Nieuwe Haar!. Courant. BINNENLAND. Sociale Berichten. Boekbeoordeeling. Vertrouwd Roomsch dlenstper- sonee! krijgt u het best door een advertentie in de liilg££«2£iiü£ëË. wat gij allen wel kunt doen en wat gij als uw plicht en roeping steeds moet beschouwen is het prediken en verkondigen en uitleggen der katholieke leer dood uwe daden in na volging ook van onzen Goddelijken Zaligmaker, die begon met te doen, alvorens te leeraren „Coepit Jesus facere et docere. Uw handel en wandel moet voor uwe leer lingen de levende uitlegging zijn der zuivere ongerepte katholieke leer. En nu weet gij, dat de katholieke kerk zoo juist is genoemdde groote school van den eerbied: la grande ecole du respect. Eer bied moet dan ook het kenteeken zijn voor den katholieken onderwijzer. Eerbied op de eerste plaats voor het onzicht baar hoofd der H. Kerk, voor den God onzer altaren, Die in de gedaante van brood leeft te midden van ons. Wat zal de leer over het H. Sacrament ge makkelijk ingang vinden in het hoofd en het hart uwer leerlingen, wanneer zij u altijd vol eerbied en godsvrucht zien in het huis des Heeren: wanneer zij uit uw dagelijks bijwonen van het H. Misoffer met aandacht en inge togenheid, tot verheven waarde van dat H. Offer besluiten: wanneer zij u veelvuldig zien naderen tot het H. Gastmaal en daardoor die gave Gods beter leeren kennen en waardeeren. Eerbied ook voor het zichtbaar Hoofd der H. Kerk voor en plaatsbekleeder van Christus, den Paus van Rome, Wiens onfeilbaar leerge zag de regel is der rechtzinnigheid van ons ge loof, Wiens bevelen en wenschen het richtsnoer moeten zijn voor ons gedrag. En nu zijt gij allen genoeg ontwikkeld, om te weten, dat in haast alle christenlanden de geest van rationalisme en materialisme aan hangers vindt en slachtoffers maakt, ook onder de kinderen der kerk: hoe oneerbiedige critiek den indruk van 's Pausen woord zoekt te ver minderen, hoe men niet hooren wil of verkeerd wil verstaan, al klinkt 's Pausen stem nog zoo luid en duidelijkhoe men nalaat toepassingen te maken op eigen levenswijze, omdat de geest der wereld, die tot valsche vrijheid en verkeerde genietingen lokt, bezit heeft genomen van zoo vele harten. En gij weet ook, hoe dikwijls onze H. Vader over dit alles klaagt, hoe Hij in het besef zijner verantwoordelijkheid bidt en smeekt toch den Paus te volgen en lief te hebben en als goede kinderen bij hem licht en raad te zoeken. Mijne Heeren, troost gij den H. Vader door geen duimbreed af te wijken van de zuivere leer: door die leer consequent toe te passen op uw leven. Het is ook in het belang van het on derwijs der u toevertrouwde jeugd, die zeker u gemakkelijker eerhiedigt en gehoorzaamt, als zij u met in- en uitwendigen eerbied steeds ziet buigen voor het door God gestelde kerkelijk gezag. En naar aanleiding hiervan, Mijne Heeren, heb ik ten slotte nog een voorstel. Volgens voorschrift bidt in ons Bisdom de priester iederen Zaterdag in de H. Mis de oratio imperata voor den Paus. Zou het te veel gevraagd zijn, wanneer uw leerlingen Zater dags bij het einde van den schooltijd gezamen lijk driemaal het Weesgegroet baden voor die zelfde intentie? De H. Kerk heeft vooral in dezen tijd het gebed der kinderen zoo noodig. Mijnerzijds, mijne heeren, zeg ik u ook gaarne mijn gebed toe, „ut sitis perfeeti et integri" opdat gij moogt zijn en blijven volmaakt en ongeschonden in zeden en geloof in niets afwijkende, „in nullo deficientes." De voorzitter dankte MgT. voor de zeer eehoone toespraak en meende wel te kunnen beloven, althans uit naam der aanwezige hoofden, dat de door MgT. gewenschte gebe den op de scholen zullen worden verricht. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gehrnik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering met elen woord van dank sloot. UITSLAG ZOMERWEDSTRIJD NOORD- HOLLANDSCHE SCHIETBOND. Korps A: 1ste prijs Generaal van Merlen, Haarlem, 25 tr. 180 p.; 2e prijs Voor Vader land en Koning, 25 tr., 172 p.; de prijs Gene raal Joubert, Overveen, 25 tr. 168 p.; 4e prijs Bloemendaal Commando, Bloemendaal, 25 tr, 161 p.; 5de prijs Schietver. Hoorn, te Hoorn, 24 tr. 166 p.; 6de prijs Claudius Civilis, Haar lem, 22 tr. 105 p. Hoogste korpsschutter: D. N. H. Twister- ling, Haarlem, 42 p. Korps B: 1ste prijs: Generaal Joubert, Over veen, 25 tr. 163 p.; 2de prijs Schietver. Hoorn te Hoorn, 25 tr. 135 p.; 3de prijs Claudius Ci vilis, Haarlem, 25 tr. 129 p.; 4de prijs Sanboo, Amsterdam, 24 tr. 151 p.; 5de prij6 Schietver. Edam, te Edam, 22 tr. 121 p. lieten zich in lichte booten op de watervlakte voortdrijven om de ronddrijvende voorwer pen van het gezonken schip op te visschen, anderen hadden met hetzelfde doel elkander in lange rijen de hand gereikt, zoodat de vooraten tot aan de borst in het water ston den. Er werden op grooten afstand vragen en antwoorden over den grooten waterspie gel gewisseld, terwijl hier en daar onmiddel lijk aan het strand of op eenigen afstand van den oever zic>b een brandende fakkel ver toonde. Het gevaar waarin Aggrippina had verkeerd, had in de licht bewogen volksme nigte medelijdien en sympathie voor baai- opgewekt, en alles snelde naar de villa te Baecoli, toen bet bekend werd dat zij daar heen gebracht was. Terwijl onder de vensters van dit landhuis zich luide vreugdeketen verhieven, lag Agrip pina in 'haar slaapvertrek. Het matte schijn sel van een lamp schonk een somber licht aan dat vertrek, waarin zich behalve de door luchtige gebiedster slechts een enkele slavin bevond. Agrippina zag vol angst eenige tij ding van banen zoon tegemoet. Ofschoon in gemoede overtuigd dat het gebeurde eeu mis drijf tot grondslag had, was zij toch voor- zieiit:g genoeg geweest om daarvan niets te laten blijken, en er haren zoon onmiddellijk kennis van te geven aan welk gevaar zij ge lukkig ontkomen was. Uur op uur ging voor bij, doch zij kreeg nog geen antwoord. Het gejuich en gejubel onder haar venster was reeds sinds geruimen tijd hoe langer hoe «wakker geworden en had eindelijk geheel opgehouden. Rondom heerschte nu weder de stil U- van den nacht eu men hoorde niets dan het zaelne geklots van de branding die tegen Hoogste korpsschutter F. Janssen, Over veen, 39 punten. Eere-wedstrijd: 1ste prijs J. Viets, Haarlem, 44 p.; 2de prijs C. van den Berg, Hoorn, 43 p.; 3de prijs P. J. Hekker, Overveen, 41 p.; 4e pr. F. P. Hekker, Overveen, 41 p.; 5de prijs C. de Leeuw, Amsterdam, 41 p.; 6de pr. J. Linde man, Bloemendaal, 40 p.; 7de prijs D. Teekens, Amsterdam, 40 p.; 8e prijs J. van den Berg, Hoorn, 40 p.; 9e prijs J. W. Boon, Haarlem, 40 p.; 10e prijs K. Noord, Amsterdam, 39 p.; 11de prijs H. Spoor, Haarlem, 39 p. Personeel: 1. L. de Raad, 45 p.; 2. J A. van Bruggen, 43 p.; 3. A. Spaander, 41 p.; 4. J. W. Boon, 41 p.; 5. J. Lindeman, 40 p.; 6. B. N. H. Twisteirling, 40 p.; 7. J. Viets, 38 p.; 8. J. Noord, 38 p.; 9. P. II. Kluft, 37 p.; 10. B A. van Ruijven, 37 p.; 11. A. M. van Leeuwen, 36 p.; 12. Kroon, 36 p.; 13. H. E. Stap Jr., 36 p.; 14. C. de Leeuw, 35 p.; 15. F. P. Hekker, 35 p.; 16. J. Bounian, 35 p.; 17. H. König, 35 p.; 18. J. Polman, 35 p.; 19. mej. Houtgraaf, 35 p.; 20. B.J.Bots, 34 p.; 21. B. Dekker, 34 p.; 23. J. B. Hoogkamer, 33 p.; 24. J. van den Berg, 33 p.; 25. C. van Zalen, 33 p.; 26. L. Stas, 33 p.; 27. J. M. van Dugteren, 33 p.; 28. J. M. H. Voskuijl, 33 p.; 29. J. C. Lucas, 32 p.; 30. J. A. J. Boeren, 32 p.; 31. A. van den Burg, Jr, 32 p.; 32. J. van Oeveren, 32 p.; 33. P. Jan- sen, 32 p.; 34. G. Jansen, 32 p.; 35. A. Hekker, 30 p.; 36. A. H. de Wilde, 30 p.; 37. A. F. Bon, 30 p.; 38. P. Bosman, 30 p. GELUKKIG DEN HAAG! Naar de „N. Ct." verneemt, zal aan de Haag- sche gemeentebegrooting voor 1915 ten goede komen een post van rond 1,700,000, met welk belangrijk bedrag de inkomsten van het jaar 1913 de raming overtroffen hebben. In dezen stand van zaken is het niet alleen zeker, dat geen belastingverhooging zal be hoeven voorgesteld te worden, maar bestaat er zelfs uitzicht op eenige vermindering van het percentage der Inkomstenbelasting, dat op dit oogenblik 3.90 bedraagt. VREEMDE TUINDERS. De tuinders klagen. Er kan reden voor zijn. Lazen we niet dezer dagen, dat een tuinder zijn klanten presenteerde, een heelen dag gratis aardbeien bij hem te komen plukken, daar ze zóó goedkoop waren dat ze het plukloon niet opbrachten Het Volk vindt de klagende tuinders onrede lijk, zegt het Hgzn. Eeu tuinder zoo stelt ze hem aan haar lezers voor is een mensch, „die nu eenmaal geen fruit teelt om zijn medemenschen er mee te verkwikken, doch om winst te maken." Een vreemd slag menschen, die tuinders! Bakkers, slagers, melkboeren enz. zijn heel anders aangelegd. Die zijn niet in de weer om winst te maken, maar sloven zich uit om hnn medemenschen voor een schijntje, brood vleesch, melk enz. te leveren. Of ze zelf daarbij bet leven kunnen bonden, is hun minste zorg. Maar tuinders zijn een onbarmhartig en zelf zuchtig soort individuen Zij moeten arbeidsloon betalen, den grond hebben ze niet voor niets, ze moeten hem. be mesten enz. Het kost allemaal geld. En als er hu de vruchten zijn, dan willen ze daarvoor een prijs bedingen zóó dat ze er hun onkosten uithalen en voor hun werk, hun moei te, hun bedrijfskapitaal ook nog wat ontvan- gen' „Het Volk" vind dit vreemd, begrijpt niet dat de tuinders zoo zijn, in plaats van zich te ver heugen dat hun medemenschen voor niets of nagenoeg niets zich aan fruit verkwikken. Zonderlinge tuinders of zonderling „Volk". Klagen, mopperen, ontevreden endom zijn! Plaatsgebrek in de Amsterdanische gast huizen. Er kwam de „Tel." weer een eigenaar dig geval ter oore betreffende plaatsgebrek in de Amsterdamsche gasthuizen. ZJj vertelt het als volgt: Een bewoner van de le Van Swindenstraat onderging zes weken geleden tweemaal achtereen in het Binnengast huis een gevaarlijke operatie, noodig geworden door een kankergezwel in de keel. Na-de tweede operatie werd hij weder naar zijne woning ge bracht. Sinds dien werd hij malende en nam zijn ziekte een zoodanig karakter aan, dat ver pleging in een gasthuis dringend poodzakelijk werd. De behandelende geneesheer is van mee- de muren van de villa sloeg, die voor een gedeelte in bet water gebouwd was Doch eensklaps hoorde men voetstappen, die al nader en nader kwamen en ook wa pengekletter. De deur der villa wordt met geweld geopend, de hoofdwac^ onschadelijk gemaakt en er dringt een gewapende schaar tot voor het keizerlijke slaapvertrek door. Op dit oogenblik neemt de slavin, het eeni ge levende wezen dat zich bij Agrippina be vond, door een achterdeur haastig de vlucht. Ook gij gaat mij verlaten? kermt de kei zerin, die schier roerloos in haar bed ligt. De deur barer kamer wordt geopend, en Anicetus nadert haar. Zoo gij door Nero gezonden zijt om naar mijnen welstand te vernemen, riep Agrippina hem tegemoet, zoo zeg hem dat ik mij zeer wel bevind; zijt gij echter gekomen om een misdaad te plegen, dan zal het toch mijn zoon wel niet zijn die u heeft bevolen zijne moeder te vermoorden? Bij deze woorden liet zij hare oogen door 'het vertrek rond gaan en haar blik bleef op een gestalte gevestigd, die zich op den ach tergrond bevond. Het was Nerses. Zijn oogen gloeiden als kolen vuur. Hij Kon slechts gekomen zijn om zijn wraak te nemen. Wat van het bloed van Oenobarbus komt, strekt tot zijn verderf! zoo kreet de rampza lige vrouw in vertwijfeling. Op het gelaat van Nerses vertoonde zich weder de helsche glimlach, dien wij reeds meermalen hebben opgemerkt. Hij naderde het bed, boog zich over Agrippina heen en zeide: Nu is de beurt aan mü gekomen om te ning, dat, nu de man de twee opraties door staan heeft, de kans op beterschap niet voor hem is uitgesloten, mits hij spoedig een be hoorlijke verpleging krijgt met toezicht, enz, Reeds 14 dagen geleden heeft de geneesheer stappen aangewend, den man in het Wilhel- mïnagasthuis opgenomen te krijgen. Er was echter geen plaats, j.l. Dinsdag krijgt de fami lie van den patiënt bericht, dat er plaats is en men zoo spoedig mogelijk den patiënt moet brengen. Met moeite wordt de zieke in een rij tuig naar het gasthuis vervoerd. Doch eenmaal daar gearriveerd, wordt te kennen gegeven, dat men den man weer naar liui3 moet brengen. Er is plotseling een ongeluk gebeurd, zoodat er weer geen plaats is! Noodgedwongen bracht men den patiënt, wien dat heen en weer trekken zeer slecht be kwam, weer naar huis. En tot heden heeft men vergeefs gewacht op bericht van het gasthuis, dat de man, wiens opneming dringend noodza kelijk is, eindelijk een plaats kan krijgen! Vleesehvergiftiging te Leiden. Het onder zoek in de vergiftigingsgevallen te Leiden, ver oorzaakt door het gebruik van paardenvleesch, afkomstig van den slager Riethoven aldaar, heeft aan het licht gebracht, dat de man geen verkeerd vleesch heeft ingevoerd of geslacht. Het vleesch, dat in gekookten toestand in den winkel is gekocht, werd vooraf aan het open baar slachthuis gekeurd en goed bevonden. Door het herhaald zacht gaar smoren in den zelfden ketel schijnen bacillen te zijn ontstaan, die toxinevergiftiging hebben veroorzaakt. Kerkbrand!.. De „Dordr. Ct." schrijft: Donderdagavond half negen; een troepje menschen in de Grootekevksbuurt, scherp tu rend naar het Zuidertransept van onze Groote Kerk. Gut ja, je kon het duidelijk zien, daar kwam rook uit de kerk, geen twijfel aan. Waar? vroeg een oud mannetje, dat niet al te scherp van gezicht meer was. DAAr, bij die steenen vaas! klonk het ge lijktijdig uit veler mond. Warempel, daar bij die massieve hardsteenen peer op het Zuider- transept was een licht wolkje, 't Werd al groo- ter en grooter en telkens kon je duidelijk het dwarrelen van den rookpluim zien.... Daar kwam een hoofdagent van politie aan gewandeld, kalm en waardig. Met een half oog had hij het geval overzien en onmiddellijk liep hij naar den koster van onze prachtige, nu zoo bedreigde Groote kerk. De heer Van der Hum was zich niets van het gevaar bewust, hij zat gezellig zijn krantje te lezen. Nieuwsgierig hokten jougens vóór de conciërgewoning samen, nieuwsgierig den uit slag van het onderzoek afwachtend. De concierge had het den hoofdagent onmid dellijk aan het verstand gebracht, dat er geen brand kón zijn, omdat er niemand boven was geweest, en de werklieden van de restauratie aan do voorzijde nooit rookten. Koster en hoofdagent naar buiten, voor de menigte ijzingwekkend langzaam, naar de sa- rnenscliolenden., die steeds zenuwachtiger "wer den. Talrijke gestrekte armen wezen in de rich ting van de massieve hardsteenen peer van het Zuidertransept, waar de verdachte rookkolom zich afteekende. Koster en hoofdagent stelden de menschen gerust, dat het niet kón, doch de tegenspraak bleef niet uit. Eén van de menigte had immers al vonken uit de vaas zien vliegen! De loodgieter Reinhardt en een agent van politie eerste klas, een ouwe rot, voor niets en niemand vervaard, leverden de proef op de som. Ze klommen naar do zolders. Reinhardt, behendig klauteraar, als vakman, slingerde zich langs den gevel naar buiten en was spoedig bij de hardsteenen peer. Ja, toen zagen ze het duidelijk heneden, een hééle rookwolk! Reinhardt en de politieman zagen het ook, maar nóg hetereen dichte zwerm muggen, die om de peer dwarrelden in de zoele avond lucht. Beneden bleef de stemming zenuwachtig, ook na de tijding der twee onderzoekers. Ze wilden het niet gelooven. En toen de heer Van der Hum betoogde, dat, als er iets aan de hand was van wat zij dachten, hij niet zoo kalm bij hen zou staan, had dit wel overtuigingskracht, maar toch, zie je, kijk, daar bij die vAAs dan toch De heer Van der Hum naar huis, hoofdagent weg, agent eerste klas weg! De menigte nog een kwartiertje napleitendtoeu was de klamte teruggekeerd en Onze Lieve Vrouwe- of proeven 'hoe zoet de vergelding smaakt. Gij hebt mij uit mijn vaderland verbannen, doch ik heb u, zooals gij ziet, in den vreemde niet vergeten. Agrippina gaf geen antwoord. Toen gaf iemand uit het gevolg van Ani- coliis haar een slag met een stok op het hoofd. Zij zag nog hoe een Oenturio zijn zwaard trok om haar te doorboren, en bare laatste krachten bijeenrapende, riep zij hem toe: Hier in den buik! Eenige oogenblikken later was zij een lijk. Dat was de wereld, dat waren ue menschen in de dagen van bet jeugdige Christendom. Geen kreet van ontzetting verhief zich, er werd geen klacht geuit in de voorname we reld binnen Rome's muren, toen die schand daad bekend werd. Er was niemand die den moed had deze onmenscheliike wreedheid te brandmerken; zelfs zond Afrianus Burrus, die men voor een deel der waardigste man nen van zijn tijd heeft gehouden, de officie ren der lijfwacht naar toet keizerlijke paleis om Nero geluk te wensclien. Men brandde in de villa's van Campanië wierook tot een dankoffer aan de goden. Senca, de wijze, de rechtvaardige, sprak in den senaat ten gun ste van den moeder-moorder. En wat was daarvan het gevolg? Dat men in slaafscbe uitdrukkingen Nero, wiens hand als het ware nog van het bloed zijner moeder droop, smeek te in de hoofdstad terug te keeren, en zijne getrouwe Romeinen met zijne tegenwoordig heid gelukkig te maken. Doch niet slechts de senaat, maar de gan- sche bevolking toog te zijner ontvangst uit. Vrouwen en kinderen .uit alle standen ver- Groote Kerk stond in haar beerlijken luister in den zomersehen avondschemer, ongedeerd. Levend zeepaardje. Door een Arnemui- denscben visscber werd te Colijnsplaats aange bracht een levend zeepaardje (Hippocampus antiquorum), dat door hem in de Oostersehelde was gevangen. Dit diertje, dat volgens Brehm thuis behoort in den Atiantischen Oceaan en de Middellandsche Zee, wordt zeldzaam in de Noordzee gevonden. Prulverordeningen. In een onlangs gehou den vergadering van den gemeenteraad te Schoonhoven, heeft de wethouder H. A. Schr., alle verordeningen dier gemeente prulveror deningen genoemd. Vrijdagmiddag zijn in de raadszitting aldaar de notulen der vorige vergadering, welke deze uitdrukking bevatten, voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Nadat de burgemeester dit ge constateerd had, deelde hij mede dat hij den raad door deze uitdrukking beleedigd en het algemeen belang er door benadeeld achtte. Hj; zal een aanklacht indienen bij den officier van justitie. Veel liefhebberij. Voor de betrekking van vader en moeder in het weeshuis te Middelburg óebben zich niet minder dan 71 echtparen aan gemeld. Mishandeling. De arbeider S., werkzaam op de stroocartonfabriek „Brittannia" te Oude Pekla, werd door zijn medearbeider B. zoodanig met een mestvork in den rug gestoken, dat on- middelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De toestand van S. is lang niet buiten gevaar. De politie heeft de zaak in handen. Verkeersbelemmering! Vrijdagmiddag ge raakte eene zwaar met hout beladen kar van de firma J. der Kinderen te Kujjk onder lei ding van den ruim 70-jarigen voerman van der Heyden haast eenen overweg te Sehijndel (N.-B.) tussehen de rails in den grond vast, waardoor de heide spoorlijnen geruimen tijd ver sperd werden. Twee goederentreinen werden hierdoor elk ongeveer een half uur opgehouden. 1200 voor een teen. Door den gemeente raad van Leiden is aan W. v. L., wien-s teen moest worden afgezet, daar hij bekneld raakte in een draaibrug aldaar, die door den brug wachter niet goed was vastgezet, een schade vergoeding van 1200 toegekend. Pech. Dat men hij een examen pech kan hebben, is gebleken bij het examen voor toelating tot het le studiejaar van den cursus bij de in fanterie, waarvoor de eischen heel matig ge steld zijn. Onder de niet-geslaagden is een kor poraal in het bezit van het diploma.... eind examen H. B. S. 5-j. cursus! (Avondp.) Ongeluk. Zaterdagmorgen half vijf is de machinedrijvcr Van H., werkzaam op het fort Kijkduin, bij het baden verdronken. Zijn lijk is te Huisduinen aangespoeld. Van H. was onge huwd, doch was kostwinner zijner moeder. STAKING. Onder net personeel der sigarenfabrikan ten Peters en Binnendijk te Amsterdam is een staking uitgebroken wegens een kwestie met een der sigarenmakers. Van de 20 werk lieden staken er 17. DE STAKING TE ALMELO. Zooals wij Zaterdag reeds meldden, is deze staking Zaterdag opgeheven. De conferentie liep in hoofdzaak over de weer indienstneming der staaketers, meldt de Tel. De firma Smits zal de eerste week (het werk vangt 13 Juli aan) 150 staaketers in dienst nemen, de firma Bendien 250. De resteerende werkkrachten, ongeveer 200, zul len zoo spoedig mogelijk in dienst worden ge steld. Alle werksters nemen haar oude plaat sen weer in. Loonsverhooging voor het vaste personeel is in uitzicht gesteld. Geen rancune maatregelen zullen worden genomen. De werkstaking, 26 Januari begonnen, heeft dns bijna een half jaar geduurd. De invoering van een collectief arbeidscon tract is er niet door bereikt. drongen elkander op den weg langs welken hij kwam en vergezelden hem in triomf naar het kapitool, alwaar hij de goden een dank offer opdroeg. Er was slechts een man, die aan deze schandelijkheden geen deel nam, of ze voor het m'nst niet openlijk verachtte, zijn naam was Thrascas; op het oogenblik dat men in den senaat Agrippina's aandenken vloekte, stond hij op en verliet de zaal. Het kostte nu Nerses niet veel moeite meer om Nero verder en verder voort te stuwen op den weg der misdaad. De gebieder dei- wereld, de man dien God als een geesel ge bruikte om 'het diep gezonken Romeinsehe volk te tuchtigen, stortte zich als een waan zinnige, als een bezetene in een poel van mis drijven. Zijne naaste omgeving bestond nog slechts uit ontaard, lafhartig slavenvolk, meest tooneelspelers en personen ?die om hunne schanddaden een zekere vermaardheid hadden verkregen. Van dezulken kon men, zelfs bij de meest onmenseheliike wreedheden slechts vleierijen verwachten. DoCh Nero ver langde ook niet anders. Op den moord zijner moeder volgde die van Octavia, zijne gema lin, de dochter van Claudius. Anicetus, de bevelhebber der vloot, legde ter wille van zijn heer valschelijk voor de rechtbank de verklaring af dat hij met haar medeplichtig was aan echtbreuk, waarop Nero haar naar 'bet woeste eiland Pandataria verbande, ter wijl Anieetus naar het eiland Sardinë gezon den werd, alwaar hen hem in volle vrijheid leven en op zün bed sterven liet. Nooit, zegt Tactus, werden meer tranen ver goten bij he.t afselieid van een banneling, dan door degenen die getuigen waren van Octa- voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven, o DE COALITIE. Haarlem, 13 Juli 1914. Mijnheer de Eedacteur! Beleefd verzoek ik u een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn op rechten dank: Naar aanleiding van het bericht in de plaats- selijke bladen, dat Donderdagavond 9 Juli een vergadering heeft plaats gehad, van den natio- nalen Bond van Protestantsche kiezers, en dat er besloten is ijverig propaganda te voeren, en vooral te wijzen op „het gevaar der Coalitie voor het protestantisme," en dat men overtuigd was „dat vele Christ. Historischen zich zouden aansluiten en wellicht ook oud-liberalen," het volgende. Het laat ons, Christ. Historischen koud, dat er door een Bond van protestantsche kiezer? propaganda gemaakt wordt (en nog wel: „ijve rige propaganda!")! Denzulken wil ik zeggen dat de Christ. Hist Chrit. Hist. Kiesvereeniging aangesloten bir de Christ. Hist. Unie, dood zouden wanen oi die zouden denken dat het de zelfde is als deze organisatie, maar zich heeft losgemaakt vat de Unie en Coalitie. De zulken wil ik zeggen dat de Christ. Hist. Kiesvereeniging (afd. Haarlem) lééft en in groeienden staat is, dat wij bezitten een flinke propaganda-club, met ijverige propagandisten! Dat wij steeds beslist cliristlijke politiek zullen voeren in samenwer king met Ant. Revolutionairen en Roomsch- Katholieken, niet alleen in het groote belang van het protestantisme, maar ook in het belang van ons Christelijk NederlandEn ik twijfel niet of ieder Christ. Historische kiezer zal koud blijven voor den Bond van prot. kiezers en het gevaar daarvan inzien, en pa; blijven staan voor zijn beginsel, in de Coalitie tot heil van ons vaderland en volk C. M. Propagandist der Chr. Hist. Kiesvereeniging Hillegom, 11 Juli 1914. Mijnheer de Hoofdredacteur! Naar aanleiding van het verslag der R. K Bouwvakarbeiders-vereeniging voorkomende in Uw blad van Zaterdag, verzoeken wij U beleefd om rectificatie. Bij de bspreking der kwestie v. d. Bosch en Zn. is door ons medegedeeld dat genoemde firma, na een gehouden conferentie met een vrijgestelde van onzen bond en onzen voorzitter het loon van 23 cent per uur wel betaalde. Er werd echter ook door ons medegedeeld dat trots dit succes van onzen bond toch eenigen van het personeel van genoemde firma als lid der ver- eeniging hadden bedankt en dat wij dezen ter weerlegging hunner bezwaren 'ter vergadering hadden uitgenoodigd en van dit per soneel was tot onzen spijt niemand aanwe zig. Bovenstaande geeft ons inziens een geheel andere lezing van het besprokene en wij achten het onzen plicht dit te vermelden. Bjj voorbaat onzen, beleefden dank voor de plaatsing Hoogachtend Namens het Bestuur .der R. E Bouwvakarbeidersvereeniging C. VEELENTURF, Voorzitter FOCUS. Tiendaagsob Foto- tijdschrift. Na het bestaan van een halfjaar is toet de gelijke foto-tijdschrift Focus in een vergroot en tegelijk sierlijker gewaad verschenen. Het wordt nu uitgegeven op mooi kunst drukpapier en bevat een serie zeer mooie foto's. Het tijdschrift zal in den vervolge verschij nen in twee uitgaven: n.l. een gewone en een luxe, op zwaar ivoorkleurig kunstdrukpapier, Deze aflevering bevat interessante artike len over ..het Broomolie-procedé", Fotocri- tiek, waarin een in het nummer opgenomen foto beoordeeld wordt, verder Handelsnieuwsf een causerie over de beginselen der fotogra fie; Iets over retouche en ten slotte: de klein« Focus, die beginners met raad en daad bij staat. via's vertrek. De verbanning van Agrippina onder Tiberius en van Julia onder Claudius lag nog verseh in het geheugen. Doch deze slachtoffers hadden ten minste reeds een rij pen leeftijd bereikt; zij hadden gelukkige da gen gekend. Voor Octavia was daarentegen de huwelijksdag een dag van smart geweest- In het huis dat zij nu binnentrad werden haar overal treurige, smartelijke herinnerin gen opgewekt. Daar was haar vader vergif tigd, daar haar broeder insgelijks bijna het slachtoffer eenr moord geworden, daar was zij ongelukkiger, daar werd zij meer verne derd dan de minste slavin. Zij zag hoe haar echtgenoot er op uit was om haar ten verdex-- ve te voeren, om haar aan Poppea op te of feren; zij moest een beschuldiging hooren, voor haar vreeselijker dan de smartelijkste dood. En dat kind zij was nog niet voluit twintig jaren oud zag zich nu, door een horde soldaten omringd, wegvoeren. Toen Nero weinige dagen later hevel gaf dat men haar zou dooden, smeekte zij, niet als zijne rechtmatige vrouw, maar zooals een zuster genade smeekt aan haar broeder, aan Nero in naam van Germanicus en van alles wat hem nog dierbaar kon ziin, dat hij haar leven zou sparen. Te vergeefs. Hii liet haai de aderen openen, en toen het bloed, als yan schrik verstijfd, slechts langzaam vloeide, wierp m enihaar in een warm bad, waarin de ongelukkige stikte. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6