J. PRINS A. VAN DAM, Concertzaal Hotel „Groot Badhuis" Scaidioav. SOUSTEN-ORKEST „FEW, Gebrs. Gerzon Nieuw BESSENSAP. JOH. L. HOLT, zal GESLOTEN NIEUWS UIT DEN OMTREK. Verkoopingen Boel huizen enz, ter overname aangeboden. zijn. een Bankwerker. Wilhelminastraat 40, AFWEZIG Woensdag 15 Juli WEDSTRIJD. WEDSTRIJD. Afd. „Reclame" Cohen v. d. Laan - Haarlem. Mode-Academie FR. VAN R0SSUM, Letteren en Kunst. üarktnieuws. Advertenfiën. r Te Kooii is tot I Augustus AFWEZIG. P. H e. VAN GILSE, is weder te consul teeren. Ons Weeröericht. DIENSTBODE. U.K. Landbmrs, Sloemkoiien- kweeksrs, Tuinders en Zaadleiers KWART JE8»B0TER.RECLAME ZAND VOORT. Van I Juli weder-sptreden van het welbekende onder leiding v, d. Heer ios. Silvermann. Het groote succes sedert 1911. vragen voor direct nette üeisjes ter» opleiding niet beneden de 16 jaar. Gesteriliseerd zuiver sap. Groote Houtstraat 52 bericht, dat van 15 Juli tot I September het magazijn des avonds na 8 uur DE SCHEERMESSCHERPER SUCCES Abonneert U op de H« Haarlemsche Crt. D. D. S. Keel-, Neus-, Corarts, Koninginneweg 52. Arts, Premiën van ff 25,— f 15,— ff 10,— en ff 5,— benevens een groot aantal lux voorwerpen* Voorwaarden tot mededinging ontvangt ieder die vdór 15 Aug a. s. een ledig carton van de bekende KWARTJES-BOTER franco in zendt aan EHTREE VRIJ. Verhoogde Consumptieprijzen. NASSAUSTRAAT 3, hoek Kruisstraat, KNIPPATRONEN OP MAAT voor alle voor komende Dames- en Kinderkleeding, Op mijn maatpatronen kan zonëer voorbereiding direct de «tof geknipt worden. C I D p C' Per heele fletch f 0.35, - per halve flesch f 0 20. HEEREN- EN DAMESKLEERMAKERIJ Spr. dan een hartelijk welkom en «telde zich zelve met dit woord voor aan de Vergadering als een pedel, een nniversiteite- Dode, die met een zekeren wetenectoiappelijken ^lank in zjjn btem, bij pleehtige gelegenheden «in promotie-vergadering waarschuwt met het bora est: 'els tijd, en hier in easu: hora eet, nvt is tijd, niet om te gaan maar het uur is daa r, waarop de professoren voor het Patro- naatseollege er zijn en de cursue gaat begin nen: „Mijn woord is als van een proloog voor ten Mysterie- of tooneelspel die met eenige uitweiding zegt: „Pas op, bet gaat beginnen." „Maar nog het liefst spreek ik mijn welkom uit in kwaliteit van een Ceremoniemeester aan een welbereiden iliseto: en roep u allen dan toe: Welkom aan tafel; ons programma, bet menu, geeft een keur van de beste weten- cliappelijk-bereide spijzen op gebied van Pa- tioiiaatfe-cultuur. Welkom, dames en beeren, ik hoop, dat de verschillende gerechten van lezen Congresmaaltijd u goed zullen doen en rensterkend tot, groei van het patronaatslc- ren zullen medewerken! Hierop volgde een hartelijk dankwoord aan •lie aauwez'geu, waarbij spr. vooral herdacht Jeu Moogw. Aartsbisschop, die wegens toe diening van het H. Vornisel niet kon aan wezig zijn. Spr. vroeg daarna eerst een buide voor H. M. onze geëerbiedigde Koningin, bij mon de van bet Jongenskoor. Nadat het applaus bedaard was, bekwam de Zeereerw. heer van Slee, uit Voorburg, het. woord. Spr. noemde het een aangename taak dit Congres te openen, wijl hij overtuigd is, dat er een groote stuwkracht van zal uitgaan voor het Patronaatswerk. Dat dit werk die stuwkracht verdient, als zijnde een der nut tigste werken van onzen tijd, zal spr. niei nader aanlooneu, om niet op anders terrein te komen. Meer wensoht hij de aandacht te vesligen op het feit, dat dit werk de stuw kracht noodig heeft. In het kort werd daarbij uiteengezet de geschiedenis van het Patro naatswerk in om, land en bij de beschouwing daarvan kunnen wij niet anders dan dank baar zijn over de toeneming van liet getal Patronaten en beschermelingen, over de voor uitgang in gehalte bij de Patronaten en in "waardeering voor bet werk. Toch hebben wij geen reden om ten volle tevreden te zijn, want bet getal patronaten moet nog veel grooter worden; iedere parochie moet zijn Patronaat hebben. Ook zal menig Patronaat degelijker moeten worden, terwijl men nog met meer geestdrift zal moeten werken, om overal pa tronaten op te richten en zc degelijk in te richten. Die heilige geestdrift opwekken, zal het doel en naar spr. hoopt, ook de vrucht zijn vau dat congres. Juist daarom acht spr. de opening van het Congres te mogen ver richten, een aangename taak, welke nog des te prettiger stemt, nn dit congres zich in de groote belangstelling mag^ verheugen van het Episcopaat, van de Regeering, van bet Dagelijksch Bestuur der gemeente Utrecht, Van den Brmd der Duitsche Jongelingsver- eenigingen, van t Patronaatswerk te Antwer pen, die alle hun vertegenwoordigers zonden. Voorts dankte de Eerwaarde spreker nog het bijzonder het Plaatselijke Comité voor zijn arbeid. In 'tbizonder verheugt 'tspr. zulk een groot aantal aanwezigen, zooveel geeste lijken en leeUen, hier tegenwoordig te zien. Bat bewijst de groeiende algemeene belang stelling voor het Patronaatswerk, een belang stelling, die slechts een krachtigen stoot be hoeft om tot algemeene werkzaamheid over te gaan. Die stoot zal, hoopt spr., gegeven worden door het krachtige overtuigende woord der verschillende sprekers, maar voor al ook door Gods zegen, waaraan alles is ge legen. Dien zegen hebben wij daareven naar Boom- sche zeden over ons Congres afgesmeekt door het H. Misoffer. En opdat die zegen des te meer er over neerdale, wijden wü ons Con gres geheel toe aan onzen Goddelijken Ko ning Jezus Christus, voor Wien wij bij al onze goede werken strijden en open ik het Congres met den wensch, dat alles zij ter Zij ner eere: „Geloofd zij Je sus Christus". Ook deze woorden lokten veel bijval, waar na de lieer Mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer het woord kreeg tot het hou den van de openingsrede, getiteld: „De zorg der Katholieke Kerk voor de Schoolvrije Jeugd." Wij outleeneu er het volgende aan: Wijl men van spr. verlangde in de ope- ningsvergadering een meer algemeen woord van inleiding te spreken, meende bij aan de zen opdracht niet beter te kunnen voldoen, dan te spreken over de zorg van de Katho lieke Kerk voor de opvoeding in het alge meen, om daaruit af tejeiden haar niet min der groote zorg voor de schoolvrije jeugd. Onder Opvoeding in den ruifnsten zin dus medé inbegrepen hel algemeen ontwik kelend onderwijs verstaan wij dien vorm van maatschappelijke werkzaamheid, waar door, onder leiding van het rijper verstand en met gebruikmaking van doeltreffende middelen, de physieke, verstandelijke en ze- delijke krachten van het kind zóó worden ontwikkeld, dat het wordt voorbereid voor de vervulling van zijn levenstaak op aarde en het bereiken van zijn eeuwige bestemming, i In deze laatste woorden ligt dc eigenlijke kern dezer begripsomschrijving. Het doel jtoch der opvoeding bebeerscht niet alleen dè vraag, welke de geschikte middelen zijn,maar bepaalt ook de mate van belangstelling voor 'de waardeering van de opvoeding-zelve. Spr. weet dit niet beter aan te toonen dan door tegenover elkaar te stellen de opvoe- j dingfcsystemen vóór Christus en die van Christus-zelf en diensvolgens van Zijn Kerk. In den breede gaat spreker alsnu na, hoe de opvoeding geschiedde j vóór Christus bij: a. de Oostersche volken; 1). bij de Grieksclie; c. bij de Romeinen, om ten slotte de opvoeding bij bet Christen dom daartegenover te stellen. I Gelijk in zoo menig ander opzicht, zoo is ook ten aanzien van opvoeding en onderwijs 'de komst van bet Christendom het meest belangrijke moment in de geschiedenis van het menschdom. De christelijke levensbeschouwing verschilt radicaal van de ibeidenscbe. Het Christendom voegt aan hot onderwijs toe een nieuw gebied van wetenschap, en vermeerdert de middelen om zijn idealen te verwezenlijken, om zijn leer te maken van voorschrift tot levensdaad. De Kerk leert allen, zonder onderscheid van natie of ras, van staat of stand, van hooge of lage ontwikkeling. De leerzending aan de Apostelen gegeven, gold voor altijd, tot bel einde der dagen. Het opvoedingswerk van het Christendom is blij vend, voortdurend. Het heidendom, vooral het Holleensclie, leerde zeker een lvooge opvatting der men- schelijke persoonlijkheid, en tocb, hoe onvol maakt was zij nog, vergeleken hij de opvat ting, door het Christendom geleeraard. Het hoogste ideaal der persoonlijkheid, |de Godmensch in oneindige volmaaktheid zelf; dc mensch, geschapen naar het even beeld Gods, met een onsterfelijke ziel. levend in den tijd, bestemd voor de eeuwigheid! De vrouwverheven 1ot hooger levensstaat en eere, met gelijke menschwaarde als de man, met gelijke eeuwige bestemming, niet langer als minderwaardige beschouwd, maar gesteld naast den man als zijn.trouwe tonlpe 'en levensgezellin. Op de groote waarheden, door ,bet, he'deti- dom ten halve en vaag gekend, wierp het .Christendom nieuw licht: het bestaan van een persoonlijke God, de realiteit van Zijn Voorzienigheid, de onsterfelijkheid der ziel, de vrijheid van de wil, de verantwoordelijk heid tegenover de Goddelijke Gerechtigheid, de verheffing van de moraal tot hooger dan enkel volksgewoonte, rechtvaardigheid en naastenliefde, de twee grondzuilen der men- schelijke samenleving, al deze groote, zeker gekende waarheden en levensbeschouwingen geven aan opvoeding to onderwijs in het Christendom een hooger palm, dan waarop zelfs de verhevenste idealen van het heiden dom ze nooit hadden kunnen stellen. Het Christendom leerde de rechte verhouding tussehen het tijdelijke als middel, tot hel eeuwige als doel. Uitvoerig werkte spr. dit in een historisch overzicht uit. En dan kwam hij op den legen- woordigen tijd. De opvoeding in het gezin is in onzen druk ken tijd nog veel meer'verzwakt de gevaren voor geloof en zeden zijn grooter dan ooit te voren: kennis, onderscheidingsvermogen, karaktervorming, bet is alles nooit zoo nood zakelijk geweest als nu. Het onderwijs zelf dient verbeterd en ver diept, maar ook uitgebreid. De enkele lagere school van zes jaren, de ervaring heeft toet geleerd, is onvoldoende gebleken. En het is de glorie der Katholieke Kerk, dat zij de eerste is geweest om door de op richting van hare patronaten, aan het lager onderwijs de noodige uitbreiding te geven. Haar patronaatswerk is in zich niets nieuws het is niet anders dan de voor onzen tijd allernoodzakelijkste voortzetting en uitbrei ding van haar taak, de volkeren te onder wijzen en daarbij komt op de aller, aller eerste plaats te staan de opvoeding van het kind. De opvoeding niet enkel het ouderwijs. De godsdienstige en zedelijke opvoeding kan niet van het gewoon ontwikkelend on derwijs worden gescheiden. Alleen het ver stand te ontwikkelen en niet tevens het ka rakter te vormen en de zedelijke kracht te versterken, ware in zijn gevolgen een ware ramp. Zoowel voor het individu als voor de maatschappij. Hoe hooger de verstandelijke ontwikkeling wordt opgevoerd, des (e nood zakelijker is de zedelijke opvoeding. Eu waar anders die vaste beginselen te zoeken en te vinden dan in het Katholicisme, dat de ervaring heeft van het verleden, de wetenschap van toet heden en liet juiste voor gevoelen van de toekomst? De godsdienst, zoo eindigde spr., is het cen trale punt, het eenheidsbeginsel en de le vendmakende kracht in het opvoedingspro- ees. Daarom, zooals de godsdienst heel ons leven moet doordeesemen, in al ons doen en denken moet doordringen, zoo ook moeten opvoeding en onderwijs steeds van den gods dienst doordrongen zijn. Alleen dan zal ons Patronaatswezen zijn wat het zijn moet: een krachtig hulpmiddel, om de jeugd van ons vaderland op te voeden tot ware Katholieke Nederlanders, tot degelijke zonen en dochters "van ib.et vaderland, tot nuttige leden van de Maatschappij, tot geboorzanre kinderen der H. Kerk! Deze interessante, moermaten door applaus onderbroken rede werd aan liet slot eveneens .luide toegejuicht, hetgeen slechts een kleiue i belooning mocht heeten voor zulk een door- jwrochte toespraak. j Het dankwoord van den Zeereerw. voorzitter kon stellig gelden als dé dank aller aanwe zigen, die opnieuw daarmee hun instemming betuigden. (De vergadering duurt voort). Tijdens het congres heeft ,het wakkere be stuur tevens voor een nuttige ontspanning gezorgd, welke, niet zal nalaten vele vruchten af te werpen. Wij bedoelen n.l. de t "tentoonstelling van hulpmid delen en werkstukken in ver- band met het Patronaatswezen „Woorden wekken, doch voorbeelden trek ken." De waarheid van dit spreekwoord heeft de regeling-commissie vau het eerster R. .K Congres voor Jongenspatrouaten bewezen, toen zij naast dit Congres organiseerde een tentoonstelling van werkstukken die meer dan woorden aantoont hoe nuttig het Pa tronaatswerk is en welke flinke resultaten daarvan zijn te verkrijgen. Op verzoek van de tentoonstellingscommis sie brachten wij gisterenmiddag een bezoek, aan het gebouw Tivoli te Utrecht, waarin met het. Congres ook deze tentoonstelling is ondergebracht. Men was nog niet geheel klaar met de voorbereidende werkzaamheden, had alle in- zendingen nog niet behoorlijk geplaatst, doch hetgeen reeds stond opgesteld was meer dan genoeg om ons te overtuigen (was dit nog wel noodig?) dat toet Patronaatswerk een zeer belangrijk en tevens zeer omvangrijk werk is. De ttotoonstelling is verdeeld in drie groote onderdeden, te weten: a. Patronaatsberioo- digdheden; b. proefstukken van Patronaats jongens; en e. Patronaatsteekenscholen. Wij kunnen hier niet alles uitvoerig beschrij ven, doch moeten ons bepalen tot een zeer beknopt overzicht. De eerste afdeeling dan de regeling-commissie van het eerste R. K. ecu groot aantal ï'eglementen, ledenlijsten, controleboekjes, insignes en wat dies meer zij, een duidelijk beeld hoe de Patronaten zijn ingericht, hoe de administratie geregeld en hoe zij worden beheerd. Docih dit is niet. alles, de tentoongestelde leermiddelen zoowel voor bet godsdienst- als voor het maatschappelijk onderwijs en de geëxposeerde hulpmiddelen voor de ontspanningen geven een beeld hoe de jongens op de Patronaten aangenaam en nuttig worden bezig gehouden, terwijl ien slotte een uitgebreide collectie benoodigdbe- 'deu voor arbeidersbeurs, spaarbank en der- gelijke nuttige onderafdeelingen van het Pa tronaatswezen, waarvan de jongens de goede vruchten plukken, deze afdeeling besluit. En de resultaten van het Patronaat? Men kan ze zien in de heide andere ai'dee- lingen van deze zeer bezienswaardige expo sitie in de afdéelingen, n.l. proefstukken van Patronaatsjongens en Patronaatsteekenscho len, waarvan dc laatste wel de belangrijkste is. Niet minder dan 800 teekeningen, waaron der er zijn die van buitengewone, vaardigheid getuigen, zijn langs de wanden van de tri bune in de groote Tivolizaal opgesteld en bie den vooral voor kenners een prachtige gele genheid voor vergelijkende studie. 'tls alles vaktrekenen, doch vakteekenen in de meest mogelijke verscheidenheid, vak- teekenen voor timmerlieden, schilders, sme den, bankwerkers, tuinlieden, alle verschil lende onderdeden uit- het gelieele land zijn hier verzameld. Niet minder interessant, hoewel aanmerke lijk minder uitgebreid is de afdeeling „proef stukken van Patronaatsjongens". Men staat verwondert als men de ruim 100 werkstukken in oogcnschouw neemt van de vaardigheid, die vele één of anderhalf jaar bij toet vak zijnde leerjongens in bun vak reeds hebben verkregen en tal van geheel zelfstandig ver vaardigde werkstukken kunnen niet anders aangeduid worden dan met den naam: uit muntend. j Vermelden wij ten slotte nog dat door de firma's Dekker en Van der Vegt en van Ros- |Sum een groote collectie boekwerken ter op- luistering is ingezonden, dan meenen wij te Imogen besluiten met den wtoscb dat dc ten- tooustell ngscommissie hare moeite door een (ruim bezoek beloond mag zien. HOUTRAKPOLDER. Zigennerswee. Alhier wordt wederom veel last van zigeuners ondervonden. Zondag ar riveerde wederom zoo'n gezelschap met liefs? 21 paarden en talrijke wagens. Hoe brutaal zulk volkje soms weet op te treden, kan blij ken uit het navolgende staaltje. Om de talrijke paarden van voedsel te voor zien, gingen eenige zigeunermannen, gewa pend met zeisen, het land van een boer op en begonnen naar hartelust te maaien. Zv zouden zoowat alles schoongemaaid hebben j indien niet de veldwachter Lokerse bun znlkt .door krachtig optreden verhinderd had. Zij werden te Buitenhuizen veilig en wel over het Noordzeekanaal gezet. JOURNALISTIEK. De lieer mr. H. P. L. Wiessiug zal met 1 Januari zijn ontslag nemen als hoofdredac teur van de „Amsterdammer", meer bekepd als „De Groene") - TE VERKOOPEN. Woensdag, 15 Juli. HAARLEM. Yerkooplokaal Nassaulaan. Not. Mr. O. J. Boerlage. Mak. J. J. C, Sarlel; - 10 uur -Verkooping. BLOKMENDAAL. Bloemendaalsch Ver kooplokaal Bloemend, weg 10 uur Not. J. li. Wildervanck de Blécourt. Vendumees-' ter A. Over akker. Verkooping. WATERSTANDEN. Hoogwater. 15 Juli. 1JMUIDEN, v.m. 8 uur 7 min.; n.m. 8 uur 28 min. KATWIJK, v.m. 7 uur 42 min.: n.m. 8 uur 3 min. Laag water. UMUIDEN, v.m. 4 uur 7 min.; n.m. 4 uur 28 min. KATWIJK, v.m. 3 uur 47 min.- n.m 4 uur 8 min. HAARLEM, 13 Juli. Aangevoerd 92 H.L. aardappelen, verkocht 65 H.L., 2.50—4 50- peren 2 H L., 12; bloemkool 5000 stuks 3—8 ct.; spinazie 78 mand, 40—45 ct.; salade 380 m. verkocht 300 mand, 0.251.20; snijboonen 3 ui., 7; heereboonen 7 mand, 5; wortelen 3000 bos, 5—10 et. BE\ ERWI.JK, 13 Juli 1914. Groentenmarkt. Aardbeien per mandje 3—4 et.; postelein ló tot 15 ct.; zuring.10—12 et.; sla 100 krop 1.20 a J 1.60; andijvie J 12; rabarber 68; pe terselie 56 selderij 68; wortelen f8—10; nieuwe aardappelen per H.L. 4 204 50* komkommers 6-8; bloemkool 8-J2; uien 100 bos 5—6; peulen 100 pond 4—8- dbp- capucUnens 6-8; raspers f8 a 1 10; tuniboonen per zak 50—70 ct. Noleering der firma Broekhuis en de Vries ALKMAAR,-13 Juli. Aangevoerd 7 KoeieL en ossen f 250—330; 52 vette kalveren f 46 —135. p. K.G. f 0.85149 nuckt. idem f 8 24; 32G vette schapen f 25—33: 429 vette var kens f 0,42—0,49 per K.G. Geboren: LOUIS FREDER1K ANTONIU8 Zoon van G. A. JANSSEN en A. JANSSENWikgant. Haarlem, 13 Juni 1914. Getrouwd: W. J. M. STAM H. EN G. M. BOS, die ook na nene wederzijdüche familie hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Overveen, 14 Juli 1914. Qvertuigd van uwe belangstelling breng ik hiermede ter uwer ken nis dat op Zondag 28 Juli e. s. mijn zoon de H. Priesterwijding zal ont vangen in de Kapel van hetSt. Jo3eph's- College Mill-Hill Londen N. W., en op Zondag 2 Augustus zijn eerste H. Mis zal opdragen in de bij-kerk van de H. Gertruda te Houtrakpolder. J. GROOT en Familie. Houtrakpolder bij Halfweg. Promenadewagen 16.— Heerenrijwiel f 13. Ridderstraat 26. 2 beste, iwaie brikken voor verschil lende doeleinden geschikt. Te bevr. by S. SCHRAMA, Spaarnwouderweg, ^ïjfhuizen Haarl. meer. in - - Bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, kan ter standplaats Velsen geplaatst worden Loon per uur f 0.24. Aanmelding schriftelijk aan het Kantoor Jansweg 2, hoek Kenne- merplein te Haarlem. Hoogste barometerstand, Horta 770.1. Laagste barometerstand, Valentia 754.9. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Z.- Westelijke wind, half tot zwaarbewolkt, droogt behoudens onweer, zelfde temperatuur. 1 Gevraagd zoo spoedig mogelijk een fliQke Geeu winkelwerb. Hoog loon. Adres Scbagchelstraa 7beD. die nog genegen zijn boerderijtjes ol land, ontgonnen en niet ontgonnen, te koopen v. lagen prijs, komen dan Zon dag den 19de Juli a.s. naar F. W. Betsz, „Ca'é De Kendracbt", Vijthuizen te Haarlemmermeer, alwaar u kunt spre ken met den ondergeteekende, J. H. GIELEN, „Café den Boskamp", te Heldem Firma GUSKENS Maikt 4. Telel. 134. BIEREN. Pilsner Urquell. V2 fl. 14 ets. 1/1 fl. 28 ets. Dortmunder Löwenbier. V2 fl. 11 ets. 1/1 fl 22 ets. Heineketfs Bieren. Lager 5Vz en 11 ct. - Pilsner 9 en 18 ct. Beiersch 9 en 18 ets. Engelsche Bieren. Extra Stout 12 ets. Pale Ale 15 ets. Bass Stout 18 ets. I Maakt elk eoheermee vlijmsoberp in eenige seconden. Prije f 1.50 (naar buiten f 1.65). PKRRY en Co., BarteljorisBtraat 20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3