DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Buitenlandse!) Overzicht. Hef Heilig Sacrament en de Onbevlekte Ontvangenis. STADSNIEUWS. Witte Schoentjes P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND. EERSTE BLAD. ICimiferiiuiswssi SÜÜ-Hi-SSj Haarlem OlSiSOJia 21 JULI ISI4 33ste Jaargang io. 8494 i k Bureaux van Aedaotie an Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. ©it Sw®e nummer bestaat uit Haarlemsche Alledagjes No, 1385. BARTELJORI5STRAAT 27, KORTE BERICHTEN ABONNEMENTSPRIJS»; Per 8 maanden voor Haarlem y 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem,) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken, Alle betalende afeonné's op dit blad, die In Het bezit eener verzekeringspoli» zün, zïtn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij IPH GULDEN bij GULDEN bij 10 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van een hand of voet 150 verlies van één oog. verlies van één daim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeer mg dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLlANDSCHE ALGEMEENS VERZEKERINGSBANK'' te Schiedam, ANALYTISCH VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. Evenals vorige jaren stellen wij voor onze abonné's de gelegenheid open zich tegen den geredueeerden prijs van 0.50 te abonneeren op het Kort Verslag van de vergaderingen der Tweede Kamer. Degenen die zich wenschen te abonneeren, gelieven liet onderstaande in aanmerking te nemen: le. dat men zioh moet opgeven vóór of op 10 September a.s. Na dien datum worden per sé geen abonnementen meer aangenomen. 2e. Dat de abonnementsprijs ad 0.50 ter stond bij de opgave moet worden voldaan. Opgaven van niet-betaalde abonnementen worden onbehandeld ter zijde gelegd; 3e. dat zij die bet afgeloopen zittingjaar reeds abonna waren, zich opnieuw als abonné moeten opgeven. DE ADMINISTRATIE. wereldhuldiging van den Verborgen God- mensch, Zoon van Maria, in de stad die Zij- zelve zoo bizonder heeft begunstigd. Onze gedachten gaan nu vanzelf terug tot den tijd van Bernadette. „Zeg aan de geestelijkheid zoo ze'rde de Heilige Maagd, die in de rots van Massa- bielle verscheen, tot het eenvoudige dorps kind, zeg aan de geestelijkheid, dat men mij bier een kerk zal bouwen" Een kerkdat is het huis waar God-zelf zal wonen. De geestelijkheid heeft dit gebod der Hei- ilge Maagd vervuld, de kerk is gebouwd, en ziet nu des morgens die duizenden die er eiken ochtend aan de tafel des Heeren nederknielen om den Zoon der Onbevlekte Maagd van Lourdes in hun hart te ontvan gen, met Hem te spreken, aan Hem hun be hoeften bloot te leggen! Inderdaad, daar is geen beter plaats voor een bizondere vereering van bet H. Sa crament, dan Lourdes, de bevoorrechte plaats van Jezus' heilige Moeder.... En nu knielt daar, bij de grot van Massa- bielle, zoowel als aan de Communiebank van de Basiliek of van de Rozenkranskerk, in deze dagen als het ware gansch de Christen heid neer, om Jezus te huldigen in bet hei lig Eucharistisch Geheim op de plek, waar de Moeder van den Godmensch aan de AGENDA. 22 Juli. In den Hout 8 uur Haarlem's Mu- "ekkorps. Concert. St Vincentiu6-bibliotheek N. Groen markt 's avonds van 7^—9 uur geopend. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. o- Morgen Woensdag begint in de bege nadigde stad Lourdes, bet bekende genade oord van Maria Onbevlekt Ontvangen in Frankrijk's Zuiden, het vijf-en-twintigste Eucharistische Congres. Een samenvallen van doel en plaats, waar van de beteekenis niet onbesproken mag blijven. Lourdes en de H. Eucharistie behooren bij elkaar! En de Onbevlekt Ontvangen Moedermaagd zal juichen bij dit vijfde lustrum van eere, aan den Goddelijken Verlosser der zielen, die zóó nauw tot de menschen kwam, gewijd! Heel de wereld de Katholieke wereld richt in deze dagen de oogen naar Maria's genadeoord aan den voet der Pyreneën. Over bet wonder van Lourdes het b 1 ij- v e u d e wonder ook der genade en der ver- standsverheldering hebben wij vroeger al herhaaldelijk geschreven. Doch nü is het wonder duidelijker dan ooit! In de stad der Heilige Maagd, die naar getuigenis der vrij metselaars-zelf allang als een stad van leu gen en bedrog zou zijn ontmaskerd, wanneer er maar één kleine kans toe geweest was, in deze stad der Onbevlekte Moedermaagd komen deze week vertegenwoordigers der Katholiciteit van héél de wereld bijeen, om te getuigen voor de waarachtigheid van het heilig Geheim, dat Jesus Christus-zèlf, de Zoon der Onbevlekte Maagd, ten onderpand van reinheid en brenger van alle goede ga ven heeft willen komen tot ons, als reine 6pijze en geestelijk voedsel der zielen Helaas, helaas niet héél de katholieke wereld kan aan deze openlijke huldiging van dat heilig Geheim, waardoor tevens eere en dank gebracht wordt aan de eerbiedwaardige Moedermaagd, te Lourdes mededoen Plaats en tijd en omstandigheden laten het niet toe, en er zal menig vereerder van Ma ria, menig vurig stijder voor de eere der heilige Eucharistie, in deze dagen worden gevonden, vol spijt dat hij het Eucharistisch Congres te Lourdes, in Maria's stad, niet kan bijwonen. Doch de Heilige Kerk, die hare geestelijke gaven niet binden hoeft aan tijd en plaats, heeft nu ons allen gelegenheid gegeven, om i n den geest mede te leven met deze groot- schc wereldhulde aan Jezus' H. Sacrament m Maria's genadeoord. V ij hebben het Zondag in onze kerken ge hoord: onze eerbied waardige Bisschop heeft "zondere oefeningen uitgeschreven in alle kerken van Wo en sd a g) - a v o n d zul 1 en Zondag a.s. zullen duren. Zoo kan dus ons katholieke volk «e mei geestelijk deelnemen aan de grootsche menschheid hare voorspraak tot de zalig- jujj (Annlaus 1 V. 1 P/I i J Voor het toelatings-examen voor de Middel bare Koloniale Landbouwschool te Deventer is geslaagd H. Luitink te Haarlem. NED. R. K. VOLKSBOND. De afdeeling Haarlem van den Volksbond ver gaderde gisterenavond in Sint Bavo. De heer Ouskens heette allen welkom, en deel de, nadat de notulen goedgekeurd waren, mede, dat wederom 48 nieuwe leden zich hebben aan gemeld, welke mededeeling met luid applaus naar den Briel. wordt begroet. De voorzitter feliciteerd nog de Propaganda- club, die wederom een nieuwe afdeeling stichtte, nl. van strijksters enz. Hij wenscht ook deze nieuwe afdeeling waarvan een 20-tal leden tegenwoordig zijn geluk en wenscht haar succes en voorspoed toe. Besproken wordt nu de a.s. vergadering van den Centralen Raad. Bij het Hoofdbestuur is ingekomen een voor stel voor deze Centrale Raadsvergadering, ten einde te komen tot samensmelting van de twee bladen: „Het Katholieke Volk" en „De Volks banier". De heer Spook heeft bezwaren, maar is er niet tegen. De Volksbanier behartigt echter verschil lende belangen, het Katholieke Volk alleen arbei dersbelangen. Hij vraagt, of dat voor samen smelting geen bezwaar zou zijn. De heer Loerakker wil accoord gaan met het voorstel; hij acht samensmelting zeer wensche- tisch Congres te Lourdes aan Jesus in Zijn Liefdegeheim gebracht. Moeten we nog aansporen tot deelname aan deze bedevaart naar het martelveld onzer Ne- derlandsche geloofshelden, nu de omstandig heden deze processie tot een heel bijzondere stempelen Laat de deelname groot zijn en een grooter aantal dan andere jaren Donderdag opgaan 11 ven het Bisdom gedurende de dagen iet Eucharistisch Congres, die morgen beginnen heid beloofde. Is dit geen plaats, waar de vereering van het Heilig Sacrament en de liefde tot de On bevlekte Ontvangenis als vanzelf moeten sa menvloeien? Maria, de onbevlekte moeder van den on- bevlekten God der H. Eucharistie. is er mooier, en waardiger, en heiliger beeld te vinden in onze kerkelijke litnrgie? Maria van Lourdes en de H. Eucharistie zijn niet te scheiden, en de zegeningen, die de Heilige Kerk Gods heeft toebedeeld aan hem, die in dit bevoorrecht genadeoord den Zoon der Onbevlekt Ontvangen Moedermaagd in hun hart ontvangen, zijn talloos Doch nu is het gelegenheid, om van dien schat der heilige Kerk ook zonder de lastige en kostbare reize naar Lourdes-zelf, te kun nen genieten! Paus en Bisschoppen zetten ons dien schat open ter beschikkingen wie zal er zijn, die er niet van wil profiteeren? Wij herinnerden er al aan, dat onze geëer biedigde Bisschop voorgeschreven (heeft een bizonder geestelijke oefening in deze dagen van Woensdag tot Zondag, die Woensdag avond met een plechtig Lof ter eere van het H. Sacrament aanvangt, en Zondagavond met een plechtige H. Sacramentsprocessie zal sluiten. Zóó kunnen wij allen, wien de reis naar Lourdes' genadeoord in deze stichtende, heer lijke dagen niet is gegund, het Eucharistisch Congres in Maria's stad, die heerlijke ver eering van het H. Sacrament in tegenwoor digheid der nooit-volprezen Moedermaagd vol eerbied medemaken. Onze kerken staan open, en de Heer van hemel en aarde, God-Zèlf onder Broodsge daante, is gereed om ons te ontvangen ten bezoek Laten wij Hem niet laten wachten! De deelneming aan de geestelijke medevie ring van het Eucharistisch Congres van Lourdes, dat een gebeurtenis van gewicht zal blijven in de katholieke wereldhistorie, moge dan ook zoo groot mogelijk zijn! VOOR DE ROOMSCHEN! Zondag, op den bloemendag voor de tuber culeuze Roomsche werklui, kwamen een paar van de meiskes die de bloempjes ventten, bij een be kend dokter hier ter stede. Ze boden hun bloempjes aan. Maar de dokter weigerde pertinent, een bloempje te koopen of wat te geven voor het mooie doel. „Jullie bedriegen de menschen! Je doet of het voor de tuberculosebestrijding is, en het is alléén voor de Roomschen!" Ongeveer in deze termen werden de jonge meisjes, die nogal beduusd waren van zulk een ontvangst aan zulk een adres, aan de deur gezet. De vraag rijst nu: zijn Roomsche tuberculeu- zen voor dezen dokter wat anders dan niet- Roomsche zieken? Houdt hij ten opzichte van de katholieken, die hij onder zijn patiënten telt, óók zulk een minu tieuze schifting tusschen Roomschen en niet-j Roomschen Een antwoord op deze vragen zou niet over bodig zijn, dunkt ons. De heer Guskens merkt op, dat aan samen smelting ook financiëele bezwaren zijn verbon den. En waar onze afdeeling, die met dit voorstel komt, niet veel abonné's heeft, mogen we wel werken, om wat meer abonnementen bij te brengen Spr. hoopt dat, als de samensmelting er komt, allen abonné zullen worden. Na nog eenige discussie gaat de vergadering met het voorstel mee. Ook is ingekomen een voor stel, dat elke afdeeling van den Bond 2 afge vaardigden naar den Centralen Raad zal zen den. Thans vertegenwoordigt één afgevaardigde 200 leden van de afdeeling. Een lid maakt bezwaar; hij acht het niet billijk, dat een afdeeling van b.v. 30 leden, even goed twee afgevaardigden zendt als een afdee ling van b.v. 200 leden. De heer Loerakker sluit zich bij dezen spreker aan. Hij acht het stelsel, in het voorstel vervat, onverdedigbaar. De Voorzitter zegt, dat het voorstel voorname lijk is gedaan door de voorstellers om financiëele bezuiniging. De heer Serné zegt, dat de bedoeling van het voorstel is, dat twee afgevaardigden evenwel evenveel stemmen zullen uitbrengen als thans. De twee Haarlemsche afgevaardigden b.v. zou den evengoed 6 stemmen uitbrengen. De heer van Dam wil in overweging geven, het voorstel in te trekken; hij meent, dat toch geen afdeeling erop zal ingaan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel verworpen; een an der voorstel, waarbij wordt bepaald, dat iedere afdeeling drie afgevaardigden zendt, mits alle drie afgevaardigden alle stemmen van de alge- meene vergadering hebben, wordt eveneens ver worpen, zoodat het bij het oude blijft: één afge vaardigde op elke 200 leden van eene afdeeling. De Voorzitter wekt op tot deelneming aan de godsdienstoefeningen, die deze week worden ge houden in de kerken, ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres. De Bond zal de processie in de Kathedraal met haar vaandels opluisteren. Aangaande de verdere feestviering ter gele genheid van het jubileum van den Bond wordt medegedeeld, dat in October tooneelwedstrijden zullen worden gehouden; na die wedstrijden zal een kinderfeest plaats hebben. De Eere-dag heeft plaats in September. Nadat nog eenige huishoudelijke punten in den breede besproken zijn, sluit de voorzitter de vergadering met gebed. R. K. PROPAGANDA-FIETSCLUb. Hedenavond Heeft de oprichtingsvergadering Het uur van vertrek is 's morgens te 6.23 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: N. J. Tromp, Harmen- jansweg 29, een armband; J. Kuijpers, Hout markt 57, oen zweepN. van Berloo, Haarlem- merliedestr. 29, zooien; R. v. d. Putte, L. Boo gaardstraat 9, portrettenR. Moonen, W. Gelde- loozepad 21, een bril; J. Scheffers, Schoterweg 5, een paar handschoenen; C. J. v. d. Steur, Emauslaan 6, Heemstede, een portemonnaie M. Gigengack, N. Groenmarkt 7, een hoedje; H. Glas, Hagestraat 57, een rozekrans; H. v. d. Weerdt, Heijlerstraat 4, een hondenhalsband; M. Moolenaars, Prinsen Bolwerk 22, een porte monnaie; C. Band, Reguliersfraat 3 rood, een postzegeletui. /ERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van W. E. Staphorst om verlof tot het verkoopen van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken TELEFOON 1770. in de vuurleiding willen bekwamen. Zij zijn van den eersten dag af ontgoocheld. En het ergste is het zoogenaamde Weensche legioen, dat door den beeldhouwer Gurschner werd aangeworven, en waarvan de leden hier aankwamen zonder een cent op zak, of een hemd in den ransel. Er waren er zelfs die vrouwen en kinderen meebrachten wel een bewijs, hoe weinig zij wisten van den toestand! Die vrijwilligers kijken elkaar met wantrou wige blikken aan; en de vorst die enkele der Oostenrijksche vrijwilligers te zeer onderscheid de, met voorbijgang der Nederlandsche officie ren, onder wier leiding de geheele strijdmacht toch moest staan is de oorzaak van zeer on aangename wrijvingen. De Nederlandsche officieren achten het onmo gelijk met die heterogene strijdmachten iets tot stand te brengen. De vorst ontvangt van ieder een raad en handelt zonder stelsel, zonder con sequentie, zonder continuiteit, alsof er geen ver drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in 1 antwoordelijke personen meer zijn. Zoo werden het benedenlokaal van het perceel aan het Klein Heiligland no. 53. Ingekomen is een verzoekschrift van M. de Waal, om verlof tot liet verkoopen van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor.gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan den Tans- weg no. 9. De moeilijke ULSTER-kwestie in Engeland is opeens tot een onverwachte crisis gekomen. De koning heeft ingegrepen. Hij heeft waarschijnlijk op dezelfde over wegingen als wij deze week al hebben ontwikkeld gemeend dat er geredeneerd moet worden en gepoogd tot overeenstemming te komen, beter dan dat een conflict ontsta. En zoo heeft zijne Majesteit zijn aanwezigheid bij een geweldig groote revue, die gisteren voor Spithaed is gehouden, bekort om heden een Con ferentie te houden op het Buckinghampaleis met de leiders der partijen. Aan de conferentie zullen deelnemen twee uni onisten, twee nationalisten, twee Iersche unio nisten en twee leden der regeering. De voorzitter van het Lagerhuis zal de confe rentie presideeren. Reuter meldt al eenige oordeelvellingen van leiders: Bonar Law verklaarde dat de oppositie aan het verlangen van den koning loyaal zal voldoen Redmond zeide, dat hij en zijn medestanders niet verantwoordelijk zijn voor de conferentie. Hij wilde geen meening uiten over de vraag of de samensprelcing nuttig zal blijken, dan wel het tegendeel. De uitnoodiging heeft den vorm van een bevel, en uit dien hoofde hebben wij zei- de spreker dadelijk gehoorzaamd. Wat dit moet worden Zooals wij gisteren al zeiden, is er een grond voor onderhandelen. Een deel van Ulster blijft buiten Home Rule, een ander deel valt er in: het gaat nu er om, het aantal katholieke en protestanten, dat buiten de Home Rule valt, zoo gelijk mogelijk te maken opdat beide partijen inaL niftS kUZeiVri"Wij)en'1 ^en heeft ge- j ËTchtbank geweest, en toet proces zal waar gronde hoop dat dit onder leiding van den sehijulijk wel de beele week duren. Hel koning zal gelukken. door den beeldhouwer Gurschner een batterij Skoda-bergkanonnen en twee snelvuurkanonnen van 12 cM. besteld, zonder dat de internationale commissie of de officieren er iets van wisten; en iedereen vraagt zich af, wie dat geschut bedie nen en wie het betalen zal? Ministers zijn er niet meer. Drie zwerven er reeds in het buitenland rond, en de twee anderen worden eenvoudig ver van alle staaszaken ge houden; men geeft om hen even weinig als om de internationale controle-commissie. De M'bret en zijn familie zijn in drie weken zoo goed als niet buiten den konak geweest. Zoo ziet, zegt de „Köln. Ztg., het er in Du- razzo uit. Overal verwarring, strijd, wrijving, chaos. Een vraag dringt zich telkens weer op. Wanneer en hoe zal er een eind komen aan die comedie, en wie zal de kosten ervan betalen? Europa, zeggen natuurlijk de nationalisten en de vorst. Maar de leden van de internationale con trole-commissie schudden bedenkelijk het hocVd Poincaré, de Fransche president, is te St Peterburg aangekomen voor zijn bezoek bi] den Czaar van RUSLAND1. En er zijn bij der eersten galamaaltijd al hartelijke woorden ge houden, De Czaar zeide gisterenavond o.a. i „Ik twijfel er niet aan, of onze beide lan den zullen, hun vreedzaam ideaal getrouw en steunend op hun beproefd bondgenootschap zoomede op hun gemeenschappelijke vriend schappen, ook voortaan de weldaden van den door hun vereenigde krachten verzekerden vrede genieten en de banden, die hen ver eenigen, steeds nauwer toehalen." En Poincaré zeide in antwoord o.m. „U. M. kan verzekerd zijn, dat Frankrijk steeds in dagelijksche samenwerking met zijn bondgenoot het werk van vrede en bescha ving zal helpen volbrengen, waaraan beide regeer in gen niet hebben opgehouden te ar beiden." Men ziet, dat het woordje „vrede" niet van de lucht is FRANKRIJK. Mevrouw Caillaux, de moor denares van Calmette, is gisteren voor da PERSONALIA. De lieer A. J. J. M. van dier Marck alhier, tot is geslaagd voor het examen in boekhouden, der federatie van Handels- en Kantoorbedien- zijn veroenigingen in Nederland, gehouden te Am sterdam op 17 en 18 Juni J.l, Uit DURAZZO is er geen verder nieuws. Het r.._begin nu veel op een kluchtspel te lijken, die plaats van de R. K. PropVganda¥ieTscïub. Dej historie met den vorst von Wied! We nemen vergadering heeft plaats in Sint Bavo" om llier een stuk over uit een correspondentie van de half negen des avonds. Zij, die geen invitatie „Köln. Zeitung", waarin wel heel scherp de toe- ontvingen om de een of andere reden, wordenstand wordt gekarakteriseerd. a;~a Het is hier een komedie, zegt deze correspon dent, maar het slechts komen bij deze komedie toch weg de werkelijk officiëele organen: de internationale controle-commissie en de Neder landsche officieren. Die worden door den vorst, de regeering, door ieder die wat wil of wat voor heeft, zorgvuldig gemeden, evenals de vertegen woordigers der Europeesche mogendheden. De groote mannen in den Konak zijn nu de vrijwilligers, van allerlei soort en afkomst, die thans de stad vullen. Op hen is alle hoop ge vestigd, met hen worden de meest zonderlinge plannen overwogen, en zij hebben het oor van den vorst en de eerste stem in zijn omgeving. De Mirdieten en Malissoren, die wegliepen als er geschoten werd, trachten het gebrek aan moed in eikaars schoenen te schuiven; zij zijn meer een gevaar dan een bescherming voor den vorst en de stad. De vrijwilligers daarover is het maar beter hier niet te sprekende meesten zijn avonturiers, die denken dat hier wat te halen is. Enkelen zijn sport-soldaten, gewezen of nog niettemin uitgenoodigd op de vergadering te komen en zich voor het lidmaatschap op te geven. TER BêEVAART NAAR DEN BRIEL. Donderdag vertrekt de Haarlemsche Pro cessie naar den Briel, om de groote helden van Neerlands Katholieke Kerk, de H. H. Marte laren van Gorcum te gaan vereeren. Nu vooral, nu deze processiedag samenvalt met het Eucharistisch Congres te Lourdes is het een heerlijke gelegenheid te gaan knielen I op de graven dier negentien geloofshelden die hun leven lieten voor het geloof aan Jesus' waarachtige tegenwoordigheid in het Allerhei ligste Sacrament. Hierdoor zal de ommegang met het Aller heiligste over het martelveld dit jaar nog plechtiger zijn dan bij andere bedevaarten, zal de liulde, aan het II. Sacrament daar gebracht grootscher zijn, nu ze. samenvalt met de hulde betuiging der geheele wereld op het Eucharis- vrouwmensch heeft een verhaal van de be weegreden tot den moord gegeven: ze waa zoo erg vervolgd door Calmette, eu iedereen sprak er van, tot de keukenmeid toedrie maauden lang had ze niet geslapen, enz. Toen ging ze met een revolver Calmette opzoeken; en schoot hem dood. Doch dat wou ze toch eigenlijk niet gedaan he.bben: die revolvers „gaan echter vanzelf af"Nu heeft ze ef spijt van. Volgens de Fransche bladen, dis ellenlange verslagen geven, maakte de vrouw „grooten indruk" op de gezworeuen. Daar ié het ook trouwens heelemaal om te doen! HOFBERICHTEN. Zaterdag 25 dezer vertrekt H. M. do Kor ninginMoede-r naar Arolsen, vanwaar H. Mk den 31 sten te Soestdijk terugkeert. Z. K. H. Prins Hendrik wordt 29 deii zer te IJmuiden verwacht, terugkomend# van zijn zeereis naar Skandinavië. Z. K. PRINS HENDRIK TE STOCKHOLM» Reuter seint uit Stockholm: Z. K. H. Prins Hendrik kwam, aan boord dienende officieren, die hier gekomen zijn, om van dc kruiser Zeeland, tegen drie uur gisi' eens werkelijk een oorlog mede te maken of zichteren op de reede aan. De officieren, die don'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1