DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. J? tv iTtveeftuj/se/t, 53 arfeJ/orJssfr 27. FeJe/.ma NIEUWS UIT BEN OMTREK. SCiwgi@s*isiaisw®si 211-211-33, HaaHesn EERSTE BLXP. Bericht, STADSNIEUWS. Overste Thomson's teragtant en uitvaart. fcOEHSDAG 15 JULI 1984 39ste Jaargang Ho. 8489 Bureaux ven ftedscfie en Administratie Sntercemsnsinaal Telefoonnummer 1426. Bit nummer Iwse bladen. agenda. w- Scheten. Haariemsche Alledagjes fto, 1381. ABONNEMENTSPRIJS*/ Per 8 maanden voor Haarlem 9^1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (hom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere régel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Builen). 20 ct Dienstaanbiedingen 25 cL (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). I GULDEN bij levenslange onge sehiktheid tot werken. Alle betalende abonnê's op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis ziin, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor* GULDEN bij I ff H GULDEN bij 4 fill GULDEN bij verlies van een i g 11 verlies van lÉras® verlies van 400 GULDEN bij overlijden. 311 hand of voet. één oog. 100 één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLDANBSCHE ALGEMEENS VERZEKERINGSBANK" te Schiedam, Hiermede brengen wij ter kennis van H.H. Adverteerders dat van geplaatste Kwartjes idvertentiëii ALLEEN bewijsnummers worden toegezonden wanneer Naam en Adres nauw keurig wordt opgegeven. Van advertentiën, opgegeven zonder vermel ding van Naam, worden geen bewijsnummers gezonden. DE ADMINISTRATIE. J Hulde verdienen de propagandisten in het bestaat uit j Schoterkwartier voor hef vele en moeilijke werk dat zij volbrachten. Moge de uitslag van gisteren hun een aan sporing zijn om niet te versagen, maar nog ijveriger aan het werk te blijven. Te verbete ren wat fouten zijn gebleken; te versterken daar, waar een bres werd gezien. Dan zal deze verkiezing zeer zeker vruchten dragen ten goede. Bedenken onze rechtsche mannen wel ten slotte, dat, al moge de zon een oogenhlik schuil gaan, de eindoverwinning naar Chris tus' woord, ten slotte aan ons zal zijn! 16 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8—9 uur R. K. Bureau voor Rechtskundig idvies inzake arbeidersbelangen. Rederijkers. 11 b °u w 8 uur Haarl. Mu ziekkorps. Concert. Groots Kerk 23 uur Orgelbespe- speliug door den beer Louis Robert. Zie programma stadsnieuws. Bisschoppelijk Museum Jansstraat i9 - Gsopend Glksn clsg* van 105 uur, t6^6ii betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Met behulp der vrijzinnigen zijn de socia listen te Schoten er gisteren in geslaagd Ihun eandidateil in den gemeenteraad te brengen. De rechtsche meerderheid is hiermede omge zet in een linksche van zeven leden, waarvan vijf sociaaldemocraten. De reöhtsche minder heid bestaat nu uit zes leden. Zooals uit de stemmencijfers blijkt, is de groei van het aantal kiezers op de nieuwe kiezerslijst (gepaard gaaude met de groote uitbreiding van het Schoterkwartier) vooral ten goede gekomen aan de linksdhe partijen. Het rcchtseh bestuur heeft hiermede, al thans vöorloopig, afgedaan. Een woord van hulde, waarmede ieder onbevooroordeelde zal instemmen, past hier aan de redhtsche ge- neenteraadsleden, die Schoten, op verdien stelijke wijze, door de eerste moeilijke kinder jaren hebben heen geholpen. Wij kunnen de linksche meerderheid niet beter toewenschen dan dat zij met evenveel voldoening, na af loop, op haar regeerperiode zal mogen terug zien. Tntusschen is uit het verloop van den ver kiezingsstrijd voor onze mannen een nuttige les te trekken. En wel deze: dat het noodig is om de propaganda voor onze mooie hechte beginselen nog krachtiger aan te pakken. TOCH TE MAL. Een lezer van ons blad klaagt over het vol gende. Een malle vertooning beleeft men op het oogenblik bij de E. S. M. Het schijnt verboden te zijn op het voorbalcon der tramwagens van' Amsterdam naar Zandvoort plaats te nemen,' hoewel van een dergelijk verbod niets blijkt. Integendeel; op het voorbalcon ziet men een plaatje met de aanwijzing: plaats voor idem zoo veel passagiers. Toch worden de passagiers daar niet toegelaten. Het is moeilijk te veronderstellen dat dit verbod verband houdt met dat andere zwart-witte bordje: Niet spreken met den wagen bestuurder. Dat zou te gek zijn. De passagiers zijn toch geen kinderen. En dat aan het verbod streng de hand wordt gehouden, bleek ons Zon dagavond, toen wij tut Amsterdam terugkeerden. De tram was stampvol. In de gangpaden ston den de passagiers, bij die prettige warmte, opeen gepakt met al de onaangename botsingen met medereizigers, die van de schommelende bewe gingen der tram het gevolg zijn. Het voorbalcon was.ledig. Toch weigerde de conducteur ons :op het voorbalcon te laten. Het was hem ver- I boden, hetgeen, bij navraag, waarheid bleek, j Vrage, geachte Redactie, zijn er werkelijk zulke onoverkomelijke moeilijkheden aan verbonden om dit verbod voor het voorbalcon op te heffen al thans bij drukte, als waarvan hierboven sprake is. Het is toch te gek en te belachelijk. De direc tie der E. S. M. zou op een zeer weinig kostbare wijze velen passagiers zeer kunnen gerieven. KRUIS VERBOND. Gisterenavond vergaderde het Kruisverbond in het gebouw St. Bavo, alwaar de voorzitter het genoegen had alweer drie G-O. te kun nen inetalleeren. Behalve een zestal ande ren gaf zich ook 'de Eerw. Heer Adviseur ais lid van het Kruisverbond op in de tweede klasse. Naar aanleiding van het a.s. Drank- bestTijdeirscongres in den Bosch deelde de voorzitter mee, dat het Bestuur van plan was Zondag 23 Aug. een H. Mis te latenj (opdragen in de St. Josefskcrk, waaronder al- gemeene H. Communie der leden en drank- bestr ijdingispiredicatie. Tevens zou dan aan de kerken onder couvert de brief van Z. H. den Paus verspreid worden over de Katholieke drankbestrijding. De vergadering keurde deze plannen goed en de heer Potma werd tot afgevaardigde naar dat congres benoemd. Op voorstel van den heer Potma werd be sloten op de a.s. Bondsvergadering een vraag te richten aan het bestuur, of het genegen zou zijn verkoop van fruit in de café's te be vorderen. De voorzitter doet nu voorlezing van het artikel in Sobriëtas over de Roomsch© Reis van den Intern. R. K. Drankbestrijders- bond. Na gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. EXAMENS GYMNASIUM. De.lijst der geslaagden bij de overgangs examens aan het gymnasium (gisteren gepu bliceerd) moet nog aangevuld worden als volgt: bevorderd van klas 5 A naar klas 6 A, mej. Marg. B. Kikkert. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot commissa ris van politie te Culemborg, de heer C. C. L. Dokter, thans adjunct-hoofdinspecteur van politie alhier. Den ijverigen, plichtgetrouwen kundigen functionaris onze gelukwensclien! MEISJESSCHOOL VOOR MIDDELBAAR ONDERWIJS MET 5-JARIGEN CURSUS. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: J. L. Alta, S. Baruch, C. M. Blom, E. van den Bosch, A. E. Cnoop Koopmans, C. M. Deu- tekóm, C. Dinger, W. J. Dozy, E. Ferf, M. H. Hengeveld, J. P. Jansen, W P. de Jong, Ch. M. Lenting, A. E. J. Meinesz, M. R. van der Muelen, A. van Niftrik, J. A. M. Nijboer, H. B. van 01st, C. A. Schepers, S. P. A. Schreuders, G. Teensma, B. Veltinan, Ch. L. Wilkens, C. van Zijtverden, E. Crooy. Voorwaardelijk: A. Bartelink, R. V. de Kruijff, P. J. A. Pilaar, L. van Blommestein. Van de 2de naar de 3de klasse: E. Bender, E. A. J. Conradi E. J. F. Daamen, C. L. H. Engel, IJ. van Gelderen, W. M. Groen, H A. M. Hoeing, C. H. E. van Itter- sum, B. W. Jesse, M. R. Jonquière, A. W. M. Jonquière, C. L. Resting, G. J. Maclaine Pont, N. E. M. Muller, E. A. O. de Pauly, A. C. Reigersman, D. Souget L. Stork, H. A. Veth, P. S. Waller Zeper, C. L. Weener, J. P. G. Wentholt, E. H. Zeeman, M. W. Kingrna, M. E. Gentrup, C. Groen. Voorwaardelijk: B. H. Bouwman, S. G. E. Dufour, V. van Schouwenburg. Van de 3de naar de 4e klasse: J. C. van Alphen, W. J. Th. van Assendelft de Coningh, W. S. S. van Benthem Jutting, J. M. Blom, J. C. Booden, M. E. Boogaard, A. Cnoop Koopmans, C. M. W. de Dieu Stierling, C. A. P. Engel, J. E E. Feld, E. H. Feld, H. IJ. van Gelderen, M. B. C. Giltjes, E. J. W. Kikkert, G. Kuipers, O. H. Kurtz, J. L. de Lagh, Th. van der Lee, P. M. Losecaat Venneer, J. F. D. van Maas, H. C. Machielse. M. L. Proot, J. Groen, G. Merens, M. Ch. Michelsen, F. Raedt, H. M. Reeser, P. A. Tiel, E. van Wave- ren. Voorwaardelijk: C. W. H. Harmens, B. A. de Jong. PROGRAMMA voor het concert, te geven door Haarlem's Muziekkorps, op Donderdag 16 Juli, 's avonds 8 uur in het Bron gebouw. 1. Marsch aus der symphonischen Dichtung „Mazeppa", Liszt. 2. Ouverture de l'opéra- comique „La Princesse Jaune", Saint-Saëns. 3. a. Lied an den Abendstern aus „Tannhauser" Wagner, b. Zwei Ungarische Tanze, Brahms. 4. Grosse Fantasie aus Weber's „Freischütz", Dukler. 5. Ouverture „Zampa", Hérold. 6. „Cujus Animam," aria uit „Stabat Mater", Ros sini. 7. Walzer aus der Operette „Die Dollar- prinzessin" Fal. 8. Grande fantasie de l'opéra „La Favorite", Donizetti. Uitgebracht werden 1521 stemmen. Van onwaarde 18. Totaal geldige stemmen 1503. Uitgebracht: C. Bies (S. D.) A. G. Boeree (S. D.) Raadh. School Totaal Soendastraat. 757 (626*) 402 (298) 394 (300) i P. G. Diepersloot (A. R.) 349 voor de orgelbespeling in de Groote of St.(299) Bavokerk op Donderdag 16 Juli a.s. des namid- .F. v. Dijk (Chr.-Hist.) 341 dags van 2>3 uur door den heer Louis Robert.W. van Schie (R. K.) 346 1. Praeludium et Fuga c kl. t., J. S. Bach.(303) 2. Suite du deuxième ton, Louis Nicolas Clé- EL Schuurman (S.D.) 392 rambault. Plein jeu (gay). Duo (gay). Trio (gracieusement). Basse de Oromorne (gay), j Flfttes. Récit de Nazard (gayement et gra cieusement). Caprice sur les grands jeux (gayement). 3. Chant pastoral, Th. Dubois. 4. Cantilène, Alph. Mailly. 5. Marche hérörque, C. Saint-Saëns. HINDERWET. Onwaarde (294) 3 (8) 764 (693) 392 (366) 395 (360) 331 (312) 342 334 (316) 396 (355) 15 (14) 1521 (1319) 794 (664) 789 (660) 680 (611) 683 680 (619 788 (649 18 (12) De heer S. Olie behaalde op 8 April j.l reep. 294, 355, totaal 649 stemmen. G ek o z e n zijn dus bij deze stemming de (lieeren: C. BIES, A. G. BOEREE en N. H. SCHUURMAN, allen soc.-dem. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen rVof0r de E^oordeeling der stemmencijfers -f, j -ri o 1 I dient men 111 aanmerking te nemen dat de verzoekschrift met de bijlagen van F. G. du kiezersly6t vall dit jaar< waaronder deze ver- Maine, om vergunning tot uitbreiding van kiezing plaats had, ruim honderdvijftig kie- zijne koek- en banketbakkerij, gevestigd in den zers meer bevat. Men vergelijke de cijfers. kelder van het perceel aan de Kruisstraat No. j Aantal kiezers vorig jaar Raadhuis 747; 37, door het op eene andere plaats bouwen vanschool Soendastraat 818. Totaal 1565 kiezers. eenen heenteluchtoven, ter vervanging van den I Aantal kiezers dit jaar Raadhuis 862; school bestaanden, en het bijplaatsen van werktuigen. Soendastraat 864; totaal 1726 kiezers. VERLOF, Ingekomen is een verzoekschrift van J. Eland, om verlof tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken De tusschen haakjes gesplaatste cijfers zijn die der herstemming op 8 April j.l. UITGEEST. Verkooping. Het perceel van den drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in heer P. Meijer, ten overstaan van Notaris liet benedenvoorhuis van het perceel aan de Riviervisehmarkt No. 17. SCHOTEN. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisteren heeft te Schoten de stemming 1' 4 cplaats gelhad ter voorziening in drie vaca- r2'w°"!?ers> EI- A. bwanenburg de VeyeJtures voor den gemeenteraad. Zooals men 7 ii Yrnjdi,£' Sierman Holstijn, A. C. 'weet is de raad sinds de periodieke verkie- Zelle, N. W. L. Kuipers. 'zingen van verleden jaar onvoltallig. Twee- Voorwaardelijk: M. G. Droekhuijzen, J. G. M. 'maal werd de verkiezing door Ged. Staten Poortman, A. Slegtkamp. j geannuleerd. Van de 4e naar de 5e klasse: i De uitslag der gisteren gehouden stemming W. C. G. Barbas, A- Bólger, O. S. Calkoen, is als volgt: Heenk verkocht, werd aangekocht door den heer D. v. d. Eng voor f 2500, terwijl het huis met grond van Mej. de Wed. Twisk, gelegen aan den Hoogeweg, werd gekocht door den lieer I. de Bruijne voor f 2000. HEEMSTEDE Thomson-huldiging. Alhier i3 opge richt onder eere-voorzitterschap van Jhr. Mr. D. E. van Lennop een sub-comité tot huldi ging der nagedachtenis van Majoor Thomson. Voorzitter is de heer H. Meijboom, gep. kolonel der Infanterie en Temtorale bevel hebber in Friesland, Groningen en Drenthe. Penningmeester Jhr. R. W. P. P. von Miih- len, Gemeente-ontvanger. Leden, de heeren: J. Haïtörna Muiier. F. H. de Koek van Leeu wen, P. H. Kaars Sypesteijn, Dr. A. W. van Geer. D. de Vries, secretaris. I. De draadlooze telegraaf had 't van vèr over zee hier gebi-acht, en in ons warm redactiekan toor was het op de metalen draden van de tele foon overgeklikt: onze „Noord-Brabant", ITarer Majesteits pantserdekschip, dat overste' Thom son's stoffelijk overschot in opdracht van de Koningin terug komt voeren in het vaderland, had zóó'n goede en voorspoedige terugreis ge had, dat ze niet (zooals 't program was) van nacht om twaalf uur voor de IJmuidensche pie ren zou wezen, maar reeds om half zes, zes uur in den avond zou arriveeren 1 och merkwaardig, zoo'n boodschap van vèr, ver uit zee Om vijf uur gisteravond dan stond ik in IJmuiden, op den. hoogen oever van het kanaal, die uitziet aan de havenpunt op de zee. D'r was, van heinde en ver, belangstelling gaande, 't Volk stroomde toe, en op het eindje van de twee pieren, die als grijparmen vèr in zee uitliggen om de schepen uit 't woelige water vast te pakken in de vredigheid van den havenkom stonden zwarte dotjes menschen, en wie er een kijker had om uit te zien naar het Zuid westen, vanwaar 't schip met Thomson's lijk komen zou, die was in trek van belang. Op het fort, dat dreigend ligt ter zijde, zoo heel onverschillig-kalm in de hoogte als er niets te doen is, maar zwart van dreigement voor het geval aat 't noodig zou zijn, op het fort zag ]e meer beweging dan anders. Met 'n vaartje ging ei, op 'n moment, de vaderlandsche drie- eur omhoog langs den hoogen mast die er 8 aat en met dat 't gebeurde, heesch ook de •uurtoren aan de haven, en even later de achter- baande, een vaderlandsche vlag.... doch die ee laatste bleven halfweg den stok hangen de rouwvlag, die nu ook uithing langs de sluizen op zes, acht plaatsen, en die de schepen in de haven en in liet kanaal óók hadden geheschen, alle halfstok. Toen 't was effen vijf zag je ver uit zee de silhouet van 't grijze oorlogsschip opdoemen met z'n twee breede pijpen, en aan den achter gaffel hing óók de vlag halfstok: dat was de „Noord-Brabant" met Thomson, die terug kwam Langs de sluizen liep het nu vol volk. Maar 't was er gedrukt, en de stemming was ernstig En één van ons dacht terug: een paar dagen geleden, toen de „Zeeland", een ander oorlogs schip, uit diezelfde sluis vertrok met de vlag hoog in den mast en onder vroolijk spel van de muziek die 't Wilhelmus blies, en het gejuich van het volk dat was saanigestroomd en dat onzen Prins toejuichte bij zijn vertrek op de Skandinavische reisDat vroolijk, opwekkend tooneeltje was maar een paar dagen geleden en nü stond er hetzelfde volk, ernstig en waardig in rouwbetoon, en het wachtte stil en gedempt, nu 't oorlogsschip héél, héél langzaam was bin- nengezwaaid in de pieren, en het fort voorbij dreef waar de vlag nu met een ruk naar beneden ging, half-stok, en de wacht eerbiediglijk salueerde, en toen statig en koel kwam aan zetten naar de sluiskom, waar het eerste „wel kom" in het vaderland den gestorven held zou 1 worden toegeroepen. Overste J. J. Oudemans stond op de brug, en heel op den linkschen kant, daar dacht je zoowaar den gesneuvelden overste te zien 't was kapitein Thomson, de broêr van den held, in de uniform van de maréchaussée, die heel strak en bleek, met denzelfden afhangenden knevel als z'n gestorven broer had, uitkeek over het vaderland, dat zoo plechtig en zoo eerbiedig het lijk van den held van Durazzo ontving. Zwaar-Iangzaam schoof de „Noord-Brabant" in de sluiswijdte, die zich sloot aan den achter kanten toen de loopplank was uitgelegd, ging er een gezelschap hooggehoede heeren aan boord: het gemeentebestuur van Velsen, dat het eerste wilde zijn om den vaderlandschen held te huldigen bij dit droevig terugkomen in patria. Burgemeester VerLoren van Themaat, stroef en streng ietwat, en klaarblijkelijk onder den indruk, ging vooruit. Met den ambtsketen om was hij duidelijk de eerste figuur. Dan volgden de wethouders Vermeulen en Handgraaf, en de hooge gestalte van secretaris Wynoldy Daniëls, een echte martiale figuur, óók zelfs in de rijk- geridderde redingote. Het scheepsvolk van de „Noord-Brabant" daar wonen er een driehonderdvijftig man op zoo'n betrekkelijk klein schip! stond dicht bijeengeschaard midscheeps, en de commandant kapitein Thomson De burgemeester van Velsen ging op den broêr van den overste toe. En heel stil, ernstig, haast geluidloos, zeide hij zes, acht woorden van rouw en deelneming, en toen legde hij een prachtigen lauwertak, met breed blauwgeel lint vastgeknoopt, schuin over de kist. Wij keken toe, daar achter het piekerig-drei- gend kanon En 't was om zélf je apropos te verliezen, toen kapitein Thomson met een enkel woord, dat stokte in z'n keel en gurgelde soms door z'n ingehouden tranen, den Burgemeester en hel met kapitein Thomson ontving ernstig en waar- gemeentebestuur van Velsen dankte voor de dig deze eerste deputatie op den Hollandschen sympathieke attentie, zijn overleden broer be- bodem, die den gevallen overste eere bracht, j wezen Op het achterdek, waar met zeilen een kleineVéél kon-ie niet zeggen, en de handdruk dien ruimte was afgeperkt - daar zagen we toen hij gaf, was lang en trillend van ontroering, opeens de kist staan van overste Thomson. D'r was een fel, nijdig kanon, dat piekig-ver z'n metalen snoet vooruitstak langs boord, En terwijl van de brug van het oorlogsschip korte bevelen klonken van den loods die mid- en als je dat was gepasseerd, dan zag je daardelerwij 1 aan boord was geklauterd, en het vlak achter op het dek de driekleur gespreid over fluitje ging van den bootsman, en uit alle hoeken iets hoogs, en veel groen en verwelkte bloemenen gangen de bemanning nieuwsgierig toekeek, en kransen er op en omheendat was nu gingen we langzaam weg van die plek daar héél Thomson, die terug kwam naar zijn vaderland! achter op het schip, vlak verscholen achter dat Het greep je in de ziel. De vredelievendste hoek van heel dit schip van krijg nu, deze ruimte achter het nijdig scherp-uitstekend kanon, waar Thomson's lijk lag. Langs den wal stond het nu aan beide kanten kanon, waar de merkwaardige man, die Neder-zwart van de menschen. Maar het was héél stil, land's naam zoo hoog heeft doen eeren ver inen geen geluid haast drong tot je door, al zag den vreemde, nu rust van oorlogen en is neer-je daar vlak bij je op de sluis en er omheen gelegd na zijn krijgsmansdood op het veld van 1 die dichte menschenmassa staan, eerbiedig groe- tend den held, die terug kwam in het vaderland als lijk Héél langzaam gingen, vóór, de sluisdeuren vaneen, en het open kanaal lag nu wijd-uit voor het zwarte schip, dat zijn last nog den eigen avond zou brengen naar de reede van Amster dam. Geen geluid was er, geen fluiten, geen scherpe kanonschoten, niet anders dan een paar korte eere. Daar lagen om de kist heen, die in de vader landsche vlag was gewikkeld, hoopen kransen: de commandant wees ons de reuzenkrans van „den Koning van Albanië" met roode linten, en we zagen er een sympathieke bloemenhulde van „den commandant en officieren der Noord- Brabant", en nog tal ven verdroogde en gele blaren en palmen, huldiging van de Alba- neezen en daar naast stond nu, met een j bevelen van den loods, en de bel van de machine pijnlijken zenuwtrek van smart om den mond,kamer-telegraaf klonker kwam beweging in dien ie maar half zag door de hangende snor,het schipZacht, stil, kalm dreef toen de „Noord- Brabant" als vanzelf de sluizen aan den Oost kant uit, en daarbuiten stond alles met ontbloot hoofdnu was dan Thomson werkelijk in het vaderland terug! Heel, héél statig gleden in langzame trekking de oevers van het stille kanaal voorbij in dezen plechtigen avond, en 't was roerend, hoe je soms opeens een vlag halfstok zag gedaald, als mede- rouw van een onbekende hier of daar, die zóó eerbiedige huldiging bracht aan den held die viel als soldaat in de meesterlijke uitoefening van zijn plicht! En tal van dorpjes in de verte zag je voorbij gaan, en al statig en langzaam voer het schip in den waterdwarsweg die Noord-Holland in tweeën snijdt.... totdat in de verte het ranke silhouet van de Hembrug opdoemde, en de torens van de hoofdstad zich afteekenden op de hoog- ijle lucht vol wit-blauw, die zich in vollen zonne glans spande over den wijden hemelkoepel Toen hoorde-je bevelen, en roepen, en com mando'shet anker rolde, en plonsde in het water, dat dit hóóg-opspatte, opeens in de kalmte van den zomermiddag wreed gestoorden daar bleef de „Noord-Brabant", in het gezicht van de hoofdstad, stil liggen tot den volgenden ochtend Thomson is dan teruggekomen. Vandaag zullen wij hem vol rouwe verwelko men met plechtige aanspraak en zwart rouwbe toon vol droefheid van héél het Nederlandsche volk! Vandaag vanmorgen zal de lijkkist werden gehaald uit den hoek op het achterschip,1 vèr weg voorgoed van dat moorddreigend kanon, en na een eerbiedige huldiging worden heenge dragen naar een stil graf in het verre Gro ningen!. Daar hoop ik u dan morgen van verslag te doen, voor heden zij volstaan met deze korte, schets van het eerste bedrijf der terugkomst van ThomsonDat eerste welkom van het vaderland was waardig, roerend, eerbiedig, grootsch! Hoe zal het heden zijn?.. F. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1