Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN INTREK. STADSNIEUWS. Staten-Generaal, ONDERWIJS. HET CENTRAAL BUREAU VOOR DL K.S.A. yerg^eriag ging gruwde ara»# en benoemd in zijn plaats dén neer wijngaar den. Be commissie tot nazien der 'rekeningleu bevond deze accoérd en gaf aan kasgeld op een batig saldo van f 144,11.- Besloten ward in December een Pluim veetentoonstelling te houden. Hierna rondvraag en sluiting. éüÈföïfejRi #9 -games: A. G. M. Verhagen, H. E. van Rijen, Wj. de Laat de Kantor bn J. F. IJeydamw te Haarlem en de hoeren Uiftlotingen* Er zijn Noord-Oostelijker nog meer «spoor bruggen. De belangrijke spoorlijn Keulen— Emmerik—Arnhem heeft de brug bij Westcr- 'voort over den Dijn, en over den Usee! lig gen bij Zutplien en Deventer ook groote spoorbruggen. Op de route Embden—Delfzijl Nederland schijnt vooralsnog geen acht ge slagen te worden. Embden is sterker dan men denkt, maar ie belangrijker voor de Marine met Borkum achter zich. Als er iets gebeurt, zijn de Limburgsche lijnen echter de kritiek- ste „deuren" naar ons land en nu kunnen soldaten geen treinen tegenhouden, maar dy- namietpatrouen in de brugkokers. die bijtijds springen, kunnen wel den rivierovergang verbreken. Daarom en omdat de absolute neutraliteit, d.w.z. de handhaving van een onzijdig grondgebied tegenover alle buren, die aan het vechten gaan, moet in acht geno men worden, krefg Nederland de handen vol met de gevolgen der Oosteurijksch-Scrvisehe kwestie. Aan het halfjaarltjksch© verslag van het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie, loopend van 1 Januari 19 t l30 Juni 1914 is het volgende ontleend: Ons Bureau werd gedurende het afgeloo- pen halfjaar bezocht door den heer Herman Terdenge, student in de Staatswetenschappen van de Hoogeschool te Munster eu door den heer Mr. Josef de Clercq uit Antwerpen (Bel gië). De eerste kwam ter zake van studiën omtrent Nedérlandsche Sociale toestanden, ter wijl de tweede ons bezocht om inlichtingen over en litteratuur ter bestudecring van het Collectief Arbeidscontract. Met ingang van Mei werd als propagandist voor de K. S. A. aangesteld de heer H. Wij- tenburg uit Leiden, inplaats van den heer M. J. Salverda, die reeds eenige maanden iu het Bioscoopbedrijf, gevestigd in ons Bureau, werkzaam is. Van '1527 Juni j.l. werd iu ons gebouw bet tweede gedeelte van den Grooten Socia len Cursus van vier weken, speciaal voor voormannen uit de R. K. Vakbeweging, ge geven. Be Cursus werd geopend door den Zeer- Eerw. Hooggel. heer J. D. J. Aengenenfc met een rede: over de Katholieke Kerk en de Sociale Kwestie, terwijl hij door Mr. Tepe met een kort dankwoord op Zaterdag 27 Juni j.l. werd gesloten. De hoofdonderwerpen werden weer behan deld door Prof. J. D. J. Aengenenb, Mr. Aal- berse en Mr. Tepe. Be Apologetische on derwerpen werden gegeven door den Zeer- Eerw. Hooggel. heer E. P. Rengs, en de Sociaal-economische door Kapelaan Joh. C. Aalberse, terwijl het onderwerp Tactiek en Leiding bij Werkstakingen door den voorzit ter van het R. K. Vakbureau, J. v. Rijac- wijk, werd behandeld. Het aantal abonué's op het Tijdschrift „K. S. A.", dat op 1 Januari 1914 bedroeg: 8126, vermeerde rde in Januari met 114, in Mei met 88 en in Juni met 6, terwijl het in Februari met 82, in Maart met 59, en in April met 138 abonnement"n verminderde, zoodat thans (30 Juni) het aantal 8055 bedraagt. In 't ge heel is dus 't aantal verminderd met 71 abon- né's. Gezien 'r. feit, dat in de eerste drie maanden over het abonnementsgeld werd ge disponeerd, 't welk altijd met een zeker ver lies van abonnementen gepaard gaat, valt deze kleine achteruitgang zeker wel te ver klaren. Doch wanneer men bedenkt, dat, gerekend naar de verhouding van de Volksverein in Uuitschland ons abonnementental niet 8000, naar 80.000 zou moeten bedragen, maken wij ,n dit opzicht, vergeleken met de Centraal- Steile te M. Gladbach al een heel poover figuur. Mogen de Katholieken van Nederland dezen achterstand spoedig inhalen: In Februari verscheen een nieuw Vlug schrift onder no. 39, getiteld „Vrouwen, .waakt voor Uwe eerbaarheid!" Van dit Vlug schrift werden 57.510 exemplaren verspreid. In 't geheel werden in de 6 afgeloopea maanden verspreid van de verschillende vlug schriften 69406 exemplaren. Van de. Vliegende Blaadjes werden ver spie id 1221 exemplaren. In het algeloopen halfjaar werden verstrekt 128 adviezen en inlichtingen (waaronder 228 bibliografische) over verschillende onderwer pen. Be Bibliotheek bestaat thans hit: 10,393 deelen en 25,823 knipsels. In het tijdperk van 1 Jan. tot 30 Juni traden 19 sprekers op namens het Oent.r. üuieau en wel te Hengelo (O.), Hilversum, "Weesp. Apeldoorn, Oosterblokker, Zalt Bom mel, Breda, Zwolle, Bergen op Zoom, Leeuwar den, Amersfoort, Losser, Schagen, Oldertzaai, Baarn, Benekamp, Rotterdam, Alphen a. cL Rijn en Bussuro. .Herinnerd maig .tenslotte wortjgn aan de plechtige viering van het tienjarig' bestaan 'der KL S. A. op 7 Januari. Zoowel van Z. H. den Paus als van Kardinaal Van Rossum werden brieven van lof en aanmoediging ontvan gen, terwijl Z. B. H. de Aartsbisschop, na des morgens een Pontificale Hoogmis te heb ben opgedragen, persoonlijk de feestvergade- ring bijwoonde, waarop de andere Bisschop pen officieel vertegenwoordigd waren. EEN SCHADEPOST. Wegens gebrek aan gictcokes en kolen heeft 'de flireetie van de Ijzergieterij en Emailleerfabrieken Vulcanscord te Boetia- chem, zoo meldt de N. R. Ct, besloten den arbeidstijd te beperken tot drie dagen per week. Op de fabriek werken 800 man. GEEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG. De vrije Zaterdagmiddag is aan het de partement van financiën voorloopig geschorst KATHOLIEKE SOCIALE WEEK IN BELGIE Van 24 tot en met 27 Aug. a.s. zal te Leuven eeno Sociale Week worden gehou den. Het rijke programma bevat de volgende onderwerpen: Maandag 21 Aug. dag van de vakbeweging. Ie les: De verdeeling der goederen tus- schen kapitaal en arbeid; 2e les: Onze vakbeweging: Strekkingen en lemnien 3e lesVerhoudingen tusschen arbeiders klasse- ea midu -1 nul. Dinsdag 25 Aug.: De dag der opleiding. le losBe sociale opleiding in de patroon schappen, in de soldatenscholen; 2e les: Be vierde graad en het vakonderwijs, 3e les: Be 3ociale opleiding van studenten en hoogstudenten. Woensdag 26 Aug.: De dag van het sociale midden. le les: Be huidige toestand der werkmans- i kringen (R. K. Werkliectenvereenigiugen) en de middelen tot verbetering; 2e les: De huidige toestand van het Belgi sche socialisme 3e les: De levensvoorwaarden*onaar Bel gische werklieden: levensduurte, woning vraagstuk, zedelijk bestaan. Donderdag 27 Aug.: le les: Praktische werken voor volksont wikkeling; 2e les: Samenvatting en sluiting'. GEWISSELDE STUKKEN. IN'VA LI BITEITS WET. Blijkens het ai'deelingsverslag van de Eer ste Kamer omtrent het wetsontwerp tot voor ziening in de gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal be roepen betreffende het recht op de rente, bedoeld bij de mrftt. 169 en 370 der Inva liditeitswet hadden vele leden ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp. Te verwijzen naar de bezwaren, in het voorloopig verslag en de vergadering d"r Tweede Kamer te ber de gebracht en door de Regeering het aller minst afdoende weerlegd. Ze blijven in het ontwerp zien en onderstboven koeren van de algemeen geldende regelen onzer rechte.be- deeling en achten het een bedenkelijk an tecedent om af te wijken van het begin sul, dat een rechterlijke uitspraak eerst uitvoer- baai' wordt, wanneer zij in kracht van ge wijsde is gegaan. Hier wil men aan iemand een recht toekennen ook waar later zou blij ken geen recht te hebben bestaan, en de Rijksverzekeringsbank dwingen roods aan een uitspraak, die zij onjuist vindt, uitvoering te geven, vóór dat de rechter in hooger beroep heeft beslist. Ook wordt de uitspraak van den lageren rechter gesteld boven die van den lioogeren, liet eerste onderzoek boven het la tere grondiger, allicht ook weer deugdelijker. Het motief, dat de aanvragers ten gevolge van de veelheid der zaken langen tijd op de eindbeslissing moeten wachten, kwam huu veel te zwak voor, om ter wille daarvan op de uitspraak in tweede instantie vooruit te loopen. Er waren leden, die betwijfelden, of do z.g. noodstand een zoodanig ingrijpen van den wetgever als hier wordt voorgesteld wettig de. Tegen bovengenoemde beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dat de bevoegdheid van den rechter is ontleend aan de wet en dat dus, ook de wet zooals hier kan bepalen dat een uitspraak van een raad van beroep ingaat vóór de beslissing in hooger beroep is gevallen. Zij erkenden, dat, bij aldien de centrale Raad afwijzend besliste, de betrokkene een onverdiend buitenkansje heeft gehad, maar vonden dat geen groot bezwaar, omdat het doorgaans toch behoeftigen zal be treffen. Bootwerkerswet. Blijken* het afdeellngsverslag der Eerste Kamer was het aan eenige leden niet duidelijk, r«SvöMSJakO.-*"* kwam ik van Londen terug en nn zijn ze vernietigd, die gouden drooinen, voor altijd. -- O. Frederik, 'hoe kunt ge dht zeggen, wierp Melusine tegen, de zaak op zichzelf is allerdroevigst, maar Mary-Rose was toch slechts uw pleegzuster, een onbekend geble ven vondeling. Gij vergist u, mevrouw, antwoordde Frederik waardig, Mary-Rose was méér voor mij, meer dan alle menschen ter wereld, waut zij wasmijn bruid! Stil verliet Melueine de kamer in de haL Nu eerst werd zij zich bewust van de ge- jpeenheid harer handelwijze, nu eerst boog in naamjooae smart haar hoofd voor haar algen zonden. Den geheeien dag bleef de arme Frederik Szijn kamer. Den volgenden morgen kwam wei tien jaar ouder, weer beneden, gaf 9p de secretarie den dood zijner geliefde aan an regelde da werkzaamheden, die thans op Bttraford-Houee zouden beginen. Daag» daar op vertrok hij naar „Ben Jones Inn*, om daar Wederom te moeten hooreu wat Chester hem leeds vortela had, en om te probeeren het ,{Jk op te vissollen. Maar zijn pogingen en doft eableven zonder resullaat en de veld- ohter, met wien hij zich in verbinding ge lid had, overtuigde hem, dat dreggen een; jtieloos, tljdroovend en gevaarlijk werk fa». Bfj vermoedelijke misdaden was het is gebleken, dat de duivelskolk geeö eh i offer meer terug gaf. Terneergeslagen lag de jonge mau weer naar Hereford-house «rog, waar zijn stomme smart een rnedelij- ■l«nd hart vond: Chester. Maar deze besefte te dat bij zwijgen moest.... Ralph'* dood afgewend; zij spotte niet meer Melusine was weer geheel de oude gewor den. Den zwaren last van rouw en ellende had ze afgeworpen; ze wilde weer als een friese he bloem opbloeien in de wereld van genot en weelde. Zij had een brief ontvangen. Een brief van den hertog: In de hoop, dat gij u zult hersteld heb ben van !het zware verlies, dat u trof, en de jeugd bij u de droeve herinnerin gen aan Hastings-Castle zal hebben uit- gewischL zend ik dit briefje aan u, be minde Melusine, mijn lieve Schotsche bergfeel Ik ga nu naar het vasteland, om daar te blijven tot de rozen weder bloeien. Dan kom ik weer in Engeland terug en zal u op Hereford-house komen bezoeken. Misschien valt mij dan het geluk ten deel het hart der schoonste vrouw van Enge land te veroveren, om haar de hertogs kroon op het blanke voorhoofd te druk ken! CHARLES CARLYLE, Hertog van Hastings. VIL HET HUWELIJKSAANZOEK, De winter was voorbij en in den tuin van Hereforcl-bouse bloeiden de rozen. Maar thans lagen de akkers niet meer braak en verwilderd als vroeger, neen, gele koren aren golfden er naast den mooien aardappel- bloesem en op de verwaarloosde weiden waohtte het rijpe gras op de maaiers. De gazons iu den tuin waren zachtgroen en overal, waar men h©t oog richtte, bloeiden <to heerlijkste rozen. Ook bei kasteel was op wolk principieel verschil er bestaat tusseiian het oorspronkelijk ontwerp voorgestelde eu la ter door den minister veroordeelde arbcids- boekje en de arbeidskaart, zooals die thans wordt voorgeschreven. Andere leden, betreurden, dat de eiseli tot toelating van overheidswege voor de uitoefe ning van liet stuwadoorsbedrijf niet is gehand haafd als maatregel, om uitoefening van het stuwadoorsbedrijf onmogelijk le maken door degenen,die in strijd bandelen met de na te le ven wettelijke voorschriften. Verder betreurden zij, dat de arbeidsboekjes in liet ontwerp van den minister niet waren opgenomen en ook bij de behandeling in de Tweede Kamer bij amendement daarin niet konden worden gebracht. Voorts betreurden eenige leden, dat, ter voorkoming van noode- loozen Zondagsarbeid, geen bepaling is ge maakt, voorschrijvende dat voor dien arbeid ex tra loon zou moeten worden betaald. Verder werd de opmerking gedaan, dat ook dit wetsontwerp weder bevat een sprekend voorbeeld van het in latere jaren maar al te veel gevolgd stelsel, om in de wet zelve slechts enkele zeer algemeens grenzen te trekken en het maken van verdere vaak diep ingrijpende voorschriften over te laten aan algemeene maatregelen van bestuur. BENNEBROEK. Gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad op Vrijdagavond, waar de heer A. J. E. baron van Ittersum met kennisge ving afwezig was, werd vóór de lezing der notulen', door den voorzitter, jhr. mr. L. A. van Schuijlenburgch, er aan herinnerd, dat hc.t vaderland iu oorlogsgevaar verkeert, zoodat de milicien-verlofgangers en de land weermannen, ook van Bennebroek. zijn op geroepen, ten einde hun duren plicht, de handhaving van Nederlands neutraliteit, te handhaven. Hü hoopte, dat, mocht het ergste gebeuren, de Bennebroekers hun plicht zul len doen, en getrouw aan vaderland en vor stenhuis de onafhankelijkheid van het dier bare vaderland zullen helpen bewaren. Door algemeen applaus onderstreepte de raad do woorden des burgemeesters. Na de lezing der notulen, deelde de heer Stam mede, dat de N.-Z. Toll. Tramwegmaat- schappij het veelbesproken stuifhoekje bij de Benncbroeksche brug zal, bestraten, gelijk door den Raad was gewenscht. Hierna boden B. en W. de rekening over 1913 aan. Deze telde aan inkomsten 22.848.31, en aan uitgaven 20,566.69, dus vertoonde een batig saldo van 2281.62. De heer en Bille en Braam werden tot com missie van nazien gekozen. Deze heeren namen deze opdracht gaarne aan. Een 2e suppletoir© begrooting 1913 was noo- dig door de bijdragen der pensioenen voor de gemeente-ambtenaren. Zij werd in uilga ven 42 en 16.62L inkomsten goedgekeurd, evenals de af- en overschrijvingen tot een bedrag van 93.89K. De afschrijving uit den post onvoorziene uitgaven;, groot 906.3*3, word eveneens met algemeene stemmen goed- gekeurd Vervolgens moesten eenige wijzigingen in de Bouwverordening worden aangebracht. Allereerst moest de vorm van afkondiging worden gewijzigd, en voorts na het advies van de Gezondheidscommissie te Bloemen- daal, opgenomen de volgende verbeteringen! Een privaat mag voortaan niet meer toe gankelijk zijn hij nieuwbouw, direct uit een woonkamer of keuken. In plaats van „regenbakken of welputten* kome te staan „middelen van watervoorzie ning* Wanneer geen gebruik van een bouwver gunning binnen 6 maanden wordt gemaakt, is deze vervallen. De Raad keurde de veranderingen unaniem goed en daarna werd de Bouwverordening met deze wijzigingen opnieuw vastgesteld. Van de leening 1877 werden ten slotte de aandeden no. 9 en 23, ten name van den heer W. van der Vliet, uitgeloot, waarna de Raad overging in een zitting met gesloten deuren, waarom de pers, wijl er niets meer te be handelen ?.on vallen, haar biezien pakte. S. E. HILLEGOML Fluim veevereeniging- Deze hield In het café van den heer N. v. d. Krogt een ledenvergadering. De heet' W. F. Daudey opende en heette de aanwezigen welkom. De notulen werden onveranderd vastgesteld, 't Bestuur meende het noodig den heer Van Ronde als bestuurslid te moeten bedanken, wijl hij1 geen énkel© vergadering bijwoont. Be toestand in den bollenstreek: 'Deze Is zeer zeker verre van rooskleurig. Hillegom, dat nog altijd 't centrum blijft verkeert wel het meest onder den invloed, 'b Faillissement der firma Kreuiter en Co., heeft velen in ongelegenheid gebracht en of schoon enkelen hierbij voor groote bedragen zijn betrokken, zijn fer talloos velen die hier hun spaarpenningen brachten en die 't nu zoo gaarne zouden terughalen omdat velen 'b hoodig hebben. De handel staat stil. Bit wordt des te bedenkelijker, wijl de hyacinthen de z.g. „dikke bollen" kwijt moeten, al thans binnen enkele dagen. D© verzendingen kunnen echter niet weg. Er waren hier groote firma's, die dag en nacht met hun volk heb ben doorgepakt, en hun kisten, reeds in de wagons der goederentreinen hadden ingeladen te Iaat. De chef beduidde hen dc wagons te ontruimen; alles werd op do brikken ga laden en staat in de kisten te wachten. Moe lang? Bat weet niemand. De lasso arbeideis zijn bjj velen geheel of gedeeltelijk ontsla gen: er is geen werk. Do Haarl. Bank en de Raffaisenbank hebben Zaterdagmorgen gedeel telijk betaald. Dit i3 met het oog op 't uit betalen der werklieden een geluk. In alle betalingen gaat men met uiterste voorzich tigheid te werk. Be geldschaarsle is zóó groot, dat Zaterdagmorgen 12 uur noch aan 't Post kantoor, noch ergens elders een biljet van f 60 in zilver was te wisselen. Do, voorzitter van 'b Bestuur der Raffaisenbank poogde f 5000 aan zilver te Haarlem te bekomen. Hij kon slechts f 1000 krijgen. Voor de beide bank- ir.riebtingen stond het zwart van mensehen. Aan niemand werd het gèheole te goed uit betaald. Als overal is men bezorgd over het stijgen 'der prijzen van de levensmiddelen. Een 'der grootste firma's W. en Co., had Za terdagmiddag geen korrel suiker meer; een andere verhoogde Vrijdagmiddag, onmiddel lijk na 't bekend worden der mobilisatie de prijzen van koffie, suiker, meel eu spek, Langzamerhand keert de kalmte weer. Aan het Postkantoor was geen overstelpende drukte. IJMUIDEN. Onbestelbare stukken, aan dit kantoor gedu rende de 2de helft der maand Juli. Brieven: A. Zoutebier, ScheveningenCarl Bock, Chemnitz. Briefkaarten: J. v. Bromelen, H. C. Gaby, Amsterdam; Lauwerens, Marteijn, K. Sie- gen, Amsterdam; mevr. Zwart, Bussum; P. J. An aeries, Denver; Delalu, Paris; W. Groos, Duisburg; K. Rod, Ostende. BURGERLIJKE STAND. BEVERWIJK. Geboren: z. van T. de Wildt —Ellens. Overleden: A. F. van der Bliek. 4 weken. EXAMEN HOOFDAKTE. Amsterdam, 29 en 30 Juli Geëx. 15 cand. Qeslaa«cl o.a. de licerexx J. van Iveulen, Jdsse; j AL J. Lutterot, Allernaar; G. H. van deu Truly Sloten; J. D. Jeswiet, Sloten; C. v. Qulik, Alk maar; F. v. Woerden, Amsterdam. LEERSTOEL GODGELEER>H EI D. Bij K. B. is de Gereformeerde Bond tot ver breiding en verdediging van de Waarheid in 'de Nederlandsch Hervormde (Gereformeerde) Kerk, gevestigd te Utrecht, aan gewezen als bevoegd om bij de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worda ge geven ïn de Gereformeerde Godgeleerdheid. GOEDKEURING ONTHOUDEN. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbe sluit van Woïkum tot vérmindering1 van het getal openbare scholen in die gemeente met één, door de school voor uitgebreid lager on derwijs onder dak te brengen bij de vereenig- de burgerschool. B. E. van Sfceenwijk te Vogelenzang, L. M. de Jongh en J. J. Kramer te Haarlem, KL J. J. Ingerman te Heemstede en de dames A. Faulhammer te Sloten, G. O. v. de Stadfc te Zaandam, M. O. Geesink te Watergraafs meer en A. C. Hoeve le. Landsmeer. Voor 'diploma B. (80 woorden per minuut) de dames G. J. C. Kok te Haarlem en A. M. O. van der Heijden (Zuster Leonards) te 's Hertogen bosch. Voor diploma C. (130 woorden per minuut) mejuffr. A. M. C. van der Heijden (Zustor Léonarda) te 's Hertogenbosch. Voor Machinesehrijven: de dames A. Faul- hammer te-Sloten en L. Har tog te Amster dam, en (ie heeren M. J. J. M. Buisman, P. A. H. ïnterfürth, A. J. Interfürth,. J. L. P. van Mackelenbergh en M. Dijkshoorn te j's Hertogenbosch. j Niet opgekomen één eandidaat, afgewezen twee candi'daten voor diploma A, en twee candidaten voor diploma B. ORGELBESPELING. in 'de Groote- of St. Bavokerk op -Dinsdag d Augustus a.s. des namiddags van 12 uur door den heer Louis Robert. Programma: 1. Choral vorspiel, Christ un- .ser JIe.iT zum Jordan kam, D. Buxtchude; 2. Fuga F gr. t. W. F. Bach; 3. Sonate über Luther's Choral: „ein festo Burg ist unser Gott", S. de Lange; Allegro moderato, Andante, Lento (Reeitatio), Fuga; 4. Saraban de, O. Sainb-Saëiis; 5. Tempo di Minuètto, A., Guilmant. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugont vangen in de 2de helft der maand Juli 1914, Brieven. Binnenland. Mej. P. Bakker, Zandvoort. J. Baisez, Water graafsmeer. J. v. d. Broek, den Haag. Mej. C. de Bruin, Amsterdam. ïh. Burgemeester, Am sterdam. Gem. Gas- en Waterleiding, Heem stede. Mej. Goedhart, Bergen. Mej. Willy Hen driks, Haarlem. P. C. van 't Hof, Beverwijk P. Jansen, Beverwijk. Anna de Jong, Amster dam. F. E. van Kempen, den Haag. F. E. van Kempen, den Haag. H. Kok Schipper, Zwart sluis. Mej. J. Kramer, Amsterdam. Mej. J. de Loos, Amsterdam. L. Louwerse, Amsterdam, F. R. 600, Nieuws van den Dag, Haarlem. C. K. 58, Nieuws v. d. Dag, Amsterdam. Mej. A. Metz, Haarlem. W. P. H. Nurtz, Amsterdam, L. Olree, Zandvoort. Mej. S. v. d. Poll, Am sterdam. Prov. Gron. Cour. 12888, Groningen. Mej. v. d. Putten, Amsterdam. C. L. Verlint, Utrecht. Directeur Voedingsmag., Nijmegen. De Vries, Amsterdam. A. H. van Waveren, Haar lem. Mej. M. Weeren, Haarlem. Briefkaarten. Binnenland. C. van Beelen, Haarlem. K. J. H. Biome, Mid delburg. Mej. Chr. Coster, Amsterdam. Drup steen, Amsterdam, Hynnis, Amsterdam. KL de Jong, Santpoort. C. Koning, Hoensbroek. Idem, idem. C. S. Koppen, Amsterdam. P. Kunis, Haarlemmermeer. Mej. G. Peereboom, Haarlem. Jhr. frin, Helder. Mej. K. Raats, Amsterdam. G. v. Ravestein, Haarlem. Van Roon, Amster dam. R. Ruder, Amsterdam. D. Snel, Amster dam. Juffr. Wed. Spiekers, Haarlem. Mej. Schermde, Amsterdam. Mej. M. v. Staveren, Bergen. W. van Tongelen. Amsterdam. Mej, J. Verhagen, den Haag. E. Visser, Krommenie. Mej. T. Vrint, J. de Vrind, Rotterdam. Mevr. Wachwitz, den Haag. Van Ommen, Deventer. Brieven. Buitenland. Johan Blug, Neunkirchen. A. Delgmains, Cas- sel. M. R. Bern. Stadtgartnerei, Frankfurt a/Main. Briefkaarten. Buitenland. Anvers. A. v. d. Hoeff, Marseille. Ermidarge) Spinay. Ernst Graflein, Mout du Nord. Famy Sevinsohr, Osterade. Miss. Edua Stoener, Armi- ston. Vooges 9 Briefkaarten zonder adres. Met port betaste brieven. Ds. Baljon, Spaarndam. Marie Florijn, Zand voort. Roeters van Lennep, Haarlem. Agent Rijksverz. Bank, Haarlem. NOTA. Aan de afzennders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te. vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. STENOGRAFIE EN MAOHINESOHRIJVEN. Bij heb op 29 Juli 1.1. te Amsterdam ge houden examen voor Stenografie en Machine- schrijven, vanwege de Federatie van Ned. Sten. Leeraren systeem I. Pitman, Slaagden: Voor "diploma A: de dames: O. Wolder, O. A. Bourgonje, A. Dooseman, C. Hymans, c. G. Okkes, A. E. Ojemau, J. O. Gorter te LOTEN STAD PARIJS VAN 1S91 Trekking van 22 Juli. No. 452545 frs. f 100,000, no. 112251 fra 60,000, no®. 71185 en 96445 elk frs. 10,0000. B© volgende nummers met fra. 1000: 417041 295278 175131 56726 443151 154370 4711 205164 450574 96770 66116 462353 542593 497478 81041 106318 334135 2o49ft 323321 579957 354493 570121 10.>1 333357 114802 200767 207789 191727 144366 686 Ll 967 nummers zijn aflosbaar a pari. de noodzakelijkste plaatsen gerestaureerd en de kalme, doortastende hand van Frederik sprak uit alles. Frederik had woord gehou- den, liij werkte als een. d agio oner. Maar zij, voor wie hij Hereford-house weer wilde brengen in zijn oude glorie, zij was dood! Hij had den slag, die hem het harte brak, niet kunnen overwinnen, en wie Frederik kende, wist ook, dat hij niet vergeten kon Lady Melusine daarentegen bloeide als de rozen in den tuin. Het scheen als had zij alle smart en ellende vergeten, want baar oogen straalden en haar knap gezicht ver toonde niet de minste sporen van verdriet. Eén onhebbelijke gewoonte had ze n& sir Ralph's dood afgewend; zij spotte niet meer als vroeger met de armoede het verval van Hereford-house, misschien omdat zij in zag, dat Frederik zijn best deed het voorva derlijk goed uit zijn verval op te heffen, mis schien ook wijl zij besefte, dat ze haar stief zoon van alles beroofd had wat hü hier op aarde liefhad, en hem daarvoor sparen moest. Misschien handelde zij zoo uit slimheid, maar laten we aannemen dat zij door betere gevoelens daartoe werd aangedreven want al is de asch der verdorvenheid nog zoo dicht op het hart der raenschen gevallen, dan glim men nog altijd eenige vonkjes zóó lang, tot ze als vlam naar buiten slaan. Melusine He reford was een slechte en geweten! ooae vrouw, een om haar schoonheid verwend en verdorven wezen, maar óók hü haar smeul den nog vonken onder de asch van haar hart. Eén dier vonken was haar liefde voor lord Hasting», maar zij misten de uioféele kracht de verleiding ten prijs dezer liefde le weer staan. Sinds de laatste maanden was zij nogal voorkomend en vriendelijk geweest en^ dik- wyls schudde Frederik het hoofd, als hij aan dien ommekeer bij Melusine dacht Wat was daartoe de aanleiding eweestl Ja, hü kón het niet vermoeden, dat het de brief was geweest, dien hü haar zelf twee dagen na Mary Rose's dood overhandigd had. Waren toen züne gedachten niet zoo bü zfin geliefd© doode geweest, dan had hij gezien, dat de enveloppe het wapen van den hertog van Hastlngs-Carlyle tot zegel had. Eén mededeeling mogen we den belang stellenden lezer niet onthouden: de oude Bob Chester was in 't voorjaar gestorven. Het was zijn iheilig voornemen geweest, op zijn sterfbed sir Frederik alles te zeggen, het het hem koud, dat dit voor mylady de onaange naamste gevolgen zou hebben, maar een beroerte maakte een einde aan het werkzaam leven van den eerlijken huisknecht. Met hem werd het groote geheim begraven en bleef sir Frederik evenals Melusine gelooven, dat het lijk van Mary-Rose op den diepen bodem van den duivelskolk in Hampton rustte. Nu meende zij, dat baar levensgeheim niet meer ontdekt zou worden en keerde de rust weder terug in haar hart, en met den blo» op de wangen kwam ook de glans -in haar oogen terug. Had zij in 't geringste kunnen vermoe den, dat zij door Chester om den tuin wa» geleid, dan was het met Melusine's gemoeds rust gedaan geweest. Sir Frederik stond met een© groote heg- schaar hfi de beukenheg, die den tuin van de landerijen scheidde en knapte ze zelf op, door de uitgeschoten tqppen af te knippen. Uit zijn broekzak hing touw en raffia, want een paar jonge vruchtboomen moesten ook nog opgebonden worden. Melusine kwam op hem toe. Mijn hemel nog toe, wat züt ge weer vlütig aau den gang! riep zij hem toe. Baar ik mün eigen tuinman ben, moet ik wel, antwoordde hij, een weerspannige twijg afknippend. Melusine lachte. Je toilet doet me altüd lachen, zeide zy, ik zou wel eens willen weten of ge ook bont» katoenen zakdoeken gebruikt. Ik heb ze nog niet, anwoordde Frederik, maar als he linnengoed zoo dun blijft aW het thans is, zal ik me een dozün aanschaf fen. Wat mijn toilet verder betreft, zie niet in waarom ik hiermee niet aan het Hor zou kunnen komen. In ieder geval zit he» gemakkelijker dan die vervelende rok, waar* in ik, oud-militair, er uit zie als een pakhui** knecht op z'n Zondags. Ik zou wel eens een „drawmg-roome iu, het Buskinghaus-paleis willen z.ien, wan neer de koningin des pairs en waardigheid- bekleeders in uw toilet zou ontvangen, ant woordde Melusine overmoedig. Frederik antwoordde met. tiu bekeek nw» welgevallen zijn kleeding en ging met arbeid verder. .- Melusine sloeg hem ©en oogenblik toen nam zij uit haar rokzak een brief reikte dien Frederik toe. Zoo juist voor u aangekomen. Frederik nam de groote tuinschaar oil© den arm, schoof zijn grooten Indlechen P«J tersboed achterover en maakte den open" (Wordt vervolflfAÏ-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 14