NIEUWS Uir DEN OMTREK. Berichten reeds geplaaist in nnzc vorige nplage. UIT DE ZAANSTREEK. Rechtszaken KERKNIEUWS. Van övera!. Spr. weet dat zoo niet. Spr. is er niet voor om het teveel dat nu bestaat bij de U. L. O., over te plaatsen naar het gewoon lager onder wijs. Wat er dan moet gebeuren? Spr. wijst er op dat de toestand hetzelfde blijft of het voorstel van B. en W. wordt aangenomen of niet. Het aantal leerlingen op de U. L. O. S. blijft hetzelfde, en dat der gewone lagere school blijft ook hetzelfde. Ook de totalen blijven dezelfde. Er moet dus plaats gemaakt worden voor de leerlingen, en gewacht tot er wellicht meerdere ruimte is. Het adres der ouders besprekende, zegt de heer Nagt- zaam dat er maar drie bij zijn, die kinderen op die school hebben. Een groote verminde ring van 'het aantal op die school zal dus niet plaats hebben. De heer TIMMER wijst er op dat de School commissie niet meegaat met het voorstel om de school no. 1 op te heffen. De gronden, reeds ontvouwd door den heer Nagtzaam, brengt spr. nog eens naar voren. De meening van de schoolcommissie is dat het beste is om de school tc laten bestaan en daar ook onder te brengen eenige klassen der U. L. O. Maar spr. voelt voor de motie van orde der heeren Nagtzaam e.?., omdat het daarom aan B. en W. mogelijk wordt, nog eens te onderzoeken op welke wijze in de behoefte aan schoolruimte voor U. L. O. of die van gewoon lager onderwijs kan worden voorzien. De heer HEERKENS THIJSSEN vraagt antwoord op de vraag: waar willen B. on W. been met de kinderen van school no. 1? Aan vankelijk dacht spr. dat vele tegenwoordige leerlingen ov,er zouden gaan naar de U. L. Ch ook al, zoo voerde spr. b.v. aan, daar de school 'in 't Kleverpark nooit gebloeid heeft en omdat met de bevolking daar een U.L.O. lx?tcr over£6ii zou. IvOincii. JDoöb uo U. Ij. O. school zal niet hoofdzakelijk door die leerlin gen bevolkt worden. De ouders, die teekenden, zijn dezulke, zooals spr. verneemt, die leerlingen bij den Iheer Kloeke hebben. De school no. 1 kan niet gemist worden en spr. is een groot vijand van het detacheeren van klassen. Spr. is dat altijd geweest. Spr. vraagt antwoord op zijn vraag en zoo B. en W. niet voldoende weten waar de leerlingen heen moeten, dan zal spr. de motie van de heeren Nagtzaam c.s. willen De beer LOOSJES verdedigt het voorstel van B. en W. Het college is na rijp overleg te werk gegaan. De schoolopzieners zijn ook van Ibun gevoelen. De aanmeldingen in de laatste vier halfjaren hadden gemakkelijk in de andere scholen kunnen worden onderge bracht. Leerlingen uit Schoten kwamen op school no. 1 bijna niet. Op het oogenblik zijn er maar zes of zeven. Dat de meisjesschool in aantal leerlingen achteruit loopt, ligt aan een nieuwe verdeeling van de stad voor de opleidingsscholen. In September zal bet aan tal leerlingen voor U. L. O. grooter zijn dan dat voor gewoon lager onderwijs. De school zal geleidelijk opgeheven worden en dan is het detacheeren van klassen zoo erg niet. Dat i6 heel wat anders als de gewone detachee ring. Spr. adbt omzetting ook gewenscht met het oog op de financiën der gemeente. De heer NAGTZAAM repliceert en houdt O.a. vol dat er een tijd is geweest dat er op die 6Chool juist zeer veel leerlingen uit Scho ten waren. Hij blijft bij zijn voorstel. De heer TIMMER verdedigt nog nader zijn voorstel om de motie der heeren Nagtzaam e. a. aan te nemen. B.v. kan overwogen worden om een zevenklassige school to ma ken van school no. 1. D© heer LOOSJES waarschuwt er tegen, want met op die laatste manier te werk te gaan, zou men de Rijkssubsidie verliezen. De lièer Mr. HEERKENS THIJSSEN heeft nota genomen van de mededeeling van den wethouder dat het maar een 'tijdelijke de tacheering zal gelden en dat heeft spr's be zwaren opgeheven. Hij zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen. De heer BREGONJE zal ook vóór het voor stel van B. en W. stemmen. Het is wel wensclielijk dat er in het Kleverpark een school komt. De motie van de heeren Nagtzaam e. a. wordt verworpen met 22 tegen 6 stemmen De Hertenkamp. De Vereeniging' Koninginnedag heeft aan iet gemeentebestuur verzocht op 3 Augus tus te mogen beschikken over den Herten kamp, tot het geven van feesten. Bij B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. De heer DE BRAAL Vraagt om zulk een plaats te doen uitkiezen, dat er zooveel mo gelijk publiek van zou kunnen profiteeren, als tot nu toe bet geval is. De VOORZITTER zegt dat bedoeld verzoek zoek zal worden overgebracht. De heer NAGTZAAM: Wij zullen voor dit voorstel stemmen. Wij beoordeelen het ver zoek alleen en verder niet. Maar hij vraagt wat de woorden beteekenen van de com missie voor de Hout- en Plantsoenen dat het voor dit doel de Hertenkamp wil ge ven. Als het beteskent 'dat anderen het niet krijgen, dan is het voor de laatste maal dat wij voor het voorstel stemmen. De beer DE BRAAL: voor jelui is het te klein! De VOORZITTER zegt dat de commissie waarschijnlijk bedoelt, dat met het geven van vergunningen zeer zuinig moet worden omgegaan. De heer POPPE wijst er op dat het nu wel toegestaan wordt en verleden jaar aan Öe Geheel-Onthouders niet. Toch Was het laat ste doel hem meer sympathiek dan het eerste. De VOORZITTER. Dat zal hierin zitten dat Uwe begrippen van zuinigheid niet strooken met die van den gehoclen Raad! Het voorstel werd aangenomen. Geheel-onthouders. Het verzoek van Re afd. Haarlem van den Ned. Christ. Geheelonthoudersbond om een Schoollokaal aan dè Nassaulaan voor Zoai- Üagtsscbool stellen B. en Wj. voor van de hand Ife wijzen, omdat inwilliging met het oog UP art. 8 'der O* W:. in verband met de Statuten van dien bond, waarin „drankbestrij ding" als zijn doel is gesteld, niet wel mo gelijk ia 'i t De heeren Poppe, Nagtzaam, De Braai en «oosten verdedigen het verzoek en doen een j^ootstel om bet in te willigen. De heeren rVPP®, Nagtzaam en Öe Braai voeren het ™oord. De laatste durft de wetsverkrachting] wel ban. Do heer Nagtzaam Éegt dat men ®en onrechte bang is voor het wöord pro paganda. Geldt het onderwijs, dan wordt het K,., ?p®kTanwordt het woord propaganda ge- t dan schrikt-men. In de practijk komt «et d|) hetzelfde neer. De heer de Braai wees er op dat indertijd een verzoek van onderwijzers wel toegestaan werd. De heer SCHRAM verdedigt ook het ver zoek alsook de heer Bregonje. Deze meent dat de aandacht Vooral gevestigd moet wor den o|p het geven van onderwijs, en Vreest niet dat daarom alle verzoeken tot het geven van onderwijs zullen moeten worden inge willigd. De heer SLINGENBERG meent dat in geen geval bet grondwettelijk bezwaar geldt voor het voorstel der (raadsleden. ■rDe VOORZITTER geeft dat toe. Ook de heer BREDA KLEIJNENBERG ver dedigt het verzoek. De heer LO'OSJES, betoogt 'dat allerminst het feit dat de vereeniging op christelijken grondslag staat reden was voor de weigering. Men verwacht niet dat de menschen slechte dingen zullen doen, doch het is de moeilijk heid, (die voor latere aanvragen wordt ge schapen. De heer ANDREAE verklaarde zich vóór heb verzoek. De heer v. STYRUM bestreed het verzoek op grond van art. 8 der grond wet. De VOORZITTER maakt nog 'de opmerking dat de vereeniging bijzonder onduidelijk is in haar redactie. Dat is de vorige maal en dat is ook nu gebleken. Het voorstel v. B. en "W. werd verwor pen met 21 tegen 7 stommen, waarna het voorstel van de vier raadsleden, werd aan genomen zonder hoofdei, stemming. Overdracht straat. B. en W. stellen voor onder bepaalde voor waarden over te nemen van de Binnenl. Expl. Mij. den voor straat bestemden grond, lig gende bij den Verspronckweg tot aan de Bre- derodestraat. Goedgekeurd. N. V. Haarl. Machinefabriek. De Directie der N. V. Haarlemsche Machine fabriek voorheen Gebrs. Eigee heeft onder mededeeling, dat zij de schoeiing aan den wal voor hare fabriek gedeeltelijk wensdhit tel 1 doen vernieuwen en op den walgrond voor de fabriek een fundatie ten behoeve van een later te plaatsen electrische vaste draaikraan wensebt te doen maken, de daarvoor noodige vergunning verzocht. Tegen inwilliging van dat verzoek bestaat geen bezwaar. Goedgekeurd Benoemingen. Tot lid van de commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onder stand werd benoemd bij (herstemming de heer J. C. Poppe met 15 stemmen. De heer An- di-eae verkreeg 13 stemmen. Tot tijdelijk leeraar in geschiedenis aan het gymnasium werd benoemd de heer A. Noé, allhier; tot idem in plant- (en dierkunde Dr. A. H. Blaauw, alhier; tot tijdelijk leerares aan de Meisjesschool M. O. werd benoemd mej. J. C. C. Postma, den Haag; tot onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. no. 1 de heer W. Scholbeni, Eet D'oornl; tot idem aan school no. 10, de heer C. Kik kert, te den Helder. Rondvraag.' De (heer NAGTZAAM vraagt welke regels gelden voor het geven van verlof aan onder wijzers. Er is o.m. aan een onderwijzer, die te Btiissum tot gouverneur bij een familie be noemd was, verlof voor een jaar gegeven. Ook aan een anderen onderwijzer werd verlof gegeven en nu doet zich het geval voor dat aan een onderwijzer die te Amersfoort tijde lijk voor een jaar benoemd is, en daarom verlof vroeg, dit verlof is geweigerd. De heer LOOSJES antwoordt dat B. en W. verlof geven in bepaalde gevallen. Zoo is aan. den heer Noé verlof gegeven om zich voor te bereiden voor bet doctoraal; aan een an der onderwijzer is eveneens verlof gegeven om studie-redenen. Den onderwijzer, di© te Amersfoort was benoemd, werd dit niet ge geven, omdat het toch niet aangaat, dat een onderwijzer, die tijdelijk benoemd is, wanneer het hem (of hij) na een jaar niet bevalt om' achterdeurtje wordt gegeven om in Haar lem terug te komen. Dat is niet in het belang der gemeente, maar zuiver een persoonlijk belang. B. en W. hebben dan ook besloten om zulk verlof niet meer te geven, ofschoon zij niet zeggen het nooit meer te zullen doen. De beer NAGTZAAM vergelijkt de positie van den tot gouverneur benoemden onder wijzer en den onderwijzer, die te Amersfoort is benoemd. Hij meent dat beiden een betrek king hebben gekregen en nu gaat het niet aan om den een verlof te geven en den an der niet. De heer LOOSJES betoogt dat de onder wijzer verlof kreeg voor studie en is dit niet het geval, maar werd hij benoemd tot gou verneur, dan heeft hij B. en W. een rad voor de oogen gedraaid. Een reden tie meeri ©pü; geen verlof meer fe geven. De iheer NAGTZAAM zou liever zien dat dan het verlof maar aan iedereen geweigerd werd. De heer LOOSJES zegt dat B. en W. zieh de vrijheid voorbehouden om naar bevind van omstandigheden te handelen en zich niet door iemand laten voorschrijven hoe zij doen moeten. De Raad gaat daarna in geheime zitting over. HAARLEM. AANRIJDING. Dinsdagavond ongeveer e uur wera een meisje W. genaamd, dat spelend de Bóeren- steeg pit kwam lóopen, op de Voldersgracht dooïi een groentenwagen aangereden, waar door het kind verwondingen aan het hoofd bekwam. De bestuurder van den wagen, die geen schuld aan het geval had, bracht het meisje naar, huis. GEMEENTERAAD. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burge meester, jlhr. mr. W. B. Sandberg. Afwezig waren de heeren Rinkema, Brueh, Petrie, van Rossum en Hulswit. Het nieuwgekozen raadslid, de heer J. Joos- ten, legde in handen van den burgemeester de beloften af en werd met enkele woorden verwelkomd. De heer Joosten nam plaats naast den heer Poppe. De notulen werden goedgekeurd, alsmede het officieel raadsverslag, na een opmerking van d'en heer de Braai. Aan den (heer D. Kuiper werd, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer. De begrooting voor de stadsapotheek, dienst 1915, werd goedgekeurd. De heer NAGTZAAM vraagt een inlich ting over het voorstel tot af- en overschrij ving op de begrooting van het gemeente-gas bedrijf. De heer N. vraagt hoe het hoogeré bedrag van verbruik voor openbare verlich ting is ontstaan. De heer MODOO antwoordde dat die post met opzet wat laag wordt genomen, om haar later wat hooger te kunnen nemen. Het zal veel aan het persgas liggen. Do heer NAGTZAAM repliceert. De heer HEERKENS THIJSSEN sluit zich hij de opmerking des heeren Nagtzaam aan. Met het antwoord over het persgas kan spr. wel vrede hebben. Wat anders is het tweede deel van het antwoord des heeren Modoo. Spr. dringt er op aan dat de hoofden van takken van dienst wel degelijk rekening hou den met de begrooting. Om de post expres wat laag te houden om haar later weer te verhoogen, vindt spr. geen riehtige manier van doen. De heer MODOO antwoordt nog. De post wordt goedgekeurd. Deelneming Congres. B. en W. stellen voor 150 beschikbaar te stellen om een der leden van hun college het „Vierter Internationaler Kongress für Volks- erziehnng nnd Volksbildung" van 25—29 September a.s. te Leipzig te honden te doen bezoeken; De heer NAGTZAAM vraagt om een vol ledig verslag van het verhandelde voor de stadsbibliotheek. De VOORZITTER meent dat de heer Loos- jes den wensch wel zal willen overbrengen. De post wordt goedgekeurd. (Zie vervolg elders in dit blad). GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te bekomen bij: M. Bom, Minnebroedërssteeg 16, portret ten. B. A. de Vries, Frankenstraat 23, een handdoek, B. v. .Velzen, Brouwersstraat 108, een gummiband. P. Baundrechi, Astenstraat 21, een pet. G. Maas, Parklaan 75, een ro zenkrans. H. J. Jore, N. Groenmarkt 22, een ring. G. Gigengack, Kromme Elleboog steeg 22, een boezelaar. H. ter Smitten, St. Antoniesteeg 22, een taschje. N. Rooyaard, Rustenburgerlaan 61, een jasje. v. Zonne veld, Leidscheplein 37 zw. (een fazant. M. Blonk, Soplüastraat 2a, een schoentje. ,W. Öe Wijn, Tempelierstraat 14, een broche. M. Harwïjnen, Ged. .Voldersgracht, een armband. A. v. d. Wouwer, Korte Lakenstraat 19, een taschje met inhoud. W. van Tongeren, Gen. Bothastraat 67, Schoten, een 'dameshorloge. J. Wagemans, Kloosterstraat 66, Schoten, een biroche. J. Pietiers, Ruyehaverstraat 10, een horloge. O. Schreuder, Kerkhofstraat 16 rood, een rozenkrans. P. v. Keeteren, Oranjeboom- straat 154, een hondje. j BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 15 Juli. J. JB. Maerten en P. N. v. d. Hart. O. B, v. Duin en H. M, Hetem. H. Kooij' en M. 0. Sleeman- W. Bonman en M. O. Follé. A. A. Jonker en B. Weiland. J. Vader en O. H. de Korte. A. Topper en E. A. Peet. Getrouwd: P. A. v. d. Put en G. J. Slim. P. Smit en J. Koenekoop. Geboren: 13 Juli. z. van A. KeurGroen. z. van O. Steijlvan Norde. 14 Juli. d. van A. M. FiscaliniTraksel. bloemend aal. JuDiieum. Op Zaterdag 25 Juli a.s. herdenkt den heer F. G. Zuidwij k den dag waarop hij vóór 25 jaar op het gesticht Meerenberg' als stoker in dienst trad. NOORDWIJKERHOUT. Lastig geld. Een melkboer alhier ontving een vijf-gulden-stukje in betaling in plaats van een cent. Den volgenden dag kwam men er naar informeeren ©n do man gaf het aanstonds terug- Hij wist nog niet ©ens, dat hij' een goud stuk had ontvangen, doch na zoeken vond hij het in zijn portemonnaie tusechen veel cen ten! BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: leveni. z. Van D. A. v. GravenVan dér Pelt. Overleden: P. ïleijstek, 4 mnd. P. L. Spreeuw, 8 mud. BEVERWIJK. Geboren: z. van J. P. Wag- terAkse. z. van R. MuijsiBakker. z. van G. A. Hooglandvan der Wal. ALKMAAR. Geboren: 13 Juli: van P. O. de Jong en J. S. Staaaen. d. van H. Hekket en S. Bruin. zaandam. Z/aanaamsch© eigenaardigneden Men schrijft aan den „Nederl.": Zaandam heeft vanouds gehad wat het aan trekkelijk maakte: Richtte czaar Peter er niet zijn schreden meermalen heen? Heeft Napoleon niet bewonderend stilge staan op de Zaanbrug, verrukt over het schoo- ne Zaangezicht? Komen niet telkfenjare tal van vreemdelin gen het Czaar Peterhuis je bezoeken? Zijn er niet nog altijd tal van windmolens en groene huisjes? Zaandam rust echter niet op zijn lauweren, doch zorgt telkens voor nieuwe aantrekke lijkheden Zoo heeft het 's Zondags minstens één op tocht met muziek, somstijds twee of drie, en even zoovele meetings. De verschillende lief hebbers van zulke Zondagsvermakelijkheden kunnen hier hun hart ophalen. Het moet voor hen hier een dorado zijn, men kan des Zon dags hier bijna niet met fatsoen over de stra ten gaan. 'tls een herrie van geweld. Dan een „hoogst ordelijke" (I) staking, waar Van met trots getuigd wordt, dat „nog geen enkele ruit is ingeworpen, en nog niemand de hersens is ingeslagen", waarbij men zich bepaalt tot het inolesteeren van rustige bur gers, die voor zich en üe hunnen het brood willen verdienen, zoodat zij uit vrees ten slotte het maar opgeven. Een dagelijksche vermakelijkheid is, dat zij, die nog volhouden te werken, met een politie-escorte w(orden naar huis gebracht, ge volgd door een schreeuwende, zingende, schel dende menigte, terwijl de werkwilligen des nachts het slapen zooveel mogelijk belet, wordt door allerlei geraas té makten. Vervolgens een Dagelijksch Bestuur, dat de internationale zingt: ongetwijfeld iets dat nog nergens is vertoond. Alle deze dingen zijn overbekend. Doch er is nog iets bijzonders te Zaandam, dat niet ieder weet: In zijn wapen is ook een onvolmaakt, schip, en de echte oud-Zaandammers houden zich overtuigd, dat dat onvolmaakte schip een fa tum uitdrukt, waaraan Zaandam nooit kan ontkomen. Er. moet altijd 't een of ander aan ontbreken. Zoo werd voor jaren een brug gebouwd met dubbele klep. 'Zij Was gereed en men zou haar sluiten; doch, o wee, de einden Taakten elkaar niet. Men had wel de wijdte tusschen de hoofden gemeten, doch er niet op gerekend, dat de kleppen schuin stonden) Een orgel moest gebouwd worden; de grondslag werd er voor gelegd en alles op 't keurigst in orde gemaakt: doah toen het or,gel kwam kon het er niet op staan! Een beeld van czaar Peter werd door den czaar aller Russen aan Zaandam geschon ken; het voetstuk werd geplaatst maar toen het standbeeld er op zou worden geplaatst bleek het voetstuk 'te klein! Het nieuwste op dit gebied is echter het nieuwe postkantoor. Door het Rijk is van de gemeente een stuk gronds gekocht, om daarop een nieuw postkantoor te bouwen: er zijn plannen en teekeningen gemaakt en het werk is aanbesteed. De aannemer heeft een keet gebouwd, er is een heistelling ge komen, doch er werd niet geheid. Wat is het geval? Het terrein bleek 'te klein voor het plan, ioui zijn eenige meters te kort, het gebouw! kan er niet opstaan! VAN ELDERS UITSPRAKEN VAN HET KANTONGE RECHT TE LEIDEN. De kantongerecht te Leiden veroordeelde om.: Wegens loopen op verboden grond: P. M. S. te Sassenheim, f 0,50 of 1 mnd. tuchtsch. Wegens dronkenschap: A. S. te Voorhout f 1 of 1 d.; O. Z. tot f 3 otf 2 d.; H. D. Jzn., tot f 3 of 3 dl; P. H. H. tot f 2 0(f 2 d.; N. H„ tot f2 of 2 d.; J. O. de K. tot f 1 of 1 W. A. tot f 2 of 2 d., allen te Noordwijkerhout. Wegens overtreding VisscherijWet: H. v. M., tot f 1 of 1 d., beiden te Sassenheim. Wegens overtreding Motor- en Rijwielwet P. v*. d. H., te Lisse, tot f 2 of 2 d., en voor het meer ten laste gelegde, vrijspraak; J. V. dl 8. Azn., te Noordwijkerhout, tot f 2 of 1 dl; J. P., te Noordwijk, tot f 5 vrijspraak; J. B. v. L., te Heemstede, to of 3 ai, en voor het meer ten laste gelegde vrijspraak; J. B. v. L., te Heemstede, tott f 3 o f 2 dl Wegens rijden zonder licht: J. N. K., te Sassenheim tot f 3 of 3 d. Wegens te Leiden overtreding op den han del van den in- en verkoop van melkC. v. R. te Noordwijk, tot f 1 of 1 d. Wegens te Sassenheim met een motorrijwiel met een grootere snelheid rijden dan geoor loofd is, H. F. L„ tot 5 of 2 d. Wegens te Sassenheim op een rijwiel ge zeten de in beweging zijnde stoomtram vast houden, J. de V„ tot f 1 of 1 mnd. tuchtsch. EEN KINDERHULDE BIJ HET EUCHARISTISCH 'CONGRES. In het „Journal de la Grotte" deelt Mgr. Schoepfer mee, dat er bij gelegenheid van het naderend Eucharistisch congres alle maat regelen getroffen zijn om de kinderen deel te doen nemen aan de feestelijkheden. De dag van Donderdag is daarom speciaal door den bisschop uitgekozen voor een hulde-be- tooging van de kinderen uit het diocees Lour- des. Des morgens zullen zij in hun parochie kerken ter Communie gaan om daarna naar Lourdes te trekken, waar zij tegen den mid dag bij de Grot bijeen zullen komen. Een toespraak zal daar tot hen gehouden worden, na afloop waarvan een Lof zal worden opge dragen. DOOR LOURDES BEKEERD. Dezer dagen is dr. Ohaix, geneesheer fe Moulins, naar Lourdes getogen, om aaü de (H. Maagd dank te brengen voor de radicale genezing van een zijner patiënten, mejuffrouw Ducros. Ofschoon niet geheel en al onga- loovig, was dr. Chaix echter langen tijd een rationalistisch bestrijder van de waarachtig!- heid der mirakelen, welke te Lourdes ge schieden. De volslagen genezing van mejuffr. Ducros, die hij ten doode had opgeschreven, heeft hejta echter geheel bekeerd. In het „Bureau des Constatations" te Lour des heeft dr. Ohaix volgens de Tijd, de vol gende verklaringen afgelegd: Over mej. Ducros hadden al mijn colle ga's, met wie ik consult had gehouden, het doodsoordeel geveld. Ik zou u beter kunnen beschrijven, wat zij wel dan wat zij niet had. Zij was niet alleen lijdende aan een snel vor derende borstziekte, die haar longen verniel de, maar ook aan zweren in de maag, been gezwellen, zweren in den rug en andere kwa len, vermeldt in het certificaat d.d. 19 Juli 1913 afgegeven. Het graf wachtte reeds lang op (dit door ziekten ondermijnd lichaam, en toen zij verklaarde, naar Lourdes te willen vertrekken, heb ik haar niet levend terug verwacht. Den 6en Augustus 1913 ontving ik een telegram, dat zij volslagen genezen was, na een bad in de piscine. Ik geloofde het niet en. lachte erom. Toen de berichten over haar genezing aanhielden, dacht ik, dat zij misschien tot een der velen behoorden, die, volgens mijn meening uit die dagen, door een laatste krachtsinspanning en wat suggestie! eenige verlichting hadden verkregen. Zij keerde terug en ik ging haar onderzoe ken, nog steeds volslagen ongeloovig omtrent de werkelijkheid van haar genezing, waar over ik mij tot een mijner collega's nog spot tend uitliet' toen ik mij reeds op weg be gaf naar haar woning. Ik meende haar te bed te vinden, maar zij kiwam mij tegemoet en lachte om mijn verbazing. Ik onderzocht haar en vond haar wonden gesloten, hare zweren verdwenen, van de wegvloeiende kwa de, sappen geen spoor meer, de borstkas scheen hersteld, haar geheel© lichamelijke gestelte nis herboren. Tk vas verbluft en vroeg mij' af, of ik nio( geostesverwarring leed. Toen ik wat kalmer geworden was, onder zocht ik haar opnieuw zeer kritisch en nauw keurig. Er moest iets abnormaals met haar gebeurd zijn. Volgens de wetten der weten schap kon ik haar plotseling herstel niet ver klaren, ik tastte het. wonder met den vin ger. Ik t.-iep mijn collega's, die de patiënte met mij verzorgd hadden, voor ©en gezamen lijk onderzoek bijeen. Zij wilden eerst niet komen, een vroeg me of ik gek geworden was door te spreken van een miraculeuze genezing. Ten slotte kwamen en onderzochten ook zij en stonden verbaasd over een genezing, die zij nie't konden loochenen, maar evenmin verklaren. Vóór baar vertrek naar Lourdes had ik mej. Ducros gezegd: „Als gij daarginds ge neest, zal ik het volgend jaar opnieuw mei u naair Lourdes gaan." Ik verwachtte toen niets anders, dan dat de arme zieke hier sterven zou. Nu haar genezing een voldongen feit is, ben ik 'hierheen gekomen om mijn belofte te höuden. Ik moet bukken voor de feiten en erken de miraculeuze genezing var. mej. Ducros, die menschel ijkerwij ze ongenees lijk was De moord op het Oostenrijksclie vorstenpaar. Pater Puntigam S. J., die aan het stervende paar te Serajewo het H. Oliesel heeft toege diend, hield Dinsdagavond te Weenen voor 500C toehoorders een conferentie, waarin hij ook hel afsterven van den Ostenrijkschen troonopvol ger en zijne gemalin ter sprake bracht. Zijne woorden maakten een diepen indruk. Volgens de „Reichspost" verhaalde de gewijde redenaar o.m.: Zondag voor acht dagen hielden de aartsher tog-troonopvolger en zijne gemalin hun intocht in de hoofdstad Serajewo, waar zij met grooten jubel ontvangen werd. Maar ouder de juichende menigte bevonden zich reeds de moordenaars, in de hand het moordwapen en in den zak hun judasloon. Eenige oogenblikken later.... een bom, twee schoten.... en onze hoop en onze trots werden vernield. Ik kan het niet beschrij ven, maar wil slechts zeggen, wat ik in die oogenblikken beleefd hebt. Toen de aanslag ge pleegd was en de menschen uit-een waren ge stoven, vroeg ik mij af, of wel een priester aan wezig was? Ik snelde naar den Konak, wijl ik hoorde dat de troonopvolger gewond was en it hem de vertroosting van den godsdienst wilde brengen. Toen ik in den Konak aankwam hoor de ik, dat beiden doodelfjk gewond terneerla- gen. En ik stormde de kamer binnen, waar de hertogin lag, bleeken zonder beweging. Ik gal haar de voorwaardelijke absolutie en begaf mij daarna in allerijl naar de tweede kamer, waar de aartshertog lag. Ik gaf ook dezen de abso lutie. Toen iemand vroeg, of niet het H. Oliesel zou worden toegediend, spoedde ik mij naar de dichtbijgelegen kapel van de Franciscanen en diende eerst den troonopvolger en daarna de hertogin dit H. Sacrament toe. Vele generaals en leden van de hofhouding stonden rondom het sterfbed. Zij weenden en baden. Toen de aartsbisschop was binnengetreden, werden de beide dooden naast elkander gelegd op een bed. Zooals de edele hertogin haar echtgenoot in het leven heeft gevolgd, zoo is zij met hem den dood ingegaan. Men had haar gewaar schuwd, toch niet mede te reizen, wijl er gevaar dreigde. Toen zeide zij: „Wanneer er gevaar dreigt, dan ben ik juist op mijn plaats bij hem 1" Daarna wilde men het programma wijzigen en zoo inrichten, dat zij beiden, van elkander ge scheiden, in afzonderlijke automobielen hun be zoek zouden volbrengen. Maar zij wilde dat niet, zij verlangde haar echtgenoot te vergezel len. Toen de troonopvolger na den eersten aan, slag den verwonden luitenant Merizzi wilde be zoeken, zid zij: vFrans, ik ga met je mee!" En zij volgde hem in den dood.En ook in den dood met bem vereenigd, maakt zij met hem de allerlaatste reis. Men wilde haar lijk van dat van haar dooden gemaal scheiden, maar. dit heeft onze Keizer niet toegelaten en wij zijn hem daar van harte dankbaar voor. Zulk een moedigen en schoonen dood van een aartshertogelijk paar zal men niet licht in de Oostenrijksche geschiedenis vinden. Zij hebben zulk een mooien dood gehad, omdat zij ook een heerlijk leven samen geleid hebben. En dat 1© ven zal voor ons, Christenen, een voorbeeld zijn. De hertogin was een toonbeeld van vroom heid en deugd en ook het leven van den aarts hertog was buitengewoon godsdienstig. Dagelijks verrichtte hij op zijne knieën zijn ochtend- en avondgebed, en lederen dag ver richtte hij, met de acte van berouw, ook de acte, dat bij zijn vijanden vergaf en dat hij den dood uit Gods hand wilde aannemen, wan neer, hoe en waar het God beliefde. Dagelijks ook woonde hij de H. Mis bij en op iederen eersten Vrijdag van de maand ontving bij de H. Communie. Hij betoonde zich steeds een groot vereerder van het H. Hart en van de Moe der Gods, en een van de ijverigste bewonderaar» van de groote processie bij het Eucharistisch Congres is hij geweest. Ook was hij een groot Maria-vereerder. Ge durende de laatste H. Mis, op den dag vóór zijr dood, welke Mis hij te Hidze bijwoonde, bad h\ lang bij het Maria-beeld van de Mater admira- bilis, dat op een zij-altaar stond. Het scheen', alsof hij een voorgevoel had van wat komen zou en hij smeekte om de hulp en de bescher ming der Moeder Godes voor zich en ook zeker voor zijne familie, en voor geheel Oostenrijk. Toen de geneesheeren zijn uniform losknoop ten, vonden zij op zijn borst een gouden ket-' tinkje met de medaille van de Moeder Gods en het goddelijk Hart van Jezus. Hij hééft deze medalje in het graf medegenomen.... Een moordpartij. De N. R. Ct. verneemt uit Bergamo: Een zekere Simone Fianetta heeft om onbekende redenen den gemeente secretaris Camarela, diens dook ter en vier andere personen vermoord. De moordenaar is ontvlucht. fl9,nl)6V6lGn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7