Uit Holland's Nooidorkwartier. Sociale Berichten. Kwartjes Advertenfiën NIEUWS UIT DEN OMTREK. Verkoopinqen BoeL huizen enz Kerknieuws. Van onze plaatsen wij er jaarlijks zenden. Een bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. De nieuwe Bisschop van Breda, Z, 0. H, Mgr. P. Hepmans Prins hier tijdens zijn verblijf zijn toege voegd, en de Neder! and-sche graant, begaven zich aanstonds aan boord van de Zeeland, tenige oogenblikken daarna gevolgd door prins Wilhelm, die namens zijn vader Prins Hendrik kwam begroeten en afhalen voor een bezoek aan bet Koninklijk slot. Gisterenavond boden de Koning en de Ko ningin den Prins een intiem diner aan in het paleis. Het vertrek van Prins Hendrik is vastge steld op 'hedenavond. OVERSTE THOMSON. De kapitein van de Kon. Marechaussee Thomson bracht gisteren den Minister van Oorlog een bezoek van dankbetuiging voor al wat de Regeering en in het bijzonder de Minister gedaan hebben tot huldiging van de nagedachtenis van zijn broeder luit.- kol. Thomson, zoowel door de overbren ging van het lijk door een oorlogsschip naar het vaderland als door de overige eer bewijzen van wege het leger, den gesneu velde van Durazzo gebracht. DAVID TOBIAS BAMBERG f Op bijna 71-jarigen leeftijd is „Papa Bam- bei'g" gisterenmorgen overleden, en met hem is weer een deel van onze jeugdherinne ringen verdwenen, schrijft het Hbld. van den afgod onzer kinderpartijtjes, waarvan de aureool van mysterie met de dagen wel iets verdwenen is, maar die tot het laatst een aandachtig publiek voor zijne goochel toeren gevonden heeft. Bamberg's gesternte wees hem niet ter stond op de toekomst van geheimzinnig heden, neen, via het coiffeurs en het dia mantsnijders bedrijf en, later de couplet zangers- en dichtersloopbaan heeft hij in zich de capaciteiten ontdekt, waarmede hij zelfs zijn goochelende voorvaderen zou overteffen. Het beslissend succes van zijn loopbaan was, volgens heinzelve, het volgende, dat hem aan het hof te Soestdijk overkwam. De goochelaar, aan het Hof ontboden, had de eer daar op te treden voor slechts een drietal toeschouwers, die echter niemand minder waren dan de koning, de koningin en het prinsesje Wiihelmina. Én toen zou na een opmerking van Z. M. dat de tijd verstreken was, Bamberg op de een of andere onverklaarbare wijze des konings horloge kwartier teruggetooverd heb ben. Maar zijn grootste populairiteit, was wel de groote welwillendheid waarmede hij zich voor iedere liefdadige voorstelling beschik baar stelde. Op deze wijze was Bamberg een philan- throop in onze ziekenhuizen en bij liefda dige instellingen. Een drietal zoons, thans te New-York vertoevende, heeft nu de reputatie van hun vader over te nemen; en de oudste van hen verbindt aan zijne goochelkunsten nog de vaardigheid van het maken van hand schaduwen. Op Muiderberg had heden de begrafenis van Bamberg plaats. HET EEUWFEEST DER EERW. PATERS JEZIETEN. Naar aanleiding van het feit, dat het op 7 Augustus a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat de Orde der Jezuieten werd hersteld, hebben te 'sHage de heeren mi-. J. B. van Berekel, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, mr. M. J. C. M. Kolkman, E. A M van der Kun, nxr. J. A. Loeff, mr. A- P. L Nelissen, jihr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, G. M. A van Vuureu, jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland en mr. W G. A. van Sonsbeeck, secretaris, oud-leerlingen van 't Katwijksclxe Gymnasium of vaders van leerlingen, die thans 'hunne opleiding aldaar genieten, een circulaire gericht tot een zestigtal ond-leer lingen of vaders van leerlingen aan dat gym nasium. Zij zijn van oordeel, dat het meest passend geschenk, dat namens leerlingen en oud-leer lingen van Katwijk ter gelegenheid van dit eeuwfeest van de Orde der Jezuieten ware aan te bieden, zou zijn een kapel voor het te stichten gymnasium. De circulaire bevat een uitnoodiging om een vergadering te willen bijwonen, welke ter bespreking van dat plan, ter verkiezing van een commissie en ter beraming van ver dere maatregelen van uitvoering zal worden gehouden te 's Gravenihage op Zaterdag 25 Juli e.k., des namiddags te 2 uur in het res taurant De Twee Steden, Buitenhof. DE ZESDE KATHOLIEKEND AG IN HET BISDOM HAARLEM. Naar wij vernemen heeft door ontstentenis van den heer jhr. mr. E. Wittert van Hoog land, de heer jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en president van den Hoofdraad der St. Vincen- tius-vereeniging te 's Gravenhage, zich op verzoek bereid verklaard in afdeeling III het onderwerp: „de Katholiek in zijn ontspan ning" in te leiden. DE PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram over de pest geval len op Java van 1 tot en met 14 dezer ver meldt de volgende gevallen: afdeeling Ma- lang 333 nieuwe peetgevallen, 292 dooden; Toeloengagoeng 6, Kediri 55 en Bangil 2 doo- delijke gevallen; Madioen 20 nieuwe geval len, 18 dooden; Soerabaja 30 nieuwe geval len, 26 dooden; Paree 53 nieuwe gevallen, 50 dooden; Magetan 34 nieuwe gevallen, 30 doo den; Malang en Magetan in de vorige perio de nog resp. 19 en 2 doodelijke gevallen. DE STAKING VAN HET PERSONEEL DER HAAGSCHE TRAM. Aan de remise Laan van Meerder voort werd gisterenmorgen aan een negental bankwer kers, tevens wagenbestuurders, namens de di rectie der H. T. M. medegedeeld, dat er op het oogenblik geen werk voor hen was en en jhun de keus gesteld: op den wagen rij den of ontslag. Allen kozen het laatste. Zondagmiddag ondervond op het Plein de politie ©enige tegenwerking van een zijde, waarvan zij 't in deze voor haar inspannende dagen niet verwacht had. Sedert de thans, naar het zich Iaat aanzien, tot bet verleden behoorende Plein-relletjes is tijdelijk buiten werking gesteld de vergunning voor de „Witte Sociëteit" om stoelen en ta feltjes te plaatsen op het middengedeelte van het Plein, tegenover het sociëteitsgebouw, zulks ook om gevaar te voorkomen bij even tueel krachtdadig optreden der politie. Zondagmiddag echter gelastte een dei' leden, de heer C„ eenen kellner een tafeltje èn stoel op het bovenbedoelde gedeelte van den openbaren weg te plaatsen en ging hij daar consumptie gebruiken. De op dat oogenblik op het Plein dienstdoende inspecteur liet dit toe totdat hij het oordeel van zijn chef had gevraagd, den hoofdinspecteur, chef der af deeling waartoe het Plein behoort. Deze riep eerst de tusschenkomst van het Societeitsbestuur in, dat daarna den heer O. verzocht zich te verwijderen, waaraan hij echter niet wenschte te voldoen, doch met de politie van gedachte ging wisselen. De hoofdinspecteur wilde ten slotte de zaak niet te ver drijven door, op de tegenwerpingen van den heer O. dat dn politie hot recht miste om .te verbieden op deze plek te zitten enz., enz., van zijn recht gebruik te maken en den heer C. te gelasten zich te verwijderen, waaruit, bij weigering, zeer onaangename gé- volgen voor den heer C. hadden kunnen voort spruiten. Het jncident, dat inmiddels een volksop loop had veroorzaakt, eindigde doordien een, kellner van een oogenblik. Waarop de heer O. nog met den hoofdinspeetour sprak, ge bruik maakte om tafel en stoel weg te ne men. Later heeft echter de heer C. zich over deze zaak schriftelijk tot den hoofdcommis saris van politie gewend. Gisterenmorgen heblien de president-com missaris en de directeur van de Haagsehe Tramwegmaatschappij een onderhoud met B. en W. gehad. Men verwacht een spoedige oplossing van het conflict. Ook gisterenavond was het in de straten, waar werkwillige trambeambten wonen, zeer roerig, schrijft het Hbld. De politie had tot op vrij grooten afstand van de woningen de straat afgezet, zoodat de per auto thuisgebrachte werkwilligen geen hinder ondervonden bij het uitstappen. Buiten de afzetting werd hier en daar met steenen geworpen naar de politie of naar de auto's. Een zes tol personen werd deswege of om andere redenen gearresteerd en naar het sectiebureau Van der Vennestraat overge bracht. Een rechercheur kreeg bij de relletjes een klap in het gezicht. Voor de woningen van een paar trambeamb ten bleef de politie hun komst afwachten, maar wie kwam geen werkwillige. De politie, het wachten moede, informeerde te lefonisch waar zij bleven, en toen eerst bleek dat zij in de remise zouden overnachten. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te 's Gravenhage stelde de heer Hoejenbos eenige vragen aan B. en W. in verband met de tramstaking. Spr. vroeg o.a. of B. en W. reeds hebben overwogen, of zij niet op grond van wan- praestatie liet echt hebben, de concessie te ontnemen. Acht dagen lang heeft men nu geen tram. Het publiek moet weten, dat de Raad al het mogelijke heeft gedaan om daarin te voorzien. Hij stelt dan een motie voor van den vol genden inhoud: „De Raad noodigt B. en W. uit binnen den kortst mogelijken tijd te doen weten of zij naar aanleiding van artikel 42 der concessie voorwaarden, maatregelen wenschen te ne men, welke in de toekomst een geregeld tram verkeer kuunen waarborgen." De burgemeester deed daarop enkele ver klaringen en verzocht zich te onthouden van alles, wat den goeden gang van zaken kan schaden. Na eenige discussie trok de heer Hoejen bos zijn motie in. Drie jongens verdronken. De negenja rige B. J. Slettenhaar uit Notler, de veertien jarige G. J. Tempert en de negenjarige Jan Hendrik Tempert, beiden uit Hellendoorn, wilden Zondagavond in een veenkuil in bet Notterveen een bad nemen. Zij verdwenen on middellijk in de diepte en werden eenige oogenblikken later levenloos opgehaald, zoo meldt de N. R. Ct. Een wielrijder zag nog een hand van een der kleinen uit het water steken. Zijn pogingen om het kind te redden, mochten niet baten. Brand. Waarsöhijnijlk tengevolge van liet spelen niet lucifers door een onnoozelen knaap, die alleen thuis was, is in de Mand- straat te Gestel (N.-Br.) het nieuwe huis, be woond door den timmerman J. R., afgebrand. Ook de inboedel is verloren gegaan. Een gasontploffing. Gistermorgen had een gasontploffing plaats in het café van Min deren te Zevenbergen in de Stationsstraat be richt de Tel. Een der bewoners rook een sterke gaslucht, kwam daarbij met een liebt en een ontploffing volgde. Vele glasruiten sprongen stuk, huisraad enz. werd beschadigd, terwijl een groot stuk van het plafond naar beneden kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zal de tram verdrongen worden door de autobus? „De Auto" (11 Sept. '13) schrijft: Deze vraag werd onlangs door Pierre Giffard in l'Auto behandeld. Het antwoord moet volgens den schrijver be vestigend luiden. Reeds nu zijn er teekenen merkbaar, dat de autobus de tram op den duur zal gaan vervangen; de tegenwoordige, steeds meer volmaakte constructie van de autobus is reeds bezig te bewijzen, dat de tram niet meer noodig is. Langzamerhand zal het nieuwe ver voermiddel geheel in de plaats treden van het r dat hinderlijk is, dikwijls opstoppingen azaakt en binnen enkele jaren een schreeu wend anachronisme zal vormen; een spoorweg midden op straat. Dat kon nog voordat de autobus er was, maar nu moet het uit zijn. Geen trammen meer! Men behoeft daarom nog niet de bestaande tramlijnen te gaan opbreken, die met groote kos ten, sedert een dertig jaren, gemaakt zijn. Doch men moet er mee uitscheiden om lijnen aan te leggen, die maar zoowat in den blinde worden goedgekeurd door de verschillende Gemeente raadsleden. Dat men zich voortaan wel tweemaal bedenke, alvorens men midden op den weg of de straat, die ongelukkige rails gaat aanleggen, welke on getwijfeld belangrijke diensten hebben bewezen, maar die hun tijd gehad hebben. De autobus is bestemd om ze te doen vervallen, dit is zoo hel der als glas. Weliswaar hoort men nog tal van argumenten ten gunste van de tram, maar zij zullen van jaar tot jaar steeds minder worden, naarmate de autobus meer volmaakt wordt. Ten einde eens een concreet geval te beschou wen, zullen wij eens uitgaan van de cijfers van de trams te Londen. Er is geen enkele reden, waarom het op den duur in andere groote steden niet eveneens zoo zou gaan. Uit de wijze, waarop de Londenaars de voor keur geven aan de autobus boven de tram, is het te voorzien, dat in het jaar, eindigende met Maart 1914, de vermindering der ontvangsten op de tramlijn ongeveer 1,160,000 gulden zal bedragen. Vergeleken met de ontvangsten in het vorig jaar over eenzelfde tijdsverloop, zijn de tegenwoordige ontvangsten 225000 gulden min der dan die van het vorig jaar en 305000 gulden lager dan in dezelfde periode van 1911. Toch is het tramlijnnet met 17 K.M. toegenomen. Waar de Gemeenteraad had gerekend op een bate van twee millioen gulden, zal er, na aftrek van alle gemaakte kosten, niet meer dan vijfdui zend gulden overblijven. De gemiddelde ontvangst per wagen en per mijl is sedert 19051906 geleidelijk, doch op verrassende wijze, minder geworden. Uit de cijfers blijkt, dat, hoe meer lijnen er worden aan gelegd, des te minder wordt de ontvangst per voertuig en per mijl. Men behoeft niet lang te zoeken naar de oor zaak van deze daling; het is de mededinging der autobussen. De trams van Londen en omstreken hebben twintig millioen passagiers en eene ontvangst van een millioen gulden verloren, ondanks de uitbreiding der in exploitatie zijnde lijnen. Zulks is de aandeelhouders, c. q. den belas tingbetalers, te Londen maar al te duidelijk ge bleken. In den Gemeenteraad aldaar is onlangs die verbazingwekkende daling ter sprake gekomen en, naar het schijnt, heeft er niemand argumen ten aangevoerd, om de tram te verdedigen. Het is een wijze van vervoer, die dertig jaren heeft bestaan, dat is alles. Laat ons veronderstellen, dat zij nog een twin tig jaar noodig heeft om te verdwijnen. In het geheel zal zij dan een halve eeuw hebben be staan, maar dan zal het ook uit zijn. In 1950, en wellicht nog vroeger, zullen straten en wegen bevrijd zijn van die ijzeren banen, welke hen vernauwen en verstoppen. Wanneer men over de zaak nadenkt, zal men er de ongerijmdheid van inzien. De trams zullen een schakel hebben gevormd tusschen den spoor trein en de automobiel. Tijdens de discussie in den Loudenschen ge meenteraad, zei een der raadsleden, dat hem een voorbijgaande tram evenzeer uit den tijd toe scheen als een cab uit den goeden ouden tijd, met zijn koetsier, zijn paard en zijn zweep. Al die dingen behooren thans tot het verleden. Het spreekt vanzelf, dat er ook tegenoverge stelde meeningen worden geuit. Voor het benut ten van de kostbare tramlijnen, met zooveel moeite sedert tal van jaren aangelegd, is het noodig dat de stad Londen een of ander middel zal vinden, hetzij empirisch of op andere wijze. Zij zai dat ook wel vinden, maar daarom is de methode van vervoer per tram niettemin ver ouderd. En wij beleven nu nog maar alleen het debuut van de practisch bruikbare autobus! Het is bekend, dat in een groot gedeelte van Parijs de autobus reeds geheel en al de tram vervangt en wel voornamelijk omdat men de stad. niet door tramlijnen wil ontsieren. Ditzelfde argument geldt ook elders, want nergens heeft de tram ertoe bijgedragen om een stadsgezicht tq verfraaien. Waar de autobus den dienst even goed, ja zelfs beter, verricht, is er dan ook geen enkele reden om de tram te behouden. Men denke maar eens aan het oponthoud en de opstopping bij een of ander defect aan train of weg, of bij eene hindernis op den weg! Voorts aan de om slachtige maatregelen, welke er bij trams moeten worden genomen, wanneer een gedeelte van den weg wordt afgesloten, hetzij voor geruimen tijd, hetzij slechts voor enkele uren! Bovendien is de tram een voertuig, dat zich niet steeds aan de regels van den weg houdt, soms links rijdt, waar zij rechts moet wezen, met grootere snelheid mag rijden dan de andere voertuigen enz. Voor allen dienen de regels van den weg dezelfde te zijn. Nu zal het wel niet vandaag of morgen wezen, dat de trams in groote steden zullen ophouden te rijden, maar nochtans zijn hare jaren reeds te tellen. Zij zullen den aanval van het nieuwe ver voermiddel, de autobus, niet kunnen doorstaan, Dit laatste heeft dezelfde voordeden als de tram, maar geen harer nadeelen. Het betere zal het slechtere verdringen. Die onverbiddelijke wet bliift steeds en overal van kracht. WAAR HET HEEN GAAT:.... AJs ©en treffelijk staaltje van den volsla gen ommekeer in alle maatschappelijke ver houdingen die door socialistische en revolu tionaire opruiers wordt beoogd, zij hier zon der verder commentaar de zaak. spreekt voor zich zelf een gebeurtenis medege deeld die dezer dagen bij een timmerlieden- staking, te Marseille beeft plaats gehad. Op een goeden dag werden twee patroons op straat door stakers aangesproken en dooir hen, onder bedreiging met revolvers, mee genomen naar de Arbeidsbeurs. Hier werden zij gefotografeerd en gemeten als waren zij in handen der justitie gevallen misdadiger®. Vervolgens nam men hen zestig centimes af, voor welk geld een „zegeltje" werd ge haald, waarna een contract in optima for ma werd vastgesteld met salarisverliooging en verbintenis slechts gesyndicaleerde arbei ders to zullen aannemen. Op verbreking Van het contract werd een boet© gesteld van 200 francs. Ten slotte moest het contract geteekend worden. Slechts één der beide patroons sfwicht- te en zette zijn naam. Na dertig uur opgeslo ten te zijn geweest volgde de tweede dit voorbeeld, daa;r hij zijn gezin niet langer in onrust wilde laten. In het bezit van deze beide capitulaties; aldus verhaalt de .„Temps" het verslag van deze „ongelooflijke, maar toch authentieke geschiedenis", gingen de stakers naar de ove rige patroons, zonder natuurlijk de juiste toe dracht der zaak te vertellen. Dezen meen den, dat door dien afval verder verzet on- noodig was en gaven toe. Pas dezer clagen hebben de beide betrok ken patroons de zaak in handen der justitie gegeven. DE BLOEMENDAG VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT" De bloemendag voor het R. K. Tuberculose- fonds „Herwonnen Levenskracht" Zondag ge houden, is overal een succes geweest. In Amsterdam waren de 60,000 bloempjes tegen den middag reeds allen verkocht. De opbrengst in Zwolle was ruim 560, in Al melo 387, in Hoorn 233, en in Gouda waar door den burgemeester de verkoop op straat was verboden, bracht de verkoop aan de kerken ruim 300 op! Te Zaandam be droeg de opbrengst 320; te Amersfoort 685; te Schoonhoven 84; te Rotterdam 6674. SCHOTEN. Bloempjesdag. De verkoop van bloempjes op Zondag jl. ten bate van „Herwonnen Levens kracht", heeft opgebracht 135. Z ANDVOORT. Aangekomen .Vreemdelingen. Earn. Speijer, Berlijn, Grand Hotel Wud, 5 p.; L. Ante, Dusseldorf, id., 1 p.; Fam. van Beugel, Amsterdam, id., 2 p.; P. D. H. Hen driks, Groningen, id., 6 p.C. Konigswerther Frankfort, id., 3 p.; R. Faber, Weenen, id., 3 p.; J. G. L. Zeehuizen, Amsterdam, Groot Kijkduin, 3 p.; D'. Docen, id., id., 1 p.; B. P. Flughaupt, Bussein, id., 1 p.; W. en T. de Munk Keijer, Groningen, id., 2 p.; P. Eldei'ing, id., id., 1 p.; E. Bax, Amsterdam, id., 1 p.; W. de Geus, id., id., 1 p.; L. van IJsendijk, Aerdenhout, id., 2 p.; Mej. Gratema, den Haag, id., 1 p.; Mej. Wcrthcim. Amsterdam, Noordzee Hotel, 1 p.F. Ro senthal, Wiesbaden, id., 2 p.; Mej. van Marie, Haarlem, id., 1 p.; Fam. B ree men. Amsterdam id., 6 p.; Mevr. Glasbergen, id., 2 p.; Mevr. Vos, id., id., 3 p.; R. Besselheim, Praag, Ho tel d'Orange, 1 p.; H. Polak, Laren, id., 1 p.; M. Cetto, Munchen, id., 2 p.; J. Vosnunes, New-york, id., 1 p.; L. Kohne, Berlijn, id., 1 p.; W. Blonder, Oregon, id., 1 p.; A. Wurz- weiln, Manheim, id., t p.; P. Köhne, Berlijn id., 3 p.; B. Löwenstein, Leipzig, id., G p.; Mevr. Holddz, Leipzig, id., 2 p.; A. v. d. Steenhoven, Amsterdam, id., 1 p.; A. van Wulfften, Hengeloo, id,, 1 p.; II. Seligman, Hamburg, id., 2 p.; C. Plasman, Cuchenheim, id., 2 p.; Mevr. M. Tugendrat, Bruun, Hotel GToot Badhuis, 4 p.; Mevr. Meijer, Bremen, idl, 1 p.; R. Sleeswijk, Santpoort, id., 1 p.; R. Mendes, Berlijn, id., 1 p.; W. C. A. Eisrna, BENNEBROEK. Een ongeluk voojkomen. Door het flink optreden van "den machinist en den cond,ucteur der N. Z. H. Tram is de familie M. alhier voor groot verdriet behoed, schrijft de StiEd. Het achtjarige dochtertje liep Zaterdag op den hoek der Bennebroeker- laan langs de tramrails en hoorde de tram van half acht niet aankomen. Geiukkig zag de machinist Ret kind nog bijtijds, remde zoo krachtig, dat dit maar eventjes werd aangere den, en de conducteur greep het zoo snel op, dat de volgwageu het ook niet deren kon, zoodat het ongeval met een weinig schrik afliep. HAARLEMMERMEER. Een vluchtelinge. In het gezin van Tr. te N.-Vennep blijkt het ook niet altijd pais en vree te zijn, althans een dochter des huizes vluchtte naar een getrouwden broer, beweren de, dat ze thuis zoo geslagen werd. Daarmee waren vader en moeder, die van hun kant be weerden haar heel liefderijk en teederlijk te behandelen, niet tevreden en gingen er samen op uit om het verloren schaap terug te halen. De dochter verzette zich hevig tegen een te rugbrenging, met het gevolg dat vader de hulp der politie inriep. Nu moest de ontvluchte wel mee. Dat een en ander heel wat sensatie bracht, spreekt van zelf. Mazelen. Te N.-Vennep heerscht onder de kinderen in vrij hevige mate de mazelen, die tot nog toe gelukkig niet kwaadaardig blijken te zijn. Vooral op de school met den bijbel zijn de laagste klassen gedeeltelijk ontvolkt. Inbraak. Bij P. S. aan den Kruisweg beeft men door opensebuiving van een keukenraam diefstal gepleegd en een paar zoo goed als nieuwe vrouwenschoenen en een paar klompen ontvreemd. Bij een buurman H. heeft men ook gepro beerd in te breken, doch deze werd wakker en maakte leven, waarna de dieven of dief ver dween. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van C. Teeuwen—Huurman. d. van N. Buurman De Graaf. Overleden: J. A. Schmidt, 75 j. A. Imanse, 73 j. W. 'de Jong1 54 jaar MEDEMBLIK. De SL Vineentiusvereeniging. Zondag j.l., feestdag van den H. Vineentius hield de St. Vineentinsvereeniging alhier hare alge- meene vergadering in het gebouw der ver- eeniging. Met den Zeereerw. heer Pastoor en den kapelaan, was ook ter vergadering aan wezig de Zeereerw. heer Rector Vorst, uit den Haag, lid van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging. In deze vergadering werd onder hooge goed keuring der Eerw. geestelijkheid besloten te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zal zijn om evenals voor eenige jaren terug, door deze vereeniging het R. K. ziekenfonds is op gericht, ook thans een R. K. Weduwenfonds op te richten. De vergadering ging van de overweging uit, dat n.l. de menschen het armst zijn, en dat er de meeste behoefte is, wanneer de man en kostwinner ziek is, erger nog dan wanneer deze komt te overlijden. Waar nu voor een 14-tal jaren terug, door haar is opgericht het R. K. Ziekenfonds, tot hulp en steun van ben die ziek zijn, moet êt zoo mogelijk ook gezorgd worden dat in het geval de man en kostwinner is overleden, de achterblijvende weduwe niet genoodzaakt 16,' geheel afhankelijk te zijn van de publieke of bijzondere liefdadigheid. Reeds is 'het bestuur in connectie getreden met bet bestuur van een Weduwenfonds, uit een andere plaats dat reeds jaren werkt. Door den bibliothecaris werd verslag uit gebracht omtrent den toestand en werking der Vincentins volksbibliotheek. Uit dit verslag bleek dat Onct aant.nl lezers bedraagt 110 en dat er 1600 boeken zijn uit gegeven. Voor den aanvang van bet winterseizoen zullen echter belangrijke verbeteringen in Je bibliotheek worden aangebracht. Na afloop der vergadering werd nog ge sprok-en om zoo mogelijk, ever.e Is het vorige jaar, deel te nemen aan de a.s bedevaart naar Ileilo. Door den president der St Viu«"Rtittn*v<,r- eeniging, den 'lieer H. Rank r.at namens da vereeniging een schrijven woi-dcn gericht aan den burgemeester van Heitn. nu, bii gelegen heid der bedevaart bet vaandel van Sl Vin centins van af bet station Ileilo tot aan bet genadeoord in de precessie te mogen rond dragen. TE VERKOOPEN: Woensdag 22 Juli. HAARLEM in de Bank iau Ltening der gemeente 11 uur panden beleend in de maanden October, November en Decem ber 1913: mannen- en vrouwen kleed eren, lin nen enz. HAARLEM Aig. Verkooplokaal N. Gracht 74 10 uur notaris. A Bertling Mak. P. Hoogeveen Lzn. Mcuhilairvoiling. AN J POORT aan de Jan Gijzenvaart aan de tuin Bleek cn Hoven deuiwaar- der M. J. Waning nam. 7 uur zandaard- appelen. Na het ter perse gaan van ons blad, txv reikte ons gisteren het bericht, dal. tot op volger van Z. D>. I-I. Mgr. P. Ley ten z.g. tot bisschop van Breda is benoemd etc Hoogoerw. Hooggeleerde heer Mgr. Petrus Hopmans, vi- caris-capitularis van het bisdom. De „Tijd" geeft van dim nieuwen Kerk voogd de volgende levenschets. Petrus Hopmans werd geboren te Stoini- daai'dbuiten bij Oudenbosch 22 Augustus 18G5. Nadat hij aan het Klein-Sominario Ypelaar en vervolgens aan het "Groot-Seminarie te Hoeven £ijne studiën volbracht had, werd hij 12 October 1890 priester gewijd. Daarna studeerde de begaafde priester te Leuven., wam- ilijj in 1893 den graad behaalde van baccalaureus in de theologie. Den 12en Januafij 1894 werd de jonge baccalaïfreus benoemd tot kapelaan van Kruisland, gemeente Steen bergen, om reeds 31 Maart te worden aan gesteld tot professor aan bet Kleiu-Semiriario Ypelaar. Na aldaar eenige jaren werkzaam geween o te zijn, werd professor Hopmans door Mgr. Leyben den 27sten Augustus 1897 aangesteld tot secretaris van het bisdom, tor opvolging van den weleerwaarden heer Gillis en ruim 11 jaar laten, den 17den November 1908, werd hij, als opvolger van Mgr. Van den Corput, benoemd als vicaris-generaal van liet Bisdom en pastoor van het Beggijnhof te Breda. Den lOden Februari 1909 volgde zijn benoeming tot kanunnik en 17 Mei 1914 werid hij vicaris-capdtularis. Jarenlang is Mgr. Hopmans lid geweest van den R. K. Schoolraad tier behartiging der belangen van het bijzonder R. K. on derwijs. In de laatste jaren vertegenwoor digde hij voortdurend bij gewichtige verga deringen en plechtige gelegenheden den on langs overleden Bisschop Mgr. Leytcn. Van de oprichting, in 1903, van Breda's Kruis verband, tot aan zijne benoeming tot vicaris was hij adviseur van dezen Bond. Op elk gebied der Kt 8. A. had Mgr. Hop mans steeds een werkzaam aandeel, en bij zonder onderscheidde hij zich als secretaris der commissie van advies dor Katholieken dagen. De Misb. wijdt een waardeerend artikel aan den rfieuwen Bisschop. Daaraan is het vol gende ontleend: „De ontzaglijke werkkracht, die Mgr. Hop mans als student op de beide seminaria en als jong priester aan de Alma Mater te Leuven aan den dag legde, heeft zich Ln zijn verder leven geen oogenblik verloochend. Zoo op één, dan is op hem van toepas sing het woord van den grooten Apostel der Heidenen: „Abundantius omnibus illis labo- ravi: Meer dan allen heb ik gewerkt. Meer dan afdoende bewijzen hiervan zijn de heerlijke Bredasche Katholiekendagen, waarvan Monseigneur de stuwkracht .was. Nog vers cl i in het geheugen ligt het prach tige verloop van het eerste Liturgische Con gres te Breda gehouden. Welwillend had mgr. Hopmans daarvan het presidium op zich ge nomen. Zijn openingsrede straalde van lief de voor de roomsche Liturgie. Een liefde voor het groote en verhevene erin, die echter ook! het mindere niet over het hoofd ziet: welk© misdienaar in het Bredasche diocees zou do kleine handleiding niet kennen, die de nieu we Bisssehop schreef over de manier om godvruchtig de H. Mis te dienen? Voor de sociale nooden van het heden heeft mgir. Hopmans een open oog en ontvankelijk hart. Meer dan één Roomsche Vereeniging, die arbeidt tot leniging daarvan, kan het Bro- idasche Kruisverbond ervan spreken, dat zich immer in zijn onverflauwde belangstelling mocht verheugen. Toch is niet het openbaar leven het meest gezochte arbeidsveld van mgr. Hopmans. Wat zouden die muren zijner studeerkamer, kon den ze spreken, getuigen van rusteloos wer ken l Hoe-velen priesters en leeken, rij ken en armen, vooraanstaanden in den strijd onzer dagen en ranglooze volgelingen kwa men daar raad, steun en troost zoeken cn vinden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2