Staten-Generaal. ONDERWIJS. Grieksche leger zou terstond aanvallen! eu de stad nemen, als het hoorde, dat de Neder- landsehe officieren weg waren. Enfin af wachten is de boodschap. Ver hulst en Rel- mers zitten in Elbasan opgesloten van alle kanten. Op het laatste moment heb ik hun nog 180 vertrouwbare kerels met een kanon kunnen verschaffen om hen te helpen; meer kon ik niet doen. Gelukkig beginnen de Andastes bij de De- valilijn zich te eoncentreeren om opnieuw hun geluk te gaan beproeven en dat brengt weer wat leven in de brouwerij. Alle rust werkt demoraliseerend, muiterij aan de orde van den dag, verpleging zeer zwaar, en groot geldgebrek. Ik zond in de benarde tijden in Koritsa bijna mijn geheele bagage, 4 koffers, naar Elbasan, toen zoo veilig mogelijk, maar nu begin ik te vermoeden, dat ik van den regen in den drop ben geraakt en de bullen misschien toch kwijt raak. Er is heel wat gepraat toe noodig om allen rustig te honden, met veel geld houd ik de overhand, maar nu dit op is, de verbinding gebroken is en men propaganda maakt tegen de Nederlandsche officieren als de vijanden des vaderlands, wordt de zaak een beetje in gewikkelder. Ik ontving twee nieuw systeem 7.5 cM. bergstukken Skodafabriek, Pilsen; Doorman oefent de bediening, maar er zijn weinig liefhebbers; een stuk is nu naar El- bnssan vertrokken onder een Albaneesch ar tillerieofficier, die een beetje ingeschoten is in de techn:ek, maar waarschijnlijk van vu ren geen benul heeft dan moet Verhulst het kanon maar zelf bedienen! De approviandeering uit Koritsa aan een 3000 man, gendarmes en vrijwilligers, zonder een luitenant, geeft mij ook al genoeg hoofd brekens, te meer daar het meel opraakt." EU GRATIE VAN DEN WERKMAN. Het volgende knippen wij uit de „Msb.": In onzen tijd wordt er wat om gelachen om de weidsche phrase van regeerende per sonen die zich koning noemen „bij de gra tie Gods." De gratie Gods is in onzen modernen tijd vervangen door de gratie van het volk, meer gedetailleerd door de gratie van den werkman. Zij die tot de regeering en het bestuur geroepen worden, ondervinden deze onder scheiding bij gratie van den werkman. Zij moeten er naar streven dat zij zich den zegen van den werkman waardig ma ken, zoo niet zij zullen dra ervaren, dat zij slechts ambtelijk te leven hebben bij wel willend; beschikking van den god-werkman. Wie zich den werkman niet welgevallig maakt, diens daden worden geoordeeld, ge wogen en te licht bevonden. Uit is zijn rijk. Deze ouverture is slechts een kleine fan-, tasie op hetgeen wij dezer dagen mochten lezen in een Amsterdamsche correspondentie van de vrijzinnige „Arnhemsche Courant." Amsterdam gaat Zaandam overtreffen. De toeleg is er om den gemeentewerkman een jaarlijksche vacantie te gunnen van 108 iren plus een toeslag van een week loon. Het dagelijksch bestuur van Amsterdam wil een volle week vacantie geven, met behoud van loon, plus een toeslag. De toeslag zou bestaan in f 10 per man. Dat is voor 6000 gemeentewerklieden 60.000 gulden. Maar het werk der vacantie- gangers moet ook worden gedaan, daarvoor zijn losse werkkrachten noodig, wat een verhooging op de loonlijsten brengt van f 45.000. Maar deze voorstellen gaan sommigen nog niet ver genoeg. Niet atleen de vaste ge meentewerklieden moeten vacantie hebben, maar ook de losse. Voor elke twee maanden, die zij in dienst zijn wordt gevraagd één dag vacantie. Verder moet een werkman, die als afge vaardigde van zijn vereeniging naar een of ander congres gaat, verlof hebben ook met behoud van salaris. Dan vinden so mmige gemeenteraadsleden dat een tientje toeslag te weinig is, en willen daarom 15 gulden geven. Waarom wij dit alles m'ededeelen? Niet dat wij den werkman een lotsverbetering misgunnen. Wij kunnen begrijpen, dat ieder er naar streeft zijn lot zoo aangenaam mogelijk te maken. Maar wij stippen het alleen even aan om te wijzen op het princiep, waar dit alles uit voorkomt, en dat de kanker is van de huidige democratie. „Gelukkig zijn er nog andere Raadsle den", schrijft de Amsterdamsche correspon dent van de Arnhemsche, dan sociaal-de mocraten en vrijzinnig-democraten. Anders zag het er voor de burgers treurig uit. Wan neer die heeren niet wat geremd werden dan zouden er de dwaaste voorstellen door komen, want de heeren wethouders, zijn in den regel nog al slap in de verdediging hunner voorstellen en de Burgemeester laat in den regel maar praten; vindt alles goe'd en maakt er zich af met er op te wijzen, dat het veel gefd kost, tnaar dat de heeren "het zelf moeten weten. En al begrijpen de dieeren van de uiterst linksche partijen 'drommels goed dat sommige voorstellen bo ven de financieele krachten der gemeente gaan, toch worden ze gedaan en verdedigd." En waarom? „Omdat die heeren", schrijft de corres pondent, „bij de gratie van den werkman lid van den Raad zijn." „Ze moeten door dik en dun voor den werkman opkomen." „Doen ze dat niet, dan zijn hun dagen 'geteld als Raadslid." ,,'t Zou me daarom niets verwonderen," j besluit de correspondent, „als er nog wat wordt opgelegd." j Hier wordt dus van vrijzinnige zijde eer- lijk: erkend, dat er van beginsel, eigen in- 1 zicht bij de politiek geen sprake meer is, maar dat alles beheerscht wordt door de gedachte: „hoe kan ik den werkman aan genaam zijn." Van den werkman, die lot en leven van het Raadslid in handen heeft. Het is wel een heerlijke bewustheid te mogen regeeren „bij gratie van den werk man." Wat een karakter de moderne democratie al kweekt 1 EERSTE NATIONAAL CONGRES VAN R. K. JONGENSPATRONATEN IN NEDERLAND. Het Centraal-Comité tot bevordering van R. K. Patronaatsbelangen deelt mede: lo. dat door het doorluchtig Episcopaat van Nederland als zijn vertegenwoordiger op dat Congres is aangewezen de 'HoogEerw. Heer B. A. de Wit, kanunnik en Pastoor te Utrecht. 2o. dat door Zijne Excellentie den Minis- nister van Binnenlandsche Zaken als regee- rings-afgevaardigde is benoemd de HoogEdel Gestr. Heer Mr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 3o. dat het verbond van Katholieke Jonge lingen Vereenigingen van Duitschland offi cieel zich zal laten vertegenwoordigen o.a. door den Generaal-president. 4o. dat nog vertegenwoordigers worden ver wacht van den Antwerpschen Patronaatsbond en h'-io van Brusssel en voorsteden. 5o. dat zoo ambtelijke bezigheden dat niet beletten, ook het Dagelijksch Bestuur van de gemeente Utrecht vertegenwoordigd zal zijn. Go. dat op den 2en Congresdag, Woensdag 15 Juli om 12 uur alsnog als spreker zal optre den de WelEdelGestr. Heer Inspecteur voor de lichamelijke opvoeding "in het lsfe district over het onderwerp „Die lichamelijke opvoe ding". 7o. dat de slotvergadering zal opgeluisterd worden door een uitvoering van het fluitisten corps van het patronaat Woerden. 8o. dat voor de tentoonstelling o.a. zijn ingekomen ongeveer 150 proefstukken en 500 teekeningen. DE TARIEFSTBIJD. De aardbeien en kersen zijn goedkoop, en de tuinders klagen. Over de oorzaak van den teruggang der prijzen i3 men het vrijwel eens. Het buitenland, Duitschland vooral, is allengs zelf in staat geraakt om in een groot deel zijner behoeften te voor zien en heeft Nederland niet langer noodig. Door dien verminderden uitvoer is de vraag sterk gedaald en kan een zinken van de prijzen niet achterwege blijven. Nu maakt de anti-rev. „Rotterd." deze opmerking: In de booze dagen van den verkiezings strijd kwam van de mannen van het Anti- tariefwetcomité herhaaldelijk de bewering, dat bij het heffen van beschermende rech ten Duitschland uit wraak ons fruit niet langer zou betrekken. De Tariefwet kwam niet maar toch wil Duitschland niet lan ger onze vruchten. Dit bevestigt de waarheid van ons her haald beweren: Of Duitschland onze vruch ten zal nemen hangt niet af van de Tarief- wet. Heeft het ze noodig dan koopt het op kan het ze missen dan laat het ze ons houden. Onophoudelijk' weerklonk daarna de waar schuwing, die wij nu nog herhalen: Zorgt dat gij voor den afzet uwer pro ducten niet van het buitenland afhankelijk zijt. Versterkt allereerst de koopkracht van uw eigen volk. Een nieuwe ziekte? Het gebeurde bij de zitting van den keuringsraad voor de natio nale militie te V., vertelt het R. Nbld. De overste voorzitter vraagt aan een ad- spirant-landverdediger: Heb je ook gebreken die je ongeschikt maken voor den dienst? Ja, meneer. Zooen welke gebreken heb je? Ik bin.... getrouwd meneer en ik stot ter! Een lieve wederhelft! Zaterdagmiddag werd het perron aan het station te Dordrecht in opschudding gebracht door een vrouw, die ernstig meeningsverschil had met haar man. Hij ging uit de stad en zij volgde hem tot op het perron. Daar deed ze plotseling een kwaadaardigen aanval: ze haalde een mes van onder haar schort en zou er op los steken. Ze werd in de uitvoering van dit gevaar lijke voornemen echter verhinderd door een 4-tal mannen. Drie van dezen gelukte het slechts met groote moeite haar het mes te ontwringen. Daarna werd ze, heftig zich ver zettend, buiten het station gebracht. Toen haar man eenigen tijd later in de richting van Rotterdam vertrok, stond zij voor het bek en balde onheilspellend de vuist tegen hem. Dat belooft wat voor bet wederzien! Het verkeerde kruikje. Toen de werk man H. van Bree te Dubbeldam wilde drin ken uit zijn kruikje, dat op een plank stond in een schuurtje aan den Noordsendijk, waar nog meer andere kruikjes stonden, had hij het ongeluk een verkeerd kruikje te nemen, dat gevuld was met olie en loog. Gelukkig bemerkte de man dat het zijn drinken niet was, maar een klein gedeelte van het vocht kreeg hij nog in de keel en de maag, met het gevolg, dat de man aan zijn slokdarm hevige brandwonden opliep. Hij moest zicli onmid dellijk onder geneeskundige hulp stellen. De toestand is redelijk. Een vrijwillige kooibcwoner. In het voor jaar van 1911 kocht iemand, wnoende in het centrum van Den Haag, een nachtegaal (man). Hij hield dezen in een kooi en gaf hem om streeks September d.a.v. de vrijheid. Het vol gende jaar 1912 keerde de nachtegaal met den voorjaarstrek bij hem terug en hield hij hem weder tot den berst gevangen, waarop hij hem opnieuw de vrijheid gaf. In 't voorjaar 1913 andermaal teruggekeerd, heeft hij hem tot nu toe Juni 1914 gevangen gehouden en hoopt bij hem bet volgend jaar te laten paren. De vogel is vermoedelijk gevangen te Voor burg, pl.m. 4 a 5 kilometer van zijn tegenwoor dige verblijfplaats. De woning van den eigenaar maakt deel uit van een aaneengebouwde huizenrij met achter gelegen tuintjes aan de Mauritskade. Deze tuintjes zijn ongeveer 160 vierk. M. groot, van enkele heesters en staihbloemen voorzien, maar geheel afwijkend van bet gewoon verblijf des nacbtegaals. De nachtegaal was doorgaans goed gezond en tierig, zong lustig, zelfs in December en Januari j.l., doch had een ongemak aan den poot gehad, dat, ofschoon zorgvuldig behan deld, nog niet geheel genezen was. Zijn bang-, plaats aan een muur is op het Zuid-Oosten. De schrijver, die dit meedeelt in „De Leven de Natuur," waaraan wij het ontleenen, voegt er de opmerking aan toe, dat het zeker zelden of nooit voorkomt, dat een nachtegaal een plaats blijkbaar zoekt en terugvindt, waar bij geheel afgezonderd van zijn soortgenooten in gevangen staat heeft geleefd, ofschoon al daar overigens voor hem geen enkele omstan digheid voor levensonderhoud aanwezig is. De benoeming van een secretaris-ontvan ger. Te Vrijhoeve-Oapelle is dezer dagen een secretaris-ontvanger benoemd. „De Echo van het Zuiden" verhaalt over deze benoeming in bet raadsverslag dier ge meente o. m. het volgende: De voorzitter leest de namen voor van de sollcitanten. Van der Hoeven: Er zijn er nog twee, die in de laatste vergadering ook niet zijn vernoemd. Voorzitter: De heeren Van Campen en Van der Hoeven, ik weet bet zeker, dat ik die stuk ken ter tafel heb gebracht en deze zijn na de la&tste vergadering ingekomen. Van der Hoeven: Ik weet het ook zeker, dat er in de laatste vergadering niets is ter tafel gebracht. Voorzitter: 't Staat in de notulen, ik weet zekr, dat 't ter tafel is gebracht. Oerlemans. Het is wel besproken, doch er is geen enkele naam genoemd) dooh zulks geeft niets, nu zijn ze genoemd en dat is voldoende. Voorzitter: Ik weet toch zeker, dat ik ze ter tafel heb gebracht, want beiden zijn ze nog bij me geweest. Maar enfin. Alvorens tot de benoe ming over te gaan, moet eerst de regeling van de zekerheidsstelling voor den ontvanger wor den geregeld. Kunnen de heeren bet goedkeu ren, deze juist vast te stellen als een vorigenafdeelingsvcrslag nopens het wetsontwerp keer? jtot toekenning van een renteloos voorschot Daartoe wordt besloten. I uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den Voorzitter: Er zijn twaalf sollicitanten. B. '^nleg en het in exploitatie brengen van eei) en W. hebben éen voordracht gemaakt, be-Nieuwveen—-Ter Aar (Papenveer) vafl staande uit 1. J. van Voorst van Beest, Van'i!1!P°°rWfljnen m de Haarlemmermeer en T,m, m n Ti a i i omgeving, herinnert de Minister van Water- Beusichem; 2. Van Gulik, Aarlanderveen. j staat er - naar aanleiding van de opmer- Van den heer burgemeseter van Culemborg, king dat het altijd regel is dat liet Rijk niet alwaar No. 1 der voordracht als ambtenaar ter meer subsidie of renteloos voorschot geeft secretarie werkzaam is, is een schrijven inge- dan een derde van de aanlegkosten aan, komen. Genoemde burgemeester zegt, dat hij dat van dien regel meermalen is afgeweken, bekwaam is, zeer geschikt om met publiek om indien bijzondere omstandigheden daartoe te gaan en bovendien zeer goed gefortuneerd. I aanlejding gaven. Met politiek laat hij zich niet in. Wordt bij be noemd, dan gaat hij aanstonds huwen met een In het onderwerpelijke geval mag de om standigheid dat de H.U.S.M. zich op liet naar 's Ministers inzicht billijk te achten eveneens zeer goed gefortuneerde dame uit Nij-standpunt meende te moeten stellen, dat do megen. Hy is iemand,jhe zich geheel zal aan- geraamde aanlegkosten geheel door bijdra- passen aan de plaatselijke toestanden en boven-1 gen gedekt moesten zijn, er toe leiden, al zeer eerlijk en betrouwbaar is. j dat meer dan een derde dier kosten als Ook van den beer secretaris der gemeente renteloos voorschot van het Rijk wordt voor- Culemborg is een aanbeveling ingekomen, gesteld. Waar nu door de streek zelfs drie Deze prijst Van Voorst van Beest als een bui- vtiIdo wordt beschikbaar gesteld kan de tengewoon goed ambtenaar en een prettig t°tstendkoming van d(_, lijn worden verze- meQgcj1 j kerd door toekenning als maximum van twee vijfde der geraamde kosten, welk gedeelte Van den heer burgemeester van Aarlander-met pet 00g op jlet be]ang. der ijjn en op cle veen is een schrijven ingekomen als aanbeve- j verhouding tot de bijdrage van de streek, ling voor Van Gulik. De burgemeester zegt,alleszins gerechtvaardigd mag lieeten. dat hij 10 jaar in de gemeente-administratie j is en in bet bezit is van een diploma, als een zeer betrouwbaar en ijverig jongmensck kan hy hem ten zeerste aanbevelen. Van de secre- 1 C" CUÖlï !jyölS. taris dier zelfde gemeente en van den burge- HET NEDERLANDSCHE VOETBAL, meester van Dirksland was eveneens een schrij- Een inzender schrijft in de N. R. Ct. een ven van aanbeveling voor Van Gulik ingeko-beschouwing over het te Christiania gehouden men- i voetbalcongres, de jongste bijeenkomst van de Voorzitter: De heeren weten er nu zoo wat Internationale Federatie. De volgende zinsneden van. jachten we interessant genoeg om ze ook onze Van der Hoeven: Het heeft mij verwonderd, h'zcrs voor te zetten. Elij schrijft in z'n lang dat door B. en W. zoo'n voordracht is opge- ver ^a' dan 0. m. maakt. By eene vorige benoeming werd nog naam> dle Nederland zich in de 6 internationale voetbalwereld veroverd heeft, gezegd, dat het zoo goed is sollicitanten te bleek ook weder duideiijk op dit C0Ilgres Frank. hebben, die wy goed kennen. De door B. en W.!rijkj Italië, Oostenrijk en Hongarije wilden met op de voordracht geplaatste personen zijn alle alle geweld een internationalen wedstrijd met bekwame en nette lui ook. Van Van Voorst van Holland arrangeeren en daar sommige der ai- Beest wordt gezegd, dat hy goed is gefortu-gevaardigden van deze landen blijkbaar de op- neerd en dat daar de gemeente dus van kandracht hadden niet met leege handen terug te profiteeren. Wij moeten echter bedenken, datkomen, kostte het onzen afgevaardigde niet wei- zijn ouders nog leven. i11moeite deze heeren van de onmogelijkheid Voorzitter: De andere moeten allemaal van ovfr^u'®ea't<?^, dan Se.en goede club zou kun- hun salaris vreten. Van der Hoeven: De gemeente zal er weinig van profiteeren, want wat is het, als ze een poosje hier zijn, willen zij naar een andere in Moskou te ontvangen. plaats gaan, een grootere gemeente. Afgevaardigden van andere landen maakten Voor de Poorte: Dat zullen ze allemaal wel ijverig notities omtrent de organisatie van scan doen. Van der Hoeven: Een is er, die dat niet zal doen. En dat is in mijn oogen een zeer geschikt persoon, ook goed gefortuneerd, waar de ge meente dus van zal blijven profiteeren. Hy is op het oogenblik wel niet in het bezit van éen diploma, doch hy doet alles, om spoedig zeer goed op hoogte komen, bovendien wil hy- voor zich een bekwaam ambtenaar nemen. Voor het gewone werk, wat hier voorkomt, is hij al klaar, volgens een burgemeester hier uit de omgeving. Ik begrijp niet, waarom men vroe ger niet geheel klaar behoefde te zijn en nu wel Kuipers, dien we steeds met eere zullen noemen, was bij zyne benoeming ook niet ge heel klaar. Voor de PoorteKuipers is van begin al aan klaar geweest. Voorzitter: No. 1 van de voordracht zal niet zoo spoedig hier weggaan, want hij wil een buis koopèn, dus dan gaat men maar niet direct weg en als het hem zoo aangenaam wordt gemaakt als mij, dan zal hfj er heele- maal niet aan denken, om vlug hier weg te gaan. Wat ik weet is, dat hij de beste candidaat Is voor deze gemeente. Op uw protégé. Van der Hoeven, beb ik persoonlijk niets tegen, doch het gaat niet over personen, het gaat over een ambtenaar en onze gemeente moet een ambte naar hebben, goed op de hoogte. In den tegen- woordigen tijd komt er met al de nieuwe wet ten zooveel kijken. De uitslag was, dat de heer Van Voorst van Beest tot secretaris werd benoemd met 4 stem men. De heer Van Campen verkreeg 1 en de heer Van der Hoeven 2 stemmen. Voor ontvanger werd daarna de heer van Voorst van Beest met algemeene stemmen be noemd. EERSTE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. Spoorweg NiouwveenTer Aar (Papenveer). In zijne Memorie van Antwoord op het mige onderdeden van ons Nederlandsche voet- balwezen." Men ziet hethet Nederlandsch Voetbal is be roemd! Zelfs Rusland wil een match tegen een Hollandsche vereeniging. HOEVEEL AUTO's ZIJN ER? Volgens L'Auto zijn er twee millioen auto's op de wereld. Alleen in de Vereenigde Staten zijn er 1.300.000. Hier volgt een volledig staatje: Vereenigde Staten 1.300.000 Engeland 245.900 Frankrijk 100.000 Duitschland 57.300 Canada 46.600 Oostenrijk-Hongraije 19.000 Australië 12.000 Italië 12,000 Rusland 10,000 België 9,000 Denemarken, Spanje en Nieuw Zeeland 8,000 'Éngelsch Indië 7,000 .Java, Sumatra en Borneo 7',00° Zuid-Afrika 6,000 Zweden, Zwitserland en Brazilië 5,000 Mexico 4,000 Bulgarije en Nederland 3,000 Ceylon 2,100 Rumenië 1,600 Uruguay, Philippijnen en Porto- Rico 1,500 Cuba en China 1,000 Liberia 1 SCHIPPERSSCHOOL. Men schrijft ons: Zondag 5 Juli werd te Nijmegen in Hotel Boggia een vergadering gehouden van de St. Nicolaas-Stichting Rotterdam- Milüngen), ten doel hebbende, om zoodra de fondsen daartoe aanwezig zijn, over te gaan tot den bouw eener R. K. Schipersschool te Millingen aan den Rijn. Moge deze hoogst nuttige inrichting, die in eene wezenlijk dringende behoefte zal voorzien, spoedig tot stand komen! verplichtingen welke hij jegens Agrippina had aangegaan. Wel nam hij, zooals wij ge- tien hadden, den sluipmoord van Leodorich op zieh, doch door de bereidwilligheid, die hij daardoor aan den dag legde, werd het ver trouwen van zijn heer nog vergroot, en hem des te beter gelegenheid geschonken om zon der verdenking de plannen der keizerin-moe der in de hand te werken? Menas was niet te vergeefs in de school van Loeusta geweest en hij had buitendien de dochter van deze beruchte giftmengstev gebnwd. Zij was steeds zijn verlre: t geweest in al zijne onderne- mi.nger. en had hem dikwijls goeden raad ge geven. Ook nu wilde bij haar gevoelen ver nemen en hij deelde daarom het gesprek mede hetwelk hij met Nerses had gevoerd. Milvia luisterde opmerkzaam naar hem en zeide: Wat denkt gij nu te doen? Wilt gij de plannen van Nerses ondersteunen en Agrip pina aan haar lot overlaten? In geenen deele. Maar gij hebt u aan den zoon van Do- mitius verbonden, voor zoover den prefect betreft? Ik hoop beiden te bevredigen. Is 'tniet beter de koe eerst te slachten nadat het kalf ter wereld is gekomen? Luister naar mijn plan. De eerste helft van het bedongen loon zal Nerses mij nog dezen avond ter hand stellen. Dat kan mij dus al niet meer ont gaan; de tweede helft schenk ik hem. Ik zal zijn bevel slechts in schijn uitvoeren en hem zeiven alsdan in den kuil stooten, dien hij voor een ander heeft gegraven. Ik zal Leo dorich opwachten en mij met een dolk in de hand op hem werpen Oin door zijne soldaten neergeveld of voor het minst gevangen genomen te worden. Wat dit betreft, hierover kunt gij gerust zijn; dat is juist hetgeen ik zoek. Ik begrijp u niet.... Met den dolk in de hand gevat, op heeterdaad betrapt, zal men u ongetwijfeld als moordenaar veroor- deelen. En toch zal mijn leven geen gevaar loo- pen. Gij zult moeten bekennen dat men het mislukken, zelfs van de best berekende on dernemingen, toch altijd voor mogelijk moet honden. Het mistrouwen van Nerses is even groot als zijne sluwheid, zoodat ik mij zelfs bij de listigste berekeningen niet tegen hem beveiligd kan achten. Daarom zal het mij moeilijk vallen mij persoonlijk van de taak. mij door Agrippina opgedragen, te kwijten. Ik laat dit liever aan anderen over. Ik zaj dus streng naar zijne bevelen handelen, den prefect met den dolk in de hand aanvallen*, maar.... hem niet treffen. Maar ik heb n reeds gezegd' wat daar van het gevolg zal wezen; men zal er u wei nig dankbaarheid voor betoonen, dewijl men de oorzaak van nw handelwijze niet kent em ook niet voor waarheid zal willen aannemen!. Gij vergeet dat Leodorich Christen is. Wat doet dit ter zake. Ik ken de toegevendheid der Christenen zelfs tegenover hunne bitterste vijanden en ben overtuigd dot i'k die toegevendheid niet tevergeefs zal inroepen. Ik ben er zeker van dat Leodorich mij zal vergeven. Maar aangenomen dat gij u hierin niet vergist en de zaak een afloop heeft, zooals gij meent te kunnen voorzien, dan begrijp ik nog altijd niet welken dienst gij daardoor aan A gr iü pi na bewiist. Het komt mü voor dat gij er beider gunst en £eld door op het spel zet. Luister eens goed naar hetgeen ik u zal zeggen en dan zal u mijn plan wel duidelij ker worden. Ik zal een onderhond met den I prefect verzoeken. Ben ik eenmaal in zijne tegenwoordigheid, dan zal ik hem de schuil plaats onzer bende verraden en hem zeggen j dat zij onder bevel staat van Nerses en da- gelijks gevaarlijker wordt voor de bevolking van Senones. En wanneer nn Leodorich geen geloof hecht aan uwe woorden? Welke reden zou hij hebben om mij te wantrouwen? Gij staat als beklaagde, als iemand die op de daad betrapt is, voor hem; hij zal denken dat het alleen de vrees voor straf en de hoop op vrijheid is, die u deze bekente nissen afperst. Gij vergeet, dat ik den prefect niets zal mededeelen, alvorens hij mii heeft verzekerd dat ik ongedeerd zal kunnen vertrekken. Uw lichtgeloovigheid zal u duur te staan kunnen komen. Ik hecht meer waarde aan het woord van één Christen dan aan duizend eedden van een onzer. Schoone getuigenis voorwaar in den mond van een heiden. Maar wanneer het den prefect, in weer wil dat hij Christen is, eens mocht invallen de wet te handhaven? zoo begon Milvia op nieuw. Ook dan blijft mij nog een redmiddel over, ofschoon ook slechts een uiterst mid del: ik zou hem bevreesd maken met den naam van Agrippina. Ik heb mij in het bezit ge steld van een perkament, met het handschrift der keizerin, dat mij in het uiterste geval tot een soort van vrijbrief moet dienen. Maar ook slechts in den uitersten nood, dewijl dit stuk bewijst dat ik in verstandhouding sta met de moeder van Nero. Uw plan zou mij zeer goed bevallen, sprak Milvia, wanneer er niet één punt was dat mij zeer bedenkelijk voorkomt. Het is nog de -vraag of Leodorich wel met de noo- dige geestkracht tegen Nerses en zijne hand langers zal optreden. Ik ben ervan overtuigd, dat hij ze allen zonder verwijl zal laten oplichten. Men zit ons reeds lang op de hielen. Ik kom daar door ook met goed fatsoen van de anderen af. Nerses schijnt mij echter de man niet om maar zoo, zonder eenige pogingen te doen, geduldig het hoofd op het blok te leggen. Hij zal er niet tegen opzien om, wanneer de nood aan den man komt, zijne verwantschap met Nero te bewijzen, en 'het is de vraag of de prefect wel moed genoeg zal bezitten om .hem te doen veroordeelen. Ik moet er zorg voor dragen om hem bij den prefect als een doortrapten, bedrieger voor te stellenv wiens woorden geen geloof verdienen. Dat zal n niet veel haten; ik vrees, ik vrees Welnu, voor het geval dat de ellendeling nog de vraag of Leodorich wel met de noo- aan mijne valstrikken ontsnapt, moet gij mij te hulp komen. Hoe meent gij dat? Ik bedoel dat wij alsdan zullen beproe ven of Nerses een hetere maag heeft dan de onnoozele Claudius, die door uwe glorierijke nen komen? Het verzoek zij hiermede overge bracht. Ook de Russische afgevaardigde was er zeer op gesteld een goede Hollandsche vereeniging moeder met haren drank uit dte wereld ge zonden is, zonder dat hij er erg in had. Gij zult zien dat ik met myne kunst voor de oude Loeusta niet onder behoef te doen.. Op dat oogenblik boorde men de stem van Nerses. Hij riep Menas en maakte daardoor aan het gesprek van het waardige paar een einde. De vrijgelatene snelde naar de deur. Zooeven 'heb ik door mijne spionnen verno men dat Leodorich. morgen de kerk der chris tenen zal bezoeken, sprak Nerses. Wanneer gij bij zijn vertrek uit bet paleis, of onder weg in de straten, die naar de voorstad Viu rus voeren, niet bij hem kunt komen, kunt gü hem het beste in de nabijheid van den tem pel afwachten. Wie weet of er te midden van het gedrang des volks geene gelegenheid te vinden is. Ik ben u dankbaar voor uwe inlichtin* gen, heer, 6prak Menas. Ik zal trachten er mijn voordeel mede te doen. Nog wat. Het zal goed zijn dat gij, om onopgemerkt te blijven, een kleed aantrekt; zooals de Galliër uit de midden-klasse ge woon is te dragen, want die zijn hij de hijeen- komsten der Christenen altijd het meest ver-, tegenwoordigd. En nn, veel geluk! Met dete woorden ging hij heen. Het was den volgenden dag Zondag eh reeds vroegtijdig begaf zich een groote me te volks naar den voor mali gen tempel van Vesta. Ook Leodorich maakte zich gereed! om met zijn gemalin Diadnmena het paleis te verlaten. De soldaten van zijn lijfwacht ste-i gen te paard en een hunner voerde het lie velingspaard van den prefect aan den teu-; (Wordt vervolgd)'!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6