iagekomen Berichten. Kwartjes Advertentiën Kerknieuws. VffiffiSÏÏSiiïSS 85«£SSTïS $5ÏÏV?,£3 Posterijen en Telegrafie. Üarkf nieuws. Uit lo flïllls koontefkwart 6r. f ontvangen door elkaar zoo weinig dat het Leger tn V2oots N D E R WIJ S. Van onze plaatsen wij er jaarlijks tiendui zenden. Hen bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. „och voor -. kop,tol „och voor de uit£cerh.S £5*5° SSr"™*"' 9' Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer Mr. 2EERKENS THIJSSEN de aandacht op een bericht in Haarlem's Dagblad van 7 Juli. Daarin werden medegedeeld de conclusies van fcet concept-rapport der commissie voor de verplichte winkelsluiting. Als conclusies wer den echter slechts gegeven, wat men ver moedt dat conclusies zullen worden. Spreker acht dit feit belangrijk genoeg om het onder de aandacht van den Raad te brengen. Hij doet dat als voorzitter der bedoelde commis sie. Reeds heeft spr. gelegenheid gehad het bericht in andere plaatselijke bladen te rec ti ficeeren en tot de ware proporties terug te brengen. De commissie had nog niet verga derd om conclusies vast te stellen en bad geen beslissing genomen. Spr. weet niet hoe men aan dat bericht is gekomen. De leden der commissie hebben spr. noofd voor hoofd verklaard dat geen van hen inlichtingen verschafte, en spr. is het niet ge lukt te vernemen vanwaar het bericht dan wel gekomen is. Door dergelijke artikelen, meent spr., wordt het publiek gebracht in een stemming, die geboren wordt uit verkeerde conclusies, een stemming, die wellicht in de toekomst onge motiveerd en verkeerd zal blijken. Maar er ger is nog dat door dergelijke publicaties vooruit wordt geloopen op het rapport en geïnfluenceerd wordt op de conclusies. Spr. wcnscht als commissielid zijn absolute vrij heid te behouden en spr. acht dergelijke pu blicatie niet geschikt om het werk der com missie te bevorderen. Het werk wordt door zulke ontijdige en voorbarige publicaties be aadeeld. Spr. meent dat de Raad spr.'s con clusies wel zal begrijpen uil het voorgaande. s Spr. acht n.l. dergelijke publicat;es uit de oeste soort journalistiek. De heer JOOSTEN brengt de socialistische meeting van Zondag in herinnering en her innert dat aan den burgemeester verlof is gevraagd voor een optocht. Dat werd toege staan, doch onder zulke bezwarende bepalin gen als verbod van muziek, zingen, vaandels meedragen, colportage enz., dat men maar liever van den optocht afzag. Dat was geen verlof en spr. vernam dan ook van den bur gemeester, dat deze liever geen optocht toe staat, omdat hij als hoofd der gemeente aller lei rnenschen met andere ideeën te ontzien heeft. Spr. erkent dit, doch wil ook rekening zien gehouden met verschillende groepen en vraagt den burgemeester voor de toekomst een breeder standpunt te willen innemen. Maar spr. vraagt verder of het geen plagerij der politie was om het verbod van den bur gemeester zóó uit te leggen, dat ook opge rolde vaandels niet mede mochten genomen •worden. Dit toch werd geweigerd, ook aan rnenschen uit andere plaatsen, die met hun vaandel gekomen waren. Spr. vraagt of dit de bedoeling van den burgemeester is ge weest. Verder vraagt spr. een rustiger zaaltje voor de raadsleden um de raadsstukken in te zien. Het is spr. herhaaldelijk overkomen, dat hij gehinderd werd. De VOORZITTER zal dit laatste onderzoe ken. Het stadhuis, dat is bekend, is wat klein 'Vat de optocht betreft, kan epr. niet denken aan plagerij. Verboden was vaandels mede te nemen. Dat is duidelijk, dunkt spr. Dus ook geen opgerolde. Men kan ten slotte misschien ook wel op de kokers een of ander voorstel- ]en. De politie kon niet anders doen, dan zij deed. De heer JOOSTEN antwoordt dat het he zwaar vooral de betoogers van elders gold Deze wilden hun vaandel medenemen. Dat konden zij niet, of zij moesten uit de optocht De VOORZITTER meent dat de politie toch niet anders kon doen, dan zij deed. Was spr. er zelf bij geweest, dan had hij wellicht deze rnenschen hun gang laten gaan. AAN DEN ARBEID! Vanmorgen zijn ruim vijftig werklieden bij de firma Gonnermann aan het werk gegaan Morgen of Maandag zullen nog eenige werk lieden in dienst worden genomen, naarmate de werkzaamheden zulks vorderen. DE M1DDELB. TECHNISCHE SCHOOL MET AMBACHTSSCHOOL. De afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot bevordering van de Bouwkunst heeft den gemeenteraad een adres doen toekomen in zake de oprichting van een middelbaar tecb nische school in verbinding met een nieuwe Ambachtsschool. Daarin wordt gezegd dat de afdeeling in hare vergadering van 22 Juni bet rapport heeft behandeld, betrekking heb bend op de oprichting van een Middelbaar Technische School te Haarlem in verbinding met een nieuwe Ambachtsschool. De vergadering was algemeen de meening toegedaan, dat stichting van een M. T. S. voor burgerlijke en waterbouwkunde aanbeveling en ondersteuning verdient, doch de leden had den eenstemmig bezwaar tegen het samen koppelen, zoowel wat bet beheer als het ge bouw betreft van de te stichten M. T. S. en A. B. S. HET ADRES AAN H. M. DE KONINGIN INZAKE DEN DERDEN SCHOUWBURG De adresbeweging, di,or Mr. F. Wiilekes Mac Donald op touw gezet tegen het malle raadsbesluit in zake den derden schouwburg, is werkelijk van niet geringen omvang. Het stroomt letterlijk van kaartjes en na men bij den heer Wiilekes Mac Donald! Een adres is nu geconcipieerd, dat spoe dig ter teekening wordt gelegd. Daarin heet bet o.m. „dat het raadsbesluit (om de f 250.000 voor een nieuwe schouwburg op het Wilsonsplein te accepteeren) bij Hoeren Gedeputeerde Sta ten der Provincie Noord-Holland op 15 Juli 1914 is goedgekeurd, niettegenstaande de daar tegen op verschillende gronden door belang hebbende eigenaren en bewoners van per- ceelen aan en nabij het Wilsonsplein gelegen ingebrachte bezwaren. Dat ondergeteekenden onderschrijven al wat Ie dien aanzien door vorengenoemde belang hebbenden in het van hen uitgegane aan Uwe Majesteit, d.d. 28 Juli 1.1. gerichte verzoek schrift jvordt aangevoerd en medegaan met :de in evengenoemd request aangehaalde oor deelvellingen van jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, oud-advocaat-generaal van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, wonende te 's-Gra- venhago, van mr. A. A. van der Merscb, »Ud-kantonrechter te Haarlem, wonende te Au id voort, en van den tegenwoordigen wet houder van Publieke Werken, den heer Johs. 00 "^-euk, te Haarlem, allen destijds leden van den Raad der gemeente Haarlem, van meening zijn dat de Haarlemsche gemeente raad in 1893 terecht met de overweldigende meerderheid van 20 tegen 3 stemmen een bebouwingsplan van bet Wilsonsplein heeft afgestemd, zijnde een tweede voorstel van gelijke strekking op 8 Augustus .1894 met 18 tegen 4 stemmen verworpen. Dat dan ook evengenoemde rekwestrant K. Remmeits cum suis zich volkomen terecht op liet standpunt plaatsen, dat elk besluit, het welk naar 'de wet geoorloofd is, daarmede toch niet .tevens moreel gerechtvaardigd heeten kan Dat ondergeteekenden daarenboven van oor deel zijn dat met het raadsbesluit van 17 juni 1914, goedgekeurd bij besluit van kee- ren Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland dd.. 15 Juli 1.1., tegen welke dit request is gericht het algemeen belang der ingezetenen van Haarlem niet is gediend, weshalve daarvan, met den meesten eerbied, de vernietiging aan Uwe- Majesteit wordt ge vraagd; Dat ondergeteekenden dit beweren doen steunen op de navolgende gronden: Haarlem heeft om de onmiddellijke nabij heid van de hoofdstad juist geen behoefte aan een eigen schouwburg. Haarlem's gemeente-finauciën rechtvaardigen een uitgaaf van 60,Ü0Ü, welk offer die bouw tengevolge vau de daaraan verbonden voor waarde van bekostiging der tooneelbenoodigd- heden, der meubileering en de daarmede ge paard gaande bestratings- en andere onkosten van de gemeente vergen zal, in geenen deele. Haarlem heeft twee, al sinds jaren bestaande zusterinrichtingen, met welke zij eene concur rentie zal hebben te voeren op leven en dood, welk bedrijf al evenmin op den weg der ge meente ligt als de exploitatie zelve. Haarlem is, om meer dan eene reden, niet te vergelijken met Groningen, Arnhem of Rot- terdam, welker zusterinrichtingen nu juist niet kunnen bogen op eenen rooskleurigen toe stand barer financiën, waar immers de uit komsten der exploitatie verre van gunstig zijn. Haarlem zal, wat de burgemeester dienaan gaande ook moge gelooven, niet één met aard- sche goederen ruim gezegend inwoner krijgen noch behouden tengevolge van den te stichten schouwburg, noch ook zulk een verliezen door het achterwege blijven van dien bouw. Haarlem's gemeentelijke belasting dit jaar weder van 5.2 tot 5.4 verhoogd, zal tengevolge van deze nieuwe uitgaaf stijgen en ook ben drukken die deze stichting ook uit overweging van éthischen aard verfoeien. Haarlem mag, zoolang aan redelijke eischen op het gebied van het armwezen (adres aan ons Stad-Armenhuis) dat der hygiëne (adres aan onze onvoldoende bad- en zweminrichting) en op het gebied der verhooging van het be schavingspeil (een openbare leeszaal wordt nog altijd gemist), uitgaven, die ontegenzegge lijk het algemeen belang betreffen, niet is vol daan, deze 60.000 niet uitgeven voor een overbodige luxe als welke een naar de hoogste eischen van geriefelijkheid en smaak in te rich ten schouwburg is. Haarlem heeft twee schouwburgen, waarvan de grootste en meest in trek zijnde, inderdaad aan geriefelijkheid voor publiek en tooneel- spelers veel te wenschen overlaat, maar even waar is het, dat juist deze prententielooze in richting bet mogelijk maakt de pachtsom ad 3800 van een gebouw dat na de verbetering nog geen ƒ50.000 kost, zoo te overschrijden, dat do pachter een inkomen van circa 2000 over houdt, terwijl ziju huisgenooten alle zeilen bijspannen. Haarlem's stadsschouwburg, zal nooit even als deze concurrent zijn gebouw in den zomer kunnen rendabel maken door vertooning van allerlei liefhebberij-gezelschappen en en bios coopondernemingen, noch ook de vrije winter avonden en vooral Zondagen kunnen beschik baar stellen voor volksvoorstellingen, feestvie ringen van allerlei aard, bruiloften en derge lijke. Dat met dit alles te zaam genomen voldoen de is aangetoond dat de stichting van een stadsschouwburg niet is of ooit kan zijn in het algemeen belang." Geboren27 Juli. 3. van O. A. C. v. Ar- denne—v, Niekerk. 28 Juli. d. van H. Wil- lemseEiohhom. z. van J. A. Bruggraaf —Roeland. z. van J. E. Kost»r—Scheffer. z. van J. Lazones—Verhoeven. 29 Juli. d, vau W. J. Huiberte—Berwald. z. van A. de BruinSchakelaar. 30 Juli. z. van A. Si volSterk-, SCHOTEN. Een muziektent. Door de gecombineerde be sturen der plaatselijke zang- en muziekver- eenigingen alhier, is Dinsdag j.l. in verga dering besloten, stappen te doen tot Ibet ver krijgen van een muziektent in de gemeente. Hiervoor zullen zij zich allereerst tot B. en W. dezer gemeente wenden. moesten laten sluiten. Het was onmogelijk goud en zilvergeld te krijgen. Banknoten j konden niet worden gewisseld. Er heerschte een onbeschrijflijke paniek. Zelfs de bank- DE NIEUWE BISSCHOP AN BL1EDA. beambten en de beambten van de post en van yaü de nuntiatuur te Brussel is heden te de spoorwegen weigerden papiergeld aan te Breda telegrafisch de officiëele bevestiging nemen. De handel staat geheel stil. Mensclien gekomen der benoeming van Z. D. 11. Mgr. die in Frankrijk voor pleizier waren, wacht- p_ Hopmans tot Bisschop van Breda, ten op de eerstvolgende treinen om de Duit- - w. T nri? rn?<a sdhe grenzen over te steken. Soldaten met BEDEVAAR1 NAAR LOLliüEs. verlof wachtten bij honderden op de stations Gisteren vertrokken twee bedeva rtslrei- cm te worden vervoerd. De algemeene pa- nen naar Loui'das. Ze vervoerden circa 70Q niek heeft het bestuur van Nancy op de ge- pelgrims, waaronder ruim 100 zieken, dachte doen komen om staatsbons uit te ge- ..IOC,TC. IKI .Mr,. ven van twee, drie en vier frs., om aan den DE MISSIE IN OEGANDA, geldnood een einde te maken. De vicaris-apostolicus van Oeganda, Mgr, rFT?TT«T«TFT t fivtif rfrigtttfiv Streicher, van de orde der Witte Paleis, heeft GERUSTSTELLENDE BEKIGH1EN. onlangs bij Z. H. den Paus een bezoek gebracht; BERLIJN, 30 Juli. De geruchten dat Rus- om rapport uit te brengen over het zegenrijk land mobiliseert, zijn ongegrond. Integendeel werk der missionarissen. Een groot gedeelte van heeft Rusland verschillende hevelen tot ge- Dongo, n.l. een oppeiv lakte waai 400,000 rnenschen wonen, is hun arbeidsveld, deeltelijke mobilisatie ingetrokken, toen be- j-joewej deze missie allerlei tegenspoed heeft ge kend werd dat Engeland voortgaat met zijn kend> telt zij thans toch 200,000 zielen, waar- bemiddelingspogingen DE VERLIEZEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. Will ems, Klein Heiligland 58, een boxbond; F. Heerens, Brou wersvaart 6a, een R. K. kerkboekje; S. Schuit, Anthoniestraat 39, een damestaschje met in houd; P. H. Filippo, Witte Heerenstraat 27a, een kinderportemonnaie met inhoud; W. Ran- zijn, Korte Heerenstraat 6, een herdershond; P. Gelieman, Kinderhuissingel 62, een Ned.- Herv. gezangboek; A. de Jong, Beeksteeg 3, een meisj echoed. NOG EEN EFFECTENFIRMA FAILLIET. Het faillissement is uitgesproken van de firma A. Kreuiter Co., kassiers en commis sionairs in effecten, Jansstraat, alhier. Rech- ter-commissaris is mr. J. J. Pasteur, curator mr. Andreae. Naar wij vernemen verkeeren nog andere firma's in moeilijkheden. BEDEVAART NAAR HEILO. Hedenmorgen vertrok om 8.18 van het per- sonenstation alhier de Haarlemsche proces sie naar de bedevaartplaats van O. L. Vrouw ter Nood, te Heilo, Vooraf hadden om 6 uur en half 7 in de Broederschapskerk van O. L. Vrouw^ van Altijddurenden Bijstand aan de Paul Krugerstraat de H.H. Missen plaats. Hedenavond 6 uur arriveeien de bedevaart gangers aan het station alhier. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: oJ Juli. F. i.-- - moijor ©n P. M. v. Leeuwen. C. F. Arnold en M. E. Trautmami. J. H. v. d. Wijnboom en H. M. Damave. J. W. L. Korsten en C. P. de Rruijn. Getrouwd: A. H. O. üittenbogaard en J. O. H. v. Vendeloo. A. Mulder en de Vries. J. K. Vink en J. M. Mica. O. Bosman en II. J. C. v. Bilderüeek. J. de Vr.es en J. Ploeg. Overleden: 28 Juli. H. P. Kloos 23 jaar, Witte Heerenstraat. A. van Roon 69 j. M. v. Heemskerkstraat. A. J. M. 5 jaar d. van G. Braakhuis, Groendaalsteeg. 29 Juli. J. C. F. A. 7 jaar z. v. D Schipper Korte Poeilaaa. DUITSCHLAND GEMOBILISEERD. BERLIJN, 30 Juli. Een extra editie van de „Berliner Lokal Anzeiger" meldt: Naar wij zooeven vernemen, Iheeft keizer Wilhelm be volen, de onmiddellijke mobilisatie van het geheele Duitsche leger en de Duitsche Vloot. Een nader telegram meldt, dat dit bericht onjuist is. DE BEWAKING DER DUITSCHE GRENZEN. PARIJS, 30 Juli. De correspondent van de Journal meldt aan zijn blad, dat merkwaar digerwijze aan de Duitsche grenzen schijn- baarniet de minste bewaking plaats heeft. De correspondent is het zelfs gelukt ruim 1 kilometer op Duitsoh -gebied rond te wande len, zonder dat hem door de Duitsche beamb ten het hem lastig werd gemaakt. Alleen des nachts is de bewaking sterker en is de be waking zeer goed georganiseerd. Van Fran- sche zijde worden alle spoorwegen en brug gen door sterke militaire posten bezet. DE INNAME VAN BELGRADO. BUDAPEST, 30 Juli. Volgens een manifest te Budapest uitgegeven, is bij de inname van Belgrado de tweede luitenant Zoiloker van het 68ste regiment infanterie licht gewond. Het 68ste en 44ste regiment infanterie betrad het eerst het Servisch grondgebied. De be volking van Belgrado was tot op 30 personen na gevlucht. Van de autoriteiten was alleen de burgemeester nog aanwezig. Deze verzocht den troepenaanvoerder de in de stad gebleven vreedzame bevolking te sparen. De aanvoer der antwoordde dat der vreedzame bevolking- geen haar zou worden gekrenkt. Tegen den middag bezetten de troepen alle wegen naar de stad, waarop de Oostenrijksdh© krijgswet over Belgrado werd afgekondigd. EEN REDE VAN DEN CZAAR. ST. PETERSBURG, 30 Juli. Groot opzien baart hier een red© door den Czaar gehouden tot de adspiranten der marine-academie. De keizer ontving deze en sprak hen toe op een wijze alsof Rusland zich reeds in een oorlog bevond. Hij sprak van de ernstige tijden die Rusland door te maken heeft en herinnerde de officieren aan de groote daden door het leger verricht. DUITSCHLAND EN GRIEKENLAND. ATHENE, 30 Juli. Venizelos gaat naar Ber lijn, waar hij een onderhoud met keizer Wil helm zal hebben, om daarna onmiddellijk naar Athene terug te k cc ren. DE TOESTAND VERSCHERPT. FRANKFORT A/M, 30 Juli. Naar uit Ber lijn aan de Frankf. Ztg. wordt bevestigd, werd in het laat-iniddernachtelijk uur beves tigd dat de Russische uitrustingen een bui tengemeen ernstigeu aard aannemen en den toestand verscherpen. DE OPWINDING IN FRANKRIJK. PARIJS, 30 Juli. Gisternamiddag had een ministerraad plaats, welke drie uur duurde. De besluiten welke genomen zijn, zijn niet be kend geworden. Toch weet de Echo de Paris mee te deelen, dat alle ministers het eens zijn geworden over de houding welke Frankrijk in het Europeesche conflict zal aannemen. In toet bijzonder hierover, dat Erankrijk de aangegane verplichtingen tegenover zijn bondgenooten absoluut en ten strengste zal nakomen. PARIJS, 30 Juli. Hedennacht laat had on verwacht een ministerraad plaats. Tegen middernacht verscheen een groot aantal Mi nisters plotseling in het Elysée en lieten pre- dent Poinearé, die zich reeds ter ruste had begeven, wekken. De president van de Repu bliek las een groot aantal telegrammen voor, welke in het late uur waren binnengekomen. Over den inhoud dier telegrammen noch het verhandelde op de conferentie is niets be kend. Het feit wordt als een buitengewoon ernstig toeken aangemeld. BERLIJN, 30 Juli. Naar de Lokal Anzeiger verneemt, verlaten talrijke Duitsche gezin nen, kinderen en vrouwen inbegrepen, de Fransehe hoofdstad. Men ig bet er over eens dat Duitschers, die in staat zijn de reis naar hun vaderland terug te aanvaarden, zeer ver standig doen zoo spoedig mogelijk al' te rei zen. Van andere zijde wordt nog medege deeld, dat liet aan de Oostelijke grens van de republiek op alle staiions van militairen wemelt. Er heerscht een onbeschrijfelijke drukte. Alles trekt naar de grenzen. De trei nen met soldaten kruisen elkaar en de sol daten roepen elkaar toe: Leve de oorlog! Vooral het station te Nancy lijkt een ka zerne. PARIJS, 30 Juli. De Parijsclie bladen doen mededeeling over den toestand aan de Fransehe oostgrenzen en verklaren dat er de meest volslagen paniek heerscht. Een bui tengewoon moeilijken dag heeft Nancy gis teren doorgebracht. Vanaf toet vroege mor genuur bestormden de rnenschen do banken en de spaarkassen en verlangden hun geld terug. De beambten zelf geraakten hun hoofd kwijt en de directies aan sommige banken van 120,000 gedoopten en 80,000 catechume nen. Gedurende het vorige jaar zijn twee mi!- d» Oostenrijkers vielen er 200. f*"'1}(a™ l»chim .voorhet ealediisnius-on- uuuuc derricht, hetgeen te wijten is aan den genngen 1 geldelijken steun, welken de godsdienst-onder- A Z j wijzers genieten. Er zijn er ongeveer 1200, doch 1 de grootste moeite kost hun aantal aan te vullen MEDEMBLIK. J0^ en dq js noodig, te vergrooten. Mgr. Strei- G e m e e n t e ra a d. Dinsdagavond werd een cher, die zijn bezorgdheid aan den Paus mee- vergadering gehouden door den gemeenteraad, deelde, ontving van Z. H. troost en aanmoedi- Aanwezig waren zes leden, er is één va- ging en Z. H. gaf hem den raad, om den toe- cature. stand van zijn missie overal bekend te maken: De voorzitter de heer J. Winkel, bur- de christelijke liefdadigheid zou zeker niet nala- gemeester, opende de vergadering. ten hem te helpen. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: een missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, en een van Gedeputeerde Staten be helzende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluit-en. MARECHAUSSEE-KAZERNE TE WATERGRAAFSMEER. Men schrijft uit Watergraafsmeer aan het Vervolgens deelt ple voorzitter mede: dat XHblcl. door B. en W-. kasopname is gedaan bij den 1 Eindelijk zullen de plannen, die reeds zoo gemeente-ontvanger en de kas met de som van ]angen tijd hangende zijn, om alhier eeu mare- f 2250,88 is in orde bevonden 2e. dat volgens cjjaussee-icazeme te bouwen, dan toch werkeiijk- het provinciaal blad No. 32 de heer W. N.jiejd WOraen. Zooals wij reeds vroeger meldden, Vlaming is benoemd tot lid van bet college wercj verleden jaar het besluit genomen de be- van zetters ter vervanging van den heerWakinef van de buitenwijken der groote steden J. O. Houwert welke heeft bedankt 'voortaan aan het wapen der maréchaussee op 3e. dat van dr. Frijlinck een schrijven is in- jdrag-en_ ten behoeve van Amsterdam zullen gekomen, waarin deze wegens vertrek naar - ej. ^wee kazernes verrijzen, ééri te Sloterdijk en elders ontslag neemt als lid van den raad, i q Watergraafsmeer, waarvoor de teekenin- onder dankbetuiging" voor de n&ngencinie wijze reeds geheel gereed liggen, waarop hij steeds met de leden heeft mogen js thans voor den prijs van f 4. samenwerken, Naar aanleiding van dit ontslag spreekt de voorzitter eenige sympathieke woorden. Volgens de begrooting van de gezondheids commissie zal de gemeente dit jaar f 68.90 moeten bijdragen. Aan de heeren Schoutsen en Kater werd per vierk. M. eigenaar geworden van een ter rein aan de Emma-laan. Aan B. en W. is reeds aangevraagd deze straat over eeu lengte van 125 M. door de gemeente van de Bouwmaat schappij „Land en Stad" te doen overnemen. De voorgevel komt aan de zijde der Emma-laan. Het geheel bestaat uit een complex van gebouw- het onderzoek der geloofsbrieven van het tjes; in het midden komt de stal voor de paar- nieuwgekozen lid, den heer J. M. Reitsem» waarhnven het z.p\ ..nood-loeües" wordl nieuwgekozen opgedragen en door dezen tot toelating ge adviseerd. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1913 werd de raad aangeboden met een ontvangst van f 38214,18 en een uitgave vau f 36.566,45, batig saldo f 1647,73. De heeren Vlaming en Kater' werden aan gewezen deze rekening na te zien en daar- omtrent in de eerstvolgende vergadering rap- 'poxt uit te brengen. Eveneens werd verslag uitgebracht omtrent het beheer dier gasfabriek, die dit jaar voor de gemeente een batig saldo van f3ü6,30 op leverde. Ook het burgerlijk armbestuur sluit zijn rekening over 1913 met ©en batig saldo van f 498.11. Tot onderwijzer aan 'de burgerschool werd met 5 van de 6 stemmen benoemd de heer H, Schoen van Twisk. Met algemeene stemmen werd goedgevonden het salaris van den „baas fitter" der gasfa briek met f 200 te verhoogen en thans te brengen op f 1000. Tevens werd goedgevonden dat voor den naam „baasfitter" in 't vervolg „directeur" zal worden gelezen, echter zal dit op zijn werkzaamheden niet van invloed zijn. Ook werd met algemeene stemmen het Balaris van den „fitter" Drij ves verhoogd met f 50. Ten gevolge van een arrest van den Hoogen Raad zal de bouw- en woningverordening éen wijziging moeten ondergaan, en zullen enkele artikelen welke voorheen in deze verordening waren opgenomen thans bij de politie-veror dening worden gevoegd. den, waarboven het z.g. „nood-logies" wordt aangebracht, terwijl aan weerszijden hiervan ge bouwtjes ten behoeve van den administratieven dienst verrijzen, boven welke administratie-loka len de logies-gelegenheid voor de manschappen gevestigd wordt. Zooals hieruit blijkt, zal de in het Uitbreidingsplan van Watergraafsmeer ge maakte bepaling, dat, waar nu de maréchaussee- kazerne zal worden gebouwd, slechts „open be bouwing" zou worden toegelaten, niet gewijzigd behoeven te worden, daar ook hier alleen van „open bebouwing" sprake is, al geldt het dan ook geen villa-bouw. DE OPLEIDING TOT MILICIEN- SERGEANT. Naar de Avp. verneemt, bestaat het voorne men, de opleiding bjj de korpsen van het mili tie-kader te schorsen gedurende den tijd, dat oudere lichtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. De adspiranten der voorjaarsploeg, die dan den rang van korporaal bekleeden, zullen in dien rang dienst doen bij hun compagnie. Wordt deze regeling ingevoerd, dan zal de op leiding tot onderofficier met één maand wor den verlengd en bevordering tot dien rang in^ stede van omstreeks 1 October eerst omstreeks 1 November van elk jaar geschieden. TELEGRAFISTEN VOOR IND'Ili. De minister; van koloniën maakt bekend, - 3at veertig jongelieden, onder wie ten hoog- Vervolgen.s werd het reeds vroeger genomen 6te tien vrouwelijke mogen zijn, hier te lau- raadsbesiuit, om uit de gemeentekas liet pen- de iu opleiding kunnen worden genomen voor sioen voor de gemeenteambtenaren te beta- oommies bij den post-, telegraaf- en telenhoon- nn r\o,ln»annri mH zxn erruxri mn\;nruian hof rren V.1 len bekrachtigd en goed gevonden, het ver schuldigde te voldoeu in 40 annuïteiten, het geen zal worden gehaald uit de gewone in komsten der gemeente. Van het bestuur der Rijkstuinbouwwinter- school was een verzoek ingekomen om in de leening groot f 25000 ten behoeve van het aanleggen van een proeftuin, broeikassen, enz. voor f 600 deel te nemen. De leening zal worden uitgegeven in obligation groot f 25 tegen een rente van 4 pet. Naai' aanleiding yan dit schrijven stellen B. en W. voor, daar de som van f 500 wel wat hoog werd gevonden voor f 100 in deze leening deel te nemen. Do heer Schoutsen zegt, dat het hem genoegen doet dat de gemeente althans voor een deel in deze leening deelneemt. Spr. acht het voor den landbouw in onze omgeving een zaak van groot gewicht dat een dusdanige proeftuin tot stand komt, daarom zou spr. graag willen zien dat indien de gemeente- tinancien het toelieten voor f 200 in deze leening werd deelgenomen. De Voorzitter antwoordt dat het deel nemen in deze leening in de vergadering van B. en W. zeer ernstig is besproken, maar waar er door genoemde vereeniging hoe genaamd geen waarborgen worden gesteld, dienst in Nederlandsch-Indië. Van de veertig plaatsen kunnen twintig ingenomen worden door in Indië aangenomen surnumerairs, die voor gouvernementsrekening naar Nederland worden gezonden. .Worden in Indië minder dan twintig surnu merairs aangenomen, dan wordt het aantal der hier te lande aan te wijzen surnumerairs verhoogd, tot liet aantal van veertig in hei geheel is bereikt. (Voor nadere bi zonder lie. den zie de Stct. no. 175.) MERCmiüSmPLOMA. De uitslag van de examens voor het Mer- curius-diploma der federatie voor handels- en kantoorbediendenvereenigingen in Nederland gehouden op 17 en 18 Juni j.l. te Amster dam, Rotterdam, Gravenhage, Utrecht, Til burg en Groningen, is als volgt: boekhouden geëx, 545, geslaagd 190; Nederiandsche han delscorrespondentie gieëx. 19, geslaagd 6; Fransehe handelscorrespondentie geëx. 95, ge slaagd 37; Hoogduitsche handelscorresponden tie geëx. 288, geslaagd 144; Engelsche han delscorrespondentie geëx. 387, geslaagd 239; der rente meenden R en W don rnnd te CanOlOaten. Recapituleerend, meldden zich 1370 can- der rente, meenden B. en W. den raad te moeten adviseeren voor s.echts f 100 iu deze leening deel tie nemen. Men gaf dan toch bewijs met deze zaak te sympliatiseeren. Na eenige discussies werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. Ten slotte werd nog goed gevonden enkele postjes tot een totaal van f 59,03 te vol doen uit de post voor onvoorziene uitgave. Vervolgens werd de rondvraag gehouden, doch daar geen der leden liet woord verlangde ging de vergadering in geheime zitting over. didaten aan, kwamen er 27 niet op, werden er 1343 geëxamineerd, trokken er 6 ziet terug, werden er 805 niet toegelaten en slaagden er 532. SCHIEDAM, 29 Juli. Moutwijn f 12, Jene ver f 16. Oommissie f 10.50. Stemming wil lig. Spoeling f 1, Graanspiritus f 19,7520, Melasse f 167/8—17, Ruwe Spiritus f 9VA ,W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7