Sociale Berichten. Staten.Generaal, STADSNIEUWS. ONOERWIJ S. HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE K.S.A. W. m dozen diligent tullen blijven. Uitlotingen, Er zijn Noord-Oostelijker nog meer spoor- tfruggen. De belangrijke spoorlijn Keulen Êmmerik»"Arnhem heeft de brug bij Wester- voort over den Rijn, en over den IJssel lig gen bij Zutpben en Deventer ook groote spoorbruggen. Op de route EmbdenDelfzijl —Nederland schijnt vooralsnog geen acht ge slagen te worden. Embden is sterker dan men denkt, maar is belangrijker voor de Marine met Borkum achter zich. Als er iets gebeurt, zijn de Limburgsche lijnen echter de kritiek- ste „deuren" naar ons land en nu kunnen soldaten geen treinen tegenhouden, maar dy- namietpatronen in de brugkokers, die bijtijds springen, kunnen wel den rivierovergang verbreken. Daarom en omdat de absolute neutraliteit, d.w.z. de handhaving van een onzijdig grondgebied tegenover alle buren, die aan het vechten gaan. moet in acht geno men worden, kreeg Nederland de handen vol met de gevolgen der Oosteurijksch-Servische kwestie. Aan het halfjaarlijksche verstag van het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie, loopend van 1 Januari 1914—30 Juni 1914 is het .volgende ontleend: Ons Bureau werd gedurende het afgeloo- pen halfjaar bezocht door den heer Herman Terdenge, student in de Staatswetenschappen van de Hoogeschool te Munster en door den heer Mr. Josef de Clercq uit Antwerpen (Bel gië). De eerste kwam ter zake van studiën omtrent Nederlandsche Sociale toestanden, ter wijl de tweede ons bezocht om inlichtingen ovct en litteratuur ter bestudeering va-a het Collectief Arbeidscontract. Met ingang van Mei werd als propagandist voor de K. S. A. aangesteld de heer H. Wij- tenburg uit Leiden, inplaats van deu heer M. J. Salverda, die reeds eenige maanden in het Bioscoopbedrijf, gevestigd in ons Bureau, werkzaam is. .Van 1527 Juni j.l. werd in ons gebouw het tweede gedeelte van den Grooten Socia len Cursu3 van vier weken, speciaal voor voormannen uit de R. K. Vakbeweging, ge geven. De Cursus werd geopend door den Zeer- Eerw. Hooggel. heer J. D. J. Aengenent met een rede: over de Katholieke Kerk en de Sociale Kwestie, terwijl hij door Mr. Tepe met een kort dankwoord op Zaterdag 27 Juni j.l. werd gesloten. De hoofdonderwerpen werden weer behau- deld door Prof. J. D. J. Aengenent, Mr. Anl- berse en Mr. Tepe. De Apologetische on derwerpen werden gegeven door den Zeer- Eerw. Hooggel. heer E. P. Rengs, cn de 'Sociaal-economische door Kapelaan Joh. C. Aalberse, terwijl het onderwerp Tactiek en Leiding bij Werkstakingen door den voorzit ter van het R. K. Vakbureau, J. v, Rijzc- wijk, werd behandeld. Het aantal abonné's op het Tijdschrift „K. S. A.", dat op 1 Januari 1914 bedroeg: 8126, vermeerderde in Januari met 114, in Mei met 88 en in Juni met 6, terwijl het in Februari met 82, in Maart met 59, en in April met 138 abonnementen verminderde, zoodat thans (30 Juni) liet .aantal 8055 bedraagt. In 't ge heel is dus 't aantal verminderd met 71 abon né's. Gezien 't. feit, dat in de eerste drie maanden over het abonnementsgeld werd ge- li-poneerd, 't welk altijd met een zeker ver lies van abonnementen gepaard gaat, valt deze kleine achteruitgang zeker wel te ver klaren. Doch wanneer men bedenkt, dat, gerekend naar de verhouding van de Volksverein in Duitschland ons abonnementental niet 8000, maar 80.000 zou moeten bedrageu, maken wij in dit opzicht, vergeleken met de Centraal- Stelle to M. Gladbach al een heel poover figuur. Mogen de Katholieken van Nederland dezen achterstand spoedig' inhalen! In Februari verscheen een nieuw Vlug schrift onder no. 39, getiteld „Vrouwen, waakt voor Uwe eerbaarheid!" Van dit .Vlug schrift werden 57.510 exemplaren verspreid. In 't geheel werden in de 6 afgeloopen maanden verspreid van de verschillende vlug schriften 69406 exemplaren. Van de Vliegende Blaadjes werden ver spreid 1221 exemplaren. In het afgeloopen halfjaar werden verstrekt 428 adviezen en inlichtingen (waaronder 228 bibliografische) over verschillende onderwer- pen. De Bdïïiotheek bestaat thans uit: 10,393 dcelen en 25,823 knipsels. In het tijdperk van 1 Jan. tot 30 Juni traden 19 sprekers op namens het Centr. Bureau en wel te Hengelo (O.), Hilversum, Weesp, Apeldoorn, Oostcrblokker, Zalt Bom mel, Breda, Zwolle, Bergen op Zoom, Leeuwar den, Amersfoort, Losser, Schageu, Oldenzaal, Baarii, Denekamp, Rotterdam, Alphen a. d. Rijn en Bussum. Herinnerd majg tenslotte wonkm aan do plechtige viering van het tienjarig bestaan 'der K. S. A. op 7 Januari. Zoowel vau Z. H. den Paus als van Kardinaal Van Rossuni werden brieven van lof en aanmoediging ontvan gen, terwijl Z. D. H. de Aartsbisschop, na des morgens een Pontificale Hoogmis te heb ben opgedragen, persoonlijk de feestvergade- ring bijwoonde, waarop de andere Bisschop pen officiéél vertegenwoordigd waren. EEN SCHADEPOST. Wegens gebrek aan gictcokes en kolen heeft de (directie van de Ijzergieterij en Emailleerfabrieken Vulcansoord te Doetiu- chem, zoo meldt de N. R. Ct., besloten den arbeidstijd te beperken tot drie dagen pet- week. Op de fabriek werken 800 man. GEEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG. De vrije Zaterdagmiddag is aan het de partement van financiën voorloopig geschorst KATHOLIEKE SOCIALE WEEK IN BELGIE Van 24 tot en met 27 Aug. a.s. zal te Leuven eene Sociale Week worden gehou den. Het rijke programma bevat de volgende onderwerpen: Maandag 24 Aug. dag van de vakbeweging.- Ie les: De verdeeling der goederen tus- schen kapitaal en arbeid; 2e les: Onze vakbeweging: Strekkingen en leemten 3e les: Verhoudingen tussehen arbeiders klasse en midd 1 Dinsdag 25 Aug.: De dag der opleiding. Ie les: De sociale opleiding in de patroon schappen, in de' soldatenscholen; 2e les: De vierde graad en het vakonderwijs, 3e les: D-e sociale opleiding v.an studenten en hoogstudenten. Woensdag 26 Aug.: De dag van liet sociale midden. Ie les: De huidige toestand der werkmaus- kringcH (R. K. Werkliedenvcreenigingen) en de middelen tot verbetering; 2e les: De huidige toestand van het Beigi- sche socialisme; 3e les: De levensvoorwaarden onzer Bel gische werklieden: levensduurte, woning vraagstuk, zedelijk bestaan. Donderdag 27 Aug.: Ie les: Praktische werken voor volks ont wikkeling; 2e los: Samenvatting en sluiting. GEWISSELDE STUKKEN. INVAL IDiT PITS WET. Blijkens het ai'deelingsverslag van de Eer ste Kamer omtrent het wetsontwerp tot voor ziening in da gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal ba- roepen betreffende het recht op de rente, bedoeld bij de ►ritt. 169 en 370 der Inva liditeitswet hadden vele leden ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp. Te verwijzen naar 'de bezwaren, in het voorloopig verslag en do vergadering der Tweede Kamer te ber de gebracht en door de Regeering het aller minst afdoende weerlegd. Ze blijven in hst ontwerp zien en onderstboven keeren van de algemeen geldende regelen onzer reehtsbe- deeling en achten het een bedenkelijk an tecedent om af te wijken van hot. beginsel, dafc een rechterlijke nitspfaalc eerst uitvoer baar wordt, wanneer zij in kracht van ge wijsde is» gegaan. Hier wil men aan iemand een recht toekennen ook waar later zou blij ken geen recht te hebben bestaan, en de Rijksverzekeringsbank dwingen reeds aan een uitspraak, die zij onjuist vindt, uitvoering te geven, vóór dat de rechter in hooger beroep heeft beslist. Ook wordt de uitspraak van den lageren rechter gesteld boven die van den hoog eren, het eerste onderzoek boven het la tere grondiger, allicht ook weer deugdelijker. Hel motief, dat de aanvragers ten gevolgo van de veelheid der zaken langen tijd op de eindbeslissing moeten wachten, kwam hun veel te zwak voor, om ter wille daarvan op de uitspraak in tweede instantie vooruit to loepen. Eg waren leden, die betwijfelden, of de z.g. noodstand een zoodanig ingrijpen van den wetgever als hier wordt voorgesteld wettig de. Tegen bovengenoemde beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dat (ie bevoegdheid van den rechter is ontleend aan de wet en dat dus, ook de wet zooals hier kan bepalen dat een uitspraak van een raad van beroep ingaat vóór de beslissing in hooger beroep is gevallen. Zij erkenden, dat, bij aldien de centrale Raad afwijzend besliste, de betrokkene een onverdiend buil ui kansje heeft gehad, maar vonden dat geen groot lie zwaar, omdat het doorgaans toch behoeftigen zal be treffen. Bootwerkerswet. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer was het aan eenige leden niet duidelijk, welk principieel verschil er bestaat twssohen het oorspronkelijk ontwerp voorgestelde en la ter door den minister veroordeelde arbeids- boekje en de arbeidskaart, zooals die thans wordt voorgeschreven. Andero leden, betreurden, dat de eisch tot toelating van overheidswege voor de uitoefe ning van het stuwadoorsbedrijf niet is gehand haafd als maatregel, om uitoefening van het stuwadoorsbedrijf onmogelijk te maken door degenen,die in strijd handelen met de na te le ven wettelijke voorschriften. Verder betreurden zij, dat de arbeidsboekjes in het ontwerp van den minister niet waren opgenomen en ook bij de behandeling in de '1 wecde Kamer bij amendement daarin niet konden worden gebracht. Voorts betreurden eenige leden, dat, ter voorkoming van noocle- loozen Zondagsarbeid, geen bepaling is ge maakt, voorschrijvende dat voor dien arbeid ex tra loon zou moeten worden betaald. Verder werd de opmerking gedaan, dat ook dit wetsontwerp weder bevat een sprekend voorbeeld van het in latere jareu maar al te veel gevolgd stelsel, om in de wet zelve slechts enkele zeer algemeene grenzen te trekken en het maken van verdere vaak diep ingrijpende voorschriften over te laten aan algemeene maatregelen van bestuur. EXAMEN HOOFDAKTE. Amsterdam. 29 en 30 Juli Gcëx. 15 cand. Geslaagd o.a. de heeren J. van Keulen, Lisse; M. J. Lutterot, Alkmaar; G. H. van den Hul, Sloten; J. D. Jeswiet, Sloten; O. v. Gulik, Alk maar; F. v. Woerden, Amsterdam. LEE "POEL GODGELEERDE: D. Bij K. B. is de Gereformeerde Bond tot ver breiding en verdediging van de Waarheid in de Nederlandse)] Hervormde (Gereformeerde) Kerk, gevestigd tc Utrecht, aan gewezen als bevoegd om bij de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worde ge geven in de Gereformeerde Godgeleerdheid. GOEDKEL RING ONT HOI DEN. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbe sluit van Workum tot vermindering van hot getal openbare scholen in die gemeente met één, door de school voor uitgebreid lager ou derwijs onder dak te brengen bij de vereeuig- de burgerschool. STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJ VEN. Bij het op 29 Juli 1.1. te Amsterdam ge houden examen voor Stenografie en Machine- schrijven, vanwege de Federatie van Ned. Sten. Leeraren systeem I. Pitman, slaagden: .Voor diploma A: de dames: C. Wolder, O. A. Bom*gonje, A. Dooseman, C. Hymans. O. G. Okkes, A. E. Ojeman, J. 0. Gorter te Amsterdam; de dames: A. G. M. Verhagen, H. E. van Rijen, YV. de Laat de tCanber on J. v. HeyoantTs te Haarlem en de liëcreu B. E. van Sfcecnuu'ik to Vogelenzang, L. M. de Jongh en J. J. Kramer te Haarlem, K. J. J. Ingerman te Heemsbede en de dames A. Faulhammer to Sloten, G. C. v. de Stactt te Zaandam, M. O. Gees ink te Watergraafs meer en A. C. Hoeve Ie Landsmeer. Voor diploma B. (80 woorden per minuut) de dames G. J. O. Kok te Haarlem en A. M. C. van der Heijden (Zuster Léonarda) tc 's Hertogenbosch. Voor diploma 0. (130 woorden per minuut) mejuffr. A. M. 0. van der Heijden (Zuster Léonarda) te 's Hertogenbosch. .Voor Machinoschrijven: de dames A. Faul hammer te Sloten en L. Hartog te Amster dam. en de heeren M. J. J. M. Buisman, P. A. H. Inberfürth, A. J. Inberfiirth, J. L. P. van Mackelenbergh en M. Dijkshoorn te 's Hertogenbosch. Niet opgekomen één candidaal, afgewezen twee candidaten voor diploma A, ert twee eandidafcen voor diploma B. ORGELBESPELING, in de Groote of Sb. Bavokërk op innsdag 4 Augustus a.s. des namiddags van 12 uur door den heer Louis Robert. Programma: 1. Choralvorspiel, Christ un- ser Jlerr zum Jordan karn. D. Buxtehucle; 2 Fuga F gr. t. W. F. Bach; 3. Sonate üïoer Luther's Choral: „ein feste Burg ist unser Gokt", S. de LangeAllegro moderato, Andante, Lento (Recitatio), Fuga; 4. Sarabau- de, O. Saint-Saën 5. Tempo di Mrnuetto, A. Guilniant, kwam ik van Londen terug en nu zijn ze vernietigd, die gouden droomen, voor altijd. O, Frederik, hoe kunt ge dat zeggen, wierp Melusine tegen, de zaak op zichzelf is allerdroevigst, maar Mary-Rose was toch Hechts uw pleegzuster, een onbekeud geble ven vondeling. Gij vergist u, mevrouw, antwoordde Frederik waardig, Mary-Rose was méér voor mij, meer dan alle mensehen Ier wereld, want zij wasmijn bruid! Stil verliet Melusine de kamer iu de hal. Nu eerst werd zij zich bewust van de ge meenheid harer handelwijze, nu eerst hoog zij in naamlooze smart haar hoofd voor haar eigen zonden. Den geheelen dag bleef de arme Frederik >p zijn kamer. Den volgenden morgen kwam 'lij, wel tien jaar ouder, weer heneden, gaf •p de secretarie den dood zijner geliefde aan *n regelde de werkzaamheden, die thans op Hereford-House zouden begiuen. Daags daar- >p vertrok hij naar „Ben Jones Inn", om daar A-ederom te moeten hooren wat Chester hem eeds verteld had, en om te probeeren het ijk op te visscben. Maar zijn pogingen en mloft enhleven zonder resultaat en de veld wachter, met wien hij zich in verbinding ge steld had, overtuigde hem, dat dreggen een lutteloos, tijdroovend en gevaarlijk werk vae. Bij vermoedelijke misdaden was het Reeds gebleken, dat de duivelskolk geen dacht offer meer ierug gaf. Terneergeslagen ring de jonge man weer naar Hereford-house .arug-, waar zijn stomme smart een medelij- And hart vond: Chester. Maar deze besefte te toed, dat hij zwiigen moest.... -v»loh s dood afgewend; zii spotte niet uieer AI el us'. ii e was weer geheel de oude gewor den. Den zwaren last van rouw en ellende had ze afgeworpen; ze wilde weer als een frissche bloem opbloeien in de wereld van genot en weelde. Zij had eeu brief ontvangen. Een brief van deu hertog: In de hoop, dat gij u zult hersteld heb ben van Ihet zware verliee, dat u trof, en de jeugd hij u de droeve herinnerin gen aan Hastings-Castle zal hebben uit- gewischt, zend ik dit briefje aan u, be minde Melusine, mijn lieve Schotsohe bergfee! Ik ga nu naar het vasteland, om daar te blijven tot de rozen weder bloeien. Dan kom ik weer in Engeland terug en zal u op Hereford-liouse komen bezoeken. Misschien valt mij dan het geluk ten deel het hart der schoonste vrouw van Enge land te veroveren, om haar de hertogs kroon op het blanke voorhoofd te druk ken! CHARLES CAELYLE, Hertog van Hastings. VII. HET HUVVELIJKSAANZOEK. De winter was voorbij ea in den tuin van Hereford-house bloeiden de rozen. Maar thans lagen de akkers uiet meer braak en verwilderd als vroeger, neen, gele koren aren golfden er naast den mooien aardappel bloesem eu op de verwaarloosde weiden wachtte het rijpe gras op de maaiers. Da gazons iu den tuin waren zachtgroen en overal, waar men het oog riohtte. bloeiden de 'heerlijkste rozen. Ook het kasteel was 00 de noodzakelijkste plaatsen gerestaureerd en de kalme, doortastende hand van Frederik sprak uit alles. Frederik had woord gehou den, hij werkte als een daglooner. Maar zij, voor wie hij Hereford-house weer wilde brengen in zijn oude glorie, zii was dood! Hii had den slag, die hem het harte brak, niet kunnen overwinnen, en wie Frederik kende, wist ook, dat hij niet vergeten kon Lady Melusine daarentegen bloeide als de rozen in deu tuin. Het scheen als had zii alle smart en ellende vergelen, want baar oogen straalden en haar knap gezicht ver toonde niet de minste sporen van verdriet. Eén onhebbelijke gewoonte had ze na sir Ralph's dood afgewend; zii spotte niet meer als vroeger met de armoede en het verval van Hereford-house, misschien omdat zij in zag, dat Frederik zijn best deed het voorva derlijk goed uit zijn verval op te heffen, mis schien ook wijl zij besefte, dat ze haar stief zoon van alles beroofd had wat hii hier op aarde liefhad, en hem daarvoor sparen moest,, Missdhiien handelde zij zoo uit slimheid, maar laten we aannemen dat zii door hetere gevoelens daartoe werd aangedreven want al is de asch der verdorvenheid nog zoo dicht op het hart der mensehen gevallen, dun glim men nog altijd eenige vonkjes zóó lang, tot ze als vlam naar buiten slaan. Melusine He reford was een slechte en geweten to oze vrouw, een om haar schoonheid verwend en verdorven wezen, maar óók bij haar smeul den nog vonken onder do asoh van haar hart. Eén dier vonken was haar liefde voor lord Hastings, maar ztf misten de moreel* kracht de verleid;!ng ten prijs dezer liefde te staan. ÖEMEENTEKAIR Gisterenmiddag is de Gemeenteraad geconvo ceerd om tegen hedenochtend 9 uur in spoed- eischende vergadering bijeen te komen teneinde ie beraadslagen over een voorstel van B. en W. om de kermis niet te doen doorgaan. B. en W. deelden in de oproeping aau den Raad mede: Onder den druk van de buitengewone ge- beurtenissen die gansch Europa in beroering j hebben gebracht, achten wij ous niet verant- 1 woord, indien de kermis dit jaar in deze ge meente zou worden gehouden. Met komt ons voor, dat alle ingezetenen zul len iastemmen met 't voorstel om de kermis voor dit jaar niet te doen plaats hebben. Zij stellen den Raad verder voor te besluiten; op grond, dat de tijdsomstandigheden niet veroorloven dat volksfeesten, in welken vorm ook, worden gehouden, gezien de artt. 144 en 195 der Gemeentewet, de jaarmarkt of kermis in deze gemeente voor dit jaar niet te doen plaats hebben. I Afwezig waren de hoeren Bench, Andrea., Nagtzaam, Merens, Welsenaar en Schreuders. De VOORZITTER deelde met een enkel woord mede de redenen, die hem hadden geleid om den raad bijeen te roepen. De heer SETGNEÏTÈ informeerde of de pachters der kermisvermakelijkheden eene vergoeding zullen krijgen. De VOORZITTER antwoordde dat krachtens de voorwaarden van verpachting het staan geld wordt terug gegeven in een geval als het onderhavige. De heer KLEIJNENBUÖG informeerde hoe 'b gaat met lieden, die geen staangeld be taald en toch kosten gemaakt hebben. De VOORZITTER antwoordt: daar hebben wij niets mede uit te staan. Daarna wordt het' voorstel z. h. s. aan genomen. Comm. van Sten 11. De heer SLINGEN'BERO deed da vraag of 't niet ligt op de weg van de gemeente om te vormen een comm. van ondersteuning voor gezinnen van opgekomenen en betoogde, dat de gemeente dan aan die comm. steun zal moeten verleonen. Anders is er gevaar dat armoede zal gaan ontstaan. Deden B. en W. reeds iets? ontstaan. Deden B. en W. reeds iels opdat gezinnen van hen, <fie nu onder de wapenen moeten komen daarvoor gevrijwaard worden? ,Van 't antwoord van B. en VV. zal 't af hangen of spr. een voorstel zal doen om een commissie van steun te benoemen, die zich dan leden uit de burgerij zal kunnen assumeeren. De VOORZITTER deelde mede, dab D. eu W. reeds de zaak overwogen, maar dab geen aanleiding is o.m. extra maatregelen te ne men indien de levensmiddelen niet stijgen. Immers steun-uitkeeringen kunnen geschie den ten bate van gezinnen van miliciens bot een bedrag van f 1,en van die van land- weerlieden tot een van 1' 1,50 per dag. Deze uitkeenngeu woiden bespoedigd eu reeds 6 Aug. zullen eenige kunnen geschie den. Er is dus voldoende gezorgd dat de lie den geen schade zullen lijden door de uit tc keeren bedragen. De heer 81JNGENBEBG meende, dat de conclusie vau den voorzitter niet opging. immers d' leden lult 11 in ge .vone dierut- 1.» \KV7ig rflfïT véro ërréh en een OTflYÜW sie behoeft nog eenige 11 tijd van voorberei ding. Daarom achtte spr. gewenseht dat B. en "W. de zaak nog eens zullen overwogen. De heer SCHRAM achtte dat met deze zaak de armenraad is gemoeid én dat men dien eerst dient te raadplegen. De lieer KLEUNEN BERG, oordeelde, dat de Armenraad hier niets mede heeft to maken en dat zelfs dat woord hier niet mag worden genoeimd in deze zaak. (Geroep: zeer juist!) Hij hoopt, dat een commissie uit de bur gerij er zal komen en dat inmiddels de groo te werkgevers zelf lum gehuwde werklieden zullen ondersteunen. In Rotterdam deed men dat reeds. De heer POPPE hoopte 't laatstfce, maar raad de aan id aar alleen niet op te vertrouwen. Beter is 't dat de raad nu een comm. be noemt. Be heer KRELAGE deelde mede, dat reeds noemd. een comm. van ondersteuning uit de bur gerij in voorbereiding is en dab men daar spoedig mede gereed hoopt te zijn. (Ap plaus.) De heer SCHRAM handhaafde nader zijn meening. De heer SLINGENBERG betoogde, dat de zaak met armenzorg allerminst iets heeft te maken. Na de mededeeling van den heer Krelage zal spr. evenwel geen voorstel doen om een commissie te benoemen. Echter drukt hij den wensch uit. dat B. en Sinds de laatste maanden was zij nogal voorkomend en vriendelijk geweest en dik wijls schudde Frederik het hoofd, als hij aan dien ommekeer bij Melusine dacht. Wat was daartoe de aanleiding eweestï Ja, hij kón het niet vermoeden, dat het de brief was geweest, dien hij 'haar zelf twee dagen na Mary Rose's dood overhandigd had. Waren toen zijne gedachten niet zoo hij zijn geliefde doode geweest, dan had hij gezien, dat de enveloppe bet wapen van dep hertog van Hastings-Carlyle tot zegel liad. Eén mededeeling mogen we den belang stellenden lezer niet onthouden: de oude Bob Chester was in 't voorjaar gestorven. Het was zijn iheilig voornemen geweest, op zijn sterfbed sir Frederik alles te zeggen, het liet hem koud, dat dit voor rnylady de onaange naamste gevolgen zou hebben, maar een beroerte maakte een einde aan het werkzaam leven van den eerlijken huisknecht. Met hem werd het groote geheim begraven en bleef sir Frederik evenals Melusine gelooven, dat het lijk van Mary-Rose op den diepen bodem van den duivelskolk in Hampton rustte. Nu meende zij, dat haar levensgeheim niet meer ontdekt zou worden en keerde de rust weder terug in haar hart, en met den blos op de wangen kwam ook de glans in haar oogen terug. Had zij in 't geringste kunnen vermoe den, dat zij door Chester om den tuin was geleid, dan was het met Melusine's gemoeds rust gedaan geweest. Sir Frederik stond met eene groote heg- sohaar bij de beukenheg, die den tuin van de landerijen echeidde en knapte ze zelf op, door de uitgeschoten toppen af te knippen. Uit wjjt broekzak hing touw en raffia, want Daarna gaat de raad tegen 9K uur uiteen. De publieke tribune was geheel met be langstellenden en belanghebbenden gevuld. VERGADERING MET KERMISREIZIGERS. De afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel- Onthoudersbond had tegen gistermiddag een bijeenkomst met kermisreizigers uitgeschreven. Van hen waren er eenigen opgekomen. De voorzitter der afdeeling sprak eenige ernstige woorden ia verband met den huidigen critieken toestand. Verder zong de Chr. gemeng de zangvreeeniging „Dient den Heere" onder leiding van den heer J. van der Wateren HztL een aantal gewijde liederen. BIDSTOND VOOR DEN VREDE. Naar wij vernemeu zal vanwege de drie Gere formeerde kerken alhier Dinsdagavond in het kerkgebouw in de Ridderstraat een bidstond in verband inet den huidigen toestand worden ge houden. Daarbij zal als voorganger optreden dr„ G. Wisse, van Bodegraven. GEMEENTEZAKEN. B esturende Zuster S t, Elisa bcths- Gasthuis. Regenten van het St. Elisibeths- 0f GTO0te-Gast.hu is doelen den raad mede, dat zich in den loop der laatste drie maan den, drie sollicitanten naar de betrekking van besturende zuster van het Gesticht hebben aangemeld. Na nauwgezet onderzoek meenen zij, go- hoord het advies der Geneesheeren-Directeur, dat alleen Mevrouw Emma Maria Benard, weduwe Den Borger, in alle opzichten in aan merking komt om in do bedoelde, functie te worden benoemd. aar het ons niet bekend is zoo voegen zij daaraan toe in hoeverre de laatstelijk door Uw College in de Verordening op het Gasthuis gebrachte wijziging alreeds de ver- eischte bekrachtiging zal hebben erlangd op bet oogenhlik dat deze aangelegenheid door, u zal worden behandeld, blijve in heb midden gelaten ol het vorenstaande als een voor dracht, dan wel als een aanbeveling is op te vatten. Rekeni ng Burger!. Armbestuur. B. en VV. stellen den raad voor do rekening! cn verantwoording van het Burgerl. Arm bestuur, betreffende de huiszittende armen en het Stads (armen- en ziekenhuis over 1913; in ontvangst, en in uitgaaf stuitende met een bedrag van f 42.960.84 goed ba keuren, zijnde onder de ontvangsten begrepen eene subsidie der gemeente van f 33.956.55. Benoemingen. B. en VV. stellen don raad voor met ingang van 1 September e.ki. te benoemen, voor den cursus 1914-15, aan de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs rnet 5-jarigen cursus alhier: a. tot. (eeraar. in kunstgeschiedenis, om in dat vak gedu rende 3 uren per weck onderricht te g©- veh, den heer W. A. E. van der Pluijm; b. tot leerares in de Franscbe taal inej.A. Joustra. en c. tot leerares in de aardrijkskunde mcj. VV. C. Tideman. R 0 0 i 1 ij n. B. en W. doen den raad een voorstel tot vaststelling van rooilijnen voor de noordzijde van de Kleverlaan en voor heb gedeelte aan de zuidzijde van die laan, langs hot terrein der Cavaleriekazerne. O n t s 1 a g a a 11 v r age. De heer A. Jonk verzoekt den raad hem inet ingang van 1 8ept, 19II ju er vol ontslag te verleonen ab n-, ijzr-r aan school 2. wegens zijne, be noeming als leeraar in de Nederlandsche taal en handelscorrespondentie aan de Middelbar# Handelsdagschool te Amersfoort. JUBILEUM. Op Dinsdag 11 Augustus Herdenkt de heer H. de Bruin den dag waarop hij vóór '25 jaar ais drukker iu dieosb trad op de Steen drukkerij van de firma Emrik en Biuger, alhier. DEFECT? Gistermiddag half vier uur brandden de automatische gaslantaarns al in volle glo rie op den Wagenweg, het Wilhelminapark, de Meesterlottelaan, de Leidsebevaart, enz. VAN VERLOF TERUG. Zaterdag is de hoofdcommissaris van politie van vei lof hier ter stede wedergekeerd er. heeft hij het bevel over liet politiekorps van den hoofdinspecteur, den lieer Nolthenius, we der overgenomen. LOTEN STAD PARIJS VAN 1892. Trekking vau 22 Juli. No. 452545 frs. f 100,000, 110. 112251 fis. 50,000, nos. 71185 en 96445 elk frs. 10,0000. De volgende nummers met frs. 1000: 417041 295278 175t31 56726 443151 151.470 4711 205164 450574 96770 6610'. 4«225h 542593 497478 81041 106318 633;. 20490 323321 579957 354493 570121 I60I 333357 114802 2007til 207789 19472; 144366 68611 957 nummers zijn aflosbaar a pari. een paar jonge vruchtboomen moesten ook nog opgebonden worden. Melusine kwam op hem toe. Mijn 'hemel nog toe, wat zi.it ge weer vlijtig aan den gang! riep zij hem toe. Daar ik mijn eigen tuinman ben. moet ik wel, antwoordde hij, een weerspannige twijg afknippend. Melusine lachte. Je toilet doet me altijd lachen, zoule zij, ik zou wel eens willen weten of ge ook boute katoenen zakdoeken gebruikt. ik heb ze nog niet, anwoordde Frederik, maar als he linnengoed zoo dun blijft als het thans is, zal ik me een dozijn aanschaf fen. Wat mijn toilet verder betreft, zie ik, niet in waarom ik 'hiermee niet aan het Hof zou kunnen komen. In ieder geval zit het gemakkelijker dan die vervelende rok, waar in ik, oud-militair, er uit zie als een pakhuis knecht op z'n Zondags. Ik zou wel eens een „drawing-roomc in het Buskinghaus-paleis willen zien, wan neer de koningin des pairs en waaruighems- bekleeders in uw toilet zou ontvangen, ant woordde Melusine overmoedig- Frederik antwoordde niet, Hp bekeek me welgevallen zijn kleeding en ging met zU» arbeid verder. Melusine sloeg hem een oogenblik ga««J toen nam zij uit haar rokzak een brief 9 reikte dien Frederik toe. Zoo juist voor u aangekomen. Frederik nam de groote tuinschaar OI} den arm, schoof zijn grooten Indischen p tershoed achterover en maakte d®n open' (Wordt vervolgd.»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6