DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. KindeHwisvest 29-31-33, Haarlem BLAD. Barieljorisstraat Bioscoopbezoek STADSNIEUWS. Witte Schoentjes P. W. TWEEHUIJSEN, Sociale Berichten. Intercommunaal TeReffoonnummer I4S6. door kinderen. lAIERQAy iB JULI ISI4 39ste Jaargang l9o. 8492 f— ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 1|5 8 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem- 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 0.03 Afzonderlijk© nummers Sureaux van AècSaetie sn Administratie PRIJS DER ADVERTENTIINi Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ot. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buitenl. 20 ct. j Dienstaanbiedingen 25 cL (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant), j GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende ahonnê's op dit blad. die In het bezit eener verzekeringspolis zHn, zlln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor* GULDEN bij ffffl GULDEN bij GULDEN bi) fl.#| GULDEN bij verlies van een |St|| verlies van .jlggi, verlies van ver^s van hand of voet iUlJ éénoog. S^SHIf één duim. wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE AliGEMEENE VERZEKERINGSBANK'' te Schiedam, Dit nummer bestaat uit uijf bla den lu. o. de Officieels Kerk- lijst en het Ge 11 u s t r e e r d Z o n- dagsblad, in 8 bladziiden. AGENDA. 19 Juli. BLOEMENDAG VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Gebouw St. Bavo 1% uur Verga ring voor E. K. Handelreizigers. Spreker: de Zeereerw. Pater Pahianus en de heer W. Lu- cassen, Eedacteur van „De E. K. Handels reiziger. Het doel is de oprichting van een E. K. Handelsreizigersvereeniging. In den Hout half drie Haarlem's Muziekkorps. Concert. Sociëteit Trou moet Blycken 8K uur Haarl. Muziekkorps. Concert. AGENiDA. 29 Juli- Gebouw St. Bavo E. K. Volksbond Algemeene vergadering van den Ned. E. K. Volksbond, afd. Haarlem. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en E. K. Feestdagen. hoek Groote Markt Naar aanleiding van de enquête, door ons in (je maand Januari van dit jaar ingesteld op de Katholieke scholen te dezer stede, be treffende liet bioscoopbezoek door kinderen, heeft, zooals men weet, de afdeeling Haarlem der Dioc. Ver. van R. K. Onderwijzers alle onderwijzersvereenigingen te dezer stede uit- genoodigd om een commissie te benoemen, die tot taak zou hebben een onderzoek in te stel len op alle lagere scholen te dezer stede naar het bioscoopbezoek door kinderen en da eventueele gevolgen ervan. Hot rapport van dit onderzoek nu, dat als ecu vervolg kan worden beschouwd van onze enquête, ligt nu voor ons. Het is een goed en doorwrocht stuk werk. dat in ruimeren kring en wat uitgebreider precies bevestigt hetgeen wij in onze artike len als conclusie hebben uitgedrukt: de ge meente moet ingrijpen, nu de ouders- zelf 'het blijkbaar niet voldoende doen. Twee zaken worden door de commissie uit de onderwijzersvereenigingen op den voor grond gesteld: le. de films deugen voor kinderen zoo goed als geen van al; 2e. het avondbezoek, op een tijd dat de kin deren allang op bed moeten liggen, is aller- verderfelijkst. Wij stellen ons voor, een uittreksel uit het rapport te geven: hier echter alleen eenige cijfers die betrekking hebben op 8114 kinde ren over welke het onderzoek heeft geloopen. •f 8114 kinderen bezoeken gere geld de bioscopen 5.8 procent, ongeregeld: 57 procent! Het avondbezoek door kinde ren omvat 28 procent van het totale aantall Méér dan 1/5 der kinderen van onze scholen gaan dus 's avonds naar de bioscoop Na hetgsien wij over dit alles in onze arti kelen van Januari hebben gezegd (onze cij fers kloppen in bruto volkomen met die der commissie, hoewel onze enquête eenigszins anders was geregeld dan die der onderwijzers vereenigingen) behoeven we over deze inder daad verontrustende cijfers geen uitvoerige beschouwingen meer te geven. Wij zijn het volkomen eens met de com missie: de gemeente moet ingrijpen, zegt ook zij, en tot ons genoegen acht zij óók, evenals wij, de Rotterdaxnscbe verordening een na volgenswaardig voorbeeld. Men weet dat deze verordening verbiedt aan kinderen beneden de 16 jaar de bioscoop te bezoeken dan alleen in die vertooningen, die schriftelijk door B. en W. of de door de zen aangewezen personen zijn goedgekeurd en duidelijk zichtbaar als zoodanig zijn aan gekondigd. Welnu: deze regeling hebben ook wij als Practisch de meest wenschelijke aanbevolen. Wij hopen dat het gemeentebestuur aan deze enquête en de conclusies, die zoowel door de N. Haarl. Ct. als door de onderwij- Zere van alle schakeering en partij en rich ting in Haarlem zijn getrokken, de hoognoo- dige aandacht zal schenken! Haarlemsche Alledacjes No. 1383, De BLOEMENDAG VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Motgen zullen de bloempjes aangeboden *°rden, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan bet tuberculosefonds der R. K. Vakbeweging „Herwonnen Levenskracht". Vele dames, onder wie ook enkele E. K. verpleegsters, hebben zich beschikbaar ge steld voor den verkoop dezer bloempjes, ter wijl hedenavond wederom een propaganda- fietstoebt gehouden wordt. Wij sporen gaarne aan hieraan in groot aantal deel te nemen, terwijl wij tevens allen opwekken morgen door een bloempje te koo- pen, ook een offertje te brengen voor dit mooie doel: een R. K. Sanatorium voor R. K- tuberculoselijders. Het is wel eigenaardig, dat velen, het blijkt uit sommige bladen duidelijk niet op de hoogte zijn met de bedoeling van dezen bloemendag. Hoèwel het niet onder stoelen of banken gestoken is en wordt, dat de opbrengst van den bloemendag bestemd is voor het R- K- Tuberculosefonds „Herwonnen Levenskracht" zou het, dunkt ons, misschien toch beter zijn geweest wanneer dit ook op de aankondigin gen en aanplakbiljetten vermeld ware. Wij meenen hiervoor echter een aanneme lijke verklaring te kunen vinden, door n.l. aan te nemen, dat de organisatoren van dezen bloemendag de stellige overtuiging hadden, dat drtr fonds „Herwonnen Levenskracht" be kend genoeg is, zoodat zij het niet noodig achten te vermelden, dat het een Roomsche instelling is. Dit mag en zal natuurlijk niet verhinderen, dat ieder, zoowel hier ter stede als in de overige gemeenten, waar de bloempjes ten verkoop worden aangeboden, door ze te koo- pen, dit tuberculosefonds zal steunen. Wij twijfelen er ook niet aan of behalve de katholieken, die natuurlijk op milde wijze hun steun zullen verleenen, zullen ook vele andersdenkenden, met het schoone doel, dat met den verkoop dezer bloempjes beoogd wordt, voor oogen, morgen een tuberculose- bloempje te koopen. HAARLEMSCH KINDERKOOR NAAR HET GESTICHT MEERENBERG. Men schrijft ons Zondag om 12 uur vertrekt Haarlemsch Kin derkoor onder leiding van den heer Jan de No bel, met begeleiding der Stafmuziek van het 10de Regiment Infanterie, directeur de heer E. H. Rap, naar het gesticht Meerenberg, om daar voor de patiënten een kinder-concert te geven. Gisterenavond in den tuin van het Bronge bouw was ik getuige van de laatste repetitie, waarbij de ouders der kinderen, begunstigers, eereleden en leden van verdienste waren uitge- noodigd. In grooten getale was aan die uitnoo- diging gehoor gegeven, wellicht in de overtui ging dat men te genieten zou krijgen van hetgeen door eenvoud op muzikaal gebied zoo verrukke lijk is. Het programma bevat 18 nummers en is rijk aan afwisseling, vroolijke, ernstige en humoris tische nummers. Alle nummers werden achtereen, met korte tusschenpoozen gezongen, en na ieder nummer klonk een applaus, dat de directeur en de kleine zangersschaar wel verdienden. Heerlijk klonk het meisjeskoor, beschaafd en devoot werden de twee Kerstliedjes gezongen, genotvol om te hooren. Ook het jongenskoor zong met geestdrift het bekende „Naar den Dam", van Ph. Loots. Zoo werden de 18 nummers, het een na het ander met succes gezongen. Alle eer aan den bekwamen leider, den heer J. de Nobel. Tot slot mijn beste wensch voor morgen. Moge de uitvoering door prachtig weer worden begun stigd. Het succes is dan verzekerd. H. de J. KAMERS VAN ARBEID. De Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbewerking te Haarlem is, na de onlangs plaats gehad hebbende periodieke aftreding, op nieuw samengesteld als volgt: J. F. Hulswit, patroonslid, voorzitter; Th. P. Donkerlo, werk manslid, id.; W. G. H. Jacobs, patroon, bestuurs lid; J. Huizing, werkman, id.; J. W. A. Beijnes, patroon; L. Fruijtier, id.; A. G. de Koningh, id.; w. G. Takes, werkman; D. van Vliet, id.; A. J. Buijs, id.; P. Kalbfleisch, secretaris. Coornhert- straat No. 17. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Haarlem is, na de onlangs plaats gehad hebbende periodieke aftreding, op nieuw samengesteld als volgt: G. H. Japikse, patroonslid, voorzitter; H. Sou- verein, te Schoten, werkmanslid, id.; H. Kingma, werkman, bestuurslid; F. Sipkes, patroon, id.; J. P. Stol, patroon; H. J. Leupen, Heemstede, id.; F. de Boer. id.: C. van Wieringen, werkman; L. de Haan, id.; A. Verschure, Schoten, id.; P. Kalbfleisch, secretaris, Coornhertstraat 17. DE ENSCIIEDé'SCHE FLATER. Onze lezers, die kennis genomen hebben van het vernietigende stuk van den heer Blokker in ons nummer van Woensdag, zullen daarin heb ben ontdekt, hoe schromelijk de Socialisten zich in hun vinger hebben gesneden met hun En- schedé'sche avontuur en hoe deerlijk de heer Langejan, socialistisch Statenlid voor Overijsel, zich heeft „vergist" in zijn mededeelingen aan de „Volksstem" betreffende de rede van den heer De Lobel. Nu trachten de twee sociaal-democraten van der Voorn en Joosten in kleine ingezonden stuk jes in Haarlem's Dagblad de aandacht van de hoofdzaken af te leiden, doch de heer De Lobel, mobiel als altijd, zendt het volgende ingezonden stuk aan Haarlem's Dagblad van heden avond, en verzoekt ook ons het te willen plaatsen, wat we natuurlijk gaarne doen. Mijnheer de Redacteur. Van al de menschen, met wie ik in den lateren tijd op commando van de S. D. A. P. zooal heb moeten debatteeren in de krant, is de heer W. v. d. Voorn, koopman op de markt van Enschedé, de allerpleizierigste. Met hem kom je ten minste aan een einde. Althans zijn conclusie in zijn stukje van gisterenavond in Uw blad is precies ook mijn conclusie. En dat is prettig. Over den „inhoud" der Ingezonden Stukjes van den heer Van der Voorn behoeft natuurlijk niet gesproken te worden. Het spreekwoord: „De menschen knollen voor citroenen verkoopen" mag bij den heer Van der Voorn, als marktkoopman met erva ring als bekend verondersteld worden. Anders is het met de conclusie, die de heer "Van der Voom trekt. Die is werkelijk te merk waardig om ze niet even te bekijken. De socialis ten mogen met hun Enschedésche inlichtingen een schrikkelijken flater hebben begaan, zooals na het stuk van den heer Blokker onweerlegbaar is, dat neemt niet weg, dat al het geschrijf over Enschedé moet uitloopen op reclame voor de S. D. A. P. Aldus de conclusie van den heer Van der Voom in Haarl. Dagbl. van Vrijdag avond. Welnu, zoo denk ik (Lobel) er ook over. Reclame voor de Partij: altijd, overal en onder alle omstandigheden. Laten we ons geheugen maar eens even op- frisschen Eerste flater. De heer Wesselius tracht het bakerpraatje ingang te doen vinden, dat ik de Nederl. gemeentewerklieden voor luilakken heb uitgemaakt. Hij beroept zich daartoe niet op zijn al te levendige fantasie, maar op citaten uit de Stads-Editie, welke citaten hij daarin gelezen heeft. Die citaten zijn intusschen niet te vinden, toch reclame voor de S. D. A. P. Tweede flater. Ik beweerde, dat de socialis ten in België de belastingen sterk hebben ver hoogd, doch hun programma niet hebben uitge voerd. Een onbekende briefschrijver uit België giet in de Volksstem wat socialistische odeur over mijn beweringen uit, maar erkent en beves tigt niettemin de waarheid ervan; toch reclame voor de S. D. A. P. Derde flater. Ik lees mededeelingen voor over het fiasco der socialistische gemeente-politiek te Mülhausen. Ik lees uitsluitend voor uit de Nieu we Courant, aangehaald in de Rotterdammer van 20 Aug. 1910. En de Volksstem van 11 Juli zegt, dat ik mijn gegevens over Mülhausen vermoedelijk heb ge kregen van zekeren Ludwig van het „Rijks- leugenverbond". .•••••toch reclame voor de S. D. A. P. Vierde flater. Ik beweerde, dat de socialisten in Enschedé de marktgelden op de eerste levens middelen hebben verhoogd. De heer Langejan, hooge Oome in de Partij, lid der Staten, verklaart, dat er nooit een sociaal democraat over zoo'n snood voorstel heeft ge droomd. Doch de heer Blokker komt met een schat van officiëele documenten en de heeren Van der Voorn en Joosten helpen insgelijks mijn meening bevestigen. .toch reclame voor de S. D. A. P. Vijfde flaterMaar waarom zou ik door gaan? De heer Van der Voorn en ik, wij zijn het roerend eens, hoe het ook draait of keert, reclame voor de S. D. A. P. blijft het steeds. Mijnheer Van der Voom, gij als practisch marktkoopman hebt dat direct in de gaten ge had, al is daarbij door U de grootste flater van al begaan, door uw conclusie zoo maar openlijk in de krant te zetten. Bedenk toch, wat U op de markt te Enschedé zegt, vervliegt, maar wat U in de krant schrijft blijft. Intusschen van uit de verte mijn hartelijken handdruk tot afscheid We hebben het samen volkomen gesnapt. De S. D. A. P. en de Reclame zijn broertje en zusje. De S.D.A.P. en de Reclame zijn als de „Siaineesche Tweelingen", die aan- en in elkaar zijn gegroeid en van eikaars hartebloed moeten leven. Met dank voor plaatsing, J. A. DE LOBEL. Haarlem, 18 Juli 1914. DE AUTOBUSDIENST Vanaf 1 Augustus 1914 zal als directeur der N.V. Maatschappij tot exploitatie van eeu autobusdienst Haarlem—Heemstede optreden de heer E. Vergragt, Binnenweg 72, Heem stede. De heer Kimman heeft, wegens drukke be zigheden, tegen dien tijd eervol ontslag aan gevraagd. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Teneinde degenen, die de belangrijke ten toonstelling van kanten in de Rotonde van genoemd Museum nog niet bezochten, daartoe als nog gelegenheid to bieden, zal deze ten toonstelling tot den 24sten Juli geopend blij ven. Zooals men weet zijn in deze merkwaardige verzameling verschillende soorten klcskant en ook naaldkant aanwezig, alles vervaardigd op de Kon. Ned. Kantwerkschool te 'sGra- vanhage. Zondag is de toegang tot het Museum koste loos. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De commissie in wier banden de voor- dradbt was gesteld, beeft met groote waar deering kennis genomen van de algemeene regelen betreffende de snbsidieering van bet vakonderwijs in de provincie Noord-Holland. Algemeen was men van oordeel, dat aanne ming ervan in het belang van het onderwijs zal zijn. Opmerkingen werden dan ook alleen ge maakt betreffende verduidelijkingen of niet- principieeJe wijzigingen. BARTEL JORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. ONTSLAG UIT DEN DIENST. Aan den reserve-adjudant onderofficier J. H. Schat, van dit district, wordt met ingang van 81 dezer wegens volbrachten diensttijd ontslag uit den reserve-dienst verleend. Se dert 16 December 1904 alhier in dienst bij de landweer en werkzaam ten bureele van den districts-commandant, diende hij te voren als adjudant-onderofficier bij het le reg. infan terie. Ruim 41 jaren iheeft hij in den militai ren dienst doorgebracht en Ihet was den 6den dezer 40 jaar geleden, dat hij tot onderofficier werd aangesteld. Onder „personeel" in art. 2c wenscht de I commissie niet alleen te verstaan onderwijs- i krachten, doch evenzeer beambten, bedien den, werksters enz. Het denkbeeld van evenredige schoolgeld- heffing had aller instemming. Verder oordeelde de meerderheid, dat ook leden der Provinciale Staten toegang tot de inrichtingen van vakonderwijs moesten heb ben. Velen todh zijn door_hun werkkring be langstellenden bij 't vakonderwijs en willen een eigen oordeel vormen over het nut der subsidies door eigen ondervinding. Aan de behandeling van de voordracht van i Ged. Staten betreffende bet algemeen regle- I ment op bet bestuur van de provinciale j krankzinnigengestichten Meerenberg en Duin- en-bosch ging de opmerking vooraf, dat men niet in de gelegenheid was geweest te verne men of en zoo ja, welke bezwaren en wen- scben door vertegenwoordigers van de be trokken vakorganisaties te berde waren ge bracht. Het aanwezige lid van Ged. Staten deelde mede dat een bijeenkomst is gehou den, waarin vertegenwoordigers van den Bond van Gemeentewerklieden en van den Ambtenaarsbond aanwezig waren. Namens Ged. Staten werd medegedeeld, dat het pro ces-verbaal van deze bijeenkomst ter griffie voor inzage zal worden gedeponeerd. Intussdhen merkte bet lid van Ged. Staten op dat, indien de organisaties hun meeningen kenbaar hadden willen maken, zij tijd hadden gehad om adressen in te zenden of leden der Staten persoonlijk aan te spreken. Algemeene beschouwingen werden verder niet gehouden. Wenschelijk werd geacht dat de voorzitter van de commissie van bestuur, evenals de andere leden, voor vier jaren werd benoemd. Een lid wensebte dat ten minste één vrouw moest zitting hebben in de commissie. De anderen vonden hiervoor geen goeden grond, vooral met Ihet oog op het kleine totaal van vijf leden. Zij stelden er prijs op te kunnen vastleggen dat met de ontworpen redactie de verkiezing van een vrouw, zelfs van meer dere, mogelijk is. Vrij algemeene instemming vond de wonscb |van enkelen, dat als iemand een jaar lang tijdelijken dienst had vervuld, in den regel een vaste benoeming zal volgen. l'n artikel 14 hadden vele leden meer on derwerpen in algomeenen zin willen vastge steld zien, als de geldswaarde der emolumen ten in verhouding tot de loonen; bet mini mum bedrag der maxima-loonen; regeling der werkuren en rusttijden; belooningen voor overuren enz.; regeling der vacanties en ver loven met kostgeld en toeslag op loon; bepa lingen bij ziekte en overlijden, ook voor uit wonenden enz. Ter verdediging dezer verhou ding werd o.m. aangevoerd dat het niets baat mooie voorschriften op papier te zetten, als zij niet uitvoerbaar nog zijn bij gebrek aan voldoende aanbod van goede arbeidskrachten en aan ruimte tot herberging. Reeds nn zul- I len, tengevolge der pas vastgestelde verbete- ringen ,de jaarlijkscbe kosten der gestichten stijgen met 175,000 en het voorgestelde ar- I tikei 14 consolideert eenvoudig den nu ver- kregen toestand. Wat het loon betreft, wensebte men de 'getallen 11 of 12 vervangen te zien door teil minste 12 en 13. Enkelen stelden bo vendien nog voor vijf jaarlijkscbe verhoogin gen van ten minste 60 cents per week. De regeling van dén werktijd wensebte men voor het personeel in gewonen dagdienst ten hoog ste 9 uur per dag, gedurende zes werkdagen: voor hen met afwisselenden dag-, nacht- en Zondagsdienst ten hoogste 162 uren in 3 we ken, verdeeld over niet meer dan 3 keer 6 da gen in de week; voor de overigen ten hoogste 54 uren per week. in niet meer dan zes dagen. TUINDERS ALS HANZELEDEN. Heemskerk, 18 Juli 1914. AAN HET H. B. VAN DE HAARL. HANZE: Betuigt ondergeteekende namens do afd. Heemskerk hartelijken dank voor het ant> woord gegeven op de vraag Beverwijk, De afd. toch is overtuigd, en maakt dit ook op uit de bewoordingen, waarin het antwoord is vervat, dat het bij Uw H. B. voorzit, de kwes tie grondig en ernstig te onderzoeken en twijfelt niet of daaruit zal een regeling voort komen, die èn voor de tuinders èn voor de Hanze ten plattenlande een doeltreffende en vruchtbare organisatie schept en vervolmaakt. Het zij mij echter geoorloofd aan de hand van het verweer van R:verwijk nog op e n paar punten de aandacht van uw H. Best, ta vestigen. Ik neem daarvoor het vers'ag, voor komende in het 2e blad van de N. Haarl, Courant van Woensdag 15 Juli en zal voor het gemak en de kortheid de door Beverwijk go bruikte nummering volgen. Onder no. 1 komt een aanhaling voor van pater P. B. Bruin S. J., waaruit blijkt, dat deze met de meening van de afdeeling Heems kerk volkomen accoord gaat. Immers tuss hen haakjes leest u daar (fabrikant, handelaar, landbouwer) waaruit dus blijkt dat genoemde pater, fabrikanten en landbouwers (tuinbouw, en bolleneultuur zijn toch een categorie van landbouw) niet tot de handelaren rekent, .even als door onze afdeeling ook wordt gedaan. Ook acht ik het niet noodig uw H. B. uit te leggen, dat de uitgaven van den tuinder, productiekosten zijn en geen bestede prijs. Ieder koopman toch onderscheidt jvfcl dege lijk de bestede prijs voor zijn waren en de bedrijfskosten. Punt 3 doet mij glimlachen. Wat doet toch suggestie? In Beverwijk, waar boeren Hanze- leden zijn geworden, zijn er nu zulke mis schien. Overigens in Nederland misschien een enkele. Punt 4. Diat het politieke Beverwijk niet weet, dat onze wetten onderscheid maken had ik niet gedacht. D'enk eens aan bedrijfs belasting. Wat weten onze bloemkw&ekors tevens handelaren, bij het invullen hunner biljetten dan goed te onderscheiden, wat hun handel is en hun kweekerij is. Enfin nooit van gehoord in Beverwijk. Punt 5, meen ik voor uw H. B. niet behoeven te bespreken. Wat onder punt 6 prof. Aengenent in den mond wordt gelegd kan weer dienen, om mijn meening te staven. De Hanze is een algemeene bond, die ten doel heeft de godsdienstige en zedelijke belan gen te bevorderen, de sociale ontwikkeling der leden te behartigen, ook die stoffelijke, belangen der leden te behartigen, die voor al- len gemeen zijn. Hierbij valt op te merken, dat wat hier gezegd wordt van de Hanz» ook geldt vbor den Volksbond, Onderwijzeren bonden, een eventueele tuinders bond, enz. Moeten we nu van al die bonden maar één maken? Neen, want het onderstreepte woord: maakt de scheiding. Volgens de statuten is de Hanze (en zee? terecht)* er een van handeldrij venden en in dustrieel en, die volgens de lijstjes geen be langen gemeen hebben met tuinders en land bouwers. Het lijstje van de Hanze is ont leend aan de statuten, dat voor de tuinders hoort volgens Beverwijk zelf in de Hanze niet thuis. Punt 7—11 doe ik cadeau; maar bij punt 13 sta ik paf. en uw H. B. zeker ook. Na eerst- toegegeven te hebben, dat het belangenlijstjel van de tuinders niet past in hett kader van da Hanze, lees ik hier heusch: do belangen, dia zij (de neringdoenden) in de Hanze te behar tigen hebben, óf kunnen behartigen, zijn pre cies dezelfde als die de tuinders hebben. Met de meeste hoogachting, kan Uw geacht H. B. Namens de afd. Heemskerk, MAOII. MOK. Seer. s 400 300 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1