Ingezonden iededeeiing. Rond de Liturgie. BINNENLAND. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. NIEUWS Uil m UllHtt. erknieu ws. vogelenzang. Nagekomen ke: kbenchien laat aankomen. .Rusland Servië tocli niet te hulp zou komen. In de eerste plaats niet wegens de bin- nenlandsche stakingsonl listen en dan ook niet omdat het nauwelijks aannemelijk is, dat Rus land naar de wapenen zou grijpen, om een koningsmoord ongestraft te laten! .Verder zou met een inmenging van Rusland het lofwaardige beginsel, dat in de jaren die j achter ons liggen zoo zegenrijk voor Europa is gebleken, n.l. de beperking van den strijcl te niet zijn gedaan. De gevolgen daarvan zijn licht te voorzien, want „de vonk vliegt ditmaal vlak voorbij het Europeesche kruit vat." Tot dusverre kan en moet men de hoop koesteren, dat de mogendheden de rechtvaar digheid der Oostenrijksch-Hongaars he eischen zullen erkennen en mitsdien geen hunner de inwilliging dier eischen zal tegenwerken. De VVeensche correspondent van de Matin heeft iemand uit de hoogste politieke krin gen naar zijn ooi-deel gevraagd. Deze gaf het in de volgende bewoordingen: Oostenrijk-Hongarije wil ongetwijfeld het gebeurde te Sarajewo tot volkomen ophel dering brengen, maar omdat het die feiten beschouwt als gevolgen van neigingen en Stroomingen in Servië, waarmede het onmo gelijk langer genoegen kan nemen, gaat het in de eerste plaats daartegen. Oostenrijk-Hon garije is vastbesloten aan die beweging een einde te maken. Het is zeker onaangenaam kleine staten met geweld aan te pakken, maar onze lankmoedig heid is ten einde, wij zouden anders op den 'duur alle gezag zoowel in binnen- als buiten land verliezen. Het moet uit zijn; Servië moet zich onder werpen of verdwijnen (H faut que la Serbie se soumette, ou qu'elle se démette). Niets zal ons beletten zoo noodig tot het uiterste te gaan, noch de mogelijkheid van een militaire expeditie in Servië, noch het vooruitzicht van een Europeeschen oorlog." Wij geven onze lezers zullen het billijken van het vieze proces-Caillaux geen uit voerige verslagen. Vooral niet nu het moord- proces geheel op den achtergrond is gedron gen door de vunzige debatten over meneer Caillaux' tweede vrouw, zijn escapades en an dere liefelijkheden. De politieke zijde echter van dit proces, die duidelijk aantoont wat 'n onzaglijke corrup tie en ongelooflijke omkooperij er he.erschen in de hoogste kringen der gezegende z. g. democratische republiek, moet wat nader be licht. We hebben dezer dagen verteld van het z.g. „groene document", dat eigenlijk de re den zou wezen voor den moord op Calmette, daar Caillaux en zijn vrouw de publicatie ervan vreesden. Dat „groene document" nn loochent Cail laux, met medeplichtigheid van de regeering. Wat is dat voor een stuk? De duidelijkste uiteenzetting vinden wij in een correspondentie in „De Tijd". Deze be schrijft het als volgt: Na het gebeurde Agadir, bij het begin der Fransch-Duitscbe onderhandelingen, bemerk te de heer De Selves, toen minister van Bul- tenlandsche Zaken, dat er buiten de offieieele onderhandelingen gekonkeld werd. Al de belangrijke telegrammen gaan door het kabinet van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. In principe moest dit cabinet geen enkel telegram onderscheppen, wijl elke ambassade zijn eigen cijferschrift heeft. Zoo genaamd bij louter toeval kende De Selves een poosje later het cijfer van de Duitsche awhassade. En aldus ontdekte hij het bewuste telegram van Von Schön aan diens regeering, zeggen de, dat Duitsehland niet met De Selves noch met Caiubon zou onderhandelen, doc'h. met Caillaux, die veel betfcr voorwaarden zou geven. De Selves is zeer ontroerd, iets wat men begrijpt. In plaats van onmiddellijk naar Fallières te gaat, gaat hij naar Clemeneeau, die hem raadt met den President te gaan «preken. Op weg waarheen ontmoet ibij öriand, legt hem de zaak uit en ontvangt ook van hem den raad Fallières alles mede te deelen. Fallières op zijn beurt is ontroerd. Cail laux wordt ontboden. Hij ontkent. Bij het. zien van het telegram blijft bij een oogenblik verstomd. Dan verklaart hij, dat Von Schön de zaak verkeerd begrepen heeft en dat hij (Caillaux) alleen eenige aanwijzingen heeft gegevens om de verzoening te vergemakkelij ken, Fallières vreest een schandaal en dus zal de zaak in den doofpot gestopt worden. Caillaux echter gaat verder. Hij waarschuwt Duitsehland, dat het telegramcijfer hier be kend is en van dat oogenblik verandert dit. Een spion, in dienst van Duitsehland, zou niet beter gehandeld hebben. In den doofpot, jawel, maar het feit was al aan te veel onbescheiden ooreu medege deeld. De zitting van 9 Januari 1912 (Senaats commissie), waarbij Caillaux viel, laat zich verklaren door het bestaan van dat groene document. Want Clemeneeau wilde wel zwij gen, maar het is niet de man om van een wapen geen gebruik te maken als bij dat in banden heeft. Nu dat „document vert" met dat proces ter sprake kwam, is Caillaux begonnen met te ontkennen. Het document is valscli? Waarom dan, toen Calmette er op zinspeelde, is Cail laux onmiddellijk naar Poincaré gegaan? Poincaré roept Doumergue en Bartbou, waar na Barthou als gezant naar Calmette wordt gezonden, om hem te vragen het document niet te publiceeren. Dat alles zou gedaan zijn vooi een docu ment, dat niet bestaat? Caillaux beeft uitstekend cumedie ge speeld. Hij eisehte de publicatie van die di plomatieke papieren en dit met des te meer kracht, daar hij zeker wist, dat aan zijn vra gen geen gehoor zou gegeven worden. Hij wist dat Poincaré en Viviani bet er over eens zijn, dat die documenten in geen geval publiek moesten worden. Wordt Caillaux dan beschermd ook door Poincaré? Want dat men die geheimhouding ook nog wenscht ter wille van het vaderland, is een fabel! KOÜTE BERICHTEN DUITSCHLAND. Te Friedriclisfelde bij Dusseldorp is een man gevangen genomen, die in dienst van Frankrijk spionneerde. Be langrijke militaire bescheiden zijn.... in zijn houten been gevonden. ENGELAND. De conferentie ten paleize is in is 1 u k t. De partijen staan verder van el- kaar dan ooit!.... ALBANIë. Een telegram uit Durazzo aan het Giornale d'Italia behelst, dat de Duitsche gezant den vorst heeft aangeraden de stad te verlaten en dat deze heeft besloten, da'en raad i te volgen. Zijn vertrek is aanstaande. De j Eclair zegt dat de vorst besloten heeft af te treden, 't Beste wat de man nog doen kan! DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Een deputatie van het comité van oproe ping van het Nederlandsche volk inzake de Nederlandsche officieren in Albanië, was gisteren bij den Minister van Buitenl. Zaken op audiëntie en heeft bij monde van generaal de Meester den Minister verzocht in den geest van het manifest. In antwoord hierop deelde de Minister, jhr. Loudon, mede, dat hij mede zeer sym pathiseerde met den geest van het adres en dat de Regeering reeds voor dat het adres was gepubliceerd, stappen in die richting had gedaan, gelijk een en ander dezer dagen zal blijken uit het antwoord dat de Minister zal geven op tot hem gerichte vragen door leden der Volksvertegenwoordiging. De commissie deelt hierbij mede. dat zij onder dankbetuiging een groot aantal sym pathiebetuigingen met haar doel uit alle dee len des lands ontving en nog ontvangt. Een droogkuis ingestort. De Bataviasche correspondent van het Hbld. meldt, dat op 'het koffieperceel Soember Tjoeling (er zijn er twee: S. T. A. en S. T. B.) in de afdeeling Malang op Java en behoorende aan de „Kof- fie"-onderneming Soember Tjoeling te Dor drecht, een drooghuis is ingestort. Hierbij werden twee lieden gedood en acht zwaar ge wond. Moordaanslag. Na een woordentwist over kibbelende kinderen, heeft, naar het Hbld. meldt, een bakkersknecht te Leeuwarden gis termiddag een moordaanslag gepleegd op vrouw Feenstra, zijn buurvrouw. Deze vlucht te in baar woning op het oogenblik, dat de j bakker drie revolverschoten door de ruiten van de woning van Feenstra zond, echter zonder haar te treffen. De dader is aangehouden. Aanrijding. Nabij het station Naarden Bussum is gisteren door de Gooische Stoom tram een paard bespannen voor een melk wagen van „Oud-Bnssum" dood gereden. De machine sleurde het arme dier nog een paar meter ver mede en geraakte toen uit rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Warmte tirsskf neer. De Pissk PiëEen beuren ap» Gedurende de warme tijden beklagen zich de meeste menschen over vermoeienis, over vermin dering van kracht, over verlies van eetlust. Voor héél wat personen brengt de terugkeer van den zomer den terugkeer van sommige ongesteld heden mee, als puisten, eczeem, zweren; en de warmte maakt die brandende huidziekten nog onuitstaanbaarder. Het misbruik van te frissche dranken, van onrijpe vruchten, verzwakken en be delven de maag. Neemt de Pink Pillen gedurende de wanne tijden. De Pink Pillen geven krachten, ontwik kelen de eetlust, bevorderen de spijsvertering. Zij geven bloed en versterken het zenuwstelsel. Zij zetten de werking van alle organen aan en be strijden de vermoeienis. Zij zijn onmisbaar voor allen die niet naar het land of naar de zee kunnen gaan, om door middel van een luchtkuur nieuwe krachten te verkrijgen. HAARLEM. DE HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE. Donderdag is de jaarlijksche proce i naar het graf der II.H. Martelaren van Gotkum gehouden en we kunnen zeggen dat ook deze bedevaart in alle opzichten uitstekend ge- jslaagd is. Gelukkig ten eerste dat het weer, dat in den vroegen morgen triestig en troos teloos was, gedurende de reis geheel op klaarde en den gebeden dag vrijwel helder en mooi is gebleven. Er waren ongeveer 375 i pelgrims uit Haarlem, Vogelenzang, Hillcgom j Lisse, Warmond en nog meerdere plaatsen. Na aankomst te Brielle gingen de pelgrims op naar de kerk van bet H. Land, waarin de plechtig© Hoogmis werd opgedragen. Door den Weleerw. heer kapelaan Caarls werd een tref- fende predikatie gehouden. De namiddagplech- j tigheden hadden als gewoonlijk te 1 uur plaats 'en droegen ditmaal nog een bijzonder ka rakter door de Hulde aan het Heilig Sacra- ment in vereeniging met de Gorcumsche Mar telaars tea- gelegenheid van het Eucharis tisch Congres te Lourdes. En zoo zullen deze plechtigheden bijzonderlijk dezen keer wel diepen indruk gemaakt hebben en veel nieu- we devotie h ebben gewekt, niet 't minst door de schoone, krachtige toespraak, die door den WelEerw. Kapelaan Gielcn op het H. Land werd gehouden. Met een plechtig Lof, wer den de plechtigheden gesloten. In opgewekte stemming verlieten de pel grims de iheilige plaats en te ongeveer half 9 kwam de trein te Haarlem aan. S IJSBOND „HOLLANDS NOORDER KWARTIER." De Commissaris der Koningin in NoorcL j Holland, de heer Mr. Dr. W. F. van Leeuwen heeft het beschermheerschap aanvaard van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." i GESLAAGD. I Voor het examen handteek en L. O. zijn te Den Haag geslaagd de keeren A. M. W. Maas, 1 alhier en J. v. d. Berg te Overveen. Voor het examen teekenen M. O. akte te Rotterdam de heer 3". M. Milatz, te Schoten. Voor het examen Hoofdakte te Amsterdam: de heeren: D. A. Postma, Aalsmeer; N. V. de Jagt, Schoten; A. J. Middag, Heemstede; T. Runica, IJmuiden. OVERLAST VAN WOONWAGENS. Door den Commissaris der Koningin in N.- Holland is aan de burgemeesters dezer provin cie een circulaire verzonden van de volgenden in houd: Naar mij door den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, fungeerend Di recteur van politie, wordt medegedeeld is in den laatsten tijd op vele plaatsen in den lande en ook in deze provincie weder overlast ondervonden van rondtrekkende bewoners van woonwagens, waaronder zich vreemdelingen bevinden. Reeds heb ik, bij mijn circulaire d.d. 24 Juni 1912 op een en ander, deze aangelegenheid be treffende, de aandacht gevestigd. Ten verzoeke nu van den Minister van Justitie breng ik U mijne gemelde circulaire nogmaals in herinnering, U daarbij opnieuw wijzende op de wenschelijkheid om geen reis- en verblijfpas sen uit te reiken aan zigeuners of andere in woonwagens rondtrekkende vreemdelingen, of de aan hen uitgereikte passen te verlengen, met uit- noodiging voorts om U te onthouden van het uitreiken van binnenlandsche paspoorten met de blijkbare bedoeling om deze te doen dienen als reis- en verblijfpassen. burgerlijke stand. Geboren: 23 Juli. d. van A. K. Buitere— Voortuig. ,d. van W. A. Snip—Gieteina. z. van A. KruijerKuvener. 24 Juli. z. van A. Hoogduin—v. d. Aar. d. van E. Steenkistde Groot. Overleden: 24 Juli. E. C. Roestenberg, 18 j. Scheepmakeredijk. DE NOTA VAN OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Juli. De nota van Oostenrijk stelt de volgende conclusie: „Ten aanzien van al deze feiten (die op on derzoek berustende worden genoemd) acht de keizerlijk-koninklijke regeering zich niet ge rechtigd haar houding van afwachtende lank moedigheid langer te bewaren, een houding, die zij jaren achtereen aannam tegenover deze woestelingen, welke baar middelpunt hadden te Belgrado en van daar binnen het gebied der monarchie werden overgebracht. Integendeel, deze feiten leggen de K.K. re geering de verplichting 0p, een einde te ma ken aan dit heilloos bedrijf, dat een voortdu rende bedreiging vormt voor de rust van de monarchie. Om dit doel te bereiken, ziet de keizerlijk-koninklijke!*regeering zich gedwon gen, van de Servische regeering de offieieele verzekering te eischen, dat ze de propaganda tegen Oostenrijk-Hongarije veroordeelt, met welke propaganda bedoeld worden de geza menlijke pogingen, wier einddoel is het los rukken van de monarchie van haar toebe- hoorend gebied en dat de Servische regeering zich verbindt om deze misdadige terroristi sche propaganda met alle haar ten dienste staande middelen te onderdrukken. De Servische regeering verplicht zich een verklaring in dezen geest, waarvan de inklee ding wordt voorgeschreven, in de regeerings- uil te vaardigen. Voorts eischt de nota dat de vereeniging „Narodna Obrana" onmiddellijk worde ont bonden; dat de officieren en ambtenaren, die zich schuldig maakten aan de propaganda tegen Oostenrijk-Hongarije, worden verwij derd; medewerking door de organen der Oos- tenrijk-Hongaarsehe regeering bij het onder drukken der tegen de territoriale integriteit der monarchie gerichte beweging iu Servi; gerechteriijk onderzoek tegen de deelnemers aan het complot van 28 Juni, waarbij gedele geerden der O os t en rij k TI o n ga a re cl i e regee ring deelnemen aan het uitvoeren der maat regelen en het arresteeren van aangewezen gecompromitteerde personen; maatregelen tegen het smokkelen van wapenen en bom men; ontslag en strenge bestraffing van ze kere ambtenaren van den grensdienst; op helderingen aangaande uitlatingen van hoog geplaatste Servische ambtenaren over de moorden en ten slotte, dat de Oosten rijk- Hougaarsche regeering onmiddellijk in ken nis worde gesteld met de uitvoering der hier boven geëischte maatregelen. De nota eindigt met de niededeeling, dat het antwoord der Servische regeering uiter lijk Zaterdagavond zes uur wordt ingewacht. OOSTENRIJK EN SERVIë. (Bijzondere diensi van de R. B.) PARIJS, 24 Juli. De Parijsche pers houdt zich levendig bezig met de Oostenrijksche nota. Toch meenen enkele bladen dat men aan de nota het karakter van een ultimatum niet mag toe schrijven en men zich niet ongerust behoeft te maken. Men vreest geen gevolgen van ernstigen aard. Men wijst er voorts op hoe de regeering in St. Petersburg in heel deze^ geschiedenis een strikte neutraliteit heeft in acht genomen. Ook Duitsehland is uit zijn gereserveerde houding nog niet getreden en men verklaart dan ook dat dit Servisch-Oostenrijksch incident niet mag worden beschouwd als een incident dat ernstige afbreuk zou kunnen doen aan de verhoudingen tusschen Driebond en Triple Entente. LONDEN, 24 Juli. De Berlijnsche corres pondent van de „Daily Mail" meldt aan zijn blad dat in Berlijnsche goed ingelichte kringen verzekerd wordt dat Duitsehland en Italië met betrekking tot de nota, welke de Oostenrijksche gezant gisteren te Belgrado aan de Servische regeering heeft afgegeven, beide volle instemming hebben betuigd. De Duitsche officieren hebben voor de komende dagen slechts verlof gekregen onder de uitdrukkelijke bepaling dat zij verzekerden alle maatregelen te hebben getroffen om na ontvangst van het eerste tele gram hun garnizoen weer te kunnen bereiken. PARIJS, 24 Juli. In tegenstelling met de be trekkelijke rust over den politieken toestand en de kalmte waarmede velen de spanning tus schen Oostenrijk en Servië beoordeelen. maakt een deel van de pers zich buitengewoon zenuw achtig. Men beschuldigt Oostenrijk van veel te overijld te handelen. De „Echo de Paris" verklaart dat elk onpartijdig toeschouwer den stap welke Oos tenrijk-Hongarije heeft gedaan, ten strengste moet afkeuren. Het is niet toelaatbaar zegt het blad dat één staat zich het recht toeeigent zich in de binnenlandsche politiek van een naburigen staat te mengen. Een hoogst gevaarlijk prece dent wordt hierdoor geschapen. In het bijzonder voor een monarchie als Oostenrijk-Hongarije. welker bevolking uit verschillende nationaliteiten bestaat, en welke stap daarom op verschillende gronden ten opzichte van de naburige staten niet correct is. De Matin" onthoudt zich van bij zonder commentaar, doch geeft toch een toelich ting van zijn Weenschen correspondent. Deze correspondent heeft een onderhoud gehad met een persoon uit de allerhoogste kringen in Wee- nen die hem verklaarde dat Oostenrijk met de nota geen ander doel heeft dan de droevige ge beurtenissen van Serajewo in het juiste licht te stellen, daar de Oostenrijksche regeering van meening is dat deze gebeurtenissen de gevolgen zijn van tendentieuze stroomingen. De regeering kan niet langer dulden dat dergelijke stroomin gen ongestoord haar werking blijven uitoefenen en het is daarom dat zij deze stroomingen die vooral in Servië haar oorsprong vinden, onder drukt. Oostenrijk-Hongarije is besloten onder al le omstandigheden een einde aan den toestand te maken. Of Servië geeft toe, óf de Oostenrijksche regeering zal handelen. Oostenrijk houdt er niet van met die kleine staatjes in geschil te komen, doch wanneer de kwaadwilligheid zich nog lan ger blijft uiten en Oostenrijk zou niets doen, dan zou het haar prestige in Europa naar binnen en naar buiten verliezen. Servië moet daarom kiezen tusschen zich te onderwerpen of terug te trek ken. Dit besluit staat vast. Oostenrijk bereidt zich dan ook voor op een militaire expeditie naar Servië. Dat deze tot een algemeene Europeesche crisis zou kunnen leiden, ontveinst men zich niet. BERLIJN, 24 Juli. In de commentaren der Berlijnsche morgenbladen over de nota van Oos tenrijk wordt het zeer ernstige van den toestand naar voren gebracht en de vrees uitgedrukt dat een vriendschappelijke oplossing niet kan worden verwacht. De „Berl. Lokal Anz." schrijft: Deze nota wordt in Belgrado beschouwd als een slag in het gezicht van de Servische regeering. Zon der twijfel is de Servische regeering voor een zeer moeilijke keuze gesteld. Thans moet zij boe ten voor het verleden. Of zij neemt de haar ver nederende eischen in de nota gesteld, aan, het welk voor langen tijd haar aanzien zal doen da len, of zij weigert maar dan zullen de Oos tenrijksche geweren losbranden, de geweren die reeds zoo lang en zoo dikwijls geladen werden en toch weder ontladen moesten worden als ge volg van gedane beloften van beterschap. De goedmoedigheid der regeering, haar hoop en ver trouwen is thans voorgoed afgeloopen. De „Vos- sische Ztg." merkt op: de steen is aan het rollen; de eischen van Oostenrijk zijn van zuiver po litiek karakter. De inhoud der nota laat geen twijfel over, dat de beslissing aankomt op buigen of breken, en zulks binnen den kortst mogelijken tijd. Overigens is de nota te Berlijn pas in het laat middernachtelijk uur bekend geworden, zoodat de meeste bladen zich moeten beperken tot het woordelijk weergeven van den tekst. WEENEN, 24 Juli. Het officieuse „Freniden- blatt" geeft in zijn morgenblad van heden een commentaar. De nota van de monarchie aan Ser vië is op zoo korten termijn gesteld omdat zij een einde moet maken aan de crisis waarmede Oostenrijk bedreigd wordt en die reeds zeer lan gen tijd in de monarchie in het leven is geroe pen. Oostenrijk wenscht zulks niet langer aan te zien. Geen regeering in de wereld zal het kun nen dulden dat haar hoogst gestelde personen door alerlei intrigue's en dus met misdadige middelen arbeidende propaganda in gevaar Servië in de gegeven omstandighedèn zal buigen en dat het op afdoende wijze aan onze eischen zal willen voldoen. CCXVIIL DE CEREMONIëN DER BIECHT. Het liturgisch boek, dat de voorschriften aangaande de toediening der Sacramenten be- vat en R i t u a 1 e genoemd wordt, behandelt! met betrekking tot de Biecht deze drie punten: lo. plaats en liturgische gewaden; 2o. belij denis van den biechteling; 3o. de absolutie van den priester. Plaats en liturgische gewa den. De kerk is de gewone plaats voor de toediening- der Sacramenten, dus ook voor de Biecht. Alleen de zieken mogen thuis biechten. Daarom zegt het Rituale: „Er moet in de kerk Oen biechtstoel zijn, waar {de biechtelingen kunnen aanhoord worden. Men zal duartoe een plaats uitkiezen, die voor allen gemakkelijk toegankelijk, maar tevens zichtbaar en niet verborgen zij. Traliewerk moet den biecht vader scheiden van dengene. die het Sacrament ontvangen wil." Evenals de leden der rechterlijke macht in het gerechtshof een bijzondere kleeding dra gen om aan de burgers te herinneren, dat zij de dienaars zijn van het recht, zoo draagt ook de priester in den biechtstoel als geestelijk rechter gewoonlijk een paarsen stool paars ten teeken van rouw en boete en de bonnet of baret, d. i. een klein vierkant hoofddeksel. Ordesgeestelijken zijn niet verplicht den stool te gebruiken, daar hun ordeskleed reeds een gewijd karakter draagt. In verschillende bisdommen gelden omtrent de liturgische plaats en kleeding bij het Mecht- hooren andere voorschriften of gewoonten. Daar de priester het ambt van rechter uit oefent, is het geheel natuurlijk, dat hij gedekt en gezeten zij, terwijl de biechteling in een ne- derige houding vóór zijne voeten geknield ligt. Belijdenis' van den biechte ling. De biechtstoel ingegaan zijnde vraagt men den zegen des priesters met deze woorden: „Eerwaarde Vader, geef mij uwen zegen. Met ontdekten hoofde antwoordt de priester: „De Heer zij in uw hart en op uwe lippen, opdat gij al uwe zonden waardig moogt belijden, in den naam des Vaders en des Zoon» en des IT. Geestes. Amen." Door deze zegenbede vraagt hij aan God voor den biechteling de gave van berouw (de Heer zij in uw hart) en van openhartigheid en op uwe lippen) opdat hij zijne fouten rouwmoedig en zonder er eene te verzwijgen belijde. Hierna bidt men do voorbieebt, die volgens den Nederlandsche Catechismus aldus moet luiden „Ik belijd mijne schuld voor den al- machtigen God en voor u, Vader; mijn laat ste biecht is geweestVolgt nu de een voudige en rechtzinnige belijdenis der bedre ven zonden, waarna men zegt: „deze en al mijne zonden zijn mij van harte leed; ik be- schuldig mij daarvan en vraag ootmoedig de H. Absolutie." Al dezen tijd blijft de priester gedekt, gelijk zaak van den beschuldigde hun wordt voorge dragen. PASTOOR SWILDENS. jj ZONDAG, te half 8 dö Vroegmis; te 10 De Zeereerw. Heer A. M. Swildens, pastoor.' u.u? Hoogmis; s middags tc half 2 Ca te- te Wervershoef, die wegens gezondheidsrede-8 avonds te uur plechtig Lol met nen «enigen tijd in de Maria-Stichting te iJ 18c®e®!® 8IL >>^-c Deum Haarlem is opgenomen, is gistermorgen voor- "V en volgende dagen de tl.H, zien van de HH. Sacramenten der Sterven- 1 8 en 8 uur. WOENSDAG en Zaterdag te half 12 Cate chismus. den. IJMUIDEN. ZONDAG, kwart voor 7 uur wordt de H. Communie uitgereikt. De H.H. Missen te half 8 en 10 uur; te 7 uur Lof, Preek, Processie, Te Deunt. MAANDAG, 7 uur H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters. WOENSDAG, 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Lied no. 12. DONDERDAG, geen II. Mis ten 7 uur, wel uitreiking der H. Communie, te 10? uur H. Mis voor Bruidegom en Bruid. VRIJDAG, 7 uur Kruisweg. ZATERDAG, van 48 uur gelegenheid om te biechten. In. tóen ondertrouw zijn opgenomen: Mar- tiinus van Osendarp en Aafjo Meesters. BEVERWIJK. ZONDAG, de H.H. Missen om half 6, half 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis, 1 uur en kwart voor 2 Catechismus voor de jon gens en in school voor de meisjes, 6 uur Lof met Prooe-ssie en Te Deum. MAANDAG, de H.H. Missen te 7, half 8 8 en 9 uur. DINSDAG, de H.H. Missen, te 7, half 8, 8 en 9 uur. WOENSDAG, de H.H. Missen te 7, half 8, 8 en 9 uur. Van Woensdag af geen H. Mis, om half acht. DONDERDAG, als boven, 7 uur Lof. .VRIJDAG, als boven. 4 uur biechten voor de jongens. ZATERDAG, als boven; van 5—9 uur ge legenheid om te biechten. 's Morgens 11 uur biechten voor de meisjes. ASSEN DELFT. ZONDAG, 7 uur Parochie; 10 uur jaargetij Jansjo Jak. MAANDAG, 7 uur overl. Oudere; elders voor Gauwe v. d. Laan. DINSDAG, 7 uur voor G. Gaal en Trijntje Rrakenhol'; elders Aaltje Boon, hvr. J. de Wit. .WOENSDAG, 7 uur Tot zekere intentie; el ders Jac. Koopman en Gath. Gaal. DONDERDAG, 7 uur Nie. Kroon; elders Guurtje Nielen. VRIJDAG, 7 uur Anna Kroon, hvr. P. Zonneveld; elders: Gerrifc J. Ez. Kramer. ZATERDAG, 7 uur Corn, Jak Ld Br. O. L. Vr. ter Nood; kwart over 8 uur voor Mar- garetha Kramer. ZONDAG, 7 uur Grietje Nielen; 10 uur Parochie. VOORHOUT. ZONDAG, half 8 uitstelling van het AllerlV Sacrament; half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis, half 2 Catechismus, bijbelles, catechis- musleeren, half 3 Vespers; 7 uur Lof, Pm- cessie, Te Deum Laudamus. J DINSDAG, half 12 en 12 uur Catechismus, DONDERDAG, half 12, 12 uur en half 4{ Catechismus. I ZATERDAG, 's avonds biechthooren van 5—8 uur. De gebeden worden verzocht voor Joës Zwetsloot en Jaeoba Hoogervorst, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. BLOEMEND A AL. EEN CURIOSUMl De burgemeester van Bloemendaal ontving gisteren het volgende schrijven uit Antwer pen, gedateerd 2*2 Juli 1914: Ik heb de eer u mede te deelen, dat er een schipper bij de politie is komen klagen, dat hij door zijn genooten is geplaagd Hij werd aanzien bij kinderen zijner geburen betoo- verd te hebben, dat. zij niet kouden groeien of slapen Een der schippers moet een bijbel en een sleutel gedraaid hebben en zoo den loovenaar ontmaskerd hebben. Het moet in een aanzienlijke gemeente bestaande mees tens uit schippers (bij Haarlem) gebeurd zijn. Zoudt u mij niet kunnen laten weten een persoon, die met den bijbel en den sleutel kan draaien? Naam en adres (woonplaats) zou ik daar voor moeten weten. Ik zal u daarvoor ver goeden. Mijn beleefde groeten. AALSMEER. Versiering. Ter gelegenheid van hefl a.s. Muziek- en Zangconcours, dit op 29 en 30 Juli a.s. alhier zal worden gehouden, waar aan 31 vereenigingen zullen deelnemen, heeft zich uit de burgerij een commissie gevorm« die als taak op zich heeft genomen, het ge- heele dorp te versieren met groen en bloe- men. Daar genoemde commissie zeer veel meae- werking ondervindt, laat het zich aanzien. d» de versiering ee«?<3 za! worden, als nog noot te voren is vertoond. Personalia. Voor het examen handteekene» is te Den Haag geslaagd, de heer J. W. Bl'e alhier. Zij zijn verkrijgbaar a 11.75 per dooa en 19 per ze3 doo- zen bij het Hoofd-depót der Pink-Pillen, Dacostakade 15huU, Amaterdam. Voor Haarlem en omstreken bij de firma's f. Qöppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou- ien, drogist te Lisse. En verder bij verschillends Apothe kers en Drsgistes. organen en door een dagorder aan Yiet leger woiden gebracht. Wij hopen, zegt het blad, dat ook do burgerlijke rechters doen, te,,'vip do

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2