DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Èl©pl©g in hef Oosten. 5 SCIitdertiuisve&i i9-3l-^3, Haarlem Witte Schoentjes P. W. TWEEHUIJSEN, STADSNIEUWS. BINNENLAND. EERSTE BLAD. GEMENGD NIEUWS. WOEHSDAG 29 JULI 1914 39ste Jaargang No. 8301 'li abonnementsprijs» Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ofc Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et. per regel. Buitenl. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolls ziin, zlln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij frg| GULDEN bij f Él f l: GULDEN bij flfl GULDEN bÜ Verlies van een 1 B11 verlies van verlies van Vei^S Van hand of voet. «wU éénoog. 8 $0 Ha één duim. U fj wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE ALGEMEENS VERZEKERINGSBANK** te Schiedam. Uit nummer bestaat uit twee bladen. AGENDA. 30 Juli. Gebouw Sint Bavo R. K. Volksbond 8—9 uur R- K. Bureau voor rechts kundig advies inzake arbeidersbelangen. Rederijkers. 8ka uur Mariavereeniging vergadering. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu ziekkorps. Concert. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe- speling door den heer Louis Robert. Zie programma Stadsnieuws. Bisschoppelijk Museum Jansstraat <9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. OOSTENRIJK VERKLAART SERVIë DEN OORLOG. - ONTZAGLIJKE GEEST DRIFT IN OOSTENRIJK. - ALLES HANGT NU VAN RUSLAND AF. - GEHEEL EUROPA IN DE WAPENEN! Oorlog in het Oosten!.... Zooals we gisterenavond per bulletin heb ben bekend gemaakt, en hedenmorgen al uit voeriger konden melden, is de oorlog dan toeb losgebarsten Oostenrijk, gedwongen door zijn levensbe langen en zijn eer, beeft 12 uren gewacht op toenadering van Servië, doch deze is niet ge komen. Nü beeft het 't beslissende woord gespro ken en den oorlog verklaard. In het Oostendus oorlog. Zal het blijven bij het Oosten?.... Dat hangt van Rusland af! Rusland heeft den vrede van Europa in houden. Zegt de Czaar heden of morgen het beslissende woord: oorlog tegen Oostenrijk, worden de móbilisatreplaimen die al gedeel telijk zijn uitgevoerd, voltooid1, dan is het oorlog in Èuropa, en algemeeen. Zal Rusland het zwaard willen en durven opnemen, om de Servische koningsmoorders (e beschermen? Wij gelooveu het steeds nog niet. Men late zich door het groote woord „oor log" niet verblinden! Het k a n zijn dat de oorlogspartij in Rus land den weifelenden Czaar meesleept, dat werkelijk de fakkel van den krijg wordt ge worpen in het tot herstens gevulde kruitma gazijn dat Europa lieet.... doch vóór uit, St. Petersburg de tijding komt dat daar de oor log is verklaard, mogen en kunnen wij niet aannemen dat de Rus zóó groote onheilen en jammer over Europa en de wereld zal bren gen om zóó luttel zaaks Wij geven in dit nummer, aan het hoofd ?an het Tweede Blad, een heele reeks tele grammen, de oorlogsverklaring en wat er aan vastzit betreffende. Aan het Hbld. ontleenen wij nog de volgen- Ie telegrammen uit Duitsche bladen over Oosteurijk's optreden: TJit den Berliner Lokal Anzeiger van gis terenavond vermelden wij het volgende tele gram nit Weenen: „De opening der vijandelijkheden heeft zooals officieel wordt verklaard alle mo gelijkheid op vrede afgesloten. Oostenrijk- Ilongarije laat zich door niets meer weerhou den en verwacht ook van geen enkele zijde meer eenige interventie, wijl die toch volko men doelloos zijn zou. Oostenrijk gaat nu ge heel volgens een vooraf vastgesteld plan te werk. Reeds de eerste uren zullen gewichtige voorbereidingen doen zien, want men is reeds veel verder dan algemeen gedacht wordt." En uit een later telegram: „Voor hedenmid dag 12 uur wordt de algemeene mobilisatie verwacht, mits voor dien tijd geen neutrali- teitsverklaring van Rusland ontvangen ie, waarop wel niet meer gerekend kan worden." „Het overtrekken van Donao en Save staat nu voor de deur. Iedere verdere tusschen- komst van staten, ten doel hebbende de voor- kemiug van den oorlog, is buitengesloten. Oostenrijk zal die „unbedingt" terug wijzen. Een toegeven van Servië zou. zooals hier is hekend gemaakt, eveneens doelloos zijn. Oos tenrijk gaat nu nergens meer op in. „De Servische gezant verliet Weenen gis teren. „Hedennacht hebben stormachtige demon straties plaats gehad voor het Servische con sulaat. Het wapenbord werd afgerukt en in bet water geworpen. „De Servische generaal Marinowitsj, die in Karlsbad een kuur deed, is gevangen geno men, doch onmiddellijk weer vrij gelaten". De Berliner Lokal Anzeiger van gisteren avond bevat een telegram uit St. Petersburg, volgens hetwelk keizer Nicolaas zich naar h inland 'heeft hegeven, nadat hij machtiging had gegeven, dadelijk 14 legercorpsen, en in Leva] van mobilisatie van het Duitsche leger i gansdbe legermassa in Rusland op oor- h'Sssterkte te brengen. Bef Berliner Tagoblatt bevat een telegram uit Athene van den volgenden inhoud: „De ochtendbladen zijn eenstemmig van oordeel, dat er voor Griekenland geen grond tot deelneming bestaat in het Oostenrijkseh- j Servische conflict, zoolang Servië door Oos- i tenrijk alleen wordt aangevallen." DUITSCHLAND'S HOUDING. Volgens een telegram uit Berlijn, machtigde de Duitsche regeering een Berlijnsch Persbureau tot de mededeeling dat Duitschland de Engel- sche bemiddelingspoging heeft afgewezen. Duitschland zal niet aan de voorgestelde ge- zantenconferentie deelnemen, daar de Duitsche diplomatie het beter acht de gebeurtenissen haren loop te laten. Duitschland had van den beginne af een gere serveerde houding aangenomen tegenover dit voorstel van minister Grey en de Duitsche regee ring bleef vasthouden aan hare opvatting, dat alleen, indien Oostenrijk-Hongarije met de plan nen van minister Grey accoord gaat, deze door Wilhelmstrasse gesteund kunnen worden. Waarom wees Duitschland Engeland's be middelingspogingen af! Dat wordt duidelijk uit een officieus arti kel van den Berl. Lokal Anz., dat door den Hbld.-correspondent te Berlijn wordt mede gedeeld. „De Duitsche regeering zoo heet het Ihierin heeft met het oog op den huidigen toestand niet het besluit kuunen nemen, het voorstel van den Engelsohen staatsman zon der voorbehoud te aanvaarden. Men betwij felt hier, of een zoo gecompliceerd iets als een ambassadeurs-conferentie in de gelegen heid zou zijn, onder den druk der politieke gebeurtenissen zoo spoedig het geschikte mid del te vinden om alle moeilijkheden uit den weg te ruimen. Ook verheelt men zich niet, dat de instelling van zoo'n vierstaten-aro- page, die geroepen is de aangelegenheden van twee niet aan de conferentie deelnemende mogendheden te regelen, een novum zou zijn op het gebied der internationale poli tieke gewoonten. In de leidende kringen ge looft men daarom, met volkomen waardee ring van het vredesplan van sir Edward Grey, dat de zaak van den vrede wellicht nog beter zou kunnen worden gediend, indien de reeds miet goed gevolg begonnen bemiddelings voorstellen van kabinet tot kabinet worden voortgezet. In dezen zin is het Engelsohe voorstel dan ook beantwoord. In het hijzon der mag hierbij niet over het hoofd worden gezien, dat tot op het oogenblik ook do di recte diplomatieke onderhandelingen tusschen' Weenen en St. Petersburg worden voortge zet Men zal daarmede misschien spoediger tot het doel geraken, indien de mogendhe den hetzij te zamen, hetzij afzonderlijk, haar bemoeiingen op die plaatsen wilden richten^ die daarvoor in de eerste plaats in aanmei*- king komen, n.L te St Petersburg en te Nisj. Duitschland is in ieder geval besloten, met alle kabinetten van gedachten te wisselen1, ten einde tot dat doel te geraken." GEESTDRIFT IN OOSTENRIJK. De vaderlandsliefde der Oostenrijkers uit zich op frappante wijze in de groote offervaardig heid, die in de monarchie met het oog op den oorlog onder alle lagen der bevolking aan den dag is getreden. Vooral toont zij zich, naar wij in de Msb. lezen, in de talrijke inzamelingen, die voor de in het veld staande soldaten en voor hun familieleden worden gehouden, en de aan zienlijke schenkingen, die te hunnen voordeele worden gedaan. Het ministerie van oorlog neemt alle giften in ontvangst. De rijksorganisatie der huisvrouwen van Oos tenrijk-Hongarije heeft een oproeping gepubli ceerd tot het organiseeren van een groote hulp actie, welke o. a. beoogt: De stichting van een hulpfonds, alsmede het scheppen van bronnen van inkomsten voor de vrouwen der reservisten, die zonder middelen van bestaan mochten ge raken en het gratis verstrekken van levensmid delen. De Duitsche studenten in Praag hebben be sloten een inzamelingsbureau voor het Oosten- rijksche Roode Kruis op te richten. De Boheemsche geneesheerenorganisaties zijn 5a Cac HET OORLOGSGEBIED: DE GRENZEN VAN OOSTENRIJK EN SERVIë. Wij geven hierboven een kaartje van de Oostenrijksch-Servische grens met de spoorlijnen. De brug tusschen Belgrado en Semlin is opgeblazen door de Serviërs. Bij Mitrovitch hebben de Oostenrijkers de grens gisteren reeds overschreden. tot het ondernemen van een geneeskundige hulp actie opgeroepen. De 62-jarige president van het heerenhuis, vorst Windischgratz, die majoor van de land weer is, heeft zich bij den minister van de lands verdediging: aangemeld voor den vrijwilligen troependienst in het legerfront. Ook het 54-jarige lid van het heerenhuis, vorst Karl zu Auersberg, heeft besloten, tegelijkertijd Ook onder de Serviërs en Kroaten in Oos tenrijk-Hongarije openbaart zich groote geest drift voor den oorlog. Vermelding verdient, dat de firma Gebroeders Gutmann te Weenen een som van 100,000 kro nen beschikbaar heeft gesteld voor het Roode Kruis, terwijl nog voortdurend groote giften blij ven inkomen. Wat de mobilisatie van Oostenrijk betreft, hierover is het volgende ontleend aan particu liere berichten uit Weenen aan de bladen, o. m. de Telegraaf. Het 3de legercorps te Graz, het 8ste te Praag, het 9de te Leidmeritz, het 15de te Serajewo, het 7de te Temesvar, het 4de te Boedapest, het 13de te Agram en het 16de te Ragusa bevinden zich reeds geheel op voet van oorlog. Een groot aan tal andere corpsen werden verder op oorlogs sterkte gebracht. Waren tot eergisteravond 6 uur ongeveer 270,000 man aan de Servische en Montenegrijnsche grens geconcentreerd, dit aantal zou gisteren tot 500,000 stijgen. Het spreekt vanzelf, dat alle treinen thans groote vertraging ondervinden. De spoorweg directies hebben de handen vol met het enorme transport van troepen, paarden en kanonnen. Het goederenvervoer is ten deele gestaakt. He den zou het passagiersverkeer op verschillende spoorweglijnen stopgezet worden. De mobilisatie verloopt uitstekend. Rustig en kalm, zonder overijling worden de bevelen door officieren en manschappen opgevolgd. Iedereen weet zijn plaats en men schijnt van vroegere mobilisaties veel geleerd te hebben. Men ziet reeds overal soldaten in hun grauwe velduni- form met ruwe leeren schoenen, riemen en band. Het publiek toont zich zeer sympathiek jegens de militairen. Het geeft hun allerlei geschenken, zooals sigaretten en sigaren. Het enthousiasme stijgt van uur tot uur. De troepen toonen zich verlangend, zich met de zoo gehate Serviërs te meten. ITALIë BLIJFT SOLIDAIR* De officieuse „Tribuna" verklaart, dat als Oostenrijk door een der groote mogendheden wordt aangevallen, Italië zonder aarzelen en met geestdrift aan de zijde van zijn bondge noot zal staan. HET SERVISCHE LEGER. Door het annexeeren van groote gebieden in Macedonië, zegt, volgens het A. H., de „Köln. Ztg.", heeft Servië sedert verleden jaar een be langrijke uitbreiding ondergaan; en de regeering was juist bezig die nieuwe gebieden te organi seeren en van een militaire indeeling te voorzien. Vóór den oorlog met Turkije was Servië ver deeld in vijf divisie-districten: Morsoa met Nisj; Drina met Waljewo; Donau met Belgrado; Schoemadja met Krajoegewatsj, en Timok met Saitsjar. Hierbij zijn sedert vijf nieuwe divisie-distric ten gekomen: Ibar met Novibazar; Kossowo met Pritsjina; Wardar met Ueskjoeb; Vitolj met Monastir, en Bregalnitza met Istip. Bij de mobilisatie moest in ieder district een velddivisie van vier regimenten worden gevormd, met toebehooren, zoodat dan 17,000 geweren, 530 sabels, 36 kanonnen en 16 machinegeweren in gebruik kunnen worden genomen. In het oude Koninkrijk gaat die mobilisatie vanzelf, voor de vijf daar bestaande divisies. Maar of in het nieuwe gedeelte de zaak even gemakkelijk zal gaan is te betwijfelen. Reeds sedert eenige weken, zoo melden Fransche bla den, heeft Servië in de nieuwe provincies proef nemingen gedaan, in Mitrowitza, in Kossowo, in den ouden Sandjak Novi-Bazar. Met welk resultaat is niet bekend. Het Servische leger uit het oude rijk zal zeker 200,000 man sterk zijn; is de mobilisatie in het nieuwe gedeelte goed geslaagd wat echier met het oog op de daar wonende Bulgaarsche elementen en de onbetrouwbare Turken en Alba- neezen aan twijfel onderhevig is, dan kan Servië het brengen tot 300,000 of 400,000 men- schen. Hiertegenover Stelt Oostenrijk onmiddellijk een millioen troepen en wanneer de beide bans van de landweer en de aanvullingsreserven of land storm onder de wapenen zijn, ruim twee millioen troepen. Het gevaarlijkste echter wordt de toestand ge maakt door de werkzaamheid der Servische ben den, de Komitadjis. In den Sandjak, in het moeilijke bosch- en bergland, zal een volksstrijd, een kleine oorlog, een guerilla ontstaan, die door de geheime genootschappen in Servië sedert lang is voorbereid. Daarvoor zal Oostenrijk niet al leen een voortdurend sterke troepenmacht moeten beschikbaar hebben, het moet uitgebreide maat regelen nemen om den opmarsch zijner troepen en de etappelinie te beschermen. (Men zie voor verder nieuws onze bulletins in de stad, en onder „Nagekomen Nieuws".) BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Haarlemsche Aliedacjes Uo, 1392. OORLOGS-BELANGSTELLING. Heele lappen bulletins hangen er voor de ramen van onze sigarenwinkels, die het mono polie schijnen te hebben van de bulletin- ophangerij. En daar verdringt zich in de laatste dagen geregeld het publiek voor, dat commentaar geeft Slagersjongens hoort men de houding van Servië bediscussieeren en de Amsterdamschf waterlinie mitsgaders deszelfs geheimen is een geliefkoosd onderwerp voor iedereen, die een sol daat in de familie heeft. Toen vanmorgen de troep met muziek uit de kazerne rukte, had hij buitengewoon groote be langstelling overal, en de jongens lachten met een ergje, of ze zeggen wouënwe worden in deze dagen belangwekkend! Inderdaad: er is oorlogs-belangstelling, ook bij ons volk. Hopen we, dat de belangstelling niet.... bezorgdheid worde voor eigen belangt den oorlog. Hun kreten werden overstemd dooi de enthousiastische menigte die „leve Oostenrijk" riep. De moordenares van CafHniH vrijgesproken! Het ongeloofelijke feit (althans voor ons, die van dergelijke verkrachting van het recht geen hoogte hebben) is geschied: de jury heeft op de vraag: „heeft mad. Caillaux met voorbedach ten rade Calmette vermoord geantwoord Neen! Het vrouwmensch is op dien grond vrijge sproken. Als men nog één bewijs noodig had hoe rot de toestand in Frankrijk is, dan geeft deze vrij spraak dat! Er zijn redenen (e over om te denken, dat de jury te vorenbewerkt was, laten we maar zeggen. En wat de magistratuur betreft: de redac teur der Msbd. te Parijs seint zeer terecht: „Caillaux's macht en invloed, zijne geldmacht vooral, zijn te sterk, dan dat hij bij de huidige algemeene ontreddering niet zou kunnen berei ken wat hij wilde. Hoe men het wende of keere, Caillaux heeft een machtige partij achter zich, welke in het parlement over bijna een derde der stemmen beschikt en aan invloed de mach tigste partij van het land kan worden genoemd. Door de macht dier partij, gesteund door de vrijmetselarij, kan Caillaux beschikken over de carrière van duizenden en duizenden en de ma gistraten zijn als was in zijne handen." Protest tegen Oostenrijk. Het Internationale Bureau voor den Vrede heeft besloten, bij wijze van protest tegen de ma nier, waarop Oostenrijk zijn minachting te ken nen heeft gegeven voor de verplichtingen, te 's-Gravenhage aanvaard, om vredelievende mid delen te baat te nemen bij het oplossen van con flicten met andere naties, het wereldcongres voor den vrede, dat in September a.s. te Weenen zou bijeenkomen, thans te Bern te houden. Socialistische relletjes te BerlUn. Te Berlijn hebben gisteren socialistische rel letjes plaats gehad van protesteerenden tegen DE TERUGKEER VAN PRINS HENDRIK. H. M. de Koningin is gistermiddag met de Prinses per extratrein om 4 uur 13 in een salonrijtuig naar IJmuiden vertrokken, ter verwelkoming van den Prins bij zijn aan komst aldaar aan boord van de Zeeland. H. M. liet zich op dezen tocht alleen verge zellen door den gep. vice-admiraal jhr. Röoll, adjudant b. d. van H. M. en oud-minister van marine. Uit IJmuiden meldt men hierover nog het volgende: Precies om 5 uur is de Koninklijke trein hiep aangekomen. Op het perron waren tor begroeting aanwezig baron Van Geen, parti culier secretaris van H. M., en da burge meester van .Velsen, mr. dr. Verloren van Themaat. In gereedstaande auto's werd naar het sema phore aan den ingang van de haven gereden om de Zeeland te zien binnenkomen, d.e tus- Bchen 5 en 6 uur verwacht werd. De Konin gin en Prinses Juliana, vergezeld van baron Van Geen, vice-admiraal jhr. Röell, adjudant in buitengewonen dienst, jonkvrouw v. d. Poll, hofdame, en zuster Marting, welke laatsten met den koninklijken trein waren medegeko- men, hebben nabij het semaphore in de auto's ongeveer een uur op de aankomst van de Zeeland gewacht, waar H. M. zich omtrent de omgeving en de in- en uitgaand - schepen liet inlichten door den burgemeester. Precies te 6 uur 15 stoomde de Zeeland de pieren binnen, om even later het sema phore te passeeren. Toen stapten H. M. en Prinses Juliana uit de auto om een eersten groet te wisselen met den Prins, die aan stuurboordszijde van de Zeeland stond. Van den oorlogsbodem werd het Wilhelmus ge speeld. Bij het passeeren van de Zeeland langs het pantserfort werden de gebruikelijke saluut schoten gelost. Nog voor de Zeeland aan den toeristensteiger ligplaats had genomen, waa^ reedis twee auto's voor den Prins en zijn ad judant gereed stonden, waren de auto's met H. M., Prinses Juliana en gevolg van he# zeestrand teruggekeerd. Op den aanlegstei ger waren ter begroeting van den Prins aan wezig vToe-admiraal Tydeman en diens ad judant, luitenant ter zee Bakker, en de ha venmeester van het Noordzeekanaa), de heep De Brueijs Tack. Met het uitzetten van de scheepstrap en het leggen van den loopefl ging nog eenige tijd gemoeid. j Onafgebroken werden, zoo meldt do N, R. O. de Koningin en Prinses Juliana uit bundig toegejuicht floer een dichte menschen- massa. De Koningin was gekleed In een licht beigal' manteloostuum en witten hoed' met voeren eaj fle Prinses droeg een lichtblauw zijden man feitje en witten hóed met bloemenkrans linten. Herhaaldelijk Wuifde ze terug bij stormachtige toejuichingen en dartel trippel* ze op en van den aanlegsteiger. Een hartelijke begroeting had aan boord van de Zeeland plaats tusschen de vooraten lijkte echtgenooten fetn Prinses Juliana. Na eenigen tijd aan boord van de Zeeland vertoefd te hebben, vertrokken H. M., de Prins en Prinses Juliana te ruim 7 uur pet f I 400 300 15 Want dan. steunt liet Duitsche Rijk zijn Bondgenoot, Clan grijpt ook Frankrijk naar Je wapenen om Duitscihland aan te vallen, dan zal Engeland met zijn machtige vloot niet werkeloos kunnen blijven toezien. dan slaat héél Europa in den oorlogsbrand!.... Zal de Czaar dat aandurven? ovtcfi fitrAor/ M6a.dK.no L'QfiC met zijn zoon, die voor den troependienst op geroepen is, op te rukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1