buitenlandse!) Overzicht. NIEUWS UIT BEN UITREN. BINNENLAND. KC&8YE BERICHTEN De keizer van OOSTENR1JK-HONGARIJE «al titel en wapen van liet hertogdom Lotha ringen, welke aan zijn voorvaderen behoorden, verleenen aan zijn achterneef prins Max von Hohenberg, den zoon van den Vermoorden aartshertcg Frans Ferdinand. Franz Joseph is in zooverre slechts Habs- burger, dat hij afstamt van Franz III van Lotharingen en Maria Theresia, dochter van Karel VI, den laatsten keizer uit het Habs- burger Huis. Franz III werd in 1745'keizer onder den naam van Franz I. Ilet is dus wel een bijzondere eer, welke dc eerbiedwaardige souverein aan dc nagedach tenis van Franz Ferdinand brengt merkt de Tijd op; hij kon den jongen prins vau Hohen berg niet verheffen tot den rang van aarts hertog. maar gaf hem aldus een niet minder hopge waardigheid. Intussehen wordt het onderzoek inzake den moord met nauwgezetheid voortgezet. In Weenen is een bijeenkomst gehouden van den gemeenschappelijken ministerraad, waar aan ook de minister-presidenten van Oosten rijk en Hongarije deelnamen. De „Zeit." verneemt, dat die bespreking ten doel had, de resultaten van het onderzoek naar den moordaanslag te Serajewo te overwegen, cn daarbij de maatregelen vast te stellen, die noodig zijn tot onderdrukking der Groot-Ser vische woelingen in Bosnië en Herzegovina. In Servië was men vol spanning naar het resultaat dezer bijeenkomst. De Servische minister-president Fasjitsj zeide tot. een verslaggever van de Boedapester „Az Est": „dat de aanslag gepleegd was door dwaze jongens uit Oostenrijk, en dat Servië daarvoor niet verantwoordelijk kan worden ge steld. De regeering te Weenen had tot dusver slechts inlichtingen ingewonnen naar ecnige gymnasiasten uit Bosnië, die verbannen waren en zich te Belgrado ophielden. Dc inlichtingen waren onmiddellijk en met de grootste voor komendheid gegeven. „Maar zou de monarchie verdere stappen willen ondernemen, dan zou Servië alles doen, wat iedere andere beschaafde staat in zoo'n geval ook zou doen." Pasjitsj betreurde het, dat tegen Servië beschuldigingen waren ge uit, die onhoudbaar waren; hij hoopte, dat aan die ophitsing een einde zou komen, opdat de betrekkingen tnsschen beide staten niet gecom pliceerder en onvriendscliappelijker zouden worden. Het is niet te verwachten, dat tegenover Servië stappen zullen worden ondernomen, die opgevat zouden kunnen worden als diploma tieke actie. Waarschijnlijk zal slechts getracht worden voortaan zooveel mogelijk de Groot-Servische propaganda tegen te gaan, ook in de scholen en de grenzen streng bewaken. Weer eens iets over Homc-rulc voor IER LAND, dat nu al maanden en maanden zoovele penen in beweging brengt. We hebben medegedeeld, dat door het Hoo- gerhuis de tweede lezing van het amendeerings- onderwerp inzake Home-rule is aangenomen. De officieele amendementen door de opposi tie ingediend, bedoelen, zooals uit de verkla ringen der oppositieleiders reeds was gebleken, om de gebeele provincie Ulster van de wer king der Home-rule-wet uit te sluiten en de termijnbepaling voor de uitsluiting te doen vervallen. Daarnevens zijn dan nog verschil lende amendementen van meer ondergeschik ten aard ingediend. Lord Macdonnell wil een andere poging doen om tot een oplossing der moeilijkheden te ko men, door niet tot de uitsluiting van Ulster over te gaan, maar aan Ulster een zeker zelf bestuur te geven, invoering dus van home rule binnen home rule. Bij de diseussiën in het Hoogerhuis is ge bleken, dat men vrij algemeen overtuigd is, dat de uitsluiting eigenlijk niet wensclielijk is, dat zij slechts een noodmaatregel kan zijn om de dreigende gevaren af te wenden. Bij de artikelsgewijze behandeling werd het artikel omtrent de uitsluiting van het een of ander graafschap van Ulster voor den tijd van zes jaar, wanneer de meerderheid dei- kiezers in dat graafschap zich voor die uit sluiting verklaart, verworpen. Het Huis nam een amendement aan, voor gesteld door Lord Lansdowne, waarin de ge beele provincie Ulster voor onbepaaklen tijd wordt uitgesloten. Men verwacht, dat ten slotte toch Ulster naar het eigen Iersche parlement zal worden getrokken. Overigens is er onder dc lords wel een ver zoenende stemming. Zal men trachten de moeilijkheden op ver zoeningsgezinde wijze te ontkomen? Ziedaar een vraag ten opzichte waarvan men wel wat sceptisch gestemd mag zijn. Essad Pasja, die in ALBANIë voortdurend zulk een dubbelzinnige rol gespeeld heeft, be vindt zich op het oogenblik te Parijs, waar een verslaggever van de Petit Parisien hem geïnterviewd heeft. In een telegram uit Parijs aan de N. R. Ct, wordt een en ander van dit onderhond mede gedeeld. „Wat denkt ge van den toestand in Alba nië'?" vroeg de verslaggever. Essad: Die kan zeker beter zijn, maar ik ben overtuigd, dat mijn land met besdlier- auing en hulp der groote mogendheden erin zal slagen uit de huidige moeilijkheden te ra ken. Zijn ontwikkeling zou dan krachtig kun nen zijn. Verslagg.: Gelooft gij niet dat de zaak van den prins von Wied verloren is? Essad: Geheel en al verloren. De prins heeft geen enkele der kwaliteiten getoond, die een leider hebben moet. Zijn besluiteloosheid, de onhandige maatregelen, die hij ten opzichte va(n den een zoowel als den ander genonVen beeft, hebben hem een impopulariteit be zorgd, die hem op een goeden dag zal nood zaken te vluchten of afstand te doen. Verslagg.: Wie zon hem kunnen opvolgen, zoudt gij dat zelf niet kunnen? Essad; Laat ons niet over mij spreken, nooit heb ik naar zulke waardigheid gestreefd of erover gedacht. Ik heb slechts één ding - gewild, mijn land te dienen. Ik heb mijn le ven en al mijn goederen ter beschikking van mijn land gesteld en ge weet op welke wijze de Mbret mij beloond heeft. Ge vraagt mij wie thans de kroon zou kunnen krijgen. Wees overtuigd, en Ibier glimlachte Esad pasja eenigszins sarcastisch, wees overtuigd, dat i het niet aan liefhebbers ontbreekt en dat de groote mogendheden geen moeite zullen heb ben om een candidaat te vinden, die alle kwa liteiten bezit. Verslagg.: Maar als de groote mogendhe den u de candidatuur eens aanboden? Essad: Ik herhaal, ik hen geen candidaat en ik hecht slechts aan één ding, zooveel mo gelijk bijdragen lot het geluk van mijn land. Verslagg.: Heeft uw reis in Frankrijk een diplomatiek doel? Essad: Neen, geen diplomatiek doel, maar ik hei: u t mijn land verbannen en zoo ga ik hier en daar rond. in Italië, Zwitserland, en thans in Frankrijk. Ik ben vol bewondering over Parijs. lot bfsluit zeide Essad pasja: Ik 'heb ver nomen, dat er een Fransehe familie in Al banië op domeinen, ït:o mij toebehooren, ge vangen genomen is door degenen, die men de opstandelingen noemt. Stel hun familie gerust, men zal hen zeker geen kwaad doen. Mijn dienaren kennen te goed mijn bevelen, aan geen enkelen vreemdeling, en vooral aan geen enkelen Franschman kwaad te doen. Veel nieuws brengt, dit onderhoud niet, te- moer omdat aan de beweringen van dezen Alhaneeschen diplomaat niet al te veel waar de moet gehecht worden. Het is meer gebleken, dat hij vroeger ban- flo.de precies in strijd met 'hetgeen hij giste ren gezegd had. Inmiddels wordt in een telegram uit Du- razzo gezegd, dat de berichten, dat de vorst spoedig uit deze plaats zal vertrekken, on juist zijn. hRANKRIJK. De inschrijving voor de nieuwe P/2 procents-staatsleening van 805 mil- üoen francs is 40 maal volteekend. De bevol king van 1 rankrijk, bankiers zoowel als arbei ders, hcott dus 32 milliard aan den staat aan geboden. ENGELAND. Een algemeeno vergadering van stakers te Woolwich heeft de door do re geering voorgestelde voorwaarden om tot een schikking te komen, aangenomen. IERLAND. De „Times" schat thans liet aan tal lersch natïonalische vrijwilligers op ruim 153.000. De vrijwilligcrsbeweging onder de nationalisten Is dus wel zeer sterk. BULGARIJE. |)e vroegere secretaris van Koning 1 erdinand, Rudolf Polyak is wegens spionnage ten gunste van Rusland, gearres teerd. NÏCARAGUAY. Ingevolge een pas genomen besluit worden de paters Jezuïeten, die sedert '0 jaren uit de republiek waren verbannen weer toegelaten. z. K. H. PRINS HENDRIK AAN BOORD VAN DE „ZEELAND." Van boord van de Zeeland wordt aan het HDid. o.m. geschreven: De Prins is zeevast, d.w.z. heeft geen last van zeeziekte, maar gelukkig behoeft hij dat met te toonen, want de reis wordt aanvanke lijk door liet prachtigste weer begunstigd. Bij voorkeur houdt Z. K. H. zier op de brug op waar liij, belangstellende in de navigatie, in de schepen die wij passé eren en die haast zonder uitzondering door het neerhalen van ne vlag hun hulde brengen aan het Holland- sche oorlogsschip en zijn hoogen gast. Op den 4en Juli in den namiddag hield Z. ee", nauwkeurige inspectie over het gebeele schip. Alles werd daarbij in oogen- schouw genomen, over alles liet hij zich door den commandant inlichten; ook de machine kamer en de stookplaatsen werden bezocht. Den volgenden Zondagochtend werd de aan boord gebruikelijke godsdienstoefening waar bij een der officieren een leerrede voorlas, door Z. E. H. bijgewoond. De avonden in zee zijn aan de gezelligheid gewijd. 1 erwjjl ons muziekkorps, samenge steld uit liefhebbers der bemanning en geleid door een stafmuzikant van de equipage, een concert geeft, heeft Z. K. H. aan zijn tafel behalve zijn dagelijksclie gasten, n.I. den com- lr'am?ant en zh'u adjudant, beurtelings enkele olficieren genoodigd. Do®'1. '.,at niet de eenige gelegenheid, die de officieren hebben nader Z. K. H. kennis te maken. Nu en dan begeeft de Prins zich na tafel naar den lunchroom, waar hij eenige ureu in hun midden doorbrengt. Het is daar- hij do wensch van Z. K. H„ dat de conver satie geheel ongedwongen is. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot consul der Nederlanden te Monrovia, do heer W. Reilingli, aan wien iu het Nederlandsch kan worden ge. sell reven. Het ressort van het consulaat omvat dc Re publiek Liberia. Bij Kon. besluit van 2ü April is aan den heer J. L. Hendriksen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit ziju betrekking van vice-con sul der Nederlanden te Moss (Noorwegen) en is als zoodanig benoemd dc heer E. Hoel, aan wien in het Engelseli moet worden geschre ven. Het ressort van het vice-consulaat omvat do I ambten Akershus en Hedemarken, alsmede de stad Moss. Bij Kon. besluit is de heer N. Coriat, consu lair agent der Nederlanden te Marrakesh (Ma rokko), bevorderd tot vice-consul aldaar. Aan den heer Coriat moet in het Engelsch geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de stad Marrakesh en onmiddellijke omgeving. Bij Kon. besluit van 3 dezer is de heer R. Hurtado erkend en toegelaten als consul-gene raal van Venezuela te Amsterdam, voor Ne derland. Bij Kon. besluit van 6 dezer is met 1 Angus- tus de vice-adtniraal G. P. van Hecking Ooien brander eervol ontheven van do betrekking van directeur en commandant der marine van Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de Monden der Maas en van het Haring vliet aan den vice-admiraal G. P. van Ileeking Colenbrander en aan den kapitein ter zee W. Houwing, op hun verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen. genoemden vice-admiraal dank betuigd voor de door hem aan den lande bewezen diensten en het pensioen bepaald van den lieer V. H. Colenbrander op 3850 's jaars en van den heer Houwing op 3325 's jaars. Verder is de betrekking van directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, tijdelijk opge dragen aan den kapitein ter zee H. de Lus- sanet de la Sablonière, blijvende hij gedurende deze tijdelijke functie belast met het bevel over Ilr. Ms. instructieschip van Galen; bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein- luitenant ter zee C. J. van der Hegge Spies; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1ste klasse O. H. van Persijn, en tot luite nant ter zee le klasse, de luitenant ter zee 2e klasse O. D. A. de Ridder. BELGISCHE MIDDENSTANDERS NAAR NEDERLAND. De „R, K. Middenstander" verneemt: Het programma der studiereis die het Alg Syndicaat der Belgische Middenstandsvereeni- gingen onder leiding van zijnen secretaris, den heer J. Lambreohts, uit Brussel, door ons land zal ondernemeu, is behoudens even- tueele wijzigingen in grove trekken, als volgt, samengesteld.. Aanvang der reis omstreeks 25 Juli a.s. Duur vijl dagen. Vertrek uit Brussel over Breda naar Til burg, waar de instellingen van de R.K. Hanze o. a. de Diocesane Ooöp. Inkoopvereeniging enz. bezocht worden. Een bezoek aan de Schoenmakersvakschool van Drunnen en de Klompenmakersorgani satie van Best is waarschijnlijk. Dan naar 's Hertogenbosch, waar een bezoek wordt ge bracht aan de Hanzebank en haai' prachtig nieuw gebouw, hare inrichting enz- enz. Vandaar naar Utrecht, waar de Midden- standcredietbank en het Centraal Bureau der Coöp. Inkoopvereeniging worden bezocht. Ver volgens naar Amsterdam, waar o.a. bezocht wordt de Ooöp. Voreeniging „Eendracht maakt Macht", het bureau van advies voor den Mid denstand en de inrichtingen van liet bakkors- gildi „Dc Voorzorg" en waar d: voorzitten van den Middenstandsbond, de heer J. S. Meuwsen, een overzicht zal geven der „neu trale" M iddenstandsorga nisatie's. Van Amsterdam vertrekt men naar Leiden, Waar de hoofdredacteur van „De R.K. Mid denstander," de heer A. KeUenaers, voor de Belgische gasten een conferentie zal houden over de werking der R. K. Middenstandsbon den in ons land en waar natuurlijk een bezoek zal worden gebracht aan het Rijksbureau tott onderzoek van Handelswaren. Ook zal een bezoek worden afgelegd bij mr. Aalberse, den indiener van 't wetsontwerp tegen de Oneerlijke Mededinging en aan het Centraal Bureau der „Kath. Soc. Actie." Vandaar gaat jhet gezelschap naar den Haag, waar men een audiëntie zal aanvragen bij den HoogEd. Ges ti'. Heer mr. Ever wijn, chef van de afd. Handel van het ministerie van L„ N. en H„ en vanwaar de heeren, na tevens Rotterdam te Webben bezocht, naar hun va derland törugkeeren. GEBOUW TWEEDE KAMER. De Staatscourant bevat de wet van 22 Juni tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeen te 's Gravenhage noodig voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw van de Twee de ICamer der Staten-Generaal. ALGEMEENE REKENKAMER. De Algemeene Rekenkamer bestaat 'heden honderd jaar. De Grondwet van 1814 erkende ons hoogste, comptabel college voor het eerst onder dien naam. Bü de wet van 9 Juli 1814 kreeg zij haar instructie, die weliswaar later i herzien werd, doch de datum van 9 Juli 1914 is in elk geval de historische dag, waarop de Algemeene Rekenkamer onder den naam, waaronder wij haar nu kennen, haar eeuw feest mag berdenken. DE BELASTINGWETTEN. Thans is 'het zeker, meldt de Tel., dat de Eerste Kamer voor de behandeling der be lastingwetten niet meer in dit zittingsjaar zal terugkomen, maar deze zal behandelen in het nieuwe zittingjaar iö de tweede helft van September. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. Aan het departement van Oorlog is giste ren het volgende telegram ontvangen: „Koritza is 6 Juli 's avonds gevallen in han den van de Epiroten in verbinding met de opstandelingen. i De Nederlandsche officieren zijn op wegI naar Valona. Geen der officieren gedood of; gewond." EEN NEDERLANDSCHE SPION GEAR RESTEERD. Men meldt uit Hamburg aan de Tel.: De crimineele politie alhier heeft, onder verdenking van spionnage, een uit Holland afkomstig persoon gearresteerd, Snep gehee- teii. Ook zijn broeder, decorateur van beroep, en diens vrouw werden te Duisburg gearres teerd. MCvrouw Snep wed echter weer op vrije voeten gesteld. Haar man zon de eigen lijke spion zijn. Naar verluidt, zou liij zieh in het bezit gesteld hebben van geheime in- dustrieelc papieren, die hij naar zijn broeder te Hamburg opzond, die deze op zijn beur! aan een vreemden staat, waarschijnlijk Engeland, verkocht. PROTESTVERGADERING der zo laven. In de bestuursvergadering van den Alge- meenen Nederlandschen Zouavenbond is, naar „Het Huisgezin" verneemt, besloten de jaarlijksche protestvergadering tegen de overweldiging van Rome, op 20 September 1870, dit jaar te houden te Tilburg! en wel op Zondag 20 September. Ei' lieeft zich reeds een commissie gevormd van vijf Pau selijke oud-Zouaven, n.I. de liccren F. E. Bex, voorzitter, P. M. Bolsius, secretaris, J. W. Koeken, penningmeester, Adr. Bertens en J. E. Stronk, leden. Door den afgevaar digde van deze commissie werd aan het be- I stuur mededeeling gedaan van dc voorbo- jreidende werkzaamheden ten einde de ver gadering te doen slagen. Op Zondag 20 Sept. na aankomst van spoor en tram bijeenkomst der reünisten in dc zaal „Fidei et Virtuti", Koestraat 170; om elf uur gezamenlijk optrekken naar de kerk der eerw. Fraters, Gasthuisstraat, waar om half twaalf een H. Mis zal worden op gedragen, vermoedelijk' met militair eerbe toon en predikatie. Om half een, behoudens nadere toestemming, optocht met vaandels, pauselijke en nationale, en muziek; om twee uur vergadering waarin als spreker zal op treden de zeereerw. pater Henri Bolsius S. J., te Oudenbosch; daarna gemeenschappe lijke maaltijd en des avonds concert. DEMONSTREERENDE GEMEENTEWERK LIEDEN. Een tweehonderdtal gemeentewerklieden was omstreeks half twee gisternamiddag voor het Prinsenhof te Amsterdam samengestroomd teneinde aan hun eisch om 108 uur verlof en 50 pet. toeslag tegenover de zieh ter raadszit ting begevende raadsleden kracht bij te zetten. Het was e enzwijgende bétooging en de orde werd niet verstoord. De publieke tribune was natuurlijk aanstonds tjokvol en do meeste lie- toogers voelden zich danig teleurgesteld dat zij niet van het debat over hun eisch zouden kunnen smullen en daartusschen eventueel hunne opmerkingen plaatsen. In de namiddag/.itting kwam de zaak niet aan de orde, maar in de avondziztting werd zij uitvoerig besproken. Tot een resultaat kwam men echter niet, daar wegens het verge vorderde uur de zitting, onder veel rumoer, werd gesehorst. Zooals men weet was de voordracht" van B. en W. om aan vaste, voorloopig aangestelde en jeugdige werklieden, die tussehen 1 Mei30 April niet meer dan 27 uren, (de helft van het aantal verlof uren) hebben verzuimd, in het daaropvolgende gelijke tijdvak een week vacan- tie geven met het gewone loon. Ten behoeve van vaste en voorloopig aangestelde werklie den wordt voor het gebruik der vacantie, door middel van op te richten vereeni gingen in den geest van „Zomers Buiten," een toeslag van 10 per werkman beschikbaar gesteld; aan vaste, voorloopig aangestelde en jeugdige werklieden, die in het tijdvak van 1 Mei 191330 April 1913 niet meer dan de helft van hun verlofuren hebben gebruikt, wordt in het tijdvak van 1 Juli 101430 April 1915 een week, aan hen, die meer dan de helft van het bedoelde aantal uren hebben verzuimd, drio achtereenvolgende dagen vacantie ver leend met uitbetaling respectievelijk van het gewone loon of van het evenredig deel daar van, evenwel zonder toeslag. Hierop was o.m. als amendement ingediend een voorstel van de raadsleden KI. de Vries, Abrahams en Nolting, om aan de gemeente werklieden een week vacantie te geven met een toeslag, gelijk aan het gemiddelde loon, dat in het voorafgaande jaar door alle werk lieden per week verdiend is. Ter nauwernood voldoende ondersteund zal net bij de desbetreffende voordracht behandeld worden. De „Tel."meldt als volgt hoe dit laatste voorstel aan de orde kwam. Bij de vraag, of het voorstel ondersteund werd, had een nauwelijks op te merken inci dent plaats. De heer BELLAAR SPRUIJT steunde het voorste], nog één raadslid was noodig. Allen zwegen, tot de heer VAN TIENEN het voorstel redde. De heer ABRAHAMS mopperde. De heer NOLTING riep tot de soe-democra- tenPrachtkerels zijn jullie! DE CHINEEZEN TE SEMARANG. De correspondent te Batavia van het Alg. Hbld. meldt: De staking der Ohineezen, werkzaam bij de tentoonstelling te Semarang, is geëindigd. Dc Ohineezen zullen een vertegenwoordi ger naar China zenden om hunne grieven bloot te leggen. RELLETJES OP NOESA KEMBANGAN. Dezelfde correspondent te Batavia meldt nog: Bij relletjes van de dwangarbeiders op het eiland Noes a Kembangan werden zes hunner gedood, zes zwaar en velen licht gewond. Er zijn militairen naar het eiland vertrok ken Prinsesje kookt. Sedert eenigen tijd ver keert de Paleisbevolking van Het Loo in de alleraardigste gelegenheid, om getuige te zijn meer nog om deelgenoot te zijn van de resultaten, door Prinsesje bereikt op het gansch zeei* met voetangels en klemmen be dekte gebied der kookkunst. Het chalet is mid delpunt der demonstraties; alles wat de kleine kookster begeeren kan voor haar met heerlijk enthousiasme verricht wordende arbeid, is der waarts gebracht, en onder de dagelijksche lei ding van lianr Koninklijke moeder, bakt en braadt en kookt Prinsesje niet ontoombaren ijver, zóó overvloedig, dat allengs een groep van begenadigde hoflieden gevormd is, die ter gezetter tijd de proeven van Prinsesje's kook kunst eigonmondig mogen genieten. Het aar digste hierbij is, dat ook de eenvoudigsten van het Hofpersoueel (staljongens, arbeiders, la keien), ten disck worden genood; dit werd al lengs een zóó bekend agendapunt van den dag, dat Prins Hendrik, kort voor zijn zeereis een rechercheur ontmoetend dicht bij het eulina- ï'iseh heiligdom, dezen toevoegde: „Ben jij al geweest, ik moet nog!" „Ned." Een pseudo-kommiea. Maandagavond werden op den Gronauschen weg te Gravenburg door'n heer, zich noemende rijksambtenaar, een drie tal personen aangehouden en gefouilleerd. Een hunner, die niet veel lust scheen te gevoelen, om zich te laten onderzoeken, werd zelfs ge dwongen mede te gaan naar den rijksontvan ger. Op weg daarheen passeerde hen een ge meenteveldwachter van Lonncker, waarop de kommies, ziende dat hij door zijn optreden de aandacht: van den veldwachter op zich had gevestigd, aan den haal ging. De veldwachter slaagde er spoedig in hem te achterhalen 88 toen bleek, dat hij was de fabrieksarbeider H. K. aldaar. Tegen den pseudo-kommies is proces-verba»' opgemaakt. De staking te Winschoten. De staking van ongeveer 130 werklieden van de Noord- Nederlandsche Machinefabriek te Winscho ten nadert vermoedelijk haar einde. De heer Dekkers, hoofdbestuurslid van den Metaal- bewerkersbond, heeft met de directie gecon fereerd. Men is overeen gekomen dat hel door de firma Gonnerman en Co. te Haar lem gezonden materiaal niet zal worden ge bruikt voor de bakken, welke de Noord- Nederlandsche Machinefabriek moet makefl voor dc firma Röhrig und König te Maagde burg, maar dat voor die bakken nieuw ijzer zal worden gebruikt. Behoudens goedkeu ring van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in do Metaalindustrie zou he den liet werk worden hervat. Dit is inder daad ook geschied. De signalen der redding-maatschappijen. Het jaarverslag van de Z.-H. Maatschappij tol: redding van schipbreukelingen bevat de volgende belangrijke mededeeling: De overtuiging, dat menig menschenle- ven behouden zou zijn gebleven, wanneer de opvarenden van gestrande of anderszins in nood verkecrendc schepen redding van de kust hadden afgewacht in stede van met hun eigen boot hun vaartuig te verlaten, deed liet bestuur omzien naar een. signaal om kenbaar te maken, dat het vaartuig van den wal opgemerkt en zoo spoedig mogelijk hulp te verwachten is. Daar zoodanig sig naal om aan het doei te beantwoorden in ternationaal voor de scheepvaart verstaan baar dient te zijn, werd overleg gepleegd zoowel met de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij en met de Royal Na tional Life Boat Institution en de Deutsche Gesel Ischaft zur Rettung Scliiffbrüchiger. Weldra zullen door de besturen der beide Nederlandsche maatschappijen de signalen in gebruik bij de naburige vreemde redding maatschappijen tegen elkander worden be- pioefd en daarna stappen worden gedaan om te komen tot een uniform signaal langs de kusten der Noordzee. Duitscli geld iu Nederland. Met in gang- van 15 Juli is de circulatie van Duitscli geld in de gemeente Aalten verboden. Aanvaring op het IJ. Gistermiddag te gen kwart voor vijven had op het IJ, nabii de Tolhuisboot, een ernstige aanvaring plaats tussehen het stoomschip Betsy Anna, van. erghuys en Co'« Steenkolenhandel en een achter der Holland-Amerika lijn. De Betsy Anna was op weg naar ÏJmuiden, vanwanr men naar Engeland zou vertrekken. Tengevolge van de aanvaring werd de schip per Van Velthoven, van den lighter, ernstig aan het hooid gewond. Ook zijn vierjarig zoontje, dat zich eveneens aan boord van den lichter bevond, kreeg een gevaarlijke hoofd wonde. Bewaking Serviselie conslulaatsgebouwen. Naar aanleiding van het gebeurde aan het consulaatsgebouw van Servië te Amsterdam heeft de regeering last gegeven in plaatsen 'der te lande, waar consulaire posten van Servië gevestigd zijn, de consulaatsgebouwen streng bewaken, terwijl tevens aan politie en justitie te Amsterdam een onderzoek is opgedragen naar de feiten, welke daar 'hebben plaats gehad. Het verloren wapenschild. Nadat dc vele dregpogingen tot terugvinding van het Ser vische wapenschild te Amsterdam op niets zijn uitgeloopen, is men met. een duiker gaan. probeeren. Echter geheel zonder resultaat. Kerkdiefstallen. Het Dhld. van N.-Brab. maakt melding van het feit, dat wederom op twee plaatsen de offerblokken in de kerk ge ledigd zijn door dieven, namelijk in de katho lieke kerk te Drost en te Geertrui denberg. Ongelukken. Gisteren is te Werverslhoof het tweejarig kindje van den heer V. in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Vergiftiging. Bij een tiental gezinnen te Leaden hebben zich vergiftigingsverschijnse- len voorgedaan, gepaard gaande met brakin- gen, vermoedelijk tengevolge van het nutti gen van bedorven paardenvleesch. Verdronken. Dinsdagnacht vond men in Wijhe den arbeider H. R. voorover in een sloot liggen, waaruit hij levenloos werd op gehaald, Auto-ongeluk. Dinsdagavond reed bij een scherpen bocht in den weg te Hoek van Holland een auto in een sloot en vloog in brand en werd geheel vernield. Gevaarlijke vruchten. Te Tijnje (Fr.) at een jongentje van de vergiftige bessen van de Wegedoorn. Het overleed kort daar op. Door steenen gedood. Men meldt uit Groningen aan het Alg. Hbld.: Juist bij liet aanbreken van het schaftuur aan de in aanbouw zijnde Friesch-Gronirigsche Beet wortelsuikerfabriek, toen het werkvolk naar huis ging, vielen door den wind twee lagen van den 70 meter hoogen schoorsteenrand. Twee arbeiders werden gedood, een zwaar en twee vrij ernstig gekwetst. VELSEN. Onregelmatigheden aan het bouwbureau. Gisterenavond vergaderde de Raad van Be roep inzake de onregelmatigheden aan het Bouwbureau, onder presidium van den heer Prof. v. Embden. Aanwezig zijn 10 leden en de secretaris en de architect Hai'tmans. De heer Hartmans vangt aan met eene verdediging voor te lezen en zegt, dat toen hij hier kwam de zaken geheel niet in orde waren. Op het bouwbureau was geen gelegenheid om groote sommen te bergen, zoo'dat de ar chitect ze zelf onder zijn beheer moest hou den. Op de vraag, om een klein brandkastje kreeg spreker ten antwoord, dat er spoedig! een bouwbureau zou worden gemaakt. Bij de afrekening over 1912 bleek een te- te zijn van f 200, welke door den architect werden bijgepast. Prof. v. Embden gelooft wel, dat de ar chitect hier een moeilijke taak had te vei'" vullen, docli spreker zegt, dat door enkele wellicht kleine onregelmatigheden de heer Hartmans op zich een schijn heeft gewoi'P011' 'die niet goed is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2