Buitenlandse!] Overzicht. BiNNENLAND. Vragen bus. Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Nieuws uit Lisse e. o. SCOHTE &EB8CHTEM DE STAKING VAN HET PERSONEEL DER HAAGSCHE TRAM. NIEUWE HAARLEftSCHE COURANT Verwijzende naar de rubriek „Buitenland" voor de berichten van andere landen, zullen we ons in liet Overzicht heden bepalen tot ALBANIË. Albanië is nu op het kleine stadje Du- trazzo na, geheel in de handen van de op standelingen, of, als men wil onderschei den, wat het noorden betreft in handen van de eigenlijke opstandelingen, wat het zuiden be treft in handen van de Epiroten, d. i. de door Griekenland gesteunde onafhankelijkgezinden, Valona is, zooals men weet, nog niet inge nomen, maar men meent dat de opstandelin gen de stad niet willen innemen vooralsnog, om de mogendheden geen gelegenheid te ge ven, tusschen beiden te komen: de Epiroten omsingelen de stad van het zuiden, de op standelingen van hot noorden uit. Vluchtelin gen uit Èpirus zijn in de omgeving der stad gekampeerd. De Italiaansehe admiraal Trifari heeft gead viseerd, bij Rionero een kamp te maken, voorzien met vier witte vlaggen, waarin de bevolking een wijkplaats zou kunnen zoeken. Hij heeft zoowel den Epiroten als den op standelingen kennis gegeven, dat bij dat kamp, voor 't geval het aangevallen mocht wordmi, 'door het scheepsgeschut zal beschermen. Deze kennisgeving h eft grooten indruk ge smaakt en de bevolking gerustgesteld. Men verzekert dat de Oostenrijksch-llongaavsehe admiraal gelijkluidende instructies van zijn Iregeèring heeft ontvangen. De prefect van Koritza, de commandant van de stad en énkele notabelen zijn in Durazzo aangekomen en hebben aan de journalisten aldaar verzocht, door do pers wereldkundig! te willen maken, dat de tienduizenden vluch telingen uit het binnenland, in Valona vreose- lijké"ontberingen lijden. De ongelukkigen voe den zich met gras en water en zijn zeer bevreesd voor den aanval van Grieken en Epiroten. Om den duizenden uitgewekenen van den hongerdood te redden, is hei noodzakelijk, dat scheepsladingen met levensbehoeften zoo spoedig mogelijk naar Valona gebracht wor den. Generaal de Veer is in Durazzo terug: men zegt 'dat hij er genoeg van heeft: te begrijpen! Zal intusschen Italië ingrijpen?.... Een par ticulier telegram uit Berlijn aan de N. R. C. meldt dat het Berliner Tageblatt uit Turijn het volgende verneemt: Een eskader, laestaa-nde uit de pantserschepen Roma, Na-poli, Rogina- Elena, Vittorio Emmanuele, onder commando van den hertog der Abruzzen, wordt Maandag In Spezzia verwacht om daar voor een oorlog Me worden uitgerust en onmiddellijk naar de Albaneesche wateren, naar het heet naar Du razzo, te vertrekken. Het 93ste regiment in fanterie dat in Genua ligt, heeft tegelijkertijd met het bevel om zioh voor het vertrek ge kleed te houden, reeds de geheele toerusting tet veldtocht gekregen. Algemeen wördt aangenomen, dat dit bevel betrekking heeft op een a.s. inscheping naar Albanië.' MEXICO. De regeeringen van. Chili en Ar gentinië hebben aan kardinaal Merry del Val dank betuigd voor den steun, door den Heiligen Stoel verleend aan den bemiddelingsarbeid, die den vrede tusseben Mexico en de Vereenig- de Staten heeft verzekerd. HOFBERICHT. Gisteren werd door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo beëedigd de nieuwbenoemde Commissaris der Koningin van Utrecht graai van Lijnden van Sandenburg. Graaf en gravin van Lijnden van Sandenburg namen aan het diner ten paleize deel en bleven er overnachten. HIT IDE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 3 Sep tember in den Raad van Ned. Intlië benoemd tot vice-pres., het lid van den Raad J. B. van dier Honven van Oordt, en tot lid, de algem- secretaris van bet Gouvernement van Ned.- Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Dordredht, mr. M. E, Ha- velaar, advocaat en procureur te Rotterdam- en tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Her togenbosch, mr. L. L. Beckeringh van Loenien. lid van het hof van justitie in Suriname- thans met verlof in Nederland, onder toeken ning van eervol ontslag als rechter-plaats- vervanger in de arr.-reclitbank te Assen. ONZE MILITAIREN IN ALBANIë. Door een Comité, bestaande uit de heeren J. D. Du Bosch, gep.-generaal-majoor N.-I. L. Mr. K. K. Brevet, Raadsheer in het Gerechts hof. B. van Haersma Buma, Directeur der Dordtsche Bank. C. K. Elout, redacteur „Han delsblad". A. Gerber, inspecteur der Registra tie. Seerp Gratama, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. P. de Joncheere, inspec teur der Registratie. W. A. T. de Meester, oud commandant van het veldleger. Jhr. mr. H. de Ranitz, adv. C. D. Schuckink Kool, gep. dir. off. v. gez. Ie kl. N.-I. L. T H Sypkens, com missaris van politie. J. de Waal, gep. luit- generaal. A. K. Nolthenius, gep. maj. N.-I. L. Mr. H. J. v. Carsten Bzn., adv. M. G. J. Ver borgt, direct. Ongevallen- Verzekering Mij. „Eatum" is gepubliceerd een „Oproep aan het Nederlandsche Volk" en waarvan de bedoeling is bekend te maken, dat er bij ruime instem ming bij de Regeering op aangedrongen zal .worden, „dat zij de mogendheden wijze op haai- zedelijken plicht om van tweeën één, óf aan die militairen alle middelen te verschaffen, om hunne taak van onderwerping, bevrediging en regeling naar behooren te volvoeren, óf zoo daartegen onverhoopt bezwaren bestaan te bevorderen, dat de officieren en onderofficie ren in dienst van Albanië eervol worden ont heven van een taak, welke zij rederlijkerwijze, zonder die middelen, niet kunnen volvoeren. Wij doen daarom een beroep zoo lezen wij op bet gevoel van saamhoorigheid van het Nederlandsche volk met de officieren en onder officieren in Albanië en verwachten als bewij zen van instemming, mocht het zijn een stroom van kaartjes aan bet adres van een der laatst- ondergeteekenden." DE BEGRAFENIS VAN JHR. MR. J. ROëLL. Men meldt uit Oud-Leusden aan de Tel.: De extra-trein met het stoffelijk overschot van jhr. mr. J. Roëll, arriveerde te 11 uur 38 gis terenmorgen te Amersfoort. Bij den uitvaart merkten wij op: baron W. Roëll uit 's-Gravenhage; jhr. mr. W. R. Roëll uit Driebergen; jhr. J. A. Roëll uit Amersfoort; jhr. W. Roëll uit Baam; jhr. J. A. Roëll, vice- admiraal, uit den Haag; jhr. H. E. G. Roëll uit Assen; benevens nog enkele leden der fa milie Roëll; baron van Hardenbroek van Lok horst uit den Haag; mr. G. Delcourt tot Krim pen uit Velsen; H. H. Delcourt tot Krimpen, burgemeester van Wijk aan Zee; het Tweede Kamerlid mr. W. H. de Beaufort; de leden van den Raad van State, mr. J. P. R. M. Nerée van Babberich en mr. J. Oppenheim. Ook is aanwezig de minister van Binnenlandsche Za ken, mr. P. W. A. Cort van der Linden; verder nog A. baron van Harinxma thoe Sloten uit Amsterdam. Er werden kransen gehecht aan de lijkkoets namens H. M. de Koningin en Z. K. HL den Prins. Tevens kransen van het personeel; van de onderofficierenvereeniging „Ons Belang", van de vereeniging „Het Oranjepark" te Utrecht en van vele particulieren. Aan de geopende groeve werd allereerst na mens de regeering het woord gevoerd door mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van Binnenlandsche Zaken, die er op wees, dat de thans overledene, hoewel van aanleg en traditie conservatief, door nadenken liberaal was gewor den in den geest van Thorbecke. Mr. V/. H. de Beaufort sprak als vriend, zoowel in de politiek als in privé. Hij herinnerde o. a. aan de groote liefde door jhr. Roëll voor de Utrechtsche Universiteit gekoesterd. Mr. ar. H. Goeman Borgesius, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, herdacht den thans overledene als zijn voorganger in het presidentsgestoelte. Prof. dr. B. J, Kouwer sprak namens de Se naat der Utrechtsche Universiteit. De voorzitter van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" herdacht met dankbaarheid het aandeel, dat jhr. Roëll heeft gehad in het tot stand komen der weduwen- en weezenpen- sioenen. Dr. Bronsveld legde met eenige toepasselijke woroden namens de Oud-Christelijk-Historische kiesvereeniging te Utrecht een krans op d% kist. Nog werd het woord gevoerd door den heer van den Bergh van Heemstede namens het col lege van kerkvoogden der Nederlandsch-Her- vormde gemeente te 's-Gravenhage, en door den burgemeester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andreae, die aan het vele herinnerde, dat de thans overledene in 't belang der Stichtsche hoofdstad heeft gedaan. W. baron Roëll, uit Amsterdam, bedankte voor de laatste eer, het stoffelijk overschot van zijn broeder bewezen en richtte daarbij speciaal het woord tot de vertegenwoordigers van het Vor stelijk Huis. PATER WEIJERS EN DE STAKING BIJ DE HAAGSCHE TRAM. In antwoord op het artikel van Pater Weyers in „De Tijd" over de Haagsehe tramwegsta king, schrijft de Bondsadviseur van St. Ra fael. de ZeerEerw. Heer A. Mutsaers, het volgende in genoemd blad: Waarde Redactie. Naar aanleiding van een schrijven van Pa ter Weijers, voorkomende in Uw blad van gisteren, wil ik even in datzelfde blad open lijk verklaren: le. dat ik naar het voorbeeld van vele hoogst achtenswaardige mannen nu niet of nimmer met Pater Weijers verlang te de- batteeren; 2e. dat alles, wat P. W. in bedoeld stuk schrijft, van a tot z onwaarheid is; j 3e. dat het mij verwondert, dat iemand, die als geestelijk leider eener christelijke veree niging zulk verleden heeft en die in die hoe danigheid door het hoogste kerkelijk gezag in Nederland is gedésavoueerd, den moed nog heeft op de leiding eener vereeniging in het publiek critiek uit te oefenen. HET BIOSCOOP-GEVAAR. ^joov bet dageHjksch bestuur van den „Bond I ter Behartiging van 'de Belangen van het Kind," is aan ^e Gemeentebesturen een adres gezonden, waarin het volgende wordt gezegd: „dat aan het bezoeken der openbare bioscoop voorstellingen door kinderen, naar bet oordeel j van personen van verschillende richting, uit j bet oogpunt van zedelijkheid en gezondheid ernstige gevaren zijn verbonden; dat mitsdien tot beperking der tot nu toe I aan de bioscopen gelaten vrijheid dient te wor- jden overgegaan; dat tot nu toe noch op grond van bet Wet- boek vau Strafrecht, noch uit kracht van art. j 188 der Gemeentewet voldoende inperking j schijnt verkregen te kunnen worden; j dat daarom gemeentelijke verordeningen in het leven dienen geroepen te worden tot be scherming van de jeugd tegen het bioscoopge vaar; redenen, waarom adressant met beleefde ver wijzing naar de hierbjjgaande memorie van toe lichting Uw College dringend verzoekt bij den Raad uwer gemeente eene verordening aan hangig te maken betreffende het toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoorstellingen." NOORD- EN ZUID-HOLLANDS CHE REDDINGMAATSCHAPPIJ. Verschenen is het verslag over 1913 van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- sinds hare oprichting in 1824, met bare red dingsmiddelen geredde menscbenlevens is thans geklommen tot 4479. Ofschoon bet aantal con tribuanten gestadig toeneemt, moet bet verslag nog wijzen op een nadeelig saldo van 2008. De uitgaven bedroegen 87.888. Onder dezelfde beveiligingsmaatregelen als eergisteren bier en daar echter met bet oog op de voorgenomen indienststelling van lijn 18, met merkbaar ingekrompen bewakingsperso neel, is op lijn 8 (Plein-Scheveningen) giste renochtend halftien 'de dienst aangevangen, meldt de N. R. O. In den ochtend waren van de 27 werkwillige beambten uit Den Haag en Scheveningen, wier opkomst beden verwacht werd, en naar wier woning automobielen reden om ze op te balen, slechts vier gekomen. De directeur, de heer Van Stipriaan Luiscüis, deed zelf per auto mee aan het ophalen van werkwillige beambten. Ook gisterenoebtend trad, op lijn 8 althans, nog geen Duitscb personeel op de wagens in functie. De eerste tram vervoerde vrij veel passagiers, onder wie de minister van financiën, die zich naar zijn departement begaf. Den stoomtram naar Delft ving gisteren ochtend 9 u. 20 min. den dienst aan en zal blij ven rijden tot 8 uur vanavond. De laatste tram vertrekt ongeveer 7 uur uit Den Haag en tegen halfacbt uit Delft. Nadat de geregelde loop van lijn 8 verzekerd was, werden in de remise te Scheveningen de voorbereidende maatregelen genomen voor het in dienst stellen van lijn 18. Er waren intusschen nog twee werkwilligen afgehaald. Een derde lag ziek te bed. Te 12 u. 18 min. rukte de eerste wagen over lijnen 8 en 10 naar de zóne-grens van lijn 10, vanwaar de dienst een aanvang nam. Langs de route van lijn 1 kwam de beveili ging voor het stadsgedeelte, dat buiten lijn 8 ligt, hoofdzakelijk voor rekening van maré- schaussées en politieagenten die op de balcons zijn geposteerd; verder was ze opgedragen aan langs de lijn patrouilleerende of op sommige punten post gevat hebbende dubbele posten van maréchaussées. Hier en daar werd eenig gefluit vernomen, voornamelijk van werklieden op bouwwerken. Zoo bief op bet bouwterrein vóór het Vredes paleis een groep werklieden, op het zien van de tram, achter het ijzeren hek dat bet werk van. den weg afsluit, een gezamenlijk gefluit aan. Hiermee had ook de eerste wagen van lijn 13 den doop doorstaan en werd het Plein be reikt, van waar verder een HLminuten dienst naar bet Frankenslag werd ondernomen met 0 motorwagens met aanhangwagens. Ook deze eerste rit op lijn 18 werd in auto begeleid door den hoofdcommissaris van politie en den chef der recherche. Ook op de wagens van lijn 18 deed geen Duitscb personeel dienst. De dienst op lijn 13 werd tegen den namiddag al drukker en drukker. De dienst kon al spoedig van een 10-minuten- in een 7i/2-minuut-dienst worden veranderd. Verder vernam het Hbld. dat de politiemacht nog versterkt wordt met 100 rijksveldwachters. Indien dit honderdtal er is, zal het Haagsehe politiekorps dus versterkt zijn in het geheel met 200 maréchaussées en 200 veld wachters. Het Plein had gisteravond voor 't eerst in deze dagen zijn gewoon aanzien. Geen bijzondere politiemaatregelen waren noo- dig, daar alles rustig bleef. Brutaal. Donderdagavond had de matroos E. Q. zich op bet dek van het ss. „Narragasett", liggende in dok 4 aan de Maashaven te Rotter dam te slapen gelegd. Toen hij Vrijdagmorgen ontwaakte, was zijn broekzak opengesneden en had men hem beroofd van zijn portemonnaie met 72 aan Engelsch geld. Van deze beroo- ving heeft bij bij de politie aangifte gedaan. Ontslag als raadslid. De heer J. P. J. Kui pers (soc.-dem.) beeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Men herinnert zich dat bjj voortvluchtig was en te Rotterdam gevat is; zjjn boeken waren niet in orde. Vr. Ik ben vier jaaf vast bij een landbouwer in dienst. Nu ben ik ziek en hij weigert mij loon uit te betalen. Hij zegt dat hij dat niet behoeft te doen. Heb ik recht op loon? Zoo ja, bij wien moet ik mij dan vervoegen? Antw. Uw patroon is niet verplicht u loon uit te betalen, tenzij er een contract tusschen u beiden bestaat. Vr. Zijn u ook adressen bekend van katho lieke inrichtingen te Brussel, waar men 's nachts tegen billijken prijs slapen kan? Anlw. Wendt u tot de Cercle Catholique, ach ter de Sinte Gudule, waar men u wel zal in lichten. Vr. Kunt u mij ook zeggen of de Rodelbaan verleden jaar voor het eerst of voor de tweede maal op de kermis heeft gestaan? Antw. Voor de tweede maal. Vr. Zoudt u mij ook inlichtingen kunnen ge ven of er omstreeks 24 Aug. een Ned. Bede vaart naar Kevelaer gaat? Anlw. Op 24 Augustus gaat de Rotterdam- sche processie naar Kevelaer. Wendt u desge- wenscht om nadere inlichtingen tot de pastorie Weste Wagenstraat, Rotterdam. Vr. van V. W. te S. Antw. Voor zoover wij kunnen nagaan, zijn de door u opgegeven nummers nog niet uitgeloot. sr-bnnniT wonrin - Vr. Hoe ontstaat het zoogenaamd zeelichten, schappij waarin de verbalen van de verschil- zooals dit verleden Dinsdagavond wederom té lende reddingtoebten, welke in 1913 plaats bad-1 Zandvoort was te zien den, in het bort zijn vermeld. In het geheel j Antw. Dat zijn millioenen infusiediertjes, die, werden 13 reddingbooten uitgezonden, waar-vooral na heete dagen, fosforiseeren. Antw. Het best doet u met het nest op te spo ren en, wanneer gij het gevonden hebt, dat uit te roeien. Kunt u dat niet, dan doet u goed de spleten en voegen waardoor de beestjes komen, te besproeien met een oplossing van naphtaline en benzine. Wees echter voorzichtig met dit brandbare goedje. Vr. Kunt u mij ook het adres opgeven van Fokker, den Haarlemschen vlieger? Antw. A. H. G. Fokker, constructeur van vliegmachines, Schwerin (Mecklenburg). Vr. Ik ben 17 jaar en heb de vreeselijke ge woonte telkens en voor ieder te blozen. Is hier niets aan te doen? Antw. U bent wat verlegen. Dat is de reden, gelooven wij. En dat wij het niet mis hebben, blijkt ons wel duidelijk uit het feit, dat u zelfs uw naam niet voluit onder de vraag zet. Maar dat zal wel overgaan, als u wat ouder wordt. Anders raden wij u aan eenigen tijd journalist te worden, dan leert u de verlegenheid gauw af Vr. Heeft een dagmeisje voor heele dagen recht op kostgeld als haar volk drie weken de stad uitgaat? Op hoeveel wordt dat dan bere kend? Antw. Neen, dat is geen gewoonte. Vr. Daar ik meermalen het blaadje De Pro- testnat heb gelezen, uitgeefster de Evangelische Maatschappij waarin ten sterkste aange spoord wordt om niet bij Roomschen te koopen, zal ik als katholiek steeds koopen bij Roomsche winkeliers. Kunt u mij daarom zeggen of de rijwielhandelaar A. L. te T. katholiek is? Ik wil een rijwiel koopen. Antw. Dergelijke vragen kunnen wij in deze rubriek niet beantwoorden, daar over han delsadressen geen inlichtingen worden verstrekt. Vr. Wij hebben een huis waarin zich zeer veel ongedierte (vlooien) bevindt. Wat is daartegen te doen Antw. U zult goed doen met eerst uit te zoeken wat de oorzaak er van kan zijn. Of er b.v. een voddenzaak in uwe nabijheid is. Dan wordt het geval natuurlijk lastiger. Voorts doet u goed met den vloer, het bed of ledikant, des noods ook het beschoten dak, kletsnat te dweilen of schoon te maken met een oplossing van creo- line (1 liter op 10 liter water), daarbij de noo- dige voorzorgen in acht nemend om de beestjes niet terug in huis te krijgen bij het neerzetten der meubelen enz. De bewerking herhaalt u twee of driemaal per week. Ook beveelt men aan boe nen met sodawater. Vr. Ik heb al eens gehoord dat men dennen lucht in de kamer kan brengen. Kunt u mij ook zeggen op welke manier ik hiervoor te werk moet gaan? Is het ook ergens goed voor? Antw. Giet in een schotel een liter kokend wa ter, laat er een theelepel terpentijnolie in drup pelen en een heelijke dennenlucht zal de kamer vullen. U herhaalt deze bewerking twee- tot drie malen daags. De lucht vernietigt o. m. schade lijke ziektekiemen. Vr. Zoudt u mij ook den koristen en besten weg kunnen opgeven van uit Beverwijk naar Wognuni. Hoeveel kilometer is die afstand? Antw. Beverwijk, Krommenie, Knollendam, de Rijp, Groot Schermer, Schermerhom, Aven- horn, Hensbroek, Wognum. Afstand ongeveer 36 K.M. Vr. Kunt u mij zeggen, welke de beste weg is naar Nederhorst den Berg en tevens het aan tal kilometers? Antw. Haarlem, Halfweg, Sloterdijk, Amster dam, Diemerbrug, Geinbrug, Nichtevegt, Neder horst den Berg. Afstand ongev. 34 K.M. Vr. Kunt u mij een middel opgeven om thee- vlekken uit 'n zwarten wollen stof te verwijderen? Antw. Verdund chloorwater gebruiken of een geconcentreerde oplossing van wijnsteenzuur of met glycerine. Vr. Eene van mijn dienstboden is dag en nacht bij mij in betrekking. Op haar verzoek betaal ik haar echter per week uit. Is nu een weekloon voldoende voor kermisfooi of moet ik haar toch 5 pCt. van haaf loon geven? Ze krijgt nu echter twee weken loon meer uitbetaald dan wanneer ze per drie maanden betaald werd. Antw. Het staat u vrij voor kermisfooi te geven wat u wilt. Doch het gebruik regelt vele dingen in deze kwesties. In dit geval zouden wij meenen dat u, de gewoonte volgend, aan de dienstbode 5 pCt. van haar loon uitbetaalt, tot een maximum van f 5.—. MGR. CALLIER EN DE HAARLEMSCHE HANZE. In antwoord op (het huidetelegram, door de Centrale Vergadering van bovengen,oemden bond, op 13 en 14 dezer te Zierikzee gehouden, aan Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem ver zonden, ontving do heer Verbeek, voorzitter van dezen Bond, heden van Mgr. Callier een breedvoerige dankbetuiging. Mgr. verzoekt hem zijnen dank aan de Bondsleden te willen overbrengen en de leden nogmaals te verzekeren dat Mgr. bet streven van den Haarlemse-hen Hanzebond ten zeer ste waardeert, zijn ijverig wierken met groote belangstelling blijft beschouwen en de beste wemschen koestert voor den voortdurendeD bloei van zijn bond en zijn afdeelingen. HW schrijven in zijn geheel zal in het of ficieel orgaan van de Haarlemsdhe Hanze worden gepubliceerd. van 7 reddingbooten 07 menschenlevens heb-1 Vr. Ik heb veel last van mieren, ben gered. Het totaal der door de Maatschappij, mij daar het best van ontdoen? BEVERWIJK. Electridficaüe der gemeente. Donderdagmor gen hebben naar de St. Ed. meldt, de raadsleden een niet officiëele vergadering gehouden, waarin de deskundige adviseur der gemeente alle ge- wenschte inlichtingen verstrekte omtrent de be palingen opgenomen in het ontwerp-reglement op de levering van electriciteit, welk reglement in de volgende raadszitting zal worden behan deld. Alle leden op twee na waren aanwezig. De Aardbeien. De tuinders alhier en uit de omstreken hebben een slecht, zeer jisleclit aardbeienjaar gehad, schrijft het Hbld. Hoe kan ik Waar de ooglst er zoo mooi voorstond en zoo veel bejeofde, is dit een zeer groote tegen valler. Niet alleen was er in het buitenland .weinigg vraag, waardoor de prijzen zeer laag bleven, maar. ook deed de warmte alles te snel rijpen en de pluk dus ruaar kort duren. De gevolgen hiervan zullen zich op velerlei terrein 'doen gevoelen, want er moet veel komen van de aardbeien. Waar verleden jaar ruim 1000 wagons naar het buitenland werden verzonden, steeg dit getal thans maai' even boven 750, terwijl toch meer gronden met aardbeien beplant werd. Gelukkig hebben de binnenlandsche kooplieden uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden voor namelijk, nog al hoeveelheden afgenomen, zoo dat de vrucht toch niet geheel jyaardeioos is geworden. Zij redden dus nog eeriigermate den toestand. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donder dag 23 Juli des namiddags te 7% uur. Te be handelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding verslag volkshuisves ting over 1913. 4. Aanbieding gemeentereke ning, dienst 1913. 6. Benoeming commissie tot onderzoek der gemeenterekening 1913. Volgen-, den rooster zijn aangewezen de heeren: J. v.tfii Rz. J. Guldemond en R. A. van der Schoot, Oommissie reclames Hoofdelijken Omslag, dfenst 1914. Met inachtneming van het raads besluit van den 18e Juli 1912 zijn volgens den rooster aangewezen de heeren: 1. J. Guldemond, die zitting had in de commissie 1913; 2. A. Top- per, 3. J. H. A. Vooren. 7. Voordracht zetters Rijks Directe belastingen, wegens periodieke aftreding op 31 December 1914 van de zetters H. A. van Waveren en K. van Bourgondiën Cz. 8. Adres van de Vereeniging „Het Neder- landsch Registratuur-bureau" om subsidie. Praeadvies van B. en W.aan den Raad voor i te stellen vooralsnog niet over te gaan tot sub- sidieering van bovengenoemd bureau. 9. Ge bruik van het Gymnastieklokaal voor de schiet oefeningen tot verhooging vau 's lands Weer kracht. Prae-advies van B. erv^ bet gym- 1 nastieklokaal één dag per w^e]jornf»e nam. 5 uur beschikbaar te stellen tegm vergoeding van 1 per avond, met inbegrip van verlich ting enz. 10. Verslag van de Wegen-Oommissie A. N. W. B. over den toestand van de Pastoors laan. Prae-advies van B. en W. deze misive mede te deelen aan den Gemeenteraad. 11. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van gronden voor den publieken dienst. Dit betreft 2 strooken grond; eigenaren Mej. Wed H. Kroon en de heer E. Scholte. 12. Terugbren ging vóorgevel café C. Schrama aan de Molen straat. Deze biedt aan terug te gaan tot de rooi lijn, mits hem 200 worde betaald en de ge meente de terugbrenging bekostigt; Prae- advies van B. en W. deze aanbieding aan te nemen. 18. Missive van den Minister van Bin nenlandsche zaken, Inzake centrale drinkwater leiding in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Prae-advies: deze missive aan den Raad mede te deelen. 14. Rapport van de Com missie inzake drinkwaterleiding. Prae-advies van B. en W. van 10 Juli: deze stukken ter be handeling aan te bieden in de eerstvolgends vergadering van den gemeenteraad. Hierbij be hooren 9 bijlagen: 't plan A. D. Heederik komt in totaal op 103000, 't plan R. Kuipers op 101000. 15. Vastelling kohier schoolgeld L. O 2e kwartaal 1914. Ontslag govraagd. De heer J. Kamming» heeft eervol ontslag gevraagd als onderwijzer der Ohr. Burgerschool met ingang van IS Augustus. De heer K. gaat 't onderwijs verlaten om te studeeren voor het predikambt. Voor het Haagsehe stakers. De collecte voot de stakers der H. T. M. Woensdagavond in de oprichtingsvergadering van den R. K. Volks bond gehouden heeft opgebracht 20. Dit geld is naar Den Haag opgezonden. NOORBWIJK. Oppassen! Op het gevaarlijk kruis punt: Pickéstraat, Douzastraat, Bronckhorst- istraat en Van Limburg Stirumstraat is giste renavond weer een ongeval gebeurd, dat be trekkelijk goed is afgeloopen. H. K., die op zijn fiets de Bronckhorstst raat kwam afgere den, werd juist op het kruispunt gepakt dooi een auto, die van Noordwijk aan Zee kwam Het voorwiel van de fiets werd versplinterd, -W-. K. werd meegesleurd, doch kwam er met Vat schrammen af. Opletten is de boodschap, vooral op kruis punten I NOORDWIJKERHOUT Tuberoulosebloem. De opbrengst Van den verkoop der bloempes voor het fonds „Herwonnen Levenskracht" alhier bedraagt f 83.20. Ben woord van dank aan de bloem verkoopsters en aan de propagandisten is ze kér op zijn plaats. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 23 Juli a.s., des voor middags om 10 uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Me- dedeeling ingekomen stukken. 2. Adres hooikeur- ders verhooging jaarwedde. 3. Aanbieding ge meenterekening 1913. 4. Comptabiliteit. Gemeenteraad. Gisteravond te half zes was de Raad bijeen, onder voorzitterschap van wethouder Riggel, ter vaststelling van de ge meenterekening, dienst 1918, en die van het Burg. Armbestuur over hetzelfde tijdvak. De gemcenterekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 89,141.96. met een saldo van 1949.6414, en die van het Burg. Armbestuur met een bedrag van 2913.96 met een saldo van 1782.11. Schoolfeest. Gisteren werd door alle kinde ren van de Christelijke sdhool feest gevierd, en zulks naar aanleiding van het zilveren jubileum als hoofdonderwijzer van bet hoofd dier school, den heer Steenwinkel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5