Buitenlandse!) Overzicht. BINNENLAND. Ingezonden MededeelinB. Sociale Berichten. 0v8rste Thomson's Uitvaart. KOHTE BERICHTEN tebestuür van Amsterdam, 'het Gemeentebe stuur van Voorschoten, namens de Grieksehe regeering door den consul-generaal van Grie kenland, den heer R. Lehmann, namens de Unie-liberale Kamerfractie door mr. De Mees ter, namens de Hoogere Krijgsschool, namens de Nederlandsche officieren in Albanië door kapitein Sar, voorts namens de Vrijzinnige kies vereeniging to Leeuwarden, de NedeH. vereeniging „Ons Leger". Namens het hoofd bestuur der vereeniging „Volksweerbaarheid" en ook namens de Nederlandsche Padvin dersorganisatie sprak de heer A. E. Dudok Van Heel. Roe cfle Spijsvertering werkt. was dc bijzondere vriend en raadgever van den Czaar, die niets deed zonder de meening van Rasputin gevraagd te hebben. JAPAN. Het vonnis in bet bekende vloot- schandaal is gevallen. Pvoley is veroordeeld tot twee jaren gevan- gennisstraf en een kleine boete, Itermann tot een jaar, Blundell tot tien maanden en Kaga tot vier maanden gevangenisstraf. Zal ALBANIë weer verdwijnen uit de rij Ier zelfstandige staten? „Wat men wil, gelooft men gaarne", kan betreffende deze vraag toegepast worden op Griekenland en Servië, die beide ongetwijfeld hopen, dat deze vraag bevestigend zal beant woord worden en dat bet grondgebied van ;len vorst von Wied tnssehen ben zal ver deeld worden. In Griekenland vooral is die hoop zeer .merkbaar. Hoewel niet officieel, worden de UIT DE STAATSCOURANT. Spi roten toch krachtig ondersteund; niet bet t, v minst door de (schismatieke) geestelijkheid. 'J 1v0"' V ,.16 benoemd tot lid van den De Grieksehe regeering poogt te meer in Noogdijiaai] te Alkmaar I. M. de Leur, vee- iie richting werkzaam te zijn daar de toe-ains'. ^?lle31 e te Hoorn. «tanden in Albanië voor de economische be-1 Kon. besluit is benoemd tot commissa- angen van Griekenland en vooral van Salo- rii? van p a ..f ZaJtbommel, tevens com- liki zeer slecht werken. Albanië was steeds lill6sai'is vaf ^«politie, J. Boersma, thans i.-.j 1, inspecteur te Kampen, en tot commissaris fen groot afzetgebied voor de handel van Sa- i van politie te Culemborg, C. C. L. Dokter, thans adj.-hoofdinspecteur te Haarlem. DE STAKING VAN HET HAAGSCHE TRAMPERSONEEL. oirki, en thans is dit gebied voor den ban lel zoo goed als gesloten. En in Servië hoopt men zeer, dat de mis- ukte pogingen om Albanië tot een zelfstan- ligen staat te maken, in Europa den indruk uilen hebben gevestigd, dat er maar één op- De tramdirectie heeft besloten den heelen ossing mogelijk is, namelijk; bet noordelijk dienst maar te staken en de controleurs dus leel van Albanië, met Skoetari, bii Monte-1 niet meer te wagen aan de onaangenaamhe- legro te voegen, bet middengedeelte bij Sev- den der ritten, die bovendien voor hen niet 'ië. geheel zonder gevaar waren. Dit besluit zal (Laat ons natuurlijk koud wat er gebeu-j in zeer groote mate bijdragen tot bevordering en zal; doch vast staat todu wel, dat de stioh- van dc rust in de stad, die gisteren haar ge ding van dit rijk een mislukking is geweest wone aanzien had, natuurlijk behalve bet in dat men daar in Albanië nog niet rijp is tramverkeer. /oor een zelfstandig bestuur. De Haagsehe correspondent van het Hbld. De Londeusche correspondent van de N. wijdt een beschouwing aan de staking en R. Ct. vertelt wat de correspondent van de merkt daarbij op, dat er slechts twee vragen rinirs u t Durazzo seinde. zijn, waar «het op aankomt: zijn de eischlen Majoor Snellen van Yollenhoven en kapi- van het trampersoneel billijk en is de direc- lein Doorman, die van Koritsa hier zijn te- tie bij machte ze in te willigen? Nu is de raggekeerd, vertellen, dat begin Juli hevig eerste vraag vrij gemakkelijk te beoordeelen, s gevochten aan de grens van de Grieksehe dc tweede echter, voor ons althans, niet. listrieten Gramosta en Kayan. j Er is één punt in de eischen van hut per- Van het Noordwesten waren Albaneesche soneel, dat van groot belang is en dat de rpstandekngen komen opdagen, onder bevel financieele kwestie volstrekt niet raakt. Dat ran Tnrksehe officieren. ia de eisch tot regeling van de rechtspositie. Alle Mobamniedaansche en ha.tionaHshsdb Er beslaat een zeer streng reglement met fezinde inwoners van Koritsa vluchtten in krasse strafbepalingen, ten einde (bet perso- ie richting van Berat. Tegen den avond van neel te houden aan stipte naleving van zijn len 6den Juli verdwenen ook de Albaneesche verplichtingen. Waarom ontbreekt tegenover fcndarmes naar alle windstreken. dit reglement van plichten een reglement van De Nederlandscbe officieren, vergezeld van redhlen? Waarom heeft de directie niet wil- ileehts 15 man, met een veldkanon en drie len liooren van een scheidsgerecht, in het naehinegeweren, verlieten daarna Koritsa. algemeen van het verschaffen van waarbor- Reeds den 4den Juli bad de aanvoerder der gen, dat de rechten van liet. personeel even Epiroten een ultimatum aan majoor Snellen vast staan als zijn plichten? Ziedaar een punt rezonden, waarin hij te kennen gaf, dat hij waarop de directie ons in elk geval zwak Soritsa wilde binnentrekken om de Christe- schijnt te staan. Jen tegen de Turksdbe opstandelingen te he- Hei, trampersoneel heeft zijnerzijds een toe- wbermen. Majoor Snellen antwoordde, dat nadering reeds lang geleden 'bemoeilijkt door aij met die opstandelingen aan het onderban-toe te treden tot de Ned. Vereeniging van Jelen was. Hij verzocht derhalve den Epiro- Spoor- en Trampersoneel en zich dus onder •jsclien commandant (Wardas), om vier da- het patronaat te stellen van een organisatie, gen geduld te hebben, tot het resultaat van die sedert de spoorwegstaking van 1903 bui- ïie onderhandelingen bekend zou zijn. ten de kringen van bet socialisme het tegen- W ardas weigerde zulks en op den 6en trok-1 deel van sympathie beeft verworven. Wij ten zoowel hij als de insurgenten voorwaarts, 'kunnen dan ook wel begrijpen dat de tram De oproerige beweging in deze streken directie stroever was, nu ze met deze veree- fceeft niets uitstaande met de beweging tegen ringing te spreken zou krijgen, dan ze allicht ?en Prins von Wied. Zi.i draagt een zuiver /ou geweest zijn indien ze alleen met haar rnrksob karakter. Overal wordt de Turksctoe eigen personeel had te doen, rlag gehe6chcn. I Tot nog toe hoeft in bet Zuidoosten van j Wij hebben gisteren nog gemeld dat een Mbanië volmaakte samenwerking geheersebt aantal inilitairen de remise bezet hebben, iusscben Serviërs, Turken en Grieken. Ver- Met bet oog op de jongste ongeregeldhe- •veren zij echter dit land, dan is verschil van den wordt de politiemacht nog versterkt met nceiling waarschijnlijk. honderd maréehaussée's. Er wordt naar het schijnt, flink gevochten Ook de correspondent van de Msb. spreekt n de omgeving van Valona en men vreest,'over de staking en zegt o.m.: llijkens uit Durazzo verzonden telegrammen, j Twee zeer gewichtige feiten pleiten sterk lat de opstandelingen Valona binnen enkele tegen de II. T. M. Vooreerst is bet initiatief, lagen zullen innemen. j door B. en W. genomen, om tot bemiddeling Generaal De Veer heeft aan vorst Wilhelm tnssehen beide partijen te geraken, door de rerzoeht manschappen, wapens en munitie 1H. T. M. absoluut van de hand gewezen; en, laar Valona te zenden, daar hij anders de'naar wordt verteld, op niet al te beleefde itad niet kan verdedigen. De vorst beeft'wijze. laarop het stoomschip Herzegowina met Een tweede feit is de weigering der H. T. roepen en oorlogsmateriaal naar Valona ge- M. om de organisaties te erkennen. Wel ver- enden. kondigt zij, dat ze deze onrechtvaardigheid niet begaat. Zeker, zij erkent een organisatie, De^ regeering in ITALIë vertrouwt het mits. deze aan bare eischen voldoet. En •lijkbaar ook niet en heeft alle reservisten daaronder is te verstaan, dat de organisatie rader de wapenen geroepen, schijnbaar om 'zich moet beperken tot haar eigen personeel, fewapen-d te zijn tegen te verwachten socia- verder niet „politiek" gekleurd mag zijn istisehe onlusten, maar dat gelooft nieman. 'noch ook „niet-neutraal" mag wezen. Dit laat- _Het spreekt toch vanzelf, dat men die mo-'ste gaat tegen de Christelijke en Katholieke lilisatie in verband brengt met den buiten- bonden en teekent, zou men zeggen, den anti» andschen toestand, vooral met het oog op de papistisehen geest van den beer Van Houten, fespannen verhouding tussc-hen Oostenrijk en Servië. De Italiaansche regeering verklaart daar- ►m, dat het haar bedoeling geenszins is een »nrust ba rende bnitenlandsclie politiek te vol- pen, terwijl zij in liet binnenland alle aan leiding heeft, met het oog op den toestand, voorzichtig en krachtig te werk te gaan. De naaste toekomst zal wel leeren of dit inderdaad zoo is. Men bad Maandag in ULSTER ongeregeld heden verwacht bij gelegenheid van den her denkingsdag van den slag aan de Boyne, waarbij koning Willem III 1 Juli 1690 Jacob 11, die van Ierland uit met Pransche hulp zijn gezag trachtte te herstellen, verpletterde, is gelukkig niet met bloedige hotsingen tus- sehen de burgers gepaard gegaan. Wel hebben de Orangemen de gebeurtenis, die voor hen zoo groote beteekenis heeft, met demonstratieve uitbundigheid gevierd en de gelegenheid te baat genomen om bun „macht' te toonen, door een grootten optocht te hou den, maar tot buitensporigheden kwam het niet. Toen Edward Carson en de boogere officie ren in een prachtig versierd rijtuig door de straten reden, werden ze door de bevolking geestdriftig toegejuicht. Tot welke daden echter de Ulster-mannen in staat zijn, kan wel hieruit blijken, dat zij Zaterdagavond op het station Enniskillen een trein hebben opgehouden, waarmede de geweren en de munitie, die Woensdag door de tolbeambten in beslag genomen waren, van Londonderry naar Dublin werden ver voerd. Eeu honderdtal gewapende vrijwilli gers hielden eenvoudig den trein tegen en namen alle geweren en munitie mede. De po litie was totaal machteloos. 't Is daar ook een mooie historie! DUITSCHLAND. Gisteren was het vijf jaar geleden, dat von Bethmann Holweg tot Rijks kanselier en opvolger van von Bfilow werd be noemd. RUSLAND. De Russiscb-Sehismatieke mon den president van den raad van beheer, zoon van den vermaarden Sam van Houten. Beide hiergenoemde feiten loonen ons de H. T. M. in een ongust)g licht. In hare mededeelingen wemelt het. ook ver der van gewrongen voorstellingen. Haar er kennen der organisatie, waarop zij zich be roept, is, we zagen het, zeer eigenaardig. Zij beroept zich op hare concessie, verleden week nog gedaan, „op het allerlaatste oogen- blik gedaan", om nog maar de staking te voorkomen. Deze mededeeling is misleidend, omdat de gedane concessie, waarvoor de tijd: lang genoeg heeft bestaan, beschouwd moet worden als middel om de staking nog eenigen tijd te verschuiven en de H. T. M. gelegen heid te geven gereed te komen met haar con tra-maatregelen. Wanneer er dan ook ge klaagd wordt, dat de eischen op korten ter mijn zijn gesteld, moet in het oog gehouden worden, dat door de maatregelen van de trammaatschappij het personeel alleen keus had tusschen niet-staken of spoedig staken. Het bestuur der Nederlandscbe Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den heeft een schrijven gericht aan de direc tie der Haagsehe Tramweg-Mij., waarin ge protesteerd wordt tegen het doen verrichten van conducteursdiensten door kantoorbedien den en de directie wordt verzoekt, dit in den vervolge na te laten. De vernielde tramwagens heeft de directie laten fotografeeren. Zjj liet dit doen om ten allen tijde, waar noodig, te kunnen aantoo- nen dat zij, door overmacht gedwongen den geregelden dienst niet kon onderhouden. In dien dit betwist zou worden, zullen deze foto graf iën kunnen dienen om de overmacht te bewijzen. De Haagsehe redacteur van de Msb. zegt in een entrefilet, waarmede wij het volkomen eens zijn, nog het volgende: „Bij de actie van het H. T. M.-personeel zelf is ook het roode element sterk vertegen woordigd. Daar ook krijgt men min of meer den indruk, dat het succes weer als gewoon lijk voor de luide kraaiers is en de S. D. A. P. meer dan gewenscht is erin slaagt, deze be- nik Rasputin is door een vrouw vermoord. Hij-weging haar stempel in te drukken. Voor de Christelijke en Roomsch-Katholieke organi saties moet het uiterst moeilijk zjjn om in deze strooming eigen zelfstandigheid te be waren. Wanneer eenmaal dit treurig conflict tot het verleden zal behooren, hopen we ge heel te zullen worden overtuigd, dat „St, Ra- phaël" in deze actie heeft gedaan wat van een katholieke vereeniging mag worden ge- eisdht. 'tls voor een buitenstaander en voor al op dit onrustige oogenblik zeer moeilijk na te gaan, of alles is aangewend om het „uiterste middel" te voorkomen. Dit echter gevoelt men, dat een stemming als dezer da gen rondwaart, roode stemmen baart, en we durven ook wel wedden, welke organissatie bij deze actie percentsgewijs haar ledental het hoogst opvoert en het meeste profiteert. Men moet op de leidende plaatsen uit deze; zaak nog eens goed voelen, hoe een staking met haar gewone debiet ver verbittering, ook nog koren draagt op den rooden molen. En dat. evenzeer als de uitslag gunstig is, als wanneer het ongunstig uitvalt." Men deelt nog* mede, dat 60 van de 100 Duitschers weer zijn weggezonden, nadat ge bleken was, dat zij ongeschikt waren om als (Wagenbestuurder op te treden. De 40 ove- irigen worden verder geoefend. Bij opheffing dér staking zullen zij weer vertrekken. Het werd rumoerig tegen den avond. Tegen negen uur propten zioh het Plein en daarop uitloopend© straten op met een me nigte, die hoe langer hoe meer een dreigende en ui ttartonde houding tegenover de gewone afzettingsposten der politie aannam. Riool- potten werden stuk geslagen om zich van projectielen tegenover de agenten te voor zien, die waar zij zich vertoonden om tot cloorloopen aan te manen, met gejouw en ge fluit werden bejegend. Lange'r lijdelijk aan zien was voor de politie ondoenlijk, gezien het door den burgemeester uitgevaardigde ver bod van samenschob'ng. Daarom verscheen even 9 uur een detachement van eon 20 a 30 bereden politie-agenten op het Plein ter versterking'. Met kalm uiteendrijven zonder dat er sla gen werden uitgedeeld, gelukte liet aan de aldus versterkte politiemacht het Plein en aangrenzende straten schoon te Vegen. Een paar personen die met sbeenen wierpen, wer den gearresteerd. Een bereden agent werd bij liet Binnenhof vrij ernstig door een steen worp aan het hoofd verwond, z°HIa' hij nam een in 'de nabijheid zijnde apotheek moest worden gebracht, om verbonden te worden. Ook op andere plaateen in de binnenstad het brandpunt van het tumult werd met steenen naar de patron illeoren de politie ge worpen. Bij het uiteendrijven der menigte werd op den Fluweelcn Burgwal een persoon, die zch niiet wilde verwijderen, opgebracht. Zoo was de stand van zaken omstreeks haU'tien. Maar toen kwam er steeds meer publiek opzetten achter het door do politie afgezette stadsgedeelte. Op het Spui plantte zich een menigte van eenige duizenden. Uit tiie op het Spui uitloopende Bagij ne straat wérd met klinkers naar de politie ge worpen. Ook knalden hier en daar z,g. „klap pers" om de paarden van de beitedcn agenten schichtig te maken. De politie trad. kalm op, onder leiding' van den hoofdcommissaris, dein commissaris den heer Bieïz en dén hoofdinspecteur den heer Besseling. Nadat nog eenmaal op het Spui de menigte door de politie verdreven was op het gerucht dat rijksveldwachters in moeilijkheden zaten, wat echter niet het geval bleek te zijn, keerde tegen 11 uur de (rust terug. Een groot detachement marechausséee dat inmiddels verschenen was en zich naar het Plein begaf, waar het zich opstelde in afwach ting dat het ter hulp zou worden geroepen behoefde geen dienst te doen. In de hoofdstraten der binnenstad bleef het nog een tijdlang woelig- Aan het Spui, Turfmarkt en omgeving wer den cafe's door de politie ontruimd. R. K. BOND VAN FABRIKANTEN IN DE TABAKSINDUSTRIE. Gisterennamiddag om 2 uur werd in hotel Noord-Brabant te Utrecht een vergadering ge houden van R. K. Fabrikanten in de Tabaks- en Sigarenindustrie uit het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem. Vijf-en-zeventig uitnoodigingen waren verzon den aan R. K. fabrikanten en een twintigtal had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De bedoe ling der vergadering was te komen tot oprich ting van een bond van R- K. fabrikanten in het Noorden, die zich aan zou sluiten bij den Zui delijken bond. Van den Zuidelijken bond waren als vertegenwoordigers aanwezig de voorzitter en secretaris, respectievelijk de heeren Chr. Hout man en A. van Beek, uit Den Bosch. De vergadering werd wegens ziekte van den heer Donker uit Gouda, president der voorloo- pige commissie, gepresideerd door den heer L. Wiegmans uit Rotterdam, die in zijn openings woord er den nadruk op legde dat ook de R. K. patroons verplicht zijn zich volgens den wil van Paus en Bisschoppen te organiseeren in R. K. bonden en niet in neutrale. Spreker verwelkomde verder de aanwezigen, in 't bijzonder de sprekers van deze vergadering, den ZeerEerw. ZeerGel. heer prof. van Aken van de abdij Berne uit Hees- wijk, en den heer Chr. Houtman, uit Den Bosch. Verder gaf hij een uiteenzetting van de voorbe- reidendc werkzaamheden. Een schrijven werd gericht aan den Aartsbis schop van Utrecht om goedkeuring te vragen tot het beleggen eener vergadering in Utrecht, om ook tot dit diocees den Noordelijken bond uit te breiden. De Aartsbisschop gaf zijn volle goed keuring aan het voornemen, en daarop werd de vergadering belegd. De bedoeling is, dat de leden uit het Noorden zich individueel bij den Zuidelijken bond aan- sluite, en dat zich in het Noorden kringen vor men, die hun eigen zelfstandigheid behouden in aansluiting met den Zuidelijken bond, zoodat deze fabmantenbond er eene is voor heel het land. Na verschillende besprekingen en discussies hield de heer Chr. Houtman een lezing over het onderwerp: de R. K. patroonsvereeniging in de praktijk, waarna prof. v. Aken de punten behan delde en uitwerkte, dat de vereeniging moet staan op R. K. grondslag, dat ze is in 't voor deel der patroons en dat het de plicht is der patroons tot deze vereeniging toe te treden en zich katholiek te organiseeren volgens den wensch van Paus en Bisschoppen. Beide lezingen vielen zeer in den smaak en hadden tot resultaat, dat al de aanwezige pa troons. behalve twee, toetraden tot den Bond. De een, die een medefirmant had, die protestant is, zou nog nader met dezen over toetreden spre ken, tot hiertoe was de firmant nog niet bereid gevonden; de tweede wenschte voorloopig nog niet toe te treden. Zeventien echter traden toe en met de 15, die reeds uit Haarlem waren geballoteerd bij clen Zuidelijken bond, zijn nu van* de Noordelijke fabrikanten in de sigarenindustrie er 32 R. 'K. georganiseerd. De leiding der geheele vereeniging komt niet in handen van den Zuidelijken bond, doch elke kring houdt voor zich de leiding, terwijl in den bond de belangen van eiken kring worden be hartigd. (Van onzen eigen verslaggever.) Amsterdam, 15 Juli. Hedenmorgen half zeven is de Noord-Bra bant aan 'de kop van de Handelskade aan gekomen. Het was er nog stil en geen officiëole personen waren aanwezig. Langzamerhand kwamen verschillende of ficieren, bloemstukken werden aangedragen en te even negen uur kwam mevrouw Thom son met haar dochter in liet zwart, de mi nister van oorlog én tal van autoriteiten. Een rouwtent in zwart en zilver was in het paviljoen ingericht en van de Noord- Brabant klonken onophoudelijk signalen. Te kwart over negen uur, toen tal van deputaties van officieren en particulieren ston den opgesteld werd de kist met Thomsons stoffelijk overschot onder treurmuziek door acht Jantjes van do Noord-Brabant naar het Paviljoen gedragen. Op een kussen werden de ordeteekenen van den overledene gedragen, terwijl de Ne derlandsche vlag over de lijkbaar was gelegd. Toen trad het eerst naar voren de Comman dant, van het Regiment Grenadiers en Jagers, Adjudant van H. M. de Koningin, die een reuzenkrans van laurieren met oranje om wonden voor de kist nederlegde naméns H. M. de Koningin; ook werd een krans gelegd van Z. K. H. Prins Hendrik en toen legden de weduwe en haar dochter een krans op de baar De eerste spreker van Z.Exc. de Minister van Oorlog. Hij noemde Thomson den Nederlander, op wien geheel de wereld het oog had gericht, een der begaafdste zonen van ons land, een officier van buitengewone bekwaamheden. Waarom viel hij? Niet om tastbaar voordeel, maar om hoo- geire belangen. Onze officieren in Albanië leveren een belang rijke bijdrage voor den vooruitgang der menschheid. Zij staan in dienst der beschaving en als de geschiedschrijver heeft op te tee kenen de wording van den rechtsstaat in Albanië zal hij zich op Thomson met ©ere be roepen. Het is een plicht der Regesring hulde te brengen aan den man, wiens dood voor ons geworden is het symbool der nationale een heid. Dan treedt naar voren de Commandant van het Veldleger die Luitenant-Generaal G. A. Buhlman, die namens het legér spreekt. Ver volgens wordt gesproken namens het Gemeen- Ten slotte namens de afd. Amsterdam van den Nederlandschen Bond van Onderofficieren. Daarna volgde de kranslegging door parti culieren en verschillende corporaties. Dan Wordt onder treurmuziek en groot mi litair escorte de lijkkist van het paviljoen naar het Centraal Station gedragen. Als slippendragers fungeerden: Kolonel A. van de Moer van 'den Geneeskundigen Dienst, Kolonel J. E. Ranneft van de Artillerie, Ko lonel W. "J. A. Oolthoff van de Genie en Ko- lbnel iWjWt F]. Van Leeuwen van de Intendance. Te ruim kwart over 12 uur vertrok dé rouwtrein naar Groningen. (Zie verder onder Nagekomen berichten.) Wanneer het voedsel eenmaal in de maag is aangekomen, werken de maagsappen er op in; daarna gaat de spijsbrei, onder den In vloed van kronkelende darmbewegingen, in de ingewanden over. Indien dit regelmatig geschiedt, gaat alles goed. Ongelukkigerwijze geschiedt het bij de verzwakten, bij de bloed armen, bij allen wier bloed om de een of andere reden te wenschen overlaat, op gansch andere wijze. Dé maagsappen worden zeer langzaam afge^ scheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien zijn bij de verzwakten de kronkelende darmbewegingen krachteloos, nauwelijks gevoelig; en de spij's- brei in plaats van snel in de ingewanden over te gaan, blijft in fte maag. Dan zegt de lijder: „Mijn eten bezWaaJrt mij". Somwijlen zijn daarvan brakingen het gevolg. Zoo gebeurt het met hen die geen rijk en zuiver bloed heb ben. De organen nemen lmnne voeding en hun kracht op uit het bloed. Indien de organen slecht gevoed zijn, door een te arm bloed, dan doen zij onvolkomen hun werk, Bom- tijdis doen zij het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil en zetten daardoor alle ver flauwde organen in gang. Zij zijn v.rkriigbaar a 11.75 per dees en 19 per zes doe zen bi) het Hoeld-depM der Pink-Plllen, Dacostakade 15 huls, Amsterdam. Veer Haarlem en ometreken bi) de firma's 1. J. Qöppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A Schou ten, drogist te Lfaee. En verder bii verschillend. Anoifc»- kers se Drogisten. Gevaarlijke grappenmakers. Een zeer luidruchtig stelletje, bestaande uit drie man nen en een vrouw trok er gistermiddag in een „open bakkie" op uit, met (bet voornemten op den Schinkel te Amsterdam wat koelte te zoeken, zegt dc Tel. Een bootje werd gehuurd en spoedig zig zagde het vaartuigje over het zwarte Schin kelwater. Een drietal van het gezelschap scheen dit spelevaren spoedig te vervelen. Als ze eens nummer vier over boord gooiden! Zoo gezegd, zoo gedaan. Nummer vier kreeg onverwachts een duwtje en plonste in het water. Nog was dc „mop" niet ten einde. Men trachtte liet hoofd van het slachtoffer onder water te houden, wat maar ten decl< gelukte. Eenige polderwerkers kwamen op het ge roep: „Genade, moord en help!" af en slaag den er in den drenkeling te redden. Tevens werd de politie verwittigd, die de grappen makers mee naar het bureau nam. Van je vrinden moet je 't maar hebben Prettig! Men meldt uit 's Hertogenbosdb' aan liet Hbld.: De stoomboot „De Merwede" van Fop Smit, met 500 bedevaartgangers naar Brielle aan boord, geraakte op haar terugreis naar Den Bosch Maandagmiddag om halfvier, even voorbij de sluis te Andelveen, op ecu zand bank. Alle pogingen om de boot vlot te krij gen, mislukten. Gistermorgen om 10 uur kwamen tweehon derd passagieers per Bossche boot „De Nen- traal" te 's Hertogenboseh aan, de overigen zouden per Rotterdamsche boot der firma Van der Schuyt om twee uur arriveeren. Een goede buur. De 39-jarige bouw vakarbeider S. de II., uit dc Warmoezierstraat te Rotterdam, heeft zijn buurvrouw L. van de W., met een mes in de linkerzijde in de lenden gestoken, waardoor een erustig-bloedende wond ontstond. De dader, die zichzelf bij de politie aangaf, is opgesloten. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Gisterenmiddag 2 uur werd aan boord van het stoomschip „Stad Zierikzee", nadat des mor gens een H. Mis was opgedragen in de Paro chiekerk te Zierikzee de zevende jaarvergadering geopend van „de Hanze", Bond van R. K. Mid- denstandsvereenigingen, onder leiding van den heer j. j. A. Verbeek. Vertegenwoordigd blijken te zijn de afdeclin- gen den Haag, Zierikzee, Gouda, Beverwijk, Am sterdam, Leidschcndain, Alkmaar, Rotterdam, Oudewater, Boskoop, Delft, Schiedam, Assen- delft, Leiden, Hoorn, Voorburg, Maassluis, Zaandam, Haarlem, Lisse, Roeiofarendsveen den Helder, Krommenie en Beemster. Bij de verkiezing van twee hoofdbestuursleden werd de heer Wijdeman herkozen; in de plaats van den heer Buters, die ontslag nam, werd de heer v. d. Ham benoemd. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Krommenie te houden. Bij de behandeling van het jaarverslag werd door den Haag opgemerkt dat het verslag objec tief zijn moet. Dan werd de vergadering geschorst en te half zes bij aankomst te Zierikzee voortgezet. Rector P. Stroomer was daarbij ook aanwezig. De voorzitter der afdeeling Zierikzee, de heer J. W. Gudde, heette allen hartelijk welkom, waarna de voorzitter dankte voor de gastvrije onivangst. Uit de rekening en verantwoording van Jen penningmeester bleek, dat de rekening sluit met een bedrag van f 2344.92 aan inkomsten en f 1717.71% aan uitgaven, zoodat er een batig saldo is van f 627.21 y2, welk bedrag door diverse vorderingen op diocesane instellingen nog vermeerderd dient te worden met de som van f 240.40y2. Het voorstel om van het saldo f 600 in de kas van het Bondsblad te storten, werd op voor stel van Amsterdam voorloopig niet in behan» deling genomen. Met algemeene stemmen werd aangenomen een motie-Amsterdam, waarbij het bondsbestuur ge machtigd wordt, tot dekking van het tekort, ont staan uit de exploitatie van het orgaan, tot aan het eind van het dienstjaar 19131914, over te gaan tot het uitgeven van een obligatielee- ning, groot in totaal gelijk aan dit tekort, in obligatiën groot een gulden en tien cent en wel onder de navolgende voorwaarden: dat de aan gesloten vereenigingen verplicht zijn in deze leening deel te nemen, en wel in de navolgende verhouding; het aantal obligatiën dat iedere af deeling in deze obligatieleening moet nemen, staat gelijk aan het aantal leden, dat op 1 Aug. 1914 bij iedere afdeeling aangesloten is; de eerste storting op deze obligatiën groot 50 pet. moet geschieden vóór of op 1 September 1914, het restant, groot 50 pCt., vóór of op 1 Sep tember 1915. Daarna werd behandeld het voorstel der af deeling Amsterdam, dat de Centrale Raad be sluite, te benoemen eene commissie van beheer van het orgaan „De Haarlemsche Hanze". De werkzaamheden dezer commissie worden bij af zonderlijk reglement vastgesteld en door het hoofdbestuur goedgekeurd. Dit voorstel werd aangevuld met de bepaling, dat de commissie zal bestaan uit 5 leden, waar van één lid uit en door het hoofdbestuur zal worden benoemd. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl hiermede werd beslist, dat de voorloopige commissie van beheer van hare functies werd ontslagen geacht. Het punt „snel en goedkoop recht" werd aan gehouden tot de volgende vergadering, wegens afwezigheid van den inleider. De heer C. Struycken (den Haag), deelde mede, dat de brandwaarborg-maatschappij l'Union te Parijs bereid is een contract af te sluiten met den Haarlemschen Hanze-bond, tegen zeer goedkoope tarieven; welke tarieven echter hooger worden naar de mate van grooter risico. Na eenige discussie werd aan het bestuur machitiging verleend, een dergelijk contract met genoemde maatschappij af te sluiten, waaruit geenerlei verplichtingen voortspruiten voor de leden persoonlijk. In de commissie van beheer van het orgaan werden gekozen de heeren Stumpel uit Hoorn met 55, van Stralen uit Amsterdam met 53,; Peters uit Amsterdam met 45 en Lebens uit Delft met 41 stemmen. De begrooting voor het jaar 191415 wera vastgesteld op f 5420.20% aan inkomsten ert uitgaven, waarin begrepen zijn de inkomsten, voortvloeiend uit bovengenoemde obligatielee ning en een afschrijving van f 600 uit het batig saldo ten bate van de exploitatie van het orgaan tot 1 Juli 1914. De heer Bleeker (Beverwijk), stelde de vraag of in de hangende kwestir tusschen de afdee- lingen Heemskerk en Beverwijk eerstgenoem^ afdeeling geiiik heeft, de tuiniers, die zich wil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2