Nagekomen Berichten. "BURGERWACHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Nagekomen Advertenties Vordering Paarden. üiis Weerbericht, njsreid ?"ing. En 5is in dit 'ieiu ell "pleintje voor "paleiswoning: het was zoo "simpel, zoo vrij van opgemaakte drukte. Het JE was goed Hollandses. NIEUWE BIJEENROEPING DER ÏET STATEN-GENERAAL. J' De beide Kamers der Staten-Generaal zijn VLOOT Weer buitengewoon bijeengeroepen en wel tegen TERUGGE- a.s. Donderdag, de Tweede Kamer ten 11 uur I v.m., de Eerste Kamer ten half 2 uur. Aan de orde zijn: wettelijke maatregelen van BERIÜHTEÜ, financiëelen aard, bestaande in de uitgifte van i T- Z4T- zilverbons. net Duitsche stoomschip de Kronprm- Sn Cecilie, van den Norddeutschen Lloyd, MUNTBILJETTEN VAN f 5, f 2.50 EN f 1. rmet 2.000.000 pd. st. in specie aan boord j De regeering heeft besloten tot de uitgifte op weg van New-York naar Bremen, is te- van 25 millioen gulden nieuw papieren geld in ruggekeerd bij het hooren van het oorlogs- biljetten van 5, f 2.50 en f 1. nieuws en een Amerikaansche haven bin- j De nieuwe biljetten, gedrukt op zilverbröns- neng;loopen. De millioenen zijn dus gered, papier, worden uitgegeven en volkomen gega- Reuter verneemt van officieele zijde, randeerd door den Staat der Nederlanden. dat de mobilisatie van de geheele Turksche J Zij ontvangen den naam „zilverbons" en zul- strijdmacht te land en ter zee is gelast. De len tijdelijk, als wettig betaalmiddel, naast de Duitsche generaal Liman von Sanders is j zilveren munten circuleeren. Zoo spoedig moge tot opperbevelhebber benoemd. lijk zullen deze zilverbons weder automatisch De Fransche Generalissimus generaal j uit den omloop verdwijnen, naarmate het opge- Joffre is naar de grens vertrokken. 'potte zilver opnieuw in de circulatie komt of de De „Deutsche Kurier" meldt, dat de nieuwe zilver-aanmuntingen, die voor zoover approviandeering van de Russische troepen noodig plaats blijven vinden, voldoende wissel volslagen vastgeloopen is. Het gevolg daar- geld in omloop zullen doen komen van is dat de Kozakken, door honger ge noopt, deserteeren en aan de Duitsche grens bevolking hun paarden voor 20 mark te koop aanbieden. Uit Nancy komt een bericht dat een Duitsche Zeppelin, die de. grens over vloog, Zaterdag boven Toul den Franschen vlieger Garros tegenkwam, die zich met zijn vlieg tuig op het luchtschip stortte. Men vertelt, dat het omhulsel werd doorboord en het reusachtige schip neerplofte. Alle inzitten den werden gedood. Het vliegtuig viel ook en de stoutmoedige Franscliman vond even eens den dood. Gistermiddag om één uur-kwamen Duit sche uhlanen nabij Eysden op Nederlandsch gebied. De wacht maakte hen er op attent, dat zij zich op onzijdig gebied bevonden. De Duitschers brachten het militair saluut, maakten excuses en zeiden zich te hebben vergist. Ei- was door den keizer het uitdruk kelijk bevel gegeven, dat zij niet over Hol land mochten trekken. Zij reden daarop in de richting van België, aldus meldt de Tel. Tusschen Goch en Calcar werd volgens de Tel. Maandagavond door de Duitschers een vliegmachine neergeschoten. Te Wesel werden verschillende Fransche en Russische als geestelijken vermomde, spionnen gear resteerd en enkelen ervan gefusilleerd. Men meldt uit Gennep aan de Tel. De mail- en personentreinen worden nog steeds van en naar Duitschland doorgevoerd. De geestdrift der Duitschers, die naar hun vaderland terugkeeren, is uitbundig. Zij jui- ten onze militairen langs de-spoorlijn toe en werpen handen vol sigaren en chocolade voor hen uit de treinen. (Wij ontvingen dit bericht gisteren te laat voor ons blad.) STEUN AAN DE REGEERING. Het volgend bericht werd -aan de Neder landsch e Regeering verzonden: Zich aansluitende bij de besprekingen in de Tweede Kamer dier Staten-Generaal d.d. 3 Augustus j.l., wenschen het Bureau voor de R. K Vakorganisatie, de Federatie der Dioc. Volksbonden en R. K. Werk li edenvereend- gingen zich gaarne bereid te verklaren, de Regeering in alle opzichten te steunen, waar zij de beschikking wenscht over de medewer king harer organisaties. ARBEIDSBEMIDDELING. I)e Minister van Landbouw enz., de heer Treub, brengt het volgende ter algemeene kennis: In verschillende steden hebben zich comi- té's- van vrijwilligers beschikbaar gesteld voor belangelooze hulp in de bedrijven, die door de oproeping van personeel in moeilijk heden zijn gekomen. Hoe goed ook bedoeld, kan zulks het bezwaar hebben, dat de plaat sen, die aldaar beschikbaar zijn gekomen, niet kunnen worden bezet door de velen, die ten gevolge van stilzetting van verschillen de bedrijven werkloos zijn geworden, of waar schijnlijk binnenkort zullen worden. Het is gewenscht, dat ook deze arbeids bemiddeling geschiede door de arbeidsbeur zen. De noodige maatregelen zijn door het bestuur der Nederlandsche Vereenïging van Arbeidsbeurzen genomen, opdat ook in deze tijden aan alle aanvragen zoo volledig moge- lijk zou kunnen worden voldaan. Het is dus gewenscht, dat bovenbedoelde comité's zich zoo spoedig mogelijk in verbin ding zullen stellen met de directies der beur zen ter plaatse, of, indien in hare gemeenten zulke instellingen, aangesloten aan de Veree- EEN TROEPEN-DéFILé VOOR H. M. DE niging van Nederlandscbe Arbeidsbeurzen, KONINGIN IN DEN HAAG. j niet gevestigd mochten zijn, met een beurs Gisteren werd in de Maliebaan te Den in de nabijgelegen gemeente. rallies der pelgrims bestaat geen aanleiding om zich ongerust te maken. Ter afkoeling. Op een onzer stations was Maandag een passagier, die zich in zijn voornaamheid veroorloofde een ongepast heid te zeggen tegen den militairen sta tionchef. Deze wenkte twee mannen en be val hun, den passagier naar de wachtkamer te brengen en hem vast te houden tot de trein, waarmede hij anders had mogen ver trekken, gepasseerd was. De heer begreep, dat er zoo iets was als een militaire bezet ting, die geen praatjes verstaat. Minder goed afgeloopen. Ook te Leidien beeft een ongeluk plaats gehad met een com- pagniekar met twee paarden bespannen. Daar liep het echter minder goed af dan gisteren te Haarlem. Gisterenochtend ging de compagniekar, die uit de richting Lange- brag kwam en waarvoor jonge hoerenpaar den gespannen waren, op hol. De infanterist, die de paarden bestuurde, deed al het moge lijke om de dieren tot staan te brengen, maar kon niet verhinderen, dat de paarden met wagen hij maison Prins op het Rapenburg het water inheiden. De bestuurder bad nog juist den tijd van den wagen te springen. Paarden en wagen zakten onmiddellijk. Een half uur later werden beide bruintjes leven loos opgehaald, en per bandwagen naar het Blacbthuis vervoerd. Ook de transportwagen werd opgehaald. Haag de vereenigde troepenmacht van gre nadiers, jagers, landweer, genie, cavalerie, mittrailleurs en artillerie opgesteld en défi- leerde voorbij het Paleis, waar H. M. de Ko ningin met Z. K. H. den Prins en bet Prin sesje op het Paltisplein het défilé gadesloeg. Na afloop bief de reusachtige volksmenigte SPAARBANKBOEKJES. Bij Kon, besluit is bepaald, dat de termijn van veertien dagen, vastgesteld voor de te rugbetaling van op spaarbankboekjes ver schuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat luide hoera's aan, waarna de Koningin wui-binnen den genoemden termijn van zes maan- vend langs de dichte menschenrijen ging, die °P spaarbankboekje desverlangd te- Volkslicderen zong. Hare Majesteit zong irugbetalingen zullen geschieden tot een ge- mede. Het werd een indrukwekkende geest-1 zamenlijk bedrag van ten hoogste vijf-en- driftige manifestatie. De Koningin was zicht-1 twintig gulden in zeven dagen, baar diep ontroerd; de Prins, het Prinsesje omhoog heffende, toonde baar aan den en thousiaste schare. EEN ONTROEREND MOMENT IN DEN HAAG. Omtrent het défilé voor H. M. de Koningin EEN VRIJWILL1GERCORPS VAN LEIDSCHE STUDENTEN. In een drukbezochte vergadering van het Leidsche Studentencorps is gisternamiddag met geestdrift besloten tot het oprichten van een vrij wil 1 igers-corps van het Leidsche Studenten en wat er gisteren nog meer in den Haag c?.rPs- In een request aan de Koningin hebben voorviel, schrijft de bijzondere correspon- j Z1J van dit besluit aan H. M. kennis gegeven dent van bet Hbld. in Den Haag nog bet ei} zictl bereid verklaard zelf voor hunne klee- volgende: ding te zorgen. Een 60-tal corpsleden hebben Dat het hier niet ging om een parade-de- filé, doch om een tooneel van hoogen ernst, bleek uit allerlei, ten eerste uit de tenue der troepeu geen parade maar marschtenue; ten tweede uit de verscheidenheid der be spanningen, ook van de batterijen die soms naast de mooiste luxe paarden de eenvou digste dieren vertoonden en ten derde uit de bet „Hbld." seint (radiografisch via Brindisi) eigenaardige opschriften, die een aantal ge- d.d. 3 Augustus:- requireerde voertuigen nog vertoonde. Wat De officieren Roelfsema, de Waal, Sluys, Red- zou het lezen van namen van bekende leve- dingius, de Groot, Sonné en de sergeant van zich reeds aangesloten. Niet-corpsleden besloten zich bij het corps aan te sluiten. Vrijdag zullen de aangeslotenen voor het eerst bijeenkomen. DE HOLLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë NAAR HUIS. De bijzondere correspondent te Durazzo van ranciers op wagens in een militairen stoet jnders niet een hilariteit hebben gewekt. rans werd geen lach gehoord, ieder voelde fndelijk den ernst, waarvan juist deze on gewone verschijningen getuigden. Toen de laatste man voorbij was en de Koningin eeni- ge woorden met den commandant had gewis seld, begaf Zij zich met Prinses Juliana aan de hand lan j, den rand van den halven cir kel, waaromheen het publiek stond gedron gen, dat toen met juichen en hoedeuzwaaien het geestdriftige armwuiven van de Konin gin beantwoordde, die, zelve aangedaan, heel "nat betraande oogen zag en snikken hoorde van mannen zoowel als van vrouwen. Spon taan werden daarop uit de menigte de volks liedereu aangeheven, eerst het Wien Neer land® Bloed, daarna het Wilhelmus, die de Koningin meezong. Vliet verlieten Maandagmorgen 9 uur Durazzo, om naar het vaderland terug te keeren via Bari. Zeer vele personen kwamen hen vaarwel zeggen. De kanonnen dei- citadel losten zeven schoten ter eere van de vertrekkende officieren, terwijl de Nederlandsche driekleur geheschen werd. Dat was een indrukwekkend oogenblik. De offi cieren Kroon, Roelfsema, de Waal, Reddingius, de Jongh en Sonné ontvingen bij het afscheid van den M'bret de versierselen van officier in de orde van Scanderberg, en herinneringsme- dailles, terwijl den sergeant van Vliet de me daille voor moed en beleid werd vereerd. De majoors Sluys en de Groot arriveerden vanmor gen uit Valona om oogenblikkelijk weer te ver trekken. Generaal de Veer, majoor Kroon en kapitein de Jongh blijven hier wachten op Ver hulst en Reymers. De generaal heeft gisteren be sprekingen geopend met de opstandelingen om Nadat de Koningin en Prins Hendrik het hunne invrijheidsstelling te verkrijgen, bhjkelijk door het lange staan zeer vermoeide Prinsesje nog even omhoog hadden geheven, begaven zij zicb weder in het Paleis. De Ko ningin zag er ons wij stonden tijdens het Morgen wordt het antwoord verwacht. TER NAVOLGING. De cacaofabriek Kwatta, te Breda, heeft défilé recht tegenover Haar vermoeid en aan haar personeel toegezegd, voorloopig we zorgelijk uit. j kelijk6 vijf gulden te zullen uitkeeren aan Wij vermoeden, dat elders.^ in Berlijn of in die huisgezinnen, welke door de mobilisatie P&rySj zulle 6GD oorlogfedcfilG voor het lioofd. liu-n kostwinner verloren van den Staat luidruchtiger en schitterender zou zijn geweest. Hier was het doodeenvou- dig, ernstig en door het herhaaldelijk zwijgen van de muziek ter wille van de paarden niet zelden zelfs stil. Maar die afwezigheid van i uiterlijk vertoon en gerucht deed den diepen DE PELGRIMS TE LOURDES Men seint aan do Tijd: De Nederlandsche pelgrims te Lourdes zijn Maandag tot aan de Belgische-Fransche gren zen gekomen. De trein passeerde echter niet ernst van het doel, dat deze troepen hier sa- de grens. De pelgrims zouden nu per rijtuig menriep, des te sterker voeleu. Het was he-over de greuzeu worden vervoerd en gepoogd den de zwijgende bereidverklaring van offer- zou worden, alsdan Dinsdagavond of den vol vaardigheid, afgelegd door liet leger voor gouden dag per trein naar Holland verder tc bet hoofd van den Slaat, gelijk gisteren bet gaan. Alien maken het goed en voor de fa- IN DE STAD. Gevpfgen van den toestand. Op verscheidene werkplaatsen hier ter stede heeft, naar men ons mededeelt, het werkvolk ontslag gekregen of aanzegging' dat de zaken stop gezet zullen worden; de gevolgen van den toestand blijven dus niet uit. Een paar groote bleekerijen en strijk- inrichtingen in de onmiddellijke nabijheid zullen met het oog op den stilstand in hun zaken van deze week sluiten. De drukte. De ernstige berichten, die in den loop van den dag van gisteren en in den ochtend van itheden tot ons kwamen, deden in de. stad de spanning toenemen. Overal vormden zich groepjes menschen, 'die met elkander de bul- let iins druk besproken. Voor ons bureau was het den heelen dag bijzonder vol. Vooral in de hoofdstraten was 't 'gisteren avond ontzettend druk. Ook vóór de kazerne en waar militairen gehuisvest zijn, blijven steeds tal van menschen staan om het druk gedoe der militairen gade te slaan. Druk werd gelezen een aanplakking op 't Stadhuis aangaande de plannen ter aanzien van de lichtingen 1914 en 1915. Overal in de stad ziet man voortdurend af- deelingen van militairen, die of een marsch gaan maken, of zich naar een spijskokerij be geven om hun eten te gaan halen. De drukte op het postkantoor van lieden, die geld van ide Spaarbank komen halen, was gisteren aanzienlijk verminderd. Alles was we der als gewoon. De geuit3tellende mededee- lingen van de Directie dier Rijkspostspaarbank heeft kalmeerend' gewerkt.' Meer dan drie postbestellingen kunnen .nog niet per dag worden gedaan. Aan de Hoofdwacht, op de Groote Markt alhier meldden zich hedenmorgen een groot .geatl vrijwilligers aan, naar aanleiding van dé in de bladen gepubliceerde berichten, om trent het vrijwillig dienstnemen in het Ne derlandsche Leger. De winkeliers en kleine patroons. De behangers-, stoffeerders- en beddemna- kei spatroonsvereeniging voor Haarlem en Om streken, heeft besloten in hare vergjadering vlan 4 Au,g. j.l. naar aanleiding van den huldi gen toestand, die zich reeds sterk doet ge voelen in handel en bedrijf, al hot mogelijke te doen, hun personeel aan den arbeid te hou den, inzonderheid de gehuwde lieden, zij het dan desnoods met verkorte arbeidsduur. Zij doet daarom een beroep op hare clientèle om moreelen en finantieelen steun, moreel, door zooveel mogelijk werk te verschaffen, finantieel, door in de gelegenheid te worden gesteld, door geleidelijke betaling der gele verde goederen, hun personeel te kunnen be talen, en aan hunne verdere verplichtingen te kunnen voldoen. Leden der vereenïging die door dienstplicht van zichzeive of hun perso neel stagnatie in hun bedrijf ondervinden, zui len op aanvrage ,aan het bestuur, zoo zij dit wenschen door de leden der vereeniging wor den bijgestaan. Sympathie voorde soldaten. .Van verschillende zijden wordt den militai ren sympathie betoond. Mejuffrouw Flciseh- man heeft het initiatief genomen, om de mili tairen van de kustwacht aan badhanddoeken te helpen ten heeft gisteren met nog eenigo personen 'deze aan de kustwacht uitgedeeld. De militairen waren daarvoor zeer dankbaar, en betoonden ook zeer hunne blijdschap. Heden gaat mejuffr. F. wederom naar do kustwacht-militairen, om lectuur aan hen ver- deelen, die zij van verschillende kanten voor dat doel ontving. Wie nog iets voor de soldaatjes heeft, brengc het bij mej. Fleischman op den Kruis weg, óf bij den sigarenhandelaar Korstjens. Het komt dan ook goed terecht! Op de Kaasmarkt aiiiier is de prijs per 50 K.G. plotseling sterk gedaald. Anders wordt in dezen tijd 33 a 34 gulden besteed, nu was de prijs per 50 K.G. 23.— Een achteruitgang van 10.dus! HET HAARLEMSCH VRIJWILLIGERS CORPS. Op ceue gisterenavond gehouden vergade ring van bestuurders vau Wecrbaarheidsver- eenigingen is opgericht het Ilaarl. Vrijwil ligerscorps. Leden ervan zullen kunnen wor den allo mannelijke ingezetenen boven 16 jaar en die lichamelijk geschikt zijn. Men is uitgegaan van de gedachte, dat men diensten aan de Regeering zal aanbieden al leen ingeval onze 'neutraliteit is geschonden en dat de diensten in hoofdzaak zullen moe ten bestaan in die, welke wij in ons vorig nummer omschreven. Nog kunnen wij mededoelen, dat ook reeds een aantal leden der afd. Haarlem van het militaire opleidingscorps zich bereid ver klaarden om too tc ireden lot het vrijwilli gerscorps. VEREENIGING „HAERLEM". Uit het in druk verschenen jaarverslag der, vereeniging „Haerlem" over 1913-14 blijkt, dat het aantal leden der vereeniging, hoewel slechts langzaam vooruitgaande, tot 342 is gestegen. WATERLEIDING AFGEZET. In den nacht van Woensdag op Donderdag zal de waterievering gestaakt worden we gens werkzaamheden aan de buis leidingen, van 124 uur. Voor alle zekerheid voorzie men zich van water 1 frans Halsmuseum. Wij ontvingen het verslag van den toe stand van het Frans Halsmuseum over het jaar 1913. Daaraan ontieenen wij wat aan- giaat den toestand der schilderijen na hunne overbrenging in het nieuwe gebouw: [Wat betreft de schilderijen, deze hebben zich over het algemeen uitstekend gehou den, ondanks het vervoer en de atmospln^- rische gesteldheid van het nieuwe museum, die door de nieuwheid van het gebouw en de centrale verwarming geheel anders is, dan die in het vroegere museum op het stad huis. Waar een nieuw gebouw altijd min of meer vochtig blijft de eerste jaren, is een aanslag op de schilderijen te vreezen. Bij slechts enkele werken is eenig spoor te vin den van dezen aanslag, die, volgens Dr. A. Bredius, zeer gemakkelijk te verwijderen zal zijn. Ten opzichte van de bezoekers wordt het navolgende meegedeeld: Het Museum werd m 1913 bezocht door 26811 personen tegen 16857 in 1912. Hiervan waren 15549 betalen de bezoekers en 11262 niet-betalenden. Ver kocht werden 730 catalogi. 325 Hollandsche en 405 Fransche, tegen 345 in het vorige jaar. Naar de nationaliteit verdeeld waren de bezoekers uit Duitschland het grootst in aan tal, dan volgden die uit Amerika, Engeland, Frankrijk, België en andere landen. Bovendien is aan leden van eenige ver- eenigingen en aan leerlingen van tal van scholen en aan andere inrichtingen ver gunning verleend het Museum kosteloos to bezoeken. Het museum ontving in den loop van het verslagjaar verschillende schenkingen. BURGERWACHT. De beeren B. Feemsma en Mr. Slingenherg alhier, roepen per advertentie de Haarlem eche burgers op om zich beschikbaar te stel len voor een burgerwacht, teneinde zoo noo dig bewakingsdiensten te verrichten. Wij verwijzen daarnaar. BRAVO! De beeren Séhönhuth, eigenaars van den schouwburg aan den Jansweg. hebben dJil gebouw welwillend ter beschikking gesteld van de militaire aut-oriteiten, tien behoeve van logies voor de soldaten. DE STAKING DER BOUWBEDRIJVEN OPGEHEVEN. Door de werklieden in de bouwbedrijven alhier is besloten, de staking, die hier sedert eenige weken het bouwbedrijf stil hield, op te beffen. Man oess Efawfcmfjigipectlit UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uitspraken gedaan: F. M D. en P. C. H„ beiden te Haarlem, overtreding Loterijwet, no. 1/100 boete of 30 dagen h., no. 2/50 boete of 10 dagen h. C. van W. te Bloemendaal, en H. M. te Vel- sen, overtreding Woningwet, ieder 1 boete of 1 dag h.; J. C. V. te Haarlem, overtreding Arbeidswet, 5 boete of 5 dagen 'hi; J. B. en A. D., beiden te Wijk aan Zee en Duin, over treding Trekhondenwet, ieder viermaal ƒ0.50 boete of viermaal 1 dag ih.; H. T. en A. de R. beiden te Wijk aan Zee en Duin, overtreding IJkwet, no. 1 viermaal 1 boete of viermaal 1 dag li., no. 2 tienmaal 0.50 boete of tien- maal 1 dag h.; A. M. van dér B. en 5 ande ren, overtreding Leerplichtwet, 3 boete of 3 d. h., l boete of 1 dag h., 4 boete of 3 d. h., 2 boete of 2 d. h.; J. L. van Z. te Velsen en 5 anderen, overtreding Spoorwet, 30 boete of 10 cl. h., 4 boete of 4 d. li., en 10 boete of 10 dagen h.; G. K. te 's Graven- hage, overtreding politieverordening Zand- voort, 2 boete of 2 dagen h.; P. de B. te Schoten en 2 anderen, overtreding politie verordening Haarlem, allen 1 boete of 1 dag h.; E. van E. te Wijk aan Zee en Duin, en 13 anderen, overtreding politiieverorde ning Velsen, 1 boete of 1 d. h., 0.50 boete f 1 dag h., 5 boete of 5 d. h., 4 boete of 4 d. h., 3 boete of 3 d. h.; C. V. te Haarlem en 6 anderen, overtreding verkeersverorde- ning Bloemendaal, 7.50 boete of 5 d. h., 5 boete of 5 d. h., 3 boete of 3 d. h., en 2 boete of 2 d. 'h.; J. W. Th. A. te Delft en S. J. G. te Hillegom, overtreding motor- en rij wielverordening Heemstede, no. 1/3 boete of 3 d. li., no. 2/10 boele of 5 d. tb.; E. H. eu P. A. R„ beiden te 's Graven ha ge, overtre ding motor- en rijwielverordeniug Haarlem mer] iede en Spaarnwoudo, ieder 5 boete of 5 d. li.; P. E. te Velsen en 2 anderen, over treding luotorverordening Haarlem, ieder 1 boete of 1 dag h.; P. S. V. te Wijk aan Zee en Duin, en 16 anderen, loopen op verboden grond, 10 boete of 3 d. h., 5 boete of 3 d. h., 3 boete of 3 d. h., 5 boete of 2 weken tuchtschool en C. N. L. te Velsen, vrijgespro ken; H. P. te Haarlem, rijden zonder licht en valsche naam opgeven, 2 en 15 boete of 2 en 15 d. h.; D. G. te Heemskerk en 3 ande ren, rijd ouzo mier licht en rijwiel niet doen ■stilhouden, allen tweemaal 3 boete of twee maal 3 dagen h.; J. A. TT. tc Haarlem en 51 anderen, overtreding motor- en rij wiel regle ment, 4 boete of 4 d. b., 5 boete of 5 d. h., 3 boete of 3 d. h., 2 boete of 2 d. b., en 1 boete of 1 d. h. Voorts werden er nog 25 personen veroor deeld wegens openbare dronkenschap tot 21 d. h., 7 d. h.. 6 d. h., 6 boete of 3 d. h., 10 boete of 3 d. h„ 4 boete of 3 d. li., en 3 boete of 3 d. h. O verletten; 4 Aug1. J. M. 1 dag dl van J. F. Ipenburg, Hazepaterslaan. O. G, v. d. Berg—Banning 58 i„ Duvenvoordestraak T. Arisz 27 j., M. v. Heomskerkstraat. BUITENLAND. DE .INVAL DER DUITSCHERS IN BELGIS BRUSSEL, 5 Aug. De Duitschers zijn begon nen Luik en Namen te beschieten. MAASTRICHT, 5 Aug. De Duitschers zijn er hedennacht en vanmorgen niet ia geslaagd den ovetgang van de Maas te beweiksirliigen met hun troepenmacht. Een levendig vuur is den heelen nacht door de Belgen onderhouden. De Duitschers hebben tal van ci-Uen en gewonden die in de hospitalen van het Itoodo Kruis te Maastricht worden binnengebracht. Het kanongebulder van den kant yan Visé heeft- den heelen morgen doorgoduurd. De Duitsche cavaleriepatrouiiles zwemmen dé Maas over: men zal trachten de geheele cavaleriebrigade over de rivier te brengen op 'deze wijze. In de nabijheid van Visé word uit Duitsche vliegtuigen geschoten op Belgische vliegers: een der laatste werd ^getroffen en viel uit dé lucht naar beneden. BRUSSEL, 5 Augustus. Men venvacht een groot Engelsch expeditiecorps. De troepen zul len door den spoorweg over Lanaeken naar het Oosten gebracht worden. Over Ostende zullen de Engelschen in België komen. Reeds is een sterk Fransch leger op Bcigisch grondgebied. Met treinen wordt het vervoerd naar de richting Charleroi. Alle beschikbaar spoorwegmateriëel is voor de troepen in beslag genomen. MAASTRICHT, 5 Augustus. 3000 Duit schers en Oostenrijkers uit Luik ziji heden hier aangekomen. Zij werden door de Nederlandsche autoriteiten over Vaals naar Duikchland ge transporteerd. DE VLOOTACTIE. LONDEN, 5 Augustus. Gemeld Yordt, dat twee Duitsche slagschepen bij een treden in de Noordzee door de Engelschen zijn verneld. Een slagschip ontkwam, een ander is buitgemaakt. ALGIERS, 5 Augustus. De vemiiling der twee kruisers Göben en Breslau wordt imbtelijk niet bevestigd. Ook niet het vernietigen van de Panther. BELG IE DOET HET UITERSTE. BRUSSEL 5 Aug1. België mobiliseet. de beide lichtingen 1900 en 1899. Dat betekent dat alle weerbare en lichamelijk gcsc-ikte mannen nu onder de wqpens zijn geroken. VAN ELDERS. DEN HAAG 5 Aug'. De Nieuwe Cour.'it meldt dat- de Duitsche Kruiser Augsburg, are Libau beschoot, met man en muis vergaan Is. IMRaHrinieuiiifS. AMSTERDAM, 5 Aug. Veemarkt, Aange voerd 146 kalveren; geen noteering; handel slecht; 6 nuchtere kalveren; geen uoteering, handel slecht; 814 vette varkens, geen notee ring; onverkoopbaar. Hoogst bekende barometerstand, Munehen- 761.4. Laagste barometerstand Memel 754.2. Vermoedelijk wind uit Zuidelijke richtingen met kans op tregeu of onweer. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 5 Ar;;. J. J. Mor.aé ca J. Ticskens. D. Baa ris on T. Sikma. Getrouwd: G. de Bruin cn H. Meier. O. L. Kcelemeijcr eu E. G. IJ. Braakhuis, A. Topper mi E. A. Peet. Gei ren: 4 Aug. d. van G. O. Barnave— Moidorez. d. van J. Kuveuer Sciiabb'mg. Au. van A. J. Handgraaf-- Gras. In aansluiting aan de in deze Courant gepubliceerde oproeping van de weerbaar- heidsvereenigingen roepen de ondergeteckende de Haarlem- sche Burgers op, zich beschik baar te stellen om een bur gerwacht te formeeren, om zoodra zulks noodig mocht zijn, bewakingsdiensten te ver richten. Aanmelding 6 Aug. van 11 tot i uur en 's avonds van 7 tot 10 uur Gebouw de „Nij verheid" Jansstraat. B. FEENSMA, Gep. Majoor, N. I. Leger, en Mr. SLINGERBERG. De Vorderiegs Commissaris is het district Haarlem verzoekt diegenen, aan wie bij de vor dering van paarden op I Aug. j I. na overneming van een paad, geen bon ïsafgegeveR, zich voor het in entvangst ne uten van bedeelde ben ten spoe digste te verveegen ten zijnsa kantore aan den Kinderhui* singel 6Ga. De Vorderings-Commissarls, VAN DE POLL. Ë|l i rpp»> Vrijwilligers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2