hws iin n mmi. BINNENLAND. ÖIT DÉ ZAANSTREEK. OOSTENRIJKERS EN HONGAREN IN NEDERLAND. schoten. BENNEBROEK. HOFBERICHTEN. H. H. de Koningin-Moeder, die Zaterdag van ÉSoestdijk naar Arolsen vertrok, zal in de hoofd plaats van het vorstendom Waldeck tot 31 dezer blijven ter gelegenheid van de kerkelijke bevestiging van den zoon van den Prins van Waldeck. De koninklijke familie, die 1 Augustus van het Loo op Soestdijk komt, ter viering van den verjaardag van de Koningin-Moeder, zal tot 15 Augustus op het lustslot aldaar verblijf hou den. Z. K. H. de Prins wordt in den avond van 3 Augustus in de residentie verwacht tot een bezoek den volgenden dag aan de koninklijke landgoederen op „Ter Horst," Z. K. H. PRINS HENDRIK TE CHRISTIANIA. De correspondent te Christiania van de „N. R. Ct." seint: Bij mooi zonnig weer is Zaterdagochtend om tien uur de „Zeeland" hier geankerd. Een Noorscli eskader heeft de gebruikelijke saluut schoten gelost, waarna de Koning van Noor wegen zich aan boord van de „Zeeland" bege ven heeft. De stad was feestelijk versierd. Z. K. H. zag er welvarend uit. Van de openbare gebouwen wordt gevlagd. Langs de Carl Johanstraat is een heg van witte vlaggestokken geplaatst met groen en met de Neder] andsche en Noorsehe vlaggen versierd. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. De sehrfffelijke vragen uit de Tweede Kamer tot de Regeering gericht betreffende de Ne- derlandsche officieren in Albanië, zijn gedaan door de leden mrs. Fock en jhr. Van Doorn. De strekking der vragen isvan de Regeering te vernemen, of zij bereid is den controleeren den mogendheden te verzoeken, hun invloed aan te wenden ter verzekering eener behoor lijke volvoering hunner taak door de Neder}, militairen in dienst van Albanië, of anders te bevorderen dat zij worden ontheven van de opdracht, welke zij zonder dien steun niet kunnen volvoeren. Generaal De Veer heeft de ontslagneming en het vertrek van kapitein Fabius uit Albanië telegraphiseh bevstigd. De in Nederland vertoevende Oostenrijkers en Hongaren, die dienstplichtig zijn in hun land, .worden opgeroepen zich onmiddellijk naar naar hun vaderland te begeven. Zij krijgen hun reiskosten vergoed en aan deserteurs wordt amnestie verleend. De secretaris van den Oostenrijkschen con sul generaal te Amsterdam, vertrok naar Heer len, om daar vertoevende Oostenrijksche mijn werkers op te roepen. HOE DE KATHOLIEKEN SOMS HUN EIGEN PERSSTEUNEN. „De Maasbode" meldt het volgende „Zaterdagmiddag zou een comité van Haag- sche Katholieken vergaderen om te beraadsla gen over een huldeblijk, den Paters-Jezuiten aan te bieden bij gelegenheid van hun jubilé. Dat moet het Katholieke publiek belangstelling in boezemen, werd onzerzijds gedacht. Dies maak te een lid van onze Haagsche redactie zich op om een flink verslag dier vergadering nog voor ons avondblad te seinen. „Daar was echter gerekend buiten de waar deering, welke ook in Katholieke kringen der Katholieke pers ten deel valt. Dat wij onze lezers over deze Katholieke aangelegenheid vlot en uitvoerig wilden inlichten, werd zoo ge waardeerd, dat onzen verslaggever vriendelijk verzocht werd maar weer te vertrekken. Er zou wel een communiqué verschaft worden. Aan wie? Aan.... de beide „neutrale" persbureaus! Misschien, had onze verslaggever de gunst nog genoten op de vergadering te mogen blijven, wanneer niet de vertegenwoordiger van een der persbureaux er de aandacht op gevestigd had, dat dan de bladen door het persbureau bediend, zeer zouden achterstaan. „Nu, het zou ook te mal gaan worden, als Katholieken hun eigen pers, die zich moeite en kosten getroosten wil, gingen bevoordeelen bo ven de liberale en „neutrale" pers. Waar zou dat goed voor zijn? Het is veel beter zooals 't nu geschiedde: want nu voelen de Katholieke bladen ook nog weer eens, dat ze zich bij het monopolie van liberale persbureaux maar heb ben neer te leggen, óók voor Katholieke zaken 1" R. K. DRUKKERS-PATROONS. Wij verwijzen naar de advertentie van de vergadering der R. K. Drukkers-patroons, die Donderdag 2 uur in „de Witte Brug" te 'g-Gravenhage zal worden gehouden. De heeren drukkers-patroons onder onze le zers uit stad en omgeving binden wij ernstig op het hart, door hun tegenwoordigheid reeds mede te werken tot de oprichting van een flinke R. K. Patroons-vereeniging. DE STAKING VAN HET PERSONEEL DER HAAGSCHE TRAM. Daar Zaterdagmiddag te 12 uur, tot welk 'tijdstip de directie der H. T. M. de aanwerving van personeel nader had opgeschorst van de zijde van het ontslagen personeel bij de directie nog niets was vernomen van den wensch tot dienstneming, werd op dat uur door de direc tie last gegeven de aanwerving van nieuw per soneel te hervatten. Intus8chen is wel vanwege het stakings comité bij de H. T. M. geïnformeerd of het in de bedoeling ligt aan de beambten, die te ruggenomen worden, de voordeelen, aan hun dienstjaren verbonden, te laten behouden, waarop bevestigend werd geantwoord. Naar aanleiding van de houding van de H. T. M. hebben de heeren Iïoejenbos, lid van den Gemeenteraad en mr. J. A. Rosenveldt, lid van het hoofdbestuur der Ned. .Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, een oonferen- tie gehad met den burgemeester en met wet houder mr. Drooglever Fortuyn. Zaterdagavond hielden de stakers een groote vergadering die te elf uur voor een uur ge schorst is onderwijl een deputatie, bestaande uit het Kamerlid Van der Voorst van Zijp, het Raadslid Hoejenbos en mr. Rosenveldt, lid van iiet hoofdbestuur van den Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, zich naar de woning van den president-commissaris der H. T. M., mr. D. van Houten, heeft begeven, om met dezen nog een onderhoud te hebben. Gisterenmiddag heeft, naar de M. Ot. ver neemt, nog een conferentie plaats gehad van de heeren Van der Voort van Zijp, Hoejenbos en Rosenveldt met mr. D. van Houten. In deze conferentie heeft mr. Van Houten namens de directie toegezegd Ten 1ste, dat de bestuurders en conducteurs boven een bepaald aantal dienstjaren nog in den avond een oproep zouden ontvangen om Maandagmorgen 9 uur in de remise aanwezig te zijn; ten 2de, dat de rest van het personeel het welk direct geplaatst kan worden, per brief zal worden opgeroepen om eveneens den arbeid te hervatten en ten 3de, dat zjj, voor wie op dit oogenblik niet direct plaats is, successievelijk wederom in dienst zullen worden genomen. De staking geëindigd. Gisteravond hield, naar aanleiding van de laatste conferentie, het personeel een vergade ring en besloot toen, na breedvoerige discussie, met algemeene stemmen, de staking te eindigen. Dit besluit werd genomen op grond van deze punten, le. dat de arbeidsvoorwaarden vastge steld zullen worden door een commissie, in overleg met de H. T. M. directie, onder goed keuring van B. en W. en in overeenstemming met het gemeente-werklieden-reglement; 2e. dat geen rancune maatregelen zullen worden genomen; 3e. dat het personeel geleidelijk in dienst zal genomen worden en de oude plaatsen zal her nemen. Heden liep de tram dus weer. 1400 vermist. Op tot nu toe onverklaar bare wijze is Zaterdagmorgen een kwitantie- Ionper een bedrag van 1400 kwijtgeraakt. De man, reeds een bejaard persoon en eenigs- zins mank loopende, kwam uit deDoelenstraat te Amsterdam van de Ontvang- en Betaalkas en begaf zich over het Sophiaplein naar de Vijzelstraat, waar hij in den sigarenwinkel van den heer J. IT. L., Vijzelstraat bij het Singel gelegen, wat sigaren kocht. .Tuist had hij dezen winkel verlaten, toen de looper, tot de ontdekking kwam, dat hij zijn portefeuille, inhoudende een bedrag van ƒ1400. kwijt was. Volgens zijn meening is hem de portefeuille ontroofd door iemand, die, in gezelschap van nog eenige personen zijnde, tegen hem opliep, toen Lij den winkel verliet. De politic heeft naar de Tijd verneemt, nog geen voldoende gegevens om te kunnen conclu- deeren, dat de portefeuille inderdaad gerold is. Knoeierijen met spoorkaartjes. In ver band met de knoeierijen met spoorkaartjes aan het Holl. Spoorstation in Den Haag, is dezer dagen nog een tweede controleur der H. IJ. S. M. aangehouden. Hij bekende één keer aan be doelde knoeierijen te hebben meegedaan. Na verhoor werd hij weder op vrije voeten gesteld. Zijn collega en de andere hierbij betrokken persoon, die ter zake van deze knoeierijen wa ren aangehouden, zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring. Trambotsing. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur had in de Spoorstraat hoek Spoorbrug straat te Nijmegen een vrij ernstige hotsing plaats tussclien de stoomtram uit Hees en Neerboseh en de electrische gemeentetram. Do besturdor van de stoomtram belde en remde bij het maken van den draai van den weg uit allo macht, maar kon niet verhinderen, dat de electrische tram recht op de stoomtram inreed. Van de stoomtram werd een volgwagen ge deeltelijk vernield, de electrische tram werd deerlijk gehavend. De passagiers kwamen er veelal met den schrik af, meldt het A. H. Een dame kreeg een vrij diepe snijwonde op den rug. "Verdronken. In de Ringvaart te Water graafsmeer speelde de 7-jarige J. Grindel met zijn broertje op een vlotje. Op een gegeven oogenblik kantelde dit, waarhij Johannes te water raakte. Hij werd spoedig dood opge haald. Een spoorwegongeluk. Te Amsterdam had Zaterdagmiddag op het Weesperpoortstation een spoorwegongeluk plaats. Het A. H. vertelt dit als volgt: Van den trein, die om 1 uur 50 min. naar Arnhem vertrekt, stopte plotseling de loco motief. Een andere locomotief, die dezen trein van het Centraalstation naar 't Weesperpoort station had overgebracht en achter den ver- trekkenden trein reed, botste daardoor met groote vaart tengen den achtersten wagon van den plotseling stilstaanden aan. De twee achterste wagons werden hevig be schadigd, terwijl een aantal personen, die zich in deze wagons bevonden, min of meer ernsti ge kwetsuren kregen, hoofdzakelijk hoofdwon den. Een heer werd ernstig 'gekwetst. Twee an dere personen kregen lichte verwondingen, terwijl ook twee dames licht gewond werden. De ernstig gekwetste werd naar het O. L. Vrouwegasthuis per brancard overgebracht, waar ook de andere gewonde passagiers ver bonden werden. Allen konden echter, na te zijn verbonden, het gasthuis weer verlaten. Op het station veroorzaakte het gebeurde een zeer groote consternatie. Van een ooggetuige, den heer J. J. Boogman uit 'Arnhem, vernam het blad nog het volgen de: Gezeten ia den achtergten wagon 2e kl. kreeg ik plotseling een schok, waardoor ik op de ban ken terugviel. Van den schrik bekomen, be merkte ik, dat ik een hevig bloedende wonde aan het achterhoofd had en dat alles in de cou pé door elkander lag, terwijl de kussens ontzet waren. Tot dusverre bleek uit het onderzoek, dat vermoedelijk een reiziger aan de noodrem ge trokken heeft waardoor de trein plotseling tot stilstand werd gebracht. Het signaal stond op veilig. De laatste twee wagons werden afgehaakt en de trein kon om 2 uur 25 vertrekken, met een vertraging dus van 85 minuten. In de wachtkamer eerste klasse bevond zich een tweetal der lichtgewonde dames, die haar reis moesten onderbreken en die nu, nog da nig onder den indruk van den bekomen schrik, wat op hun verhaal zaten te komen. De schok was zoo hevig, vertelde een der rei zigsters, die naar Arnhem hadden willen gaan om haar familie te bezoeken, dat hooren en zien verging; de bagage werd uit de netten geworpen, de ruiten werden verbrijzeld. De materieele schade moet niet onaanzien lijk zijn. Aanbesteding. Uitslag der Donderdag ge houden aanbesteding, op het Raadhuis alhier, door B. en W. Bestek 9. Lev. 41500 ie soort trottoirtegels van quenast 0.3CX0.30 M.; bestek 10. lev. le soort straatklinkers in 2 pers. lo. 200,000 stuks en 2o. 210,000 stuks; bestek 11. lev. 1800 M. trottoirband van hardsteen of graniet; bestek 12. lev. 80 gegoten ijzeren straatkolken en 63 put deksels met rand. Bestek 9. N. V. Bouwmaterialen v/h. M. Luijten, Lekkerkerk, f 1.92; H. Jongenburger en Zn., Waddinxveen, f 1.40 p. vierk. M.; Maat schappij Betonwerken „Noord-Holland", Wor- merveer, f 126 p 1000 st.Kloos en v. Lim burg, Rotterdam heeie f 0.13, halve f 0.06i/2; fa. Hilkemijer, Nijensleek, 600 grinttegels f 12, heele quenast tegels f 13, halve id. f 6.50, p. 100; N.V. Bouwmaterialenhandel „Steenoord", 's-Hage, f 1.38 per vierk. M.; Oosthoek en Zn., Alphen, f 1.24 per vierk. M. Bestek 10. Van Hesteren en v. d. Poll, Tiel, 1 f 20.25, 2 f 20.25; N.V. Bouwmaterialen v/h. U. Luijten, Lekkerkerk, 1 f 20.25, 2 f 20.25; H. C. van Meeuwen, Haarlem, 1 f 19.75, 2 f 19.85; fa. Bonté en Bekker, Wijk bij Duur stede, 19.50, f 18.50 en f 19.50; M. Parrée, Nijmegen, f 16.50; Vermeulen en Bloem, Nij megen, f 19.f 16.50 en f 15.alles per 1000. Bestek 11. Pelt en Ilooijkaas, Rotterdam, rechte banden f 2.44 en f 2.24 per M., boch ten f 66.— en f 59.— per M3.; N.V. Steen houwerij v/h. V. H. J. Troupin, Haarlem, rechte banden f 2.45, geboden id., f 3.20 p. M. G. W. Sanekes, Amsterdam, rechte Banden f 2.58 p. M., kwart bochten f 92.98 en f 82.79 p. kwart cirkel; G. Depla, Rotterdam, rechte banden f 2.65, gebogen f 3.38 p. M. Bestek 12. N.V. Ijzergieterij „Weert", te Weert, kolken 18.60, putranden a f 23.85, b f 23.per st., massa f 3325; N. V. Nederl. Ijzer- en Metaalgieterij „Lovink" Terborg, kol ken f 15.92, putranden a f 21.44, b f 19.40, kolken model den Haag f 15.74, id. klein model Haarlem, f 11.30; Joh. Zimmer en Zn., Am sterdam, kolken f 17.95, putranden a f 23.75, b f 22.95, in andere maten kolken f 17.25, putranden a f 21.85 p. st.; C. J. v. d. Broek, Haarlem, kolken f 16.15, putranden a f 26.70, f 23.45 p. st., massa f 3100; fa. Gebr. v. d. Schoot, Tilburg, putranden a en b f 18.59 per st.; Gebr. ten Cate, Almelo, kolken, f 16.95, putranden a f 22.39, b f 19.per st. (Verbeterde opgave.) EANDYOOBTL Geknipt. Door den rijwielverhuurder Hovingh alhier werd bij de politie aangifte ge daan dat een onbekend persoon bij hem een rij wiel had gehuurd en. niet terug gebracht had. De agent van politie Molenmaker, die een per soon voldoende aan het signalement opgegeven door Hovingh had zien rijden begaf zich onmiddellijk naar Haarlem en trof aldaar de bewuste persoon aan, die hij met behulp van de recherche aldaar arresteerde en overbracht Zandvoort alwaar hij aan den Inspecteur van politie bekende genaamd te zijn H. O. oud 17 jaar, wonende te Haarlem en het rijwiel te Amsterdam te hebben vekrocht voor 4. Het rjjwiel is door Molenmaker te Amsterdam in beslag genomen en O. die nog in het bezit van 2.93^ cent was aangehouden en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. HEEMSTEDE. Koninginnedag. D16 vereeniging „Koninginnedag" heeft in haar laatst gehou den vergadering besloten circulaires te ver spreiden bij de ingezetenen met verzoek om financieelen steun. Het plan is uitsluitend kinderfeesten te organiseeren. Geslaagd. Deze week werd door J. Braam met goed gevolg het examen 2e klasse afge leegd voor de H. B. S. van het Oanisius College te Nijmegen. Deze leerling heeft zijn opleiding ontvangen op de R. K. M. U. L. O. School te Hillegom. Hoofd der school den heer P. J. Litjens. NOORD WIJK. Het Sint-Jeroensgesticht. Gisteren stelde het Kerkbestuur der Parochie van Sint-Je- roen alle parodhdanen in de gelegenheid] om het nieuw gebouwde St. Jeroensgesticht te bezichtigen. Wat daar op Wet groote terrein aan de Wilhelminastraat gebouwd is, is eigenlijk nog maar de kleinste helft van het gesticht, zooals het eenmaal worden moet. Het gesticht is gebouwd door den Noordwijk- sefhen aannemer den heer W. P. de Vreede, die reeds vele groote gebouwen (Grand Ho tel Rembrandt, Sole Mio e.a.) met succes uit voerde. Hiet St. Jeroensgesticht hééft een drieledig recht van bestaan. Hoofddoel is de verpleging van arme oudjes en arme zieken. De geheele linkervleugel eerste en tweede étage is daarvoor ingericht. De mannen en vrouwenafdteeling streng van elkaar gescheiden heeft ieder een groote zaal mtet zonnige serre, grenzende aan den tuin. Elke zaal is ongeveer 90 vierk. meter groot. Afzonderlijke trappen voeren naar de slaap vertrekken op de eerste, verdieping, waar ieder een klein vertrekje heeft op de luchtige zaal, en waar zich hadkamers en waschge- legeniheden bevinden. De arme oudjes zullen niet weten wat Wun overkomt, als zij daar straks in die rui me, luchtige vertrekken „hun woonten.ten" mogen opslaan. Ongetwijfeld zullen zij in hun laatste levensdagen, die zoozeer veraange naamd worden, het kerkbestuur, maar vooral pastoor Sarter gedenken in hunne gebeden. Dit gesticht toch is al jaren het ideaal van pastoor Sarter, die alles heeft gedaan om de fondsen hijeen te krijgen' 't Spreekt vanzelf, dat het Provinciaal Armbestuur, dat nu ook voor die armen heeft te zorgen, een kleine vergoeding voor de verpleging moet afstaan, doch die vergoeding is maar een zieer ge ring, als men nagaat, hoe koninklijk de huis vesting is. Verder zullen de Eerw. Zusters, die met de leidng worden heiast, voortgaan met de ver pleging van zieken, wat zij nu reeds doen vanuit het gebouw aan de Vooretra at Zoogenaamde „loopende patiënten", die de zorg der Zusters behoeven, zullen in hief nieu we gesticht behandeld worden in de ruime frissche kliniek. Dat is het tweede doel. En het derde doel is om ouden van dagen, die niet onbemiddeld zijn, in de gelegenheid te stellen in het gesticht een rustigen ouden dag te slijten, 't Behoeft geen betoog, dat het der de doel, de „Pension-afdeeling", als we het zoo noemen mogen, eraan verbonden is, om het hoofddoel heter te kunnen bereiken. Het maken van winst is uitgesloten, zooda de verpleging der armen mogelijk gemaakt moet worden door den pension-afdeeling. Als men de ruime, luchtige kamers de meeste met serre of balcon en alle niet fraai uitzicht ziet, dan kan men begrijpen, dat er nu reeds enkele van verhuurd zijn. De nabijheid van de zee, die jaarlijks door duizenden be zocht wordt, zal er niet weinig toe bijdragen, dat de daarvoor bestemde kamers spoedig be woond zijn door dames, die een rustig en heerlijk pension begeeren. Over de zeer practische inrichting van het ruime gebouw zijn vooral deskundigen vol lof. De gangen zijn breed en hoog, de kamers en serres zijn zóó gebouwd, dat licht en lucht en zonntfschijn ruim toegang hebben. De hoofdingang, tijdelijk in den rechterzijmuur, geeft toegang tot een breeden corridor, waar op wachtkamers, kliniek, de ruime keukens, alsmede de vertrok kien van de Eerw. Overste uitkomen. De kapel, die later nog vergroot kan wor den, biedt ruimte voor ongeveer 70 personen. Zij bevat gebrandschilderde ramen' uit die. ateliers der firma Nicola te Roermond. De ramen bevatten medaillons met afbeeldingen van de HH. Maria, Liduïna. St. Jeroen, Bar bara en Cat.harina. Vlak achter de kapel is de ziekenkamer, zoodat de zieken toch door het openzetten van twee schuifdeuren kunnen deelnemen aan de godsdienstoefe ning. Hiet geheele gebouw is electrischi ver licht; deze installatie werd aangebracht door d.e firma J. TM. ^Tinro van Haarlem. "De een- trale verwarming werd aangebradht door de Centr. Heizungswerke A. G.- te Hannover. De sanitaire artikelen werden geleverd door de firma N. V. van den Berg en Co. van Am sterdam. Verder is het gebouw voorzien van waterleiding, die op alle verdiepingen de badkamer-s, de closets en de wasehinrichtin- gen van frscli water voorziet. De perspomp wordt electriseb gedreven. Het schilderwerk werd verricht door de firma Lubbers van Haarlem, het loodgieterswerk enz. door de firma Eyrner van Noordwijk. Architect was de heer Arn. Brüning, van Haarlem; aannemer, zooals reeds gezegd, de heer W. P. de Vreede, van Noordwijk. ZAANDAM. DE WERKWILLIGE DUITSOHERS, We hebben reeds medegedeeld, dat dc Duit- schers, na door burgemeester Ter Laan te zijn teruggezonden, naar Amsterdam zijn weer gékeerd, waar zij thans verblijf houden in een Duitsch logement, dat door de stakers wordt bewaakt. De rechtskundige adviseurs van den Bond van Werkgevers in bet houtbedrijf te Zaan dam, de heeren mrs. Van Wessem en Van Zuylen. hebben naar het Hbld. mededeelt, een onderhoud gehad met den hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam, den heer Roest van Limburg. De heeren vroegen den hoofdcommissaris, 'den Duitschers een reis- en verblijfpas te ver strekken ingevolge de vreemdelingenwet van 1849. De heer Roest van Limburg verklaarde, dat hij geen tendentieus standpunt wilde inne men; hij zal de piractiijk van de wet volgen, zooals dat tot nog toe steeds is geschied en had bezwaar, den reispas af te geven, omdat het in de practijk zoo gped als nooit voor komt, dat deze wordt verstrekt. Indien een vreemdeling een reis- en ver blijfpas ontvangt, kan hij alleen worden uit gezet op bevel van den rechter of op las't van de Koningin. Zonder zulk een pas kan dat ook geschieden door het hoofd van politie of gbmeente, bijvoorbeeld op grond, dat de man geen voldoende bestaansmiddelen heeft. De Duitschors mogen thans te Amsterdam verblijven. D'e oorrespondent van het Hbld. schrijft- nog: Op het gerucht, dat de Duitschers zouden terugkeeren, hadden zich Zaterdagmorgen weer een groot aantal stakers naar het sta tion begeven en eveneens vele nieuwsgie rigen, zoodat het daar reeds vroeg in den morgén ongewoon druk was. Even half negen kwamen ook Burgemeester Ter Laan en de wethouders Duys en Kamp- huye en tegelijkertijd een sterke politie macht, met 'dén commissaris den heer Muller én den inspecteur Wan Zwicht aan het hoofd Bij het hoofd Van de gemeente was namelijk officieel de mededeeling1 gekomen, dat de Duit- eche werkwilligen met 'dien trein van 8.45 Uit Amsterdam, te 9 uur te Zaandam zouden arriveer en. EVenals Donderdag werden nu .weer uit- X'brelde maatregelen tót verzekering der orde ,,-v De 3e klasse wachtkamer werd ontruimd én voor de ontvangst der Duitschers gereed ge houden, terwijl ook nu weer de verkoop van perronkaartjes stop gezet werd. j Het stationsplein werd nu geheel afgezet', j Met deze toebereidingen was het inmid dels 9 uur geworden, toen de trein precies op tijd aan kwam echterzonder de Duit- schors. Burgemeester Ter Laan verzekerde, dat de Duitschers, indien hun papieren nog niet in orde waren, weder onverbiddelijk zouden wor den terug gezonden. Geduldig' werd nu gewacht op de komst van dén volgenden trein, die 9.27 verwacht kon worden, doeli ook die bracht do te verwachten gasten niet. Door het gemeentebestuur werd nu naar Amsterdam getelefoneerd om inlichtingen, waaruit bleek, dit moeilijkheden waren ge rezen, waardoor de komst vertraagd zou wor den. Het bestuur van den Boncl van "Werkge ver, dat hiermede eveneens in kennis was gesteld vertrok daarop met den trein van 9.37 naar Amsterdam. Burgemeester Ter Laan, die vaii den Mi- nisstier van Binnenlandsche Zaken mr. Gort van der Linden een telegram had ontvan gen om zoo de papieren nog niet in orde mochten zijn, vóór terugzending naar Den Haag te komen om met den Minister ter zake een conferentie te hebben, vertrok met den- zelfden trein (9.37) naar Den Haag. Wegensafwezigheid van den oudsten wet houder Donia-, werd nu de leiding opgedra gen aan den wethouder Kamp hu ijs. Toen wij, zegt de corr. den heer Kamphuijs vroegen welke houding hij dacht aan te né men, zoo tijdens de afwezigheid van den heer Ter Laan de werkwillige Duitschers arri veerden, gaf hij te kennen daarbij de lijn van den burgemeester te zullen volgen en dus de Duitschers ook nu niet te zullen door laten indien de papieren niet in orde waren. Wanneer hij in eersten aanleg voor die vraag was gesteld, zoo gaf de katholieke wethou der ons te kennen, zou hij den Duitschers waarschijnlijk geen hinderpalen in den weg hebben gelegd. Doch nu staat de zaak anders. In den loop van den morgen kwam ook de waarnemende procureur-generaal, tevens fun- geerend directeur van de rijkspolitie mr. Dc Jo'sselin de Jong, uit Amsterdam hier aan Zaterdag is 'ter versterking van do po litie een detachement van 25 rijksveldwach ters aangekomen. Ill den omtrek van het station der Holland- sclie Spoor bleef bet Zaterdag den geheelen tijd druk. De stakers zorgden geregeld, dat de posten goed bezet waren, om op ver* rassingen voorbereid te zijn. Het incident der niet-toelating is, naar het liet Hbld. verneemt, bij de Regeering aan- hanging gemaakt door een klacht-adres van de Werkgevers-Vereeniging. De zaak maakt een punt van overleg uit tussclien de Mi nisters van Rinnenl. Zaken, Justitie en Bui- tenl. Zaken, de departementen, die bij de uitvoering der Vreemdelingenwet betrokken zijn. Zijn wij goed ingelicht dan rijst hierbij ook een bevoegdheidskwestiede vraag n.i. of in den zin van de Vreemdelingenwet on der het hoofd der politie ter plaatse waar de vreemdelingen zich bevinden, meet wór- den verstaan de burgemeester, dan wel de commissaris van politie, die alhier tevens commissaris van rijkspolitie is. He Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam heeft Zaterdag conferenties gehad met verschillende personen, van werkgevers zijde als van die der stakers, ook burge meester Ter Laan had een onderhoud met den Hoofdcommissaris. De heer Ter Laan maakte bezwaar mede- deelingen te doen omtrent zijn onderhoud met den minister. Wij meenen evénwel te weten, zegt het Hbld. dat Minister Cort van der Linden den 'heer Ter Laan te kennen heeft gegeven, dat zijn handelwijze een onjuiste toepassing was geweest van het vestigingsverdrag. De burgemeester verklaarde dat hij zich gegriefd gevoelde door de beschuldiging van ergerlijke partijdigheid. Ik zou dit verwijt alleen aanvaarden, zeide de heer Ter Laan, indien ik wèl, zonder dat de papieren in orde waren, zou toelaten een gezelschap Duitschers, gekomen om hun Hol- landsche stakende kameraden te helpen door betoogingen en 'door schrikaanjaging bijvoor beeld met revolvers. Dezen krijgen evenmin toegang. In het algemeen is mijn standpunt dit: Komen er lieden, die aan den strijd deel nemen, zooals dit met de Duitschers het ge val was, dan handhaaf ik onverbiddeliijk de wet. De hoofdcommissaris van politie te Amster dam, de heer Roest van Limburg, deelde aar een verslaggever van het blad, het volgende mede Door ih et negatieve feit, "dat ik de Duit schers niet heb doen verwijderen uit de ge meente (aldus de hoofdcommissaris) heb ik hen toegelaten, of liever hun aanwezigheid in Am sterdam geduld. Want „toelaten" heeft in den 'zin der Vreemdelingenwet een verdere strek king. Ik had hier te doen met personen, van wie ik kon aannemen dat zij een middel van be staan hadden. Immers, zij zullen in Zaandam te werk worden gesteld. Dm echter den waarborg te hebben dat zij niet, bijvoorbeeld door ziekte, ten laste dier gemeente' zullen komen, heb ik den Bond van Werkgevers verzocht een bedrag van duizend gulden bij mijté storten, aan welk verzoek is vol daan. Bovendien heb ik den leider der Duitschers aangezegd, dat wanneer' de aanwezigheid dezer Duitschers tot zulke ordeverstoringen aanlei ding zou geven, dat daardoor de publieke rust in gevaar wordt gebracht, ik gebruik zou maken van mijn bevoegdheid op grond van artikel 2 van het vestigingsverdrag om hun het verblijf in hét land te ontzeggen. Met deze waarborgen omgeven, heb ik er geen bezwaar 'tegen gemaakt dat de Duit schers tijdelijk hier blijven. We meenen gehoord te hebben, dat men Van werkgeverszijde, nu u geen reis- en ver blijfpas wilt geven, aan u een schriftelijke verklaring heeft verzocht dat u de Duitschers hier voorloopig heeft toegelaten. Ik heb daartegen bezwaar gemaakt, ant woordde de hoofdcommissaris, omdat hier, zoo- als ik reeds zeide, van een eigenlijke toe lating in den zin der wet geen sprake was. En zullen nu de Duitschers in Zaandam worden toegelaten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2