TWEEDE BLAD Oorlog in het Oosten» k Huidigs Ni HtiH. BUITENLAND. Brieven uit België, r 1 1 De eerste gevechten worden geleverd. De algemeene politieke toestand nog on* veranderd. Rusland mobiliseert. D0ÜPER0A6 Sa JÜLI §@14 Donderdag 30 Juli. de eerste gevechten. FEÜILLET ON. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT WEENEN, 29 Juli. De Serviërs hebben hedennacht om halt twee de brug tussclien Semlin en Belgrado in de lucht laten sprin gen. De brug werd tot op den derden pijler vernield. De Oostenrijk-IIongaarsche infan terie en artillerie beschoot in voreeniging met de Donau-monitoren de Servische posi ties aan gene zijde van de brug. De Serviërs trokken na een kort gevecht terug. De ver liezen aan O os t e n r i j k - f To n gaar sch e zijde zijn zeer onbeduidend. Een kleine pioniersafdeeling slaagde er, in samenwerking met de douanen, in twee Ser vische schepen met munitie en mijnen buit te maken. De pioniers en douanen overmanden na een kort, maar heftig gevecht de numeriek sterkere bemanning en vermeesterden het. schip alsmede de gevaarlijke lading. Het schijj werd door twee Oostenrij k-Hongaar- sche Donau-sclxepen weggesleept. SEMLIN, 29 Juli. Vanuit de vesting' Bel grado is een Oostenrijkscli stoomschip met machinegeweren beschoten. Niemand ge wond. De begeleidende Oostenrijksche mo nitoren beantwoordden het vuren. De „Voss. Ztg." meldt dat twee Donau- monitoren hedenmorgen om half vier de cita del van Belgrado hebben aangevallen. De kazerne en de electriciteitswerken werden in brand gestoken. De aanval werd Üoor een Oostenrijksche batterij houwitsers ondersteund. Om half vijf werd het vuren door de Oos tenrijksche schepen gestaakt. WEENEN, 29 Juli. Door de geweldige Oostenrijksche censuur zijn de berichten van het oorlogsterrëin zeer schaarsch. Aan de Bosnisch-Servische grens zijn de gevechten begonnen. De Montenegrijnen wierpen op eeuigc plaatsen verschansingen op. KEIZER FRANS JOSEPH. WEENEN, 29 Juli. Keizer Frans Joseph begeeft zich van Ischl naar Boedapest ten einde persoonlijk dichter tc zijn bij .liet ter rein van den oorlog. DE HOUDING VAN RUSLAND. LONDEN, 29 Juli. Reuter verneemt, dat gisterenavond een gedeeltelijke mobilisatie van liet Russische leger in het Zuiden cn Zuid-Westen werd gelast. Dit sluit echter geenszins i on breuk der betrekkingen van Oostenrijk-Hongarije en Rusland in zich. Met vertrouwen hoopt men, dat een Europeesche mogendheid er in zal slagen een overeen komst tussclien beide staten te bewerkstel ligen. ST. PETERSBURG, 29 Juli. De „Rjetsj" schrijft: De catastrophe zou onvermijdelijk zijn wanneer Rusland onmiddellijk Oosten- rij k-Hongarije binnenrukte. Blijkbaar beoogt Rusland zulk een snellen stap niet. De be merkingen van Oostenrij k-Bongarije op het antwoord van Servië kunnen een grondslag voor onderhandelingen vormen. Nadat het prestige van Oostenrijk-Hongarije door de oorlogsverklaring is hooggehouden, zijn de Voorwaarden voor bemiddeling gunstiger. PARIJS, 29 Juli. De „Temps" verneemt uit St. Petersburg: Omstreeks half één werd aan de Russische regeering oi'i'ieiëei medegedeeld dat Oostenrijk de territoriale integriteit van Servië zou eerbiedigen en zich zelfs zou ont houden van de bezetting van Belgrado. ST. PETERSBURG, 29 Juli. De admirali teit deelt mede, dat de vuurschepen voor Libau, Luserfort en Sarytcheff van haar standplaat sen verwijderd zijn. Do vuurtorens van Renscher en de lichtba kens van Roengrund en Smultongrund zijn ge doofd. Bij Sebastopel zijn alle lichtbakens en vuur torens, behalve die van Chorson, gedoofd. De toegang tot de haven van Sebastopel is des nachts verboden. - In Russiscli-Polen moet een revolutie hcer- schen. De citadel van Warschau is in de lucht gevlogen. ST. PETERS BURG, 29 Juli. Hedenmiddag te twee uur werd op verzoek van den Bond van Slavische genootschappen een plechtige mis gecelebreerd in de Kazanski-kathedraal, waar bij de zege voor de Slavische wapens werd of- gesmeekt. De Servische gezant en het perso neel der legatie waren daarbij aanwezig en ver der een groot aantal vertegenwoordigers van Slavische vcrcenigingen, militairen en studen ten. Na afloop van de mis liield de prior een toe spraak over den toestand van het oogenblilc en stelde daarop aan den Servischen gezant een ikon ter hand om dezen aan het Servische leger te zenden. De gezant overhandigde den ikon aan de in de kathedraal aanwezige Servische officieren. BERLIJN, 29 Juli. Het Alg. Ilbld. meldt: Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit War schau: Berichten uit Warschau ontkennen weliswaar do geruchten, dat in Russisch Polen een revolutie zou zijn uitgebroken, doch het is zeker, dat gisteren de lieele citadel in War schau in de lucht gevlogen is. Officieuse Rus sische berichten schrijven de explosie aan het I inslaan van den bliksem toe. Het blad „Nova Iteforma" voegt hierbij, dat eerst het militie- magazijn ontplofte. Dc ontploffing was zoo serk, dat alle vensters in een omtrek van 2 K.M. stuksprongen. Talrijke andere ontplof fingen volgden. De omvang van de catastrofe kan nog niet worden vastgesteld. Het is ook niet bekend, of er mensclien bij zijn omgeko men. Uit Korfoe wordt geseind, dat de Oosten- rijkscli-IIongaarsche vloot bijzondere maatre- gelen treft om in geval van een gewapende ondersteuning1 van Servië door Griekenland de Grieksche havensteden to bloklceeren. Er kan echter van een eventueele ondersteuning bijna geen sprake zijn. Het Grieksche verbond met Servië heeft slechts doel tegen Bulgarije en Turkije. ST. PETERSBURG, 29 Juli. De aspiranten van het marine-instituut zijn in tegenwoordig heid van den Czaar tot officier benoemd. Deze richto tot hen een toespraak, die met een dave rend „hoera" werd begroet. Do Ozaar zeide o.a.: „Ik heb u bijeengeroepen met het oog op de ernstige gebeurtenissen, die Rusland wachten. Vergeet in uwen dienst als officier niet hetgeen ik u zeg: „Vertrouwt op God, blijft vertrouwen in den roem en de groot heid van ons machtig vaderland." OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. BERLIJN, 29 Juli. De „Norddeutsche Allgem. Ztg." verklaart, dat de vredelievende telegram, waarin hem verzocht wordt door zijne bemiddeling een regeling van het Oos- Itenrijkisch-Servische conflict te bewerkstelli- egn. Hetzelfde bureau zond een telegram aan graaf Berchtold, waarin hem verzocht wordt het twistgeding aan het hof van arbitrage in den Haag te onderwerpen. LONDEN, 29 Juli. Het kabinet kwam he den in een zitting bijeen, die twee uur duur de, Churchill, sir Grey en Haldane bleven na het vertrek der andere ministers eenigen tijd met Asquith bijeen. Tijdens het bijeenzijn van den ministerraad bracht de Fransche gezant een bezoek aan den minister van buitenlandscho zaken. LONDEN, 29 Juli. Viscount Morley ver klaarde, llxeden in het hoogerhuis sprekend over de oorlogsverklaring van Oostenrijk'. Alle groote mogendheden zijn in actieve on derhandelingen over de beste wijze waarop «ezorgd kan worden dat de oorlog zich niet uitbreidt, buiten het onmiddellijk betrokken gebied. In antwoord op een vraag betreffende de crisis zeide minister-president Asquith in het lagerhuis, dat de toestand hoog ernstig was. Ik kan slechts zeggen, vervolgde de minis ter-president, dat de Uritsohe regeering in haar pogingen om tje trachten het gebied dat in het conflict betrokken is, zooveel mo gelijk te beperken niet verflauwt, ERANKFURT, 29 Juli. De „Erankf. Ztg." i loon van de officiëele Russische mededeeling in publiceert in een extra-editie een telegram van Berlijn een levendigen weerklank heeft gevon- ha ren vertegenwoordiger te Berlijn welk in zeer nauwe relatie staat met de Duitselie re geering, meldende, dat de Russische krijgs toerustingen op groote schaal het vooruitzicht op iocaliseering van het conflict tussehen Oos- tenrye-Hougarye en Servië zeer ongunstig be- invloeden, ja misschien een noodlottige uit werking ten nadeele der localisatie zullen heb ben. Uit het Engelseh. 11.) gaan op hel donkere pad der zoude! Mag ik dan dat kind daar binnen sparen, moet ik dat meisje, dat mijn geheim kent, niet on schadelijk maken, want één zucht van kaar lippen en 't is met mij gedaan. Niet, dat ik •bang ben voor het oordeel der groote we reld. Laat ze mij vervloeken! Maar !bij, Char ley, den afgod van mijn ziel, hij mag het nooit weten! Daarom weg met deze vonde ling, weg er mee, vóórdat Frederik terug keert. En nu overlegde, bedacht en overwoog zij met een akelige kalmte en koelbloedigheid, |wat ze doen moest om zichzelf te redden en «neer voor Mary-Rose te behoeven te vreezen. Mary Rose moest veixl wijnen, spoorloos ^verdwijnen, dat was duidelijk. Maar zij kon baar toch niet dooden, vermoordenhu! ,3ij voelde zich een nniuacht nabij, reeds bij de geduchte eraan, duizelde zij. Neen, alles blaar dat niet. En bovendien; hoe zou ze dat •boeten verheimelijkend Dan „was het toeih ®mar beter het meisje voor gek te verklaren. eraai' ze moest weg van hier, weg, voor Fre- ïmnk terugkwam wat er later met haar Maar was iels van latere zorg. den. De keizerlijke regeering deelt den wensch, dut. de vreedzame betrekkingen mogen gehand haafd blijven. Zij hoopt, dat het Duitsche volk ze door een gematigde en rustige houding zal ondersteunen. DE VREDESBEWEGING. BERN, 29 Juli. Het internationale bureau voor den vrede zond aan keizer Wilhelm een —j-™-I... _.ii waar moest ze met haar lieenl Waar heen? Als een bliksemstraal schoot haar een idee te binnen, dat haar deed glimlachen. 'tWas gevonden: dr. Norlihon! Hij was ook een van haar slachtoffers natuurlijk, dr. Northon! Melusine had later gehoord dat dr. Noi'- tou een particulier zenuwlijdersgesticht dicht bij Manchester had opgericht. Dat was de aangewezen man om liet zaakje op te knap- peneuen en wanneer die zoete droom van vroeger nog niet geheel verdwenen was En Melusine nam de lamp op en ging er- meer naar sir Ralphs vroegere werkkamer. Zij ging aan het schrijfbureau zitten om er een gewiehtigen brief saam te stellen, i Zij legde een velletje papier voor zich neer eti begon met gelijkmatigen letter te schrij- iveu: „Mijn beste mr. Northon!" Toen dacht .ze een oogeublik na en wilde juist verder Ischrijven, toen haar een gedachte binnen schoot: zij belde om den huisknecht, den eeiri- gen des huizes, een in sir Ralphs dienst ver grijsden en vertrouwden man. J Na eenigen tijd verscheen hij in do deur .en vroeg eerbiedig naar mevrouw's verlan- gen. j Luister, Oliestex-, sprak ze op den ouden bediende toetredend, ik ben geheel buiten me zeiven en weet niet wat te beginnen. Denk e.ens aan: miss Mary-Rose is krankzinnig geworden. Ach, Almachtige God! riep Chester ver schrokken uit, die goede, lieve engel krank zinnig. En ze was straks toch neg heel nor maal! Ja, ik vraag me ook al af. liee dat nu mogelijk kan zijn. Die groote schrik, en de DE DUITSQHE VLOOT. BERLIJN, 29 Juli. De Duitsche vloot keer de naar de thuishavens terug1. De Noordzee vloot liep gisterenavond Wil- helmshafen en de Oostzeevloot hedenmorgen vroeg Kiel binnen. DE ENGELSCHE VLOOT. MALTA, 29 Juli. De Middellandsche zee- vloot moet morgen bier aankomen. Men maakt krachtige toebereidselen, opdat do vloot onmid dellijk na aankomst kolen en voorraden kan in nemen. PRESIDENT POINCARé. DUINKERKEN, 29 Juli. President Poin- caré kwam te 9.30 hier aan, en vertrok onmid dellijk naar Parijs waar hij te 1.15 arriveerde. Een radiogram van de „France" meldde van eergisteren Een Duitsche torpedoboot, waarvan de naam onbekend was, waarschijnlijk" de „Magreburg," passeerde de „France" ter hoogte van de golf van Kiek op een afstand van een mijl, salueer de met 21 schoten; de „Jean Bart" beant woordde het saluut. President Poincaré seinde aan de Koningin van Denemarken en Noorwegen, zijn leedwe zen betuigende, dat by verplicht was het voor genomen bezoek op te geven, en voegde er den wensch by, dat bij spoedig dit bezoek zal kun nen brengen. DE GEESTDRIFT IN WEENEN EN lUHODAPKST. De oorlogsverklaring heeft in Weenen en Boedapest een ongekende geestdrift verwekt. .Voor het ministerie van oorlog te Weenen, verzamelde zich een menigte van duizenden personen. Des avonds werden door jongelings- vereenigingen optochten georganiseerd. Met vaandels en lampions trok men onder de tonen dei' muziek, cn onder het zingen van patrioti- sche liederen, door de straten. Gok te Boedapest had het enthousiasme zijn toppunt bereikt. Wel 40.000 menschen trokken met Honglaarsche, Duitsche en Ita- liaansche vlaggen de stad dooi', terwijl een militaire kapel vToolijke marschen blies. Men trok naar bet ministerie en eischte, dat minister-president graaf Tisza een toe spraak zou houden. De vice-president van het huis van afgevaardigden, Simontsits hield bij ontstentenis van den minister-president een lede. Na hem kwam staatssecretaris Badasz aan het woord. MILITAIRE MAATREGELEN IN BELGIë. De chef van den generalen staf heeft een rondschrijven gezonden aan de divisie-com mandanten, den gouverneur der Antwerpscho forten en den hevelhebber der gendaxmen, waarin gezegd wordt dat de oproeping der verlofgangers geen mobilisatie beteekent, doch| volledig maken van de vredeseffectieven. De bladen bevatten gom commentaar op het re- geerings besluit. vreeselijke emotieik voel bet; ik zal er ziek van worden. Ach, en toch &eb ik Ibet wel zien aankomen. Heb je ook niet gemerkt, Chester, dat Mary-R°Se sinds den dood van sir Ralph zoo erg veranderd is? De bediende dacht ua. Ja, ja, mylady, u hebt gelijk, sprak hij vervolgens, mij en den anderen beneden is het ook reeds opgevallen, dat Mary-Rose zoo opmerkelijk veranderde. En wat vondt gij dan zoo veranderd? Ze is zeer stil geworden en zag er dik- j wijls wezenloos uit, mylady, antwoordde Chester, ik heb haar een paar maal gadege slagen, natuurlijk met inachtneming van al lies wal haar eeirigszins zou kunnen hinderen. Ik zag herhaaldelijk hoe ze zich de handen j wrong en haar hoofd schudde. Toen ik me verstoutte naar haar gezondheid te iuformee- ren, zeide miss Mary-Rose me, dat 'haar hoofd zoo'n pijn deed. Ge hebt goed gezien, Chester, sprak Me lusine vertrouwelijk. Ik heb hetzelfde ook al reeds waargenomen. Ik vraag straks Mary- (Kose bij me thee te komen drinken, zonder ('enig' vermoeden van den waren toesiaml te j hebben. Stel je mijn schrik voor, Chester, toen plotseling haar waanzin losbrak. Ze vloog op me toe, greep mij met beide handen bij de keel, alsof ze me wilde wurgen ge weet, dat gekken soms bovenmenschelijke kracht bezïttten. Tot groot geluk wist ik baal lot bedaren te brengen en toen begon ze al Ilerlei onzin te razen, van geheimen en allerlei onsamenhangende praat, tot ze half bewustc- [loos weid. Daarna wist ik haar iu mijn kleed kamer te lokken en sloot liaar daarin op. Ik Deze menschen komen in overgroote meer derheid den 21sten naar hier om uit handen van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin of wel uit die van een der Ministers, hunne j belooningen te ontvangen In den namiddag trekken die lieden naar huis en dan begint het feest. Aan het station worden zij door de fanfare met eene opbrui- schende „Brabangonne" ontvangen, elk dorp heeft hier een fanfare-vereeniging toespraken worden gehouden, bloemstukken aangeboden en de held of helden van den dag worden met de muziek aan het hoofd van herberg fot heiberg geleid om maar steeds te drinken of te tracteeren op de „decoratie". Ik was dit jaar des avonds om acht uur nog even te Antwerpen en werke lijk ik heb daar binnen het half uur veertigmaal het nationale lied hooien spelen om gedeco reerden ie verwelkomen. En de gedecoreerden zelf gevoelen zich als „kip" zoo lekker. Een van hen, hoorde ik zeggenmannen, weest even braai als ik en u zult ook eene decoratie bekomen. Zijne braafheid bestond hierin, dat hij als mede-bestuurslid van een ziekenfonds steeds ge zwegen en enkele drijvers had laten regeeren die hem nu als belooning de decoratie bezorgd hebben. Misschien was de manfilosoof. Om over de decoratie-klucht te eindigen, wil ik ook nog zeggen, dat er veie „socialisten" zijn, die gansch huil socialisme op 21 Juli ver geten en evengoed hunne ondexscheidng gaan halen. Die zijn tenminste practisch! Hier hebben zij vast een stuk gelijkheid te pakken, want over enkele jaren zijn al de Belgen gedecoreerd en de gelijkheid van Van der Velde, Anseele, Huys- mans e. t. q., zijn ze niet te verwachten Voor St. Juttemis als de kalveren op het ijs dansen, en voorloopig zijn wij daar nog niet. In Rome geweest en den Paus niet gezien, zegt het spreekwoord. Belg en niet gedecoreerd zijn is veel grooter straf. Onlangs heb ik geschreven over dien beruch- ten Léon Furnémont, groot-redenaar der vrij metselaars, oud-volksvertegenwoordiger voor Na men en voorzitter der socialistische partij. Deze achtbare heer was veroordeeld voor niet te noe men feiten met eene minderjarige. Maandag heeft het Hof van Beroep uitspraak in deze zaak gedaan. De hoofdbeklaagde zijne straf werd gebracht op 11 jaren en van de anderen gewoon beves tigd, alleen werd Furnémont voor den tijd van vijf jaren vervallen verklaard van zijne budger- rechten. Sic transit gloria mundiEn tocli loopt die mijnheer te Parijs nog rond, gerug steund door de vrijmetselaars- en vrijdenkers kopstukken die zijne onmiskenbare talenten nog wel willen gebruiken om het volk te vergiftigen. Zoo is eenmaal de vrijmetselarij. Eene groote emotie is voor de Belgen voorbij Le tour de France of de rondte van Frankrijk per rijwiel. Er waren onder de deelnemers veel Belgen en de overwinnaar van deze nekbrekende beweging is een Belg, Ph. Thijs. Nu gaan de sport- of spot-mannen feest vieren. De overwin naar mag verzekerd zijn van een groot aantal feestmaaltijden, betoogingen, bloemstukken en gloeiende redevoeringen. Helaas, zeg ik, is een gedeelte der menschen, veel te veel uit de werkei'sklasse, verslaafd aan die zoogenaamde sport. Ik heb dat verleden jaar nog te Antwerpen gezien. Toen de bekende poolvaarder Amundsen hier kwam om enkele lezingen te geven, werd hij aan het station verwelkomd door zes heeren, waaronder drie journalisten. Jan Publiek bleet totaal onverschillig, alhoewel, dat moet ik ook zeggen, zijne lezingen goed en druk bezocht waren. Twee dagen later kwam de overwinnaar der rondte van Frankrijk. Duizenden en duizenden waren op het stationsplein; vijf of zes muziek- vereenigingen, een rijtuig vol bloemstukken, eindelooze, holle redevoeringen entotaal geen gezond verstand. Zoo heerscht hier de sport-ziekte Ei- is een conflict ontstaan tussclien den ge leerden Benedictijn Dom Berlière, hoofd-conser- vator van de koninklijke bibliotheek, en den Minister van Schoone Kunsten en Wetenschap pen. Dom Berlière wil baas in huis zijn en heeft daarin geen ongelijk. Zijne benoeming, werd zeventien maanden geleden met sympathie ontvangen, ja zelfs de liberale „Etoile Beige", en dat zegt al veel, zoo niet alles, moest de groote geleerdheid en be voegdheid van dezen priester erkennen. Docli er bestaat hier zoo iets, wat men zou kunnen noemen „de stille kracht". Dat zijn de heeren ambtenaren, die noch gewend zijn te werken, noch gewend zijn zich orders te laten geven. Zij aij 111. Zoo gaat Ibet meestal in deze wereld. W< ,Zl iemand werkelijk krankzinnig, dan zegl Wat moet ik nu doen? Het is toch mijn hei-omgeving, dat ze 't allang gemerkt had jwaut dit en dat hadden zo gezien. Gaat cm j koopman failliet of raakt een ander gèruï- .neerd, dan beweren zijn lieve mcdemenschcn: 'ja, bij heeft het er ook naar gemaakt, dat (Van onzen eigen correspondent.) Brussel, 28 Juli 1914. In de afgeloopen week hebben wij hier den nationalen feestdag gehad. Voor velen is hij een dag van beteekenis in hun eng klein-menschelijk leventje. Geen plaatsje is er, of de menschen vieren er feest. Of zij dan zoo verheugd zijn over de herdenking der Belgische onafhankelijkheid? Och neen! Ik zou hun niet gaarne den kost geven, die niet eens weten waarom 21 Juli als natio nale feestdag is ingesteld. Er zijn geheel andere oorzaken. Al staat de zon nog zoo hoog aan eene gansch onbewolkte lucht, op dien dag regent het altijd, wanthet is decoratiedag. Hemelsche goedheid, dat is wat voor de men schen. Maanden en maanden leven zij op hoop of zij tot de gedecoreerden zullen behooren. Behalve de Leopold-, Kroon- en Leopold II- orde, bezitten wij nog enkele Congoleesche rid derorden en dan nog een aantal onderschei dingsteekenen, bestaande uit: kruisen en medail les. Deze laatsten vormen de vreugde op den decoratiedag. Zij worden verstrekt aan hen die bijvoorbeeld 25 of 30 jaren in een of anderen openbaren dienst werkzaam zijn. Verder aan lieden die minstens 25 dienstjaren bij één pa troon hebben of wel zich verdienstelijk gemaakt hebben op het gebied van handel en nijverheid, landbouw of op dat van den onderlingen bij stand en vooruitziendheid (dit laatste woord is Brusselsch ministerie-Vlaamsch), en ten slotte aan hen die daden van moed en zelfopoffering- verricht hebben. Niet enkel de werkende klasse, doch de gan- sche bevolking beschouwt het ontvangen van zulk een kruis of medaille als een „decoratie". Decoratief zijn die prullen wel, doch of het onderscheidingen zijn durf ik niet bcvesiigend beantwoorden. Het is eenvoudig belachelijk om welke kinderachtige oorzaken men in het bezit eener decoratie kan geraken. Er zijn dit jaar dan ook niet minder dan negen duizend vier honderd stukjes ijdelheid uitgereikt, en dat gaat zoo jaar in, jaar uit. Indien men dan ook des Zondags langs de straten loopt of op plaatsen komt waar veel menschen bijeen zijn, dan breekt men, figuurlijk gesproken, al is het beeld niet schoon, bijna den nek over al de menschen die een lintje in het knoopsgat dragen. De voorschriften zijn wel dat zij die moeten dragen vooi'zien van een goud of zilver kroontje jawel, maar dan ziet men dat het maar een gewoon kruis of medaille is, men is toch gede coreerd en het enkele lintje staat veel voor namer. Het is met die decoratie-ziekte zoo erg, dat al de menschen die mijn huisgezin en mij van onze levensmiddelen en andere dagelijksche be hoeften voorzien, gedecoreerd zijn. Bakker, slager, kruidenier, melkboer, schoen maker, groentenboer, courantenrondbrenger, brie venbesteller, sigarenleveranciei", ja waarachtig onze dienstbode draagt ook een lintje. Zij heeft ons wel verteld die voor moed en zelfopoffering gekregen te hebben. In ons huis is zij nog te kortstondig om van „zelfopoffering" te kunnen spreken en vermoedelijk heeft haar moed een medaille als belooning verdiend. Ik verdenk haar sterk van te zijner tijd een kat of hond uit een emmer water gehaald te hebben. Die moedige decoraties zijn toch belachelijk. Eenige maanden geleden logeerde ik bij eenen vriend die op een dorp in de Vlaanderen woont. Des nachts werden wij wakker geblazen. Een klein fabriekje stond in vollen vuurgloed. Uit nieuwsgierigheid ging ik eens zien. Wijl ik reeds sedert vele jaren daar kom, heb ik op dat dorp nogal wat vrienden. Ik hoorde dan al vlug zeggendie mijnheer van de gazet (nieuws blad) is er ook. Het brandje beteekende niet veel. Ik maakte er een verslagje van en schreef er in: de spuit gasten en bijzonder N. N., hebben zich moedig gedragen. Wat gebeurt er nu? Het dagblad wordt naar het ministerie gezonden met verzoek N.N. eene belooning uit te reiken en de man is nu gedecoreerd voor betoonden moed bij het bewuste brandje. Het is dan ook zoo dat men mij onlangs vertelde van twee boeren die om beurten een paard op hol lieten gaan, dat zij wederkeerig van elkander grepen, waarvoor zij nu beiden, Goddank, gedecoreerd zijn. Heilige ijdelheid! Zoo zou ik ook honderden gevalletjes kunnen vertellen van den onderlingen bijstand, doch men 'zal nu wel voldoende begrijpen hoe men „gedecoreerd" wordt wen en de vr&eselijkste beschuldigingen te- 1 gen ons allen uitbrakend. Nu is ze Ibeel rustig. lige plicht haar aan de zorgen van een ge- I slicht toe te vertrouwen, j Zeer zeker, mylady, antwoordde de oude knecht en jammerend voegde hij er aan toe: j'tis toch ontzettend, dat mooie, lieve kind krankzinnig! Wat zal meneer Frederik zeg- jgen als hij terugkeert? En dat dit juist in izxjxx afwezigheid gebeuren moest! j Melusine bracht haar zakdoek aan de kurk droge oogen. 'tls verschrikkelijk, Chester, maar er moet .hier gehandeld worden. Onze vroegere huis dokter heeft in S. een zenuwlijdersgesticht, j lk ben van plan hem te schrijven en le ver zoeken Mary-Rose op te nemen, want ik ben •(ei' vast van overtuigd, dat hij alléén baar ge nezen kan. En we moeten er direct werk van maken, Chester, want als ze eeu nieuwen aan- i val krijgt, zouden wij haar niet baas kunnen eu ik hen bovendien doodsbang voor haar. Gij moet er voor zorgen, dat de brief per ex presse besteld wordt! Chester boog en verzekerde, dat hij voor al les nauwkeurig zorg zou dragon. Zij zeide j hem over eeu half uur terug te komen en hij ging dus naar beueden om er in de keu- ken het verschrikkelijke nieuws te vertellen. Het verwekte daar natuurlijk groote ontroe- j ring en diep medelijden, want allen hielden I hoorde haar binnen lacbau, zingen en sell reen-wering zouden omlersteuneu. veel van de lieve eu zachtaardige Mary-Rose. Maar nu meende ook iedereen bij haar een j duidelijk teeken van krankzinnigheid be speurd le hebben. Mylady had wat zij ver langde: eeu meuigto getuigen, die baar be-j ikon niet uitblijven, enz. enz. I Hierop steunend, onderwierp Mesuline een plan en kon er zeker van zijn succes te lub ben. Zij giug aan 't bureau zitten eu bekoel: 't velletje papier, waarop: Mijn beste mr. Nor thon! Weldra vloog de pen over t papier en be gon Melusine met dr. Northon aan hunne vroegere kennismaking in de Holwell-abdij te herinneren en verzocht hem dezen brief als een bewijs van vertrouwen te beschou wen, dat zij hem als beroemd zenuwarts schonk. Zij berichtte hem over „de geliefde pleegdochter van haar overleden gemaal die ook haar „lieveling" was en beschreef uitvoerig de verschijnselen der nog sluime rende krankzinnigheid en eindelijk den eer sten aanval, precies zooals zij dat ook aan Chester verteld had. Aan dit relaas knoopte 'zij het verzoek of dr. Novihon het arme meisje in zijn inrichting wilde opnemen en. haar telegrafisch antwoord wou zenden. Zij verzocht den dokter dringend haar hij te staan cn te helpen, want ze wist geen raad eu vreesde, dat Mary-Rose in een onherstel bare neerslachtigheid zou vervallen. Met een zucht van verlichting sloot zij de enveloppe, verlakte lxem, schreef het adres en zette bovenaan: Expresse bestelling. Een ruk aan de bel deed al spoedig Ches ter wedei'om verschijnen, die don brief tor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5