DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. «J? tv zrweeftuj/ '&arte}jorjssrr 27. Buiieniandscli Overzicht. Overste Thorn's terugkomst STADSNIEUWS. Fe/efJ770. EERSTE BLAD. Uit de Statenzaal QOüDEiDM s6 JULI A9S4 39ste Jaargang Mo. 8490 Mureaux van'ftedaotis en Administratie ABONNEMENTSPRIJS»? Voor dtTplaatsen, -waar een agent is gevestigd (kom der gem) «1.35 Kinder9iuisve8t29«3l"83, Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers -0.03 f Intercommunaal Yafaffoonnummer 1436. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl. 20 ct. I Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant), j GULDEN bU levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die In Ket bezit eener verzekeringspolls zlin, zijn volgens do bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN ba 1 CU GÜLDEN flfflflff GULDEN $1' verlies van een §9 «ra jg fe verlies van 3 d f| Ij ir i verlies van band of voet.^ 9IH» §y$ één oog. g SUf één duim. GULDEN by overladen. GULDEN by verlies van GULDEN bü verlies van één andereD vinger. De uitkeer ing dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDS CHE AI .GEMEEN E .VERZEKERINGSBANK'' te Schiedam, üt nummer beslaat uit twee SziatSeu* AGENIDA. 17 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Pi'opagandaclub. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Nalezing van tie Raadsvergadering, Buiten kletterde de regen in de boomen van bet Prinsenhof; binnen een klein vuur werk vanwege de installatie als raadslid des heeren Joosten. De wereld is vol contrasten 1 De verslaggevers koesterden de illusie om drie uur uiterlijk in de afgekoelde natuur te staan, maar nadat de Raad een kwartier tje bij elkander was geweest, waren zij er verzekerd van dat het half zes zou wordenI Het werd zes uur en van half twee tot op' dat gezegend oogenblik hobbelde de gemeen tewagen lustig voort. De heer Joosten werd echter eerst op den wagen getild en zocht een plaatsje naast zijn vrienden Poppe en Nagtzaam. De heer Nagtzaam schoof een plaatsje op; de heer Poppe ook eentje en nn vormen de drie heeren het „knusse roode hoekje" met den heer Kleijnenberg als vier den tafelgenoot. De vloed van welsprekend heid zal komen uit het Zuid-Westen. Dat is immers de windhoek Van de 18 punten der agenda zijn er, ondanks de lange zitting, toch maar enkele, die een nabetrachting waard zijn, en ook' maar enkele, die besprekingen uitlokten. In het voorbijgaan het gold een begroo- tingspost kreeg onze gasdirecteur een tik op de vingers, met het vriendelijk ver zoek zich meer aan de begrootingsposten te houden; den Wethouder van Onderwijs werd een uitstapje gegund naar Leipzig om daar het „Vierte Internationaïer'Kongress för Volkserziehung und Volksbildung" bij te wonen, met een reispenning van f 150 en toen braken de sluizen der welsprekend heid overvloediger dan het hemelwater buiten los over het verzoek der Maat schappij tot verbetering der huisvesting voor minvermogenden. Het gold hier een novum. Tot nu toe heeft de gemeente nog) maar steeds als tusschenpersoon dienst ge daan om voorschotten aan de woningbouw- vereenigingen te verschaffen. Deze nieuwe aanvraag gold niets minder dan één subsidie. De heer Slingenberg wees erop, dat de Raad een principieel besluit ging nemen in dezen en vestigde den vroeden aandacht bijzonder op het feit dat de subsidie ten goede komt aan woningen met vrij hooge huurwaarde. Wij meenen echter uit de discussies te mo gen uitmaken dat alle raadsleden zich van dit „principieele" niet veel rekenschap heb ben gegeven bij het bepalen van hun stem, maar dat hij 'n groot deel de sympathie voor de vereeniging den doorslag gaf. De vereeniging zit wat in den knoei en men wilde haar daar wel uithelpen. Sommigen voor deze keer; anderen moedigdenaan om1 nog een3 terug te komen. De fout der ver eeniging is geweest dat zij de gemeente en de gezondheidscommissie van haar plannen niet heeft in kennis gesteld, maar ons nu voor een fait accompli stelt. Echter huiten haar schuld, gelooven wij. In haar ijver om' de woningtoestanden te verbeteren, heeft zij grond gekocht, hopende de noodige fond sen bij elkaar te krijgen. Er is echter een grens aan de philantropie en de vereeni ging kwam op zwart zaad, zij klopte dus bij Rijk en gemeente om hulp aan. Het gemeentebestuur heeft haar dien gis teren nu werkelijk verleend. Wij meenen aldus naar waarheid den gedachtengang van de meeste raadsleden te hebben uiteengezet. En daarom deed het ons zoo eigenaardig aan om de socialisten, naast een hoop woorden van waardeering voor de vereeniging, te hooren tegenstemmen. Ja, vertelden zij, de plannen zijn zoo duur. Vijftigduizend, gul den voor tien woningen is te veel Welnu: hoewel wij gelooven dat de ver- eeniging bij zorgvuldige behandeling der plannen, veel goedkooper had kunnen wer ken, verdient het streven om de krotwonin gen in het centrum der stad op te ruimen, zeker aller waardeering, Men moet zich toch waarlijk niet blind staren op enkel nieuwe woningen aan den buitenkant der stad. Dit vaststaande is het de vraag of de gemeente, wanneer zij aan het opruimen gaat, zooveel goedkooper zal kunnen werken als de ver- eeniging, mits er, wij herhalen het, met overleg wordt te werk' gegaan. Hier gold het een speciaal geval. Ons had een con- sequenter standpunt der socialisten geleken als zij zich opofferingen getroost hadden om de woningtoestanden te verbeteren, zelfs al geschiedt dit door een particuliere ver eeniging, dieniet socialistisch is De school aan de Tetterodestraat blijft voorloopig nog heel gewoon een school voor gewoon lager onderwijs. Wellicht dat later de promotie tot U. L. O. nog komt. Dit heeft een voorstel der socialisten be werkt, op de overweging dat de school nog niet gemist kan worden wegens het getal leerlingen. Van dezelfde opinie trouwens had zich ook de schoolcommissie verklaard. Wij veroorloven ons echter een aanmerking op' een punt dat ter sprake gébracht werd. Er werd gezegd dat van de 120 onderteekena ren van het adres maar drie ouders waren, die kinderen op die school hadden. De be teek enis van dit adres ligt eohter daar o. i. niet in: de onderteekenaars zijn alle bewo ners van het 'Kleverpark en deze wenschen daar een school voor Ii O. Dat is het zwaartepunt van het adres. Waarschijnlijk zal de school aan de Tetterodestraat B, en Wj. moeten er echter eerst nog over den ken nu verdeeld worden tusschen gewoon lager onderwijs en U. L. O. Een scheeve toestand weliswaar, maar voor het moment misschien de eenige oplossing. Intusschen gelooven wij dat en weder gauw plannen voor een nieuwe school zullen worden voor gelegd hetzij dan voor, L. hetzij voor gewoon lager onderwijs. De aanneming van het voorstel om de zaak te laten, zooals ze was, met 20 tegen 8 stemmen, was een ge voelig echec voor den wethouder van on derwijs, die zijn voorstel intusschen met' vuur verdedigde. Voortaan zullen regentan van het Gasthuis geen voordracht meer doen, maar alleen een aanbeveling. De heeren Slingenberg en Me- rens hebben dus het pleit gewonnen. Men kan hierover denken zooals men wil. Men kan onbeperkt vertrouwen stellen in het college van Regenten, of men kan zekére vrijheid voor den Raad eischen, die ten slotte verantwoordelijk is, maar.... met „democratie" heeft de zaak allerminst te ma ken. De heer Poppe werd dan ook door den heer Andreae niet allervriendelijkst op zijne dwaling in dezen gewezen Vestigen wij nog de aandacht, zonder er verder op in te gaan, op de vragen en antwoorden naar aanleiding vUn het afstaan aan „Koninginnedag" van den Hertenkamp en voorts op de discussie betreffende het gé* bruik' van een schoollokaal door de afd. Haarlem van den Ned. Ohrist. Geheelont- houdersbond (dat ten sloüfte toch werd toe gestaan) dan hebben wij het voornaamste aer raadszitting) wel gememoreerd. Voor de rest verwijzen wij' naar het verslag. Alleen de rondvraag was weer het tref fende bewijs hoe 'genoeglijk in den Raad kan gediscussieerd worden over een b.v. te dik' gesmeerde as van een wagen der gemeente reiniging oftewel over de kromme pen van een jongsten secretarie-klerk. Altemaal din gen, die in een kort onderhoud met de betrokken autoriteiten in het reine te bren gen, maar waarvan zeer zeker een niet weg te cijferen genoegen is voor het betrokken raadslid om voor de publieke tribune te kun nen poseeren. Wij kunnen tegen de volgende raadszitting drie en dertig van zulke „on derwerpen" voor de rondvraag disponibel stellen. Voor elk raadslid één. Waar blijven wij dan? II. Zooals het éérste welkom was, zóó was doch met meer formeel en ceremonieel ge doe, indrukwekkender doch vermoeiender, grootischer maar ook vol echt-Bollandsehé plecht-statigheid tóch ook wel over hét geheel de trouwplechtigheid van gisteren te Amsterdameen spontane volks hulde lag eir onder den ceremoniëeien mantel van deftigd Bthjkages, waarvan je, als er een tip van opwoei, al de hartelijkheid dadelijk zag..,, En het ceremonieel óók had' momenten die aangrijpend waren I De „Noord-Brabant" was in de vroegte sül en kalm opgestoomd, en in de oommandants- Ihut had overste Oudemans jonge, lenige figuur met den slanken rug en den kortge- kuipten, grij zenden kop met generaal Op- horst, die al 't oeremonièel te regelen had, de fijne puntjes nog eens besproken. En zóó- als 't besproken was, liep alles ook af. Netjes -- militairement stonden er de pi ketpaaltjes met houten bordjes: genoodigden, autoriteiten 'deputaties pers foto- gratenje had' ieder je plaats al zóó van- ^If, dat de hoffelijke officieren die cere- ttionimeesters waren, het gemakkelijk af kon en' Rond een vierkant rouwpaviljoen, zwart et zilver, sohaarÜe zich de groote menigte w„ frcuwpleohtigheid zou bijwonen, en het er dra een gewemel van uniformen zoniir.i,fVu\ alI° 'waP6ns> <be in 't matwitte Aloe riA met glansdo maar heet-stralend elect rieiteU Swang'ere zwaarte van zwoele ««uftï w 000011 vermoeiden door al 't en or:''tor.£.,u®®n 011 opslagen 011 'ouragères Haarlemsche AHedagjes No. 1382. DE BLOEMENDAG VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT", Zoo is dan a.s. Zondag de reeds meerma len aangekondigde bloemendag daar. Er is nu gelegenheid voor alle R. K. Ne derlanders om een steentje bij te dragen voor de verpleging van R. K. Werklieden die aan tuberculose lijden, in 0en Roomscli Katholiek Sanatorium. j Moet de noodzakelijkheid van een R. K. Ziekenhuis nog aangetoond worden, vooral van een inrichting Waarin men zoo'n lan- den tijd moet verblijven als het met lijders aan deze ziekte het geval is? Wij meenen van niet. Daarom alléén deze verklaring: De oprichting en in standhouding van het fonds „Herwonnen Levenskracht" is voor de R. K. Werklieden in het bijzonder ei' daardoor voor de R. K. Kerk in Nederland van groot belang. Het steunen dor lijdende menschbeid is steeds een der hoofdbezigheden der Katho lieke Gemeenschap geweest en zal dat al tijd blijven, ongeacht de godsdienstige be lijdenis der lijders, maar aan geloofsgenooten verpleging te verschaffen in een inrichting waar de geest van het katholicisme heerscht is het schoonste en doelmatigste wérk der Christelijke naastenliefde. Daarom drukken wij in overeenstemming met het plaatselijk comité alhier, met nadruk op heti rfioel van het fonds „Herwonnen Le venskracht", opdat de katholieken van Haar lem zullen weten dat het geld aan dit fonds gegeven een gave is die veel vruchten zal voortbrengen. Geeft dian Zondag, ieder naar zijn vermogen, maar geeft allen iets! TENTOONSTELLING HILDEBRAND- COMITé. De uiterste termijn van inzending van de gipsmodellen en teekeningen in verband met de prijsvraag voor een Hildebrand-gedenik- teeken was 15 Juli. Een zeer eigenaardige plaats is door B. en W. van Haarlem afgestaan om deze modellen! te exposeeren, namelijk de binnenplaats van het oude „Predikbeerenklooster", thans Pand- plaate geheeten. Te midden van groen en bloemen zullen de monumenten onder de gewelven opgesteld worden, terwijl de teekeningen in de Staten zaal opgehangen worden. De jury, bestaande uit de heeren K. P. C. de Bazel, prof. A. J. der Kinderen. J. Lim burg, Jac. van Looy, dr. Mendes da Costa. prof. A. W. M. Ode en Leonard A. Springer, zal vóór 15 Augustus 1914 uitspraak doen. De tentoonstelling wordt 26 Augustus voor het publiek geopend, KON. LETTERL. "VEREEN. J. J. CREMER. Het programma van de voorstelling der Kon. Lettert. Ver. J. J. Cremer, op 29 Augus tus a.s., in den schouwburg, ter gelegenheid van het Ned. Taal- en Letterkundig Congres, is als volgt: „Frans Hals", van Dr. H. J. M Schaepman. „Met z'n Achten", van Nic. Beets. „De Wiskunstenaars", van P. Langendijk. „Franeker Studentenleven1", van Dr. Ter- nagi. Op 30 Augustus zal er een volksvoorstelling plaats hebben van hetzelfde program. M. U. L. SCHOOL. Het einddiploma is op de sclhool voor M. U. L. O. no. 1 uitgereikt aan de volgende leerlingen: Elise M. A. de Bont; J. P. van Bnien Blanken, Carolina W. J. van Duuren; Catharina Ter Haar, Sophia M. Kriege, Elisa W. van Meurs, Janna G. Roodenberg, Maria H. A. van Swaaningen, Anna S. Pels, J. H. L. van Linden v. d. Heuvel, Sjoukje M. de Vries. HANDELSSCHOOL. Het getuigschrift voor hen die de 3-j. H. B. S. met vrucht hebben doorloopen, is uitge reikt aan: T. Jaski de Boer, H. W. Fride- ricbs, J. Joosten, F. Joustra, R. Koopmans, P. G. van Loghem, P. O. Loonen, F. J. D. Ludérus, J. H. Rogge, J. N. G. van Taack Trakranen, C. E. M. M. Veltman, Pietje Vos. Johanna M. H. Kranendonk, T. P. Alta, C. C. i Bender, J. E. v. d. Boon, J. L. van Dorp, J. L. l'Epagniol, F. H. Honig, J. Klerk, W. H. Lesueur, G. van Meurs, L. Reydon, L. Schaap. J. Sipkfs, P. Stassen, A. M. Wildschut, W. H. J. Wilhelm. DE BLIKSEM. Gistermiddag tijdens het onweer zagen eeni ge bloemisten dat een golf water in de Leid- sche Vaart bijna boven den wal uitsloeg. Het gebeurde ter hoogte van de Lourens Coster- straat. Volgens .hun meening zou de blikseta daar in het water zijn geslagen. ZWEMFEEST. j Wij ontvingen het programma van het on- derwüzenszwomfeest op a.s. Zondag 19 JulL Naast tal van wedstrijdnummers, waarvoor veel inschrijvingen ziju, wordt ook opgevoerd een pantomime: Liefde overwint alles, in 1 bedrijf, 2 tooneelen en 9 tafereelen en speelt in Albanië, maar dooden komen er toch niet in voor. De jury bestaat uit de heeren: dr. W. E, Mereusi, mr. J. Career, A. A. Sprengers Sr. R. Rem melts en J. Koopman. Din was één plek, waarheen alter oog) ging: m het] Inouwpaviljoen, naast de katafalk die straks de kist zou dragen, stond onbeweeglijk bijna, in streng zwart gesluierd de weduwe van den overste Thomson met hun eenig dochtertje, meisje van vijftien, zestien ja ren, die 't bleekö gezichtje gedurig vertrok door ontroerende smart. Ik spare u de beschrijving en telling van al die hooge autoriteiten, vooral van het leger in al zijn nuances, uit de politieke wereldi en.... uit het volk onderoffioieren én ge pensioneerden vooral want het is tijd, om het plechtig en ontroerend moment der terugkomst van Thomson op den vaderland- sohen bodem éérst Je vertellen. Op de „Noord-Brabant", bij de valreep, van waar een breed plankier naar den wal leidt, Staat commandant Oudemans. 'n Kort commando, de bootsman fluit, acht Jantjes hebben de zwart-zilveren kist opgenomen en dé Marine, die Thomson's stof felijk overschot heeft gehaald uit Albanië, draagt den kostelijken last over aan het Le ger.... Gedempt klinkt statige treurmuziek, oommando's breken schel de doodsche stil te.... déar verschijnt de kist op den rand van het schip f De hoeden gaan af, wat mili tair is eitaat stram en salueert, en terwijl gedrukt en klagend de muziek langzaam klinkt en de befloerede trommen wOrden geroerd, wordt plechtig de lijkkist geplaatst op den katafalk onder 't rouwpaviljoen. Dat is een aangrijpend moment in dat ge heel v-an protocolair ceremonieel vol statige waardigheid, én de regisseur van deze plechtigheid heeft oins allen 'n oogenblik „ge pakt" door Zijn meesterlijke mis eenscène die dat is de groote verdienste geen tooneelmatige is, maar beantwoordt aan ieders werkelijk gevoel! En nu, terwijl de redenaars elkaar op- Welk een knoeiboel het is in FRANKRIJK hebben wij dezer dagen gezien, toen wij mede deelden de beschuldigingen betreffende d» wantoestanden in de legerorganisatie. Dat deze janboel niet alleen bestaat bij de administratie van het leger, is genoeg bekend, maar toch staat men verstomd, wanneer men de ergerlijke feiten zoo duidelijk gesignaleerd ziet. Senator Humbert heeft zijn inderdaad ern* stige beschuldigingen, waardoor ministcr-presi» dent zoowel als minister van oorlog overrom peld werden en die het geheele parlement ver baasden en onstelden, volgehouden. De minister van oorlog Messimy heeft ge antwoord op deze aanklachten, een ant woord, dat weinig bevredigend is, maar liij moest toch wat zeggen I j Wie van de ministers van oorlog die elkaar zoo snel opvolgen en heengaan voor ze thuis volgen en slechts een enkele, zooals Ao oud- generaal Staal en do Albaneesche gendarme rie-kapitein Sar, het gehoor Weet te roeren... och, waarom willen we toch zoo graag- „rede voeren" bij zulk een gelegenheid, in plaats Van „een woordje te spreken," dat het hart raakt, nu kijken we onderwijl het leven daarbuiten eens aan. Zoover het oog Met, staat het langs de kaden en op de bruggen propvol van men- schen, die al urenlang in de drukkende hitte van den zwaren onweersochtend den rouw stoet wachten.... En wel roeiend is het te zien, hoe de visschers vaar tuigen op het IJ hunvlag halfstok hebben hangen, dat-ie zwaar puntsleept door 't water bij het va ren, en hoe ook van de huizen hier en daar de driekleur op de helft van den stok hangt. D'r gaat, terwijl een van de redenaars van geen uitscheiden weet cte politiek is aan het woord en de heer de Meester, voorzit ter van de liberale kamergroep, houdt een allerdroogst-lange opsomming van alle data waarop Thomson in de Tweede Kamer go- sproken heeft, zóó droog, dat 't dochtertje zich schuchter in de stoel laat zakken en voor 't eerst sinds het begin der treurige plech tigheid het oog afwendt van de kist en heel dit tooneel van kleurige militaire vertooning eens afziet, d'r gaat op dat moment een reu- zenhooge elevator den kop van den Handels kade voorbij, met 'n schor gefluit van een stoompijp en geratel van kettingen: log, raar gevaarte, dat niet wachten kan, want het leven van den wereldhandel en do rustelooze actie der handelsstad kennen geen stilstand, waarom dan ook! Doch treffend toch: óók op dat hooge, Vreemde gevaarte zit ergens tegén den zonderlingen romp een stok, waar aan een vlag op 'de helft is gespijkerd ik zie kapitein Thomson, van de marechaussee, die de politieke langdradigheid van den heer de Meestér waarschijnlijk óók wat zwaar vindt met een glimp van verwondering en aan doening beide, naar die vlag op dat vreemde ding kijken.... doch dan is het voorbij, en we hooren al maar den politieken redenaar, die toch werkelijk wat teveel van het geduld eischt. Doch er zijn anderen, die méér indruk ma ken dan deze spreker. Niet den minister van oorlog bedoel ik, die 't zoowaar had over de „duistere middeleeuwen" en de „moder ne beschaving", maar liever noem ik den oud-minister Staal, dien je voor alles behalve voor een generaal zoudt houden als je den typischen kop ziet met den stalen bril, maar die als hij spreekt, vonken laat schieten uit z'n oógen en bezielt door zijn stem zoowel als door wat hij zegt. Hij' wijst erop, deze generaal, dat Thomson niet de eenige is die gevallen is als offer van kloeken militairen [plicht in ons officierencorps.... en dat in hem ons Nederlandsche volk nu óók de helden eert, 1 dio in onze koloniën voor het vaderla.nd hun [leven gaven. En dan, met een mooie paradox, j wijst de generaal <>p dit zwijgend doodsbed dat zóóveel zegt voor ons, levenden: dat ons toespreekt lessen van toewijding, plichtsbe- i trachting en trouw aan woord en plicht..., f tot in den dood Ik zou ook kapitein Sar willed gedenken als spreker, die met den hoogen, afgemeten commandotoon, echt-militair, pakkende woer den sprak over zijn overate in Albanië, doch de plaatsruimte laat het niet toe, en er moet toch nog Wat gezegd over het slot 'van deze uitvaart uit de hoofdstad: het ver- trek naar Groningen. In de zwoe'e drukkendheid van 't onweer- zwangere duisteren, dat langzaam als een rouwfloers geweven is over den zwaarhan- gender: hemel, hebben duizenden langs den weg gewacht, eewacht Tegen elf uur is de stoet op weg. Achter den lijkwagen hangt de reuzen-lau werkrans, een manshoogte breed, van Hare Majesteit de Koningin, waarvan de breede oranjezijden linten met de gouden W afhan gen ter aarde. En achter den lijkwagen een huizenhooge wagen vol kransen en bloemen en palmenDe stoet-zelf is militair overi gens van begin tot eind: infanteriemuzieW die 'rouwmarschen speelt, kolonels en over sten te paard, heele compagnieën soldaten, officieren bij dozijnen van alle wapens.... Dp het Stationsplein dat aan den Westkant is afgezet, gaat de stoet langs den schuinen' opgang langzaam omhoog. 't Perron is haast te klein voor den toe vloed van belangstellenden en genoodigden..., Daar staat 'de zwartzilveren kist op de baar vóór den rouwtrein: de laatste groet van Amsterdam aan Thomson: en als de dra gers dan het gevaarte in den rouwwagen schui ven, davert plots, na een feilen bliksemstraal, een dreunende donderslag, of 't een eere- I saluut was van vertrek: En nu is het spoedig kwart na twaalf. De korte trein staat gereed: achter de lo comotief do zwarte rouwwagen het eerst. Nog even een schetterende opklank död militaire muziek, dan een kort commando» „presenteert 't geweer!" en nu schuift zachtjes de trein weg, de breede station*- kap uit, naar het Oosten, in een geweldigen; plasregen die de zwaargeladen atmosfeer gaat zuiveren Thomson's uitvaart: ik heb erbij gedacht hoe heerlijk het zou geweest zijn, als hij ware uit-gevaren van Amsterdam, na &1 dat plechtig militair ceremonieel, met een „10 piaradiso" en een priesterlijkje zegenbede voori 't eeuwige lichtHelaas' F. S, één wijsvinger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1