Wat anderen zeggen. UIT DE ZAANSTREEK. Kerknieuws. Uit onze Uosr wedsft'ifden. verneem moet Verlcooy bij eenige beroemde architecten hebben aangeklopt, om voor hem een plan te ontwerpen van een Hooge Burger school. Dat zal storm loopen, als die eenmaal daar is. En ook kosteloos, ja, ja, dat belooft wat. Ik heb wel geen kinderen, maar zoo'n beetje wiskunde, meetkunde, steriometrie enz. komt altijd te pas. De conclusie is: Het was slecht, maar nu wordt het goed en daar ben ik blij om. Waar de dubbeljes vandaan moeten komen, daar zullen we het nog wel eens over hebben. Ook zult u wel bemerkt hebben, dat men tegenwoordig klaagt over te weinig ge legenheid om te zwemmen. Met dit weer is het weliswaar niet noodig, maar als het dan erg warm is. Nu was ik kort geleden in Utrecht en was in de gelegenheid een openbare badin richting te bezichtigen. Heel praetiscli inge richt, tusschen twee stroomingen in. Geen entrée, doch alleen het huren van zwembroek of handdoek kost een kleinigheid. De beide vleugels, ter lengte van 120 M. wa ren overdekt en de eene helft was ter diepte van 1.60 de andere 0.60 M. tot 1.20, zoodat er absoluut geen gevaar tot verdrinken bestond. Zou er nu door een samengaan van verschillen de gemeenten in het Spaarne nu ook niet zoo iets tot stand kunnen komen. Het is maar een idee, doch het kan toch overwogen worden en daarmede zouden velen zich niet meer ergeren aan tooneelen, zooals deze week door onze courant werden vermeld en die toch niet mogen voorkomen. Dat van uit Schoten de eerste stappen zullen worden gedaan is de wenseh van OBSERVATOR. BLOEMEND A AL. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden j en terug te bekomen: een moer van een wagen- as bij W. C. v. Damme, Zomervaart 12, te Haar-j !em; een konijn, bij H. W. A. Schoo, Parkweg 5, te Bloemendaaleen wit metalen broche, bij mej. Buije, villa „Blanca", Noorder-Stations weg, te Bloemendaal; een dames-parasol, bij Van Willigenburg, Jansweg 42, te Haarlem; een lorgnet, bij mej. Hulting, Wouwermans- straat 29, te Haarlem, een potlood in étui, een zilveren armband, een ceintuur, een Latijnsch boek en een manchet van een matrozenpakje, alles aan het hoofdbureau van politie te Over- veen. Verloren: een gouden broche, een lederen hondenmuilkorf, een hooivork, een wandel stok, een hondenzweep, een bonten schort, een zilveren dameshorloge, en een pedaal van een Tijwiel. «ANDVOORT Aangekomen Vreemdelingen. Mevr. van Kla veren, Rotterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 p.; E. de Vries, Amsterdam, idem 1 p.R. B. Ak ker, Amsterdam, idem 2 p.; I. Leuchtman, Weenen, idem 1 p.; Mej. C. v. d. Wijck, Heem- Btede, idem 1 p.; S. Jordan, Bodenbaeh, idem 6 p; L. Traudt, Londen, idem lp.; S. Klatzer, Antwerpen, idem 1 p.; M. Tugendhaal, Brunn, idem 2 p.T. W. 't Hunger, Amsterdam, idem 2 p.; dames Pirms, Lodz, Hotel de TOeeaii, 2 p.; L. E. van der Bergh, Tilburg, Hotel Groot Badhuis, 2 p.; K. Hoganer, Bieslau, Hotel de l'Ocean, 1 p.; P. Groote, Amsterdam, idem 1 p.; J. Veerschijm, Amsterdam, idem 2 p.; mej. G. Lissner, Berlijn, idem 1 p.; J. Gerson Rager, Berlijn, idem 2 p; mevr. Edluh Röhrenhof, idem 1 p.; J. van Tubergen, Hilversum idem 2 p.; H. O. Behrens, Antwerpen, Hotel d'Orange, 1 p.; T. C. Quien, Rafz, idem 1 p.; D. van Raag, Parijs, idem 2 p.; mevr. Schornburgh, Leipzig, idem 1 p.; fam. de Jager, Haarlem, Hotel Garni, 3 p.; Th. van Oostveen, Arnhem, idem 1 p.; fam. van Campen, Amsterdam, idem 4 p.; fam. Bornus, Amsterdam, idem 5 p.; fam. Delsen, Brussel, idem 4 p.N. Gunning, Am sterdam, idem 1 p.; T. Gelbent, Amsterdam, idem 1 p.; Ph. L. Newman, York, idem 2 p.; K. Beckmann, Berlijn, Pension Beau Lejour, 2 p.; M. Vigeveno, Watergraafsmeer, idem 2 p.; T. Kunstler, Augsburg idem 2 p.; M. Pirner Berlijn, idem 1 p.; fam. C. Hem- sing, Amsterdam, idem 4 p.; fam. Lansender, Hilversum, idem 4 p.; mevr. Hemsing-Zwaan, idem 2 p.; fam. Zwaagman, Groningen, idem 2 p.; fam. van Dijk, Amsterdam, idem 3 p.; fam. Krüse, Enschede, idem 3 p.P. J. 0. Gorkom, Utrecht, Hotel Groot Badhuis, 1 p.; H. Kersbergen, Nijmegen, idem 4 p.H. Asiel, Weenen, idem 1 p.; W. Massing, Hengelo, idem 6 p.; H. ten Cock, Stadskanaal, idem 1 p.; Ceesele, idem 1 p.O. L. J. Graaf v. Libmurg stirum, Oranjewoud, idem 3 p.; fam. Stockum, Mijn opinie over deze netelige kwestie is, antwoordde Frederik dat de geesten, die rondwaren, bij de meesten slechts verbeel ding zijn of' hun eigen geweten, dat hen straf fend en vermanend vervolgt. Hun geweten, herhaalde Melusinea, pein zend en angstig, schuw omkijkend vervolgde- zij; Frederikzoo juist in de zaal beneden uw vaderhij bewoog zich onder dien zwarten doek en steundeik zag het duide lijk en hoorde het Frederik sprong op. Ge zijt vreeselijk opgewonden en door uw zenuwen overmand, rnylady, ik zal een dokter ontbieden, die u een kalmeerend me dicijn zal voorschrijven. Het verschrikkelijke tooneel, dat ge hedenmorgen moest aanschou wen heeft u te veel aangegrepen en uwen ze nuwen danig in de war gebracht. Gaat u naar bed u bent beslist ziek of zult het wordeu wanneer ge uw aan zulke gedachten over geeft. Hij, wien de kogel «en doodelijke won de toebracht, zich bewegen! O, ik wenschte dat hij zich nog bewoog, mijn goede, lieve va der, mijn beste vriend! Mylady barstte in een stroom van tranen uit. O, riep ze overspannen uit, kon ik hem toch tot het leven terugroepen. Fnederik moest zich bedwingen om niet in toorn uit te barsten Lady Hereford, sprak hij kalm, houd op alstublieft Ik kan vandaag geen veinzerij verdragen, u hoeft hier geen uiting te geven nan een emotie, die niet oprecht kan zijn. Gij 'hebt mijn vaders laatste levensdagen ver gald en hem veel verdriet berokkend dat blijve vergeten, maar wees niet zoo wreed te- Amsterdam, idem 2 p.; W. Werle, Deventer,' idem 2 p.; A. Kops, Antwerpen, idem 1 p. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Ondertrouwd: H, Lok en W. J. Hanselaar. Geboren: z. v. O. M. HendrinksVan der Vossen. d. v. J. KosVisser. z. v. A. W. van GorkumDe Caes. VELSEN Geboren: d. v. N. Rutte-Nan. d. v. P. de Jager-Noppe. z. v. A. H. Brave- Meijer. z. v. O. K. Smakman-Oostveen. z. v. C. J. E. de Haas-Tack. d. v. M. Sehoone- Hilterman. z. v. W. Zeeders-Van der Meu- len. d. v. J. Böhm-Dam. z. v. D. Schelvis- Vlegels. z. v. H. R. A. Schellings-Van Leeuwen. d. v. T. de Graaf-Ens. z. v. J. Verwer-Meijer. d. v. M. de Jong-Bekker. d. v. W. van Vuuren-De Roon. z. v. K. Vastenhouw-Schol. d. v. K. Spruit-Pol- dervaart. d. v. A. van KampenKossen. OndertrouwdJ. J. van der Have en A. S. Tol. P. O. Kok en B. Vring. OverledenJ. Koper, 12 d. J. Hoekstra, 64 j. P. Gerrits, 62 j. A. G. Ch. Warmen- hoven, 4 mnd. H. Groen, 9 mnd. BEVERWIJK. Geborend. v. A. Groot- Span jaart. ALKMAAR. Overleden: 24 Juli J. Buter, 74 j., wonende te Oudkarspel. ZAND VOORT. Getrouwd: N. Kemp en M. K. Kol. J. de Boer en N. Kuiper. Overleden: T. Drommel, 4 j. HILLEGOM Geboren: z. v. J. E. Pruijssers- van Ierse], d. v. E. Langezaal-Bekooij. d. v. C. van Lierop-der Linden. d. v. M. van Ruiten-Turk. z. v. A. A. van der Reep-Ver- moulen. z. v. A. O .Weijers-van Rooijen. Ondertrouwd: G. W. van der Weijden en J. A. van Dril. GetrouwdA. de Groot en F. M. Brouwer. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. v. P. J. van Essen-Van der Wiek. d. v. A. C. Ber- revoetsCombeé. Opruien'de ïaal. In denÖemeento- raad zei wethouder Buys o.a. „dat die rechtzaakjes voor zoo'n onder kruiper toch ook geen prettige gevolgen kunnen hebben, want als straks de stakers weer werken, wie kan dan constateeren hoe het precies gekomen is als zoo'n onder kruiper bij ongeluk een zwaren balk op zijn teen krijgt." „Op zijn teen", zegt Duys. Maar na Ide Rotterdamsche bootwerkers- stakingen kwamen zware voorwerpen gewoon lijk op „het hoofd" van vroegere werkwil- lgien terecht. Maar dat zei Duys natuurlijk niet, merkt de L. K. op. Goede verstaanders hebben ook aan hal ve woorden genoeg. ZAANDAM. D e staking. In Duitsehe werkwilligen vertoeven nog altijd in het hotel in de War moesstraat te Amsterdam. Gisteren waren de heeren Decker en Middelhoven daar om met den leider te conferoeren. „Maar", dus vertelde de heer Decker aan het Hb'.d. „komen zullen ze. Al zou de on derste steen naar boven komen, deze men- schen zullen in Zaandam werken!" Het hotel waar de Duitschers zich bevin den wordt, voortdurend door een groot aantal stakers gepest. Onder hen mengen zich de beroepsbaliekluivers die, tuk op een relle tje, geregeld toezicht van de politie nood zakelijk maken. Zaterdagavond moesten eeni ge belhamels, d'.e in het café lawaai maakten, door de politie verwijderd worden. Een ruit weid ingedrukt. Toen de eigenaar van het hotel zich Zondag tot het verrichten van een boodschap naar buiten begaf, kreeg hij on verhoeds een hevigen s'ag op het hoofd. De Duitsehe werkwilligen schijnen niet veel lust te hebben hierheen terug te keeren. „Wir wünschen dit sen Prinz von Albaniën dort nicht wieder zu schen", dus zeicle een der voormannen, onder grooto vroolijklieid der anderen, zegt he t Hbid. Naar de man verder mededeelde, wachten zij thans slechts 1 op uitbetaling van hun geld om dan naar Hamburg terug te keeren. De Zaandamsche correspondent van het A.H. schrijft: Ter kensehels:ng welke geest in deze da- i gen onder een deel van het publiek heerscht i diene (het volgende feit: "Wanneer alhier rijksveldwachters worden gestationeerd, begeven zij zich steeds naar hetzelfde adres tot het verkrijgen van kost cn inwoning. Zoo gingen zij ook Vrijdag bij aankomst alhier weer naar hetzelfde café om liun mid dagmaal te gebruiken. De eigenares maakte echter thans bezwaar het te verstrekken uit vrees*! aardcor haar gewone klanten kwijt te zullen raken. Reeds hadden de agenten der gemeente politie besloten ieder een paar der rijksveld wachters mee naar hun eigen woning te ne men, toen het geval ter ooro kwam aan den heer Duijs. Deze begaf zich terstond naar het bedoelde café, waar hij er in slaagde de eigenares te beduiden, dat er voor haar geen aanleiding was de r ijksveldwachters niet van voedsel te voorzien, terwijl de heer Duijs ook de aan wezige bezoekers van hun onjuist standpunt wist te overtuigen. genover mij om in mijn bijzijn met valsche tranen over bem te weenen! Melusine sprong op deze woorden hadden haar weer wakker geschud, hun hittere waar heid had haar als een pijl getroffen. Op hare lippen lag reeds een onbeschaamd antwoord, doch zij bedwong zich en wist zich te beheer- schen Ik ben vreeselijk aangegrepen door het ongeluk en zal mie ter ruste begeven Waar blijft Mary-Rose? Ik heb haar den heelen dag niet gezien ze was nergens te vinden en ik was genoodzaakt me door een der kamer meisjes te laten helpen Dat is een van de gevolgen van het treu rige ongeluk, antwoordde Frederik kalm en even kalm vervolgde hij: Mary-Rose zal u niet meer helpen, mylady; gaf mijn vadier daarin ook aan uw wenschen toe, ik wil niet hebben, dat Mary-Rose, die door mijn oudere als eigen kind werd opgevoed, door n als dienstbode wordt beschouwd, nog eens, ik duld zulks niet Met welk recht matigt gij u dat aan? vroeg Melusine, die door Frederik's woorden ten zeerste geprikkeld werd. Met dat recht, dat mijn vader mij ster vend gaf. Melusine zweeg, maar een poos later wilde zij zich over de ondervonden vernedering wre ken. Mag ik van n weten, sir Frederik, wat uw plannen zijn voor de toekomst en hebt u soms nog andere bevelen? Gij zijt op het oogenblik slotheer, aan wien ik mij, arme weduwe, te onderwerpen heb, gij zijt thans heer van Hereford-house. Pas maar op, dat op een goeden dag dat kostbaar ouderlijk PASTOOR O. LUYKX f- Te Roosendaal is onverwacht overleden de ZeerEerw. Heer O. Luykx, pastoor van de parochie van den H. Antonius van Padua, al daar. NEDERLANDSCH CONGRES VAN M ART AOONGREG AN ISTEN. Zondag1 .werd te 's-Hertogenbosch het Eer ste Nederlandscb, Oongreganistencongres ge houden. Nadat te h alf elf in het Concertgebouw het Congres was geopend door Pastoor Mutsaers, gingen de deelnemers, die in grooten getale aanwezig waren in optocht naar de Kathedrale Kerk „St. Jan" waar de H. Mis werd opge dragen door den plebaan den HoogEerw. Heer H. Adelmeijer. Daarbij was o.m. tegenwoordig de commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, Na de H. Mis hield de HoogEerw. Heer Adelmeijer een rede, tot opening1 van het Oongres, waarvan hij de voorzitter was. De ZeerEerw. Pater van Ruth. S. J. sprak vervolgens nog een opwekkend woord. Te half drie des middags had in het Con certgebouw de aJgemeene vergadering plaats, waarbij de HoogEerw. Heer Adelmeijer de aanwezigen verwelkomde en mededeelde, dat aan alle deelnemers aan liet Congres door bemiddeling van Z.Em. Kard. van Rossum de pauselijke zegen werd verleend. Telegrammen werden gezonden aan H. H. DL D. H. H. de Bisschoppen van Nederland, waarop antwoorden waren ingekomen van Mgr. v. d. Wetering, Mgr. Callier, Mgr. Schrij nen en Mgr. Hopmans, nieuw benoemd bis schop van Breda-, terwijl Z. D. H. Mgr. van de Ven, in wiens ros iel an tie het Congres ge houden werd zijn volle instemming met het Oongres had betuigd. In deze vergadering werd een rede gehou den door den heer Mr. R. B. Ledeboer, Advo caat-Generaal bij den Hoogen Raad, die sprak over ;de taak der Maria-Congregaties, n.l. vol komen plichtebetrachting .der loten en toewij ding aan de II. Maagd. Nadat de voorzitter den spreker had be dankt en gezongen was „Gegroet, o Hemel koningin" en de HoogEerw. .voorzitter aan den vertegenwoordiger van Mgr. v. d. Ven, ziekvereeniging „Jong Brabant" dank had gé bracht trek men in optocht .wederom naar de Kathedraal. In de R. K. Militairenvereeiiiging werd do groote deelname maakte dit noodzakelijk een parallelvergadering gehouden, onder presidium van Mgr. Diepen. Aldaar sprak de heer Baron A. van. Wijnbergen, die aan gaf, dat het doel der Mariacongregaties is: zelfheiliging en heiliging van anderen." In de Kathedraal werd te half 5 door Mgr. Pompen een plechtig Lof gecelebreerd, met assistentie van Mgr. Diepen en Pater van Ruth (S.J.). Onder het Lof hield de Hoog Eerw. Heer J. van Schaik, President van het Seminarie te Kuilenburg do slotrede. Spreker heeft als tekst gekozen de woor den, geschreven van de moeder der zeven Machaheesche jongelingen: „Supra modum au- tern mater mirabilis et bonorum momoria dig- na: Moeder bovenmate wonderbaar en de ge dachtenis der goeden waardig." H Mach. 7:20. Ten slotte werd de dag "besloten, met de hernieuwing' der opdracht. Hierna werd het „Te Deum" gezongen, en knielden allen neder, om van Mgr. Pompen den Pauselijken zegen te ontvangen, waarop nog een Maria-lied werd gezongen. Wandelen1609 M. in 10 min. 13 see. Hardloopen: idem in 5 min. 39 sec. Fietsen: idem in 3 min. 55 sec. Roeien: idem in 8 min. 44 sec. Zwemmen: idem in 16 min, 48 1/5 sec. Totaal: 8045 M. in 45 min. 19 1/5 sec. 700 TOCHTEN PER ZEPPELIN. De eerste luchtschip-gezagvoerder van den graaf Zeppelin, de heer Hackert, maakte de zer dagen zijn 700sten ballontocht per Zep pelin mede. Deze heer legde op deze wijze reeds 85,000 E.M. af, en was, alles bijeen genomen, 1728 uren onderweg. PERSONEELE BELASTING VOOR EEN RIJWIEL MET „AUTOWHEEL". Naar wij vernemen, moeten rijwielen, wel ke door een naast het achterwiel aangebracht wiel met motor in beweging kunnen worden gebracht, voor de aanslagsregeling der peiso- neele belasting' beschouwd worden als motor rijwielen en zijn zij dus onderworpen aan een belasting naar den 7en gronds;ag van f 6, f 3 of f 1,50 in hoofdsom, al naar gelang ze in het algemeen tarief vallen, uitsluitend of hoofdzakelijk voor het beroep worden ge bezigd of uitsluitend of hoofdzakelijk voor verhuring dienen. Wordt een rijwiel bij afwisseling met en zonder autowheel bereden, dan zal het niet tevens naar den 6en grondslag (rijwielen), maar alleen naar den 7en werden belast. Heeft men echter eerst een gewoon rijwiel in de belasting aangegeven en schaft men zich voor dit rijwiel in den loop van het jaar een autowheel aan, dan krijgt men boven dien een aanslag naar den 7en grondslag. JANUS! We lezen in de N. L. K.: Janus, met twee gezichten is Het Volk. Toen indertijd een gevaarlijk socialist uit de mijnstreek over de grenzen gezet werd, huilde Het Volk tranen met tuiten. Die uitzetting geschiedde op grond van het vestigingsverdrag. Volkomen in orde, volkomen wettig, volkomen wettelijk. Nu heeft burgemeester Ter Laan „onze vriend Ter Laan" zegt Het Volk 42 Duit schers, die het werk der Zaandamsche stakers zouden opnemen, over de grenzen gezet op grond van het vestigingsverdrag. Ter Laan zou de wet toepassen. Best Maar waarom mag de socialistische burge meester Ter Laan de wet wèl toepassen en een katholieke burgemeester in de mijnstreek niet? Janus, Het Volk, zegt toch zelf, dat een Duitscher in Nederland nu eenmaal de papieren behoeft, die het vestigingsverdrag eischt. Wat een huichelarij! Als er een socialistische Duitscher, krachtens de wet over de grens wordt gezet, dan heet het haro sur le baudet! Worden er 42 niet-socialisten over de grenzen geëxpidieerd, dan knikt Janus deftig met het hoofd en zegt: ja, ziet u, dat wil de wet nu een maal zoo! EEN MERKWAARDIGE SPORTPRESTATIE De bekende beroeps-zwemmer Walter Bri- kett heeft het klaar gespeeld in 45 min. 191/5 sec. een afstand van 8045 M. af te leggen, en wel op de volgende wijze: Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven, DE S. D. A. P. EN HARE STRIJDWIJZE. Geachte Redactie. De manier, waarop de S. D. A. P., afd. Haar lem en haar orgaan „De Volksstem" den heer De Lobel behandelt, begint mij hoe langer hoe meer verdacht voor te komen. Wat toch is het geval? De heer De Lobel hield een rede over „Rood Zaandam". De S. D. A. P. noemde hem naar aanleiding hiervan een „leugen- en een lasteraar." Hij werd uitgenoodigd tot een debat met den heer Duys over „Rood Zaan dam." Hij bedankte echter voor zoo'n debat, daar hij zich voor een z.g. „heibeltje" niet leenen wilde en hij blijkbaar z'n tijd wel beter kon gebruiken dan voor een debat met de S. D. A. P. Hij zag dus om gelijke redenen van een debat af als de S. D. A. P. zelve ook wel eens ervan afziet, bijv. toen zij verleden jaar na de groote ver kiezingen weigerde te debatteeren met den heer Domela Nieuwenhuis, toen deze in de Vereeni- ging sprak over „Troelstra naar Het Loo". Doch de heer De Lobel kende een meer practi- sche manier van gedachtenwisselen en publi ceerde hetgeen hij over „Rood Zaandam" gezegd had in alle Haarlemsche kranten en vroeg den heeren der S. D. A. P. daarvan te bewijzen, dat het leugen en laster was, iets wat ze nog maar immer in gebreke waren gebleven te doen. Nu zou men verwachten, dat de S. D. A. P. die al zoo lang geschreeuwd had, dat alles wat de heer De Lobel beweerde, onwaar was, één, twee drie, die beweringen eventjes ontzenuwen zou. Doch neen. Al ettelijke weken zijn er verloopen en al meerdere vrij groote artikelen, wijdt „De Volks stem" aan „mijnheer De Lobel" en nog geen een van zijn beweringen ligt voor den grond. Wel beging men bijv. al de „Enschedésche fla ter", iets wat de S. D. A. P.-zelve erkent. Gezien dit treuzelen, zijn één van de twee vol gende veronderstellingen te maken lo. De beweringen van den heer De Lobel wa ren geen leugens en zijn dus in het geheel niet te weerleggen, of 2o. De S. D. A. P. noemde de beweringen van den heer De Lobel, om de zware beschuldigin gen, die hij uitte, voorloopig te niet te doen, koudweg maar leugens, zonder te weten, of het geen hij sprak, waar of onwaar was, en men is dus nu pas aan 't snuffelen, wat er tegen die beweringen is in te brengen. Is het eerste het geval, dan wordt het zoo zachtjes aan tijd, dat de S. D. A. P. haar be schuldigingen van „leugen- en lasteraar" tegen over den heer De Lobel openlijk terugtrekt Neemt men het tweede als mogelijk aan, dan is de S. D. A. P. door zoo maar klakkeloos ver dacht te maken onverantwoordelijk hard van stapel geloopen en daardoor zelve oorzaak ge worden, dat men haar aanvallen niet meer in ernst en als wèl-doordacht in 't vervolg zal gaan opvatten. Iets anders veronderstellen, dan één van deze twee is niet mogelijk. U, geachte Redactie, dankzeggend, heet ik mij Uw Dw. dn. S. PESTBESTRIJDING IN N. KEDIRI. Aan de mededeelingen van den hoofdredac teur van het „Soer. Hbl.", Van Geuns, over 'bovengenoemd onderwerp, ont ecnen wij het volgende „Het is bekend, dat men in het Medangsche ter vermijding van de evacu .tie-plagerij, is overgegaan tot de ontzwaveling d :r peethuizen en omgevende woningen, waarbij gebruik wordt gemaakt vau voor zwaveldampen on doordringbare zeilen. Tusschen haakjesik hoorde van medici, die in het Malangsche werkzaam zijn, dat die ontzwaveling zeer in den smaak valt der bevolkinc. Waarom zij dan in het Pareesche niet wordt toegepast? I Het antwoord luidt: omdat er geen zeilen desc'nikbaar zijn. Na het bezoek van den gouv rneur-generaal aan de afdeeling Malang, in Februari j.l., werd de last gegeven zulke zeilen impregnabel gemaakt op groote schaal te vervaardigen. Het; duurde echter nog eenigen tijd vóór deze last kon worden uitgevoerd. In tusschen toog men met ijver aan het werk om een stof te vinden, die de zeilen on doordringbaar maakt, en om uit te maken, welke de meest geschikte soort linnen is. Men is thans zoo ver, dat per maand 200 zeilen gemaakt kunnen worden (in de ge vangenis te Soerabaja met hulp van die te Malang). In Nederland zijn telegrafisch be stellingen van linnen op maat gedaan, die in Augustus hier te lande verwacht worden. Dan kan de productie tot 500 zeilen per maand worden opgevoerd. Ln totaal zijn voor Malang 4000 noodig. Thans echter is de voorraad zeer beperkt. van zeilen bij den inspecteur van den burger lijken geneeskundigen dienst alhier, dr. Ter- j burgh, werd een „non possumus" ten ant woord gegeven. Daarop stelde da resident van Kediri voor gewoon zeildoek te gebruiken; reeds had hij hiermee gewerkt en met één i zoo'n zeil dat 750 gulden kostte 1&0 j woningen ontzwaveld. Dr. Terburgh vond ech- ter dezen prijs te hoog; men moest maar 1 wachten. Deze zienswijze lijkt mij verkeerd. Er zijn omstandigheden, waarin zuinigheid een on deugd js. Waar zulke groote belangen op het spel staan, had men niet op eenige dui zenden guldens moeten zien. De resident vau Kediri heeft zich thans rechtstreeks tot den landvoogd gewend en deze zal natuurlijk de benoodigde gelden' toestaan. Maar inmiddels heeft de pest vrijwel ongehinderd in het Pa.- reesche kunnen voortwoekeren." „Dat de verjaagde bevolking niet in evacua- tiekampen is ondergebracht, blijkt verband te houden met het feit, dat sommigen te ken nen gaven, met het oog op het door hen uitgeoefend bedrijf en om andere redenen, een vrij verblijf te prefereeren. Verder ver nam ik, Öat de ontruimingsmaatregel met veel succes is toegepast in ddesa's Bakalan, Banjakan en Tiron, gelegen in het district Grogol ten noorden van de plaats Kediri. i Hier heeft men door het tijdelijk doen ver- huizen der bewoners de pest vrijwel „uit' j gestampt". Doch in het Pareesche heeft men er min- j der succes mee gehad. Hier blijft de ziekte I voortwoekeren met gemiddeld enkele geval- llen per dag." goed niet boven uw hoofd instort, baronet! Mylady, hernam Frederik, en zijn stem trilde van woede, ik meen, dat het vooral vandaag niet past op de bezitting der Here fords te smalen en te schimpen. Niettemin hebt u gelijk: Hiereford-house is niet veel meer waard. Sinds de oude eiken moesten val len om uw een dag van weelde en genot te verschaffen, Mylady, een dag, dien ge vóór den avond reeds roemdet, en die bloedig en met diepen rouw eindigde Melusine viel in haar stoel terug en haar handen bedektèn. haar gelaat. De Hereford-sage is in vervulling ge gaan, steunde zij, en zijn geest zal mij over al vervolgen. Laat mijn vader met vrede, het is voor mij genoeg, dat uw geweten u reeds zegt, wat u zoo straks niet hooren wildet; hadt gij niet doorgedreven naar Hastings-Castle te gaan, dan leefde mijn geliefde vader nog. Ik heb over de vervallen muren van He reford-house gespot, sprak mylady na een tijdje, maar moet toch blij zijn, indien gij mij er een onderdak aanbiedt, sir Frederik! Gij zijt de weduwe mijns vaders en hebt als zoodanig aanspraak er te blijven wonen, was 't koele antwoord. Melusine zweeg, ze liep naar het haardvuur en keek peinzend in de vlammen. Hieruit werd ze door Ihet binnentreden van Mary- Rose opgeschrikt. Waar zijt ge zoolang gebleven? snauwde Melusine haar toe. Mary-Rose keek haar met betraande oogen aan. Ik was hfj 't lijk van sir Ralph, ant woordde het meisje, terwijl wederom groote tranen in haar oogen opwelden. Melusine wedde haar gelaat af; na eenige minuten zeide ze onverschillig: Ik ga naar bed, Mary-Rose, ge zult me uitkleeden. Frederik trad tot vóór zijn sehoone stief moeder. Mylady, gij weet wat ik wil, sprak hij vastbesloten. Mary-Rose zal u niet meer hel pen, hier niet en ook in Hereford-house niet, want ik duld zulks niet. Hoort ge, Mary-Rose, ik verbied je, kamermeisje te zijn van my lady Hereford. Ik geloof niet, dat ik een lastige vijand hen, myladymaar nood zaak mij niet het te worden.... het zou me om mijn vader leed doen. En daar u mij, my lady zoo echt in den vorm „meneer Frederik" genoemd hebt, ofschoon u toöh mijn twieede moeder waart, zoo verzoek ik u bii deze mijn pleegzuster op dezelfde manier te behandelen en haar met mejuffrouw aan te spreken. Dan weet u ook meteen welke plaats Mary-Rose voor het vervolg op Hereford-house zal inne men. Melusine heet ziöh van woede op de lappen, Frederik had duidelijk genoeg gesproken om begrepen te worden. Zij mompelde iets binnensmonds en verliet zonder groet de ka mer. Den volgenden dag werd hiet lijk van sir Ralph naar Hereford-house overgebracht; Frederik, Melusine en „miss Trouvée" zooals zij Mary-Rose sinds gisteren noemde, verge zelden het. Onder groote deelneming werd het stoffelijk overschot aan den familiekelder in de dorps kerk toevertrouwd, en met de zerk boven de doodskist werd ook afgesloten hiet tweede hoofdstuk van Melusine Holwell's levens gang. Federik's eerste werk was vóór alles de fa miliepapieren na te zien om zich op de hoog te stellen van den toestand van Hereford- house. Deze was helaas treurig genoeg. Wat aan landerijen nog tot de oude bezitting be hoorde, lag braak, want het geld ontbrak om de landerijen te bouwen en te bewerken. Sir Ralph had bet nooit van zich kunnen ver krijgen het land om het huis en aan den tuin grenzend te verpachten, en zoo doende was alles verwilderd en met onkruid begroeid. Frederik verheugde zich echter iu een gave, die zijn vader nooit bezeten had, nl. frissehen moed en voorliefde voor den, landbouw. Hij nam dc braakliggende ak kers en den treurigen toestand van het voor vaderlijk slot in oogenschouw en zijn be sluit was genomen. Hij ging naar lady Hereford om haar plan nen hekend te maken. Ik ga voor onbepaalden tijd naar Lon den en zal daar mijn intrek nemen bij een mijner vrienden. Al6 ik terugkeom, ben ik eervol uit den dienst van Hare Majesteit ontslagen en zal ik een hypotheek nemen oio de landerijen, die ik nog bezit, in behoorlij- ken toestand te brengen, opdat zij tenminste na verloop van tijd flinke rente afwerpen. (Wordt vervolgd)» aan den \>u<r em"etn cLo loden dei- xxax- Tun Pare© ie. hi or- <Ae van. Op d> aanvraag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6