Broekhuizen, kreeg belangrijke brandwonden aan de linkerhand. Door snel en flink optreden van het onderwijzend per soneel was het brandje spoedig bedwongen. Moord. Men meldt aan de L. K. het vol gende omtrent den moord te Nederweert, waarvan wij reeds melding maakten. De landbouwerszoon Piet Smits, nit Weert, is Zondagnamiddag te Nederweert (Oepel) op lafhartige wijze vermoord Duitsehland verklaarden van de ouders der schoolkinderen slechts 5 pet. zich voor het behouden van morgen- en middagsehooltijd; 95 pet. gaven aan een onafgebroken school tijd de voorkeur. Het binnenhalen van de veldvruchten hangt immers niet van den mensch af. „Er komen zegt de heer Ammersdorffer eenvoudig op het platteland handen te kort. Daarom moeten alle handen meehelpen, ook de handen der kinderen. Maarja, ziet u. n wil zeggen, dat de school dan achter den wagen ligt. Wij zeggen: leg de school en de belangen der ouders heide op den wagen» geef 's morgens school en laat den middag aan de ouders over. En de leerlingen: de her senarbeid van 's morgens zal een tegenwicht vinden in den spierarbeid van 's middags. Ons dunkt, van die redeneering kan men het gezond verstand met de hand afscheppen, merkt de Tijd op. De Minister ga eens naar Ursem en naar Stootwijk. Op sommige plaateen is dan ook het zand doorgebroken en heeft men in allerijl de ope ning moeten dichtmaken. Is het dan te verwonderen, dat half Kerk rade zwaar lijdt onder het scheuren van de huizen? Wel worden deze dan meestal op kosten der mijn gerepareerd, maar de repa ratie is vaak van dien aard, dat de huizen heel wat in waarde verminderen. Thans heeft men te Kerkrade een vereeni- ging opgericht om de mijn desnoods met ver eende kracht tot behoorlijke reparatie en tot betaling van schadevrgoeding te dwingen. Een vijftigtal huiseigenaren, arbeiders en middenstanders zijn reeds toegetreden. GEMEENTERAAD, (Zitting van gisteren). De discussie over de extra-subsidie aan het Haarl. Muziekkorps wordt voortgezet. De heer MODOO is niet bekeerd. Hij zal zelfs zijn tegen het voorstel, om f 5000 extra te geven. De heeh Kleijnenberg overdreef niet zuinig! Spr. Vraagt echter: mag dé ge meente, alleen voor goede muziek, het be drag dat er voor uitgegeven wordt steeds maar verhoogen? Sp!r. acht f 10.000 daarvoor al ruim voldoende, en als het niet daarvoor kan, dan moet óf de burgerij' maar meer sym pathie betuigen ófhet is tijd voor het mu ziekkorps om heen te gaan. Spr. is vast over tuigd dat over een paar jaar wéér de subsi die zal moeten verhoogd worden. De heer VAN DE KAMP meent dat dé heer Modoo niet met zijn tijd meegaat. Van 1896 al heeft het corps een subsidie van f 10,000 en sinds dien tijd is alles toch in de hoogte gegaan, niet het minst de loonen. En wil men ook het zelfde in qualiteit behouden, dan moet men zeker het H. Muziekkorps opdoeken, want dan kost het veel meer dan 15,000 per jaar. De heer KLEIJNENBERG verdedigt nog eens het voorstel-Schreuders, dat hij acht in het belang van Haarlem bovenal. Spr. gelooft niet dat verhooging van subsidie in den vervolge nog gevraagd zal worden: het bestuur zal dat zeker niet doen. De heer SCHRAM is tegen het voorstel- Schreuders, niet uit te weinig waardeering, maar omdat de gemeentekas niet altijd maar moet bij springen als de burgerij niet genoeg steunt 1 Laat men dan liever de concerten voor het publiek wat verminderen, dan kunnen zij er buiten wat bij verdienen. De heer VAN DEN BERG heeft vroegere toestanden bijgewoond, toen de heer Mulder met zijn corps hier concerten gaf en met zijn clarinet de maat sloeg. Maar nu zijn er andere toestan den: we hebben nu een keurkorps van beroeps musici, en Haarlem is aan zijn eer verplicht, zulk een korps te blijven steunen. Ook voor nationale feestdagen is het noodig, zulk een eigen korps te handhaven. De heer KRUSEMAN is het met collega Modoo niet eens, en pleit voor het behoud van het muziekkorps, nu Haarlem in alles vooruit gaat. Het verlies van dat corps zou inderdaad een schrikkelijke achteruitgang zijn. Spr. vreest echter dat f 15,000 wel wat hoog is voor velen, doch spr. acht ze voor vast ook nog niet altijd noodig: de vereeniging „H. M." kan misschien later wel met f 10,000 toe! Als de middenstand maar wilHet bezwaar van den heer Schreu- ders aangaande den tijd van het subsidie-verlee- nen deelt spr. niet. De heer SCHREUDERS beantwoordt nog kor telings de heeren Schram en Kraseman, ook de heer NAGTZAAM maakt nog enkele opmerkin- gen- J Dé heer MODOO merkt nog op, dat, als de Concertvereenïging elk jaar haar rekening en verantwoording vóór April indient, zij vóór 1 Juli de zekerheid kan hebben waar ze om vraagt. Voor f 10,000 kan men zegt spr. nog méér afwisseling van corpsen hebben, dat zou misschien nog prettiger zijn! De heer KLEIJNENBERG repliceert óók nog eens (nadat de VOORZITTER op bekorting heeft aangedrongen)hij noemt de dilettanten corpsen „de vloek van de goede muziek" Hierna wordt het voorstel-Schreuders in stem ming gebracht, en aangenomen met 17 stemmen voor en 9 tegen. Tegen de heeren Lasschuit, van Styrum, Loos- jes, de Braai, Elffers, Petri, Modoo, Schram en Welsenaar. Nieuwe school voor U. L. O. aan het Kleverpark. B. en W. stellen voor over te gaan tot de op richting van een school voor uitgebreid lager onderwijs en tot opheffing van de school voor gewoon lager onderwijs no. 1. De school in het Kleverpark wordt dus U.L.O. De heer NAGTZAAM vindt dat er met dit voorstel wel wat al te veel haast is gemaakt: het raadsstuk hebben we pas een paar dagen in huis. Ook acht spr. de toelichting van het vooretél onvoldoende: hoe moet het gaan met dé leerlingen van die school, in verband met hun woonplaafe; en ook i,n verband' met de klassen? Spr. wenscht dus deze zaak nog1 één vergadering uit te stellen en méde die cijfers die hij Vraagt te ontvangen. De heer DOOSJES vindt dit motief aller minst 'Voldoende voor aanhouding. Dé toe lichting van B. en W. is duidelijk genoeg, ook wat de klassen betreft. Er zullen aan school 2 en 3 als dat noodig is, nieuwe klasssen wérden geformeerd. De heer TIMMER wil t°ch aanhouding en wel voornamelijk omdat dit stuk pas zoo kort in handén der leden is. Spr. wenscht ook wel eens te hooren waarom de schoolcommis sie een afwijkend advies over deze zaak heeft gegeven, en meent "dat dit 't voor naamste argument voor aanhouding moet zijn. De wethouder LOOSJES zegt dat als de heeren niet genoeg op de hoogte zijn, hij de zaak niet ,yil forceehen. Het Voorstel-Nagtzaam wordt daarop in stemming .gebracht en aangenomen met 14 tégen 12 stemmen. Vleesehkeuring. B. en W. hebben geprae-adviseerd op de adressen der firma Tieleman en 'Dros, te Lei dén, en den heer A. Th. Pielage, te Haarlem. De eerste klaagde over het terugontvangen van door den Haarlemschen keuringsdienst, afgekeurde vleeschwaren, welke vleeschwa- ren Volkomen gezond en deugdelijk waren, volgens adressante. Zij betreurt dat er geen hooger beroep bestaat van deze keuring en verzoekt het college maatregelen te nemen. De heer Pielage klaagde over den last, on dervonden bij hot ter keuring aanbieden van vleeschwaren. B. en W. stellen voor, de adressen voor ken nisgeving aan te nemen. De heer ,VAN DE KAMP meent dat wat het eerste adres betreft, het argument dat er geen hooger beroep is, toch wel ad rem is! Spr. haalt een brief aan van een prima fabrikant, die Zaterdags leverkaas verzond in den zomer welke pas Dinsdag gekeurd werd zonder dat ze in een verkoeld lokaal werd bewaard. Men doet hier alles om de ver ordening en de keuring inpopulair te maken i Daarenboven gaat oen hoofdambtenaar de win keliers algemeen rond, om handteekeningen tie verzamelen op een adres dat de vleesch- keuring nu zoo goed is.... Ook Jat keurt spr. ten sterkste afl Ook de heer ELFFERS bespreekt deze zaak. De 'directeur van het Slachthuis zou wel een hooger beroep willen van een paar directeuren uit den omtrek! Dat acht spr. allesbehalve betrouwbaarals dat moet ge beuren, dan zou men toch ook handelaren in vleeschwaren in zoo'n arbitrage commissie) moeten benoemen! De (hoer KRUSEMAN vindt dat de Raad zich moet houden aan het vorig besluit van den Raad. Spr. meent dat in het Slachthuis de vleeschwaren zoo spoedig mogelijk wor den gekeurd: de heer Pielage heeft een vol komen onware vooretelling van zaken ge geven. De Directeur van het Slachthuis heeft spr. hedenmorgen nog gezegd: dat verschil lende grootere winkeliers hem hebben ver klaard dat de kwaliteit van de vleeschwaren door de keuring veel beter is geworden, en dat heeft de directeur nu eens op schrift jaten zetten. Spr. Verzoekt, hem in vertrouwen do namen te willen geven van personen, die hoewel zij niet hiermee instemmen, toch gevraagd zijn om te teekenen op deze lijst! De heer VAN DE KAMP: O, dat wil ik zóó wel doen: meneer Lemmers in de Jans straat: hij; zit hier op de tribune 1 De heer KRUSEMAN zegt dat hij zal po gen achter de waarheid te komen. De voordracht van B. en W. wordt hierna zonder stemming aangenomen. De N. Z. H. T. M. De N. Z. H. T. M. zoo hebben B. en W'. ontcfekt, exploiteert haar stoomtram in dén Hout eigenlijk! zonder concessie of vér gunning van Haarlem 1 Dies wordt een „voor- loopige" vergunning voorgesteld, tot 15 Oc tober 1916, omdat voor 15 Oct. 1914 (al.} wanneer eigenlijk de rails in den Hout moes ten zijn opgebroken, die oorspronkelijk aan de Haarl. Paardentram behoorden) toch de zaak der electrificatie van de lijn naar Heem stede niet in orde kon zijn. Zonder stemming aangenomen. Stokers bü het gasbedrijf. Na ingewonnen advies van den Directeur Van het gemeente-gasbedrijf komt het B. en W., evenals de betrokken Commissie van bij stand, wenschelijk voor, dat de stokers-ma chinisten bij dat bedrijf worden gerangschikt in klassse 5 ,van de in het raadsbesluit van 81 Mei 1911 no. 90 omschreven loonklassen. Bedoelde betrekking'is thans gerangschikt in klasse 4. B. en W. stellen voor deze menschen in klasse 5 te rangschikken. De heer POKPE zegt dat als men stuks gewijs hier telkens verandering brengt, het onmogelijk is een overzicht te krijgen. De tweedo smeden-bankwerkers die gelijk werk hebben met de stokers-machinisten, verschil len nu b.V. 3 klassen met dezel Dat gaat toch niet. Spr. vraagt een geheel© herziening van de klassen. De heer BREGONJE steunt deze vraag van den vorigen spreker. Ook hij geeft voorbeel den van een vreemd verschil In de klassi- fioeering De heer MODOO zegt dat men zioh van een afdoendheid der loonregeling toch nooit te veel moet voorstellen. Wijzigingen zijn telkens onvermijdelijk, dat kan niet andere. Als er echter behoefte is, zal er gewijzigd Worden. Het is echter begrijpelijk dat de werklieden-zelf al heel gauw meenen, dat zij.... telaag staan in de loonklasse! Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder stemming aangenomen. Het terrein aan de KleverlaanV Het Plaatselijk comité voor spelleiderscur- sussen voor Haarlem en omstreken had ver- j zocht om voor den cursus voor spelleiders de beschikking te mogen hebben over het ter rein, gelegen achter de Begraafplaats (speel terrein van de voetbalclub E. D. O.) en wel I des Woensdags- en Zaterdagsmiddags van I 25 uur. B. en W. stellen voor afwijzend op J dat verzoek te beschikken, omdat de voetbal- club E. D. O. het terrein weder met 1 Sep- tember a.s. wil inhuren. De heer MERENS begrijpt dat B. en W. zoo moeten voorstellen: hij vraagt echter of I het terrein aan de Leidsehe Vaart dan niet voor dezen cursus kan gegeven worden, ook I al is het gebouwtje, dat hier gebouwd zal werden, nog niet klaar. De VOORZITTER zegt dat dit zal over- I wogen worden: er zijn echter vele eu andere I verzoeken betreffende dit terrein aanhangig, I die ook in aanmerking moeten komen. De heer BREGONJE gaat met het voor- 1 stel van B. en W. mede, doeh vraagt of tot 1 1 September toe het terrein van E. D. O. niet I aan den spelleiderseursus kan worden gege- ven. De VOORZITTER zegt: Dat kan niet, het I terrein is verhuurd. De heer DE BRAAL ondersteunt den aan- I drang der heeren Merens en Bregonje. Er is zooveel gebrek aan terrein en het werk van deze spelleiders is zoo nuttig. Spr. toont dit aan door voorbeelden. Ook het terrein voor de cavaleriekazerne werd al j voor een spelleidster, naar spr. zelf heeft hij- gewoond, verboden! Dat is toeh waarlijk erg. Ook in verband met de baldadigheid waar- i over de heer Heerkens Thijssen klaagde, is I deze zaak van hoog belang voor de gemeente. i De VOORZITTER zegt'dat B. en W. dezs zaak een goed 'hart toedragen, en dat als zij kunnen helpen, zij het niet zullen laten! Het prae-advies van B. en W. wordt goed gekeurd. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de opleidingsschool 'f voor meisjes wordt benoemd mej. J. LI. E. van Baer, hier ter stede. Daarna gaat de Raad over in geheime zit ting en wordt de openbare vergadering ge sloten. HANDEL IN AFGESNEDEN BLOEMEN VAN HYACINTHEN. In het Wkbld. v. BI. C. lezen wii het vol gende: Onder dit hoofd wordt in de Eugelsclie en Duitsehe vakpers door den Bond van Bloem- bollenhandelaren het volgende bericht mede gedeeld: „Gedurende geruimen tijd is aan de Neder- landsche Bloembollenexporteurs er een ver wijt van gemaakt, dat zij behalv hunne hollen ook de afgesneden bloemen expor teeren en deze op de markt in het buitenland ten verkoop aanbieden. „De gegrondheid van dit verwiit is in Hol land erkend, en herhaaldeliik zijn ernstige pogingen gedaan om dit euvel te voorkomen. Tot nog toe echter zonder succes, maai' ue energieke maatregelen, dit jaar door den Bond van Bloemhollenhandelaren genomen, hebben eindelijk tot succes geleid, zoodat het voor de eerstvolgende jaren als vrij zeker mag worden verondersteld, dat van nit Hol land deze bloemen niet meer aan de markt zullen komen. Tusschen alle exporteurs en kweekers van hyacinthen is, op een boete van duizend gul den, een overeenkomst aangegaan, dat na 1 Maart 1915 en 1916, geen bloemen van hya cinthen zullen worden verzonden noch weg gegeven; geen zaken zullen worden gedre ven met personen .tot deze overeenkomst niet toegetreden, noch met personen, die tot deze overeenkomst wel zijn toegetreden, doch haai niet nakwamen. De 6tipte naleving van deze overeenkomst is verzekerd, en met liet toe zicht daarop is een bijzondere commissie voor dit doel in het leven geroepen belast. „Om redenen van practischen aard is deze overeenkomst uitsluitend toepasselijk op bloemen van hyacinthen. Ingeval deze po ging met sucees wordt bekroond, zullen on geveer gelijkluidende maatregelen tegen den handel in afgesneden bloemen van andere gewassen worden getroffen. „Hieruit blijkt voldoende, dat de Holland- sche handelaren in bloembollen met de klach ten hunner buitenlandsche klanten ernstig rekening honden". (w. g.) Namens den Bond val Bloemhollenhandelaren, W. WARNA AR, Voorzitter. Mr. dr. H. R. RIBBIUS, Secr. De redactie teekent hierbij aan: In aanmerking genomen de belangrijkheid, waarvan hij de deur aehtig zich sloot. Hil zoo spoedig mogelijk verneme en wel door zette zich neder, en wenkte den Gallo-Romeinmij. Ik zal een der mijnen tot hem zenden. zijn voorbeeld te volgen. Gij hebt mij noodig, zoo begon hij, spreek wat zijt gij voornemens? Laat mij uwe plan nen hooren; maar spaar mij, als ik u mag verzoeken, voor lange redeneeringen. C»j moet mij helpen om mij te wreken. Op wien? Op Leodorich, Victorinnsin een ■woord, op geheel het Christengespuis. Dat noem ik op den man af spreken, het voornaamste doel uwer wraak zal echter wel het bezit van Excelsa zijn. Ik zal dit niet ontkenen. En wat hebt gij wel als middel op het ©og om aan uwe wraak te voldoen. De prefect Victorinns, Gennorix en hunne .vrienden moeten hier maakte Bibulus een gebaar dat maar al te duidelijk zijne mee- ning te kennen gaf. Nerses zag hem vragend aan en bracht de hand aan zijn dolk. Ik zou liever van het midel van Locusta gebruik maken. Het staal is meer onfeilbaar dan het Vergift, Doch ook gevaarlijker voor hem die het Ibezigt. Nu, wij zullen zien, wat de beste weg Se. Ik beloof u jn allen gevalle mijn hijstand, idooh slechts onder eene voorwaarde. En die is? Gij weet dat ik naar de hand van Modes- Ia, de dochter van Quirinus streef; hij heeft tnij kortweg afgewezen. Het is hem zeker onbekend op welken rang gij krachtens uw geboorte rec'ht hebt. Daarom is het noodzakelijk dat hij dit om kennis te geven van mijn aanstaand ver zoek; doeh gij moet mij alsdan naar Carna- tnm vergezellen. Ik beu tot uwen dienst. Het gesprek was hiermede geëindigd. Het gevolg der laatste afspraak was dat Nerses kort daarop iemand naar Carnatum zond, die als antwoord eene nitnoodiging van den pre fect medegebracht. Keeren wij thans tot den loop van ons ver haal terug. Het is den lezer hekend, dat Potentasius en zijne metgezellen, middelerwijl Bibulus en zijn handlangers over hunnen ondergang raadpleegden, hun missie-werk in 'het land der Carnuten voortzetten, en wel blijkbaar onder 's-hemels milden zegen. De ontvangst van Bibulus en zijn jongen reisgenoot, als mede het zonderlinge gedrag van den prefect is eveneens hekend. Nadat de maaltijd geëindigd was, hooil Qnirinns zijn gasten vriendelijk zijn woning als verblijf aan, doch Nerses sloeg dit aan bod van de hand. Ik kan niet onder uw dak slapen, prefect der Carnuten, alvorens te we ten of gij mij als vriend beschouwt, sprak hij. Ik heb ook slechts aan nwe tafel plaats genomen teneinde eene gelegenheid te vin den om met n te spreken. Quirinus gaf op die woorden geen antwoord Hij vergezelde zijne gasten, blijkbaar in eene onaangename stemming tot aan de deur, en gaf toen aan Nerses te kennen dat hij den volgenden dag op elk uur bereid was hem te ontvangen. IX. MODESTA. Op den avond vóór den dag waarop Qui rinus het bezoek van Nerses en Bibulus ont ving het had plaats op Let uur dat hij ge woon was audiëntie te verleenen zaten in een kleine kamer van de koning des prefects twee vrouwen aan het venster bezig met het verrichten van eenig vrouwelijk handwerk. De oudste had een ernstig doeh innemend ge laat, dat nog onmiskenbare sporen droeg van vroegere schoonheid. De andere, die hoogstens achttien jaren telde, scheen inder daad een engel in menséhelijke gedaante, zoo rein was haar oogopslag, zeo liefelijk de glimlach op haar lippen. De eerste dezer vrouwen was Amantia, de zuster van Quirinus, de andere Modesta zijne dochter. Dewijl laatstgenoemde drie jaren vroeger, toen zij nog te Rome wmonde, hare moeder had verloren, had hare tante, die schier tegelijkertijd weduwe geworden was en geen kinderen -had, de zorg over hare verdere opvoeding en moederlijke verzorging op zich genomen. Amantia was een dier vrouwen wier zui verheid van zeden in groote tegenstelling was met dei diepe bedorvenheid van dien tijd. Haar schoon voorbeeld werd het anker waaraan 'het hart harer nicht zich ging vast hechten. Zij boezemde haar liefde tot stille afgetrokkenheid in, en het jonge meisje kreeg een heiligen afschuw van de onzede lijkheid die jong en oud met haren adem besmeurde zielen zich in de eerste zonnestralen gingen verkwikken? Zij hoorden van de aankomst van Potentianus, van de wonderbare uit werkselen, die de prediking van het evange lie vergezelden, en zij werden door een le vendig verlangen vervuld naar het Woord des levens, dat voor reine zielen de borg tocht der waarheid in zich zeiven droeg. De beide vrouwen hadden de gelegenheid van een uitstapje ten nutte gemaakt om onbe merkt het heiligdom der Maagd te bezoeken. Zij hadden als het ware, dorstend naar licht, de onderwijzingen van Potentianus en zijne medearbeiders opgevangen en hegeerden het Doopsel te ontvangen. In het avonduur, waarin zij vertrouwelijk bij elkander zaten, liep het gesprek alleen over dit H. Sacrament, hetwelk weldra aan haar voltrokken 20U worden. Beefde de ziel van Modesta van vreugde hij de zoete ge dachte aan de vervulling van haren vurig- ston weusch, in de borst harer tante kwa men daarbij ook gedachten op, die van he zorgdheid getuigden. Zij maakte er hare nioht opmerkzaam op dat wellicht tegenspoeden en lijden van allerlei aard hun te wachten stonden, wanneer zij den naam van Christen droegen. Ik bid n, mijn kind, sprak zij, maak n daaromtrent geen schoone voorstellingen'. Uw vader draagt den Druïden een doodelij- ken haat toe, omdat hunne leer hem te streng toeschijnt; het is dus zeer waarschijnlijk dat zijn toorn nog grooter zal^zijn wanneer hij verneemt welke zuiverheid van zeden de Christelijke wet van hare belijders verlangt. I Bij de gedachte dat haar vader niet in de de oogen van Modesta met tranen. Potentianus had ook niet nagelaten om Modesta op den toorn haars vaders opmerk zaam te maken. Hij had de heide vrouwen ernstig vermaand wel te overwegen of zij zich sterk genoeg gevoelden om deze beproe ving te weerstaan. Zij waren wel standvastig in hun voornemen blijven volharden, of- schoon Potentianus hun een leven vol ont bering en wellicht vervolging voorspiegelde,' doch het was natuurlijk dat de zuster van den prefect het zich tot een plicht rekende om die woorden met Modesta te overwegen, zoo vaak zich daarvoor een gelegenheid aan bood. Potentianus had haar in het bijzonder vooft oogen gehouden dat zij zich' nauwelijks eenig denkbeeld konden maken van de ontzaglijk# moeilijkheden, welke voornamelijk voor haar zouden ontstaan, om den maatschappelijken: rang dien zij bekleedden. De wet liet de Christenen in dien tijd dan ook geheel zonder bescherming. Geheel hel', openhaar en maatschappelijk leven in deij. Staat en in het volk was doortrokken vaQ heidensohe zeden, en het veelgodendom^ Waar ook de Christen zich wendde, hij ont moette overal symbolen van den heidenschefil ©eredienst, overal werd hij, alvorens hij >i°h bezinnen en dit voorkomen kon, in da deel* neming van heidensch-godsdienstige bande* lingen gewikkeld; wilde hij zioh daarvan ge heel zuiver houden, zoo bleef hem niets over dan zich als het ware van <le wereld af tö zonderen en zijn huis voor iedereen te slui- Was het wel te verwonderen dat zoodanigevreugde over haar geluk deelde. Vulden zich

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6