TWEEDE BLAD Buitenlandsch Overzicht. Joafltat en meisjt$. PIETEH JAÜiZ. JUNE. De held van Lotjebroek. BINNENLAND. ZATERDAG 4 J'-LI Mi4 SCORTE BERBfcHTEP NIEUWE loen wij( bij gelegenheid dor drankbestrij- derB-meeting welke j.l. Maandag te Lutjebroek werd gehouden, ook een oogenblik in de Pieter Jansz. Jong Kaai vertoefden, en daar een oogen- 'ik stil stonden voor een schilderij, den dap peren Zouaaf voorstellend, leunende op zijn Beweer, terwijl op den achtergrond de St. Pieter en het Vaticaan verrijzen, kwam er een oude, grijze man naar ons toe en sprak„Ja heereu, dat was een kerel, daar viel niet mee te spotten." „Zoo?" vroegen we nieuwsgierig, verlangend lets meer omtrent dezen dappere te vernemen: "Heeft u hem dan gekend?" »Of ik hem gekend hebl" kregen wij ten ant woord. We waren samen in den slag voor Hon te Libretti. Hij sneuvelde en ik kreeg een kogel door mijn polshier er in en daar er weer uit." Hij liet ons zijn pols zien waarop nog duidelijk, de litteekens zichtbaar waren. „Maar vertel ons eens, hoe had dat eigenlijk Plaats?" En toen begon deze oud-Zouaaf te vertellen, 'wot een vuur en een geestdrift als of hij giste ren pas varl uit Rome was weergekeerd. Het meest interesseerde ons echter het ge vecht bij Monte Libretti te hooren vertellen door een ooggetuige, door ééu van de 87 die daar streden tegen de 1200 man sterke bende welk stond onder aanvoering van Garibaldi's 'oon. „In den morgen van den 13en October 1861 Waren wij, zoo vertelde deze oud-Zouaaf, 87 getal op bevel van den luitenant kolonel van uit Monte Rotonde vertrokken, om de Garibal disten, die zich te Nerola en in de omliggende (i°rPjes vertoond hadden, uit hunne schuilhoe ken WPg te jag-en. Deze Garibaldisten waren schrik van de geheele omgeving, want zij ti-°kken overal roovend en stelend rond, alles W'at maar van hun gading was wegnemend. Zij liadden zich van eenige dorpjes meester ge maakt waarvan de inwoners verplicht werden ben gedurende 't verblijf aldaar van voedsel enz. te voorzien. Zoo waren we door gemarcheerd tot onge veer vijf uur in den namiddag. Voor ons in de Verte lag Monte Libretti, waar we vermoeid van den tocht, dachten te rusten. Een schaap» berder, die aan den weg zijn schapen hoedde, Waarschuwde ons, dat de Garibaldisten in den 0intrek en in Monte Libretti huisden. ^e rukten echter voort en even later knal- den reeds van uit het struikgewas de eerste 6°boten. Wc stelden ons verdekt op en beant woordden het vuur. We wonnen steeds terrein ep de roovers, die zich steeds meer naar het d°rpje terugtrokken, maar steeds heviger werd 1,11 gevecht, we stonden tegenover een ver- schrikkelijke overmacht. En voor de poorten lieten wij onzen strijdkreet: „Leve Pius IX. Leve de Paus!" hooren, maar de roovers, be antwoordden die kreet met de woorden: „De dood aan Pius IX, de dood aan den Paus". Toen we dat hoorden waren we niet meer te houden. De luitenant beval: „De bajonet op het ge weer en voorwaarts" we stormden vooruit; ik stond naast Pieter Jong, die me nog toevoegde: „Zoo zit je hoofd er nog op, het gaat er hier Warm naar toe, maar we zullen overwinnen of sterven. Als God het wil kom jij niet meer in lEevershoof (de Zouaaf die ons dit vertelde kwam n.l. uit Wevershoof) en ik niet meer in Lutjebroek.'' Ik zag hoe hij een Garibaldist aan '•ijn bajonet stak, ik hoorde diens beenderen kraken, en met zijn reuzen kracht slingerde bij hem de lucht in als ware het een voetbal keweest. Dat was voor het laatst dat ik Pieter 'Tong zag. „En hebt u niet gehoord hoe het verder is Segaan?" „Ja zeker heb ik dat. Hij (Pieter Jong) streed voort als een leeuw, tot hij te midden COURANT roodhemden huisden. De kolonel plaatste er een wacht om den vijand eenige dagen later te Ne rol a aan te tasten." We kwamen nog even op Pieter Jong terug en vroegen: „Was het werkelijk zoo'n groote forsche man, zooals hij daar op die schilderij wordt afgebeeld?" „Ja," antwoordde onze Zouaaf, het was een buitengewoon groote man. Toen hij in Rome aankwam waren er in 't magazijn geen kleeren die hem pasten. En het was, voegde hij er aan toe, zoo'n goede brave kerel; ik ben later toen ik weer in Holland was weergekeerd, nog dik wijls bij zijn moeder geweest die hier in „de Horn" (een wijk in Lutjebroek) woonde. En dan moest ik vertellen van Rome, van den Paus en natuurlijk ook van haar Pieter. En dan genoot moeder Jong, als zij hoorde van de groote daden der Hollandsche Zouaven. Want, zeide hij, verder, moeder Jong was ook niet lekker; Pieter had zijn vurigen aard niet van een vreemde. Zoo gebeurde het eens dat een kerel met goddelooze boekjes in „De Streek" liep te venten en ook kwam bij moeder Jong in „de Horn." Doch dat was mis; toen moeder Jong zag wat men haar wilde verkoopen, pak te zij den luiwagen en wilde den koopman te lijf; doch deze koos het hazepad en verliet spoedig de woning. Daarmede was moeder Jong echter niet tevreden; zij achtervolgde hem met haar luiwagen het dorp door tot aan Hoogcarspel toe. Nn, zeide hij er lachend bij die kerel is ook niet meer in de streek ge weest!" We dankten onzen verteller hartelijk voor het genoegen dat hij ons had verschaft door ons iets te vertellen van de heldendaden door man nen uit deze omgeving in dienst van den Paus verricht; het speet ons alleen maar dat wij geen tijd hadden om alles op te teekenen, er ware een heel boekdeel mede te vullen. Onwillekeurig dachten wij aan wat er plaats heeft tegenwoordig in Albanië. Ook daarheen zijn meerderen van Hollands zonen gegaan en zij houden er Hollands roem hoog. Maar toch is er zulk een groot verschil in de beweegreden van hun vertrek, van hun opoffe ring. De Hollandsche Zouaven verlieten hunne ak kers om in plaats van hun schop, de karabijn te hanteerenzij verlieten alles en allen die hun dierbaar waren om den Paus te hulp te snellen, toen-zij Hem in gevaar zagen. Zij stre den een strijd voor godsdienst, vrijheid en recht; zij streden een heiligen strijd. En de herinnering aan hunne heldenfeiten, mag nooit worden weggevaagd, doch moet het jongere ge slacht een spoorslag zijn om ook door daden, al is het dan ook niet als in 1867 met de kara bijn in de hand, maar dan toch door positieve daden te toonen hun liefde voor den Paus, hun trouw aan de zoo geliefde Moederkerk. N. R. een geheele afdeeling vijanden kwam, wel bij do |an kanten te lijf wilde. Toen nam dé kolf 00r> van £eweer> 'n zün band, en niet minder ,een knots ^ruikend, sloeg hij j ."an 14 Garibaldisten de hersenpan maai ijj Zag, zjjn ]ujtenant Guillemin in vailr c 11 ,nsSelijks door de vijanden was om» R, nt\. j léter wilde hem ontzetten, doch hij im»c e over een lijk, en. tegelijkertijd dron- .'.U m'uder dan een 10-tal bajonetten in 'Vin lichaam. Maar we hebben toch, vertelde Onze dappere grijsaard, den slag gewonnen. Te uur 's avonds waren wij meester in Monte Libretti. Drie uur had de strijd geduurd, maar *e waren overwinnaars. Toen dan ook den vol genden dag kalonel Charette met geheel Jn afdeeling voor het dorp verscheen, stond __3 gek te kijken, dat wjj daar, in plaats van de Het is met den Vorst van ALBANIë, prins von Wied, toch inderdaad wel het einde van zijn avontuur. Een serieus diplomaat, de Amerikaansche gezant Williams te Athene, 'heeft verklarin gen afgelegd, die daarover geen twijfel toe laten. De gezant verklaart nu: „In mijne vorige mcdedeeling waarom ik ben aangevallen, daar ik te zeer den nadruk legde op de verantwoordelijkheid van den Pr'lis von Wied, ben ik uitgegaan van de volgende feiten: De, prins kan niet loochenen, dat overste Thomson, benoemd tot gevolmachtigd secre taris-generaal voor Epirus, met Zografos tot overeenstemming is gekomen over een ver zoening op redelijken grondslag. Het Alba- neese.be ministerie verwierp het door Thom son voorgestelde ontwerp. Essad pasja vroeg 25,000 man om tegen de Epiroten op te trek ken. Thomson verklaarde zich tegen Essad's plan, dat dan ook tot geenerlei resultaat leid de. De prins riep echter Thomson terug, en stootte aldus den eenigen bezadigden en vredelievenden man uit de politiek. De prins is een zwak man. Op de mogend- hed endie hem hebben benoemd, rust een deel van de verantwoording voor de huidige ver warring in Albanië. De internationale commissie van toezicht bestaat uit lieden, die, één uitgezondehd, niet bij machte zijn om een staat te vormen. De prins moet voorts als verantwoordelijk worden aangemerkt voor zijn ministers en dezen handelen uitsluitend om hun eigendom in veiligheid te houden. Om het welzijn van de bevolking hekommeren zij zich niet." Williams heeft den notabelen in de buurt *Van Walona, die van het Noorden door de mohammedanen en van het Zuiden door de Epiroten zijn bedreigd, aangeraden om zich onafhankelijk te verklaren. Hij vreest dat de Mohammedanen spoedig op de Epiroten zul len stooten en dat er dan een godsdienstoor log zal ontstaan. Albanië is nog niet rijp voor zelfbestuur, tenzij het worde bevrijd van de misdadige invloeden, die te Durazzo werkzaam zijn! Aldus deze deskundige gezant. Wie die „misdadige invloeden" zijn, begrijpt wel eenieder! Uit Durazzo komt het bericht dan ook ai, dat de Vorstin met hare kinderen de wijk zal nemen naar Rumenië.... Uit alle tijdingen komt slechts dit eene naar vóór: de toestand is hopeloos! Hopeloos ondanks den hoofdman Prenk Bid Doda, die duidelijk genoeg precies even vertrouwbaar is als de rest, maar van wien de vorst blijk baar nog alleen redding verhoopt. Men savoureere eens den onhewusten hu mor, die er in het volgende stukje uit, dat aan Bulgaarsehe couranten uit Weenen wordt geseind: Prenk Bib Doda wordt in Albanië nog steeds met groote eer behandeld. De vorst 'heeft hém een telegram gezonden om hem geluk te wensehen met den goedgeslaagden terugtocht Prenk Bid Doda heeft daarop een afgezant van de Mirdieten naar den vorst gezonden om hem mede te deelen, dat hij zich met zijn laatste getrouwen in een dorpje bij Isjmi bevindt, waar hij versterkingen wacht am weer aanvallend te kunnen optreden. Hij heeft echter dringend geld noodig(ü) Niet alleen Prenk Bib Doda biedt den vorst het aanwerven van kleine troepen aan: dergelijke aanbiedingen zijn de laatste dagen zeer tal- irijk geweest. Zoo heeft ook Joessoef hei, de gouverneur van de provincie aan de Brin I zich bereid verklaard 1000 man te leveren; i hij vraagt daarvoor negentig gulden. (1 Duur 'is het niet!) Men vraagt zich hij dit alles af. hoelang 'deze ellendige tragi-komedie nu nog moet voortduren Wat moet hiervan komen? Sturen de mogendheden op een catastrophe aan? Over den moord op den OOSTENRIJK- SCHEN troonopvolger zie men elders in dit blad nog uitvoerige berichten. Naar de bladen uit Serajewo vernemen, ligt de vleugeladjudant van den gouverneur van Bosnië, die bij den aanslag óók gewond is, op sterven. En gisterenmiddag om vier uur heeft in de kapel van den Hofburg te Weenen de lijk- pleehtigheid voor aartshertog Frans Ferdi nand en de hertogin van Hohenberg plaats gehad in tegenwoordigheid van grootwaar- digheidsbekleeders, alle gezanten en vele mi litaire afvaardigden. Op een hooge katafalk rustten de twee zilveren, met goud versierde lijkkisten. De met zwart gedrapeerde kleine kerk maakte een plechtig somberen indruk. Een dubbele rij van brandende kaarsen om gaf de katafalk. Smartelijke ontroering beving de aanwezi gen, toen de keizer met de leden van het kei zerlijke huis in het oratorium verscheen en Kardinaal vorst-bisschop Pfiffl de absolutie gaf. Diepbewogen volgden allen de plechtigheid, na afloop waarvan de kerk gesloten werd. Een dic'hte rij belangstellenden stond langs de Ringstraat tot den Hofburg. Toen de Keizer en aartshertog Karei Frans Jozef naar Sehönhmnn terugkeerden, juich te het publiek hun stormachtig en geestdrif tig toe. Wij meldden gisteren reeds in een telegram, dat de bekende, en in zijn tijd beruchte EN- GELSCHE staatsman Joseph Chamberlain, gewezen staatssecretaris .van Koloniën, te Londen overleden is. Joseph Chamberlain werd den 8en Juli 1836 te Camber-well (Zuid-Londen) geboren. In Juni 1876 in het Lagerhuis gekozen, trad hij spoedig op als een der aanvoerders der radi cale partij.'Als voorzitter van het Ministerie van Handel werd bii 1880 lid van het Ka- binet-Gladstone. Toen het ministerie "Salis bury in Januari 1886 een beslissende neder laag leed, trad Chamberlain op als Minister van den Local Gouvernementshoard, als op volger van Charles Dilke. In Maart 1886 leg de hij zijn betrekking neder en trad op als leider van de liberale unionisten, die zich tegen Gladstone's Home-rule ontwerp hadden verklaard. In 1894 werd hij lid van het conservatief- unionistische Ministerie Salisbury, waarhij ihij optrad als staatssecretaris voor Koloniën. I Het is in deze hoedanigheid, dat hij door zijn imperialistisch drijven den oorlog tegen de Zuid-Afrikaansche Boerenrepublieken uit lokte, die zijn naam, vooral in ons land, ont zettend gehaat heeft gemaakt. IiMIiXICO. Do Duitsohe Kabelmaatschappij verneemt,, dat te Niagara Falls op 1 dezer een vredesprotocol is opgesteld, tot de on- i derteekening waarvan Huerta aan zijn gede- legeerden machtiging heeft gegeven. Het protocol regelt de organisatie van een nieuw voorloopig bewind in Mexico. De nieuwe regeering zal worden aangewezen door het gemeenschappelijk overleg van vertegen woordigers der verschillende partijen in Mexico; zij zal onverwijld worden georga niseerd in Mexico (stad) en worden er kend door de regeeringen van de V. St., van Argentinië Brazilië en Chili, terwijl die vier regeeringen onmiddelijk tot Mexico de normale diplomatieke betrekkingen zul len hervatten. De Vereenigde Staten zien af van een oorlogsschatting en zullen ook ver der geen genoegdoening ontvangen. Een tweede protocol, dat bedoeld is als bijlage op het vredesprotocol, behelst, dat Huerta zal aftreden en dat Vera Cruz voorloopig door de Amerikanen bezet blijft. Engelsclic bekceriugen. Sedert Maart van het vorige jaar zijn niet minder dan 30 rectors, vicarissen en mindere 1 geestelijken van de Anglikaansche kerk tot de Roomseh-Katholieke overgegaan. Z. K. H. PRINS HENDRIK OP REIS. De berichtgever van het Hbld. te IJmuiden schrijft: Vergezeld yan zijn adjudant Bijl de Vroe arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik gister middag ciica halfzes per auto en begaf zich rechtstreeks naar den aanlegsteiger in het buitenkanaal, waar ter begroeting o.m. aan wezig waren de waarnemend burgemeester, de heer J. P. Handgraaf, vergezeld van den gemeente-secretaris, den beer Wynoldy Da- jniels, en de havenmeester, de heer De Brueys j Tack. j Onder het spelen van het volkslied betrad i de Prins de „Zeeland". De commandant ver- j welkomde Z. K. H. en stelde de officiereu jvoor, terwijl de prinselijke standaard gehe- schen werd. Nadat de bemanning geïnspecteerd was, vertrok het schip onder het lossen der ge bruikelijke schoten van het pantserfort op zijne reis naar de Oostzee. Het in de Buitenhaven liggende Engelsche oorlogsschip Sea Gull was evenals de Zee land, zelf gepavoiseerd, ook daar stonden de bemanning en de officieren in groot tenue aan dek. Van de openbare gebouwen en op de slui zen wapperden de vlaggen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder In de orde van Ned. Leeuw, M. Monasch, opper rabbijn der Ned.-Isr. Gem. te Utrecht; tot rid der in de orde van Oranje-Nassau, dr. J. Hel- jder, predikant hij de Ned. Herv. Gem. te Zie- j rikzee, en is toegekend de aan de orde van I Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in i brons, aan J. IJzendoorn, huisknecht bij de Christ, normaalschool te Zetten. SOBRIëT AS BLOEM 1914. 1 Het Nationaal Bloemen-Comité voor den verkoop der Sobriëtasbloem, heeft thans de uitvoering in handen gesteld van de dames: E. Henry, Presidente, Den Haag; H. van Em- den, secretaresse, Arnhem, Marktstraat 20; E. Behlmann, Penningmeesteresse, Bussum, I 's-Gravenlandscheweg 55. De gedrukte „rege- ling" van het Comité zal binnen enkele dagen aan alle rechthebbenden en aan de bladen wor den toegezonden. Jhr. Ch. Buijs de Beeren- brouck lieeft het eerevoorzitterschap voor het Comité aanvaard/terwijl men bezig is een eere- i comité uit te noodigen. Tram LemmerJoure. Bij het onweer, dat gisterennacht over Friesland woedde, stak j ook een storm op, waardoor een goederenwagen i op het tramstationsemplacement te Lemmer op drift geraakte en in de openstaande brug over de Zijlroede stortte- Do tramdienst Lemmer Joure is daardoor gestremd. Onweer. Een zeer zwaar onweer heeft gis- j j terenmorgen boven het Noord-Oosten van ons j land gewoed en verschillende ongelukken ver- oorzaakt. I Te Arnhem sloeg de bliksem in, een brood- j fabriekde schoorsteen viel door het dak. I Een timmerwerkplaats met dubbele woning 1 te Lemmer brandde geheel af. Hetzelfde ge schiedde met een aantal boerderijen op Ter schelling, Ottersum, Dokkum, bij Leeuwarden en Drachter Compagnie, terwijl op meerdere plaatsen woningen door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen werden, j Persoonlijke ongelukken kwamen bij die. j branden gelukkig niet voor. Slechts te Dedemsvaart zijn A. Streker en ENGELAND. Minister Winston Churchill, die een hartstochtelijk liefhebber van vlie gen was en dezer dagen zijn brevet zou halen, heeft besloten de vliegsport vaarwel te zeg'gen. Hij kreeg er herrie door met zijn echtgenoote, en verkiest nu den huiselijken oen inwonend 16-jarig meisje door den bliksem vrede boven de sport. gedood. Op een boerderij bij Dokkum werden drie kalveren doodgeslagen en te Akkerwoude is do veehouder H. doodelijk getroffen. Te Windesheim zijn drie koeien en drie pin ken door den bliksem gedood. Het onweer. De ochtendbladen geven nog een groot aantal berichten van branden en on gelukken door het inslaan van den bliksem ver oorzaakt. In de gemeente Zuidwolde (Dr.) zijn door den bliksem een man en een kind gedood. Te Rijsen is de bliksem geslagen in de woning van den schilder Ten B. Deze werd ge dood; zjjn huisgenooten werden bewusteloos. Het huis brandde af. Te Elten zijn 2 koeien in de weide door den bliksem gedood. In de omstreken van Deventer, schrijft het Hbld., heeft het hemelvuur vrij wat ver woesting aangericht. Te Bathmen sloeg de bliksem in de woning van M. Varenbrink. Hierdoor ontstond brand, die echter kon wor den gesmoord. De kamerbewoners, G. J. Door neman en echtgenoote, brachten het er als door een wonder levend af. De bliksem toch kwam door den schoorsteen naar binnen, vernielde eenig huisraad en wierp den man en zjjn vrouw van hun zitplaatsen, waarna Hij een gat in den buitenmuur sloeg en verdween. Voorts werd onder Bathmen de woning van den daglooner H. Nijland getroffen. Deze, een bejaarde man, kon nog zijn zieke vrouw redden uit het bran dende huis dat met den geheelen inboedel een prooi der vlammen werd. Aan de Balkbrug onder de gemeente De Wijle (Dr.) werden 2 personen, vader en dochter, door het onweder gedood. Een bijzonderheid. De N. Z. Courant schrijft: Tot lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluis is benoemd de Eerw. Overste der F.. K. Meisjesschool aldaar. Verdronken. Gisterenavond is de 33-jarige ongehuwde G. van Dam, wonende in de ge meente Sloterdijk en werkzaam aan de artil lerie-inrichtingen, bij het baden in het Noord- zeekanaal ter hoogte van de Hembrug verdron ken. V. D. kon niet zwemmen en was te voren gewaarschuwd. Verdronken. Een 23-jarige schippers knecht is bij liet zwemmen in de rivier de Gouwe onder de gemeente Boskoop verdron ken. Donderdag is een ongeveer 16-jarige sehrijnwerkersleerling bij het baden in da rivier de Dinkel bij Denekamp verdronken. Donderdag is te Op-Hemert bij het baden verdronken de korporaal-tamboer van Lith, van het garnizoen te Breda. Brand in een schip. Doordien de olietank van het Engelsche stoomschip „Barneson," af komstig uit Glasgow, dat op het oogenblik tei reparatie in het Wilhelminadok te Amsterdam ligt, nalekte, verspreidde zich gisterenochtend de olie over de vloeren van het dok. Op de of andere manier is de vloeistof in aanraking gekomen met vuur en in minder dan geen tijd stegen er, zoo lezen wij in de Tel. dikke rook wolken op, die in de stad den indruk gaven, alsof het geheele Wilhelminadok in brand stond. Van alle kanten kwam brandweermate riaal opdagen, dat met de veerponten naar de overzijde van het IJ werd getransporteerd. Ook de „Jason" stoomde onmiddellijk naar het dok. Men was den brand zeer spoedig meester. De ontstane schade is niet belangrijk. Gevaarljjk waschgoed! Toen de vrouw van L. M., te Melissant eenig goed waschte, ging een zich daarin bevindende schietpatroon plot seling af, waardoor de hagel haar langs het hoofd vloog! Ontsporing. Gisteravond heeft er te Maas tricht een ontsporing plaats gehad. Trein no. 6 van do S. S., die om 6 u. 55 uit Maastricht over Weest naar Rotterdam vertrekt, schijnt op een verkeerden wissel stand gekomen te zjjn zegt de N. R. C. Gelukkig had de trein nog niet veel vaart, daar pas ongeveer 50 meter was afgelegd. Plotseling hoorden de reizigers in het voorste gedeelte van den trein een vreese- lijk gekraak en werden zij door elkaar geschud. Twee heeren uit Rotterdam sprongen uit de coupé. Twee andere heeren trokken aan de noodrem, zoodat de machinist den trein spoe dig tot staan wist te brengen. Het bleek nu, dat een bagagewagen en twee compartimenten 2de klasse buiten de rails stonden. Koppelin gen en buffers waren afgeknapt. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Twee dames zijn flauw gevallen. Nadat de reizigers uit de ontspoorde wagens waren overgestapt is do reis voortgezet. o Ziehier een verhaaltje, ingezonden door uw adsalvriendje Bertus Ansingh KINDERLIJKE EENVOUD. "eoilia wa» een meisje van zeven jaar. Ze cht ran haar moeder naar de kerk gaan, die week missie was. Natuurlijk begreep maar heel weinig van hetgeen de pater ®ekte, maar enkele woorden aan het slot der ioatie Lad ze onthouden. „En ik meen u te ^rnen verzekeren," zoo had de pater gezegd, at allen, die met een oprecht hart driemaal korte gebed: „O, Maria, zonder zonde ont- j, bid voor ons, die onze toevlucht tot Jjw6®1011' verrloht hebben, werkelijk aan de a dar H. Missie deelachtig zullen wor- »ti'h°i!der'" Z6* toen ze thuis kwam, *aftl OI,thouden, wat de pater .gepreekt ^del reen' die dr!emaal 'egt: „O Maria, 'oude ontvangen, bid voor ona.. die onze toevlucht tot u nemen," heeft de H. Missie meegemaakt!" „Neen, kind," antwoordde moeder, „dat kan de pater niet gezegd hebben. Het zal wezen, dat al die menschen braaf worden of braaf blijven „Dat gebedje staat ook op de medaille, die ik van de zuster gekregen heb, nietwaar moeder?" „Ja, kind, dat heb je goed onthouden?" Een oogenblik bleef de kleine in gepeins ver zonken. Toen begon haar babbelmondje op nieuw: „Vader gaat niet zoo dikwijls naar de kerk als u, he, moeder?" „Vader heeft ook niet zooveel tijd, kind I" „Maar 's Zondags dan?" „Dan blijft vader wat langer slapen om uit te rusten. Vader moet in de week zoo vroeg op. Daarem moeten wij maar wat voor hem bidden, begrijp je, kind?" Zoo maakte moeder een eind aan het niet zoo heel prettige gesprek. Cecilia bleef echter nog lang zitten denken over wat de pater ge zegd had. Toen haar vader dien avond thuis was, kwam ze een beetje verlegen naar hem toe met de medaille in de hand en zei: „Vader, kijk eens wat een mooie medaille de zuster rnij gegeven heeft 1 Wil u e©ns lezen, wat er op staat?" „Kom, je kunt toch zelf al lezen, knappe meidl" lachte vader. „Ja, maar het zijn zulke kleine lettertjes!" „Nu, luister dan ma-ar!" En de man las ern stig voor: „O, Maria, zonder zonde ontvangen, bid voor ons, die onze toevlucht tot u nemen." „Danlc u, vadertje" en de kleine meid wipte de kamer uit. Maar een oogenblik later stond ze weer voor hem„Vader, wil u het nog een keertje lezen?" „He, kind, wat ben je lastig. Maak maar, dat je naar bed komt. 't Is tijd voor je." „Ja maar, vader, ik zou het zoo graag van buiten kennen!" En vader, die erg veel van zijn kleine meid hield, las het gebed nog eens over. Weer trippelde de kleine weg. Maar hoe zou ze het nu aanleggen om vader het gebed voor de derde maal te doen zeggen? Ze daoht even na, toen kwam ze weer de kamer binnen. Vader werd kwaad en riep: „Cecilia, nu uitscheiden, hoor! Je moest al lang op bed liggen!" En hoewel wat angstig, antwoordde de kleine moedig: „O, vader, ik wou het zoo graag van buiten kennen! Wil u het even met groote let ters in mijn schrift schrijven en alle woorden duidelijk voorzeggen, dat ik ze goed kan ont houden. 't Is heusch voor het laatst, vader!" En hoewel mopperend, deed vader wat hem gevraagd werd. Toen hij klaar was, viel het kind, blij, dat haar list geslaagd was, hem om den hals en riep uit: „O vadertje, wat ben ik blij; nu weet ik. dat u altijd braaf zult zijn, want de pater heeft het zelf gezegd. Alle men schen, die dat gebedje driemaal gebeden heb ben, blijven braaf!" De vader was tot in het diepst zijner ziel ge troffen en toen de moeder, die alles gehoord had, schreiende op hem toetrad, was zijn be sluit gemaakt. Hij zei niets, maar den volgen den dag kwam bij veel vroeger dan anders thuis en ging met Cecilia mee naar de kerk. Hij maakte nu alle oefeningen der H. Missie jnaeë, zoodat men de list der kleine als volkomen ge lukt kon beschouwen. Zoo gebruikt O. L. Heer soms de kleine kin deren om groote menschen tot inkeer te bren< gen. NIEUWE OPGAVEN. 1. Wat zijn de goedkoopste ververschingenl 2. Welke visschen hebben de ooffen, hef dichtst bü elkaar? 3. Ik schilder zonder hand, Zelfs niet. met een penseel, Op een bijzond're wijze De menschen, half of heel! Het schild'ren krijgt door mij Al haar bevalligheden, Hoewel ik niets bezit, Dat iemand stelt tevreden! Ik volg hem, die mij vlucht Verga zelf in de luoht! 4. Wat kan men zonder handen vatten? (Deze vier ingezonden door R. Burger, Hillegom) DE RAADSELREDAOTEUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5