rAI IBISMT TWEEDE BLAD vV/UIxrln I DiMSDAG 28 JULI 1914 buitenland. Os MÉgiInM BINNENLAND. HESliS UIT OU ONTREK FEUILLETON. NIEUWE Late erkenning. Dertien broeders van de Christelijke scholen te Parijs, hebben thans de medaille van 1870 ontvangen wegens hun moedig gedrag en de toewijding, welke zij in het oorlogsjaar betoond hebben aan de soldaten. Onder een kogelregen hebben zij meermalen op het oorlogsveld te Champiguy, Bourget, Buzenval de gewonden weggevoerd, de stervenden getroost en de doo- den begraven. Deze moedige verplegers de jongste is thans zeventig jaar zijn weik- zaam geweest onder het volk en hebben gear beid aan de verstandelijke en zedelijke verhef fing van de jeugd. Sedert 1904 mochten zij hun kloosterleven behouden. Het is te hopen, dat de regeering nog de gelegenheid heeft, om, voor zij overleden zijn, deze grijsaards nog het ge not te geven van een pensioen, waarop zij recht hebben. Een gewichtig vonnis. De rechtbank te Moskou heeft een gewichtig vonnis geveld, van gewicht vooral voor Russi sche journalisten, zoo lezen wij in de N. R- Ct. Verleden jaar September vierde men te Mos kou door een feestmaaltijd het BO-jarig bestaan van liet blad Roeskija Wedomosti. Toen prins Dolgoroeki een tafelrede hield, die den in den zaal aanwezigen chef der politie niet beviel, verklaarde deze den feestmaaltijd voor geëin digd, gelastte prins Dolgoroekof te zwijgen en den dischgenooten om den dischmgenooten om de zaal te verlaten. Deze geschiedenis kwam eenigen tijd latei- in de Doema ter sprake en een afgevaardigde zijde: „De vertegenwoordiger van de overheid lieeft de rede van prins Dolgoroekof afgebro ken op een manier, die voor een fatsoenlijk menseh niet te pas komt." De Roeskoje Slowo, vermeldde deze woorden in haar verslag van de zitting en de chef van de politie, die zich door die woorden gekwetst voelde, klaagde den verantwoordelijken redacteur van de Roeskoje Slowo aan, wegens beleedinging. ITier zou dus de belangrijke kwestie worden uitgemaakt, of een blad, dat uit het stenogra fisch verslag, van de Doema iets overneemt, waardoor iemand zich beleedigd kan gevoelen, daarover voor de justitie ter verantwoording kan geroepen owrden. Men zag de uitspraak van de rechtbank met spanning tegemoet. Zij heeft den aangeklaag den redacteur vrijgesproken. DE GEëINDIGDE STAKING VAN HET HAAGSCHE TRAMWEGPERSONEEL. Behoudens onvoorziene omstandigheden zou het geheele tramnet Woensdag of Donder dag a.s. weer ge ft eel op gang kunnen zijn gebracht. Om dit zoo spoedig mogelijk to be reiken ligt het, naar het Hbld. verneemt, in de bedoeling van de directie in de eerst komende dagen eiken dag 100 man van het oude personeel in dienst terug1 te nemen. Ter aanvulling- van hetgeen wij gisteren meldden nog het volgende: Eerst verscheen in de Scheveningsehc re mise weder het in de stakingsweek nieuw geplaatste personeel, om aan het loket als bestuurder of conducteur sleutel of tasoh af te balen. Toen kwamen da mannen van liet oude personeel mat meer dan 20 dienstjaren. Het eerst wendde mr. Van Houten zich tot do. (remise-chefs en controleurs, die in de stakingsdagen als bestuurder hadden dienst gedaan en dankte hen voor den steun, der maatschappij bewezen, cn den meed, betoond om liet gezag te handhaven. De staking, zei spr.. is nu uit en van u wordt verwacht, dat ge het gezag zult weten aan te leggen met niet te strenge hand, en ik verzoek u niet te laten merken dat er staking is geweest en ons een bittere tijd is berokkend. Voorts deelde spr. mede, dat de Raad van Beheer had besloten aan ieder hunner een gratificatie van f ÏOO toe te kennen als een bewijs van erkentelijkheid. Eenig gejuich en zwaaien met da uniform petten volgde. Deze groep bestond uit ca. 25 man. Dan volgden de gisteren vermelde toespra ken. De Haagsc-he correspondent van het Hbld. bespreekt bet einde van deze staking aldus: Men zal nog eenig geduld moeten oefenen wat liet resultaat van de staking belangt. Men vraagt ziöh af of dit het publieke on gerief en vooral het financieele nadeel waard was, dat nu gedurende twee weken is ge leden door buitenstaanders (met name in Sche- veningen), door de trammaatschappij en bo venal door ih et personeel immers heel het onmiddellijke voordeel, dat het personeel behaald heeft, bestaat louter in een toezeg ging, gewaarborgd door B. en W. en door den goeden klank der namen van het dezer da gen tot commissie van advies gevormde drie manschap. In verhand met het gerucht, dat in do ver gadering, waarin tot opheffing der treinsta king is besloten, zou zijn medegedeeld, dat alle stakers weder in dienst der H. T. M. zou den treden, wordt door het Kamerlid mr. Rutgers, die deel nam aan de laatste confe renties met mr. Van Houten, en de gemelde vergadering bijwoonde, het volgende mede gedeeld: „In de gemelde vergadering is herhaalde lijk geconstateerd, dat er slachtoffers zouden zijn, tengevolge van het feit, dat ruim 90 plaatsen door gedurende de staking aange nomen personeel zijn ingenomen. Het aantal der slachtoffers zal ver beneden het aantal 90 blijven, tengevolge van de uitbreiding van liet getal vrije dagen en tengevolge van dc voorkeur gedurende 1914 van de ontslagenen. Hoe groot het zal zijn, is niet mot zekerheid te zeggen. Slechts van één categorie zij mee gedeeld, dat daarin geen enkele slachtoffer zou voorkomen, namelijk van het personeel niet 20 en meer dienstjaren. Deze nneidedee- lingen zijn met volkomen duidelijkheid ge daan en volkomen door de vergadering be grepen." HET EEUWFEEST VAN HET HERSTEL DER JEZUÏETENORDE. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag 25 Juli werd in het Hotel „Dc Twee Steden" te Den Haag ccne vergade ring gehouden van verscheidene oud-leerlingen van het gymnasium Katwijk en vaders van tegenwoordige leerlingen, ter bespreking van het denkbeeld om, ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der Jezuïeten orde, aan het nieuw te bouwen College te Den Haag, waarheen „Katwijk" wordt overge bracht, eene kapel aan te bieden. Tal van bewijzen van instemming waren in gekomen van opgeroepenen, die verhinderd wa ren de vergadering bij te wonen. Het plan vond algemeene toejuiching en eene Commissie, welke zich tot alle oud-K atwijkerS en vaders van Katwijkërs zal wenden, werd definitief geconstitueerd. Teveii3 werd een Uitvoerend Comité gekozen, waarin de oud- Minister Mr. Nelissen bet presidentschap aan vaardde, terwijl daarvan voorts deel uitmaken het lid der Eerste ICamer, Dh. van der Kun als vice-president, oud-Minister Mr. Loeff, Mr. J. B. van Berckel en Mr. W. G. A. van Sonsbecck, laatstgenoemden respectievelijk als penning- meester en als secretaris, HET DREIGENDE OORLOGSGEVAAR, In aansluiting aan hetgeen wij gisteren be richtten in een deel onzer oplage betreffende liet vertrek van II. M. de Koningin naar den Haag, ontleenen wij nog het volgende aan het „Hbld.": Het dreigende oorlogsgevaar in Oostelijk Europa doet ook hier de regeering acht geven op den toestand, die bij het uitbreken van den krijg voor de handhaving der onzijdigheid noo- dig- kan worden. Aan de departementen, met name die van Oorlog en Marine, heerschte gisteren buitengewone bedrijvigheid. Na het onderhoud dat minister Cort van der Linden onmiddellijk na overkomst van H. M. de Koningin in de residentie met H. M. had, werd 's middags 12 uur een buitengewone minister raad gehouden. Daarbij werd verwacht de Mi nister van Marine, die te Wijhe met verlof nister van Marine, die, te Wijhe met verlof vertoevende, met het oog op de omstandigheden middag zou komen. Ook de ehef van den generalen staf van het leger, luit.-gen. Snijders, komt tussclientijds van vacantie in het buiten land terug. Een besluit omtrent buitengewone militaire maatregelen werd in deze vergadering van den ministerraad niet genomen. Gisterenmiddag om 5 uur kwam de ministerraad opnieuw bijeen ten einde, indien nieuwe bericliteu uit liet bui tenland zijn gekomen, nogmaals de vraag der noodzakelijkheid van eene mobilisatie te over wegen. In de regeerings- en diplomatieke kringen te 's Gravenhage begint een meer optimis tische stemming te heerschen betreffende de Europees che crisis. De in Nederland vertoevende Oostenrijk- sche en Hongaarsche dienstplichtigen behoe ven zich, na de bekendmaking, nog niet on middellijk naar hun vaderland terug te be geven, maar zullen nog een nadere schrifte lijke oproeping moeten afwachten. De van het consulaat-generaal uitgegane publicatie was slechts een waarschuwing. De attaché en de kanselier bij h'et Oosten- rijksclie gezantschap te 's Gravenhage, heiden officieren hij het actieve leger of de reserve, zijn dan ook nog niet naar de hun bij mo bilisatie aangewezen standplaatsen, afgereisd. Maatregelen zijn genomen, om het ontslag- van de miliciens der oudste lichting, hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vin den, op te schorten. Ook da overgang van miliciens naar de landweer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het ontslag der oudste landweerlicbting, dat, volgens de Landweer- wet, eveneens op dien datum valt, is opge schort. De „Zeeland" keert "Woensdag terug, ter wijl aan de commandanten van de „Noord- Brabant en de Ivortenaer last is gegeven, huiswaarts te varen. Gisterenavond werd aan liet departement van Oorlog nog laat gewerkt. De minister was er met verschillende mi litaire chefs en ambtenaren hij eenige af dee lingen. Hot Spoorwegongeluk. De oorzaak van het ongeluk aan het Weesperpoort-station is nog- niet beleend. Vast staat, dat onverwachts do westinghouse-rem is gaan werken, waardoor de vertrekkende trein plotseling stopte. Er is niet aan de noodrem getrokken. Ernstige mishandeling. Het was Zaterdag de laatste kermisdag te Vlissingen en deze dag is treurig geëindigd, zoo lezen wij in het Hbld. To ongeveer kwart over twee, juist nadat de politie de kermisvermakelijkheden en de tap perijen gesloten had, heeft (le 39-jarige schoen maker B. op het droogdok vermoedelijk met een schoenmakersmes zijn 33-jarigen zwager de K. met wien hij in twist was geraakt in den buik gestoken- De verwonde is vervoerd naar de woning van een nabijwonenden dokter, die een voorloopig verband heeft gelegd, terwijl de K. door den commissaris een kort verhoor kon worden afgenomen. De verwonde is vervolgens naar het St. Joseph Ziekenhuis vervoerd, waar een direct operatief ingrijpen werd noodig gre- aolit. Naar wij vernemen is de lever van het slachtoffer geheel doorboord en heeft bij door inwendige verbloeding veel bloed verloren. Zijn toestand is hoogst ernstig en door den behan delden geneesheer wordt dan ook verder verhoor of confrontatie met den verdachte verboden. De verdachte die na het plegen van de daad naar huis was gegaan, is aldaar des nachts door do politie gearresteerd en naar het bureau over gebracht, alwaar- hij tlians nog vertoeft. Gestikt. Te Katwijk aan Zee is de 73- jarige II. van der Wiel bij het blusschen van een brand in een schuurtje bij zijn huis door verstikking om het leven gekomen. Dronken mansrelletjes. Zaterdagavond werd de Heerenstraat, to Rotterdam, in op schudding gebracht door 'ti viertal beschonken personen. Zij wilden een herberg binnengaan, doch in overleg met een politieagent, die zich met het geval bemoeide, weigerde de kastelein te tappen. Zij kwamen dus weer naar buiten en vervolgden hun weg. Op den Goudschesingel gekomen, trok een lmnner een slagersmes en stak tot viermalen toe naar den politieagent, die hen volgde. Deze trok zijn sabel om hem het mes uit de handen te slaan. Toen de slag miste trok de agent zijn revolver en loste eenige schoten in de lucht, waarop de personen op de vlucht gingen. De man, die het mes ge trokken had, zekere wonende Warmoezier- straat, werd achtervolgd en in de Jonkerfrans- straat gegrepen. De agent was er zonder verwonding afge komen. Tel. Mishandeling. Zondag is een schipper te Amsterdam naar het Binnengasthuis vervoerd, die in de Wijde Kapelsteeg door een onbekend gebleven jongen in het rechter-dijbeen was ge stoken. Overreden. Gisterenmorgen bracht de 70- jarige G. de Pijper, te Zuidland, op Voorne en Putten, zijn dochter naar de stoomtram. De man viel van het perron tusschen de wagen3 en werd overreden. Het hoofd werd hem afgere den. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is to Amersfoort in de Langstraat bij den juwelier Van Duin, door forcecrcn van een raam aebter den winkel, gestolen het daar voor staande zilverwerk, ter waarde van 200. De bestolene was niet verzekerd tegen inbraak meldt de Tel. Eeu rare sinjeur! De houder van een café in de Nieuwsteeg, te Rotterdam, De J. ge naamd, loste Zondagavond vier revolverschoten op zijn vrouw. Daar men meende met een moordaanslag te doen te hebben, kwam van alle kanten hulp toestroomen, om den dader te grij pen. Het bleek echter, zoo verneemt de Tel. dat de revolver slechts met los kruit geladen was. Een ernstige vechtpartij, heeft, naar de Tel. mededeelt in de cantine der manschappen in de legerplaats de Harskamp plaats gehad. Zaterdag ontstond er ruzie tusschen eenige manschappen waarbij minstens 30 a 40 perso nen met banken, stoelen, glazen gooiden en sloegen. De sergeant Schinkel, van het 12e reg. inf. wilde do vechtenden scheiden, doch werd met 'n mes in den rug gestoken. De wonde is levensgevaarlijk. De sergeant Bos verleende de eerste hulp. De vermoedelijke dader is gearres teerd u Gelukkig afgeloopen. Men schrijft uit. Katwijk aan Zee aan de N. Ct.: Vrijdagmiddag tegen half vier begaf de heer W. uit Leiden zich in zee. Deze was zeer wild, maar levert voor goede zwemmers als de heer W. is, geen gevaar. Deze beging waarschijnlijk de fout tegen den stroom, „tocht" geheeten, op te zwemmen, waardoor hij aeer vermoeid werd en afgemat zich moest overgeven aan de golven. Hij ging op den rug liggen en trachtte zich zoodocude boven te houden. Een beer cn dame zagen, dat W. zich in gevaar bevond en begaven zich ook te water, maar verkeerden spoedig ook in levensgevaar. Natuurlijk liad men den neteligen toestand van de drenkelingen op (biet strand opgemerkt en de lieer D. Parle- vliet van Katwijk aan Zee begaf zidb ge kleed te water. Het mocht hem gelukken den drenkeling bij het been te grijpen en een klein eind naar den wal te trekken. Intus- schen bad- men den redder een lijn kunnen toewierpen, die bij greep. Zoo mocht liet P. gelukken een menschenleven te redden. Ook de andere twee personen werden gered. Voor een koopje klaar. Van wijlen den acteur Fritz Bouwmeester lezen wc in de Tel. do volgende herinnering: Fritz vergat nog wel eens zijn schmink- doos. Ilc zeg „vergat", omdat ik niet beier wieet. Er zijn er die het wel "beter willen we ten, en die verzekeren dat Fritz nooit een sdhm inkdoos rijk is geweest. Enfinzoo kwam hij dan wel eens een half uurtje voor de vertooning de kleedkamer van een collega binnen, die zich aan bet schminken was; liefst van een heel groenen collega: Zoo, kameraad.... jo bent er al baast mee klaar .Ta, meneer Bouwmeester. La's kijkenTsjonge, tsjongedat gaat nog niet, hoor! neen, dat gaat nog niet. Er zit wél wat in jeje doet al aardig, maar een kop makennee dó ar heb je nog heelemaal geen benul van. Kijk nou 'lis hier, en zie, dat je de kunst afleert: (En met een had (hij een dikke pijp „wit" van den groene te pakken). Nou doe je eerst zóó.... (En hij wreef zijn eigen facie wit). Dat heb ik al gedaan, meneer Bouw meester. Dat heb je al gedaan, maar daarna lieb je 'tweer allemaal bedorvenWaar vind ik jouw zwartO hierkijk nou Hier een zwarte streep zóóen bier ook nog éénzóóEn dan over het voor hoofd.... dat geeft natuurlijke rimpels, be grijp jeEn nou wat zwart op de wangen in driehoekjes.... krijg je een tronie als 'een vaatdoekEn waar is nou jie rood, je rood Kijk, zóó, om de oograndendat had jij met zwart gedaan Maar, meneer Bouwm Mot je met rood doenZóó en nou scherp rood in de (boekkiesWat zeg je ervan?Zoo krijg je nou een mooi oud mannetje Maarik ben Iheelemaal géén oud mannetje vanavond! Nou, waarom zeg je dat dan niet Maar 'tvalt nog meeIk mot er precies een zijn. En Fritz was klaar voor 't appèl. Nu was de les den schmink wel waard. Wat meer as gè of ik. Men schrijft aan het Huisgezin: In den Raad eener plattelandsgemeente kwam ter sprake, of men geen uniform zou aanschaffen voor den veldwachter. Slotsom van de bespreking was: een geheele uniform] kwam te duur, maar een. uniformpet dan? Dei oudste wethouder hakte den knoop door, want zich tot den burgemeester wendende zei hij Welja, ze motten toch ergens an kunnen zien, dat ie wat meer is as gè of ik! SCHOTEN. PRAATJES UIT SCHOTEN. XII. Den laatsten tijd heb ik niet veel vau me laten hooren, nu dat is geen wonder. Ik heb ijverig meegeholpen om rechts de overwinning te bezorgen. Helaas De Duitscher zegt: Es hat nicht sollen sein. Ik vertrouw, dat de inboorlingen van Schoten dit laatste wel zullen begrijpen. We krijgen er dus nu drie roode broeders bij in den raad. D u s, om de zaken af te maken, dienen de vroo- den nu m e e r te vergaderen of vroeger te beginnen, b.v. om 2 uur 's middags tot 's avonds half 11, boterham medenemen en wat zal er een belangstelling zijn, nu er weder zoo-, veel bewusten en tevens verlichten bij zijn ge komen. Zoo'n raadszitting is toch maar een prachtgelegenheid, om reclame te maken cn daarvan zullen ze nu een dankbaar gebruik maken. Maar dat bet goed zal worden op; Schoten, geloof dat gerust en democratisch beo stuurd, ach mensch, je valt er van om. Eerst krijg je de wetboudersverkiezing. Er zijn wel 81 rechtsche en 7 linksclie leden van den raad, maar die rechtschen tollen nu niet meer mee. Ergo, 2 linksclie wethouders. Let maar eens op. Die linksellen moeten reusachtig verdraag zaam zijn, zoo men zegt. We zullen eens zien, wat er van waar is. Ik las deze week in een courant, dat de S. D. A. P. het eventueel aan nemen van een wetliouderszetel op een eerst komende vergadering ter sprake zou brengen en nu moet u weten, dat de vrouw van dengene, die daarvoor in aanmerking komt, reeds bij den bakker haar neus had voorbijgepraat, de voor gaande verkiezing reeds. Toen stond het reeds vast, wie het zou worden. Wie lacht daar? Maar er komt nog meer. Do S. D. A. P. voelt zoo ontzettend veel voor gasprijsverlaging. Ze zeggen, dit dure gas is een verkapte indirecte belasting en daar zijn we tegen. Dus, een der eerste zaken is verla ging van den gasprijs. 2e. De S. D. A. P. is zoo voor bet openbaar onderwijs, liefst koste loos. Zou het wonder zijn, als ze dat op Scho ten invoerden? Het is maar een vraag. 3e. Do straatbelasting, onder rechtsch bewind tot stand gekomen, is niet democratisch. Daar worden de huren maar door verhoogd. Weg ermee. Dus ook geen liooge huren meer. Kolos saal, wat een heerlijkheden. 4e. Belasting op publieke vermakelijkheden. Ook niet goed. Daar was de S. D. A. P. ook op tegen. Afschaf fen maar. Ik zou zoo zeggen, dat ik toch con sequent ben. Maar nu zult u wellicht zeggen, als dat nu alles verdwijnt, dus o o k de inkom sten daarvan, dan moet er toch wat verhoogd worden. Zeker, zeker. De Hoofdelijke omslag en zoo eenigszins mogelijk progressief. Maar weder zult u mij vragen, maar de vrij zinnigen dan. Och, arm, die hebben niels to zeggen. Die hebben maar mee te loopen en ja te zeggen. Dacht u van niet? Anders worden ze tocli uitgemaakt voor al wat naam heeft. Feitelijk zijn het op Schoten verkapte socialis ten. Nog niet zoo fel rood, doch dat komt wel. Weet u, wie het ook best zullen krijgen, bet gemeentepersoneel. Achturige werkdag, waarin net zooveel moet gedaan worden als anders in 10, doch toch achturige werkdag. En dan een loon, om van te watertanten. Maar het wordt ook tijd ook. Die mensehen zijn on der 't rechtsche regiem als 't ware uitgeknepen, dat ze het nu wat beter krijgen. Naar ik verder 9.) Maar Melusine hoorde de fluisterend ge sproken woorden niet. Toen legde hertog Charley zachtjes zijn hand op liaar schouder. Wees moedig, lady Hereford, sprak hij luid en duidelijk: Sir Frederik wil u naar 't kasteel terugbrengen. Melusine schrok op en met starren blik zag zij haar stiefzoon aan. Sir Frederik? vroeg zo verwonderd en bevend over baar lieele lichaam voegde ze -eraan toe; ja 't is waar te. roi est mort vive le roi! Sir Ralph, mijn edele, voortref felijke echtgenoot is dood, dood! Laten we deze vreselijke plaats verlaten, Frederik! da.-irdaar lag- bi.i, fluisterde ze hem toe, daar lag hij dood, bloedend, noergesclhoten. pü schokte door de doorgestane emoties en bevend nam ze Fredericks arm. - Mylady, sprak de hertog kalm doch goe- v 'S, eeii groot, ik zou willen zeggen een on- erstelbaar verlies heeft u getroffen en bo\ 8mar^ en droefheid kan ik me ten voile enS?'en> maar u moogt u zulk vreeselijke ge- o^ 6» ">et Bi Bet hoofd balen. Het is een i» i zooals er helaas reeds meer bij "Ontpartijen zijn voorgevallen, en misschien nog méér zullen gebeuren. Ge moogt aan uw geschokte fantasie geen vrij spel laten, maar- die ver van u trachten te houden. Neerge schoten hij is niet neergeschoten, doch door eigen onvoorzichtigheid verongelukt. Als u zegt: neergeschoten, dan zou een onin gewijde kunnen gelooveu, dat sir Ralph ver moord zou zijn. Melusine schrok plotseling bij die woorden en met verwaasde oog-en keek ze naar den eik, waar een roode plas bloed de plaats des (ingclnks aanwees. Vermoord? vroeg ze wild, wie zegt, dat de baron vermoord is? Daar spreekt niemand van, lady Melu sine, antwoordde de hertog, ik meende alleen, dat, uw uitdrukking tot verkeerde gevolg trekkingen zou kunnen leiden. Wees nu een weinig man, lady Hereford, en verlaat met ons deze droeve plaats. Ge hebt gelijk, sprak ze zacht, laten we Lier weggaan. Buiten op den zandweg wachtte een dicht rijtuig-, waarin zij met Frederik naar Has- ting-Castle tcru-greed, terwijl de hertog met sir -Robert samen met de dogcar naar de idicbtstbijgelegen stad reden om de justitie met liet ongeluk in kennis te stellen; dan kan misschien vandaag nog het Hik gerech telijk geschouwd eu morgen reeds naar Here ford-house overgebracht worden. Een onge luk als liet b o ven omseh re ven e werkt op een opgewekt gezelschap als een soort paniek en eenige gasten verklaarden al dadelijk niet langer meer op Hastings-Castle te kunnen blijven. Eenige dames vielen naar alle rege len der kunst flauw, en nog denzelfden mid dag vertrokken verscheidene gasten, terwijl vele anderen hen den volgenden dag zouden volgen. Het was nogal duidelijk, dat het vree- selijk ongeluk nadeelig op den hertog en lady Carlyle moest werken. Hastings-Castle zou geen vroolijk verblijf meer aan zijn gasten kunnen bieden Toen men lady Carlyle jhet treurige on geval mededeelde, bleef ze eeu tijdlang als van schrik versteend zitten, toen sloeg ze haar handen ineen en herinnerde zii zicli het gesprek dat ze gisterenavond met haar neef gevoerd had. Zij stond op en spoedde zich naar lady Hereford, om beur haar deelne ming te betuigen. Nog denzelfdcu middag kwam het gerecht om den doodschouw te verrichten, op het kasteel aan. De bibliotheek was lot verhoorzaal inge richt, en daar zouden de verschillende getui- gen gehoord en van linn verklaringen pro ces-verbaal opgemaakt worden. Op een hooge stellage lag-, beschenen door eenige waslich ten, sir Ralph's lijk in zijn met bloed be smeurd jachtcostuum, want die kleeding mocht niet verwijderd of door een doodshemd vervangen worden. De dokter verrichtte den schouw cn con stateerde een schot door den hartslagader, dat een doodelijke wonde veroorzaakt had. De kogel als „corpus delicti" werd er uitge sneden on aan een nauwgezet onderzoek on derworpen. Het bleek, zooals trouwens werd- verwacht, een kogel te zijn van hetzelfde ka liber als sir Ralph had gebruikt of willen gebruiken. Dit werd door deskundigen be vestigd. Nadat het stoffelijk overschot van den baron met leen zwart laken was overdekt, werdeu de getuigen gehóórd, Frederik tt»d met Melusine de zaal binnen, bracht haar j naar den voor liaar bestemden stoel en bleef naast haar staan uit eerbied voor ziin vader. Zij was in een zwartzijden kleed gehuld, een lange, zwarte crêpe-sluier bedekte baar ge laat; lady Carlyle had haar dez envoorloo- pig afgestaan. Haar gelaat was, zoover met# dit kon zien, marmerwit maar vastberaden; liaar oogen waren voortdurend op den grond gericht. Met zachte doch heldere stem beschreef zij liet ongeluk en daarna in verhand staande bijzonderheden, zooals we ze boven reeds beschreven hebben. Toen ze uitgesproken had, vroeg baar de rechter. Mylady, u kunt dit natuurlijk door leen eed bekrachtigen. Melusine sloeg de oogen op en keek den 1 echter verwonderd aan. Die vraag had ze blijkbaar niet verwacht. Hoe bedoeld u dat? Met luider stemme werd do vraag herhaald. Ik lieg nooit, zei ze met trotsdb gebaar. Daarvan zijn we overtuigd, maar de eed behoord nu eenmaal tot die formaliteiten, my lady, ik vraag u nogmaals, zi.it ge bereid uw verklaringen door den eed te bevestigen? Ja. Melusine ging naar de tafel, waar tusschen twee brandende kaarsen een bijbel en kruis beeld lagen, en trok den zwarten handschoen van baar hand. Met toonlooze stem sprak zij den leed uit en keek daarbij met angstig- schuwen blik naar de plaats waar het zwar te laken liet lijk van sir Ralph bedekte, dood, met een diepe, bloedige wond in zijn Wr«tk VI Het verhoor der andere getuigen nam weinig tijd in beslag, daar zij niet onder eeede werden gehoord. Toen sprak de rechter zijn conclusie uit: Giewelddadige dood door eigen onvoorzichtigheid. Frederik bood Melusine wederom zijn arm, om liaar naar haar kamers terug te brengen) maar eerst nam hij haar mede naar de kata falk en nam het doek van het hoofd zijns vaders weg, om icen afscheidskus 1e drukken op het koude, wasbleeke voorhoofd, doch lady Hereford wendde met huivering liaar hoofd! af. Kom, Frederik, fluisterde zij, ik kan geen doode zien. Een vreeselijke rilling voier haar door haar lidhaam en Frederik voelde maar al te goedi hoe haar arm beefde. Met wankelenden, onzekeren gang ging zij; naar liaar kamer en viel er in een fauteuil' bij den baard neer. De gordijnen waren neer-i gelaten, zoodat (het er vrij donker was. Fre derik vroeg of hij de lampen zou bestellen,- maar Melusine wenschte in den schemer te blijven. Frederik schoof een stoel bij en nam tegen over baar plaats. Genii men tijd zaten ze zoo zonder een woord te spreken; bet knetteren van het (haardvuur was bet, eenige geluid, dat zich deed hooren. Plotseling boog Melusine zich naar Frederik toe. Frederik, vroeg ze fluisterend, gelooft ge, dat de dooden weer terug kuunen komen? Ilc geloof er niet aan, antwoordde hij na een poos. Hoe komt u zoo hij deze vraag? Melusine antwoordde niiet dadelijk. Ik zou er krankzinnig van worden ala zoo iets gebeurde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5