BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OIBTREK. NIEUWS UIT LISSE e. o. UIT DE ZAANSTREEK. STADSNIEUWS. KERKNIEUWS. Een man uit het volk riep: „Past op! Hij zal schieten!" Daarop werden de kreten nog heviger en woedender: „A mort! ft mort!" Caillaux hegreep het gevaar, sprong, ge volgd door de gebroeders Ceccaldi, uit zijn auto en vluchtte in het naastbijzijnde restau rant. Langzaam, verspreidde zich daarop de me nigte. Z. K. H. PRINSES JULIANA. Om 5.36 is het Prinsesje gisterenmiddag per Staatsspoor van het Loo*te Den Haag aangekomen. H. M. de Koningin, vergezeld van generaal baron van Tuyl van Serooskerken en een hofdame, kwam het Prinsesje zelf halen. In open rijtuig werd naar het Koninklijk Paleis gereden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, tot ridder de met rang van kap. gep. le-luit. der inf. E. H. Driessen, voorzitter van de afdeeling 's GravenJhagaUer Kon. Ver. van Gep. Onder officieren en Minderen van het Ned. leger. HET OORLOGSGEVAAR. De correspondent van het Hbld. te 's Gra ven-u a ge meldt: De regeering heeft bericht ontvangen, dat de Oostenrijksche regeering aan de Russi sche heeft doen weten, dat haar nota niet als een ultimatum is bedoeld. Dientengevolge ziet men hier den toestand met meer opti misme in dan eergisteren. Te 'sGravenhage ontvangen berichten, vol gens welke de oorlogstoestand voor Oosten- rijk-Hongarije nog niet was ingetreden en tot dusver slechts diplomatieke betrekkiln- gen met Servië zijn afgebroken, werden vol kome u bevestigd door den Oostenrijk-Hon- gaarseheu gezant te Den Haag, baron Giskra. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten, dat spoorbruggen of slui zen werden bezet. Voor IJmuiden werd gisterenavond een oojlogsschip gezien, dat om de Noord heen ging, terwijl de sluizen bezet werden door vestingartillerie. Te Deventer werd de spoorbrug door in fanterie en cavalerie bezet. De brug naast de spoorweg, voor het gewone verkeer bestemd, mag niet meer gebruikt worden. Naar de Dordt. Ct. meldt, heeft de varen de trein van het korps pontonniers de ma noeuvres op de Maas hij Mook afgebroken, om naar zijn garnizoen, Dordrecht, terug te keeren. Gisteravond half negen zijn uit Maastricht ongeveer 50 militaire gemarcheerd in de richting van de Spoorwegbrug over de Maas. Treinontsporing. Trein 1013, die te 6.15 van Dieren naar Apeldoorn vertrekt ont spoorde Zondag even voorbij station Eerbeek. Over een afstand van ongeveer 300 M. werd de weg totaal vernield. Aan het- rollend ma terieel werd veel schade aangebracht, vooral aan de machine en den bagagewagen; van d enlaatsten zaten de wielen er dwars onder, terwijl de veeren door den bodem staken. Van alle zijden werd werkvolk bijeengeroe pen om den weg in orde te maken en de lo comotief en wagens weer in liet spoor te brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen n et voor. Alle verkeer tusschen Apeldoorn en Dieren was verbroken, daar te Dieren geen machine beschikbaar is. Een deserteur. Door rijks- en gemeente politie is Zondag te Brnmen de knecht De G. uit den stoomdraaimolen aangehouden. Hij is uit het Nederlaudsche leger gedeserteerd en heeft zich daarna door diefstal van bur- gerkleeren voorzien niet alleen doch op die zelfde wijze zich in 't bezit gesteld van een hcrloge en een rijwiel. Aldus toegerust heeft hij gedurende de feestweek, die achter ons ligt, als portier zijn diensten bewezen in de stoomearonesel op het Spaans Weerd. Zutph. Ct. Ernstige mishandeling. Men meldt uit Delfzijl aan de Tel.: Zaterdagavond heeft alhier een ernstige mishandeling plaats gehad. Bij een twist tus- schen den alhier woonachtigen tichelwcrker D. Meertens en een der matrozen van het in de haven liggend Duitsebe stoomschip „Ma rie" werd eerstgenoemde de pols van de lin kerhand hijkans afgesneden. Er moest on middellijk heelkundige hulp worden ingeroe pen. Gistermorgen is de dader op last van den officier van justitie naar Groningen overgebracht. Een gasontploffing. De landbouwer H., te Oeffeit (N.-Br.) maakte gebruik van een privaat, dat meer dan een jaar niet meer wa6 geopend. Toen hij tegelijkertijd zijn pijp aanstak en de Incifer in de put wierp, ont ploften de zich daarin opgehoopt hebbende gassen ,mct het gevolg, dat denman zich ern stig aan het onderlijf en de handen brandde. SCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten op Don derdag 30 Juli a.s. n.m. half 8 uur. De agenda vermeldt: Ingekomen stuldien en mededeelingen; Wijziging van do veror dening op den Burgerlijken Stand en benoe ming van ambtenaren van den Burgerlijken Btand.Voorstel tot deelneming in het ka pitaal eener op te richten credietbank voor jgemeenteu; Behandeling van het voorstel tot opheffing van het ambulantisme aan school pï.; .Voorstel tot het toestaan van afwijking ivan een bepaling der Bouw en Woningveror- JJening; Vaststelling eener verordening tol het leggen ,van bouwverbodVaststelling eener (verordening, inhoudende bepalingen voor het (overnemen door de gemeente van grond, be stemd tot het aanleggen van straten; Behan deling ,van verzoekschriften tot exploitatie van bouwterrein; Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim; Be- poeming van leden der commissie van be zwaarschriften tegen den aanslag in den hoof- delijken omslag. Aanbieding van de reke ning der gemeente, van het gemeentegasbe- prijf en van ihet burgerlijk armbestuur over 1913; 'Belastingzaken. SANTPOORT. Personalia. Met 'ingang van 1 Aug. a.s. is de brievenbesteller J. Spanjaard al hier, verplaatst naar het postkantoor te Haar lem èn in tfjne plaats benoemd de hulpbe- stcller J. F. Ruweda te Haarlem. IJMUIDEN. Gestrand. Zondagmiddag is de Duit- sche zeelichter Unterweser 19, geladen met hout, van de hem sleepende sleepboot Geeö- temünde los geslagen en op bet strand bij de Zuidpier geloopen. Het mocht aan de sleep- booten Geestemünde en Visschershaven ge lukken, dank zij het wassende water, den lichter kort daarop vlot te krijgen en bin nen te sleepen. BEVERWIJK. Gemeenteraad. Hedenmorgen vergaderde de gemeenteraad. Onder de ingekomen stuk ken was een mededeeling van B. en W. dat zij geen termen gevonden hebben een rege ling voor te stellen voor de afslaguren der groentenmarkt. l)e heer Eyking meende dat dit toch wel noodig was, daar sommige kooplieden minder marktgeld betalen dan waartoe zij verplicht zijn, en zulks door toeschietelijk heid van den marktmeester. Do V e 1 d li. vZanten komt hiertegen op. Het is een ernstige beschuldiging aan het adres van den marktmeester. De Voorzitter is het hiermede eens. en hoopt dat de beschuldiging wordt inge trokken. Na lange discussie wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. Bij het herhalingsonderwijs werden be noemd tot onderwijzer in het teekenen de heer H. O. Scholten, Haarlem; in het machi ne-teekenen R. v. d. Ploeg, Velsen; ln het schilderen A. Wensing, te Haarlem; tot on derwijzer A. Hulshoff en R. J. Zuidema; tot onderwijzeres in handwerken de dames A. Smit, G. Tol, en G. P. van Lingen. Goedgekeurd werd de verordening tot le vering van electrisclien stroom. Met 75st. werd besloten de Sparsielaan en den weg naar Holland op z'n Smalst niet over te ne men. Besloten werd tot het aangaan eener tijdelijke geldleeniug van f 61500. ALKMAAR. J. H o e k f. Na eene langdurige ongesteld heid overleed dt heer J. Hoek, die na 44- jarigen diensttijd op 77-jarigen leeftijd als hoofdambtenaar der gemeente-secretaris zijn ontslag nam. De Regeering erkende zijne ver diensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Hoek was tevens secretaris der gemeente Oudorp en aldaar ook gedurende 42 jaren gemeente-ontvanger. HALFWEG. Personalia.. Tot chef van het goe derenstation alhier is thans benoemd de heer Baas, stationschef to Koog Zaandijk. Duinwaterleverantie. Door (liet overlijden van flen. heer J. Bouwer, is de leverantie van duinwater overgegaan op den heer K. v. d. Helm, alhier. De ingezetenen kunnen dus totdat zij zelf zijn aangesloten, wat naar wij hopen, spoedig zal gebeuren hun water al daar bekomen. Z ANDVOORT. De welhouderszefcel. De heer Groen heeft voor zijn benoeming tot wet houder bedankt. Aangekomen Vreemdelingen. Fam. Koppe, Amsterdam, Heemskterkstraat 16 8 p.; Fam. Hoekstra, id., Zand.laan, 5 p.; J. Schous, id., Spoorstraat 12, 4 p.; C. Ver kerk, id., iel. 14, 4 p.; A. Brussel, id., id., 1 p.; A. Rodle, id., Swaluestraat 13, 3 p.; I. Cosman, id., id., 1 p.; L. J. v. d. Brink, id., villa Bertha (Peters) 5 p.; Fam. Dijk- stia, id., villa Louise, (id.) 7 p.; Fam. Fermie id., Duinweg 12, 3 p.; Fam. Tijen, id., v. 0.; tad estreat 4, 5 p.; Fam. Cohen, Water graafsmeer, id., 5 p.E. Harkveld, id., Kruis straat 17, 3 p.; J. de Kloots, Haarlem, villa Ida (Peters), 8 p.; Fam. Everts, Woldervank Pension Paules, 3 p.; Juffr. Duintjes, id., id., 1 p.; Fam. van Ogtrop, Amsterdam, id. 3 p.; A. K. Honatzijnski, Warschau, Pension Quinsana, 2 p.; Fam. Klei, Berlijn, id., 6 p.; H. Meijer, id., id., 6 p.; O. Reding, id., id., 1 p.; A. Hassig, Amsterdam, id., 1 p.; W. Out, Stuttgard, id., 4 p.; O. J. Wijnhausen, Amsterdam, hotel Beau Site, 1 p.; A. Hof huis, id., id., 2 p.; Mevr. Jansen, Utrecht, id., 1 p.; M. Koepchen, Hannover, hotel l'Oréan, 1 p.; E. Möller, Gas see, id., 1 p.; Fam. Luft, Lobschutz, id., 3 p.; Mej. E. Dan- siger, Breslau, id., 1 p.; Mevr. Schuurman, Bloemendaal, Stationstraat 8, 1 p.; F. J. Schilz, Praag, Pension Bierens Stiorn, 5 p.; A. P. Gaarlandt, Amsterdam, Pension John. Buikman, 4 p.; T. Fiedeldy, id., Spoorstraat 14a, 1 p.; W. Westenburg, id., id., 1 p.; 1. M. Groove, id., Stationstraat 6, 2 p.; Mevr. Griezen, id., id., 1 p.; A. H. Knauff, id., Zuidbuurt 19, 4 p.; L. Trap, id., Zuider&tr. 19, 5 p.; J. Gothner, id., Swaluestraat 3, 6 p.; C. H. Roenen. Keulen, Pension Sein post, 2 p.; A. Marlie, Bocholt, id., 2 p.; A. Stiibbe, Amsterdam, Kruisstraat 11, 6 p.; H. Cohen, id., Groot Kijkduin 1 p.; A. Kro ner, id., id., 1 p. „De draaierij met de bijbel en de sleutel!" Door den Inspecteur van van Politie alhier is óók een schrijven uit Antwerpen ontvangen waarin hem gevraagd wordt laan zeker adres te laten weten, wie de persoon is, die met de bijbel en de sleu tel kan draaien. HEEMSTEDE Spaarkasvereeniging „St. Anto- n i u s. Zondag hield de Spaarkasvereeni- ging „St. Antonius" onderafdeeling van den R. K. Volksbond haai: insclirijvingS-vergada- ïing. De voorzitter den heer G. de Kok open- de«d e vergadering met g<M>ed en heette de leden van harte welkom met een woord van dank voor lh,un goede opkomst. Daarna werden door den secretaris A. Prins de notulen voorgelezen en deze goedgekeurd. Door de secretaris werden de inschrijfbil- jebten voorgelezen waarvan de prijzen nog al uit elkaar liepen. De namen der inschrij vers waren als volgt: Teeuwen, Bosse, van Staveren, en C. Franke, waarvan de heeren Franke en van Staveren de minsten waren. Bij stemming verkreeg don heer Franke de leverantie. De voorzitter bracht dank dat de vereeniging zoo in bloei toenam en hoop te 'dat het lodental oen volgend jaar mocht verdubbeld zijn. De prijzen zijn nu als volgt: Steenkolen f 1,15; Antraciet kl. f 1,25; Antraciet gr. f 1,45; Cokes gekl. f 0,60. HILLEGOM. „Kracht door Oefening". Deze bloeiende gymnastiekvereeniging zal in Sep tember haar tienjarig bestaan luisterrijk vie ren door groofo turnwedstrijden. Ontslag gevlr aagd. Door den heer S. Osinga is met ingang van 1 September eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer in Natuurkunde, Plant- en Dierkunde, Hand- teekenen en Perspectief aan dë Chr. Nor maalschool alhier. Zijn opvolger is de heer J. Vermeer te Lisse met uitzondering van de vakken teekenen en Perspectief. SLOTEN. Tegen annexatie. Het daartoe ge vormde comité heeft eene algtemeene pro les t ver giaderi ng uitgeschreven tegen de an nexatie bij Haarlemmeriiede en Spaarnwoude. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: d'. van W. BraakJuf ferm ans. z. van G. Visbeen Verwoordt. OverledenL. A. Sliggehs, 89 jaar. R. K. Volksbond. Zondagavond werd dë vergadering van onze Volksbonds-afdee- ling voortgezet en het pachtcontract verder afgehandeld. Voorts herdacht de voorzitten het overleden lid Th. de Jeu waarmee in verband werd besloten bij het uitgaan der vergadering voor diens nagelaten betrekkin gen t© collecteeren. De inschrijving naar het Buffet zal spoedig plaats hebben. Do voorzit ter wensehte het praatje te weerspreken als zou den bouw van 57 arbeiderswoningen van den Volksbond uitgaan. Het verwijt als zouden wij te veel werklieden in de ge meente halen, treft den bond dus niet. ZAANDAM. .Volkshuisvesting. Bij K. B. wordt aan de gemeente verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 109,500, ten einde haar in staat te stellen een voorschot van gëlijk bedrag te verloe- nen aan de Woningbouwver. „Leo XIH" aid., ten behoeve van den bouw van 61 woningen, op Van de gem. in erfpacht te verkrijgen terreinen. De staking. Het was gisteravond in de nabijheid van het hotel „Rio de Janeiro" in de Warmoesstraat te Amsterdam, waar de Duistohers logeeren, bijzonder druk. Gedu rig moest de politie de menigte tot door kropen aanmanen. Gistermiddag heeft de stakingsleiding het volgende telegram aan den Minister van Bin- nenlandscho Zaken verzonden Exoellentie, De stakingsleiding verneemt stellig dat de Bond. van. Werkgevers bij Uwe Exoellentie is 'geweest om zijn zaaK te verdedigen. Wij' ver zoeken u, om, aIs andere partij, u onze be langen voor te dragen in verband met de uit wijzing 'der Duitsohetra. Kunt u ons en onzen rechtskundigen ad viseur ontvangen? Hooggacktend, Stakingsleiding KELDER, HEYKOOP, Ge m e e n.terekeni ng. Door B. en W. is ten voorloopige vaststelling ^ij den Gemeenteraad aangeboden de gemeentereké- ning dienst 1913 sluitende aan inkomsten tot een bedrag van f 1598487.60, en uitgaaf ad. f 152S176.54, zoodat deze ©en batig saldo aan wijst van f 70310.96. In dit saldo is echter begrepen een bedrag van f 56591.991/2 aan buitengewone ontvang sten, zoodat de dienst 1913 een saldo aan gewone middelen oplevert van f 13718.961/2. Voordracht- Ter benoeming van leeraren aan de Handelsdagschoo 1 alhier- wor den door B. en Wi. aanbevolen.- a. tot vaste leeraren G. Dudok (Engelsch) D. Inklaar (Fransoh, Ned rl. geschiedenis en schrijver en J. Godefroy. (teekenen) thans tijdelijke leeraren; b. te verlengen de tijdelijke benoeming van A. M. Aben (Duitsoh) wordende hij op zijn verzoek ontheven van het onderwijs in aard rijkskunde; c. te benoemen dr. J- Maarse te Heem stede voor wis- en natuurkunde en dr. K. Kuiper voor plant- en dierkunde. De tijdelijke leeraar IV. P. Broekhuizen wensehte voor een herbenoeming niet in aan merking te komen PASTOOR STRIJTHOUT.t In het Gesticht St. Jan de Deo te Haarlem is plotseling overleden de Zeereerw. Heer Pastoor H. \V. Strijkbout, rustend priester. Hij was geboren te Oude Tonge in 1846 en priester gewijd in 1871. O.na. was hij van 1871 tot 1873 kapelaan te Berkenrode. Z. D. H. de ^Bisschop beeft pastoor Strijt- hout, die al rector was geweest van het Pius- gesticht te Amsterdam en te Voorschoten, in 1895 benoemd tot pastoor te Seheveningen. In 1904 werd pastoor Strijthout benoemd te Monster, in 1908 vroeg en verkreeg hij zijn eervol emeritaat. Sinds een groot jaar loefde pastoor Strijthout in het gesticht St. Jan de Deo, alhier. Voor de katholieke zaak, (liet Roomsehe vereenigingslcven, de ka!holieke pers, is pastoor Strijthout altijd een warm voorstander geweest. Hij ruste in vrede. Donderdagmorgen zal de begrafenis plaats hebben. EEN RUMOERIGE VERGADERING VAN DE AMSTEL EN HOLLANDSCH GROND BEZIT. Gisterenavond had in de bovenzaal van De Kroon een vergadering plaats van Obligatie-hou ders der N. V. De Ainstel en Hollandsch Grond bezit. let ging er zeer warm toe. Hieronder volgt het ietwat uitvoerig' verslag. meer omwille der curiositeit dan om de belang rijkheid der vergadering. Aan de orde waren de volgende punten: Be noeming van twee commissarissen; benoeming van twee plaatsvervangers en verder wat ter ta fel zou worden gebracht. Als voorzitter fungeerde de heer W. G. Gy- bland Oosterhoff. Aan de groene tafel zit verder nog de heer van Brussel, eveneens commissaris. Allereerst ontstond reeds een discussie of de Pers bij de vergadering zou tegenwoordig mo gen zijn. Een der aanwezigen vroeg om dat niet toe te staan. De voorzitter: Ik heb permissie gegeven aan de Pers om hier te komen; zij blijft er! Een der aanwezigen: Daar heeft u geen per missie voor te geven; daar beslist de vergade ring over. Ik vraag stemming er over. Het is een huishoudelijke vergadering. De voorzitter: Waarom moet de zaak in den doofpot? Hoe meer licht er over schijnt, hoe beter. In elke vergadering wordt de Pers toe gelaten. Enkele der aanwezigen blijven zich verzetten. Men vraagt of er namen genoemd worden in de courant. De voorzitter meent dat de Pers een zakelijk verslag zal geven. De verslaggevers waarschuwen dat ook de namen in de courant zullen genoemd worden. Er wordt gezegd dat de Pers er niets mede te maken heeft. „Wat hebben wij aan al dat gezanik in de courant." Een der aanwezigen wil een motie en een Voorstel indienen om de Pers aan de deur te zetten. De voorzitter zegt: De Pers blijft. Na een heftige discussie wint de partij van den voorzitter het. De Pers blijft. Dan begint de voorzitter, de heer Gybland Oosterhoff, zijn mededeelingen. Hij leest een lang relaas voor en zegt dat er tusschen de commissarissen (der obligatiehouders) een sto rende verhouding is ontstaan. De heer Mr. Monnik, aldus gaat de voorzitter verder, heeft bedankt als commissaris van den Raad van Toezicht, omdat hij niet langer met den heer van Brussel wenscht samen te werken. De voorzitter, de heer Oosterhoff, stelt dan den heer v. Brussel de „categorische" vraag of hij nu zijn mandaat als commissaris ter beschik king denkt te stellen. De heer van Brussel: Ik denk er niet aan om dat te doen De Voorzitter: Dan De heer Crommelin: „M. de voorzitter, voor dat u verder gaat met uw stuk voor te lezen, zou ik wel een woord willen zeggen." De heer Crommelin zegt niet te weten waar de oorzaak zit van de ruzie tusschen commissarissen. Hij betoogt dat (wij) allen nu prettig onder mekaar zitten (gelach) en roept allen het welkom toe. Hij heeft tegen niemand rancune en heet allen welkom, zoowel den heer Oosterhoff, als den heer Oostwald, den heer van Brussel en den heer Cobelens ook, als directeur der N. V., hoe wel dezen laatste nu juist niet altijd de liefe lijkste woorden zijn toegevoegd in onze verga deringen. Verder betoogt de heer Crommelin slechts matig bij de zaak betrokken te zijn en als het zaakje over den kop gaat, zal hij er geen boter ham minder om eten. Maar de heer Crommelin betoogt dat allen ook hier zitten om de belangen te verdedigen van verschillende arme drommels, nu ja, spr. noemt ze drommels, die het geld nooae kunnen missen. Daar moet men om den ken. Zooals het au ia deze vergadering gaat, gaat het den verkeerden weg op. Wij hebben drie commissarissen. Nummer één bedankt, om dat no. 3 blijft zitten als commissaris en omge keerd. Zoo gsat het niet. Spr. brengt hulde aan den heer Oosterhoff en aan den heer van Brussel voor wat zij gedaan hebben in het belang der obligatiehouders. Spr. vreest dat in het opstel letje van den heer Oosterhoff wel een addertje zal zitten, maar hij vraagt om dat te verdon keremanen. Dat zaPmoeite kosten, want het is in het belang der obligatiehouders. Spr. doet een beroep op de beide heeren om de zaak te sussen. De heeren van Brussel en Oosterhoff verdienen beiden ons vertrouwen. Er zijn verkeerde dingen gedaan, spr. neemt dat aan, maar vraagt om die weg te cijferen. Laten zij vergeten en trachten te samen de zaak der obligatiehouders tot een goed einde te brengen. (Applaus.) De lieer Oosterlwff, voorzitter: De heer van Brussel heeft zich zóó gedragen dat Mr. Monnik nooit meer met hem wil vergaderen. .De heer Crommelin hervat zijn rede. Hij brengt ook hulde aan Mr. Monnik, dien hij in eersten termijn vergeten had, maar die is nu uitgeschakeld. Wij hebben twee commissarissen over. Als wij daar nu een derde bij doen (de heer Oosterhoff schudde het hoofd)als wij er een derde bijzetten, een accountant, die in ae zaken zit, die de beide commissarissen de zaken kan uitleggen, dan komt wellicht de zaak in orde. De heer Oosterhoff: Ik heb alles gedaan wat ik kon voor de obligatiehouders, om te redden wat te redden viel in deze Maatschappij, maar om met iemand samen te werken, die achter m'n rug mij tegenwerkt, dat doe ik niet! De heer Verdel: Noem dan feiten! Wij moeten feiten hebben. Stemmen: Ja, feiten! De heer van Brussel: Feiten, noem feiten! De Voorzitter: Feiten? Ik was door u en Mr. Monnik afgevaardigd naar den Raad van Be heer om daar voor de obligatiehouders te spre ken; ik kwam daar met mijn brief, maar werd daar niet toegelaten; en wie blijkt achteraf mijn plaats te hebben ingenomen, toen ik gewei gerd was en weg was? U! U hebt daar weder rechtelijk mijn plaats ingenomen; misschien het vocatiegeld opgestreken en wederrechtelijk beslui ten helpen nemen, die in het nadeel der obliga tiehouders zijn! De heer Cobelens, directeur der N. V. De Am- stel en Hollandsch Grondbezit: Dat is een onwaarheid, die u daar zegt. De Voorzitter: lk heb van u nog nooit anders dan onwaarheden gehoord De lieer Cobelens: Zoo Ik zou over u nog wel wat anders kunnen zeggen De Voorzitter vraagt verlof om het einde van zijn opstel te mogen voorlezen. Hij doet dat, noemt daarin de Maatschappij een zwijnenboel en zegt ontslag te nemen als commissaris, als de heer van Brussel nog commissaris blijft. De heer Verdel doet een poging om de zaak te sussen. Hij wijst er op dat Mr. Monnik een bres geschoten heeft, welke weer geheel dicht is, hij vraagt kleine belangen op te offeren voor de betere zaak. Nog eenige discussie wordt gevoerd. De heer Oosterhoff verwijt den heer van Brussel weer zijn gedrag. De lieer van Brussel betoogt dat het een prm- cipieele kwestie geldt, wat de heer Oosterhoff bedoelt. Hij zal dat uiteenzetten. De Voorzitter neemt wederom liet woord en herinnert er aan hoe in verschillende vergade ringen reeds gewezen is op het beleid van eeD wanbeheerend directeur De heer Cobelens: Wat zegt u? Ik wil dat u die woorden terugtrekt. De Voorzitter: lk? Nooooit! (De voorzitter grinnikt.) De heer Cobelens protesteert. De Voorzitter: Het Paleis van Justitie is hier dichtbij! (Hij lacht weer). De heer Cobelens: Dan komt u er het eerst in De heer Oosterhoffvoorzitter: Daar wacht ik op! De heer Crommelin merkt op dat dit niet aan de orde is en doet weer een poging om de zaak te sussen. De Voorzitter: lk wil niet mede-commissaris zijn met iemand, die achter mij staat te intri geeren. Dc heer van Brussel geeft dan een uiteenzet ting van de oorzaak van het conflict. Op 8 Juni was er een commissarissen-vergadering. Daar stelde Mr. Monnik voor den heer Oosterhoff af te vaardigen naar den Raad van Beheer. De heer van Brussel gaf toe, maar stemde niet vol komen in. Hij moest echter toegeven omdat de heer Oosterhoff gezegd had dat er f 7000 in kas was voor de obligatiehouders, welke die nooit hadden ontvangen. Waar de heer van Brussel de balans, winst- en verliesrekening geteekend had, zou het den schijn kunnen wekken alsof de zaak niet in orde was, als hij weigerde den heer Oosterhoff af te vaardigen. De heer Crommelin: Waarom hebt u niet uit gelegd waar die f 7000 gebleven waren? De heer van Brussel: Mr. Monnik heeft die rekening ook gezien en geteekend en geen protest aangeteekend. De Voorzitter: Mr. Monnik heeft wel gepro testeerd. De heer v. B.: Niet waar! De heer v. B. gaat verder en zeide, na de vergadering spijt te heb ben gehad den heer Oosterhoff te hebben afge vaardigd. Spr. was de aangewezen persoon voor den Raad van Toezicht en nu gaat het volgens spr. niet aan om een ander, in casu den heer Oosterhoff, af te vaardigen, zonder voorlcennnis van den Raad. Dan kunnen wij iedereen wel af vaardigen. (Verschillende aanwezigen zijn het hier niet mede eens). De heer Oosterhoff, voorzitter: Commissaris sen, u en de heer Monnik, hadden mij benoemd. De heer van Brussel meent dat zij dit niet konden. (Gelach.) De heer Weber meent dat de zaak hierom gaat waar die f 7000 gebleven zijn, en wil, om die zaak uit te visschen een accountant benoe men. De heer Oosterhoff weigeit nog langer com missaris te zijn. De heer van Brussel zet zijn verdediging voort. Hij meende dan dat de heer Oosterhoff geen afgevaardigde kon wezen. De Raad weigerde den heer Oosterhoff te ontvangen. Welnu, voor dat geval had spr. zich disponibel gesteld. De Voorzitter: Juist, dat had u als fatsoenlijk man niet mogen doen. De discussie wordt nog in dezen geest voort gezet. De heer Crommelin doet wederom een poging om de zaak in der minne te schikken: hij brengt zijn idee naar voren dat de heeren van Brussel en Oosterhoff beide nog aanblijven en dat als derde commissaris een accountant wordt be noemd. Dat kost geld, maar dat is het beste. De heer Oosterhoff: Als de heer van Brussel zijn ontslag niet neemt, doe ik het! De heer van Brussel herinnert er aan hoe hij in 1903 werd gekozen: hoe hij elf jaar lang het vertrouwen had van obligatiehouders en alles deed in hun belang. Hij weigert zijn ontslag te nemen. Ook wat hij laatst deed was in het be lang der obligatiehouders. De Raad van Toe zicht wilde niet vergaderen met den heer Ooster hoff; zoo deze was afgevaardigd, zou de Raad al in geen maanden meer hebben vergaderd; zouden er geen zaken gedaan zijn; geen rente gekweekt, enz. De heer Cobelens beaamt dat. De heer Oosterhoff: Ze zijn bang voor mij in den Raad van Toezicht. De heer Verdel herinnert er aan dat over drie jaar de Raad het recht heeft de zaak te laten ïiquideeren. Als het slecht afloopt, krijgen de obligatiehouders niets. Nu kan er nog wat gered worden. Hij vraagt dat de commissarissen, voor al de heer Oosterhoff, blijven werken voor die obligatiehouders, ln het belang der armen. Dan krijgt u daarvoor de kroon op 'l hoofd, voegt hij den heer Oosterhoff toe. Hij dringt aan om een accountant te benoemen. De heer Crommelin vraagt of de directeur, de heer Cobelens, over die f 7000 alvast geen uit leg kan geven. De heer Oosterhoff zegt dat zijn brieven aan den directeur zelfs nooit beantwoord worden dafl door middel van den heer van Brussel. De heer Crommelin dringt aan om uitleg waai die f 7000 of liever f 12000 (dat is het juist bedrag) gebleven zijn. De heer Cobelens zegt dat daarvan uitleg is gegeven aan Mr. Monnik en aan van Brussel, en dat de boeken eiken dag ter inzage liggen voor een accountant. De heer Crommelin verzoekt van dit laatste aanteekening. De heer Weber vraagt om in beginsel te be sluiten een acountant in den arm te nemen om de zaak te onderzoeken. De heer Oostwald heeft hooren vertellen dat de heer Oosterhoff, beheerend commissaris en voorzitter der vergadering, nog f 20,000 onder zich moet hebben om aan obligatiehouders uit te betalen. Hij vraagt waar die zijn. De heer Cobelens leest dan van een lijstje af verschillende bedragen, welke aan den heer Oos terhoff zijn afgedragen om aan obligatiehouders uit te betalen. De Voorzitter verdedigt zich en zegt voor som mige nieuwe obligatiën te hebben uitgegeven, die alleen nog wachten op het stempel en in de safe liggen bij de firma Crommelin, maar hij wachtte op die f 7000 of er misschien nog een toeslag van komen zou. Tijdens dit ter verantwoording roepen wordt herhaaldelijk geroepen: U hebt niet het recht dat onder u te houden! Betaal ze uit. De obligatie houders hebben het noodig! U hebt niet te wachten Verder kwam ter sprake een quitantie van f 222.18, die gepresenteerd was aan den direc teur, en welke deze weigerde uit te betalen, om dat zij alleen door den heer Oosterhoff getee kend was en niet door de drie commissarissen. De heer Oosterhoff: Als beheerend commissa ris, zoo zijn zij altijd uitbetaald, maar in den laatsten tijd gaat dat niet meer. De heer Cobelens: Ik weiger quitanties te b«' falen waaron alleen de naam voorkomt van dei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2