Buiteniandsch Overzicht. Sociale Berichten. - KÖ8TÊ BERBÜÜTEH OVERSTE THOMSON.t De beeldhouwer August Faliee heeft naar de N. R. Ct. ineldt de huldigingecom- niissie uit het 12de regiment te Groningen het voorstel gedaan, belangeloos het borst beeld voor luitenant-kolonel Thomson te ont werpen en te boetseeren. De commissie heeft dit voorstel met groote dankbaarheid aan vaard. Over de plechtigheid Woensdagochtend aan de Handelskade te Amsterdam, wordt het volgende medegedeeld: Na afloop der rouwplechtigheid zal de stoet volgender wijze worden geformeerd: a. de muzikanten van het 7e regiment infante rie; b. de commandant van de Vile infan terie brigade met zijn staf; c. een gewapend detachement van het 7e en 18e regiment, in fanterie ter sterkte van 2 compagnieën, on der bevel van den majoor P. G. van Drunen; d. de hoofdbediening van den lijkstoet; e. de lijkwagen: de slippen van het rouwkleed wor den gedragen door de kolonels A. van de Moer van den geneeskundigen dienst, J. E. Ranneft van de artillerie, W. J. A. Colthoff van de genie en W. P. van Leeuwen van de militaire administratie; aan elke zijde van ten lijkwagen 7 onderofficieren, dragers van let lijk; f. de kransen wagen; g. de officieren van hot garnizoen; h. de afgevaardigden, corporaties en particulieren; e. een detache ment cavalerie en vesting-artillerie. De geheele stoet staat onder bevel van den kolonel D. W. de Jager, commandant van de Vile infanterie-brigade. De troepen zullen te 9 uur v.m. aan den kop van de Handelskade zijn opgesteld. De stoet gaat langs de Oosterdoksluis, de De Ruyterkade, het Westelijk spoorwegviaduct, naar den Westelijken oprit van het Centraal station. De adjudant van H. M. de Koningin, ma joor Ridder van Rappard, die H. M. zal ver tegenwoordigen bij den doortocht van het stoffelijk overschot van overste Thomson te Amsterdam, heeft tevens in opdracht uit naam van H. M. een bloemkrans op de lijk baar te leggen. De minister van Oorlog gen.-maj. Bosboom en de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, zijn voornemens eveneens te Amsterdam de laatste eer aan den overledene te bewijzen. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. Generaal de Veer seinde uit Valona 12 Juli: Dr. de Groot en de sergeant-majoor-zie kenverpleger van Vliet zijn te Valona aan gekomen. Majoor de Waal en kapitein Sonne zijn op reis daarheen. Als deze beide officieren daar zijn aange komen, zal het geheele Nederlandsche perso neel in Albanië, bdhalve de majoor Verhulst en kapitein Reimers, in de beide kustplaat sen vereenigd zijn. DE „TASMAN" IN EEN CYCLOON. Volgens een Reuterbericht aan de Engel- sche bladen werd de „Tasman'", die naar men weet de verbinding tussehen Java en Austra lië onderhoudt, op de jongste terugreis naar Java door een cycloon beloopen. Het schip werd uren lang door de golven als een bal heen en weder geslingerd. De kapitein en de eerste stuurman bleven dertig uren zonder eenige onderbreking op de brug. Onder de passagiers beersehte groote vrees, maar het stoomschip, dat lichtelijk beschadigd werd, bleef behouden door de prachtige zeeman schap van de officieren en de bemanning. Eenigen der bemanning werden gekwetst. NEDERL. JOURNALISTENKRING. De Nederl. Journalistenkring hield Za terdagavond en Zondag zijn algemeene ver gadering in het Americanliotel te Amster dam, onder leiding van den heer Mr. L. J. Plemp van Duivelandt! Na het uitbrengen van de jaar-verslagen, naar aanleiding waarvan het bestuursbeleid kon worden besproken werd overgegaan tot verschillende verkiezingen. Van het bestuur waren aan de beurt van aftreding de heeren Mr. L. J. Plemp van Duiveland en A. Voogd, van wie alleen eerstgenoemde herkiesbaar was. De vergadering herkoos Mr. L. J. Plemp van Duiveland, terwijl tot lid van liet be stuur in de plaats van den heer A. Voogd werd gekozen de heer H. Dekking. Tot leden der commissie van advies wer den gekozen de heeren L. Schotting, J. G. Barenbroek, G. G. van As, Mr. J. J. van Bolhuis en W. Graadt van Roggen. In de commisse voor het Ondersteunings fonds werd herkozen de heer J. W. Helmer, terwijl in de vacature Doorman werd voor zien door de verkiezing van den heer A. Voogd. Alvorens de vergadering tot Zondag tc Bchorsen herinnerde de voorzitter, dat men tengevolge van de reglementaire bepalingen als bestuurslid deu lieer A. Voogd gaat mis sen, die thans voor een tweede maal een periode afsluit waarin liij met het le secre tariaat van den kring is heiast geweest, een functie die uitgebreide werkzaamheden met zicli meebrengt, welke ecliter door den schei dende, niettegenstaande diens anderen druk ken arbeid, steeds op uitnemende wijze zijn vervuld. Als het bezwaar dat voorzitter en secretaris niet in dezelfde stad woonachtig zijn, weinig is gevoeld, dan mag dit wor den toegeschreven aan de wijze van werken van den secretaris. Spr. dankte den lieer Voogd ook persoonlijk, omdat deze hem tot steun is geweest, toen hij het voorzitter schap had over te nemen van den betreur den Doorman, naast wien de heengaande se cretaris ook reeds werkzaam was. Er is hieruit een zeer vriendschappelijke verhou ding ontstaan, die spr. blijvend hoopte, even als hij de verwachting meeude te mogen uitspreken dat de heer Voogd die altijd zeer veel voor den kring heeft gevoeld, daaraan, ook voor den vervolge, zijn be langstelling en zijn arbeid niet zal onttrek ken. De heer Voogd gaf hierna gaarne de toezegging. In de vergadering van Zondag werd de (volgende motie aangenomen, voorgesteld door den heer C. K. Elout en geamendeerd door Dr. C. Easton; „De vergadering van den Nederlandse-hen Journalistenkring; kennis genomen hebbend van de berich ten in do Indische pers omtrent het ont slag van den lieer H. Tersteeg als hoofdre dacteur van de Javabode, overwegend dat de bedoelde berichten on voldoende gegevens bevatten ter beoordee ling van de schuldvraag; geeft evenwel, aangezien, naar haar mee ning deze zaak er eene is van 'geen ernstig voorkomen, aan elk Nederlandsch Journa list in overweging om, zoolang de.arbitrale uitspraak niet is 'gevallen, zich te onthouden van bereidverklaring om de vacature te ver vullen en gaat over tot de orde van den dag." Hierop werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over voorstellen Mendell en Hans, strekkend om wijziging te brengen in de wijze van uitgifte van het Kringorgaan, zoo dat dit inplaats van een Maandblad minst genomen een veertiendaagsch blad zou wor den. De vergadering bleek ten slotte vanmee- ning dat alvorens in deze een beslissing te nemen, een nader onderzoek en vooral van de financieele gevolgen wensclielijk moet worden geacht, waarna een voorstel- Mesritz werd aangenomen dat aan het, be stuur opdroeg, de vergadering ter gelegener tijd van uitvoerig advies to dienen. Daarna was aan de orde de verkiezing van een redacteur van het orgaan, met daar aan verbonden bespreking van de gestie der redactie in het afgeloopen jaar. De dis cussie hieromtrent was zoo omvangrijk dat liet de vergadering tenslotte wensclielijk voorkwam de verkiezing van een redacteur uit te stellen. Te voren liad de heer A. E. Mendell verklaart, wegens de gevallen be slissing inzake de wijze van uitgifte niet be reid te zijn opnieuw de redactie op zich te nemen. In de commissie van beroep werden ge kozen de heeren Mr. H. Louis Israels, Mr. Joh. J. Belinfante, J. H. Róssing, B. Blok en H. L. Berckenhoff. Nog een op de agenda voorkomende mo tie moest wegens het vergevorderd uur worden uitgesteld. EEN NIEUWE AARDBEVING. De correspondent van het Hbld. te Batavia meldt, dat Zaterdagmiddag te Benkoelen een aardbeving plaats had, waarbij vier personen gewond werden. DE STAKING VAN HET PERSONEEL DER HAAGSCHE TRAM. Nadat het gisterenmorgen tamelijk rustig was geweest in den Haag, werd het na twaalf uur woeliger. De correspondent van de Tel. beschrijft den rumoerigen toestand uitvoerig en daaraan oiitleenen wij het een en ander: Te 1 uur was hel Plein gevuld met een menigte van duizenden menscken, die iede ren tramwagen, welke aankomt, molestec- ren. Het is nog steeds alleen lijn 8, die rijdt. Iedere wagen, die op het Plein arriveert, wordt bestormd. De hereden politie rijdt er dan heen, maar is den toestand niet haas. De tramwagens worden aangevat en tegengehou den. Men zet handkarren op de rails om het voortgaan der trams te beletten. Van een handkar werden de wielen afgedraaid en op de trambaan geworpen. Meu probeert de rui ten te verbrijzelen. De menigte joelt en schreeuwt voortdurend. Het is telkens een ontzettende verwarring en men merkt wei nig van buitengewone maatregelen. De post- tram rijdniet meel-. De brievenbestellers worden per rijtuig naar hun wijken vervoerd. Te twee uur wordt het Plein door de po litie afgezet. De menigte wordt in de aau- grenzende straten teruggedrongen. Ondertus- scben houden de stakers, velen van hun vrouw vergezeld, een optocht door het cen trum der stad. De politie laat bet ongehin derd toe. De stakers verspreiden een manifest, waar in vooral tegen de Duitschers wordt gewaar schuwd. Te half drie is het Plein aan alle kanten door bereden politie afgezet en ligt geheel en al verlaten. Marechaussees te paard pa trouilleereu in den omtrek. Alleen de wagens van lijn 8 komen er op. In de binnenstad is het zeer rustig. Ieder tramrijtuig wordt echter door een groot aan tal stakers gevolgd. Het publiek maakt van de weinige wagens zoo goed als geen gebruik. Den geheelen avond is het verder zeer rumoe rig gebleven. Des middags maakten meerdere passagiers van de tramwagens gebruik; dikwijls reden de trams van lijn 8 vooral in den na middag met volle volgwagens. De corr. van de N. R. Ct. maakte een rit met een wagen, waarop een jong student uit Delft dienst deed, onder leiding van een controleur, die bij hem blijft tot hij het conducteurswerk alleen kan doen. Aan bedreigingen tegen dit jongmensch was er, toen wij in de stad en vooral toen wij op den Kneuterdijk kwamen, geen ge brek. De politie had daar, naar het ons wil voor komen wel wat minder lankmoedig kunnen op treden. Er werd toch uit het publiek, dat zich weer niet onbetuigd liet van schelden en jouwen een handvol kiezelsteenen naar ons in den open wagen geworpen, wat niet behoefde voor te komen, indien men zorg droeg de lijn van mani festanten gezuiverd te houden. Op den Kneuterdijk en bij den hoek daarvan, den Vijverberg, was er alle aanleiding geweest om wat forscher in te grijpen, Temeer omdat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier niet de stakers de schuldigen zijn, maar een ander deel van het publiek, een volkje van minder allooi, dat verzot is op een relletje en dan ook geeii gelegenheid voorbij laat gaan om er een uit te lokken. Verschillende malen moest de politie een charge ondernemen met de blanke sabel, waar door het publiek wel uiteengedreven werd, om echter spoedig weer op te dringen en dan begon het weer opnieuw. De voornaamste herrieschoppers werden door de politie ingerekend en in verzekerde bewaring gesteld. Het werd langzamerhand zoo erg, dat de politie alleen het niet meer af kon en om tien minuten over negenen kwamen er 15 bereden manschappen van de maréchaussée, onder bevel van een kapitein te voet, opdagen. En nu werd er aanstonds steviger aangepakt. In een oogen- blik was het heele Plein gezuiverd en het publiek tot in de omliggende straten teruggedreven. De politie hielp daarbij krachtig mee en er vielen verscheidene onzachte klappen. Het is onbegrijpelijk, zegt de corr. van de N. R. C. dat vrouwen met kinderen zich wagen in een rumoer als dat van hedenavond. Als het dan tot ernstige botsingen komt zijn zij, die slecht weg kunnen, de eerste slachtoffers. Toen de maréchaussées dan ook op de menigte ingingen, was het een oogenblik een paniek van belang. Tussehen de Korte Poten en de Heerenstraat raakten er verscheidene vrouwen en kinderen van de been en onder den voet, gelukkig echter zon der ernstig gewond of bezeerd te worden. Het Plein was nu voor een oogenblik schoon, tenminste wat het middengedeelte betreft. Op het voorpleintje van den Hoogen Raad hielden zich intusschen nog zeer vele manifes tanten en anderen op die, toen de maréchaussées ook derwaarts den teugel richtten, de trappen van den Hoogen Raad opvluchtten, waar zij tenminste voor het paardenvolk veilig waren. Politie te voet verjoeg hen van daar. voor zoo ver zij zich niet zelf uit de voeten maakten. Het geduld der politie was blijkbaar ten einde en wie zich niet op eerste sommatie verwijderde, liep een klap met de blanke sabel op. Vele ge wonden waren er echter niet. Ook de Heeren gracht en de Lange en Korte Poten werden ge heel schoongeveegd, waarbij uit het publiek met steenen werd geworpen en de politie in de lucht schoot. Voor den Haag was het zeker een ongewoon schouwspel de gewapende macht zoo bezig te zien als gisterenavond, zegt de corr. Er moest ook een eind komen aan dit sarren van de poli tie, die lang genoeg geduld gehad had. Natuur lijk zijn er ook wel onschuldigen buiten hun wil in de opstootjes betrokken. Dat valt nu eenmaal moeilijk te vermijden. Wij zagen meer dan een dame, die een flauwte nabij was. Het geleek veel op een revolutie. Later, omstreeks half elf, werden nog een groot aantal maréchaussées ontboden. Een aan tal van 30 bereden politieagenten en evenveel maréchaussées slaagde erin de menigte uiteen te drijven, waarbij zij op verschillende plaatsen ernstig verzet ontmoetten; straatlantaarns wer den stuk gegooid, waardoor het in sommige stra ten volslagen duister was. Te twaalf uur was het eindelijk rustig. Pa trouilles bleven de stad doorkruisen. Morgenmiddag wordt met het oog op deze staking een vergadering gehouden van den ge meenteraad ten aantal raadsleden had een ver zoek daartoe ingediend. Een aantal winkeliers van Korte en Lange Poten heeft tot B. en W. het verzoek gericht, lijn 8 op den Vijverberg te doen stoppen, opdat het verkeer in de Korte en Lange Poten niet langer worde belemmerd. De heele bedoeling om den dienst op lijn 8, zooals die thans is ingericht, met bediening uit sluitend van controleurs (want ook het niet- georganiseerd personeel heeft uit vrees voor molest het bijltje er bij neergelegd) is blijkeiijk, zegt het Hbld., slechts het voldoen aan de concessie-voorwaarden en het ontloopen van de gemeentelijke boeten. Daartoe schijnt een be perkte dienst op een lijn voldoende te zijn. De sein- en brugwachters van de lijn Delft Den Haag hebben besloten den arbeid neer te leggen, indien het stakingscomité zulks goed keurt. Het comité besloot dit aanbod te aan vaarden, indien de meerderheid van de sein- en brugwachters zich voor staken verklaart. Het stakingscomité heeft gisterenmiddag ge protesteerd tegen het optreden van een maré chaussée tijdens den optocht naar het gebouw van de directie. Op den Vijverberg naderde een tram, die met hoera's werd begroet. Zonder eenige reden zou de maréchaussée toen wanorde hebben veroorzaakt. Eenige hoofdinspecteurs traden kalmeerend op en spoedig was de rust weer hersteld. Op de brug aan het einde van de Parkstraat hadden zich gistermiddag ongeveer één uur een paar honderd personen verzameld, die druk de staking bespraken. Een werkman, die openlijk partij trok voor de werkwilligen, kreeg het te kwaad met de menigte. Het publiek nam een zeer dreigende houding aan en al spoedig klonk het; „Gooit hem te water!" en werkelijk begon men hem reeds naar de brugleuning te dringen. Zoover is het echter niet gekomen. Politie was niet aanwezig. Later kwamen een inspecteur van politie en een agent om de menigte te versprei den. In de Parkstraat kreeg een conducteur van een tramwagen, die nagejouwd werd, het op zijn zenuwen. Het publiek in de tram gaf den man den raad, den wagen te verlaten. In triomf werd hij, door een aantal vrouwen vergezeld, naar het stakingscomité begeleid. De burgemeester heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij eraan herinnerd, dat alle samenscholingen verboden zijn. In den voormiddag zijn in de Marcelisstraat en op den Gevers Deynootweg te Scbeveningen door onbekend gebleven kwaadwilligen de scha- kelkastjes beschadigd, waardoor de stroom ver broken werd en lijn 8 eenig oponthoud had tot men deze kabelhuisjes weder had hersteld. De Duitschers worden voortdurend geoefend, doch traden tot nog toe nog niet op als tram bestuurders. Door den heer Mr. D. van Houten, voorzitter van den Raad van Beheer der H. T. M. zijn eenige mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat de Raad van Beheer niet van plnn is toe te geven. Wanneer de Raad van Beheer der H. T. M. thans toegaf, zou het met het prestige tegen over liet personeel voorgoed gedaan zijn, en zouden het in het vervolg de arbeiders zijn, dio eenzijdig de voorwaarden stellen, waarop zij willen werken. Die voorwaarden beliooren te worden gesteld in onderling overleg door vraag en aanbod, en het is dan ook uitsluitend ge weest de overweging, dat in de eerste plaats het openbaar belang moest worden gediend en tot iederen prijs staking moest worden afge wend, die den Raad deed besluiten verleden week verschillende concessies te doen, welke tezamen de Maatschappij ongeveer 30,000 per jaar zullen kosten. Verder gaat de Raad van Beheer onder geen omstandigheden. Het is daarom ook, dat de Raad van Beheer der H. T. M. beleefd heeft bedankt aan het Ge meente-bestuur van 's-Gravenhage voor iedere bemiddeling, erkentelijk intusschen voor de goede bedoeling, welke bij het Bestuur dezer gemeente heeft voorgezeten. Naar de overtuiging van den Raad van Be heer is het grootste deel van het personeel werkwillig, doch wordt het eenvoudig geter roriseerd door een kleine minderheid, welke daarin op zeer naar huilen blijkende wijze wordt bijgestaan voornamelijk door een groote Sociaal-Democratische Corporatie. Dagelijks komen bij het bestuur brieven in van mannen uit het personeel, die te kennen geven, dat zij alleen staken, omdat zij bevreesd zijn voor eigen lijf en bet leven van hun gezin. Ten slotte zeide de heer van Houten te ver trouwen dat het Haagsche publiek door zich onzijdig te houden zal willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk wederom ordelijke toe standen in het leven treden." Vooraf betoogt de heer van Houten nog, dat de H. T. M. geen ..rijke" maatschappij ge noemd mag worden. Wanneer nu de eisclien van het personeel ingewilligd zouden worden, zou hot dividend dalen van 6 pCt. op 2 pCt. Met spanning wordt uitgezieu naar het ein de van dezen strijd, die nu en dan hij het op treden van maréchaussee en politie aan een volslagen revolutie doet denken. Onbrandbaar riet. Te Mariënwaard (gem. Beesd) ie in tegenwoordigheid van tal van burgemeesters en andere autoriteiten op het landgoed van de Erven van den graaf van Bylandt. een vuurproef gehouden met on brandbaar riet, waarmede eenige boerderijen en schuren op 'het landgoed zijn gedekt. Het Hbld. meldt ervan: Op een weide was voor dat doe] een houten gebouwtje opgetrokken, waarvan de eene helft met onbrandbaar, de andere helft met gewoon riet was bedekt. Alhoewel tussehen het onbrandbaar riet gloeiende briketten en brandende lappen ge drenkt in petroleum was overgoten, doofden de vlammen weldra uit, zonder het riet te verteren. Daarna, werden dezelfde proeven herhaald op bet gedeelte dak met gewoon riet gedekt. Al spoedig stond het gebouwtje in lichter laaie. Hel gewone riet vlamde hoog op en viel spoedig ineen, terwijl van bet ontbrand- bare riet weinig verteerde en bij bet instor ten in zijn geheel inviel, Ontsporing. Gisterenmiddag is op de baan tussehen het Weesperspoorstation en de Zuiderfabriek een locomotief van een goede rentrein ontspoord. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. De stagnatie van het verkeer is onbeteekenend. Verdronken bij een vechtpartij. Zater dagavond kregen twee personen op de Hoog straat te Schiedam verschil van meening en raakten handgemeen op de Lange Haven. Plotseling vielen beiden te water; de eene, werd weer spoedig op den wal gebaald, doch de ander, de 25-jarige Rigters, verdween in de diepte en werd eenige oogenblikken later leven I oos opgeh a aid. Valsche papieren. In de mijnstreek komt bet veelvuldig voor, dat mijnwerkers in bet bezit zijn van valsche papieren en met deze gewapend zicli bij de directies der mijnen komen aanmelden om werk. In deu regel worden dergelijke valsche pa pieren benut door hen, die iets op hun kerf stok hebben en door het aannemen van een valscben naam, mitsgaders bet inleveren van valsche papieren, de aandacht van zich trach ten af te leiden. Op deze wijze zijn er heel wat mijnwerkers werkzaam (geweest) in het Zu i d-Limburgech e k ol enhek k en De politie vermoedde, dat de auteurs van de valsche papieren zieh.bevonden in de niiimsireek. Thans is te Sehaeeberg bij Heer len een hurrah ontdekt, waar valsdb© papie ren werden vervaardigd, meldt de Tijd. Een drietal Duitschers zijn gearresteerd en op een aantal paperassen is beslag gelegd. Dat het in FR ANKRIJK een janboel is op administratief gebied, dat is wél bekend. Men legt er zicli maai' bij neer, laclit en praat er eens over, enpolitiseert ver der. Toch zijn er oogenblikken, dat de Fran- sclien zélf versteld staan over de ellendige toestand en zulk een oogenblik is gis teren weer gepasseerd, toen in den Senaat de rapporteur Humbert een zeer heftig© cri- tiek uitoefende op bet Fransche legerbe stuur. Het oorlogsmateriaal, dat de Fransclie in dustrie aan het Fransclie leger levert, zei- de Humbert, is niet zoo goed als dat, wat zij aan het buitenland levert! Er is reeds op gewezen dat de veldartillerie op weg is slechter te worden dan het Duitsche mate riaal Het Fransche leger heeft, zoo vervolgt Humbert, geen houwitsers. Het vestinggc- scliut is niet bijzonder. De voorraad muni tie voor de kanonnen is onvoldoende en op het oogenblik ontbreken er niet minder dan twee millioen paar schoenen. Op dit moment hebben wij geen materi aal om Moezel en Rijn over te trekken. Humbert vervolgde: de sterkte van de fortificaties lusscben ïoul en Verdun is on voldoende. De redenaar besloot met te verklaren, dat de millioenen, welke thans aan het par lement gevraagd worden voor de nationale verdediging, uitgaven waren zonder eenig nut! (Beweging groote opschudding). Humbert voegde er aan toe: liet parle ment zal alle onmisbare offers brengen, maar er moet verandering gebracht worden in de loger-organisatie en er moet wijziging komen in den geest van het legerbestuur. (Toejuichingen). De rede van Humbert werd, door een dichtbezette senaat aandachtig aan gehoord. Zij had een geweldige uitwerking. Minister Messimy kon niet antwoorden. Humbert was hem voor en legde er den nadruk op dat de aangehaalde feiten elk op zichzelf juist waren, zoo niet in de wijze, waarop zij waren voorgesteld, dan toch ten minste als uitzonderingen. De opgewondenheid in den senaat werd nog grooter. De minister verliet zijn plaats, en vroeg aan den senaat om het programma van de regeering goed te keuren opdat zij zoo spoe dig mogelijk met den bouw van kazernes enz. zou kunnen beginnen. Hij nam de ver plichting op zich het strengste toezicht uit te oefenen bij de uitvoering van het pro gram, teneinde de landsverdediging tot de hoogst mogelijke sterkte op te voeren. Clemenceau, daarna liet woord verkrijgend verklaarde: Sinds 1870-lieb ik niet een zoo angstwekkende parlementaire zitting bijge woond als deze. Wij worden nóch bestuurd nóch verdedigd. Dc feiten zijn ernstig en de minister van oorlog moet den huidigen toestand nauwkeurig uiteenzetten alsmede de middelen ter verbetering aangaan. Clemenceau vroeg verdaging der stem ming en bij een roeping- van" het parlement binnen enkele dagen. Na enkele woorden van mink; ter Viviani die zieh verontschuldigde met te zeggem dat hij onvoorbereid verrast was, werd d0 zitting tot des namiddags verdaagd Men ziet liet: liet bewustzijn dat dezö anticlerical© republiek, die door heele en halve socialisten maar totale anticlerica- len allen! wordt „bestuurd", toch eigen lijk één groote janboel is, waar men niets kan doen dan de anticlericaliteit uithangen, - dat bewustzij n wordt zelfs bij de felsten wel eens wakker 1 Doch dan krijgt men een lap er op van de regceriivg: een commissie van onderzoek1, er valt misschien een administratief slachtoffer, en dan gaat de boel weer den ouden gang.... Totdat eens, ontwijfelbaar, zeker, de débacle komen zal, die vree- selijk zal zijn! De toestand in het ULSTER DISTRICT en de nooit vertoonde zonderlingheid van een koningsgetrouwe „revolutionaire" zetf- regcering die zal worden ingesteld, trekt natuurlijk nog altijd dc levendigste belang' stelling. Ju normale omstandigheden zou natuur* lijk een militaire expeditie aan dat revolu tionair gedoe een einde moeten maken. Doch.... dat is in dit singuliere geval eeD onmogelijkheid. Op het leger valt niet te rekenen. En men kan geen heele bevol king uitmoorden!... Wat dan? Men zint op een algemeene verkiezing, die dan „den wil des lands" tot uiting zou brengen. Maar gesteld dat Ulster dan onge lijk krijgt? Het is een mooie!ijk geval, dat door het voortdurend en gewapend manifesteeren van de Ulsterianen onder Carson, den leider der beweging, ernstig wordt verzwaard! Uit ALBANfê geen bijzonder nieuws. De vorst zit niet zijn mannen opgesloten in het koortsachtige en ongastvrije Durazzo, en we geven geen cent voor z'n kans! Verhulst en Reimers zitten nog in Elbassan: de op standelingen willen lien pas verlaten als ze zich verbinden om naar Nederland te rug te gaan Wat ze natuurlijk niet kun nen als de Vorst hen niet ontslaat. Do Parijsche correspondent der N. R. Ct. heeft een onderhoud gehad met Ess ad-pasja in Parijs, waarbij deze op felle manier zijn tegen den Mbret en de Hollandsche oincioren, die iiij van onbekwaamheid, on beschaamdheid en kuiperij betichtigd, heeft uitgesproken. FRANKRIJK. Er hebben te Parijs giste ren weer nieuwe grondverzakkingen plaats gehad, die ecliter lang zoo ernstig niet zijn als de instortingen van een poos geleden. In de Com martin-straat is 's middags om' één uur een vrij diep, maar niet groot gat ontstaan; om half zes is in de Marivaux- straat tegenover de Opéra-Comique, op een terrein, waar een huis gezet moet worden, clc grond over een aanzienlijke oppervlak te. weggezakt. Maar liior was liet nog niet bij aigélöopen. 's Avonds om zeven uur is er aan den linkerkant van liet St. Augus- tijnplein, bij den ingang van den boule vard Haussmann en dicht bij het station van de inetro, een gat geslagen van drie meter lengte bij drie meter breedte. Om1 twaalf uur 's nachts is er een auto geraakt in een gat, dat over een lengte van twee meter in de boulevard Ney ontstond. Het gat was 60 c.M. diep. Men heeft de autc er uit los kunnen maken en de twee men- sclien, die in de tuf zaten zijn met den schrik vrij gekomen. SERVie. De opgewonden Serviërs insinu- eeren, dat de plotselinge dood van den Russischen gezant von Ilartwig niet natuur lijk is, en ze geven... Oostenrijk de schuld! Zooals de waard is De Oostenrijksclie gezant heeft de bescherming der politie in geroepen. MEXiCVT. Men verwacht heden of mor gen de vlucht van Huerta. EERSTE NATIONAAL CONGRES VAN R. K. JONGENSPATRONATEN. (Van onzen bizomleren verslaggever). EERSTE DAG. Voor de eerste maal kwamen te Utrecht in gebouw Tivoli bijeen de afgevaardigden van R. K. Jongenspatronaten in Nederland. Vóór de opening van het Congres werd in de O. L. Vrouwekerk door den HoogEerw. Zeergel. Heer Mgr. Dr. H. J. Th. Brouwer, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, leem H. Mis aan God opgedragen om Gods zegen over bet patronaatswerk af te smeeken. Te 11 uur had de openingsvergadering plaats, waarin wij o.m. opmerkten den af gevaardigde van het Doorluchtig Episcopaat, den Hoogeerw. Heer B. A. de Wit, den afgev. van de Regeering, den Weled.Gestr. heer Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid der Tweede Ka mer, den generaal-president van het Verbond van Katholieke Jongelingen ver. van Duitsdbt- land, dc vertegenwoordigers van deu Ant- werpschen Paironateiibond en die van Brus sel en voorsteden, afgevaardigden van het gemeentebestuur van Utrecht. Nadat allen, o.w. zeer veel geestelijken, hadden plaats genomen, bekwam de Zeer» eerw. voorzitter van de plaatselijke Congres commissie, pastoor W. A. G. M. Meuleiuan van Utrecht, bet woord en sprak de aanwe zigen toe. Hij zeide o.m. het volgende: Hooggeachte vergadering. In het Keglemeut van orde Programma boekje is het voorschrift art. 2: „de ver gaderingen worden geopend met den Ohris- telijken groet; ik meen dit te mogen voorbij gaan wijl het eigenlijk „openings"-woord van den hooggeschatten algomeenen voorzit ter, Rector van Stee, nog moet komen; ik wil mij niet gaarne aan een zekere voorbarigheid schuldig makeu en zal mij dan ook stipt hou den aan de opdracht: Welkomstwoord. Doeh ik mag hier even herinneren en met vreugde vermelden dat het gansche Cougreswerk met een allerpraeliitigsten Christusgroet is begon nen, dezen morgen, loen in de Lieve Vrouwe kerk bet H. Misoffer tot welslagen van het Congres door den Hoogeerw. Vicaris-Gene raal werd opgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2