Ingezonden Niededeelingen. Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN UITEEN. UIT DE ZAANSTREEK. Uü HeiM's MsfkwNtter. BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. mrurD^N. KERKNIEUWS. Letteren en Kunst HET BEZOEK DER ZU ID-AFRIKA AN SCHE LANDBOUWERS. GENEEST UWE HARTKLOPPINGEN NIET DE PINK PiLLEN, heemstede. HUYGENS' HOFWYOK AANGEKOCHT. den auto van üen aartshertog, of er weer klonk een ontzettende knal Ik meende, dat liet een salvo van saluutschoten was en allé omstanders waren van hetzelfde gevoelen. Doch opeens bemerkten wij, dat de auto stil stond en dat zich roudom een groote verwar ring openbaarde. In de rivier heneden ons zagen wij een i ge mdnsclien in een hevigen strijd, waarvan de oorzaak ons natuurlijk nog niet hekend was. Werktuigelijk verliet ik de plaats, waar ik gestaan had, om het raadhuis te naderen, in de hoop beter te vernemen wat er gebeurd was. Dit te meer, wijl de auto vau den aartsher tog zich inmiddels weer in beweging gezet had en in snelle vaart eveneens naar het raadhuis ging. Niemand wist, zooals gezegd, wat er ge beurd was. De auto van den troonopvolger bracht eerst de tijding van de bomontplof fing. Eerst steeg de hertog uit de auto, daar na zijn gemalin. Beiden waren zeer ontdaan, doch toonden groote beheersching. Ik hoorde, hoe de troonopvolger, voor de vergaderde gemeenteraadsleden op den eer sten trap van de zuilenbal staande, den bur gemeester toeriep: „Men komt als gast in deze stad en wordt met hommen ontvangen." Met ongeduld hoorde bij dan de lange rede van den spreker aan. Wij zagen dan allen, hoe hij een wit vel papier uit zijn borstzak haalde om zijn antwoord-rede voor te lezen. Men kreeg daarbij den indruk, dat voortdu rend de hevigste verontwaardiging in hem trilde. Dan- steeg hij aan den arm der hertogin, die er in haar licht costuum als een beeld van marmer uitzag, de trappen naar de ves tibule op, en thans eerst, toen het aartsher togelijk paar omhoog steeg en men over den opgewonden toestand, waarin ze verkeerden, begon te spreken, verspreidde zich de tijding van den homaanslag. De gemeenteraadsleden stonden alle nog verbluft te kijken, niet in staat het gebeurde te begrijpen. Vele daalden naar de straat af, om den automobiel van graaf Har- rach te bekijken, die op eenige plaatsen be schadigd was. Er ontstond een storm van verontwaardiging. Toen de Booge gasten na een oponthoud van ongeveer een kwartier de trappen weder afdaalden, werden zij met stormachtige toe juichingen begroet. Desondanks kreeg men den indruk, akof de aartshertog thans nog veel meer opgewonden was dan bii de aan komst. Thans zagen w« ,hoe hooge officieren en de andere functionarissen op dringenden toon en met smeekenden blik met den aarts hertog spraken. Later vernamen wij, hoe ze hem aange spoord hadden van den verderen tocht af te zien. Tegelijkertijd zag men, dat de aarts hertog, zelf ten zeerste opgewonden, de aan sporingen afwees. Dan nog een oogenblik en langzaam steeg hij 'aan den arm zijner ge malin de trappen af. Langzaam stapte 'hij in den auto en nam zijn zitplaats in. Op dit oogenblik heerschte er doodsche stilte onder de menigte. Ieder gevoelde, daï de troonopvolger niet verder had mogen rij den en dit gevoel moet hem ook belieerscht hebben, want het scheen alsof bij, de sterke soldaat van zoo imponeerende gestalte, een oogenblik aarzelde. Dadelijk sprongen graaf Harraeh en een tweede officier op de treeplauk van den auto en spreidden de handen uit om den aartsher tog te dekken. Daarbij herinner ik me een beweging, die de hertog maakte en die ondanks haar een voud zoo tragische uitwerking had, dat ik ze met vergeten kan. Het was de beweging', waarmee hij de heeren afwees en daarhy zcide hij: „Maar laat u dat toch, dat zijn immers dwaasheden, dat is toch werkelijk overbodig". Ik geloof, dat op dit oogenblik aller harten een seconde stilstonden. Dan zette zic'h de automobiel in beweging. De menigte riep wederom „Zivio" en opeens werden allen weer welgemoed. De aartshertog en de hertogin zaten recht op in den auto, en de hertogin dankte leven dig met handbewegingen en hoofdknikken. Ik ijlde den auto na, om zoo mogelijk nog een goede fotografische opname te maken eu zag, toen ik de Frans Jozefstraat naderde, hoe de auto teruggestuurd werd om in te- Eenovergestelde riehting in razende vaart de atijnon-brug over te rijden naar den konak. Toen zag ik opeens, hoe de aartshertog en de hertogin öiebt tegen elkaar gezeten, de hertog reeds zonder zijn groenen generaals- hoed. in den auto achterover leunden. Een paar stappen verder zag ik, hoe agen ten twee mannen voortsleepten, terwijl ieder een in razende woede op hen beiden lossloeg met sabels, stokken en vuisten. Nog wist men niet wat er gebeurd was, toen officieren de ontzettende tijding brachten van den revol veraanslag e: vertelden, dat heide hooge gas ten, de aartshertog en zijn gemalin, getrof fen waren. Toen ik 's middags om 8 uur naar Ilisze reed, zat tegenover mij een Franciscaan, een oude, eerbiedwaardige man, die. na een ge sprek met my te hebben aangeknoopt, met bevende stem vertelde, hoe hij aan 'het sterf bed vau den aartshertog eu zijn gemalin ge roepen was. Een herinnering aan aartshertog Frans Ferdinand. De vermoorde Oostenrijksche troonopvolger, •chrjjft de „Croix," bevond zich eens op een .uitstapje in een klein dorp in de omstreken van Marienbad. Men weet, dat de ongelukkige prins een ijverig katholiek was. Zijn eerste tocht gold, toen hij zich wat geinstalleerd had, dan ook de kerk, een klein houten gebouwtje. Maar het was in den avond te 7 uren en de deur waa gesloten. Waar woont de koster! vroeg de aarts hertog aan een groep jongens, die op het kerk plein speelden. De pastoor, wilt gij zeggen.De eerste straat rechts't is maar drie minuten hier van- daan, antwoordden de jongens. Frans Ferdinand ging toen zelf den sleutel balen bij den eenvoudige dorpspastoor. En zon- 'der zich bekend te maken, keerde hij naar het kerkje terug waar hij, alleen voor het H. Sacra ment, zijn avondgebed deed. De pastoor wist pas den volgenden dag, welk voornaam bezoek hij had gehad. De regeering zal Donderdag 10 Juli ten 9 uur in de Bidderzaal op het Binnenhof een ontvangstavond houden ter eere van de Zuid' Afrikaansche landbouwers, die ons land be zoeken. DE „KINTUCK". De correspondent van het Hbld. te Batavia seint dat de „Kintuck" door eigen kraoht ie vrijgekomen en naar Priok is teruggestoomd. De schade is groot. IN KOFFIEDIK. In „Het Vaderland" wordt door een zijner „astrologische lezers" de horoscoop medege deeld van den te Serajewo vermoorden aarts hertog Franz Ferdinand. Deze horoscoop wijst een stand aan van hemellichamen en sterren beelden, die het noodzakelijk maakte, dat hij en zijn echtgenoote op dien dag moesten ver moord worden. Mars, de Maagd, de Schutter, de Kreeft, de Zon, de Maan en Mercurius zijn er aan te pas gekomen en voorts heeft men te maken gehad met het Huis van den Dood, het Huis van het Huwelijk en de Progressie. Tot dusver werden de kaartlegsters, de kof fiedikkijkers, de sterrenwichelaars en juffrou wen, die werken met een ei naar de rubriek der advertentiën verwezen; Wellicht krijgen ze nu een afdeeling in de rubriek buitenland, merkt de Tijd spottend op. Dat een blad hiertoe kan overgaan is begrijpelijk, als men weet, dat een Amerikaansch dagbladondernemer onlangs ver telde, dat men alles in de courant moet zetten, waarvan men vermoeden kan, dat een groot aantal lezers er belang in zou kunnen stellen. STEMPLICHT. Ter uitvoering van bet besluit der algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, heeft het Bestuur eene Commissie benoemd ter nadere bestudeering van den stemplicht, bestaande uit de heeren Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Den Bosch, J. van Rijzewijb, Tilburg en P. J. H. Steenboff, Utrecht. De hartkloppingen zijn het kenteeken van een vermoeienis van het hart. Wanneer men zeer vermoeid is, struikelt men of doet mispassen. De kloppingen zijn de mispassen van het hart. Daarom zijn dan ook de hartkloppingen een der meest voorkomende verschijnselen van de bloedarmoede en de bleekzucht der jonge meis jes, van de uit den groei voortkomende bloed armoede, van de neurasthenie, al te gader ziek ten, waar de zwakte' van de zieke kenmerkend is. Indien gij dus hartkloppingen hebt, kunt gij met zekerheid zeggen: „Ik ben verzwakt". Een behandeling die het bloed weder op kracht brengt, is dus noodig. Wij bevelen U dan de Pink Pillen aan. De Pink Pillen hebben ontel bare gevallen van bloedarmoede, van bleekzucht, van bloedarmoede die uit den groei voortkomt, genezen, en dit wel doordat zij met iedere pil een weinig rijk en zuiver en nieuw bloed geven. Door dat nieuwe, rijke bloed aan te brengen, maken zij dat de voeding van alle organen vol komen is. De toestand van vermoeienis verdwijnt en het evenwicht der gezondheid is hersteld. Zij zijn verkrijgbaar 11.75 per doe* en f9 per zei doo- zen bij bet Hoofd-depit der Plnk-Pillen, Dacostakade lshuia, Amsterdam. Voor Haarlem en omstreken bij de firma's J. Göppinger, Or. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Lisse. En verder bij verschillends Apothe kers sa Drogisten. Vreemde geschiedenis. Gisternacht, om streeks drie uur, ontwaakte een groentekoop- in an, die met zijn kameraad in de Roggeveen straat te Amsterdam samenwoont, erf bemerk te, dat het bloed hem over het gelaat stroomde. Bij had een breede wond boven den rechter slaap, die, naar men in het gasthuis vermoed de, veroorzaakt moet zijn door een slag met een zwaar, stomp voorwerp, zoo als b.v. een hamer. Geruimen tijd moet de man bewusteloos ge weest zijn. Na verbonden te zijn begaf het slachtoffer zich naar de politie. Deze heeft, naar de Tel. meldt, het tweetal in verhoor ge nomen. De groentekoopman was niet in staat te ver tellen hoe, en door wien de zware slag toege bracht werd. Hjj heeft den slag gevoeld, is be wusteloos op bed blijven liggen en voelde bij zijn ontwaken, het gutsende bloed. Zijn kameraad was op het uur der ontdek king reeds opgestaan. Hjj moest in de haven een boot zoeken en stond wel meer vroeg op, zeide bij. Inderdaad heeft een onderzoek bewe zen, dat dit wel meer het geval is geweest. Maar nu legde de man een verklaring af, die allen in verbazing bracht. Ook hem was een slag in het duister toegebracht. Met welk werk tuig en door wien, kon ook hij niet opgeven. Bewusteloos is hij echter niet geworden. Nadere inlichtingen kon hij niet verstrek ken. De politie achtte echter de termen aanwezig den man in voorloopige hechtenis te nemen. Spoorwagen omgevallen. Aan het etation Rotterdam D. P. viel gisteren een met zware machinerieën beladen wagon om, waardoor het hoofdspoor over de verbindingsbaan ver sperd werd. De treinenloop had vrij belang rijke vertraging. Als te Parijs! Voor het Casino, aan de zijde van het "Wateriooplein to Amsterdam, zakten gistermiddag een aantal stêenen van het trottoir weg, zoodat er een vrij groot gat ontetond. De politie zette er een post hij om de voetganger» te waarschuwen. Brandstichting. In de Duitsche grens stad Goch (bij Gennep) geraakte een voor een schuur stonde kar Ihooi Donderdagmor gen omstreeks 5 uur In brand. Spoedig deel den de vlammen zich aan een tweede kar hooi med& Het vuur sloeg op de halfgevulde schuur over, die met de twee belendende woonhuizen in korten tijd totaal uitbrandde. Men vermoedt dat de kar hooi door moed- will i go handen in brand ie gestoken. R. KL DfRANKHEOTREEDBRBOONGRES. Op den 24, 25 en 26 Augustus a.B. «al te Hertogenbosch gehouden worden het derde Neöerlandsofa Katholiek! Oongres tegen het? Alcoholisme, wiaarop het onderwerp „De jeugd en 'de drankbestrijding" zal behandeld wonden. Door het Oongres-Bestuur is aan alle af- deelingen verzocht op Zondag1 23 Augustus ©en II. Mis te doen opdragen, waaronder H. Oommunie der leden en toespraak. Het Congres .wordt geopend met een H. Mis, waaronder d© ZeerEerw. Pater, Borro- maeus de Greeve een toespraak zal houden in de Kathedraal van St. Jan. Des middags heeft de ontvangst door het gemeentebestuur ten Stadhui ze ptlaats. De vergaderingen worden gehouden in het „Casino" en lederen dag voorafgegaan door een H. Mis in de Kathedraal. Begunstigen van het Congres betalen f 2.50; leden f 1'.— leden van plaatselijke vereenigingen van bij Sobriëtaa aangesloten bonden betalen f 0.25 voor een toegangskaart. DREIGENDE STAKING .MAN TRAMWEGPERSONEEL. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, heeft gisterennacht het personeel van de Haagsche Tramwegmaatscliappij1, georgani seerd In de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, huishoudelijk vergaderd. Op die bijeenkomst moeten leden van het hoofdbestuur tegenwoordig zijn geweest. De besprekingen droegen éen zeer ernstig karakter. De herhaaldelijk aan de directie ter kennis gebrachte grieven, die reeds geruimen tijd op oplossing Vaohten, moeten het per soneel zeer hebben verbitterd. Er zal nog een laatste poging worden aan gewend om langs minnelijken weg het drei gende conflict te voorkomen. Blijft de directie weigerachtig, dan zou Zondagnacht 12 Juli a.s. de algemeene staking voor het trambe drijf in de residentie worden geproclameerd. Voor deze eventualiteit moeten van de zijde der organisatie alle voorbereidende maatrege len getroffen zijn. SCHOTEN. Propaganda voor de verkiezing. Maandag avond om 8 uur worden de leden van de Pro- pagandaclub St. Petrus en allen, die een handje willen helpen bij de propaganda voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, verwacht in het Cate chismuslokaal, Gen. de la Reijstraat 2. De heer Hooij komt spreken. Niemand, die eenigszins tijd voor propaganda heeft, mag deze vergadering verzuimen. Nog steeds woonwagen-wee. Vrijdagmiddag werd ons dorp weer eens door een drietal woon wagens bezocht. De bewoners waren aardig lastig. Ze kampeerden aan den Slaperdijk, maaiden een stuk land af, lieten ongevraagd zes paarden op een ander stuk grazen, zoodat het voor den eigenaar een heele schade was. De politie toog, zes man sterk, erop uit en wist de lastige bezoekers tegen den avond te verdrijven. Ze vertrokken in de richting Amsterdam. SPAARNDAM. Onze Prins door tut dorp. Vrijdagmiddag om 5 uur kwam Z. K. H. de Prins met gevolg per auto over Spaamdam gereden. Het doel van de reis van het Hooge Gezelschap was IJmuiden, waar Z. K. H. zich voor de voorgenomen zeereis zou inschepen. Personalia. Door den Minister van Waterstaat zijn o.a. de volgende studenten der Technische Hoogeschool tc Delft, voor het tijdvak van 10 Juli tot 9 September e.k., benoemd tot buitengewoon opzichter de hee ren: H. O. R de Bruijn en J. W, de Vries, bij het maken en onderhouden van werken tot verdediging van de Noordzeekust in "de pro vincie Noord-Holland; F- E. E. A. Hollinge- rus Pijpers, bij de werken van het Noordzee kanaal alhier; W. Terpstra, bij do werken van kïe visscbershaven alhier, en wel voor namelijk "bij de uitvoering der werken in gewapend beton voor de nieuwe vischhal en de nieuwe waterleiding watertorea BEVERWIJK. De narbeien markt. Het blijft 0nze tuinders lang niet naar den zin te gaan met de aard- beienmarkt schrijft het Hbld. De prijzen zijn laag en willen maar niet stijgen. De oorzaak is eenvoudig te zoeken in '^®t feit, dat de prij zen in Duitschland laag zlJn, doordat de ooft- oogst daar goed is. Dat er een groote overvloed ig, bewijst het feit, dat er Donderdag alleen niet minder dan 73 wagons verzonden zijn- Men was toen weder, evenals Zaterdag, toen 50 wagons het station Beverwijk verlieten, tot diep in den nacht bezig met laden en rangeeren. Nd de circus-pret. Mefl schrijft ons, dat bij het vertrek van het circus Althoff verschillende wegen danig werden vernield door de zeer zware wagens. Enkele wagens zakten tot de assen in den grond. Vóór hij mocht vertrekken moest de directeur een waarborgsom storten, wel f 1200, naar het heet. ÖILLEOOM. Aanbesteed. B. en W- hebben aanbesteed: Het leveren en monteeren van een 8 automa- tischen drukregulateur ten dienste van 't ge meente gasbedrijf. Hiervoor was eenige inschrijfster N. V. Maatschappij tot vervaardiging van Gasmeters enz. te Dordrecht voor 1026. Nog is aanbesteed de levering van 40.000 Waalklinkers en 18.000 Rijnstraatklinkers, blauw, franco op den wal aan de Hillegommer- beek, volgens aanwijzing. Ingeschreven werd als volgt: Steenfabriek „De Eersteling" te Utrecht Rijnstraatklinkers 16 per 1000 stuks. Duinsté Co., Valkenburg bij Leiden, Rijn straatklinkers 16.25 per 1000 stuks. O. G. v. d. Pol Hillegom, Waalklinkers mon ster a 19.50, monsters b. 18 per 100 stuks. Rijnstraatklinkers monster# a 18, mon ster b 18.60 per 100 stuks.. Tevens werd door B. en W. aanbesteed: a. het leveren van 1000 M. gegoten ijzeren buizen en hulpstukken, wijd 176 m.M. b. leggen 1000 M. gegoten ijzeren buizen en hulpstukken ten behoeve van het gemeente gasbedrijf. Hiervoor kwamen de volgende inschrijvin gen in: R. S. Stokvis Zn. Ltd., Rotterdam a. buizen 2.85 per str. M., hulpstukken 10 per 100 K.G., Byphons 15 per 100 K.G. C. De Ruiter, Leiden: b. 1.05 per str. M. George Wilson, 's-Gravenhage a. buizen 2.64 per M., hulpstukken 10.60 per 100 K.G., syphons 14 per 100 K.G., straatpotten 8 per stuk. b. buizen 0.88 per str. M., monteeren syphons 3.50 per stuk, uithalen oude buizen 0.10 per M. „Herwonnen Levenskracht." Evenals op an dere plaatsen heeft zich hier een comité ge vormd tot het houden van een Bloemendag voor de B. K. Tuberculose-vereeniging „Her wonnen Levenskracht" op 19 Juli a.s. Wijl er reeds meermalen over dit mooie R. K. werk is geschreven, is het onnoodig alle katholie ken aan te moedigen, opdat deze dag ook hier ter plaatse een succesdag zij. Daarom wordt niet alleen finantiëele, doch ook moreele steun vol vertrouwen gevraagd. Vooral de R. K. jonge dames worden verzocht haar steun te verleenen bij den verkoop der bloempjes. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de volgende damesMevr. A. O. v. d. Schoot, „Bloemenheu- vel"Mevr. Hanrath, „Odylia"; Mej. J. Qoe- mans, „Bene Habet"; Mej. A. Goemans, v. d. Endelaan; Mej. Th. Jonkheer, Stationsweg; Mej. K. v. Bourgondiën, Loosterweg; Mej. H. Nieberding, Hoofdstraat en Mej. R. Litjens- van den Donk, Mariastraat. NOORD WIJK. Personalia. Deze week slaagden te Amster dam voor liandclsdiploma onze plaatsgenoo- ten de heeren W. Passcbier en C. Daalbergen Fzm, leerlingen van den heer W. Peters. Leeraar schoonschrijven M. O. alhier. Gemeenteraad, De Raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Maandag 6 Juli 1914, 's avonds VA uur. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. In gekomen stukken. 2. Aankoop grond. 8. Rooi lijnen. 4. Balans 1918. winst- en verliesreke ning Gasfabriek. 5. Regeling van uitgaven. 6. Wijziging pensioengrondslag gemeente ambtenaren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Vreemdelingenverkeer. Bet bestuur van „Vreemdelingenverkeer" heeft vergaderd in „Centraal*. 0.a. werd de bonding vastgesteld tegenover bet heffen van Knrtaxe. Het Be stuur was er tegen, doch om nu zooals door een paar leden van Vreemdelingenver keer schijnt te worden gewild het lid maatschap op te zeggen van den Bond vau Noordzeebadplaatsen, omdat de alg. verga dering van dezen hond zich vóór het heffen van kuTtaxe verklaard beeft, vond men niet gewensc'nt en ook niet noodig. Er werd beslo ten, om meerdere malen per jaar een alge meene ledenvergadering van V. V. te heieg gen, en om direct dat besluit ter uitvoering te brengen zal er over 14 dagen reedis een ver gadering worden heiegen; op die vergadering zal het heffen eener knrtaxe onderwerp van bespreking uitmaken. Besloten werd, dat op Maandag 6 dezer, als de deelnemers aan het Congres der Maatschappij van Geneeskunde, te Noordwijk aan Zee in „Huis ter Duinen" komen dineeren, den congressisten een souve nir aan te bieden van Noordwijk. HAARLEMMERMEER. Te 1 a at. In het verkrijgen van akten tot het schieten van schadelijk gedierte, of de z.g.u. blauwe akten, 'die elk jaar, op ver zoek aan landbouwers door den commissaris der Koningin worden verstrekt, is dit jaar nog al eenige stagnatie ontstaan. 1 Juli is het tijdstip waarop belanghebbenden, bij tij dige aanvraag, ze kunnen verkrijgen, doch thans zijn ze nog 'niet voorradig, .vele land bouwers "die gjrooten last hebben van mus- sclien in het te veld staande vroege koren, ondervinden hierdoor veel schade. Door den burgemeester zijn, naar wij vernemen, reeds maatregelen getroffen om deze zaak te on dervangen opdat de schade zoo weinig mo gelijk zij. Politiehond overreden.-* Gisteren morgen werd aan den Slóterweg door een auto, genummerd G. No. 39$, de prachtige politiehond van den gemeenteveldwachter van boven gestationneerd aan de Lijnden, over reden. Het beest was dadelijk dood. Voor de man ie het een groote schadepost. Rijksveldwacht. Naar wij met ze kerheid kunnen melden, zal tot brigade com mandant der rijksveldwacht worden benoemd, de brigadier-titulair Desebei te Hoog Karspel. De officieels benoeming kan binnen enkele dagen van den Minister van Justitie, afkomen. BURGERLIJKE STAND. MEDEMBLIK. Geborend. van J. A. de Vries en O. Bakker. d. van J. Wjnnubst en O. Brakeboer. d. van G. Wesselman en R. A. Brederode. Getrouwd: F. de Graal' en A. Bijlsma. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: z. v. R. Janssen en P. van den Berg. OevrledenP. van Eeden, 81 j. NOORDWIJK. Geboren: z. van D P. Barn- 'hoorn en A Hoek.— van A. v. d. Zwan en N. van Duin. z. van S. Visser en D. Vlasveld. d van Jac. Kloos en N. Onder water. z. van J. Meijrink en W. Bonte. z. van J. Plug en D. G. Heemskerk. z. van P. Spaanderman en S. Klinkenberg. Ondertrouwd: G. Filippo en E. Volkers. benoemd- tot comm. 3e ld., te worden oei met de waarn. der betrekking van commies kl. bij den post-, telegraaf- en telefoondien51 ZAANDAM. Personalia. Door den min. van Wa terstaat is yoor den tijd van 10 Juli tot 9 September e.k. benoemd tot buitengewoon opzichter bij den bouw van het post- en telegraaf ge bouw alhier de heer G. van Dijk, student der Teehn. Hoogesehool ie Delft. Personalia. De heer G. M. Moorman alhier is gesteld ter beschikking van den Gouverneur Géneraal van Ned. ïndië; teneinde, ha 'te zijn MEDEMBLIK. Raadsverkiezing. De stemming: voor de RaacLs vacature is bepaald op 1.5 de herstemming zoo noodig op 24 Juli R. K. M a r k t v e r e e n i g i n g. De 6i tuten dei- R. K. Marktvereeniging St. Joï zijn door Z. D. II. den Bisschop van Ifa-ark goedgekeurd. Tot geestelijk adviseur is b noemd de WelEerw. Heer Fr, Huf, kapelan te Wervershoof. E» ÖÏSf EEN SCHRIJVEN VAN Z. H. DEN PAltf Z. H. de Paus doet in de „Unita Cattolic» het volgende eigenhandig schrijven publiek ren aan Z. D. H. Mgr.Archi, bisschop va1 Como (Noord-Italië) Eerwaarde Broeder, Ik wensch mijzelven met U ten zeerste gel"'1 wegens het schoone herderlijke schrijven, d»; gij hebt uitgevaardigd, en met den wen set dat geestelijkheid en geloovigen vaa uw bh dom, gehoorzaam aan uw woord, aan uw lief' derijke vermaningen zullen gehoor geve® schenk ik U, als bewijs van mijn bijzonder' welwillendheid, van liarte den apostolische® zegen. Vaticaan, 24 Juni 1914. Paus P. P. Het herderlijk schrijven van den Bisschop van Como, waarover hierboven sprake is, word' weergegeven in de „Petrus-blatter," Ds Msl neemt eenige meest markante passages uit dez' weergeving over, die wij hier zonder commerr taar onzen lezers voorleggen. Nadat de bisschop over de dwaalwegen, doo® zoovelen op sociaal gebied begaan, gesproker heeft, en er op heeft gewezen, dat tot behoud van de eenheid in de leer eenig en alleen d® houding van den Apostoiischen Stoel, zelf® tegenover hoog-geplaatste leeken, kerkelijk® personen en orden, van beteekenis is, gaat h« over tot de afdwaling op politiek gebied 00 zegt dan o.m. het volgende: „Kan men van de afwijzing van een confcs*; sioneel karakter hetgeen de ontkenning is va® alle ware discipline, niet hetzelfde zeggen' De gebeurtenissen van onze dagen bewijze1® hetvoor alles zal reeds de ééne vingerwijzing voldoende zijn op de duidelijke en plechtig0 verklaring, die betrekkelijk deze kwestie in d0 programma-verklaring van den ReiéhsauS' scliusz van den Duitsche Centrumspartij gege' ven wordt. 1 En gaat het niet ongeveer om hetzelfde bi) de voorgenomen stichting van een Katholiek0 parlementaire partij in Italië? Want inderdaad I heeft men kort daarop (na publicatie van bo venbedoelde programtna-vé'l'kT'afiÏÏgl i'h April1 van dit jaar den grondslag gelegd voor zulk een partij en haar den naam gegeven va® „Christelijk sociale, parlementaire groep", on' danks en tegen de duidelijke aanwijzingen va® de hoogste autoriteit zelfs in. Buiten dat of ferde men zelfs ook den naam „Katholiek" op* die wel een weinig te „integraal" mocht lijken. Morgen laat men wellicht nog den titel „Chris telijk" vallen en stelt men zich tevreden met „sociaal." Dit is het systeem van zekere pseudo-Katho- lieken, die zoolang met den Paus samen 'gaan, als het hun ideeën past, maar overal zonder hem of tegen hem handelen daar, waar hij hun plannen kruist. Want dat is geen wijsheid, die van boven afdaalt, maar een aardsche, ee® zinnelijke, een duivelsche." (Jac. 8, 15). JUBILEUM PASTOOR. SUIDGEEST. Men schrijft aan de „Msb.": Zooals bekend, viert "de ZeerEerw. heer A. F. Suidgeest, pastoor te Egmond aan Zee. de sympathieke stichter van en onverdroten ijve- raar voor de R. K. Vacantie- kolonies hier te lande, 15 Augustus a.,8. zijn zilveren priester- fccflti Teneinde de feestelijke herdenking van dit jubilé, dat voorzeker ook buiten de parochie van den Egmondachen herder de belangstelling trekken zal, böo luisterrijk mogelijk te doen slagen, heeft zich onder de parochianen een comité gevormd, bestaande uit de heeren: G. Snoeks. lid van den gemeenteraad, voorzitter; H. Garriteen, hoofd der R. K. School, secreta ris, Jae. Uelker, penningmeester, Jac. Hop man, en P. Ranzijn. DE ZWARTE LIJST. De korporaals Mirat en Qodefoy, de eerste als bestuurder, de tweede als passagier, stegen gisteren, aldus meldt Reuter, te Reims met een eendekker op voor een duurvlucht van 4 uur, toen op 250 meter het toestel plotseling stort te. Godefroy was dadelijk dood, Mirat's toe stand is wanhopig. Gistermorgen is de acte verleden, waarbij d® Vereeniging Hofwyck Huygens' buitenplaat» heeft gekocht. Dank zij veler steun was het be- drag, dat voor dien aankoop noodig was, groo- tenxleels bijeengebracht. Er ontbraken nog vierduizend gulden 4000), maar de Vereeni ging meende daarvoor den fatalen. termijn nie* te mogen laten verloopen, en zij heeft het et op gewaagd, in de va6te overtuiging, dat bi»* nen weinig tijd ook dat bedrag er komen zab nu men weet, dat het doel is bereikt en Hnj"; geus' woning van den ondergang is gered. Nu wacht Hofwijck op de restauratie. Rui»® 10.000 ligt daarvoor reeds gereed, maar vóóf. dat de bovengenoemde schuld ia afgelost, k®"! geen begin gemaakt worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2