Nieuwe Kaarl. Courant. lUEfmrs uit oei uitrek ""BiNN ÉN LA ND Sociale Berichten. Statefi»Genera{«], KORTE BERICHTE* hheb b i Kas» 11 ras® 11 e i a^arai b ra Vertrouwd Roomsch dienstper soneel krijgt u het best door een advertentie in de zijn in liet departement, draagt de schuld vraagt de N. R. O. En zoo Messiiny al antwoor den moest op de zware aanklacht van Senator Humbert, hij had evenmin het zwijgen kunnen bewaren op het benauwend klemmende betoog, waarin Clemenceau in de Senaatsvergadering van Maandag den minister geprest heeft te spreken. Wanneer men het verslag leest van de woorden, die Clemenceau gesproken heeft, dan voelt men daarin een dwingende macht, waaraan geen ontkomen is. In korte, koele, al tijd doel treffende zinnetjes drong Clemenceau aan. Het was duidelijk dat er aangestuurd werd op een incident, op den val van het ministerie- Viviani, misschien wel opzettelijk op het tegen houden van dc buitenlandsehe reis van den President, die naar Eusland zou vertrekken. Ten slotte stelde echter Clemenceau zelf voor, om aan de leger-commissies op te dragen een onderzoek in te stellen naar den toestand van het materieel, zoodat zij bij het hervatten der zittingen verslag uit zou kunnen brengen over baar bevindingen. Daarmede was de moeilijkheid uit den weg geruimd en nam de senaat de eredieten voor de eenmalige leger- en vlootuitgaven aan. De ge- heele begrooting werd ten slotte ook afgehan deld, en Poinearé kon dan toch, in plaats van 's avonds vijf uur, hedennacht 12 uur van PaTijs op zijn reis naar Eusland vertrekken. Intusschen: er is hier weer duidelijk aange toond. hoe slecht en door en door bedorven de politieke toestand is van dit door de antieleri- calen geregeerde, ongelukkige land! Nog steeds is de kwestie van HOME-E1TLE VOOR IERLAND in het Engelsehc Parlement niet ten einde. De derde lezing van het aanvullingsvoorstcl. op de Home-rulle-bill is door het Hoogerhuis, met de door de lords ingediende amendementen, aangenomen, nadat verschillende sprekers van belde zijden op zeer gematigden toon hun stand punt nog eons uiteengezet hadden. Er is echter nog geen definitieve verandering in den toe stand gekomen. Tijdens den loop der debatten stelde lord Dunraven voor, om vóór liet. inwerkingtreden van de"ITome-rule-wet een commissie te benoe men. welke de kwestie der onderlinge honds- verhoudingen nader zou onderzoeken. De hertog van Beaucliamps verklaarde in naam der regeering, dat deze tegen een derge lijke commissie gekant was, maar dat zij er geen bezwaar in zag om op aller verlangen een con ferentie samen te roepende regeering zou daartoe krachtig willen medewerken. Lord Lansdowne begroette deze verklaring, daar hij meende, dat slechts op die manier een blijvende regeling der Icrsche kwestie moge lijk zou zijn. Tussehen de aanneming van de Home-rule-bill met 't aanvullingsvoorstcl, en het inwerkingtreden der wet zou men tijd ge noeg hebben om na ernstige gedachten wisseling tot een overeenkomst te geraken. Ernstige berichten komen uit OOSTEN- EI,T*K—HÖNOAEÏ.TË Te Weenen liep n.l. het gerucht, dat last is gegeven tot gedeeltelijke mobilisatie van;twee legercorpsen. Daarbij wordt, zooals vanzelf spreekt, gedaebt aan het onder de wapenen roepen der Italiaan- sche reservisten en dan worden deze twee feiten met elkaar' in verband gebraelit en toegeschre ven aan de gebeurtenissen in Albanië. Volgens anderer meeuing is deze mobilisatie gelast om de diplomatieke stappen te Belgrado kracht bij te zetten. Anderen weer zeggen, dat Oostenrijk een expeditie op touw wil zetten, die eensdeels tegen Servië zou zjjn gericht, andefdeels de bezetting van Noordelijk Albanië ten doel zou hebben. Deze meeningen hebben natuurlijk bitter wei nig waarde en offieiëel worden deze geruchten dan ook, zij het al niet tegengesproken, dan toch onaannemelijk, vooral omdat de Oosten- rijksche minister van oorlog met verlof gaat. Ofschoon dit geen afdoend bewijs is en wel kan bedoeld zijn om de aandacht van mogelijke mobilisatieplannen af te leiden. Wat ALBANIë, zelf betreft; Roemenië schijnt er nu definitief den boel in orde te wil len maken. Eindelijk zal men dan (als dit ten minste doorgaat) de geweldige fout herstel len die Europa maakte toen het een rijk schiep zonder leger Het blijkt uit alle berichten overigens, dat de Grieken gemeene zaak maken met de op standelingen: Griekenland vergeet Epirus niet, en zoekt uit de verwarring voordeel. DUITSCHLAND. Do kroonprins heeft een gelukwenschend telegram gezonden naD een gep. luit. kolonel Frobenius, die een boek heeft géschreven, waarin hij voor het begin van 1915 een wereldoorlog als onontkoombaar voorstelt. Dat kan weer wat geven! ENGELAND. Austin Chamberlain is te Li verpool tot lid van het Lagerhuis gekozen. Het bestuur van de Merseyhaven te Li verpool weigert de vakvereeniging te erken nen. Het zegt in een schriftelijke verklaring, dat het doel, waarvoor de staking is afgekon- idgd, het weren van niet-georganiseerde werk lieden is. Het bestuur is daartoe niet bereid, omdat het de vrijheid van arbeid wenscht te handhaven. De bond van transportarbeiders dreigt thans met. een algemeene staking. ENGELAND. Gisteren hebben twee kies- Techtvrouwen McKinnon Wood, de minister van Schotland, met de zweep geslagen. Zij wer den in hechtenis genomen. RUSLAND. Dinsdag had te Kroonstad de plechtige inwijding plaats van het reusachtige dok voor dreadnoughts, dat naar den troonop volger „Alexis" zal genoemd worden. Ook Nederlandsche matrozen waren bij de plech tigheid aanwezig. AMERTKA. Nu de commissie van onderzoek heeft uitgemaakt dat de aanvaring tussehen de Empress of Ireland en de Storstnd is ver oorzaakt door een verkeerde manoeuvre van laatstgenoemd schip, zal de Canadian Pacific de Noorsche reederij aanspreken voor een schadevergoeding van 4,890,000 gulden. MEXTCO. Huerta is afgetreden. Hij gaat heden naar Puerto Mexico en trekt eruit, mia- schien wel aan boord van de Kortenaer. Men meldt, dat een aantal katholieke broeders, leeraren aan een school te Zacatecas en Franschen van landaard, zijn vermoord en gevangen genomen. DEFILó VOOR H. M. DE KONINGIN, Gisterenmiddag 12 uur defileerde voor H. M. de Koningin eu de Prinses op het. Loo de derde afdeeling van bet derde regiment veld-artille- rie uit Breda, bestaande uit 3 batterijen, 250 man officieren en minderen. De troep kwam uit Arnhem, waar hij per trein was aangeko- men. Na het défilé keerden H. M. dc Koningin en de Prinses naar het paleis terug. De officieren werden ten paleize ontvangen, den onder-offi cieren en den minderen werden ververschingen aangeboden. BEGRAFENIS VAN JHR. RöELL. Z. K. H. de Prins zal bij de begrafenis van den vice-president van den Raad van State, jhr. J. Röell, vertegenwoordigd worden door kapi tein Ruys, 's Prinsen adjudant. H. M. de Koningin zal zich bij de overbren ging van het stoffelijk overschot van den vice- president van den Raad van State van het sterf huis naar het Staatsspoor-station te 's-Graven- hage doen vertegenwoordigen door staatsraad viee-admiraal Ten Bosch, adjudant i. b. d. van H. M. JHR, J. RöELL HERDACHT IN DEN RAAD VAN STATE. Nadat reeds in de niet openbare algemeene vergadering van den Raad. van State door den ■waarncmenden vice-president, de oudste staats raad in jaren, mr. Neróe van Babberieh, een woord vaA hulde was gewijd aan de nagedach tenis van den ontslapen vice-president, jhr. mr. ■T. Röell, hoeft mr. de Neréfe van Babberieh de gisteren gehouden openbare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van d;en Raad geopend met 'n toespraak waarin hij zeide niet te kunnen nalaten uiting te geven aan zijn gevoelens van oprecht leedwezen ook in deze vergadering, gesteund door de overtuiging, die die gevoelens gedeeld worden door zijn mede-leden, secretaris, referendarissen en com. miezen van staat. Door het verscheiden van jhr. Röell hebben wij een cminenten voorzitter en leider verloren, zegt spr. Wij bewonderen zijn groote wetenschappelijke, kennis, zijn rijke ervaring; zijn zeldzame werk kracht, zijn onverflauwde belangstelling, zijn onpartijdigheid, rechtvaardigheid, zijn helder inzicht en oordeel in zaken. Rn wannéér ik nnaSt al deze goéde hoedanig heden let op zijn eenvoud van karakter éh zijn vriendschappelijke!! omgang, dan zeer zeker mag gezegd worden, dat deze afdeeling een groot verlies heeft geleden en behoef ik hieraan niet toe te voegen de verzekering, dat do her innering aan jhr. Röell bjj dezo afdeeling als aan een voortveffelijken voorzitter zal blijven voortleven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kou. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nasau, C. Tb. Salomons, ge wezen hoofdredacteur van bet maandblad „Het Gas" te Rotterdam. ZEEHOSPITIUM TE KATWIJK. Dinsdag is bet zeehospitium te Katwijk aan Zee geopend. Do tnbercitlose-vereeniging werd tot den bouw in staat gesteld door een koninklijke gift van 250,000 van mevrouw douairière jhr. mr. .T. C. van Nispen tot Pan- nerden, geboren Blankenheim, te Rotterdam. 1)E STAKING YAN HET PERSONEEL DER IIAAGSCHE TRAM. Gisteren heeft de gemeenteraad van 's Gra- venhage een spoedeiscihende vergadering ge houden, waarin door den burgemeester werd medegedeeld een schrijven van de Maat schappij (de Raad van Beheer) waarin deze zicli bereid verklaart, vóór 1 October a.s. aan B. en W. Ier beoordeeling voor te leggen een concept-regeling ten aanzien van de groeps- vertegenwoordiging en een scheidsgerecht in geval van zware straffen, minimum loonen en verlofdagen. Gisteren werd van bet tramwegnet alleen de stoomtramlijn Den Haag—Delft bereden. Een 60-tal Duitseliens, dat door de H. T. M. wegens gebleken ongeschiktheid weer naar Duitschland teruggezonden is. vertrokken gisteren van het station der Z. H. E. S. te Scheveningen. Zij waren uit de remise aan de Laan van Meerdervoort weder met ge blindeerde motorrijtuigen naar het station vervoerd. Er gebeurde niets bijzonders bij. Nabij de remises en op hei Plein stonden reeds veel minder belangstelling dan de vo rige ilagen. Zelfs de beide posttrams hebben niet meer gereden. Voor nieuwsgierigen raakt er nu zoo langzamerhand de aardigheid af. Slechts de posters, die zes uur dienst doen en dan door een andere ploeg worden afge lost, honden wacht, Aan den hoofdcommissaris van politie werd een som van 50 toegezonden voor de polilie-agenten als blijk van waardeering voor het optreden der politie op het Plein. Langs den weg was er gisteren wat politie op de been, de wagens werden door politie ou rijksveldwachters begeleid. Ongeregeldhe den vielen er niet voor. De achtergebleven 70 Duitscliers worden, nu terwijl het straatverkeer geheel stilstaat- op het terrein van de remise aan de Laan van Meerdervoort zooveel mogelijk geoefend in de bediening van de motorwagens. Het is het voornemen van de directie van de H. T. M., den dienst niet te hervatten, voor en aleer zij de zekerheid beeft, dat zulks kan geschieden zonder schade aan haar ma teriaal en gevaar voor het bedienende per soneel. Dagelijks melden zich er sollicitanten aan ter inneming van de door de staking oplen- gekoinen plaatsen. P. M. Moulijn, ingenieur van de H. T. M„ verzekerde aan den corresp. van de N. R. CL, dat de berichten als zouden de Duitsebe bestuurders belangrijke schade hébben toegebracht aan de dioor hen bestuur de wagens, geheel uit de lucht, gegrepen zijn. De heer Moulijn zelf is belast met bet exa- mineerten van de afgerichte bestuurders. Acht hij dezen geschikt, dan geeft hij daarvan een schriftelijke verklaring af aan de directie van de H. T. M. Een zuiver formeele kwes tie, gelijk men ziet; de heer Moulijn neemt door zijne verklaring de verantwoordelijk heid op zidh, dat hij de onder zijn leiding geoefeuden voldoende voor den taak van be stuurder berekend acht, zoodat bü eventueele ongelukken de schuld niet op de onbekwaam heid of onvoldoende ervaring geschoven kan worden. De Llaagsche Tramwegmaatscbappü was voornemens heden den dienst op lijn 8 (Plein- Sclieveningen) te hervatten met een 6 A 7-tal wagens met aanhangwagens. De dienst op de stoomtram Den Haag- Delft zou reeds om 9 uur aanvangen. De relletjes die 's avonds vooral op het Plein plaats hadden, werden voornamelijk veroorzaakt door 12 A 13-jarige jongens, die door allerlei baldadigheden bet de politie zeer lastig maakten. Toen zii daarmede ook gisterenavond be gonnen, pikte de politie de belhamels in en zoo werden omstreeks ,9 uur een 25-tal jon gens tegelijk opgepakt en naar het bureau aan de Nieuwe Haven gebracht, waar zij na opgave van naam enz.,gefouilleerd werden en zij, die als belhamels bekend waren, werden opgesloten in de cellen, terwijl de anderen bij groepen onder bewaking werden gesteld in verschillende lokalten. De ouders werden gewaarschuwd. Tot zoo lang bleven de meeste jongens op het bureau. Omstreeks 10 uur waren een 50-tal van die belhamels in handen der politie. Bij het opbrengen van sommige groepjes jongens drong bet volk van hel Plein mede de Korte Houtstraat in, maar dan keerden de agenten die achter do arrestanten liepen, zich onverwacht om en veegden met sabelsla gen en raak aankomende klappen met den gummistok de straat schoon en was er geen kans meer voor hen die wellicht in den zin hadden, de jeugdige arrestanten te ontzetten. Verschillende personen liepen daarbij ver wondingen op. Op liet Spui werd een schippersknecht Dins dagavond door een sabelhouw aan den linker- voorann verwond; ren 27-jarige scheepskapi tein kreeg een sabelhouw over de linkerhand: in de Wagenstraat kreeg een kleermaker een schedelwond door een sabelslag; éen kantoor bediende kwam te vallen en ontwrichtte den rechterschouder; de luik-adjudant van het 15e reg. infanterie kreeg in de Wagenstraat een sabelhouw tegen bet voorhoofd. DE TOESTAND OP ATJEH. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint „In verband met den moord op den onder- opzichter .Heins zijn militairen in auto's naar Lhong vertrokken. Do gouverneur ging per stoomer derwaarts. Gisternacht is eenmarschbivak in Oenga overvallen, waarbij ee\\ fuselier, sneuvelde." De toestand in de 'zuidelijke nederzettingen van Groot-Atjeh en het noorden van de onder- afdeeling Poeloo Raja blijkt toch verre van zui ver te zijn, merkt het Hbld. op. Lam Nó, waar luitenant Van Kregten den dood vond, Lhong en Oenga, waarvan in boven staand telegram sprake is, liggen alle in ge noemde streek. Het ligt voor de hand dat tus sehen die verschillende feiten verband gezocht moet worden. De mogelijkheid bestaat dat men hier te doen beeft met een optreden van de zelfde lieden, n.l. de moordenaars van Van Kregten. Wellicht hebben dezen eene bende ge vormd, die nu bier dan daar haar slag tracht te slaan. De afstand van Lhong tot, de Oenga- rivier, waartusschen Lam No is gelegen, be draagt slechts 20 kilometer. GHINEEZEN IN NED.-INDïë. Reuter seint uit Batavia: ,,De Ohineescbc kolonie deed een telegrafisch beroep op dc Cliinoescbe regeering, met verzoek krachtige maatregelen te nemen tegen het. doodschieten van spelers en den inval iu <1° kolonie door de Nederlandsche politie." Een krasse bedevaartganger. Woensdag vertrok de heer J. van Hccrtum te Schijndc! voor de 72ste.maal met de Vughtscho bede vaart naar Kevelacr. Deze krasse oude man (hij is reeds 92 jaar) is nog steeds als broe der ine es tor bij die processie in functie en zorgt nog voor de uitgifte en afrekening dei- spoorkaartjes. Lang voordat de spoorwegen in dit gedeelte van ons land bekend waren, trok hij jaarlijks met de Viiglhtsche processie te voet naar Ke veile er, meldt de Tel. Moordaanslag. De varkenskoopman -T. Hottengfeld, uit Ooltgensplaat, had eenige we ken verkeering met H. Remer, werkzaam op de tabaksfabriek van Van Nelle, te Rotterdam. Gisterenmiddag wachtte bij baar op, en loste drie revolverschoten op baar .Hij bracht baar een schamschot toe aan het hoofd. De dader werd gegrepen, bet meisje naar bet ziekenhuis vervoerd. Brand. Te Wognum (N.-H.) is afgebrand de kapberg van den heer P- Be aangrenzende woning werd behouden door de brandweer. Onweer. Tijdens het onweder van Dinsdag middag sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van Schcffer in de buurtschap Zevenhuizen nabij Apeldoorn. Na de beide windvoeren ge splinterd te hebben werd een gat in den grond geslagen vlak voor een 15-jarigen knaap, die geruimen tijd bewusteloos bleef. Te Loenen op de Veluwc sloeg de blik sem in de woning van zekeren II. In het woon vertrek werd zeer veel schade aangericht, daar vele huismeubelen op den vloer en aan den wand werden vernield. De bewoners bleven met den hevigen schrik vrij. Ook sloeg de bliksem in de woning van J. H. Bourgondiën te Silvolde, gem. Wisch, meldt het Hbld. De bliksem sloeg een gat in den zolder, vernielde de kachelpijp in de keuken en richtte door het geheele vertrek schade aan. De vrouw des huizes, die juist, haar kind verzorgde, klaagde later over pijn. Brand werd niet ver oorzaakt. Ongeluk. Bij het passeeren van geacci denteerd terrein op de Leusderhei overkwam den monteur-iurijder W. van W. van de fa brieken Eysink te Amersfoort het ongeluk over deu kop te slaan, doordat v. W. te sterk remde. Zwaar gewond werd bij per auto naar het Stl Elieabebbsgaetimife vtervoerd, waar lichte hersenschudding werd geconstateerd. MIDDENSTANDSBOND. Gisteren vergaderde te Dordrecht de Ne- derlhndsdhe Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven den en van den Industriee- len Middenstand. De heer H. de Graaf, voorzitter van dc Dordtscfoc Winkeliorsvereeniging, hield de begroet-ingsrede, waarin bij de afgevaardig den verwelkomde in de Merwedeetad, waar na de voorzitter, de heer Menwsem. de ope ningsrede hield, waarin hij o.m. sprak over de uittreding van de R. K. Vereenigingen uit den Middenstandsbond. Hoewel hij het betreurt, dat deze weinige vereenigingen zonder dat door het bestuur van dien Bond iets werd gedaan, dat daartoe aanleiding gaf, het noodig vonden weg te gaan, is toch bet feit, dat de Middenstands hond zijn sociaal-economische taak nu heter kan volgen dan vroeger, van zeer groot be lang voor de verdere ontwikkeling van de Mid d eiistan dsbe we ging in Nederland. En daarom juicht spr. bet toe, dat de Mid dens tandsvereenigingen, welke in de eerste plaats een confessioneel doel voor oogen had den, uit onze organisatie zijn getreden. Hef zal in de toekomst blijken, dal: dit uittreden gelen verlies doch veeleer een aanwinst zal bet eekenen. Volgens de Tel. spreekt mr. Arts. uit Til burg, de werasehelijkheid uit, dat de katho lieke vereenigingen, die den Bond hebben verlaten, daarin weer zullen terngkeeren. Spr. betreurt de meening van den voorzitter. Hij zelf is afgevaardigde van een specif iele katholieke vereeniging en hij hoopt dat de voorzitter een geruststellend woord zal sprej ken. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. De voorzitter had in zijn huidewoord opge wekt tot het geven van bijdragen voor het. monument-Thomson. Tijdens de bestuursver kiezing werd daarvoor 50 opgehaald. De vergadering keurde het verslag van de commissie van administratie van den pen ningmeester goed. Er is over 'I vorig jaar een batig saldo van 1257.50. De penningmeester, de heer J. Das, lidht vervolgens de ontwerp begrooting toe. Zii sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 4375. De voorzitter doelt mede, dat de heeren L- B. J. Gorris te Amsterdam, H. Hermens Moons te Roermond, Meyer van Berg te Hee renveen en Ed. J. Sehuunnann te Rotterdam hij enkele candidaatstelling zijn herkozen tot lid van het hondshestnur. Tot nieuwe bestuursleden worden gekozen de heër'eii M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, Am sterdam en P. W. M. Hoegen van Hoogelan- de, Middelburg. Aan de orde kwam daarna de herziening ■der et atat-en va.11 den. JBond. In. vier** civil lerule artikelen worden wijzigingen voorgesteld, waarvan de bedoeling is het arbeidsveld en de bemoeienis van deu Bond nog verder uit te breiden. Na uitvoerige discussie wordt de voorge stelde statutenwijziging zonder hoofdelijke stemming aangenomen en in verhand daar mee ook de wijziging van het huishoudelijk reglement. GEWISSELDE STUKKEN. Het Wetsontwerp-Aalbcrse. Het afdeelingsonderzoek van het voor stel van wet van den lieer Aalberse tot. aanvulling van hét wetboek van strafrecht met een nieuw artikel ter bestrijding van de oneerlijke mededinging, heeft tot een aantal opmerkingen en beschouwingen aan leiding gegeven. Het voorl. verslag meldt: Terwijl de waardeering voor de indiening van dit wetsontwerp 'in hooge male uiteen liep, bestond er vrijwel eenstemmigheid'wat betreft het oordeel over de verdiensten dei- Memorie van Toelichting. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de voorsteller zijn voorstel op scherpzinnige wijze heeft toe gelicht en daarbij blijk heeft gegeven van groote kennis van het onderwerp. Wellicht had, naar eenige leden opmerkten, de toe lichting nog in waarde gewonnen, indien zij vergezeld was gegaan van een overzicht dei- wettelijke maatregelen, die zoowel hier te lande als in het buitenland reeds ter be strijding van de oneerlijke concurrentie zijn tot stand gebracht. Dc strekking van het voorstel, voor zoo ver die kan worden aangeduid als het te gengaan van slechte practijlcen in den han del," had aller sympathie, maar over de vraag of aan een wetsontwerp, dat speciaal beoogt de oneerlijke concurrentie tegen te gaan groote behoefte bestaat zoo groot, dat er zelfs aanleiding is het recht van parlementair initiatief toe te passen, werd verschillend gedacht. Uit een technisch oogpunt zouden eenige leden de bepaling zoo willen redigeeren, dat niet eenvoudig „een handeling tot mislei ding'' strafbaar wordt gesteld, wat vrijwel hetzelfde is als een poging tot misleiding, maar een handeling, die in haar aard ie gekarakteriseerd. Zij dachten zich een om zetting van de bepaling in dezen zin, dat zij komt te luiden: „Hij, die met het oog merk om het publiek of een bepaald peroson te misleiden, eenige bedriegelijke handeling pleegt tot vestiging, behoud of uitbreiding van zijn handelsdebiet, wordt, indien... enz." Eindelijk wekte de strafmaat, in het arti kel voorkomende, hij verscheidene leden be denking. Jéij achten die te hoog ia var- houding tot den betrekkelijk onsch«W»en aard, die vele handelingen onder het artikel vallende, kenmerkt. Blijft het artikel in zijn omschrijving ongewijzigd, dan behoort huns inziens de strafbepaling aanmerkelijk te worden verzacht. HALFWEG. Concert. Donderdagavond half 8 uur geelt dc muziek voreeniging „Eensgezindheid" een openbaar concert in haar pas geplaatste tent nabij de kluft alhier. Het ligt in de bedoeling der vereeniging gedurende eenigen tijd geregeld jedore week daar ter plaatse een concert te geven. ZANDVOORT. Door den, bliksem getroffen. ln de duineti onder deze gemeente is gis terenmiddag, tijdens het hevige onweder een ernstig ongeluk gebeurd. Van een ploeg arbeiders, daar werkzaam, weiden dooi- den bliksem drie man neerge slagen. Do 19-jarige K., uit Heemstede, was onder de kin getroffen en werd onmiddellijk gedood. Zijn lijk werd naar de ouderlijke woning te Heemstede overgebracht. De twee andere getroffenen waren bewusteloos en ge deeltelijk verlamd. uurwerk op het strand. Bet aangekondigd© vuurwerk, ie geven ter gelegenheid van do Algemeene Vergadering van deu Nederland- schen Aannemersbond, dat „in 't water dreig de to vallen kon, toen oin aeht uur de buien Ophielden, toeli doorgaan. Van af het terras van het Ivurhaus volgden 'n 250 aa.nneniers het prachtige vuurwerk, dat telkens de zee in een eigenaardig-, maar fantastisch lieht zette, Langs de boulevard was een groote menigte toeschouwers geschaard. Een prachtig slotstuk besloot om kwartier na elf uur dit welgeslaag de vuurwerk. Politiebond. Woensdagavond vergaderde in caié „Zomerlust" alhier de onderafd. Kenaemerlaud van den Alg. Ned. Politie bond. Voor dc ten 7 uur te houden verga dering had des middags van 3—5 uur in de duinen een schietoefening op de revolver plaats gehad. Na cle opening werd voor lezing der notulen der vorige vergadering gedaan eu deze werden onveranderd goed gekeurd. Besloten werd, om in de winter avonden, op iedere vergadering, één uur voor aanvang yoor de leden een lezing over verschillende wetten te houden. Tot afge vaardigde en plaatsvervanger naar de Alg, Verg. Afd. N. H. werden benoemd J. Dings- hoff en C. H. Kempen. Besloten werd om den jaarlijkschen schiet wedstrijd en feestavond te houden te Bloe- mendaal op 18 Augustus e.k. HILLEGOM. EEN K. K. VOLKSBOND OPGERICHT! Gisterenavond werd in café „Flora" een vergadering gehouden inzake bespreking R. K. Volksbond. Deze vergadering was tocgan- kelijk voor alle R. K. georganiseerden. De belangstelling was flink. De ZeerEerw. Pas toor op-ent met den Chr. gyoot. BUorna. ae.fc de heer B. N. Loerakker, voorzitter van den Bes tuur dershond 't doel dezer vergadering uit voerig uiteen. Monseigneur wil den R. K. Volksbond, als gehoorzame kinderen is dit woord genoeg. Maar hoe die Volksbond er komen zal is niet onverschillig. In de be stuursvergaderingen is geadviseerd, dat de R. K. .Vakorganisaties te Hillegom collectief zul len aansluiten. Waar 10 jaar zoo hard ge ploeterd is om 't R. K. organisatie-leven op zulk een hoog peil te bréngen als 't hier staat, id'-aar zullen wij eischen dat, als die .Volksbond er is, in onze statuten nooit be paald wordt, dat als we actie voeren we eerst moeten komen bij 't Centraal Bestuur van den R. K. Volksbond. Spr. roept daarom alle georganiseerde R. K. arbeiders op, om op hun post te zijn, den avond van oprichting, opdat er een Bestuur gekozen worde, uitsluitend uit de georgani seerde arbeiders. We zullen toejuichen alle Ka tb. er in, doch niet als gezagvoerders de genen die niet kunnen werken in den geest der organisaties. Wij hebben aan Mgr. geen bezwaren oj> te geven; onze wenschen zul len duidelijk aangegeven worden in de sta tuten, die we inzenden. En als 't Oentr. Be stuur, vroeg de Pastoor, uwe statuten niet goedkeurt'? De heer Loerakker, antwoordt hierop dat ,Vij ze in elk geval aanvaarden, hoe 't C. B. ze ook wijzigen mag. Doch is er de R, K. Volksbond, dan vaardigen wij ook onze mannen af naar den Oentralen Raad en dan zullen wij daar trachten te ver krijgen dat wo een afdeeling krijgen, zooals men liet wenscht in Hillegom, doch waarvan ook andere afd. de vruchten zullen plukken (applaus). Ten slotte verklaarden alle aanwe zigen zich vóór 't stichten van een afd. R. K. Volksbond. De definitieve oprichting geschiedt binnen één maand. Na nog een opwekking om allen op den oprichfcingsavond aanwezig' te zijn sloot de heer- Loerakker dezen vruchtbaren avond met den Ohr. groet. Noot van de Redactie. Het komt ons voor, als wij dit verslag goed begrij pen, dat men in Hillegom over het karakter van den Ned. R. K. Volksbond een verkeerd oordeel heeft. Met vakactie laat de Bond zich niet en nooit in: dat is een zaak der, zelfstandige vak vereenigingen. HOOFDDORP. Het Concours Hippique. Gisteren werd al hier bij prachtig' weder het jaarlijksch con- eours-hippique gehouden, dat te 10 uur door deu burgemeester, Mr. Slob, eerevoorzitter van „Vooruit", met een feestrede in Hotel do Beurs geopend werd en werd opgeluisterd: door de muziek van het 10e Reg. Infanterie to Haarlem. De uitslagjen zijn: 1. Concours van ingespannen, goedgekeur de, niet aan ooraage lijdende dekhengsten: le prijs B. Biesheuvel, Haarlemmermeer, met Tanered; 2e prijs H. F. Bultman, Haar lemmermeer, met Maitrank; 3e prijs A. Colijn. te N.-Ams-tel, met Manuel. 2. Concours éénspannen van de best in tuig gaande handelspaarden. le pTijs Joh. Lainers, Elden, met Good Luck; 2e prijs E. Oly, Haarlemmermeer, met Cicero; 8e prijs C. Verboom, Bodegraven, met Marie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2