Oorlog in het Oosten. i Migs fi Hé BINNENLAND. Duitschland wil opheldering. Rusland zwijgt en mobiliseert. De dag van heden sal vrede of oorlog brengen. De Staten-Generaat wordt heden bijeenge^ roepen. - De Landweer^grenswacht, Kustwacht en bewakingsdienst is overal opgekomen, De geldcrisis. vrijdagmorgen, 31 juli. F E U l L L E T ON. NIEUWE MflflRLE/ASCHE COURANT ™.P.g. S*P DU1TSCHLAND EN RUSLAND. Bij do ontvangst van het bericht word een Ministerraad gehouden op het Elysco. Minister Sasonof heeft Duitschland geant woord, dat do mobilisatie niet kan worden ge staakt. EERLIJN. 30 Juli. Wij vernemen uit de meest betrouwbare bron dat -gisteren een vraag omtrent het doel van de mobilisatie van Rusland tot do regeoring van St. Petersburg is gericht. Gevraagd werdlo. wat de mo- biliseering beoogde; 2o. of zij tegen Oostenrijk Was gericht en 3o. of Rusland bereid was de mobiliseering te staken. Er werd verzocht om zoo spoedig mogelijk antwoord. PARIJS, 30 Juli. De „Teraps" zegt: In den loop van den nacht berichtte een officieel telegram uit St. Petersburg, dat Rusland be ticht had ontvangen, dat Duitschland zou mo- hiliseeren, wanneer de partiëele mobilisatie van Rusland werd voortgezet OFFICIEELE VERKLARING. BERLIJN, 30 Juli. Aan dan vertegenwoor diger van het bureau-Reuter werd beden van officieele zijde de volgende mededeolingen gé- daan: „De toestand is heden minder gunstig dan gisteren, in plaats van beter zooaïs hij had kunnen zijn. De mobiliseering van Rusland heeft het vredeswerk der Europeesche di plomaten bemoeilijkt, er kan echter nog niet Worden gezegd, dat deze arbeid is gestaakt. Wanneer echter in een dergelijk oogenblik het gordijn omhoog gaat en blijkt van welken omvang de militaire toebereidselen van Rus land zijn, dan moet worden aangenomen, dat Rusland bepaalde bedoelingen heeft, temeer rdaar* Oostenrijk geen enkel man over dc Rus sische grens heeft gezonden en Rusland noch j door Oostenrijk, noch door Duitschland wordt bedreigd. Wij weten, dat ook Frankrijk in Ialle stilte militaire toebereidselen maakt. Het tracht ze te verbergen, ze zijn echter toch te bemerken. Duitschland heeft nog niet be sloten tot, mobilisatie, de vraag is echter, rKiioe lang wij nog werkloos kunnen blijven bij le militaire bmlrijvigheid van anderen." RUSLAND'S uitdaging. BERLIJN, 30 Juli. Hedenavond werd van officieele zijde alhier de volgende verklaring gedaan: „Zoo het bericht van do keizerlijke Oekase omtrent de mobiliseering wordt be vestigd, dan zijn de militaire maatregelen van Rusland van dien aard, dat zij onvermij delijk tegenmaatregelen van Duitsehe zijde moeten uitlokken. De oekase is een uitdaging, die te erger uitwerking zal hebben, nu zij wordt uitgevaardigd op een oogenblik, dat de Duitsehe diplomatic te Sf, Peterburg bijzon dere pogingen in het werk stelt om een vreedzame oplossing mogelijk to maken. De verantwoordelijkheid voor deze verer gering van den toestand want het is een 1 verergering valt op Rusland. Door een mobiliscering van Duitschland zou het oor logsgevaar buitengewoon groot worden, of schoon het denkbaar is, dat ook dan nog po gingen in Ihet werk gesteld kunnen worden cun het ergste te voorkomen. DE RUSSISCHE MOBILISATIE. ST. PETERSBURG, 30 Juli. Bij Keizerlij ke Ockose worden onder de wapens geroe- l>en: to. de reservisten van 23 heelo gou vernementen en 71 districten van 14 andere gouvernementen; 2o. eon deel der reser visten van 9 districten in 4 gouvernemen ten; 3o. de reservisten van de vloot, in 64 districten van 2 Russische, en een Finseli gouvernement: 4o. de Kozakken met verlof serveofficieren, geneesheeren, paarden en wagens. '.W*> GUNSTIGE OPLOSSING? PARIJS, 30 Juli. Tot vijf uur was de in druk in de wandelgangen der Kamer zuiver pessimistisch, daarna echter wijzigde de meening zich belangrijk naar aanleiding van het bericht, dat er directe besprekingen worden gehouden tussehen Berlijn en St. Petersburg. De minister van binnenlandsehe zaken verklaarde openlijk in de wandelgangen, dat de toestand beter is dan men beweert en dat men het oogenblik tegemoet mocht zien, dat de besprekingen zich zouden bewegen in de richting van een gunstige oplossing. Hij voegde daaraan toe: Wij hebben van de zijde van Duitschland berichten ontvangen, zooais wij ze niet hadden durven hopen. Minister Augagneur bevestigde de mede- dcelingen van Malvy. VAN HET OOIILOGSTERREIN. DE VIJANDELIJKHEDEN. BERLIJN, 30 Juli. Aan de Berl. Zeitung am Mittag wordt gemeld: Sedert midder nacht is het bij Belgrado gelegen militaire kamp vau Branicka beschoten. Een Hon- gaarscbe sleepboot werd ih eden ochtend vroeg van den Servisehen oever af hevig bescho ten, waaruit blijkt, dat Belgrado niet alleen niet ontruimd is, maar zelfs goed verdedigd wordt. BERLIJN, 30 Juli. Over de inneming van Belgrado is geen bevestiging gekomen!. NISJ, 30 Juli. (Servisch persbureau ver traagd). Oostenrijk-Hongaarsche burgerlijke en militaire autoriteiten lieten den 26sten dezer op Servische schepen het vuur openen en namen ze in bezit. Vier schepen vielen den Oostenrijkers in handen. Een vijfde werd hij Orchawt door een Oostenrijksche rivier- ka nouneerboot aangekouden. Den volgenden morgen werden twee Servi sche schepen, die zonder bedekking: van Ser vische troepen waren, beschoten. De schade is aanzienlijk, doeh er viel geen verlies aan mensclieulevens te betreuren. ST. PETERSBURG, 30 Juli. Het St. Pe- lersburgsclie telegraafagentschap meldt: Bij Kiesnisy en Smederova is een artilleriege vecht begonnen. WEENEN, 30 Juli. Zooals uit den staat vau zaken te verwachten was, bepalen de tot nu tot gemelde oorlogsfeiten ziob slechts tot onbeieekenende schermutselingen tussehen patrouilles langs den oever der grenswateren. Deze schermutselingen hadden geen noe menswaardige verliezen tengevolge. Een iets ernstiger karakter had slechts het gevecht bij de Semliubrug in den nacht vau Dinsdag op Woensdag. De Servische pogingen om het vernielingswerk te voltooien werden door Oostenrijksche voorposten verijdeld. Bij Progror aan de Save mislukte een po- giug van een Servische bende vau 60 man om de rivier te overschrijden. Dank zij de waakzaamheid der Oostenrijk sche voorposten gelukte het de Oostenrijk sche artillerie, aan den oever tegenover Velko opgesteld, twee uitgeruste schepen onder vuur te nemen en te vernielen. ISCHL, 30 Juli. Keizer Frans Joseph is hedenmorgen om 8 uur naar Weenen afge reisd. Aartshertog Karei Frans Joseph keert tegelijkertijd terug. Hij is door een aller hoogst eigenhandig schrijven tot protector- plaatsvorvanger van het Roode Kruis en aartshertog Frans Salvator tot generaal-in- speeleur van den vrijwilliger) gezondheids dienst benoemd. Aartshertogin Maria-There- sia heeft den keizer verlof gevraagd als ver in hef Dongebiëd, Kuban, Torek, Astrakan, jpleegsler bij het Roode Kruis dienst te mo- 1 Orenburg en Oeral; 5o. een groot getal re- gen nemen. EERSTE KAMER-VERKIEZING IN GELDERLAND. Naar de Msb. verneemt, zal door de Provin ciale Staten van Gelderland in de vacature van Löben Sela, waarschijnlijk gekozen worden tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal de heer H. CoRjn, oud-minister van Oorlog;. WAAROM WERD DE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM GESLOTEN? Onze Amsterdamsche correspondent sdhrijft ons: Het zal menig lezer niet direct duidelijk zijn, welke redenen het Bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenrandel te Amster dam er toe gebracht hebben de beurs te slui ten en of deze redenen wel in het algemeen belang zijn te achten. Een korte uiteenzetting van den toestand der Amsterdamse'!)© beurs, welke tot verkku- ring hiervan dient, moge hier volgen. De ernstige verwikkelingen tussehen Oos tenrijk en Servië heeft menigen bezitter den schrik om het hart doen slaan, en hem er toe gebracht zich van zijn bezit aan effecten, in de eerste plaats schuldbrieven van genoem de staten, maar ook obligatiën van andere staten, die in het conflict betrokken kunnen worden, te ontdoen, om in plaats daarvan baar geld, dat altijd gangbaar is, in handen te hebben. Dit verkoopen tot elk aannemelijk bod heeft de koersen in het eind van de vo rige week aanmerkelijk doen dalen, een da ling, die door het uitbreken van den oorlog tot een ware paniek ie overgeslagen. In het buitenland heeft men al vroeger zijn maat regelen genomen. Zoo werd de beurs te Wee nen al direct gesloten, weldra gevolgd door die van Brussel en van Zurich. Te Berliju vormde zich een krachtig syn dicaat van de groote banken en bankiers om de zwakke broeders en daarmede ook het pu bliek te steunen door o.a. de bepaling vast te stellen, dat voor bet beleenen van ef fecten voorloopig geen surplus meer zou wor den geëisebt. Wanneer dus de waarde van de effecten nog slechts even boven de som gelds bleef, welke men er op voorgeschoten bad gekre gen, ja zelfs eraan gelijk werd, behoefde men deze niet aau te vullen. In Pariis werd de officieele beurs gesloten, in St. Petersburg idem, in Londen weigerden Dinsdag de han delaren orders uit te voeren. Met al deze feiten voor oogeu, is bet ieder een duidelijk, dat alle effecten, die behalve aan genoemde beurzen ook aan de Amster damsche beurs verhandeld worden, hier op de markt zouden geworpen worden. Tegenover zulk een aanbod, gevoegd "bij een verkoopdrang ook van angstig geworden Nederlandsehe effectenbezitters, zon nauwe lijks een vraag staan. Dit geldt natuurlijk ook van de waarden, welke uitsluitend aan de Amsterdamsche beurs verhandeld worden, b.v. tabaksaandeclen, Nederlandsehe gemeen teleen ingen, sehcepvaariaandeelon enjz» enz. "Een heftige daling zou het gevolg zijn. Ook wanneer slechts een klein bedrag voer een zeker fonds tegen een zeer lagen prijs zou verkocht worden door iemand die zijn stuk ken per sé kwijt wilde, en de mogelijkheid van deze soort gevallen is zeer groot, dan zou hiermede eeu groote ramp veroorzaakt wor den. Wat is namelijk het geval? Een bandelaar, die een klein postje op eigen risico -yoor een aanmerkelijk lagoren prijs koopt, maakt van dezen verkoop noteering. Deze prijs komt nu in de prijscourant voor bet verkochte fonds te staan eu daarmede wordt dus officieel voor bet oogenblik deze lage prijs als de waarde van het effect aangegeven. Iedereen, die nu deze effecten heeft ter beleeniug of in pro longatie gegeven, ziet de waarde van zijn on derpand eensklaps sterk verminderen en zal door zijn geldschieter aangemaand worden het telcortkomendc aan te zuiveren en indien hij dit niet doen kan, dan wordt zijn bezit bij executie verkocht. Dit geval nu uiet op zichzelf staande, maar tot in bet oneindige vermeerderd, geeft na tuurlijk aanleiding tot een nationale ramp. Reeds deed de lange lijst van fondsen welke Dinsdag bij executie verkocht werden zien, dat het dien kant uitging en daarom werd door liet sluiten van de beurs daar tijdig can stokje voor gestoken- Ook op andere wijze hebben de leidende fi- nancieele instellingen te Amsterdam inge grepen. Door het weigeren van Dinsdag laat- beurs, om tegen welk procent dan ook geld voor te schieten, werd de handel vanzelf be perkt, de débaele gestuit. Zoo moesten ten slotte de verkoopen wel ophouden', waar de koouers geen geld konden krijgen. Door het vormen van een krachtige combinatie van de grootste Amsterdamsche banken en bankiers, welke over ettelijke millioenen beschikt, zal de markt gesteund worden, geld gegeven waar zulks noodig wordt geacht om bona-fide fir ma's en daarmede het geheele Nederlandsehe publiek te steunen. Tegelijkertijd beeft de Nederlandsehe Bank baar tarief van wissel-disconto, beleeningen den drang naar geld binnen zekere perken te kunnen houden. Hoe bezwaarlijk deze maatregelen ook in normale tijden zouden zijn. in deze abnormale enz. met een vol percent verhoogd, ook al om tiiden moet men wel tot zulke noodmiddelen zijn toevlucht nemen. Laten wij hopen, dat zij in staat zullen zijn een financieele crisis in ons land met den onvermijdelijken nasleep van faillissementen e.a. te voorkomen en dat de oorzaken, die tot bet nemen van deze maat regelen hebben geleid, m.a.w. het dreigende Europeesche oorlogsgevaar, zoo spoedig mo gelijk tot 'het verleden zullen bebooren. EEN DUITSCHE HAVEN AAN DE MAAS. Verschillende bladen bespreken de door Mi nister Lely aan den heer August Thiissen ver leende vergunning tot het aanleggen van ha ven- en stapel-inrichtingen aan den Nieuwen Waterweg1. De N. Crt. herinnert, dat reeds tijdens Minister Regout hiertoe pogingen wer den gedaan, maar dat die vruchteloos bleven, daar de toemalige Minister van Waterstaat van plan was, deze aangelegenheid bij wets voorstel te 'regelen. Minister Lely heeft, dit denkbeeld wel overgenomen, maar vond in de bestaande Rivierenwet van 1908 geen grond, om zijn toestemming voor den aanleg van particuliere havenwerken te weigeren. En hij gaf ze voorloopig, zoowel aan den heer Thijssen, den bekenden Duitsoben ijzer- en Kolenmagnaat, die de maatschappij „Vulcan" vertegenwoordigt, als van de kleinere maat schappij „Rotterdam-West", ondanks dc be langrijke bezwaren, die in 1912 zoowel door het Rotterdamse!) Gemeentebestuur als door Gedep. Staten van Zuid-Holland ertegen wer den ingebracht. De „Nieuwe Courant" wijst or nu op, dat deze zaak niet enkel een Rotte rdamsch. maar ook een Rijksbelang raakt en zelfs een Staats belang van internationalen aard. Dit laatste blijkt reeds uit de liefelijkheden, die de En- geische en Duitsehe bladen erover wisselen. Hot blad schrijft: Het jingo isme heeft zijn ruim aandeel in dit persrumoer, maar geheel zonder redelijken grond is het niet. Wij kunnen het „Handels blad" niet toegeven, „dat aan het bezit van een haven door een buitcnlandsehe handels firma niet do allergeringste beteekenis op het gebied van de internationale politiek te hechten is." Wij weten volstrekt niet of de bedoelingen van de „Vulcan" van zoo gevaar- lijkon aard zijn als de Engelsche bladen be weren. Maar dat het bestaan van een groot- sche, voor oorlogsdoeleinden bruikbare en daartoe gunstig gelegen haveninrichting in handen van eon met haar regeering nauw be vriende, groote buiteblandsohe scheepsbouw- onderneming het gpvaar voor een neutrali teit^-schend ing zou vergrooten, lijkt ons on betwistbaar. Er zou daartoe een aanleiding to meer, zoo niet een uitlokking geschapen zijn. En de hierdoor opgewekte, onrust en achterdocht in Europa zijn ons ook niet on verschillig. Nu is er gezegd, dat de vergunning voor den aanlog slechts „voorloopig" is en we gens bezwaren Van den Minister van Bui tcnlandsehe zaken weer zou kunnen worden ingetrokken. Maar dat maakt de zaak niet duidelijker; want men zou dus moeten aan nemen, dat ófwel minister T,e'y -Riandeld had zonder voorkennis van zfijn collega van Buitienlan&sche Zaken, ófwel dat deze laatste eerst met, bezwaren zou komen, nadat ze in de buitenlandsch pers waren aangewezen. Voor zulk een uilenkot kunnen wij het Mi nisterie niet houden! Maar wat. dan? Heeft minister Lely zijn plan, om deze zaak wettelijk te regelen, prijs gegeven en cedeert hij er nu maar voorloopig op los? Welnu, de Tweede Kamerleden van der Molen en Gerritson hebben korte, metten ge maakt cn gelijk we bereids berichten den Minister het werk uit do handen genomen door de indiening van een wetsvoorstel, waar door het aanleggen van particuliere havens wordt gebonden aan een Koninklijke conces sie, die niet wordt verleend dan nadat de noo- dige waarborgen er in zijn vastgelegd, dat geen openbare of Staatsbelangen kunnen wor den geschaad. Er is nu nog meer reden om op snelle afdoening dezer kwestie en op onmiddellijke opheldering aan te dringen. Wij herinneren eraan, dat men te Rotterdam en omstreken in 1913 heel wat geschetterd heeft met het „clerical© gevaar" voor de stad en do haven, ja voor het geheele land, zegt de Tijd. Op dit oogenblik is er in heel het land groote onrust. Niet het „clericale gevaar", maar iets heel anders dreigt, n.l. het wantrou wen, of zelfs liet 'Staatsbelang bij do hui dige Regeering wel in goede handen is. Een afdoend antwoord op de vraag, thans dooi* den heer Spiekman gesteld, mag niet uifc- blij ven. OPROEPING LANDWEERGEEN8WACHT, KUSTWACHT EN REWAKiNGS 1 IETA- CHEMENT. De „Staatscourant" van gisteravond (No. 177) bevatte het volgende Koninklijke Be» sluit van 30 Juli (Staatsblad no. 331): Wij, Wilhelmina, enz.: Op de voordracht van Onzen Raad van Ministers van 30 Juli 1914, Gelet op artikel llbis der Landweerwet; Overwegende, dat de in dit artikel be doelde buitengewone omstandigheden aan wezig zijn; Overwegende, dat het wenschelijk is, dat over de landweerafdeelingen, welke dc land weer-grenswacht, de landweer-kustwachten de landweer bewakingsdetachementen vor men, kan worden beschikt: Hebben goedgevonden en verstaan: De tot de landweer behoorenden, die deel uitmaken van de landweer-grenswacht, de landweer-kustwaclit en de landweerbewa- kirigsdetachementen, vrorden onder de wape nen geroepen. BIJEENKOMST VAN HET INTERNATIf NAAL VREDES BUREAU. Op de gisterenmorgen in het Paleis Hotel i Brusel gehouden bijeenkomst van 'net Ben ,r Internationaal Vredesbureau en tal van Eu o- peesche en Amerikaanscbe vredesgezinden, ter bespreking van de door de vredesvereenigir gen mogelijk te treffen maatregelen in verl and met den dreigenden internationalen toestand was de Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht'1 vertegenwoordigd door de leden van het hoofd bestuur Mr. M. de Pin to, Voorzitter; Dr. S, Baart de la Faille, penningmeester; Jkvr. J. Backer, waarnemend le Secretaris; Jbr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk en A. B. van der Wies en voorts door Prof. Dr. D. van Emb- den. Dr. Mr. M. J. A. Moltzer en Mevr. C. A. de Jong van Beek en DonkKluyver. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. Het Hbld. vernam uit Den Haag: Naar wij vernemen was tot gisterenmiddag nog geen officieele bevestiging ontvangen van de eenparige ontslagneming door de Neder landsehe officieren in Albanië. DE ONLUSTEN OP WEST-BORNEO. iDe correspondent van het Hbld. te Batavia meldt: „Woensdagavond vertrokken per stoomschip „Loudon" van de Kon. Paketv. Mij. 2 compag nieën van liet 18e bataljon onder bevel van majoor J. W. Berenschot naar Pontianak. Het flottieljevaartuig „Mataram"' in de Riouw-watereu kreeg bevel onmiddellijk naar Pontianak te stoomen. Een kas-tekort. De gemeenteraad te Ter- neuzen heeft volgens de Msb. vergaderd op ver zoek, zulks wegens de minder gunstige finan cieele omstandigheden van den gemeenteont vanger J. A. Klaasen, die geschorst is. De geschorste is ook correspondent van da Nederlandsehe Ban ken ontvanger en griffier van polders. Hij deed uitgebreid.) kassiersza ken. Naar verluid moeten zijn publieke kassen in orde zijn. Door de moeilijkbeden zullen waarschijnlijk vele particulieren getroffen worden. De opgeheven trams Inking te 's Graven- li age. In de gecombineerde vergadering der hoofdbesturen van de arbeidersorganisaties werd de steunregeling besproken. Besloten werd om bun, die nog niet waren in dienst ge nomen, Zaterdag de gewone uitkeering to geven n.l. 10 voor gehuwden en kostwinners en 6 voor ongehuwden. Gistermorgen hebben do uitgestotenen een extrauitkeering ontvan gen van 1 en 25 cent voor elk kind. Er zijn nu Uit het Engelseb. 1?.) Langen tijd hooide men niets anders dan 't eigenaardig geluid vau messen en vorken en toen Mary-Eose de wanne thee genuttigd had, keerde de roode kleur weer op haar wan- Ren terug. Melusine deed van goede eetlust olijken, stond vervolgens op en keek do deu gen na om to z:en of er geen luistervinken "tonden. Luister nu goed naar wat ik u nu zeg, Mary-Rose, begon ze. Het is zeer gemakke- nik te begrijpen. Hier in huis wist men gister avond reeds dat ge krankzinnig zijt en na een Rose, antwoordde Melusine. maar ik kan er niets meer aan veranderen, het liemtl is na der dan de rok. Dokter Northon zal me tele- grafeeren of hij u kan opnemen of niet; tot zoolang zult ge ouder mijn bijzonder toezicht blijven. Ge zult u met geduld in uw lol moe ten schikken, waut ge zijt volkomen iu mijn macht. Indien ge 't geringste geluid maakt, binden we u. Wees blij, dat ik je slechts door middel vau een gekkenhuis onschadelijk maak Vol afgrijzen over zulk een taal wendde Ma ry-Rose het hoofd al'. Mijn lot is wreed, maar God zal helpen eu me in den grootsten nood troosten, sprak zij zacht. Moge Hii, Die recht spreekt over le venden en dooden n zóó vergiffenis voor uw daden schenken als ik het uu reeds als chris- tinue doe. Maar weet het wel mylady: Niet de geringste misstap blijft bi.j God ongestraft en Hij zal Zich zeker over uw misdaden wre ken Melusine sloeg de oogen neer en de irek om ^ttnval door mij werd opgesloten. Ik schreef haar mond bewees, dat de woorden van het adelijk aan een mij bekenden zenuwarts en j arme kind haar getroffen hadden, méér dan r^rzocht hem opname in zijn inrichting, met <7 mededeel!ng, dat ik voor een ongeneeslijke krankzinnigheid vreesde. Je ziet dus, dat ik I1» voor bet alternatief stel, die krankzinuig- rod te simuleereu of als „gevaarlijk kran.lt- 'mnig" in een dwangbuis te worden gestoken. Houd op, mylady, onderbrak Mary-Ro- l verschrikt, ik moet me eerst in dien toe- jp&nd indenken. Ik verlang van u geen me- "t)i- u"-iIae?v' wan* W66t, dat zelfs bij het jZij maakte kunstbloemen zóó volmaakt, als (^^hrikkeliikete leed uw hart koud blijft als j men ze nog nooit gezien had. In stilte had zij voor zichzelf wikte bekennen, Blijf bier iu de warme kamer, miss Trou- vée, sprak ze met onzekere stem, toen Mary- Rose weer naar de garderobe terug wilde gaan, gij zuil niet kunnen zeggen, dat ik u mishandeld heb. Ge kunt u hier naar ver kiezing bezighouden. Mij is het totaal onver schillig! Mary-Rose vroeg om haar bloemenkistje. I ze tot nu toé voor uw Londenscben wiukel heb werkelijk met u te doen, Mary—gewerkt, winder dat iemand er iets van wist, De winkelier bad dc bloemen betaald en ze waren een gezocht artikel geworden. Mary- Rose verfde zelf de mouseline, waaruit zij de bloemen maakte en deed dat zóó natuurge trouw, dat haar producten in den waren zin des woords met de natuur kouden wedijveren. Zooals gezegd, was 'teen buitengewoon ne velige dag en de uren verliepen erg lang zaam. Melusine zocht op honderd manieren afleiding, maar zij kon die niet vinden, want ze was veel te veel in spanning over het te legram, dat zij van dr. Northon verwachtte. Rusteloos liep ze op en neer. Handig schikten Mary-Rose's fijne vingers bloemen en bladeren tot een vollen rijken krans, een krans zóó mooi van werk en bloe menpracht, dat bij waardig was om door een koningin te worden gedragen. Mylady, sprak hef meisje, ik zal den krans op tafel leggen. V iL u gelasten dat hij op het graf' van sir Ralph neergelegd wordt? Anders verlang ik niets, ook niet, dat li mijn laalsten groet aau Frederilc over brengt, want dal zoudt go looh niet doen- Melusine deed alsof ze de laatste woorden niet boorde. Geef mij den krans, dun zal ik aan uw verlangen voldoen! Neen, mylady, dat zon spotten zijn met do heiligste gevoelens, als n we handen dezen krans neer zouden leggen op bet graf van sir Ralph. De handen, die dat doen, moeten niet. besmeurd zi.iu met bloed! Melusine wendde zich af en d'epe smart verscheurde haar hart. Ge hebt gelijk, Mary-Rose, antwoordde zij bitter. Suzanne, mijn kamenier, zal den krans naar het graf brengen. VI. ONTSNAPT. Den volgenden dag ontving Melusine een brief van Frederik uit Londen. Ilij luidde als volgt: Mylady! Het doet me plezier u te kunnen mel den, dat mijn pogingen met succes be- krooud werden, 't Zal u wel niet bijzon der interessec ren, maar toch wil ik mijn wederwaardigheden vertellen. Op de eer ste plaats is 't mij gelukt miju officiers- patent te verkoopen en dienzelfden dag bad ik het geluk een nieuw tolhuis voor Mary-Rose te vinden bij lady Clarissa Dane of AlwiI-Hall. Zij beloofde mij haar als eigen dochter te beschouwen. Zij zocht passend reisgezelschap en was blij, toen ik baar Mnry-Eose kon aanbevelen. Der den© ben ik erin geslaagd op billijke voor waarden een som gelds te leenen, waar mee ik Hereford-house zal kunnen ophef fen uit zijn verval. Als 'tgeluk me een beetje gunstig is, ilieb ik in vijf of zes jaar die som geheel afbetaald en ben ik weer vrij man. Ik denk over een dag of vier weer te rug te zijn om de. allernoodzakelijkste dingen te beginnen. Doe de groeten aan Mary-Rose van mij en ontvang voor u zelf de groeien van den hertog vau Has- flien ik gisteren in bet Hyde-Parlc ling- ontmoetle. FREDERIK. Waarachtig, zoo'u brief moesten ze in bet Nationaal Museum iu een glazen kastje te lezen leggen, zeide Melusine minachtend, terwijl zij den brief in bet vuur wierp. Ik zou wel eens willen weten, of bij ooit zal lee- ren tegenover mij hoffelijk te zijn en me ten minste een brief te schrijven, zooals men van een gentleman verwachten kan! Maar Mehisines hoofd stond er vandaag niet naar voor Frederiks fouten en gebreken te peinzen. Dr. Northon moest vandaag te- legra féeren en ze dorst niet aan een weige rend antwoord te denken. Wat moest ze dan beginnen? Eindelijk kwam tegen den avond bet telegram. Het luidde: Gaarne bereid de zieke op te nemen. Stuur een vertrouwd iemand met baar naar X.; op het station aldaar zullen miju oppassers haar in ontvangst nemen, Dr. W. NORTHON. Zonder tijd te verliezen ging Melusine nu aau 't werk. Ze deelde Mary-Rose mede, dat ze den volgenden morgen reeds vroeg in ge- zelstibap van Chester naar het zenuwlijders- gesticht zou vertrekken, maar zij was wel zoo voorzichtig om den naam der plaats niet to noemen. Nu moest Chester zijn instructie» nog ontvangen. Een korte ruk aau 't schel lekoord was voldoende om hem onmiddellijk (e doen verschijnen. Ge zult juffrouw Mary-Rose tot aan X, het kruispunt van den spoorweg naar Dor setshire brengen, Chester, en ge zult daar twoo oppassers vinden van dr. Northon. Onder weg uioogt ge niet met haar spreken, geen woord, begrijp -het goed! Dr. Northon seint daar zoo juist, dat alleen door Ie zwijgen de reis tot een goed einde kan uH-yaclit worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5