DAGBLAD voor NOORD- ön ZUID-HOLLAND. iP. tv. ffWeeftuijsejii 'QartejjorJssrr FeJe/.ma hier Pescit over het inferconfessio- Dtisue in de vakbeweging en de Politiek, STADSNIEUWS. BUITENLAND. KindsiHhuisvMt 29-31-83, Haarlem EERSTE BLAD. ZATEROAS 4 JULI ÉSÏ4 3Si ■gang Mo. 848Q ABONNEMENTSPRIJS»; Per 8 maanden voor Haarlem Kl-55 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem,) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post WO Afzonderlijke nnmmers 003 Bureaux van ftedaetie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. PRIJS DER ADVERTENTKNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 ot. per regel. Buiten! 20 cfc Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné'g op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis xün. Jtlïn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd vne^i 1 GULDEN bij j GULDEN bij É&H'. GULDEN bij GULDEN by overlijden. verlies van een hand of voet verlies van één oog. verlies van één daim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bü verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE AIjGEMEENE VERZEKERINGSBANK- te Schiedam. Dit nummer bestaat uit uijf bla den u). o. de Officiëele Kerk- 'Üst en het Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. 5 Juli. 14 uur toe- half drie AGENDA. Teylers Museum ®ang kosteloos. Muziek in den Hout Maar! em's Muziekkorps. Sociëteit „Trou moet Blycken" 8X Maarlem's Muziekkorps, Melkinrichting van Bruggen Con- ^rten. Agenda. g juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Brongebouw - 8 uur - Haarl. Mu ziekkorps. Concert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat '9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en E. K. Feestdagen. De sociologische overzichten van professor eng'enent in het tijdschrift „De Katholiek" zijn 'turner buitengewoon lezenswaardig. Voor wien geld en tijd ontbreekt om de voornaamste grooote werken over sociologie in binnen- en buitenland geregeld door te werken en bij te houden, geven deze heldere, klaar-logische uit eenzettingen van prof. Aengenent, in streng-we- tenschappelijken stijl gehouden en tóch in alle opzichten juist door de logische helderheid van voorstelling, een welkome gelegenheid om kennis te verkrijgen of te verdiepen. Waarbij komt dat professor Aengenent op het vaak doornig en voor velen gevaarlijk pad der sociologie een veilige gids is in ieder opzicht. De Juli-aflevering van „De Katholiek" geeft Wederom in het Sociologisch Overzicht XIII alle gelegenheid om dat te beamen. Prof. Aengenent heeft het daar over het nieuw-uitgekomen gedeelte van het standaard- Werk van pater Pesch „Lehrbuch der National- vkonomie" dat handelt over de actieve oor zaken der volkswelvaart, d. w. z. over de per sonen, zoowel den eenling als de corporatie, die het economisch proces zijn betrokken. De Warmondsche hoogleeraar geeft van dit heel een gemakkelijk en duidelijk overzicht, en roemt hoogelijk de buitengewone eruditie en belezenheid van den wereldvermaarden schrijver, "ij noemt het werk van Pesch „zuiver weten- schappeijjk en daarbij een echt katholiek werk", 7sp,reek,t dan uitvoerig een paar punten van ,eelen aard die in dit deel van het boek worden behandeld Onder deze twee is: het karakter der vakver enigingen, d. w. z. de groote strijdvraag in .i'schland (en ook hier) over het interconfes- sionalisme in de vakbeweging (en in de poli tieke actie), en het komt ons voor, dat op pro cessor Aengenent's scherp en klaar betoog over deze kwestie aan de hand van het standaard- Werk van pater Pesch, in wijden kring de aan lacht mag worden gevestigd. Het standpunt van pater Pesch, dat óók door Professor Aengenent als volkomen juist en het Ware wordt beschouwd, is in deze kwestie het volgende: rf ,interc°ufessioneele vakvereenigingen zijn in Duitschland getolereerd door den Paus, maar hegrijpen „dat de dragers van het „kerkelijke herdersambt in katholieke landen en „overal, waar confessioneele vereenigingen ter „bevrediging van verschillende economische be- „floeiten mogelijk zijn, aan vakvereenigingen op "katholieken grondslag de voorkeur geven; zij "boeten ook begrijpen, dat in gemengde landen i,Onder bepaalde omstandigheden, tot zekerder "Waarborg van den godsdienstig-zedelijken in vloed, zooals dat b.v. in Holland het geval is, »«et samengaan met niet-katholleken op fede- "hatieven grondslag aanbevolen wordt, met uit- "Hujting van samenwerking in den vorm van „Aldus nater Pesch, wiens „zuiver-katholieke in^ne" 'zo° zegt prof- Aengenent) die reeds Üo h c*oor denzelfden schrijver is verkondigd, opmerkelijk genoeg zoo ongeveer is je hhgezwegen, door den Warmondschen hoog- gp aar vooral hierom als volkomen juist wordt ^ezen, omdat daarin duidelijk de twee ele- Htinrich Pesch: Lehrbuch der National ise, Dritter Band: Allgemeine volkswirt- löj .j tlehre II. Freiburg in Breisgau, Herder menten die in den strijd over de vakvereenigin gen (en in den strijd over de politieke Centrum partij naar voren komen, worden geteekend. Die twee elementen noemt prof. Aengenent de kwestie van het recht en de feitelijke kwestie. Het recht dat Paus en Bisschoppen hebben om hun onderhoorigen voorschriften te geven omtrent de economische of politieke organisatie, ziedaar de hoofdvraag, de allereerste en allervoornaamste vraag. En daarnaast, ondergeschikt, staat de vraag wat feitelijk uit tactisch oogpunt, voor dit of dat land de meest opportune organisatievorm is. Zóó zet prof. Aengenent de zaak op, en hij meent, dat volkomen ten onrechte door velen die feitelijke vraag juist als de meest-gewichtige wordt beschouwd. Neen, het gaat over de gezagskwestie, en als men het over deze ééns was, zouden degenen die wat het feitelijke betreft voor een of ander geval een interconfessioneele organisatie willen, vanzelf bezadigder optreden (omdat zij dan zouden weten, dat Paus en Bisschoppen ten slotte de beslissing geven) en van den anderen kant degenen die de principiëele organisatie voorstaan, zich van noodeloos bittere uitdruk kingen onthouden, omdat zij dan niet meer be vreesd zouden zijn, bij de tegenstanders lieden te vinden, die aan de Kerk het recht ontzeggen, principiëele organisatie voor te schrijven. Men mag zegt prof. Aengenent het hangende geschil dan ook niet beschouwen „als te zijn van onschuldigen aard, en ook niet als een zaak van louter Quertreiberei"En al erkent prof. Aengenent, dat door de voorstanders der principiëele organisatie in het economische en 't politieke, fouten zijn bedreven, „van den „anderen kant, zegt hij, is de bestrijding die „door vele voorstanders van christelijke organi satie wordt gevoerd tegen vereenigingen op „katholieken grondslag, veel méér te veroordee- „len, en wel om twee redenen. Vooreerst omdat „uit die bestrijding dikwijls spreekt een afkeu ring, een minachting van principiëele organi satie, welke men voorstelt als uitingen van een „overspannen katholicisme, terwijl de Paus toch „zeer duidelijk in het algemeen daaraan zijn „voorkeur heeft geschonken en de interconfes sioneele vereenigingen slechts als uitzonderin gen toelaatbaar acht. En ten tweede, omdat „zeer dikwijls bij hun bestrijding de bevoegd heid der kerkelijke autoriteiten om bindende „voorschriften aan economische en politieke „organisaties te geven, finaal ontkend wordt, of „liever omdat bij velen de bestrijding der prin cipiëele organisatie voortkomt uit het ontken- eend beantwoorden der quaestio iuris." Dat prof. Aengenent hier den spijker geducht op den kop tikt, is wel overduidelijk! Trouwens: de schrijver bewijst door het mede- deelen van verschillende uitingen, zoowel van economische als van politieke zijde in Duitsch land, dat inderdaad het ontkennen van de ge- zagsvraag de hoofdzaak is; dat men (zooals pastoor Wacker) vindt dat de kerkelijke autori teiten over de Centrumspartij niets te zeggen hebben, en deze laatste zich niet onder „kerke lijke voogdij" wil plaatsen. Prof. Aengenent besluit zijn uitvoerige be schouwingen, die ook diep ingaan op de z.g. interconfessionaliteit van het Duitsche Centrum als volgt: „de opinie van Pesch, die de bevoegd heid der Kerk in deze quaesties onvoorwaar delijk stelt, doch de beantwoording van de „quaestio facti afhankelijk stelt van ae omstan digheden, lijkt mij nog steeds de eenig juiste. „De Indiceering (net op den Index plaatsen) „van de bekende redevoering van pastoor Wac- „ker te Essen, waarin hij juist de Kerkelijke „bevoegdheid ontkende, is van die meening wel „degelijk een krachtige bevestiging". En voorts: „Omtrent de feitelijke geoorloofdheid van inter confessioneele vakorganisaties of een intercon fessioneel Centrum Is daardoor (door het „Indexbeslüit) niets beslist. Maar wèl is daar door de quaestio iuris uitgemaakt: m. a. w. „men mag niet langer naar interconfessionali- „teit dier vereenigingen streven op dien grond, „dat de Kerkelijke Overheid daarover geen zeg genschap hebben zou." Het komt ons voor, dat de zakelijke doch duidelijke uiteenzetting dezer gewichtige zaak ook voor onze lezers, die vanzelf over den strijd der interconfessioneelen in het sociale en het politieke zooveel hebben gehoord, van groot be lang is: wij hebben daarom gemeend, ae bizon- dere aandacht op de beschouwingen van prof. Aengenent te moeten vestigen. Op den duur, als.het publiek zooveel mogelijk meewerkt. En dat kan toch 1 Men zegt ons, dat de buitenmenschen, die hier Zondags ter kerke komen, van de ge legenheid gebruik maken... 't is zoo gemak kelijk Adtemaal waar. Doch we willen vragen: die buitenmenschen hebben toch ook nog wat anders noodig dan schoenen? En dót krijigen ze op Zondag toch ook nergens 1 Welnu, laat het publiek en zeker het Rooms che publiek! dan de Zondags rust voor den winkelier en diens bedienden en personeel in de hand werken. Zeker het Roomse he publiek: want dat weet 'Jieel goed hoezeer door het kerkelijk gezag in woord en brief krachtig en onafge broken is aangedrongen op heiliging van den Zondag 1 Wij doen daarom op onze Katholieke bur gerij een hoogst ernstig beroep 1 Zondags koopen beteekent: een overtreding van het gebod der Zondagsheiliging, het geeft on getwijfeld ergernis aan andersdenkenden, en bovendien maakt het 't gevaar zéér dreigend, dat de reeds ingestelde Zondagss lui ting bij' enkele andere winkeliers helaas! weer zou kunnen worden ingetrokken. Is dit duidelijk genoeg? Haarlemsche Alledagjes No. 1372. ZONDAGSOHE WINKELSLUITING, Na de sohoenwinkeliers op Zondag, de ma- nul'actüriers des avonds 1 Weliswaar is dit laatste een repetitie, naar we weten, want de eerste uitvoering is he laas.... mislukt, maar de executanten staan er nu beftör voor en hebben alle hoop! Bij de schoen winkeliers integendeel is het nog niet couleur de rose wat de Zon dagssluiting betreft, maar we zijn er zeker van, dat dit op den duur toch óók Wel ko men zaJ, PERSONALIA. De heer A. L. van den Berg, chef de bureau bij de Tweede Hollandsche Maatschap pij' van Levensverzekering', zal Maandag: 6 Juli a.s. den dag herdonken, waarop hij' bij de Maatschappij' in dienst kwam. Deze feest dag zal vooir den jubilaris wel niet onopge merkt voorbijgaan. BESTRIJDING „EIGEN HULP". Op de centrale raadsvergadering van den R. K. Middenstandsbond te Rotterdam, werd een commissie benoemd in verband met de bestrijding van „Eigen Hnlp". Het rapport van die commissie is thans verschenen. De commissie geeft, naar aanleiding van uit voerige besprekingen en overwegingen, het bestuur in overweging, onmiddellijk aan te vangen met een bestrijding van Eigen Hulp, op de wijze, aangegeven door de afdeeling Haarlem en luidende als volgt: 1. Ieder aangesloten winkelier zendt zijne leveranciers eene ciruclaire, waarin mededee- ling wordt gedaan van onze actie en verzoekt hen zich van levering in bet vervolg aan „E. H." te onthouden, met mededeeling dat die genen, die aan E. H. niet leveren, de voor keur in het vervolg zullen genieten. 2. Onder geen omstandigheid zullen nieuwe artikelen worden ingevoerd, indien niet uit drukkelijk wordt gewaarborgd, dat E. H. ze niet krijgt 3. Kortingsysteem, toegepast door winke liers ten bate van H. op alle mogelijke wijzen tegen te gaan. 4. Zoo krachtig mogelijk zal worden gepro testeerd, wanneer leden van E. H. candidaat zullen worden gesteld voor de verkiezing van publieke bestuurslichamen. 5. Het publiek bewerken op de wiize nader te omschrijven en aan te geven door de Be sturen der onderscheidene afdeelingen. 6. Actie publioeeren. De Commissie spreekt bovendien als hare meening uit. dat 0111 deze actie geheel tot haar recht te doen komen, onverwijld een aanvang moet worden gemaakt met de op richting van vakorganisaties. Zij spreekt met betrekking tot de inkoops coöperatie als hare meeniug dat inkoops coöperatie een strijdmiddel is, welks gebruik door op te richten vakvereenigingen kan wor den uitgemaakt. In de commissie hadden zitting de heeren H. van Pelt, Gouda: Job. Weiling, Alkmaar; J. J. Uitenhaak, Amsterdam; A. Pielage en W. Saeüs, Haarlem: P. A. Lebens te Delft en G. C. Wubben te Rijswijk. Als voorzitter werd benoemd de beer H. van Pelt. In de eerste bijeenkomst, der commissie (er werden er twee gehouden) kwamen de leden tot de conclusie, dat bet aanbeveling zou ver dienen de voorstellen Haarlem grondig te bestudeeren. In de tweede bijeeMjomst was de commis sie in haar geheel van gevoelen, dat „Eigen Hulp" krachtig en onverwijld moet worden bestreden; over de wijze van bestrijding kon men echter niet direct tot overeenstemming komen. Enkele leden waren van meening, dat coöperatie tegenover coöperatie behoor de te staan, anderen bevelen ten sterkste aan de oprichting van vakorganisaties. Waar deze maatregelen echter zeer veel voorbereiding en tijd vorderen, stelde een der leden voor onmiddellijk met een bestrijding in den geest als door de afdeeling Haarlem voorgesteld', aan te vangen, om dan onverwijld te zorgen, dat vakorganisaties in de onderscheidene af deelingen tot stand zullen komen. Over de noodzakelijkheid van inkoops-ooöperatie kon de commissie niet tot overeenstemming ko men, waarom bepaald werd, dat aan de vak vereenigingen bet initiatief moet worden ge laten tot al dan niet-oprichting van inkoops coöperaties. De behandeling der voorstellen Haarlem lokte een uitvoerige discussie uit. Zooals men reeds uit het rapport zal bemerkt hebben, werd punt 1 met algemeene stemmen aan genomen. Voorts wordt nagegaan de discus sie omtrent de overige voorstellen, waarvan de bovenstaande redactie het gevolg was. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat het rapport in zijn geheel met algemeene stem men is aangenomen. Een woord van hartelijken dank wordt o.in. geuit aan de afdeeling Haarlem, voor haar krachtdadig initiatief en hare zeer gewaar deerde medewerking. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Zondag 5 Juli zal de Tentoonstelling van handwerken vervaardigd in de Koninklijke Nederlandscbe Kantwerkschool te 's Graven- hage in het Museum van Kunstnijverheid ge opend zijn. Het is bekend, dat deze tentoonstelling van nationale beteekenis is. Tien jaar geleden kon men hier te lande nauwelijks van kantindus trie spreken, terwijl thans de bloei van de Kon. Ned. Kantwerkschool er op wijst, daf deze industrie weder een belangrijke plaats in neemt. In verband met bovengenoemde tentoon stelling werd met bet verslag over 1913-1914 een geschiedkundig overzoebt der Kon. Ned. Kantwerkschool uitgegeven dat voor belang- stellenden kosteloos verkrijgbaar is, zoodat een ieder zich rekenschap kan geven van het aan- deel, dat de 's-Gravenhaagsche inrichting in de ontwikkeling van de kant heeft gehad in Nederland. HAARLEMSCHE SPORTCLUB. Voor a.s. Zondag heeft deze sportclub we der athlethiekwedstrijden uitgeschreven. Op 't programma komen o.a. voor 100, 400, en 4000 meter hardloopen, voorts ver- en hoogspringen. Een aardig programma. De prijzen zullen bestaan uit kunstvoorwer pen. PROZA EN POEZIE. September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat hier ter stede werd opgericht de mannen- zangvereeniging „Proza en Poezie." In een, gisterenavond gehouden bijeenkomst van eeni- ge kunstlievende leden, heeft zich een commis sie gevormd, die zal trachten dit feit feestelijk te doen herdenken. HANDEL IN AFGESNEDEN BLOEMEN VAN HYACINTHEN. Zooals wij onzen lezers reeds eenige maanden geleden hebben medegedeeld en zeer uitvoe rig zijn door den Bond van Bloembollen handelaren maatregelen getroffen om den han del in afgesneden bloemen van Hyacinthen te be perken. Thans is een afschrift der tusschen kweekers en exporteurs en handelaren aange gane overeenkomst, welke wij toen bijna in haar geheel in ons blad overnamen, opgenomen in bet orgaan der vereeniging voor Bloembollen cultuur. Wij hebben toen reeds gewezen op de belang rijkheid van deze overeenkomst en ook het orgaan wijst op de groote belangrijkheid er van. Wij meenen ons nu te kunnen onthouden de overeen komst te resumeeren. AANBESTEDING DRUKWERK. Door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond is aan de gemeenteraden van Bloemendaal, Zand voort en Heemstede, ©en adres verzonden, waarin verzocht wordt het| drukwerk bij aanbesteding, alleen te gunnen aan die patroons, die voldoen aan de bepalin gen, vervat in een collectieve arbeidsover eenkomst van de werkgevers en werknemers organisaties. KENNEMER ELEOTRIOITEIT-MIJ. Gedeputeerde Staten van de provincie N.- Holland brengen ter kennis van aandeelhou ders der Kennemer Electriciteit-Mij'., dat zij tot 1 October 1914 in da gelegenheid zijp hunne aandeelen tegen dan koers van ÜO pet. aan de provincie Noord-Holland over fe doen. Aan aandeelhouders, die hiervan gebruik) wenschen te maken, wordt verzocht de num mers en "de bedragen der aandeelen t»r provin ciale griffie op te geven. WATERPOLO. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. B. geeft morgenmiddag om één uur in de pweminrichtSng aan de Houtvaart een zwemfeest in samenwerking met de Haarl. dameszwemclub Zignea. IN ZOMER-TENUE. Met de warmte hadden de politie-agenten en inspecteurs gisteren voor het eerst weer de luch tige, witte zomerpantalons aan. EEN ZWERVEN. De Schotensche politie heeft een Duitscher aangehouden, die zonder middelen van bestaan rondzwierf. Óp last van den burgemeester van Schoten is hij, in afwachting van zijn uitleve ring, naar het Huis van Bewaring alhier over gebracht. BEKEURD. De voerman C. J. K. werd gisterenmiddag in de Lange Margarethastraat bekeurd we gens het mishandelen van een .paard. BADEN. In het Douchebadhuis aau den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 1183 en in da# aan het Leidscheplein 1369 baden genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. de Vries, Lange B.egijnestraat 34, een armband; A. Post, Kla verstraat 22, een tabakspijp; P. Tjeertjes, Haarlemmerliedestraat 4, 20 aardbeienslof- fen; W. Voges, St. Antoniesteeg 13, een ro zenkrans; P. Spoor, Rozenprieelstraat 54rood, een dop van een kinderwagen; C. van Hout, A. L. Dyserinckstraat 64, een armband; F. Grilles, Kolkstraat 17rood, een beursje met vingerhoe; W. NieuwdoTp, Ripperdastraat 2, een gastang; Bureau van Politie, een cein tuur. DE MOORD OP AARTSHERTOG FRANS FERDINAND EN ZIJN GEMALIN. Do kinderen van Frans Ferdinand. Omtrent de wijze, waarop de kinderen van den aartshertog het bericht van den verschrikkelijken dood van hun ouders ver namen, wordt in Weensche hofkringen nog het volgende medegedeeld: Zondagmiddag ontving men het ontzetten de nieuws uit Serajevo op het slot Kono- pischt, doch niemand durfde het den kinde ren mededeelen. Tegen den avond kwam de jongste zuster, van hertogin Hohenberg, gravin Henriette Ghotek, op het^ slot aan. Then de kinderen hun tante zagen, kwamen zij haar juichend tegemoet. De 13-jarige prinses Sophie be merkte echter hoe ernstig tante was. „Tan te", vroeg zij deelnemend, „wat is er; waar om zijt ge zoo treurig?" De gravin stelde pogingen in het werk om rustig te antwoorden: „Kinderen, ik heb zoo juist een telegram uit Serajevo ontvan gen, dat pappi en mammi plotseling ernstig ziek' zijn geworden. Weest kalm, en ga naar de kerk om voor uw ouders te bidden." Een oogenbblik staarden de kinderen hun tante als wezenloos aan, dan begonnen zij hartverscheurend te weenen, en bestormden- de gravin met vragen: „Ziek? waarom? waaraan? en beiden tegelijk?" Gravin Henriette, die nu zelf begon te schreien antwoordde, zoo goed zij kon. Wee nend gingen allen naar de kerk, waar de kinderen innig voor hun ouders baden. Ondertusschen waren bijna alle verwanten der hertogin op het slot aangekomen, en hielden een familieraad, waarbij ook de on derwijzer der kinderen, Stanowski, tegen woordig was. Dezen werd ten slotte de taak opgedragen den kinderen de verschrikkelij ke waarheid mede te deelen. Stanowski vertelde den kinderen, dat een tweede telegram uit Serajvo was aangeko men, meldend, dat de ziekte verergerd was, en men op het ergste moest voorbereid zijn, Plotseling onderbrak' prinses Sophie haar, onderwijzer met een luiden kreet: „Zij zijn dood, nietwaar, zij zijn dood? Ik weet reeds alles 1" riep de ongelukkige prinses, en ook haar belde broertjes, de twaalf-jarige primj Max en 'de tien-jarige prins Ernst begonnen hartstochtelijk te huilen. De verwanten kwamen uit de aangren* zende kamer toegeschoten; gravin Henrietta viel bij het zien der jammerende kinderen: 'in onmacht. Buiten voor de deur stondei# de dienaars en de kamermeisjes, en snikten en schreiden. Den geheelen nacht deden de ooms en tantes hun best om de van smart zinnen looze kinderen te troosten. Eerst tegen deö, morgen vielen dezen van uitputting in slaapt Een treffend verhaal van een ooggetuige. De Weensche jurist Heinrioh Gottlieb, dl# ook van den aanslag te Serajewo getuige ijl geweest» heeft nog het volgende nauwkeurig# verhaal van de miedaad gegeven. Wij ontö leenen dat aan de Maasb.: j Tegen kwart voor 11 reden de aartshertog en zijn gemalin naar het raadhuis. Voorop; reden twee auto's waarin de landsfunctio-i narissen gezeten waren. Nauwelijks zag ik IBfifl 400 300 00 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1