Ingezonden iededseiing. UIT DE ZAANSTREEK. Staten*Generaal. MS UIT DEK UITREK STADSNIEUWS. auto vau Sen aanlegsteiger naar het station, waar cle koninklijke trein gereed stond voor liet onmiddellijk vertrek naar de residentie. AUDIëNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 31 dezer niet plaats li ebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bii Kon. besluit van 23 dezer Ï6 de heer ,7. W. F. M. de Smit, arts te Rotterdam, met ingang van 1 Augustus benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bii de zeemacht. Bij Kon. besluit van 24 dezer is, met :ngang van 31 Juli aan den luitenant ter zee 2e klasse G. C. Holtzappel, op zijn verzoek, in Neder 1.- Indië eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. B- Kou. besluit van 25 dezer is, met ingang van 15 Augustus, bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid le klasse de offi cier van gezondheid 2e klasse J. J. Louwcrse. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, voor den tijd van ten hoogste drie jaren, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, de officier van gezondheid 2e klasse- van het leger in Nedrrlandseh-Indië G. H. Stoltz, thane a la suite van cle koloniale reserve. PARTICULIERE HAVENS. Gisteren hebben de herren Van der Molen en Gerretson bij cle Tweede Kamer een ont- v/erp-Havenwet aanbangig gemaakt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Siaten-Generaal. DE KATHOLIEKE PERS EN DE DREIGENDE OORLOG. De Oeservatore Romano bevat onder bo- rcnstnanden titel liet volgende entrefilet: De katholieke dagbladschrijvers moeten ten opzichte van den tegenwoordigen toestand de dingen onderzoeken met een juist en gezond oordeel, en in het Oostenrijkech-Servische ge schil behalve een moorddadigen oorlog tus- seben twee volken, een groot gevaar voor den wereldvrede zien. Ditzelfde juiste en gezonde oordeel, al kan bet dan niet een conflict ver hinder entusseben de twee volken, wekke de katholieke pers op om den wenscli uit le spre ken, dat dit geschil zich niet uitbreide en in weinig tijds geregeld worde, dank zij de wijs heid en de edelmoedigheid der regeeringen en hare hoofden. Aldus handelende, zal de katholieke pers den geest van. he t katholicisme, van do Kerk en van den Paus weergeven. haar open, sprong hij *ijn vrouw in en voer- "Minister thans mè'de, 'dat heï hem üij bader de haar zoo inplaats van naar den advocaat, naai- Hoogcveen. Gisterenmorgen verschenen de ouders van de jonge vrouw te Hoogcveen en deden aanifte hij de politie wegens we der recht d ij ke on t voeri ng. GEWISSELDE STUKKEN. Particuliere havenaan/eg. De heeren van der Molen en Gerretson hebben een voorstel van wet ingediend tot regeling van den aanleg, de uitbreiding en de exploitatie van havens, geschikt voor het laden en lossen van zeeschepen. Deze welsvoordraclit strekt tot het aanvullen van een leemte in onze wetgeving, waarvan het bestaan in de laatste jaren bijzonder is gebleken. Tenzij bijzondere omstandigheden eenige vergun ning ingevolge wet of verordening vereischen, staat het ieder geheel vrij om waar en zooals iiij dit wenscht over te gaan tot den aanleg en de exploitatie van een haven, die in recht- streeksche gemeenschap staat met openbare wateren. Dat uit dezen toestand nog geen ernstige moei lijkheden zijn voorgekomen is een gevolg hiervan, dat de havenexploitatie tot dusver ais regel nog berust in handen van de overheid, waarin zij van nature ook behoort. Doch in den laatsten tijd dreigt hierin meer en meer verandering te komen. Aan den Nieuwen Waterweg hebben thans reeds particuliere maatschappijen twee overlaad- havens aangelegd, terwijl andere riiaatschappijen trachten daar of elders nieuwe havens te maken of bestaande te vergrooten. De voorstellers meenen, dat op dezen weg niet mag worden voortgegaan, zonder dat de noodige waarborgen bestaan, dat dit streven van oever eigenaars niet ten nadeele komt van het algemeen belang, hetwelk bij den aanleg en de exploitatie van havens zoo nauw is betrokken. Gelijk in menig ander geval (Spoorwegwet, Telegraaf en Telefoonwet, ontwerp electriciteits- wet) behoort ook hier de wet het middel te geven om het algemeen belang tegen schade te vrij waren. De Deutsche „stakingsbrekers" zijn ver trokken. Gisterenavond zijn de 42 Sireicli- breclier, die Donderdag j.l. op last van den burgemeester van Zaandam over cle grens werden gezet, uit Amsterdam vertrokken. Met den trein van 9 uur zijn zij gisteren we derom naar de Heimat vertrokken, uitgeleide gedaan door bet stakingscomité, een cordon politie en een drom van belangstellenden. Om balfnegen kwam een escorte politie in de Warmoesstraat. De beer Heykoop richtte buiten tot de posten en nieuwsgierigen cen kort woord, allen tot kalmte aansporend en verzoekend de Duitsebers op bun gang naar het station niet te molesteeren of te beieedi- gen. Het woord miste zijn uitwerking niet. Nadat mr. Van Zuylen den waard van bet hotel beduid bad dat bij morgen bet restant van zijn rekening betaald zou krijgen (er was reeds 300 beiaald en de geheele rekening bedroeg ongeveer 700 gulden) verlieten de Duitsebers twee aan twee liet hotel in op tocht, geëscorteerd door cle agenten, naar den trein march eerend. De optocht had ondanks den kevigen regen overal veel bekijks en ging door de Warmoes- straat, de Nieuw ebmgsteeg. cle Nieuwe brug en het Stationsplein naar 'het station. Fluks werden ook door de stakingsleiders een aantal perronkaartjes genomen, en het escorte zoodoende versterkt, doch de politie zorgde wel, dat de rust en orde bewaard bleef door ieder op een eerbiedigen afstand te hou den. Vóór den gewonen D-trein was een groo- te wagen derde klasse onmiddellijk achter den bagagewagen ingelasebt. Het gedeelte van den wagon werd door de politie, die ook hier onder leiding van een inspecteur voor de orde zorgde, gebesl vrijge houden, zoodat de posters en verdere nieuws gierigen niet konden opdringen. Zonder eeni ge manifestatie vertrok de trein te 9.06. De Duitsebers hieven een boeratje aan. Tn fünf Tage kommen wir wieder! riepen zij lachend uit. Intu6seben heeft de N. R. Ct. vau zeer be voegde zijde vernomen, dat men met vrij groote zekerheid hun terugkeer binnen eeni ge dagen kan verwachten. De mannen zullen dan van goede papieren voorzien, vermoede lijk rechtstreeks naar Zaandam gedirigeerd worden. Er is nl. gebleken, dat men persoon, lijk den zoogenaamd en Heimathschein in ontvangst moet nemen en dat daarbij ver schillende formaliteiten in acht genomen moeten worden. De bedoeling schijnt te be staan, de mannen in Hamburg de noodige formaliteiten te doen verrichten en ze daar na wederom naar hier, d.i. dus binnen onge veer binnen drie of vier dagen te laten terug keeren. Van een man die zijn eigen vrouw schaakt Te Hoogeveen leefde het echtpaar H. in geen beste verhouding. In het, begin was alles pais en vreê, maar het spreekwoord „Niet steeds is de liefde bestendig van duur, was hierop inderdaad van toepassing. Spoe dig werd een eiseh tot echtscheiding door de vrouw ingesteld. Partijen raakten evenwel weer verzoend. Helaas! Het. was kort van duur. De donderbuien, ze kwamen bij herha ling opzetten en het werd zoo erg, dat vrouw lief andermaal de echtelijke woning verliet, met het gevolg, dat door de rechtbank beslag werd gelegd op bet vaste goed (niet om de schulden), maar ter bescherming van vrouw en kind. De eebtgenoote ging bij baar ouders aan boord. Maandag lagen ze met het schip te Zwartsluis, toen de jonge vrouw van (haren advocaat, jhr. Van Holthe tot Echten, een te legram ontving, dat hij haar direct per auto mobiel zou afhalen. De automobiel verscheen te Zwartsluis; toen de jonge vrouw zich met haar moeder gereed maakte om in te stap pen om den toeht naar Assen te aanvaarden, maakte de chauffeur evenwol bezwaar en zeide, dat hij een opdracht van den advocaat had, om de jonge vrouw alleen mede te ne men, De moeder bleef dus achter, maar toen de auto goed en wel verdwenen was, maakte deze zich ongerust, er kon wel wat achier zitten. Het bleek dat ze gelijk had, on derweg stopte de automobiel en daar ver scheen plots aan het portier manlief, rukte Cscdaspessiie den warsntn tijd. Eess g«vjsai* dat vermeden meet worden. Gedurende het tijdperk der erge wa-rmtc, leveren d« storingen der spijsverteringsor ganen een groot gevaar op. Het is volmaakt noodzakelijk dan een maag te hebben die zonder fout werkt. Toch is er geen tijd van het jaar, waarin er meer storingen der spdjs- verteringsordanen voorkomen. Daartoe be staan meerdere redenen; in de eerste plaats is daar de werking der warmte op de spijzen; dan komen het misbruik dat men maakt van frisschc dranken die de maag verzwakken, het eten van rauwe zaken, van onrijpe vruch ten. Men bekomt gemakkelijk bloeddiarrhee, die zeer' gevaarlijk is en iederen zomer tal rijke slachtoffers maakt. Zij die een goede maag bezitten, bebben geen bloeddiarrhee. De Pink Pillen genezen slechte, zieke magen, zetten de- werking- van alle organen aan en geven krachten. HALFWEG, Vischverkoop van gemeentewege. Deze viseh- verkoop schijnt zich in steeds grooter bloei tr mogen verbeugen. Dezer dagen vermeld den wij dat als eerste bestelling ruim 240 pond is genoteerd. Thans echter is het aan tal bestellingen meer dan verdubbeld; er is namelijk een kleine 500 pond viscb genoteerd. BLOEMENDAAL. Een vet varken gestolen. Ver moedelijk door doortrekkende Zigeuners oif andere wagenbewoners, is uit een land een varken van pl.m. 300 pond weggehaald. Het land is slechte per schuit te bereiken, zoo dat deze diefstal als een brutaal stukje mag aangemerkt worden. ÏJMUIDEN. Maatrogte^'n bij oorlogsgevaar. De machine tot opwekking van eleetriscke stroom ten dienste der zoeklichten op het fort, is hedennacht aangekomen, en kan zoo noodig in wer king worden gesteld. De jnarine kustwacht heeft op vuurtoren en semaphore de wacht betrokken. Koninklijk bezoek. Het oorlogs schip „Zeeland", met Z. K. Hoogheid Prins Hendrik aan boord, kwam ongeveer half ze ven alhier binnen, terugkeerend van zijn reis naar liet Noorden. Een buitengewone verrassing was het, toen '8 middags bekend werd, dat H. M. de Ko ningin met Prinses Juliana ongeveer vijf uur alhier zou arriveeren om Haar Gemaal te verwelkomen. Een geestdriftige schaar wach te op het oogenblik van aankomst, en bar-stte in luiden jubel uit, toen H. M. met het Prin sesje, benevens Zuster Martting en verder gevolg de bof auto's bestegen, ten einde zich naar het strand to begeven, vanwaar het Elooge gezelschap het schip kon zien naderen. Men zie voorts ons „Binnenland". Verbetering van den toegang door het Noord- zeekanaal. In de vergadering van den Amster- damschen gemeenteraad op 28 Januari 1914, werden B. en W. van Amsterdam gemachtigd, aan den Minister van Waterstaat te berichten, dat de gemeente Amsterdam, in het vertrouwen, dat de wetsvoorstellen tot uitvoering van den voorgenomen sluisbouw met toeleidingskanalen alhier, met den meesten spoed bij de Staten-Ge neraal zullen worden aanhangig gemaakt, be reid is, in de werkelijke kosten dier werken 27 7/9 pCt. bij te dragen. Eieze toezegging betrof, zooals uit de gevoerde correspondentie blijkt, het ont werp volgens plan B der Staatscommissie in zake den toegang tot Nederland door het Noord zeekanaal, waarbij werd gedacht aan een sluis met schutlengte van 360 M., vrije doorvaart- breedte van 40 M. en een slagdrempeldiepte van 14 M. beneden N. A. P., waarvan de kosten werden geraamd op ten minste 13 millioen Bij missive No. 246. afd. Waterstaat, deelt de onderzoek wenschelijk en mogelijk gebleken is, aan de sluis grootere afmetingen te geven en wel een schutlengte van 400 M., een vrije doorvaart- breedte van 45 M. en een slagdrempeldiepte van 15 M. beneden N. A. P., door welke wijziging de geraamde kosten verhoogd worden tot f 14 VL millioen. Op de vraag van B. en W., welke beweeg redenen den Minister tot de beoogde vergroo ting van de sluis c. a. hebben geleid, heeft Z. E. in hoofdzaak geantwoord, dat hij een sluis wen schelijk achtte, waarmede het uiterste zou zijn verkregen, dat in verband met den toestand van de Noordzee ter plaatse zal kunnen worden be reikt. Aan het slot van dit schrijven deelt de Mi nister mede, dat het zijn voornemen is, binnen kort de wetsvoordracht in zake de onteigening voor den bouw der sluis van de bovenbedoelde grootere afmetingen aan de Staten-Generaal in te dienen, doch dat hij vooraf ten spoedigste wenscht te weten, of door den Gemeenteraad van Amsterdam de toezegging van een bijdrage van 27 7/9 pCt. in de werkelijke kosten ook wordt gestand gedaan, nu deze f 1,500,000 hooger zijn geraamd. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hunne zitting van 22 Juli jl. het aan deel der provincie op 5 5/9 pCt. in de werkelijke kosten van het werk, overeenkomstig de gewij zigde plannen, toegestaan. Het komt B. en W. voor, dat de Gemeente zich evenzeer bij die plannen zal moeten neer leggen, al ware het slechts, om de spoedige in diening van het wetsontwerp, waarop dezerzijds steeds met klem werd aangedrongen, niet in de waagschaal te stellen. In overeenstemming met het advies der com missie van bijstand in het beheer der verschil lende Gemeentehandelsinrichtingen en met dat der door B. en W. geraadpleegde Commissie voor de Haven- en Handelsinrichtingen uit de Kamer van Koophandel, stellen zij den Raad voor, hen te machtigen den Minister te berichten, dat de toezegging van 28 Januari dezes jaars ook voor dit hoogere bedrag wordt gestand gedaan. OORLOG STOEBEREIDSELEN. Men seint ons: Hedenmorgen zijn de sol daten aan de kop van de visschershaven begonnen met een gedeelte straat op te bre ken en aldaar een tweetal kanonnen van 6 c.M. te plaatsen. CASTRirUM. Vermist. Alhier werden twee meisjes van 9 en 11 jaar vermist. Men denkt, dat ze in de duinen het spoor bijster zijn ge raakt. HEEMSTEDE. Geslaagd. Te 's Gravenbage is geslaagd /cor het examen liand teek enen L. O. mej. M. J. S. Ginjoolen, alhier. BENNEBROEK. Gemeenteraad. Tegen Vrijdag 31 Juli, des avonds 8 uur, is de Raad dezer gemeente bij eengeroepen Ier behandeling van: 1. Aanbie ding gemeenterekening 1913; 2. Benoeming commissie tot nazien daarvan. 3. Vaststelling 2e suppletoire begrooting 1913. 4. Betaling post onvoorziene uil gaven 1913. 5. Af- en over schrijving 1913. 6. Wijziging bouwverordening 7. IJ it loting 2 aandeelen der leening 1877. hI'RüSSom. Steun voor stakers. Voor de (gewezen) stakers is van hier door de Afd. van R. K. Spoor- en trampersoneel „St. Raphaël" en de afd. van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel „St. Rafaël" en de afd. van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel aan 't stakingscomité te Den Haag opgezonden f 26.80. Dit is de tweede lijst. De vorige beliep f 26. Geslaagd. Te Amsterdam is voor het examen Hoofdakte o. a. geslaagd onze plaats genoot» Mej. E. Bakker. Sorteer machine. Door den beer A. Leliveld alhier is eene eenvoudige en prac tise! ie fiorteermachiiio voor liet bloembollen- bedrijf uitgevonden en in den handel gebracht. De bloemisten, .die er een bestelden zijn er zeer over tevreden. Fiets gestolen. Gisterenmorgen is tusschen 6 uur en half 9 op den tuin van den heer KL v. Bourgondiën in do Zilk uit een schuurtje een 'rijwiel ontvreemd, ten na deele van den arbeider G- Kamphorst. De politie is met het geval in kennis gestekt 'tls «ten brutaal stukje, wijl de arbeiders zich in dè onmiddellijke nabijheid bevonden. WARMOND. Nieuwe voetbalvcree«ig'in£. Dank zij den steun van den R. K. Volksbond is men erin geslaagd een nieuwe voetbalclub op te rielr ten, die met November a.s. haar eerste wed strijden spelen zal. Het bestuur bestaat uit de (heeren: Quirieu v. d. Kerkhof, voorzitter; C. Meiman, secretaris; C. vfiu Zeggelen, pen ningmeester en P. Paardekooper en L. van Noord, eomm'ssarissen. De olnb beeft terrein gehuurd achter het Seminarie. HAARLEMMERMEER. Telegraafkantoor. Te Abbenes zullen de be woners gezamenlijk trachten te verkrijgen dat het Hulppostkantoor aldaar tevens zal worden een hulptelegraafkantoor, met telefo nische verbinding aan het inhere, telefoon net. Er zal zoowel een adres aan den Raad dezer gemeente, als aan de Regeex-ing woi-den gezonden om deze verbetering te verkrijgen. Groote pr©m ie-keur ngen van Geiten. Gisterenmiddag hadden de eer ste twee der, vier te houden premiekeurin gen van geiten plaats, uitgeschreven door de vier bestaande geitenfokvereenigingen in on ze gemeente n.l. te Nieuw-Vennep en te Ab benes. N Te N.-Vennep ving de keuring te half vier uur aan. Op dat oogenblik stonden een 90 tal geiten op het plein der openbare school aan de lijn, een ware prachtcallecfcie van witte geiten, alle ongehoornd, zuiver Saane- of ge kruist ras, groot en klein. Deze verzameling geiten (toonde, dat de vereeniging te N.-Ven- nep een groot aantal en goede geiten heeft. Uit de velen, die bij de keuring tegenwoordig waren, bleek, dat de geitenfokkerij zich in de belangstelling van velen verheugen mag. De keurings-commissie bestond uit 'de hoe ren Zuidam, rijks veearts .te Hoofddorp, K. Prugte en A'. Önkenhout, bestuursleden res pectievelijk van de gieiteafokvereeniging te Hoofddorp en te Rijk. (Haari.meer.) De Uitslag 'dete keuring was als volgt: .Volbloed Saanen Geiten: le prijs: M. 8. BchreuderS, le prijs bj H. Dunuebier; 2e prijs H. J. VerkUijl. Volbloed Saanen 'Lammeren: le prijs, P. K. Lubberden; 2e prijs, niet toegekend. Gewone Hol]. Geiten: le prijs, B. Griek - spoor; 2e prijs Wed. Middelkoop: 3e prijs G. van Groningen. Gekruiste Saanen-geiten van 1912 en vroe ger: le prijs Ij. Trommel; 2c prijs C. H. Wing- bermdhlen3e prijs, W. Spaans. Gekr. Saanen-geiten van 1913. te prijs, M. D'. Beets; 2e prijs. H. Dunnebier; 3o pr. A. Verberne; 4e pr., A. Griekspoor; 5e pr., G. Breur; 6e pr., C. van Groningen; 7e pr., A. Cardel; 8e pr. Jac. -Griek-spoor9e pr., B. Datema; 10e pr. P. Clement. Overjarige Geiten: le pr. H. J. Verkuyl; 2e pr. J. Beets; 3e pr. A. Eyk; 4e pr. A. van Krimpen; 5e pr., G. Roos. Gekr. Sa:;mm-laruinereng bore:i voor, 1 Mei: le pr., G. Middelkoop; 2c pr. Jobs. Schreu- ders3c pr., G. Datema; 4e pr., O. Vlam; 5o prijs L. Voorthuizen; 6c pr. E. Verhoeven 7e pr. G. Bax; 8e pr. M. 1>. Beets en 9e pr. A. Schilders. Gekr. Saanen-lanimeren g boren na 1 Mei: le pi*. R. v. d. Steen; 2e pr. A. Schilders en 3e pr. G. Verhoeven. Hiermede was de keuring te Nieuw Ven nep afgeloopen, waarna de kcurings-oorainis- sie zich naar Abbenes begaf, alwaar reeds een 40-tal jonge en oudere witte en onge- hcornde geiten op het schoolplein waren ver zameld. Het commissielid Önkenhout word hier vervangen door den heer Verkuyl, van N.- Vennep. Een groote menigte belangstellenden volgde deze keuring De uitslag was als volgt; Volbloed Saanen-geiten: In dit nummer werd de eerste en do derde prijs niet toegekend. 2e prijs O. Blij leven4o pr. J. Stokenbrand. Volbloed Saanen-lammerenle pr. J. Sto kenbrand; 2e pr. Wed. J. Hulsbos; Gewone Holl. Geiten; le p-r». Pb. Harding; 2e pr. P. Kulk. Gekr. Saanen-geiten van 1912. le prijs: Weststeyn. Overigens geen prijzen meer toe gekend in deze rubriek. Gekr. Saanen-geiten van 1913: le prijs C. v. Leeuwen; 2e pr. G. Raven; 3e pr. Kor- suise; 4e pr. J. Ran; 5e pr. H. Butter; 5e pr. J. v. Wieruigen on 7e pr. M. Hoogkamer. Overjarige geiten; le pr. D. v. Tol; 2e pr. A. Tulen. Gekr. Saanen-lammeren voor 1 Mei gebo- ren: le pr. B. Weststeijn; 2e pr. N. Kra nenburg; 3e pr. H. Schalk; 4e pr. Korsuise; 5o prijs C. den Dekker. Idem als boven, doch na 1 Mei geboren: le pr. J. v. d. Wetering; 2c prijs B. Rijgersbcrg. Met gerustheid kan worden gezegd dat deze eerste premie-keuringen een uitstekend ver loop hebben gehad en weer een 'flinke stoot hebben gegeven om de geitenfokkerij om hoog te brengen. Vrijdag a.s. wordt te Hoofd dorp een der gelijke keuring gehouden en te Rijk, bij do Sloterbrug, a.s. Zaterdag. SCHOTEN. Aanbesteding. Door B. en W. dezer gemeen te is aanbesteed het verrichten van verf- werken in twee p-erccelen en wel: pere. 1: bet buitenschilderwerk van school B aan de Soendastraat; 2. het buiten- en binnenscliil- derwerk van school A te Schoten (dorp) met eenige bijkomende werken. pere. 1 759.50, pere. 2 694.80; A. Kuypers, perc. 1 529, pere. 2 471; M. H. de Wolf, Beverwijk, pere. 1 586, pere. 2 433; J. Tromp, perc. 1 538; J. Huisman, Bl-oem-en- daal. perc. 1 600, perc. 2 500; Stalz "en Witkamp, pere. 1 690, perc. 2 610; A. de Laat, perc. 1 590, perceel 2 457; J. Otter, perc. 1 673, perc. 2 604; P. Meijer, perc. 1 570, perc. 2 f 571; J. Harmans, perc. 1 460, ixerc. 2 499; H. J. Bakker, perc. 1 516.80, perc. 2 509. De andere inschrijvers wonen te Haarlem: W. F. B. Kuklman, perc. 1 597, perc. 2 527; J. G. Oud en C. Vreeken, perc. 1 685, perc. 2 510; J. de Vries, p. 1 546, p. 2 439; J. J. van Hester em, pere. 1 614, perc. 2 500; P. C. Lelyveld, Bloemendaal, pere. 1 634.50. SPAARNDAM. Personali a, In de plaats van den Rijksveldwachter Boorsrna, alhier, is met in gang van 13 Augustus als zoodanig benoemd, P. de Jong, thans opziener der .Vissriierij te Edam. Als een bijzonderheid kan worden gemeld/ dat deze ambtenaal', zooals gewoonlijk niet te Spaurndam zal worden gestationeei'd doch 'dat op zijn verzoek, Schoten (dorp) als stand plaats is aangewezen. UITGEEST, Bloemendag „Herwonnen Levens- kyacht": ontvangen werden 1000 bloemp jes, verkocht 720, welke te zamen f 78,15 opbrachten. BURGERLIJKE STAND. HAARL.LIEDE EN SPAARNWOUDE. - Geboren: d. van D. de Rooy en M. Vreeken. z. van M. van Bruggen en M. de Block. d. van M. van Bruggen en M. de Blok. 7.. van E. J. H. O. Dazert en E. Verboeven. BEVERWIJK. Geboren: z. van K. Gelder- ma nsJon ge j ans. ALKMAAR. Geboren: 25 Juli. Martinus Franciscus, z. van B. M. Keuss en M. Sant 26 Frederik Johan, z. van J. Stoop en A. Butter. 27 Guurtje, d. van H. L. E. de Rover en T. de Boer. Overleden: 25 Juli. Jan Hoek, 77 jaar. 26 Jan Smit, 67 jaar. Aafje de Noo, geh met D. Crefeld, 61 jaar. UITGEEST. Overleden: Th. zoon van P. Twa-alfkoven on M. Verduiu, oud 11 weken. AT,K M A AR. Overleden: J. E. de Bruin, weduwe van N. van Randwijk, 90 jaar. W, E. van der Bok, 2 rnnd. S. Blom, weduwe van T. Wortel, 71 jaar. WARMOND. Geboren: d. van A. SeJhaken- bos en A ML Welsink. Overleden: J. E. C. van CLeemput, 71 jaar, eehtg. van A. Koppers. J. Scholten, 44 j., echt®, van A. F. Knoop. N. G. Hogeboom, 2 mud. P. I. Nuüens, 27 jaar. HAARLEMMERMÉÉR, Geboren: <L van C. H van den Esliof—Willemsen. d. van L. Meijer—Godvliet. d, van M. Wiering—Lip pens. Overleden: M. Twigt—van Stein. 82 jaar. end het werk gestaakt. Twee metselaars ztfii aan den arbeid gebleven. De stakingbrekers vertrokken.' De Duitsche werkwilligen zijn (zie onze gemengde berich ten) gisteren naar Duitschland vertrokken. Zij komen echter spoedig terug. De staking. Gis ter dn hebben de hee- ren Heykoop en Kelder met Üeti Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Gort van der Linden, op diens departement een on derhoud gehad, hetwelk hun telegraphisch werd toegestaan. Daaraan werd ook deelgeno men door mr. J. Polenaar, den associé van mr. M. Hendels, die verhinderd was mede to confereeren. De lieer Adolf Hesberg, chef van liet bu reau te Blankense, dat de Duitsche beroeps werkwilligen leverde, kwam fce Amsterdam aan met vrouw en dochter. Het Hbld. had een onderhoud met den heer Adolf Hesberg, directeur van het bureau door welks bemiddeling de werkwillige DuitscherS naar hier kwamen. De heer Hesberg deelde mede, dat hij naar Berlijn was .geweest om zich aan het Minis terie' van Buitenlandsche Zaken over de niet- toelating zijner mannen te beklagen. Vol gens den [heer Hesberg was inen "zeer ver wonderd over het optreden van den Hollanol- schen burgemeester en gaf het voornemen te kennen denzeli'den maatregel toe te pas sen op de Hollanders, die zich in de Rijn provincie vestigen of daar reeds gevestigd zijn. „Inmiddels", zoo vervolgde de lieer Hes berg, ,,kwam bericht van den Duitechea go zant in Den Haag, dat de zaak in orde (ericdigt) was. Op liet bericht daarvan ben ïk naar Holland teruggegaan. En nu hoor ik tot mijn ve/Uazing, dat do burgemeester blijft weigeren mijn mannen toe te laten." „Hadt u niet dus vroegen we, „in den zelfden tijd voor de „Heimatschèïne" kunnen zorgen?" „Die moet ieder van de mannen zelf vra gen", was het antwoord. „En wat is nu uw plan?" „Hedenavond (dat was dus gisteren) om 9 uur reizen we «allen af!" (Zie verder onder „Binnenland") De heeren J. C. van Wessem Sr., be stuurslid van de Vereeniging van Werkgevers, en mr. H. A, van Zuylen, rechtskundig-ad viseur, hebben opnieuw geconfereerd met dc Ministers van Buitenlandsche Zaken en Jus titie. Na afloop begaf de heer Van Zuylen zich naar hier en had daar een onderhoud met burgemeester Ter Laan. Deze bleef ech ter weigeren de Duitsebers toe te laten. ZAANDAM. Staking alweer. Alhier hebben ter zake van een loonkwestie 13 metselaars en opperlieden van de aannemer den heer P. Kuit van Purmer GEMEENTEFONDS TEGEN WERKLOOSHEID. Wij ontvingen het 6de jaarverslag van het Gemeentefonds ter bevordering van de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid te Haarlem over 1 Mei 191330 April '14. Het bestuur was samengesteld als volgt: J. L E. I. Kieynenberg, voorzitter; jhr. Ch. F. v. d. Poll, L. Modoo, J. F. van Emmerik, A. H. Smul ders (inmiddels vertrokken), J. Gerritsz, secre 14 vêreenigingen zijn thans bij heTfonds toe gelaten, die op 30 April 1914 2034 leden tel den. De toegelaten vereenigingen zijn: „Door Eendracht Verbetering", afdeeling Haarlem van den Algem. Nederl. Timmerlieden bond. De Nederl. R. K. Timmeriiedenbond „Sin! Joseph". De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond, „St. Eloy", Nederl. Roornsch-Katholieke Me taalbewerkersbond. De Christ. Metaalbew. Bond in Nederland. De afaeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Stucadoorsbond. De Algem. Nederl. Typografenbond. De Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Meixurius". De Nederlandsche Christelijke Bouwarbeiders- bond. De Nederlandsche Vereeniging van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden. De Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kan- tooi-bedienden. De Algemeene Haarlemschc Vereeniging tot bestrijding van Werkloosheid. De Christelijke Vereeniging „Bestrijding van Werkloosheid". De Neutrale Vereeniging tot bestrijding van de gevoigen van gedwongen werkloosheid. Met eenige vereenigingen zijn de besprekingen nog niet beëindigd, zoodat in dit verslag van haar toelating nog geen melding kan women Door de gemeente Haarlem werd aan bijslag betaald: D. E. V. f 110.25, St. Joseph 79.75, Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond f 42.50, Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond f 3.25, Alg, Nederl. Typ. Bond f 7.50, Mercurius f 25.—, Nederl. Chr. Bouwarbeiders bond f 15.75, Alg, Haarlemsche Vereeniging f 1406.80, Christe lijke Vereeniging f 621.81, Neutrale Vereeniging f 293.-. Totaal f 2605.61. In het verslag worden uitvoerig gememoreerd de bemoeiingen om te komen tot samenwerking met het fonds te Schoten. Aan het einde van het verslag geeft het be stuur als zijn meening, dat blijkt dat het Fonds meer en meer aan zijn doel beantwoordt. Dé steun door de overheid aan het particuliere ini tiatief verleend, heeft zonder twijfel de werkloos heidsverzekering in onze gemeente in omvang en beteekenis doen toenemen. In één opzicht blijven zich echter moeilijkheden voordoen. De verzeke ring wordt meer en meer nationaal door de vak bonden georganiseerd. De gemeentefondsen zijn opgezet om de gemeentelijke verzekering te be vorderen. Dit verschil in organisatievorm moet wel aanleiding geven tot moeilijkheden, o. a. ten opzichte van de controle op de werkloosheidskas. De vakbonden zullen zich aan die controle moe- ten onderwerpen, want het is de plicht van hef fondsbestuur die controle uit te oefenen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid is than! tentoongesteld een bijzonder merkwaardig pro*, duct van Nederlandsche naaldwerkkunst, door- stopwerk op open gaas, een stuk vau grooA^I omvang, dat een historische beteekenis heeft, n werd in 1839 vervaardigd en opgedragen a< Zijne Koninklijke Hoogheid den Kroonprins Nederlanden. ,.ij Het stuk zal slechts korten tijd tentoongeste blijven. 7.1j zijn verkrijgbaar a f 1.75 per dooa en f9 per ze3 doo- zen bij het Hoofd-depdt der Pink-Pillen, Dacostakade 15hul«, Amsterdam. Voor Haarlem en omstreken bij de firraa'a J.J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Lieee. En verder bij verschillende Apothe kers es Drogisten. Ingeschreven -weicl dooi- Ij. Castcilijii, 'sïlnpre, fifcnicicikL. i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2