NIEUWS UIT DEN OMREI. «s UIT mi e. d. UIT DE ZAANSTREEK. BINNENLAND. STADSNIEUWS. haaki.emmerliede cjl stratwg. de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., 5te" benoemd bij de Deli-Spoorwegmaatschappij voor bet geven van auibachtsonderwijs voor den tijd van één jaar. Door de H. IJ. S. M. is aan den heer van Well een jaar verlof toegestaan. De Waeehter, oud-directeur van het libe raal dagblad „La Ghronique" voor a. tot 4 jaren. Ithier en Desmaret tot 3 jaren. Dethier en Van Hentenrijek tot 3 jaren, bovendien zijn zij tot verschillende boeten en de onkosten veroordeeld. Wilmart voor de heift en zoo in verhouding. De obligatiehouders van Gent—Terneuzen zullen tevreden zijn. Door de veroordeeling van Wilmart is nu tevens, alhoewel niet- rechtstreeks, uitgemaakt dat enkel hunne regelmatig uitgegeven obligatiën waarde hebben. Voor verschillende banken vervliegt hier de hoop nog iets van hun geld terug tc zien. Het O. M. zag den eisch, tot onmiddellijke 'aanhouding der beklaagden verworpen. Door 'al de veroordeelden is reeds hooger beroep aangeteekend. Het aanwezig publiek hoor de de vcroordeeling met genoegen, temeer nu de rechtbank Wilmart en Rasquin voor twee feiten veroordeelde en zelf niet eens de uitgifte der obligaties en de valschhcid in de balansen tot ecne zaak of veroordeeling had willen maken. Voor verschillende banken is het ook een les, want op dat gebied is er hier nog wel een en ander schoon te maken. Wat te zeg gen van een groot bankiershuis, naamlooze vennootschap, waar een bediende in enkele jaren kolossale bedragen heeft kunnen ver duisteren, bedragen die dagelijks, bij het on derzoek, vermeerderen en nu reeds meer dan een millioen franken bedragen? Men handelt er te Antwerpen wel zeer geheim zinnig mede en de pers mag of durft niet spreken doch het feit is er niet meer of minder om. HOFBERICHTEN. Zoo de politieke toestand het toelaat, zal de Koninklijke Familie zich a.s. Zaterdag naar Soestdijk begeven ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins is bij zijn jongste bezoek aan het hof van Noorwegen benoemd tot groot kruis der S. Olaf orde. PRESTOENT POINCARé EN H. M. KONIN GIN WILHELMINA. Reuter seint nit Parijs, dat president Poin- caré bij het paseeeren van de Nederlandsclie kust een telegram zond aan H. M. Koningin Wilhelmina. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Apeldoorn, J. Bakker, thans hoofd- irspeetenr aldaar. Bij K. B. is benoemd tot off. in de orde van Oranje-Naseau, Pangeran Ngabehi van Scerakarta, majoor hij den gen. staf en adj. i.b.<L v. .d. G.-G. van Ned.-Indië. Bij K. B. is H. F. van Rosmalen, com missaris van politie t& Groningen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Door Z. H. den Paus i9 benoemd tot ridder in de orde van den H.. Qregorius den Groote de heer J. v. Thiel-Roelofs, te Helmond. Aan mevrouw W. Prinzen, te Helmond, is door Z. H. den Paus het eerekruis „Pro Eccle sia et Pontifice" verleend. NEDERLAND EN DE OORLOG. Men meldt: De Raad van State is gisteren in spoedver gadering bijeengekomen ter overweging van het gisteren bij het college ingediende wets ontwerp betreffende de militie en de landweer. Het plan is om het voorstel zoo spoedig moge lijk ter indiening aan de Staten-Generaal ge reed te maken, waarvan bet gevolg zal zijn een eventueel spoedig bijeenkomen van de Kamer. Gisteren is weer buitengewone ministerraad gehouden. Nader wordt gemeld: De bijeenroeping van de Staten-Generaai be hoeft nog niet onmiddellijk te volgen op de spoedig te verwachten indiening eener voor dracht van wet om het langer in dienst hou den van de militie of landweer onder de tegen woordige buitengewone omstandigheden te be palen. Immers, bij de Militiewet 1912 is aan de Koningin de bevoegdheid verleend den over gang naar de landweer of bet ontslag der mi liciens te doen schorsen totdat omtrent bedoel de voordracht van wet beslist is. Behoudens enkele verloven aan Nederland- Bche gezanten in Zuid-Europa zijn alle hoofden van Hr. Ms. missiën in het buitenland op hun post. Onze gezant in Servië, tevens voor Roe menië, jhr. Van Vredenburch, bevindt zich te Boekarest, zijn hoofdstandplaats. DE KRITIEKE FINANCIEELE TOESTAND Bij het nemen van het besluit tot sluiting van de Amsterdamsche Effectenbeurs door het bestuur der Vereeniging van den Effectenhan del waren, tegenwoordig de waar nemende president van de Ned. Bank, de president van de Ned. Handelsmaatschappij en de voorzitter van de Kamer van Koophan del. Het besluit is gegrond op de buitengewone omstandigheden, waarin de Europeesche ver wikkelingen de fondsenhouders hebben ge bracht. Een crisis als er nu is herinneren de oudste lieden zich niet, tenzij misschien die van vóór den Pruisisch-Oostenrijkschen oorlog, in welken tijd echter het fondsenbezit op verre na niet den omvang had van nn, zegt de Tijd. Werden de Beurzen niet gesloten dan zou den er allerwaarschijnlijkst nog grooter dalin gen in de fondsen plaats hebben en de notee ring, die de werkelijke oogenblikkelijke waarde weergeeft, zou op geheel ongezonde basis be rusten. Het voordeel is, dat nu betalingen zon der hinder kunnen worden uitgesteld. Reeds waren heden verschillende effecten firma's daardoor in moeilijkheden. Niet onmogelijk is het sluiten der Beurzen een bewijs, dat de autoriteiten wel verwachten dat er binnen enkele dagen een opluchting zal komen: hëtzii dan dat de groote slag in Euro pa valt of dat bij alsnog wordt afgewend. Dui delijk is, dat het zwaartepunt der wereld thans ligt te St. Petersburg. NEDERLAND EN DE OORLOG. Volgens een Reuter-bericht uit Batavia is kennis gegeven, dat het aan schepelingen der marine, wier detacheerings-termijn in Indië verstreken is, met het oog op den politieken toestand niet is toegestaan naar Nederland terug te keeren. MAATREGELEN TER HANDHAVING VAN NEDERLANDS ONZIJDIGHEID. De Staatscourant van gisteravond (no. 176) bevat een kennisgeving van de ministeriën van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, waarin zij ter kennis brengen van ieder wien zulke aangaat, dat de Nederlandsche Regeering in den tnssehen de met Nederl a/d bevriende mogendheden Oostenrijk-Hongarije en Servië uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid een aantal bepalingen zijn vast gesteld, die vervolgens worden afgerond. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN UIT ALBANIë TERUG. Het Agentschap Siefani meldt, naar Reu ter bericht uit Durazzo, dat de Nederlandsche officieren zich gisteren voormiddag naar den vorst begaven om dezen de onmogelijkheid om huu mandaat te vervullen, uiteen te zetten. De vorst behield zidb zijn beraadslaging voor. Tc Rome liepen, naar Reuter verder mede deel), geruchten, dat de officieren aan de In ternationale controle-commissie hun verzoek om ontslag indienden. DE CRISIS IN DEN GELDHANDEL. Geruststellende berichten. De groote Amsterdamsche geldgevers heb ben besloten, alles in het werk te stellen, om een ernstige paniek te voorkomen. De Tel. meent te weten, dat, hoofdzake lijk op initiatief van den energieken presi dent der Nederlandsche Handel Maatschap- pj, den heer C. J. K. van Aalst, reeds giste ren, op den eersten dag der gedwongen beurssluiting, resultaten zijn bereikt, die er toe zullen leiden, dat de onrust, ten opzichte der Amsterdamsche geldmarkt althans, to taal verdwijnen kan. In een bijeenkomst, gistermiddag tegen half twee in de groote vergaderzaal der Ne derlandsche Handel Maatschappij gehouden, werd, onder voorzitterschap van den heer Van Aalst, de financieele crisis, in verband met de buitenlandsche gebeurtenissen be sproken. Alle groote Amsterdamsche ban kierskantoren waren daarbij door één of meerdere directeuren'vertegenwoordigd, ter wijl eveneens het dagelijksclx bestuur van de „Vereeniging voor den Effectenhandel" aanwezig was. De besprekingen waren van dien aard, dat men vrij spoedig tot overeen stemming kwam en besloten werd, over te gaan tot het verrichten van een daad, die opluchting zou brengen. Alvorens een definitief besluit werd geno men, begaf de heer Van Aalst zich tegen 4 uur inct een drietal andere Jieoren naar de Nederlandsche Bank, met welker directie eveneens in overleg werd getreden. Om u uur waren allen, die bij de eerste besprekingen aanwezig waren geweest," we derom in de vergaderzaal der Nederlandsche HandebMpij. tegenwoordig. Allereerst werd mededeeiiug gedaan van de gevoerde be sprekingen met de directie der Nederland sche Bank, waarna het volgende besloten werd a. het surplus te verhoogen tot 20 pCt. b. een syndicaat te vormen door de aan wezige groote financiers met een voorioopig kapitaal van 25 millioen gulden, welk be drag ter beschikking zal worden gesteld van do „Vereeniging voor den Effectenhandel", die aldus haar leden in deze crisis zal kun nen bijstaan, ten opzichte der prolongatie betalingen. De rente-berekening zal 1 pCt. hooger zijn dan het geLdend tarief van de Nederlandsche Bank. Meegedeeld werd voorts, dat het bestuur van de „Vereeniging voor den Effectenhan del" per circulaire haar leden mededeeling zal doen van het tot standkomen van dit syndicaat. Met voldoening kan inderdaad geconsta teerd worden, dat door dit belangrijke be sluit onzer groote Amsterdamsche geldge vers een crisi3 in den fondsenhandel groo- tendeels bezworen zal worden, zoodat de ernstige onrust, die gisteren nog in Amster damsche financieele kringen bestond, voor een belangrijk deel verdwenen zal zijn. Naar de Tel. verneemt bestond bij het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel het voornemen, heden, de Amster damsche effectenbeurs weder open te stellen CHINEEZEN OPROER IN WEST-BORNEO De Bataviasehe correspondent van het Hbld. meldt: „Er :s een oproer onder de Ghineezen in het landschap Mampawa uitgebroken. De civielgezaghebber en pradjoerits zijn door oproerigen ingesloten, zijn woning afgebrand; vrouw en kinderen zijn in veiligheid. Te Pontianak werd de opiumverkoopplaais uitgeplunderd en verbrand. Talrijke oproerlingen rukken over land op naar Pontianak. De ingezetenen verkeeren in groote ongerustheid." Uit den Haag wordt bericht: „Bij een treffen in kampong Penongkat werden licht gewond de 2e luitenant der in fanterie B. J. Lapotz en twee Amboinee^che fuseliers en niet levensgevaarlijk een Euro- peesch sergeant en een inlandsoh fuselier." Een Reuter-beridht uit Batavia meldt, dat de oproerlingen dorpen en de hnizen van ambtenaren verbrandden, een Chineeseh hoofd vermoordden en een Nederlandseh dis- tricts-bestunrder insloten, wiens positie ha chelijk is. De hoofd troep der opstandelingen rukte daarna op naar de hoofdstad Pontia nak, in de nabijheid waarvan de oproerlingen op de Nederlandsche troepen stieten en met verlies van vele dooden werden verslagen. Goed afjgeibopen. Bij het ontladen van zijn geweer had een der infanteristen, ge- stationneerd hij het Inundatiekanaal bij Tiel, het ongeluk, dat zijn mouw achter den gren del bleef haken, tengevolge waarvan het schot afging. De kogel doorboorde een pla fond, waarvan de afvallende kalk het oog van den schutter eënigszins beleedigde. j Een moordenaar aangehouden. Bij aan komst van het schip „Froya" in de Maas haven te Rotterdam, is aangehouden de schepeling Z. B. een Duitscher, wiens aan houding en uitlevering door de Duitsche re geering wa3 gevraagd, als zijnde hij ver dacht van moord op zijn 4-jarig zoontje te Bremerhaven gepleegd. Ernstige mishandeling. Sinds eenigen tijd had A. van Arnhem, te Kerk-Avezaath', tegen den zin harer familie, verkéering met de dochter van zekeren J., aldaar. Dinsdag morgen trof de zoon des huizes zijn zuster in gezelschap van v. A. aan, waarop hij een bijl greep en dezen daarmee een levensge vaarlijken slag op het hoofd toebracht. De Koloniale Reserve in den Balkan 1 Men schrijft aan de Tel. „De Koloniale Re serve in den Balkan!" Dat klinkt vreemd, tóch is het heel een voudig. Het detachement militairen der Kol. Reserve uit Nijmegen, dat te Gennep is gedetacheerd, ter bewaking van de spoor brug over de Maas, werd ingekwartierd in de buurt,- die het kortst bij bedoelde brug is gelegen, n.l. het Voorhoevepark, dat ech ter in den volksmond algemeen bekend is als „de Balkan". Verdronken. Aan de Achterhaven te Delfshaven is een 2i/9-jarig knaapje, dat naar buiten twas igeloopen om te zien of zijn vader nog niet thuis kwam, in het water geloopen en verdronken. Overreden. Gisterenmorgen werd de 5- jarige F. L. Postema, te Groningen door een vuilniswagen overreden. Het ventje overleed kort daarna. Overreden. Te Willemsdorp is een man, die onmiddellijk voor het passeeren van een trein de sporen nog wilde oversteken, over reden en gedood. Brand. Vermoedelijk door het warmloo- pen eener spinmachine, ontstond gisteren brand op de bovenzaal der spinnerij der firma Blijdenstein aan den Losserscheweg te Enschede. De brandweer behoefde niet han delend op te treden; de schade is vrij aan zienlijk. Bekeurd. Door den gemeenteveldwach ter L. v. d. Vlo-et, alhier, is proces-verbaal np'gemaakt tegen een zekeren K. uit Assen delft wegen het vervoeren van ongekeurd vleesch door de gemeente. SANTPOORT. Laagste inschrijver. Gisteren werd te Alkmaar aanbesteed de bouw van een Post- en Telegraaf kantoor met Directeurswoning. Minste inschrijver was de heer P. Rings Jr., alhier, voor f 70,460. VELSEN. R- K. Vacantie kinderfeest. Men schrijft aan de Msb. Dinsdag 28 Juli was het de dag van. het R. K. Vacantie-kind erf eest. Te half 7 uur groe peerden zich ruim 2100 kinderen der R. K. scholen in Amsterdam op den N. Z. Voorburg wal en marcheerden onder de vroolijke tonen van drie muziekkorpsen naar het Oentraalsta- tion. 1500 Kinderen gingen naar "Velaen en He- verwijk, de ovetigè nulVTOTversum. De eersten speelden in de bosschen behoorende by het landgoed Rooswijk, welwillend beschikbaar ge steld door den bezitter. De kinderen waren bij aankomst te Amster dam 's avonds uiterst voldaan. De blijde lach op het gelaat en de schittering in de oogen zeiden meer, dan de mond kon uiten. IJMUIDEN. Staking op de „Gelria".'Een vierentwintig tal tremraers van het mailstoomsdbip „Gel ria" der Kon. Holl. Lloyd, dat in de sluis klaar lag om zee te kiezen, hebben gisteren den arbeid gestaakt, waardoor het sdbap ge noodzaakt werd huiten de sluis vast te ma ken. De stakers waren door een buitenboords deur met pak en zak op den sluismuur ge sprongen. De stagnatie die dit oponthoud veioorzaakte, bleek al dadelijk, doordat -een andere mailstoomer der Maatschappij Neder land verplicht was van 's namiddags half vier tot des avonds half acht buitengaats te blij* ven; wat voor zulk een schip een niet gering schadepostje is. Oorzaak der staking is, dat er dén of twee man ontbrak aan bet trem- merpersoneel. Zij wilden wel naar zee gaan, mits hun gezamenlijke gage werd verhoogd met die van de drie man, welke zonden ontbreken. De kapitein weigerde die voorw-aarde aan te nemen. De „Gelria" is te twaalf uur met onvolle dige bemanning vertrokken. Zeventien der werkwillige tremmers zijn per sleepboot aan boord gebracht. De stakers, acht in getal, zijn aan wal gebleven. Men zal trachten te Dover het ontbrekende volk te krijgen: Examen M. U. L. O. Te Utrecht zijn voor het examen M. U. L. O. geslaagd onze plaatsge- nooten W. v. d. Mast, H. G. Noordberg en°A. de Rigter. „De Zeeland". Bij het s,waaien in 'dé buitenhaven is de kruiser „Zeeland" door den sterken wind in la-ger wal geraakt en aan den grond geloopen. Gisterenmorgen ze- veu uur bij hoogwater is het schip met be hulp van do sleepboot „Cyclop" vlotgekomen en naar zee vertrokken. Spionnagevrees. Eenige personen, waaronder een dame, waren gisterenmiddag bij de Sema phore en op de kleine pier voor de Hollandia Filmfabriek bezig een opname te doen, waarbij gebruik zou worden gemaakt van het uitgaan van de „Gelria". Een der heeren was gekleed als Duitsch militair van een bereden wapen. Waarschijnlijk heeft men op het pantserfort de vreemdelingen bemerkt, en de politie met de zaak, die verdacht leek, in kennis gesteld. Met het oog op den militairen toestand hier werd het geval met de meeste ernst onderzocht, het bleek evenwel een doodonschuldig zaakje te zijn, doch verdere opnamen werden door de oolitie verboden. Verbetering IN oor dzeelranaal. De gemeente raad van Amsterdam heeft besloten, B. en W. te machtigen aan den minister van Wa terstaat mede te doelen, dat de toezegging van 28 Januari jl. inzake de bijdrage in de kosten van de verbetering van den toegang tof Nederland door het Noordzeekanaal ook wordt gestand gedaan, nu het aandeel van de gemeente 1,500,000 ibooger wordt geraamd dan aanvankelijk bedoeld was BEVERWIJK. Gezondheidscommissie. Tot lid der gezond heidscommissie alhier is benoemd de heer IJ. Schoonhoff, arts te Castricum, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Warning. Wï.TK AAN ZEE. 'Aanrijdingen. Dinsdagavond werd de heer J. J. op zijn motorfiets door een rijtuig aangereden buitenplaats Rooswijk. De koetsier hield blijkbaar zijn „stuur" niet. De motorfiets kwam er het bes te af. Alleen de lantaarn was stuk, doch de berijder bezeerde zich leelijk aan zijn ains iSden lmkerarm" De heer J- J- l0°Pt nu Gisteren werd een groot straatorgel, welks muziek vooral de jeugd zoo imponeert, op den hoek van Zwaansweg en Rijk Aartsweg door een rijtuig aangereden. Het instrument werd be schadigd, zoodat muziek maken vooreerst niet ging. Druk gingen belanghebbenden aan den gang om het kwaad zooveel mogelijk te herstel len. HEEMSKERK. Raadsvergadering. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd Voor kennisgeving werden aangenomen: ..ten pi oces-verbaal van gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat boeken en kas in orde waren bevonden. Een schrijven van Ged. Staten, meldende de goedkeuring der pensioensverordening voor ge meente-ambtenaren. «nno f°e£keu™g van eene geldleening ad f 6000 tot bestrating van wegen. Een schrijven was ingekomen van B. de Roo- de, alhier, verzoekende om 's Raads steun ter terugbekoming van het agentschap bij de tram maatschappij, hetwelk hij 17 jaren heeft waar genomen en dat hij nu in eens heeft moeten afstaan. Des te meer reden heeft hij daartoe, wijl adiessanten ter verkrijging van een halte aan den Strengweg, niet de bedoeling hebben gehad tevens aldaar een agentschap te hebben Kaad 1S van het gevoelen, dat het niet billijk is, maar tevens ook niet noodig, dat het agentschap van Noordorp naar de Streng is ver plaatst. Deze zaak zal echter nader worden af gehandeld. Op voorste] van de heeren de Ruijter en Bergfeld werd goedgekeurd de rekening en ver antwoording van liet Algemeen Armbestuur, dienst 1913, m ontvangst bedragende 3636 29te «ld., in uitgaaf 3513.67% gld„ alzoo met eén batig saldo van f 122.62. Goedgekeurd werd het verlof aan den ge meentegeneesheer van 27 Juli tot 10 Augustus aanstaande. i •^anSeb°den werd de gemeenterekening, dienst 1913, in ontvangst bedragende f 50960.78te in uitgaaf 49015.67%, alzoo met een batig saldo van f 1945.11. Hierna werd zij ter onder zoek m handen gesteld van de heeren de Wildt en Bergfeld. Ter uitbreiding van het Gem. Electrisch Be- dnjf te Noordorp werd besloten de leening van f 25000.— te verhoogen met 2500.—. In verband daarmede werd vastgesteid eene suppletoire begrooting in ontvangst en uitgaaf bedragende f 10325.50, waaronder is begrepen het restant van f 25000 en f OOOO YOOl be- Vooi het herzien der Bouwverordening werd eene commissie benoemd, bestaande uit de hee ren: de Voorzitter, B. Nijman en J. Henneman. Hierna rondvraag, waarbij de heer Bergfeld de aandacht vestigde op de vele woonwagens en het aanbrengen van borden op sommige hoeken van wegen ter waarschuwing om langzaam te rijden. Hierna sluiting der vergadering ter be- hanedling van eenige belasting-reclames. EAMÏYOORT. Aangekomen vreemdelingen. G. von Wirkner Gelsenldrchen, Hotel d'Orange, 1 p.; mej. e' Zemert, id., id., 1 p.; C. A. Kremer, Dortmund, id., 1 p.mevr. Kerreman, Amsterdam, id., 1 p. H. Heeren, Bloemendaal, id., 6 p.; fam. Lude- rus-Vettewinkel, Haarlem, Hotel Driehuizen 3 p.; M. G. P. Bos, Zijldijk, id,, 1 p.; mevr. nderland, idem, 1 p.; fam. Berg, Isalohn, id., 1 p.; fam. v. d. Velde, Leeuwarden, id., 4 pers.; W. J. Eldering, Groningen, id., 2 pers.; H. Lenssen, Rheydt, idem, 1 pers.; G. Koopman, idem, idem, 1 pers.A. J. van Hangen, Utrecht, idem, 1 pers.; fam. van de Wetering, Gronin gen, idem, 3 pers.; J. Gosen, Amsterdam, Ka- naalweg 57, 5 pers.; mevr. van Omrne, Ede, Tramstraat 5, 4 pers.mevr. H. van Dijk, Am sterdam, Heerenstraat 3, 3 pers.; fam. Steenkes, Amsterdam, Koningstraat 17, 6 pers.; F. Staats Amsterdam, Koningstraat 38, 8 pers.; F. Wigt' Amersfoort, Kleine Krocht 2, 1 pers.; F. A. Blomsma, Groningen, idem, 5 pers.; M. Stigter, Amsterdam, Bennoheim, 10 pers.; J. Veltkamp, idem, idem, 5 pers.; C. Dent, idem, idem, 4 pers. J. de Ring, idem, idem, 5 pers.; P. Hooft, idem, idem, 7 pers.; C. v. d. Poel, idem, idem, 6 pers.; A. Bakker, idem, idem, 4 pers.; fam. de Hartogh, Amsterdam, Brugstraat 6, 7 pers.; A. Klijnzorge, Amsterdam, Poststraat 6, 3 pers.; J. G. Klijnzorge, Amsterdam, idem, 4 pers.; R. Haighton, Bussum, Villa Louise, 4 pers.; S. Kool, Amsterdam, Noorderstraat 2, 6 pers. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau zijn op werkdagen tusschen 10 en 12 uur v.m. inlichtingen te bekomen omtrent de volgende ge vonden voorwerpeneen bruine portemonnaie met eenig geld; een zilveren dameshorloge; een gouden oorbel met diamanten bezet. Aankoop duinterrein. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft goedgekeurd het voor stel van B. en W. dier gemeente tot aankoop van dumterrein onder deze gemeente, in het belang der waterleiding, en wel een stuk van 1330 A. voor 1,000,000 en een stuk van 20 H A. voor 5000 per H.A. HÏLLEGOM. Geslaagd. Te Breda is voor het examen hoofd- acte geslaagd de heer A. F. M. Metz, alhier. Schieten. Alhier worden pogingen in 't werk gesteld om een burger-schietvereeniging op te richten. Speld ingeslikt. Het 8-jarig zoontje van den kapper de Mooij alhier had het ongeluk een speld in te slikken. De dokter kon hem niet verwijderen, zoodat 't ventje naar 't Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd. VOORHOUT. Voor den gewapenden dienst. De alhier ge houden collecte voor den gewapenden diest heeft opgebracht een bedrag van f 12.28 M A AvfLEMMER MSBS. De Spoorweg in de Haarlemmermeer. Staats courant no. 176 bevat de wet tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van een zijtak NieuwveenTer Aar (Papenveer) van de in de wet van 8 De cember 1906 (Staatsblad no. 320) bedoelde spoorwegiijnen in de Haarlemmermeer en om geving. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Getrouwd: 29 Juli. J. Haan en M. Jonker. L. Ploeger en B. van Broek huizen. Geboren27 Juli. Dirk Johan, z. van H. Eecen en A. M. A. Stöve. Overleden: 28 Juli. Hendricus Leonardus Ja cobus van Koolwijk, 2 jaar. 29 Lucia Alida Imping, J4 jaar. HEEMSKERK. Geboren: d. van D. van Egmond—Beentjes. d. van Th. Beentjes— Heyne. d. van S. ZonneveldVondel. z. van P. Beentjes—Zonneveld. d. vail J. van Duvenvoorde—Kleef. z. van Jb. van Duivenvoorde—Numan. d. van B. van der KolkHommes. Oudèrtrouwd: C. Bleyendnal on A. C. van der Hoorn. VOORHOUT. Geboren: D. van P. A. van Werkhoven-Ruigrok. D. van H. G. l ange veld-Zandbergen. D. van A. van Kampen- Kipping. OverledenH. Dekker, oud 75 jaar. M. Th. van der Hulst, 10 weken. Voor het Bomlsgehoiuv. Z. D. II. den Bis- sclioj) van Haarlem hooft aan de voorzitter van het steuncomité „Nieuw Bondsgebouw" den lieer M. Bakker, een gift van f 50 doen toekomen voor 'den wederopbouw van het Bondsg-ebouw. De negen-uur- sluiting. Op Za terdag I Augustus a-.s., zal de verordering op de wettelijke winkelsluiting te negen uur, hier ter plaatse, in werking treden. Door B. en W. is bepaald dat op de Za terdagavonden de inrichtingen tot 11 uur ge opend mogen zijn. ZAANDAM. Metselaarsstaking opgeheven. De staking van do metselaars en opperlieden van den aan nemer P. Kuit van Purmerend, is opgeheven. Morgen gaan de stakers weer aan 't werk. Besmettelijke ziekte. Volgens opgaaf in de Staatscourant kwam in de week van 21 tot en met 28 Juli alhier één géval van Roodvonk voor. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor het examen' hoofdakte de heer G. Kaptiju. alhier. De heer K. vati Well, vuurwerker aan 33ste TAAL- EN LETTERKUNDIG CON GRES TE HAARLEM. 2629 Augnstus. In de algemeene vergadering van het 33e Taal- en Letterkundig Congres zullen spreken i Dr. A. Beets, te Leiden, over: „Het Groot Woorden boek der Nederl. Taal. Ds. A. O. Schuller tot Peursum, te Amster dam, over: Nicolaas Beets. Herfman Robbers, te Schoorl, over: Hilde- brand. Dr. A. H. de Hartog, te Haarlem, over: „De ziel van 1880, de geest van 1780". O. van Sou, te Dordrecht, over: „2 jaren ar beid in dienst van den Nedevlandschen stam." Mej. Cornelie van Zanten, te Berlijn, over: „Welke voordeelen heeft de Nederlandsche' Taal voor den zang?" Mej. Rosa de Guchtenaere te Ledeberg bij Gent, over: „de opvoeding van het Vlaamsche meisje." R. M. Noto diningrat, te 's-Gravenhage, over: „Het Nederlandseh als besckavingsfa"" tor voor den Inlander." In de afdeelingsvergaderingen zullen het woord voeren F. M. Knobel, te 's-Gravenhage over: „De Nederlandsche taal in Zuid-Afrika." Prof. dr. H. D. J. Bodenstein, te Amsterdam, over: „De beteekenis van het Afrikaansch in den strijd om ons volksbestaan in Zuid-Afrika- Frans van Laar, te Antwerpen, over: „Het onderwijs in de tweede taal." Dr. O. te Lintum, te Scheveningen, over! Vlaanderen, voorheen en thans." Prof. dr. G. A. T. Molengraaff, te Delft, over„Volksopvoeding." Dr. H. C. Muller, te Utrecht, over: „De ver spreiding der Nederlandsche taal en letteren buitenslands één der gewichtigste stambelan- gen." Mr. W. J. L. van Es, te Gouda, over: „Be» Nederlandseh in het Vlaamsch gedeelte va» Noord-Frankrijk." Ds. R. J. van der Meulen, te Amsterdam, over: „Nederlandsche godsdienstoefeningen 5fl het buitenland." j Leo Meert, te St.-Nicolaas, over: „Ee» woord als inleiding tot het eerste Algem- Nederl Handels- en Nijverheidscongres ifl 1916, uitgaande van het Vlaamsch Handel*1 verbond." Mr. Nico Gunzburg, te Antwerpen, over' „Behoort de taal aan den persoon of aan deö grond; rechtspraak van één en tweetalige laI1 den." J. F. M. Sterck, te Haarlem, over: „Nie we mededeelingon over Roemer Visscher- W. Zonderland, te Harlingen, over: plaats, die de muziek in het geestelijk leveö neemt en in moet nemen." ijV Dr. J. B. Schepers, te Haarlem, over: tfet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2