miiiïïs ffl m mm Verköopiügen Boeihnizeii eni. Nagekomen Berichten. Tweede Kamer. Raad van beheer N. V. Autobusdienst Groenendaal-Heemstede-Haarlem en terug maakt bekend, dat wegens gebrek aan Benzine, de dienst met 4 Augs. a. s- BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE DIRECTIE, Binnenweg 72 Heemstede. ST. PETERSBURG IN STAAT VAN BELEG. KORTE BERICHTEN, DE KENNEMERPADVINDERS HELPEN OOGSTEN 'I _1 EEN ONTZETTENDE AANSLAG. Reuter seint uit Metz het volgende 'schrik kelijke bericht: Een Franeeh geneesibeer heeft gisteren ge tracht met behulp van twee verkleede Frau sehe officiereu de putten met cholera-bacil- ^n te besmetten. Hij werd doodgeschoten. 't Is te hopen dat deze schandelijke en af schuwelijke wijze •van oorlogvoeren geen na volging vindt! UB AU IN BRAND GESCHOTEN. BERLIJN, 2 Augustus. Van boord van de kleine kruiser Augsburg wordt draadloos geseind: ..Ik bombardeer de oorlogshaven Libau, ben in gevecht met een vijandeïijken kruiser, ik neb mijnen gelegd, de oorlogshaven staat in brand." EEN MISLUKTE KRIJGSLIST. COBLENZ. 2 Augustus. Vanmorgen heb ben 80 Frausehe officieren in Pruisische uni formen getracht de Pruisische grens met automobielen bij Weideck ten Westen van loldern, te passeeren. De poging is mislukt. ST. PETERSBURG, 1 Aug. St. Petersburg en omgeving is in staat vau beleg verklaard. WAT ZAL ENGELAND DOEN? Dat is nog niet bekend. In Frankrijk hoopt men op krachtdadige hulp ter zee: doeb ver schillende Engelsche bladen zeggen dat daar geen reden voor is. De regeering hee.ft zich nog niet uitgespro ken, doch de vlootreserve is opgeroepen: het land maakt zich dus gereed. HOELANG KAN DE OORLOG DUIÏEN? Dat is een vraag, die op aller lippen nu iigt. Als we eraan berinneren dat de duur dei- oorlogen, althans in de beschaafde landen, steeds korter is geworden en dat de beslis sing door de ontzettende moordwerktuigen al maar spoediger valt, dan is reeds hieruit een (onclusie te trekken, dat deze geweldige oor- og, waarin alle landen haast zijn betrokken, net lang kan duren. Maar er komt nog wat anders bij. De t'inancieele gevolgen zijn zóó geweldig, jat zelfs een oorlog van eenige maanden een onmogelijkheid is geworden. Hoe derhalve ook de zaak loopt: langer een paar maanden op zijn hoogst dat is iet oordeel van allen die kijk op de zaak heb ben kan de oorlog niet duren! DUITSCHE TROEPEN IN BELG Ie. BRUSSEL 3 Augustus. (V. D.) Duitsche -roepen zijn te Visé aangekomen. Te Luik «rordt alarm geslagen. Als dit bericht waar is, dan blijft er geen twijfel over, of Engeland zal met zijn vloot legen Duitschland optrekken Wij wachten nadere berichten met spanning af. Vast staat nu wel, dat de Duitsche troepen macht langs twee wegen opereert: door Z,\iid- Luxemburg in de richting Chalons, en tus- sehen Maastricht en Luik door, met vermijding van de groote Belgische forlenlinie Luik-Mal- médy Zal België nu het Duitsche leger kunnen tegenhouden? En zijn neutraliteit kunnen ver ledigen?. De moordenaar van Jaurès heet Raoul Villain en is 29 jaar. Hij heeft verklaard Jau rès vermoord te hebben wegens diens tegen stand tegen den 3-jarigen dienstplicht. Prins Oscar van Pruisen is Zaterdag avond (volgens de gewoonte bij Duitsche of ficieren aan den vooravond van den oorlog) tehuwd met gravin von Bassewitz. Prins Adelbert van Puisen, de eenig nog wergebleven ongehuwde zoon van het Duit sche keizerspaar, is verloofd met prinses Adelaide van Saksen-Meiningen. Van overal worden berichten gezonder, lat Engelsche en Duitsche oorlogsschepen rijn gezien. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. best. zijn benoemd tot griffier bij liet kantongerecht: te Nijmegen, mr. E. Bonn, thans kantonrechter te Tholente Schoon hoven, mr. F. W. Fabius, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij Kon. besl. is aan mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, op zijn verzoek met 3 Aug. eer vol ontslag verleend als burgemeester van Soest, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. DE MOBILISATIE. Men seint uit Den Haag aan het Hbld.: Ingediend zijn hedennacht twee wetsontwer pen: le. Om een buitengewoon crediet aan te vra gen van 50 millioen gulden te* bestrijding van de uitgaven, voortvloeiende uit bet buitenge woon onder wapeDen roepen van het leger. 2e. Om te bepalen dat alle dienstplichtigen onder de wapenen blijven totdat het oorlogs gevaar zal zijn opgehouden. Voorts wordt wijziging voorgesteld in een reeds ingediend wetsontwerp om mogelijk te maken het verbod van uitvoer en vervoer van levensmiddelen, paarden, vee. veevoeder, daar onder begrepen hooi en stroo, rij- en voertui gen, daaronder begrepen automobielen en rij wielen. Het slotartikel van dit wetsontwerp bepaalt: Ter voorloopige dekking van de kosten voort vloeiende uit de bij de wet bedoelde maatrege len kunnen desgevorderd schatkistbiljetten of schatkistpromessen worden uitgegeven en schatkistbiljetten worden beleend tot een zoo danig bedrag ais noodig is ter verkrijging van een som van ten hoogste vijftig millioen gul den. De mobilisatie verloopt overal, in heel het iRnd, zoo rustig mogelijk. Kleine vechtpar tijtjes tusseben de soldaten rekenen we na tuurlijk niet mede. De stemming onder de troepen is uitstekend. DE LICHTING-1915. Een wetsontwerp is ingediend om de lïch- ting-1915 onverwijld onder de wapens te roepen. Het ontwerp luidt Art. 1. Met afwijking van de bepaling der Militiewet geldt ten aanzien van de inlijving van ingeschevenen voor de lichting 1915 het bepaalde in do volgende artikelen; Art. 2. De loting, bedoeld in art. 62 der Mi litiewet, wordt niet gehouden. Art. 3. Alle ingeschrevenen zijn bestemd om bij de militie te worden ingelijfd, uitgezonderd zij: 1o. die voor den dienst, bij de militie opge strikt zijn bevonden; 2o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijge steld 3o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak betzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst 'zijn uitgesloten. Art. 4. De tijd van de inlijving en alles wat* verder op de inlijving betrekking heeft of daar mede verband houdt, wordt door Ons of door de Ons aan te wijzen autoriteiten geregeld, met afwijking, voor zooveel noodig, van de gelden de wettelijke voorschriften. Art. 5. Deze wet treedt in werking op den dag van bare ..plaatsing in bet Staatsblad. Heden zal deze wet reeds worden behandeld. De inlijving is dan binnen korten tijd te wachten. WEERBAARHEIDSCORPSEN. Tal van weerbaarbcidseorpsen in alle deelen des lands stellen zich ter beschikking van Haren Majesteit de Koningin en worden direct, ingelijfd. De Delftsehe studenten zullen een vrijwilligerscorps samenstellen. VIJFTIG MILLIOEN, De regeering heeft een wetsvoorstel inge diend, strekkende tot aanvraag van 50 mil lioen guldens voor de buitengewone uilgaven van de mobilisatie. DE SPOORWEGEN. Heden loopt geen enkele trein voor reizf- gersvervoer. Alles is hfcdden ten dienste der militaire overheid. Ook de ochtendbladen werden niet vervoerd, zoodat we in den loop van den morgen herhaaldelijk navraag naar het nieuws kregen. Telefoon en postverkeer hebben óók groote vertragingen, terwijl de telegraaf heelemaal onbetrouwbaar lijkt. De volgende beperkte dienstregeling is, met ingang van beden, op dc II. IJ. S. M. inge voerd Van Amsterdam C.S. naar de richting Hil versum vertrekken treinen ten: 5.40 (naar Nijmegen), 8.40 (naar Utrecht), 9.20 (naar Apeldoorn), 1.30 (naar Nijmegen, 2.44 (naar Apeldoorn), 3.50 (naar Utrecht), 11.30 (naar Utrecht). Van Amsterdam C.S. naar de richting Haar lem vertrekken treinen ten 7.09 (naar Rotter- dam en felsen}, 11.-30 (naar "Rotterdam^, "V2.2/9 (naar Zand vóórt), 3.14 (naar Rotterdam en Velsen),5.30 (naar Rotterdam), 6.34 (naar Vel- sen,) 8.00 (naar Rotterdam). Van Amsterdam C.S. naar de richting Zaan dam vertrekken treinen ten. 9.09 (naar Enkhui zen), 12.00 (naar Den Helder), 4.28 (naar Enk huizen), 8.05 (naar Deji Helder). Van Hilversum naar Amsterdam vertrekken treinen ten: 7.13. 10.28, '1.1.35, 2.14, 0.11, 7.11, 10.00 stoppende op alle tusschenstations. Van Zaandam naar Amsterdam vertrekken treinen ten: 10.00, 2.07, 6.46, 9.44. 10.41. Van Haarlem naar Amsterdam vertrekken treinen ten: 8.39, 10.10, 10.39, 2.05, 3.41, 10.50. Bovendien loopen dagelijks de treinen: 8 en 72 van Hoek van Holland en Rotterdam via Amsterdam naar Oldenzaal en trein 73 D en 9 van Oldenzaal via Amsterdam naar Rotterdam en Hoek van Holland. TEGEN WOEKERPRIJZEN! De Kamer behandelt heden 'n uitbreiding der onteigeningswet, om het opdrijven van prij zen tegen te gaan. Wij vernemen, dat gisteren aan het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel reeds de noodige maatregelen getrof fen ziju, waardoor verzekerd wordt, dat zoo dra dit ingediende wetsontwerp ter voorko ming van vasthouding en prijsopdrijving van wareu, tot wet zal ziju verheven, een zoo spoedig en afdoend mogelijke toepassing is gewaarborgd. Te dien einde is bereids aan al de burge meester» des lands bedoeld ontwerp toege zonden, voorzien van een handleiding tot toe passing, benevens een lijst, van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor voorloopg aangenomen maximum-prijzen. Zoodra in eene gemeente verhoogde prij zen worden gevraagd, welke de prijzen in.de lijst voornoemd overschrijden, of zich geval len voordoen, dat voorraden teruggehouden of verzameld worden in zoodanige mate, dat zij naar het oordeel van een burgemeester ernstig genoeg zijn om ingrijpen te wettigen, dan zal deze daartoe onverwijld telegrafisch de machtiging van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vragen. Aangezien (bet wetsontwerp vermoedelijk reeds morgen in werking zal treden, is het publiek er dus van verzekerd van af dien dag de noodzakelijke levensbehoeften tot bil lijke prijzen te kunnen bekomen. SP A ARBAN K-INLEGGERS. De vrees, die de inleggers bij de spaarbanken bevangt, zoodra er gevaar voor oorlog dreigt, is een zeer gewoon verschijnsel. Gewoonlijk wordt daarbij opgemerkt, dat reeds na korten tijd de inleggers tot bezinning komen, inzien, dat toch eigenlijk de spaarbanken de veiligste bewaar plaatsen zijn en dat voor verlies in het geheel niet bevreesd behoeft te worden, omdat geen vijand en zeker niet de eigen Staat, de hand zal strekken naar spaargelden, die als privaat eigendom onaantastbaar zijn. In Oostenrijk hadden in 1866, toen de oorlog met Pruisen op uitbreken stond, op verschillen de spaarbanken stormloopen plaats, maar ter stond na het uitbreken vau dea oorlog word reeds weder ingelegd en nog vóór de vrede ge sloten werd, was de schuld aan inleggers méér dan ooit te voren. Hetzelfde verschijnsel deed zicli voor in 1909, tijdens de Bosnische kwes tie. Alleen leden de inleggers dus rente-verlies. Het verschijnsel dat de angst eener menigte als het ware aanstekend werkt, want daaruit alleen is een paniek te verklaren wordt niet onaardig bewezen door eenige nu waargenomen feiten. Bij een onzer spaarbanken kwamen brie ven in van inleggers, die erkenden, dat zij den vorigen dag onder den indruk waren gekomen van het feit, dat zooveel personen hun geld op- eisebten en dat zij het daarom ook hadden ge daan. Maar toen zij kalm thuis zaten, was hun het onzinnige van hun handelwijze duidelijk geworden en daarom verzochten ze de opzeg ging als niet gedaan te beschouwen. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor, naar wij ingelicht zijn, bij de Rijkspostspaarbank na de geruststellende verklaring door den directeur dj er instelling gegeven. Tal van personen ko men terug op hun aanvragen om terugbetaling of tot verkoop van hun Staatsschuld en erken nen volkomen dat zij zich hebben laten mee- sleepen door den angst der massa. VERKIEZING PROV. STATEN. De verkiezing (candidaatstelling) van een lid der Provinciale Staten van Noord-HolJand indistrict VII (vacature-mr. H. J. van Ogtrop) zal geschieden Vrijdag 28 Augustus en de stem ming en herstemming, zoo noodig, respectieve lijk Vrijdag 4 en 11 September. Tragisch. De stadsaanplakker, Verreij, die Vrijdagmiddag te Alkmaar belast was met het aanplakken der publicaties, houdende de oproe ping onder de wapens van de nationale militie eii de landweer, zakte, toen hij aan het Yer- dronlcenoord liep, plotseling ineen. Hij werd dood opgenomen. Zoo'n schurk. Men schrijft uit Sneek aan het Hbld Gisterenmorgen werd hier door de politie in gerekend de vijftigjarige ex-predikant Onno- Casemier, beschuldigd dat hij tegen een land weerman, die zijn wapenen zoolang in een in de onmiddellijke nabijheid gelegen café wou brengen, zou hebben gezegd: „Je moet de boel verdommen, dan ben j' een kerel, nu ben je een kwajongen Wraak na de staking'! Zaterdag tegen het middaguur begaf zich eeu nieuw aange stelde conducteur der H. T. M. uit het kan toorgebouw der Maatschappij op straat om dienst te gaan. Ter hoogte van den Herten kamp werd hij bemoeilijkt door drie onbe kende personen, die hem een klap in het aan gezicht gaven. Toen de conducteur zich tot tegenweer gereed maakte, wierp men hem peper in het gezicht. Gelukkig werden de oogen niet ernstig getroffen. In het kantoor gebouw werd zijn gelaat van de peper ont daan, waarna de aangevallene per auto naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven werd gebracht om aangifte van 'het gebeurde te doen. BEVERWIJK. Het onweer. Gisterenmiddag (Zondagmid dag) barstte een hevig onweder boven onze plaats los. De bliksem sloeg iii bet torentje van het Raadhuis; aan het gebouw werdt geen schade aangericht, alleen het torentje werdt ernstig beschadigd. Bet uurwerk bleef echter intact. Ook in IJmuiden is het weer allersclirikke- lijkst geweest: erger dan men ooit daar heeft beleefd. HOUTRAKPOLDER. Priesterfeest. Zaterdagmiddag werd de Eerw. Father P. Groot, 1.1. 26 Juli te Mill- Hill priester gewijd, terugkeerende in zijn geboorteplaats, op feestelijke wijze ingehaald. Vanaf Halfweg werd de jubilaris begeleid door een eerewacht van ruiters en fietsers, waarvoor de jubilaris een woord van dank sprak. Zondag om 10 uur droeg de Eerw. ju bilaris zijn eerste H. Mis op, met assistentie in bet fraai yiersierde kerkje. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de driestem mige Mis van Perosi uit. Na Let Evangelie werd door den Zeereerw. Heer Pastoor eenige welgemeende woorden gesproken. Z.Eerw. dankte eerstens de commissie, die op zoo'n voortreffelijke wijze voor de versiering bad gezorgd, vervolgde wendde de Eerw. spreker zich tot den jubilaris, hem gelukwensehende met zijne hooge waardigheid en met het oog op de benarde tijden, hem verzocht in zijne eerste H. Mis het vaderland te gedenken. HET NOODWEER VAN GISTEREN. Onverwacht, terwijl bet zonnetje nog heer lijk over de opgewonden Spaarnestad scheen, kwamen gisteren dx*eigend© donkere wolken opzetten, gromde eerst de donder in de verte, maar het groeide spoedig tot een geweldige donderbui aan De bliksemschichten schoten zonder ophou den door de lucht, met stroomen viel het he melwater met kracht en geweld neer; de wind kwam los, een orkaan gelijk. Het was nood weer! Alles wat buiten was, vluchtte weg-, overhaast bescherming zoekend en schuiling vragen tegen de zware regens en de schrik kelijke onweersbui. De wind zwiepte de hoornen, de zwaarste zelfs, heen en weer; stoelen en tafcis. die aan café's en restaurants buiten stonden,werden omgeworpen. De hevige regenval veroorzaak te put- en gootverstoppingen en zette lager gelegen straatgedeelten blank. Van alle kanten ontvangen we berichten van verwoestingen, door bet stormweer aan gericht. Op het Pretoriaplein, bij de Kenne- merbrug, op de Nieuwe Gracht woeien hoo rnen om; in den Hout en overal daar hoornen staan, werden zware takken afgerukt, die den weg versperden, terwijl diverse wegen waren bezaaid met grootere en kleinere tak jes. Op de Groote Markt woei een fotografie- tent in elkaar. De eigenaar was in Gouda. Het personeel der andere kramen zette de in gevallen tent wat onderdak. In de Pieter Kiestraat woei een schutting om, die later door den eigenaar weer werd opgericht We vernemen dat de boom, die op bet Pre toriaplein ontworteld werd, de hulpschool vernielde! Ook sloeg van een huis aan den Schoterweg een dakraam naar benéden; van in aanbouw zijnde huizen werden scliuitin gen en stijgers tegen den grond geslagen. Na een half uurtje was het ergste voorbij. De lucht klaarde weer wat op, het zonnetje brak door, 't noodweer was voorbij! PA ARDEN OP HOL. Van drie gevallen van 'top-bol-slaan of schichtig worden van een paard, Zaterdag en Zondag, krijgen we bericht. Een paard ontsnapte aan den geleider, een milicien-soldaat, en holde over den Jansweg en de Nieuwe Gracht, gelukkig zonder on gelukken te veroorzaken. Het werd spoedig tot staan gebracht. Op de Parklaan bij do tramrails werden twee paarden voor een soldatenkar gespan nen schichtig, en wilden niet verder. Eerst na een kwartier konden de begeleidende militai ren erin slagen, de beestjes voort te krijgen. De tram had een kwartiertje vertraging. Het ergste geval gebeurde in do Zijlstraat. Een paard, gespannen voor een militaire pro viandwagen, door do groote volksmenigte en het gejoel der soldaten, in de buurt van de Raaks, opgewonden geworden, sloeg op hol. Tevergeefs beproefden burgers en militairen het dier te grijpen. Wild en woest rende het beest de Ivorte Zijlstraat door. een ware pa niek veroorzakend onder de mensehen, die gelukkig bij tijcis uit den weg konden gaan. Wonder boven wonder werd niemand ver wond. Het paard werd in z'n vaart gestuit door het hek, staande voor het huis vau den heer Enschedé, tegenover de Korte Zijlstraat. Zwaar verwond aan de horst, die door de punten van liet hek openscheurde, viel het beest hevig bloedend neer. Na een tijd werd bet bij den boefsmid Hogenbirk op last van een veearts afgemaakt, door een hoofdop zichter van bet slachthuis, die daarbij van het schietmasker gebruik maakte. Vau het hek waren drie pijlers uitgerukt. DE LIJKVERBRANDING. Wegens het laten verbranden van het stoffe lijk overschot van dr. Vaillant. zullen zich voor den kantonrechter alhier hebben te verant woorden dr. Van Lissa, secretaris van de ver- eeniging voor facultatieve lijkverbranding, en de beer Meyer, schoonzoon van wijlen dr. Vail lant. ONGELUKKEN EN AANRIJDINGEN. Zaterdag en Zondag zijn in onze stad ver schillende ongelukjes gebeurd en hebben kleine aanrijdingen plaats gehad. De jongen K. M. raakte spelenderwijze van een schuit fe water dn den Heerensinjget Door een voorbijganger werd hij gered en naar de ouderlijke woning gebracht. Op de Amsterdamsche Vaart reed een mo- torf.iet.ser een rij wieier aan, wat alleen ge ringe materieele schade tot gevolg had. Geen van heiden bekwam letsel. Ernstige was een ongeval op de Zorner- vaart. Een auto ut Bloemendaal en eeu melkwa gen van den melkrijder H. konden elkaar moeilijk passeeren; de wagen ging te veel aan den waterkant, kantelde om en plofte in (het -water. Zeshonderd. liter melk King: verlo ren. Ootv nier liep Het zontref perSTJtTOTijKB OTP gelukken af. Wagen en koetsier waren weer gauw op het droge gebracht. We vernemen, dat de Kennemerpadvinders hedenmiddag bijeenkomen ter bespreking van het plan, om den boerenstand bij bet binnen halen van de oogst behulpzaam te zijn. Jongelui van 12 tot 18 jaar, die zicli als vrij williger willen aanmelden, om ook hierbij te helpen, kunnen zich bij den heer H. Stinis, den hoofdleider der padvinders, Kruisweg, aan geven, tot morgen 4 Augustus. DE BIJKANTOREN DER POST EN TELEGRAFIE. Wegens buitengewone omstandigheden zijn de bijkantoren der Posterijen en Telegrafie hier ter stede, met ingang van 4 Augustus tot nadere mededeeling slechts geopend voor zaken den postdienst betreffende van 9 uur voormiddags tot 5 uur namiddags. Voor den telegraafdienst zijn zij tijdelijk gesloten. TEGEN DE WOEKERPRIJZEN! De burgemeester heeft reeds een circulaire uitgevaardigd, waarin hij opgave verzoekt van winkeliers, die boveu de hierna vermelde prijzen hun waren verkoopen. Voor eenige dier meest gevraagde artikelen geven we bier een prijslijst: Santos-koffie 1.16; Preanger koffie ƒ1.76; thee f 2.20, witte geraffineerde suiker f 0.55, basterd of bruine suiker f 0.55, stroop f 0.55, roggebloem f 0.25, tarwebloem f 0.25, bruin- brood f 0.20, wittebrood f 0.22, havermout f 0.25, zout f 0.09, alles per kilogram. Petro leum 0.11 per liter. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Aug. z. van J. A- h eelings— Veldhuizen. 2 Aug.. z. van E. Bannink— Hartel. z. van J. PodtValkman. z. van H. van Dans ikDirkse. 3 Aug. d. van Wu P. F. OolleeHoogenstraaten. d. van M. G. Verwijk—Bruggink. Overleden: 1 Aug. G. Zwemmer Heijman 42 jaar Parklaan. 2 Aug- E. Moras Jonker 43 jaar, Klein Heiligland TE VERKOOPEN. Dinsdag 4 Augustus. HEEM STEDE. Café Landzicht Notaris D. W. van Niekerk 8 uur iheerenhuizeb met 'tuinen. BUITENLAND. DE DUITSCHERS IN BELGIë. BRUSSEL, 3 Augustus. De Duitsche re geering heeft een ultimatum gezonden aan' België, eischend dat dit land de Duitscha krijgsoperaties moest vergemakkelijken. Het antwoord op Duilschland's ultimatum luidde: „Wü zullen onzen plicht, vervullen!* De regeering is verplaatst naar Antwerpen. Drie Duitsche luchtschepen voeren heden nacht hoven Brussel: de Fransclie gezant deed er de regeering mededeeling van. BRUSSEL, 3 Aug. De koning heeft Brus sel verlaten om zicli aan het hoofd van het veldleger te plaatsen. BRUSSEL, 3 Aug. Geweldige manifesta ties hadden heden plaats. Bij verschillende Duitsche magazijnen werd gejouwd. Bij de magazijnen van Tietz in de Rue Neuve wer- den de ruiten ingeworpen: de employe's be spoten de menigte met brandslangen, doch deze kon door de politie niet worden ver spreid Tietz liet toen Frausehe en Belgische vlaggetjes uitdeelen, de menigte trok met' deze zingende naar ihet station en verspreid-' de zich kalm. ENGELAND MOBILISEERT. PABIJS, 3 Aug-. De „Matin" deelt mede, dat de Engelsche vloot het Nauw van Calais heeft afgesloten. LONDEN, 3 Aug. De minister van Binn. Zaken vaardigde een decreet uit, waarhij het verboden wordt hoven Engelsch gebied te vliegen. In het West-End hadden groote betoogin gen plaats. De ministers werden toegejuicht. LONDEN, 3 Aug-. Het kabinet beeft de/ Marine-reserve opgeroepen. Het is verboden de draadlooze telegrafie te gebruiken over heel het grondgebied des Rijks. Een mora- torium is afgekondigd. FRANKRIJK'S ACTIE. BERLIJN, 3 Aug. Bij de Sohlucht (in El- zas-Lotharingen) hebben Frausehe troepen) de grens overschreden en de Duitsche troe pen beschoten. Geen verliezen. OVERAL MOBILISATIE. STOCKHOLM, 3 Aug. Zweden mobiliseert ter handhaving der onafhankelijkheid. CONSTANTINOPEL, 3 Aug. Turkije zal neutraal blijven. PARIJS, 3 Aug. Er is besloten voor de poli tieke gevangenen maatregelen van clementie te nemen. PARIJS, 3 Aug. (aan de K. Z.) Poincaré teekende een besluit, waarbij Algiers in staat van beleg verklaard wordt voor den geheelen duur van den oorlog. DE DUITSCHE VLOOT. i.oNDUN, 3 Aug. or Times deen vari pon- tieke zijde mede, dat de Duitsche hoogzee-vloot' door het kanaal van Kiel is gepasseerd en west- waarts naar de richting van de Noordzee heeft zee gekozen. (Buitengewone zitting van heden.) Men seint ons uit den Haag; Ten 1114 uur werd de buitengewone zitting) der Tweede Kamer geopend. Zeer vele leden waren aanwezig, alle ministers waren er, en de tribunes waren stampvol. De VOORZITTER wees op het hoogst ern- stige enongunstige van de tijdsomstandighe den: hij maande de volksvertegenwoordiging, aan, haren plicht te doen, en met terzijdestel- ling van alle partijschappen eendrachtig te] werken. Minister CORT VAN DER LINDEN zeide namens de Regeering dat deze van oordeel is1 dat het landsbelang vordert dat de verschil lende spoedmaatregelen die worden voorge steld, nog heden door de Ie Kamer worden be-1 handeld. Hij rekent voorts op de medewerking der Staten-Generaal, die, anders verdeeld, nu eendrachtig moet arbeiden in 's lands belang! (Toejuichingen). De verschillende ontwerpen werden daarna verwezen naar de afdeelingen. Hedenmiddag komt de Kamer weer in open' bare zitting bijeen. Nader seint men ons: Alle spoedontwe-Tpen zijn door de Kamers zonder stemming aangenomen. LUITENANT FABIUS. Men meldt ons uit Amsterdam, dat luit- Fabius door over Münchcn uit Durazzo 19 teruggekeerd. OPSTAND- IN WEST-BORNEO. Een ernstig oproer is uitgebroken in West* Borneo. Naar men ons uit Amsterdam seint heeft de Javabode een bulletin gepubliceetrdl waarin het volgende De controleur Lagerhuis en de luitenant! Saboto zijn met een brigade soldaten doof, de opstandelingen omsingeld. De Assistent* res. charterde alle prauwen om de overtocht ove'r "de rivier tie verhinderen. Ruim 900 re- bellen trekken naar "de hoofdstad op. Te Pon* tiauak beeirecht groote ongerustheid: de re* bellen zijn dichtbij, de bevolking is bewapend- stop gezet zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2