AardappeigRveiling Voorschotten J(Z£ couMir KOSMOS Adverteert in de N. Haarl. Courant eze courant wordt gedrukt met Rotatie-inkt No. II van de firma SLATER PALMER 4 Wine Office Court Fleetstreet London E.C. Van Overal. Arbeiders en Beambten Boekbeoordseling. ep WOENSDAG 22 JOLi 1914 Zandaardappelen, Letteren en Kunst. Sport en wedstrijden. IMartctnieuws. VERUKEMMUUNN ZEIST. Vraagt tarieven en inlichtingen. WEBER Zoon, Opticien. Mijn -vrieml Prospero, naar het Engelseh dooi Alb. Steen- hoff-Smulders Arn. Gre- ven, Zevenbergen. Wie genieten wil van een uitstekende verta ling moet dit werkje van Henry Harland, geti teld. „Mijn vriend Prospero-' in de'vertaling van Mevr. Aibertine Steenhoff-Smulders lezen. Doch dit is niet de eenige aanbeveling van dit kleine, handige boekje prachtig geschikt voor spoorwegleetuur. Het verhaal zelf is uiterst interessant, al komen er een aantal eigenaardigheden in voor, die verschillende dingen onwaarschijnlijk ma ken, maar daarvoor is het een romannetje en daardoor pakkende lectuur. De hoofdpersonen zijn John Blanchemain, de ergenaam van een Engelseh pairschap, die zich als eehtgenoote „een molenaarsdochter" droomt; Maria Dolores van lioogen Oostenrijk- schen adel, die slechts den „zoon van een schoenlapper" wil huwen en Annunziata een wijsneusje, en echt warmbloedige Italiaansche, nichtje en.huisgenoote van een ouden, zonder lingen pastoor. John Blanchemain en Maria Doloresmaken kennis met elkaar in een kasteel in Italië en zonder dat zij van elkaar weten wie zij zijn be sluiten zij elkander te huwen, tot zij plotseling elkanders afkomst te weten komen en de zaak nog gemakkelijker in orde komt. Het is een waarlijk geestig geschreven boek je, dat voortdurend boeit en waarvan de lectuur een genot is om den eigenaarigen pakkenden schrijftant niet slechts, doch ook om de span nende momenten en treffende schilderingen. „Mijn vriend Prospero" is een boekje, dat een ruime verspreiding verdient. De firma Arn. Greven te Zevenbergen zorg de voor een goedkoope en goede uitgave. P. IftGEZOJBSei. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redaetie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copic niet teruggegeven, o Mijnheer de Eedacteur-f Mag ik voor onderstaande regels een klcin- plaatsje vragen in uw blad waarvoor bij voor baat mijn dank. Het geldt een overweging welke de Haag- s-che Tramstaking mij te denken geeft Twee partijen, laat ik maar zeggen „Bood en Zwart", trekken wéér samen op om een zeker doel te bereiken; de roode eischén gaan verder dan de Zwartten, eigenlijk wel willen, maar samengaan geeft eenige ver plichting, temeer als zoo iets in het publiek geschiedt. Het gescharrel moet nu maar eens uit zijn, zegt de roode jongen; ons engage ment moet nu maar publiek gemaakt en zoo waar ik zag hem in den Haag al bij het meisje thuis komen! Hoe lang zal het nog duren, of wij zien hier een gemengd hu welijk met alle gevolgen van dien? Bij de Typografenstaking in Amsterdam zag ik het zwarte meisje reeds den spot drijven met het menschenleednu gaat zij reeds een stapje verder, en verheft de stem reeds te gen den gezalfden Priester, aldus een inge- zonden stuk in uw blad door E. Voets; hier reeds blijkt het waar: wie met teer om gaat wordt er mede besmet; ik hoop dat mijn overweging een droombeeld moge blijven, maar ik ben en blijft bevreesd voor êen ge mengde verkeering, die roode jongen ontziet zich nu al reeds niet om zoo tusschenbeide zijn vuist te laten zien, of een pijnlijke kneep te geven om zijn wil door te kunnen drij ven; hij vraagt geen liefde maar enkel on derwerping aan zijn wil, zijn mannelijk ge- te Santpoort aan da Jan-GIjzenvaart, des avonds ten 7 uur precies zal Deurwaarder M. J. W A NI N G op den tuin genaamd „Bleek en Hoven" van de Heeren J. P. HAND- GRAAF, W. M. BOOMS en Ge broeders JANSEN aldaar verkoopen ïen groote sterk en uitmuntend te veld staande partij zijnde EIGENHEIMERS. KLEINE zonder borg met inschrijving begrafenisfonds. Hassaulaan 46. mi i mammiiii mama zag, en daarom wee de E. K. partij indien dat huwelijk ooit tot stand komt, waartoe van den rooden kant geen middel ongebruikt zal worden gelatende Heilige Schrift zegt niet ten onrechte: de kinderen der duisternis zijn sluwer dan de kinderen des lichts! I JOH. A. Naschrift der Redactie. Wij vree zen, dat de geachte schrijver van het wer ken der Kath. organisaties een verkeerd be grip heeft. In één punt heeft hij geT.ik: helaas wordt door katholieke arbeiders zoowel iu als buiten een staking nog altijd maar same 11-vergaderd met de niet katholie ken, hoewel de geestelijke overheid dit for meel en uitdrukkelijk heeft verboden. En dit samen-vergaderen geeft ongetwijfeld aanleiding tot een vree ze als die da geachte inzender uit. Wij hopen dat er in dit op zicht naar de stem onzer geestelijke overheid '.vat meer wordt geluisterd, dan zullen ook ergerlijkheden als die te 's Gravenhage in het gebouw van den R. K. Volks bond voorkwamen, waar ten overstaan van een gehoor van R. K. vrouwen allerlei socia listische oproerpoëzie en opruiende taal werd voorgedragen, niet kunnen voorkomen. REDACTIE. (De discussie over deze kwestie zullen wij met de opname van het bovenstaande beëin- digen.) Wilt U er aan denken dat onder de kwartjes-adveitentiSn alleen die van huur en verhuur, vraag en aan- Jbod van personeel, bijzondere aan- biedingen ter overname enz, slocla geess gistit-ieSsasisiOKcen ge- i plaatst kunnen worden MUZIEKCONCOURS TE BROEK IN WATERLAND. De uitslag van den wedstrijd der harmo niekorpsen was: f Marscliwedstrijd. „Bloementritt" te Rotter dam le prijs: „Concordia" te IJmuiden, le prijs B., „Crescendo" te Haarlem, lo prijs C, „Het Zuiden" te Amsterdam 2e prijs C„ „Harmonie" te Amsterdam 3e prijs. Derde afdeeling. „Westnr's Harmoniecorps" te Amsterdam 2e prijs A, „Amsterdam's Har monie-orkest Crescendo" 2e prijs B, „Mu ziekkapel Harmonie" te Amsterdam, 2e prijs B. (De eerste prijzen werden niet toege- kend.) Tweede afdeeling. „Crescendo" t© Haarlem le prijs, benevens de medaille van de Ko ningin voor 't hoogst aantal punten; „Excel sior" te Amsterdam, 3e prijs. Eerste afdeeling. „Bloementritt" te Rotter dam le prijs. Afdeeling uitmuntendheid. Concordia" te IJmuiden le prijs, benevens de medaille van den Commissaris der Koningin voor het hoogst aantal punten. DE FEESTEN TE WOGNUM. De zangvereeniging „Jacob Kwast" te Wog- num, vierde Zondag en gisteren onder bij- j zonder groote belangstelling haar 25-jarig be staan. Om halftwee ving ten aanhoore van onge veer 4000 bezoekers het concours van plat- telandsche gemengde zangvereenigingen aan. In de 'tlweede afdeeling werden de vol gende prijzen toegekend: le pr. verg. zilv. med. en f 50, benevens als eereprijs de gtroo- West-Frisia van Twisk gegeven concert aan. Om 7 uur begon het concours der eerste af deeling. Bij de stemming der jury bleek dat de drie leden verschilden in de toekenning van den len prijs. De punten zijn daarna opgeteld en de prijs is toegekend aan het koor, dat zoo de meeste punten behaalde. Voor 2en en 3en prijs is daarna geloot, omdat zij na do tel ling gelijk aantal punten hadden. De uitslag was: le pr. verg. zilv. med. en f 100, benevens zilv. med. van de Ko ningin-Moeder, aan Vox Humana tö Santpoort, 2e pr. zilv. med. en f 50 aan Noord-Sckar- woude; 3e pr. zilv. med. en f 25 Concordia te Westzaan4e pr. zilv. med. Ons Genoe gen te Assendelft, 5e pr. br. med. St. Ce cilia te Velzen. In den eerewedstrijd werden behaald: le prijs gr. zilv. lauwerkrans en zilv. med. der Koningin, Santpoort; 2e pr. verg. zilv. med. Noord-Scha rwoude. Hiermede was deze feestdag afgeloopen. Cisteren worden de feesten voortgezet met een wedstrijd in ring'rijden en oen concours hippique. DE MOTORFIETS ALS MIDDEL VAN VER VOER. Een Mexicaansch ingenieur is op de ge dachte gekomen, zijn machine met een spoor wagen vast te koppelen, zoodat hij er op den spoorbaan groote afstanden mee kan af leggen, en zelfs vrachten kan vervoeren. Hij plaatst zijn motorfiets eenvoudig op het on derstel van een goederenwagen, verbindt de assen en gaat zijns weegs. te zilveren medaille van Prins Hendrik, de vereen, tie Kolhorn, 2e pr. zilv. med. en f 25, de vereen. Oostwoud; 3e pr. zilv. med. Amstels Zangkoor; 5e pr. bronzen med., Zuid- Scharwoude. Inmiddels waren de Commissaris der Ko ningin in N.-II. en mevrouw Van Leeuwen in de feesttent aangekomen en met het Wil helmus begroet. Om half zes ving een door do voreeniging Rooken in Oostenrijk. In het afgeloopen jaar is voor een bedrag van 204 millioen gul den in Oostenrijk aan tabaksrook de lucht in gegaan, terwijl de staat uit dit tabaksmono polie een bedrag van 129.6 millioen zuivere winst genoten heeft. Reizigers uit Duitschland, die dikwijls de zwartgele grenspalen passeeren, verklaren, dat men ruiken kan, dat men Oostenrijk na dert. De Oostenrijksche sigaar of sigaret ver spreidt een ander aroma dan de Duitsche. De met rook bezwaugerde lucht in de Oos tenrijksche spoorwegcoupé dringt in alles door, in de kussens, het leer eu het hout. En bij dengene, op wiens reukorganen dit heele- maal geen invloed uitoefent, is het aan de oogen te zien dat hij zich in het klassieke land van het rooken bevindt. Pakjesdragers aan de stations met pijpen in den mond, rei zigers met pijpen in den mond, stappen in en uit. En iedere minuut gedurende welke hij buiten feitelijken dienst is, trekt de conduc teur in eeh of ander hoekje aan een sigaret. Eetwagens en restaurants in de stations ■staan vol rook. In Tirol rooken boerenjongens van een jaar of tien al een pijp. In de Zuid- Slavische streken van Oostenrijk leeren jon gens en meisjes !bet draaien van sigaretten vroeger dan lezen en schrijven. Dit draaien van een sigaret wordt misschien alleen nog beoefend als in Oostenrijk. Een voorname Weensche lioogleeraar in de geneeskunde was behalve om zijn schitterende operaties, be kend om de kunst van sigaretten draaien. Hij droeg altijd tabak bij zich in het vest zakje en in drie seconden had hij een sigaret klaar, nergens ter wereld heeft men een der gelijke sigaar als de Oostenrijkers bezitten in hun Virginia, die dezelfde rechten heeft in het salon als bij den koetsier op den hok, die door den generaal en door den soldaat ge rookt wordt en vroeger zelfs door Keizer Frans Jozef. Aan de Virginia-sigaar herken nen de Oostenrijkers elkaar in den vreemde even zeker als de jagers dit doen door lnin kleur. Het laatste jaarverslag omtrent de tabaks- regie toont volgens het N. v- h. N. aan, dat ook in Oostenrijk de sigaar door de sigaret steeds meer wordt verdrongen. Ieder jaar worden ongeveer honderd millioen sigaretten meer gerookt. De tegenstanders van het roo- ken behoeven niet te jubelen, liet rooken neemt toe, niet af. Men heeft alleen maar I niet steeds tijd genoeg om een lange sigaar te rooken. De paar minuten op de electrisclie j tram, de korte wijle, welke na.'bet eten over- j blijft voor liet weer aan het werk gaan, zijn 1 juist geschikt om een sigaret te rooken. De nerveuze haast van liet moderne leven laat I bijna geen behagelijk genieten van een si- j gaar meer toe. j Uoor roovers overvallen. In een voorstad I van Kief drongen roovers de villa van den millionnair Jankei Katz binnen. Zij schoten j den eigenaar direct dood eu doodden daarna zijn vrouw zijn twee zoons en zijn twee doch- I Iers. In 'thuis richtten zij groóte verwoestin gen aan en roofden een aantal gouden en j zilveren voorwerpen en contant-geld. Slechts i de jongste zoon, die zich onder een tapijt ver- horgen had, is van de geheele familie in het lev engellieven. j Te water. Dinsdagavon werd door Max Linder een diner gegeven aan een groot aan- tal artisten in een villa nabij Parijs. Na af- j loop van het diner zou de bekende fi-lm-ac- j tenr, met zijn 'gasten, onder wie zich ook Ga by Deslys bevond, in roeibooten de Seine i oversteken en begaven allen zicli op een plan kier aan den oever. Het getimmerte bezweek onder de vracht en het grootste deel der ar- tisleu viel in liet water. Er kwam onmiddel lijk hulp en allen werden gered, maar er ont stond een oogenblik bezorgdheid over den gastheer, die zich echter had weten te redden door in een boot te springen. Bedriegers. Door een vervalscht tele- gram hebben een 19-jarige klerk te Es- sen en een even oude koopman te Duisburg 1000 mark in de wacht weten te sloepen, vertelt de „Limb. K.": De beide bedriegers, die in sportkringen en onder gelukspeters en wedders verkeerden, wisten bij ervaring, dat een koopman, die bij de Unionclub te Berlijn een saldo heeft staan, 1 de laatste dagen, als gevolg van zijn gelukkige weddenschappen een ruim te goed bij de club h,ad. De 'twee oplichters gingen nu in een hotel i te Duisburg logee'rcn, lieten zich onder val- sclien naam in het Vreemdolingenboek zet- ten en zonden van daar een telegram naar I Berlijn, om hun Van de Unionclub een be- i drag voor 1000 mark telegrafisch te doen toekomen. i Dit verzoek werd spoedig ingewilligd en waar de oberkellner van heb Duisburger lio- tql zich liet bewegen, de identiteit van de door de zwendelaars aangegeven personen voor het postkantoor voor juist te verklaren, volgde zonder moeite de uitbetaling der som van 1000 mark aan de beide schurken. De som werd samen gtehaald. ..Na eenige dagen Werd het bedrog ontdekt. Het gelukte de beide l>edriegers op te spo ren en ze te arresteeren. Een der arrestanten had reeds eenige we ken geleden eenzelfde oplichterstruc uit willen halen, maar deze was hem niet ge lukt, Stierengevechten. De pas tienjarige Ita liaansche troonopvolger prins Umberto, ser Fuglia een tocht door de Middelaandsohe zee. Voor eenige dagen liep liet schip de ha ven Patina op Majorca binnen eu hier werd de kleine prins in de arena gevoerd. Aanvankelijk scheen het schouwspel hein te boeien. De aanblik van de talrijke toescliou- schouwers, de toreadorenschaar in de schit terende costuums, de circusmuziek en het binnenstormen van den razenden stier, dat alles had zijn levendige belangstelling. Plotseling echter werd de jonge prille krijtwit, stootte eeii gil uit en viel in on macht, Toen hij weer tot bezinning kwam, wendde hij zich met afschuw van de arena af. De stier had een paard de hoornen in het lichaam geboord. Het vreeselijlc gezicht had den knaap niet geschikt. De Spaansche pers heeft zonder commen taar het voorval vermeld. Mogelijk hebben velen het hoofd geschud over het gebrek aan zenuwsterkte hij den kleinen Umberto. De jonge koningin Victoria heeft kort ns haar huwelijk een rondschrijven gericht tot de arenabezitters, waarin zij verzocht -dat de paarden gepantserd in de arena gevoerd zou den worden. Niemand heeft zich daaraan ge stoord. Het bloedvergieten sebijut. een te bekoor lijk schouwspel voor den Spanjaard en de Spaansche vrouw. Het zijn juist de Spaansche vrouwen, die i van de stierengevechten houden. Voor eenige maanden is het te Valencia voorgekomen, dat tooneelspeelsters in de Place de Toros 'optraden om jonge stieren volgens de rege len der kunst aan te hitsen. Dezer dagen kon men iu de Madrileensche bladen lezen, dat spoedig in.de hoofdstad een corrida zal plaats hebben, dat uitsluitend aan 'het genoegen der vrouwen gewijd zal zijn. De strijd tegen de beroemde stierendwin- gersi, El Gallo en Belmonte, is plotseling- ver stomd sinds de eerste in Algeciras doodelijk gewond werd. De stier stiet den man zijn ge weldige horens in de horst. De te laat gewekte gast. Een eigenaardig geval van schadevergoeding heeft de veree- niging van Berlijnsche hotel-eigenaren bezig gehouden. Door de schuld van een portier werd een gast te laat gewekt en deze ver langde van den hotelhouder schadevergoe ding- voor de kosten, uit zijn oponthoud'ont staan. De Stuttgarter Algemeene Duitsche Verzekering, hij wie de hotelhouder verze kerd was, weigerde de schadevergoeding te bealen, omdat het geen zakelijl-ce of persoon lijke schade, maar een „vermogens"-sehade betrof. Nadat de zaak in de bovengenoemde vc-reeniging besproken was, verklaarde de assurantie zich bereid de gaping in haar ver zekeringsbedrijf aan tc vullen. Interessant is het zeker, dat de rechtbank de aansprakelijk heid van den hotelhouder voor de schade heeft vastgesteld. Men heeft er dus in Duitschland recht op in een liotel op tijd te worden gewekt. HAARLEM, 20 Juli 1914. Heden werder verkocht 62 H.L. aardappelen f 2.a 3.50, 7 H.L. appelen, 15.a 20.13 H.L. peren, f 12.20.per H.L.; 3000 stuks bloem- j kool, f 0.12 a f 0.15, 200 stuks roode kool, 1 f 0.05 a 0.12, 75 stuks witte kool f 0.05 a 10.07, 40 stuks Savoyekool, f 0.05 a 0.07 per stuk; 13 mand snijboonen, f 2.50 a 3.50, 22 inland heerenboonen f 2.a 3.50 per mand; 1000 bos wortelen, f 0.05 a 0.09 per bos. BEVERWIJK, 20 Juli 1914. Groentenmarkt. Aardbeien 3.a 4.— per 100 mandjes; pos telein f 0.10 a 0.14 per mandje; zuring f 0.12 a 0.13 per mandje; augurken f 1.a 1.15 per slof; frambozen f 10.a 12.per 100 mand jes; sla f 0.40 a 0.50 per kist; andijvie 1.15 a 1.20 per kist; rabarber f 8.-— a 10.per 100 bos; peterselie f 6.— a 7.selderij f 8. a 10.wortelen f 8.a 10.per 100 bos; zandaardappelen f 4.25, kleiaardappelen f 3.50 a 4.— per H.L.; komkommes f 6.a 7.—, bloemkool f 8.a 13.per 100 stuks; uien doppers f 4.— a 6.—, capucijners f 6.— a 7.— raspers f 8.a 12.per 100 pond; heeren boonen f 6.a 10.per 1000; tuinboonen f 0.40 a f 0.50 per zak. Aalbessen f Sa f 12 per 100 pond. WATERSTANDEN, 22 Juli. Hoogwater. IJMUIDEN, v.m. 2 uur 31 min.; n.m. 2 uur 52 min. KATWIJK, v.m. 2 uur 6 min; n.m. 2 uur 27 min. Laagwater. IJMUIDEN, v.m. 10 uur 31 min.; n.m. 10 uur 52 min. KATWIJK, v.m. 10 uur 11 min.; n.m. 10 uur 52 min. to tow dan Strook m Wosifpioo» land het aaagenresen blad «aar ndvarten* Kin. Vraagt Prwfhummtra. zijn thans m onzen dienst. In het jaar 1913 waren bi] ons werkzaam 10.000, in 1893 800 personen. Deze geweldige uitbreiding bewijst bet best, dat de door zijn kwaliteit een gunstige reputatie bij het publiek verworven heeft. Peraoneel I2QOO Continental-Caoutchouc- cn Gutte-Percha-Có.;Amsterdam. WERKEND ONDER STAATSTOEZICHT. Voorbeeld voor Studiekosten verzekering. Iemand, oud 30 jaar, wenscht na verloop van 20 jaar geduren de 5 achtereenvolgende jaren een uitkeering van f 1000.-— 's jaars te ontvangen tot dekking van de studiekosten zijner kinderen. Hiervoor betaalt hij hij de Verzekeringsbank Kosmos een jaar premie van f 184.45. Overlijdt hij binnen 20 jaar, dan eindigt de premiebetaling onmiddellijk en ontvangen zijn rechtverkrijgenden op de vastgestelde data de verzekerde uitkeeringen. Onovertroffen gunstige en duidelijke verzekeringsvoorwaarden. Inspecteur voor Noord-Holland J. Wi WEL, Haarlem, RipperdaparkIO, hk. Ripperdastr. i5 - De beste Amarikaansehe GLASPINCENEZ 10 jaar garantie. Wij leveren steeds het beste wat voorbanden is en na jarenlange vakkennis kan men zich niet beter, dan tot ons wenden. Magazij. Coutellerie fine. 10. HAARLEm in Turkije met xóe groote knus tv a ar d i g*h e i d maakt tegenwoordig aan borrel van den krui- f 3.— 5.per ÏOO bos; peulen f 4.a 5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8