STA D8 NIEUWS. n. der vrouwen ontbrak bij die geweldpleging niet. Nadat ten slotte een versterking van het politiepersoneel was komen opdagen, slaagde men er- In, de orde te herstellen Daarbij hadden echter verschillende aanhou dingen plaats. Des morgens te 4 uur kwamen de vijftien feestgenooten in Let stille dorpje aan, en schalde hun hoerageroep door de straten. Zij hadden rondom de kar gezeten met de beenen bengelende in de lucht, maar zij waren ten slotte thuis, en konden de doodelijk ongeruste familieleden geruststellen. Arme kleine. Venlo, als grensstad lig gend in de onmiddellijke nabijheid van een dichtbevolkt Dnitsch industriecentrum, ge niet vaak de twijfelachtige eer, d#or allerlei individuen van den „zelfkant der samenle ving-' te worden bezocht, zoo lezer, wij in de Geld. Als het leven in het grosse Vater- land" onmogelijk wordt, schijnt men zijn hoop te bouwen op het gastvrije Nederland en komt men hierheen afzakken. Nu is onze politie steeds op haar hoede en de „Auswan- derer" gaan gewoonlijk zonder veel omslag weer terug soms bij troepen tegelijk. Som tijds doet zij daarbij evenwel treurige erva- ringeu -op. Zoo kwam de vorige week een meisje van ongeveer 6 jaren hier met een Duitschen trein aan, niet wetende verder waarheen. Me delijdende mensehen wezen bet den weg naar het politiebureau. Daar vertelde de arme kleine dat ze in Neuss woonde en door haar "vader zeer slecht werd behandeld, vaak zelfs verschrikkelijk werd mishandeld. Haar oude re zuster, die dit niet langer kon aanzien, had haar toen ten einde raad, op den trein gebracht naar Holland, denkende, dat men 'het kind daar wel zou opnemen. Het was de arme kleine wel aan te zien onder welke droe vige omstandigheden ze geleefd had. Voor- loopig werd hel meisje in het gessticht Na zareth geplaatst. Men zal zich in verbinding stellen met de Duitsche politie, teneinde ver dere maatregelen te nemen. Afhalen en bestellen van ijl- en vracht goederen. Met ingang van 1 Augustus 1914 zal daar, waar de Maatschappijen (S S., H. S. M. N.C.S. en N.B S.) zich met bet afhalen en hestellen van ijl- en vrachtgoederen belasten, voor elk dier verrichtingen door alle sta tions, een uniform loon worden geheven van 0.55 per 50 K.G., met uitzondering echter van het afhalen en bestellen per schuit te Amsterdam en Rotterdam, waarvoor het thans geldende loon onveranderd blijft voort bestaan. De minima worden in dien zin gewijzigd, dat: a. in alle stations, waarvoor thans een mi nimum geldt van minder dan 0.15 per zen ding, dit minimum verhoogd wordt op ƒ0.15 per zending; h. in alle stations, waar een minimum van 0.15 wordt geheven, dit gebracht wordt op 0.20 per zending, met uitzondering van Nnnspeet en Zeist, waar het minimum van 015 gehandhaafd blijft. De thans voor som mige stations geldende minima van 0.20 en hooger blijven onveranderd. Met ingang van 1 Augustus 1914 zal daar, waar de maatschappijen (S.S. H.S.M. en N. C. S.) zich met het afhalen van bestelgoede- ren belasten, voor deze verrichtingen door alie stations een uniform loon worden gehe- ven, berekend als volgt: j voor verzendingen van 0 tot en met 10 K.G. 1 0.10 per zending; voor verzendingen van meer dan 10 tot en met 150 K.G. 0.15 per zending; voor zendingen van meeT dan 150 K.G. 0.05 voor elke 50 K.G. Vechtersbazen. De Leeuw. Ct. schrijft: Donderdagnacht, ruim drie uur, toen de verschillende inrichtingen van vermakelijk heden, zoo ook cafe's enz. ingevolge de poli tieverordening waren gesloten, bevonden zich nog verschillende personen, onder wie em ployes van het eircus-Alt'boff, in het café van de weduwe Overdijk aan het Ruiters- i war tier te Leeuwarden. De politie maande' de aanwezigen aan te vertrekken, een ver zoek, waaraan allen, op één na, voldeden. De onwillige moest op hardhandige wijze worden 'verwijderd. Dit stond den anderen niet aan 'en de employé's van het eireus-Althoff ver zamelden zich en namen een dreigende hou ding tegen de agenten aan. Plotseling trok één uit de boude een mes en zou daarmee de politie te lijf gaan. Dit was het teekeu voor de anderen tot een algemeenen aanval. Deze werd echter onmiddellijk afgeslagen. De agenten trokken hun sabels en dreven de ru ziemakers naar de Schrans terug, waarbij ge voelige klappen werden uitgedeeld. Bij den spooroverweg staakte de politie .fhaar actie en hield zich daar nog enkele oogenbiikken op, daar men vreesde dat de 'teruggeslagenen zouden terugkeeren. Met •ijzeren staven, hooivorken en enkelen zelfs van vuurwapenen voorzien, keerde de bende terug. Doch zij stuitte'bij den overweg op de inmiddels versterkte politie en keerde terug onder de bedreiging: wraak te zullen nemen. Den voorgaanden nacht geraakten dezelfde personen op het Zuiderplein slaags met de burgers.\.Hol!and in nood", riepen de Duit- schers, waarop van de andere zijde werd ge- 'eenmaal, slechts éénmaal in de groote wereld als een ster te schitteren. Zwijg! siste zij Fre derik toe, toen deze haar in de rede wilde 'vallen, zwijgen zult ge! Goed, wanneer gij daartoe lust gevoelt, doe het, loop naar me neer Huntley, maak u zeiven en uwen ouden vader voor de beele wereld belachelijk, stel mij maar aau de kaak, door te zeggen dat ik uwe inwilliging bedriegelijk heb voorgelogen, bazuin het uit naar alle windstreken, dat de oude, goed sir Ralph zijn meester gevonden 'heeft in zijn jonge vrouw, dat zii hem om den vinger draaien kan!! Nog eens lachte lady Melusine luid en schril en danste toen de hal uit. Frederik was als versteend 'blijven staan, Lij voelde maar al te zeer, dat de sluwe myla dy gelijk 'had, en hij moest met schaamte zijn onmacht bekennen. Wat een ellende heeft zij ons reeds veroor zaakt en wat zal zij nog over ons brengen! dacht hij met verbittering, terwijl hij een schuwen, medelijdenden blik op de gebroken jgestalte zijns vaders wierp. Mary-Rose was toen Melusine weg was, van haar tabouret opgestaan en ging op Sir Ralph toe. Frederiks oogen volgden haar en een eigenaardig licht êtraalde in zijn oogen. [Hartelijk sloeg zij den arm om den hals van den baronet en, troostend als een kind, fluis- 'terde zij zacht: Wordt toch niet hoos, beste, lieve vader, wij zfjn er toch nog en houden zoo veel van u, zoo véél Maar sir Ralph antwoordde niet, hij maak te slechts een afwerende beweging hij wil de alleen zijn met zijn smart, zijn verdriet en roepen: „Dan hebben de Duitschers geen brood". De politie moest hier tusschenheide komen en de vechtenden scheiden. Een familie-twist. Men meldt nit Hel mond aan de Tel.: Vrijdagavond tegen 8 uur ontstond in de arbeidersbuurt „De Oliemolen!" een hevige twist tussdhen broer en zuster. De vrouw, ge huwd en naaister van beroep, kwam bij haar broer over geldzaken spreken, waarbij deze laatste zich zoo opwond, dat hij zijn zuster met een mes te lijf ging en haar een ernsti- gen steek in de zijde toebracht. In zorgwek- kenden toestand werd het slachtoffer naar het gasthuis vervoerd, terwijl de liefhebben de broer, bijgenaamd de Musch, gevankelijk naar 'het politiebureau is overgebracht. Wraak. De „Mepp. Crt." vertelt: Hij had 's konings wapenrok gedragen, maar was met niet heel aangename herinneringen in het burgerlijke leven teruggekeerd. Met verbit terde woede dacht hij terug aan de dagen, die hij in de provoost had doorgebracht, en met Dog meer woede dacht hij telkens en telkens weer aan den sergeant, die hem dat koopje ge leverd had. Hij zon op wraak. En de warmte kwam hem te hulp. Want toen hij daar rustigjes rond- zwam in het groote bassin van de Hooge- veensche badinrichting, herkende hij in een anderen bader den gehaten sergeant van vroe ger. Hij greep hem bij den nek en duwde hem onder. En hoe de sergeant ook spartelde, hij bleef onder en bijna zon hij gestikt zijn, als hij zich niet op het laatste oogenblik had weten los te rukken en de vuist van zijn vroegeren soldaat, dien hij zoo flink had „gedrild". Met veel moeite wist hij zich op het droge te werken, Maar nauwelijks achtte hij zich veilig, of daar sprong zijn belager eveneens uit het water, greep hem bij het lichaam en wierp hem weder in het bassin. Wederom greep de ijzeren vuist hem bij den nek en duwde hem onder. En als andere .ijlings toegeschoten personen niet ter hulp waren gekomen, waar schijnlijk zou de sergeant bij dit had er het hachje by hebben ingeschoten. Naar men verneemt is de zaak in handen der politie gesteld. Een oplichter. Een paar weken geleden werd de 64-jarige weduwe S., die bij haar ge huwde dochter in de Rosestraat te Rotterdam inwoont, des Zondags op weg naar de kerk aan gesproken door een persoon, die zich Pieter van Eik noemde. Uit de kerk was de man weer aan haar zijde. Op den terugweg naar huis kwam het hooge woord eruit: „hij was reeds lang verliefd op haar." Deze bekentenis, hoewel ietwat onver wacht, was de juffrouw niet onaangenaam. Toen de man haar dan ook verzocht om „zijn" schip eens te gaan zien, stemde zij daarin ge willig toe. Aan de juffrouw scheen het schip zeer goed te bevallen, want spoedig daarop wer den trouwplannen gemaakt. De „verliefde" schipper kwam nu dagelijks zijn aanstaande be zoeken, totdat hij na een week met een bedroefd gezicht de mededeeling kwam doen, dat zijn schip was gezonken hij een aanvaring met de Tlarwiclifooot. Tïet bericht omtrent de aanva- ring was niet in de couranten vermeld, omdat de kapitein dan te schande zou worden gesteld. Voor het gezonken schip, dat voor 8000 was verzekerd, kreeg hij een schadevergoeding van 4000. Daar echter verschillende formaliteiten aan het bekomen van dat geld verbonden waren en hij nu zonder geld was, verzocht hij aan de weduwe hem 10 te leenen, hetgeen deze na tuurlijk- gaarne voor haar aanstaanden echtge noot over had. Ook het verzoek aan de dochter van de weduwe om hem 5 af te staan voor betalingen in het logement werd gereerelijk ingewilligd. Toen de man het geld in ontvangst had ge nomen nam hij afscheid; het was een afscheid voor altijd, want sindsdien is hij niet meer te ruggekeerd. Men heeft hier te doen gehad met een ge- routineerden oplichter, wiens verhalen alle nit de lucht waren gegrepen. Het schip, dat hij de oude juffrouw had laten zien, behoorde hem niet toe. Msb. Recht van amendement van de Eerste Kamer. In het jongste jaarverslag van den president van de Javasche Bank komt het volgende staaltje van kennis van ons staats recht in hooge Indische kringen voor zegt de Gelderlander. werd de aanmunting voor Ne- derlandsch-Indië van f 9.500.000 aan zil veren standpenningen voorloopig van de begrooting voor 1914 door de Eerste Kamer afgevoerd." 'Aanleiding tot deze staatsrechterlijke zijn berouw. Frederik wenkte Mary-Rose en ging met haar den tuin in. Wij wareu er allen heter aan toe, vóór die fee Melusine haar Sehotsche hergen ver liet om hier als baronesse in te trekken, sprak Frederik somber, arme, kleine Mary- Rose, ook uw verblijf zal onder haar onhoud baar worden. Denk dat niet, antwoordde Mary-Rose zacht, gaarne zal ik baar luimen en grillen verdragen, want uw vader, Frederik, is voor mij even goed gebleven als vroeger, en jij, voegde zé er glimlachend bij, jij houdt van me! Frederik boog zich naar haar toe en druk te een kus op haar voorhoofd. Ik wou, dat de omstandigheden maar toe lieten de kleine Mary-Rose eerst tot mrs. Fre derik Hereford te maken, sprak hij met lief devollen blik uit zijn eerlijken oogen. Mary-Rose reikte hem zwijgend hare hand. De twee harten waren verbonden voor tijd en eeuwigheid. Toen Frederik Hereford- house verliet, was Mary Rose Trouvée (von delinge) een klein schoolmeisje geweest en toen hij terugkwam, vond hij in haar het ideaal dat hij zich van zijn bruid gevormd had. En zij? Ook zij had wel reden om van den knappen eerlijken officier te gaan hou den. Hoe het zoo aangekomen was? Ik weet het niet en wist ik het, dan zou ik het nog niet verraden. In alle stilte hadden zij zich verloofd en Frederik hoopte, als hy eens den rang van majoor bereikt had, den waar- schijnlijken tegenstand van zijn vader te kunnen overwinnen, om de kleine, geliefde Mary-Rose Trouvée naar het altaar te ge leiden. wijsheid gaf de mededeeling van de Re geering in de Eerste Kamer dat de bedoelde in de hegrooting voorziene aanmunting voor loopig was uitgesteld. Verdronken. Zondagmiddag is te Lei den de 22-jarige Folkert Onderwater melk boer van beroep en kostwinner voor zijne moeder, bij het zwemmen in de Vliet ver dronken. Brand. Zaterdagnacht ontstond brand in de schaftkamer der turfstrooiselfabriek te Hoogeveen, van de firma Griendtsveen te Rotterdam. Het ketelhuis en de machine kamer brandden geheel uit; de helft der fa briek bleef behouden. .Verzekering dekt de schade. Oude vondst. Bij het verrichten van grondwerken voor de tweede pastorie te Ede, werd naar het A. H. meldt, door den werkman T. Willemsen een hoeveelheid oud porselein ontdekt, alsmede een rozenkrans in goud met plm. 60 parels. Van het porse lein zijn enkele stukken hij' de opgraving gebroken. Men meent hier te doen te heb ben met voorwerpen van zeer ouden datum, Weer terecht. De jonge Hollander die in den nacht van Maandag op Dinsdag op reis van Kopenhagen naar Christiania ver dwenen was, is terecht. Hij vervoegde zich Zaterdagavond op het bureau der N. Rott. Crt. en deelde mede, dat hij in den bewus- ten nacht, slaapdronken door de lange reis, te Gothenburg is uitgestapt en zoo zijn trein heeft verzuimd. Hij is daarop naar Rotterdam teruggekeerd en heeft zijn vrien den daarvan verwittigd. Met de Zweedsche dames en den Zweed- schen lieer, die in dezelfde coupé zaten, heeft hij, naar hij vertelde, in het geheel niet gesproken. Beide beenen gebroken. Gisterenmor gen had de werkman F. Bijneit, op de scheepswerf „Het Jacht" te Nieuwendam, het ongeluk onder een aantal vallende span ten te geraken. De ongelukkige had de beide beenen gebroken. Een anarchistisch relletje. Zondagmid dag hield de anarchistische propagandagroep „Haarlemmerpoort en Omstreken" een druk bezochte openluchtmeeting in het Wester park te Amsterdam. Een der sprekers was Domela Nieuwenhuis. Na afloop trokken eenige honderden man nen en vrouwen naar het kantoor van de „Antigewerkschaftlicher Industriellen Ve- rein" te Berlijn, door wiens bemiddeling de Duitsche werkwilligen voor de Haag- sche tramstaking werden geleverd. Op het Sophiaplein trachtte de politie den troep te verstrooien, wat met gejouw en verzet werd beantwoord. Vervolgens werd het „spel" voortgezet voor de woning van den heer Knoth, waar werd aangescheld, zon der dat er echter werd opengedaan. Daarop trachtten eenigen de straat op de breken waarop de politie het geraden achtte krach tig op te treden. Verzet van de zijde der demonstranten bleef toen weer niet uit, zegt het Hbid. Alhoewel de politie daar met de blanke sabel de menigte tot kalmte trachtte te brengen, bleef het „gevecht" tusschen de demonstranten en de politiemannen nog eenigen tijd voortduren. Een der agenten trachtte men te water te werpen, doch ge lukkig kwam de man op h.et dok: van eon aan den -wal gelegen schuit terecht. De hulp Nader verneemt het Hbid., dat een jonge man, colporteur van beroep, en een getrouw de vrouw zijn gearresteerd onder de verden king gepoogd te hebben den agent in het water te werpen. De jonge man moet vol gens ooggetuigen den agent met de armen hebben omvat, zoodat deze geen gebruik kon maken van zijn sabel, en hem vervol gens in de richting van het water hebben geworpen, waarbij de agent gelukkig op een zolderschuit terecht kwam. Het tweetal zal ter beschikking der justi tie worden gesteld. Instorting. Terwijl men Zaterdagmid dag aan de in aanbouw zijnde lakfabriek van de firma Klinkert en Go. aan het Groen- wegje te Zwolle bezig was met het storten van een betonvloer, kwam zoo meldt de Zw. Crt. deze op een gegeven oogenblik naar beneden. De beide werklieden, die er zich op bevonden, konden zich nog bijtijds aan eenige palen grijpen, zoodat ze niet mee naar beneden vielen. De betonvloer was pl. min. 30 vierk. M- groot. Een motorboot in gevaar. Men meldt aan de Tel. uit Hellevoetsluis; Zondagmiddag 6 uur werd door een sleep boot, komende van Dordrecht, bij de directie der. Marine alhier gemeld, dat op den Ha ringvliet, nabij Tiengemeten, een motor- DE BOEKENTOREN. Hastings-Castle was een prachtig landhuis, wel waardig door een hertog te worden be woond. De hoofdgevel en drie zijvleugels da teerden nog uit den tijd van koningin Elisa beth, onder wier regeering de bonwknnst in Engeland in hoogen bloei verkeerde. Een vierden vleugel in meer modernen stijl had de de tegenwoordige hertog erbij laten hou wen, vóór hij er mies Isabella Mount-Severn als gemalin verwelkomde. Voor den voorgevel strektezich een groote groene tafel uit, waar fonteinen hun klaar water in huizonhooge stralen omhoog zon den en rondom velden voor croquet en lawn- tennis wareu aangelegd. Achter het slot was de prachtige, keurig onderhouden tuin gele gen, die zich tot de zoo beroemde bossefoen van Hastings-Castle uitstrekte. Hertog Charles bewoonde Hastings-Castle eigenlijk slechts gedurende het jachtseizoen, terwijl zijn tante, lady Carlyle, een onde on getrouwde dame, er haar vaste woonplaats had, ten eerste om volgens het uitdrukkelijk verlangen van den hertog de huishouding te besturen en do honneurs waar te nemen, ten tweede omdat zij geen andere had. Gedurende de herfstmaanden herbergde Hasting-Castle vele gasten, want dan hadden de groote jachtpartijen plaats, die afwissel den met diners, hals en andere feestelijkhe den en een hijzonder aantrekkende kracht op vrienden en kennissen uitoefenden, temeer waar de hertog voor den beminnelijksten boot, „Diana" genaamd, in gevaar verkeer de, welke boot met 14 personen aan boord uit Rotterdam was gekomen. Door de marine werd dadelijk een barkas met een vlet uitgezonden. Toen deze de strandingsplaats bereikte, dien avond om streeks 9 uur, bevonden zich nog slechts 3 personen aan boord. De boot zat geheel droog en 10 der opvarende waren door de bewoners van Goudswaard over de zand plaat en door de gorzen in veiligheid ge bracht. De 14e was met de sleepboot mee gegaan om assistentie te halen. De motor- droog en 10 der opvarenden waren door de marine_afgesleept en in veiligheid gebracht. Hij was van plan te trouwen. Door een Burgemeester eener gemeente in het land van Maas en "Waal werd naar de „Geld." mededeeld, een schrijven ontvangen van den navolgenden inhoud: Den.... U Mijn Heer Burgemees ter van.ikHep een vrindellijk ver zoek' aan u en ik Hoop dat u aan mijn verzoek' voldoen zult Mijnheer Burgemees ter om reeden dat ik Zoo zlegt de tijd hep en ook al tegen dereis-Kosten op zie om dat ik zooveel aan moet Schaften en hep tezorgen en van voorneMens ben om tetrouwen mijnheer ik hep Hier een hof- stijke gepacht voor 6 jaar en Hep Februari aan moeten faaren en daar Zitik nu alleen in mijnheer hoe eer dat ik Een vrouw hep hoe beeter en daarom ferzoek ik u vrinde lij k' Mijn heer en zorgt Daar voor het staat wel vrei en strand van Mijn dat ik u zoo dikwijls plaag maar ik Hoop dat u liet mijn niet kwalijk zult nee Men omdat ik u vroeger ook al lastig liep Gevallen en daarom hoop ik dat het nu de laatste keer zal zijn daarom mijnheer hoop Ik dat u zoo goet zijt en stuurt mijn papPiere zoo gauw mogelijk Mijn Adres Mijn Heer is zoo Ar U Mijn Burgen Meester met allen hoog Achting Hartelijk gegroet van mijn Die Zich Noemt U weet het toch wat voor papieren dat ik Daarvoor noodig hep en doop Akten Mijn geloofik dat is genoeg om dat Mijne Ouders nog alle twee leevfen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat brief schrijver vergeten heeft den Burgemeester te verzoeken of deze zoo goed zou willen zijn om voor hem ook een vrouw op te zoe ken. TOELATINGSEXAMEN. Een voldoend examen voor de 2e klasse der H. B. S. werd afgelegd door H. M. Ament, Pieternella, J. A. Pilaar, R. K. O. Spalteholz; zonder examen op grond van voor afgaande studiën zijn toegelaten tot de 2e kl. Henriette E. M. A. Crooy, H. T. Viersen. Een voldoend examen voor de 3e klasso werd afgelegd door E. B. Moolenaars, O. M. M. Con standee (met herexamen). Een voldoend examen voor de Meisjes school voor Middelb. Onderwijs met 5-jarig cursus, le klasse is afgelegd door: E. Ame3z, S. A. Blank.eovort», H. W. de Boef, Th. Bruin- nier, E. M. Companjen, M. Donath, L. C. Dufour, A. O. Dijkstra, O. E. Dyserinck, I. Feit-ma, E. Groen, O. J. de Groot, A. Kohlen- brink, A. C. Koorenblik, B. J. L. Kurtz, 0. Mansvelt, A. E. L. Mecke, J. A. Oud- sclians, A. Steenman, W. Sijbotls, R. van Vem- de, O. J. E. C. Vrijdag, Ch. P. van IJzen- dijk, M. A. van der Zee. Voor de 2e klasse, door: J. Eijken. Voor de 3e klasse, door: G. E. Emrik, M. J. Hoog'eboom. DE KWESTIE IN DE BOUWVAKKEN. Op het schrijven van grondwerkers, die de patroonsorganisatie contractbreuk verwe ten is door de Patroon svereeniging het vol gende schrijven gericht: In antwoord op uw schrijven d.d. 12 Juli kunnen we u mededeelen, dat we de strek king van dat schrijven niet hebben begre pen. Wij hebben toch met uw vereeniging in 't geheel geen conflict en het vervoer van metselmaterialen heeft toch met grondwerk niets te maken. Namens het bestuur der Patroons vereeni ging van metselaars, timmerlieden, aannemers en handelaren in bouwmaterialen voor Haar lem en .Omstreken: Hierop is aan de Patlroonsvereeniging door de Grondwerkers het volgende geantwoord: De huishoudelijke vergadering van grond werkers, gehouden in het gebouw Smede- straat 43, gehoord hebbende de besprekingen in de verschillende gecombineerde vergaderin gen, over de storing in het bouwbedrijf, keurt af de verscherping die op schrikbarende wijze toeneemt. gastheer gold, wiens gastvrijheid wijd en zijd bekend was. Natuurlijk wist men die deugd te waardee- ren en te nutte te makeni, want zelfs gedu rende de wintermaanden, die de hertog steeds in Londen doorbracht, telde het slot dikwijls vele gasten, die dan noodgedwongen op den rijken boekenschat der belletristische en we tenschappelijke bibliotheek, op den paarden stal en 's avonds hij de thee op het gezelschap van lady Oarlyle waren aangewezen. Ook Sir Ralph Hereford van Hereford- house met gemalin en zoon waren op Hasting Castle aangekomen; Mary-Rose was ook mee gekomen, maar zij telde niet onder de gasten mee daar zij de bescheiden betrekking van kamermeisje hij lady Hereford bekleedde, ondanks haar ontwikkeling en voorname ver schijning zij was toch maar een vondelin ge, die een buitengewoon fijne smaak bezat, kortom lady Melusine had met krampen en onmaohten weten te bewerken, dat Mary- Rose te barer bediening meereisde. Tengevolge van deze handelwijze was het tot een openlijke breuk tusschen Melusine en Frederik gekomen. Het stuitte den jongen officier natuurlijk zeer voor de horst Mary-Rose als dienstbode te zien behandeld, waar zii toch steeds als een dochter des huizes was beschouwd, maar sir Ralph had niets meer in te brengen tegen de eigenmachtige handelingen van de „Sehot sche bergfee", want het berouw over het on veranderlijke bad zijn wil gebroken, zijn geest geknakt. O, in den eersten tijd van z'n twee den edht was alles zoo goed gegaan, totdat de fluweelen handjes van mylady hare nagels toonden, toen de invitatie van den hertog Omtrent het antwoord op het sctirijven van 12 Juli j.l., waarin geschreven wordt door de patroons, dat zij met de organisatie ^een con flict heeft, merkt de vereeniging op, dat dit zeer juist is. Punt, 9 van het contract, dat hangende de geschillen de arbeid zal Worden voortgezet, is echter voor uw organisatie zoo goed als voor de onze een bindend artikel, wordt op gemerkt, De grondwerkers zijn nog steeds van meening, dat het contract door u verbro ken is. Al gaat het niet tegen de grondwerkers zelf, dan is het toch tot hun nwieel. Dat het grondwerk niets met het vervoe ren van bouwmaterialen te maken heeft, achten de grondwerkers ook niet juist, nog te minder daar er in het bouwbedrijf veel betonwerk gemaakt wordt en daarvoor veel rivierzand en grint gebruikt wordt, en deze materialen zoo goed als bijna alle door grond werkers worden verwerkt. Door uw beslui worden wij geleidelijk van deze werkzaam heden verstoken. Namens bovengenoemde organisatie: J. TUIN, Secretaris. W. VERWAIJJEN, Voorzitter. ALWEER de gr. hoütbrug. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag half twee viel een paard bij het afrijden van de Gr. Houtbrug door de gladheid van do steonen en de stijl te der brug. Het beest was gespannen voor een beladen vrachtwagen van den vrachtrijder G. uit Heemskerk. Het paard bezeerde zich aan de pooten, terwijl tuig en lemoen stuk waren. Een tweede vrachtwagen werd maar uitgespannen om verdere ongelukken te voor komen. Zou in den toestand daar ter plaatse geen verandering kunnen komen ter willé- van de arme paarden. WEDUWENZORG. Vrijdagavond vergaderde in de Korenbeurs de afd. Haarlem van de vereen. Weduwenzbrg onder haren voorz., den heer J. II. Schat, Door den voorzitter werd verslag uitgebracht var de algemeen© vergadering te Utrecht gehou den. Als zijne meening ga! hij te k nnen, dat het hoofdbestuur bestond uit- eminente mannen, met grooten ijver en nauwgezetheid de belangen behartigen. Tal van verzoeker werden gericht aan minister en andere auto riteiten. De vereeniging heeft reeds 365 wc duwen eu 8 weezen ten haren laste. Aangespoord werd tot medewerking der le den om door het verkrijgen van donateurs en schenkingen de medeleden te versterken. De verkiezing van een nieuw dagelijksch bestuur werd uitgesteld tot een volgende vergadering te houden in Augustus. Besloten werd het aantal bestuursleden der afdeeling in te krim pen tot vier, n.l. voorzitter, secretaris, pen ningmeester en een commissaris. Na nog eeni ge huishoudelijke besprekingen werd de ver gadering te ruim 10 uur gesloten. HET RAPPORT OVER HET BIOSCOOPBE ZOEK DER BAARLEMSCHE KINDEREN. I. Wy hebben in een artikel, Zaterdagavond, het belangrijke rapport over de enquête, die naar aanleiding van onze artikelen in Januari j.l. verschenen, door de gezamenlijke onderWlj- zersvcrcenleringen in Haarlem is ingesteld, be sproken. Wij geven hier het rapport in extenso. Het iB interessant genoeg! De vereenigingen die (op uïtnoodiging van den R. K. Diocesaan Ver.) de enquête ondernamen, waren de Bond van Ned. Onderwijzers, de Ver eeniging van Christ. Onderwijzers, de Dioces. Ver., de Ver. van Hoofden van scholen en het Ned. Onderw. Genootschap. De Volgende vragen werden aan de scholen gericht. 1. Hoeveel leerlingen bezoeken de Bioscoop? A. geregeld (eens of 2 maal per week). B. ongeregeld O. nooit 2. Hoeveel van deze leerlingen gaan alleen? Hoeveel van deze leerlingen gaan onder ge leide? 3. Hoeveel leerlingen gaan 's avonds? 4. Welk soort van leerlingen bezoeken het meest de Bioscoop? (maatschappelijk verstandelijk moreel.) 5. Heeft U ook bijz. opmerkingen over de ge volgen van het Bioscoopbezoek En de antwoorden op deze vragen hebben stof geleverd tot dit rapport. De Commissie, die de enquêtee regelde, maakt, vóór de resultaten te melden, nog do volgende opmerkingen le. Do Commissie verklaart zich niet tegen do biscoop in het algemeen, ook niet tegen een kinderbioscoop. De bioscoop kan een zeer nuttig leermiddel zijn, wanneer do nil i ni iniiiji in kwam ende Hereford-eiken onder den bijl moesten vallen. Mary-Rose had zich, volgzaam als steeds, naar den wil van Melusine geschikt, ofschoon Frederik zich verzette en zijn ergernis over het feit, zelfs in tegenwoordigheid van zijn stiefmoeder te kennen gaf. Wees toch kalm, Frederik, smeekte zij, het zal niet lang meer duren of ik moet toch ons dierbare Hereford-house vaarwel zeggen, om onder vreemden een karig stuk brood te verdienen. Laat me dus maar oefenen de grillen van mylady zijn een harde, maar zeer goede school voor mij. Nooit, had hij geantwoord, nooit kan mijn toekomstige vrouw de dienstbode mijner stief moeder blijven! Ondanks dien hevigen tegenstand ging Ma ry-Rose toch naar Hastings-Castle. Melusine had het zich nu eenmaal in het hoofd gezet, èn omdat zij van Mary-Rose werkelijk kon profiteeren, èn om Frederik, die een lang zon den-register hij haar had, eens flink te erge ren, want zij had die stille verloving tu&schea Mary-Rose en den kapitein reeds lang door zien. Zoo werden heiden dus aan Melusine» eigenzinnigheid en hoosheid opgeofferd. De familie was dus op het kasteel gearri veerd en mylady had een aantal kamers in gebruik waarvan de kostbare meuhileering een schrille tegenstelling vormde met de ver vlogen glorie en pracht van Hereford-house. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6