S al g ik Ili Isa Vlnum Sanguinosum, Ir vacuo BINNENLAND. Bëlgie jresiagfad. tfe &acS£ van ons recht en de noodzakelijkheid voor Eurotta van ons onafhankelijk bestaan mogen doen hopen dat de dreigende gebeurtenissen nog zullen worden vermeden, maar indien de noodzakelijkheid zich voordoet weerstand te bieden aan een invasie van ons gebied, zul- len wij gewapend zijn om dien plicht te ver vullen en zijn we vastbesloten tot de grootste offers. Onze mannen staan thans gereed om 't in gevaar verkeerend vaderland te verdedi gen. Een enkele plicht dringt zioh ons slechts op, een hardnekkige tegenstand;, moed en eensgezindheid. Onze moed wordt bewezen door de voortreffelijke mobilisatie en de tal rijke aanmeldingen van vrijwilligers. Be tijd van daden is aangebroken. „Ik heb u bijeengeroepen om de Kamers in de gelegenheid te stellen het élan van het land te toonen. Gij znlt onverwijld de noodige maatregelen nemen. Zijt gii besloten het erf deel der vaderen te handhaven, dan zal nie mand zijn plicht vergeten; het leger is be rekend voor zijn taak. De regeering is even als ik zelf vol vertrouwen in onze weermacht. „De Begeering is zich bewust van haar ver antwoordelijkheid en zal haar plicht doen tot het uiterste om hiet vaderland te verde digen. Indien een buitenlandsche macht het Belgisch gebied wil binnendringen, dan zal zij aile Belgen vereenigd vinden om hun son- verein, die nimmer zijn eed, op de Grondwet afgelegd, zal schenden. Ik stel vertrouwen in onze toekomst. Het volk, dat zich. verdedigt, heeft recht op aller eerbied en gaat niet on der. God zal ons helpen!" Het Koninklijk gezin verliet de zaal tus- schen twee rijen Kamerleden en senatoren en onder ontzagwekkende toejuiching. De voorzitter van de Kamer houdt een rede, waarin hij o.a. twee secretarissen van de Kamer clank zegt, die in de rijen van het leger zullen plaats nemen. De Kamer keurt een crediet van 200 millioen, francs voor de eischen der landsverdedi ging goed, waarna een reeks spoecleischende wetten wordt aangenomen. Van de Velde, leider van cle socialisten, ver klaart, dat een oogenblik is aangebroken, waarop de socialisten hun plicht zullen doen zonder aarzeling. Zij zullen voor allo kredie ten stemmen, welke de regeering voor de verdediging des landï zal indienen. De Ka mer neemt o.a. een wet aan, door welkje twee leden van de Kamer, die zich in de rijen van het leger gaan stellen, lid van de Kamer blijven. Om kwart vóór rivaal ven wordt de vergadering gesloten. In een toespraak tot het volk na het uit eengaan van de Kamer heeft de minister president gezegd dat hetgeen er was ge schied in de geschiedenis van België zonder weerga was. Dat de Duitschers het Belgi sche grondgebied hebben geschonden is een afschuwelijke aansslag, die niet ongestraft kan blijven gaan. BRUSSEL, 4 Aug. De socialistische leider van der Velde is tot minister van Staat be noemd. IN DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 4 Augustus. Reuter geeft verslag vau de Kamerzitting van gisteren in Parijs, die een historische gebeurtenis vormt. Poincaré had aan het Parlement een „bood schap" gezonden, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk thans aan een brutalen aanval is blootgesteld: „Het Duitsche rijk heeft gisteren avond den oorlog verklaard, ofschoon Frankrijk sedert het begin van de crisis met geen daad, geen gebaar, geen woord zich anders dan vrede lievend en tegemoetkomend heeft getoond. De dag volgende op dien, waarop onze bond- genooten en wij openlijk de hoop uitten dat de onderhandelingen onder de auspiciën van het kabinet te Londen, tot een vreedzame oplossing mochten leiden, heeft Duitschland plotseling Rusland den oorlog verklaard, het grondgebied van Luxemburg geschonden en schandelijk het edele Belgische volk beieedigd. In den oorlog, die thans negint, zal Frankrijk het recht aan zijn zijde hebben, het zal heldhaf tig worden verdedigd door al zijn zonen, ge trouw bijgestaan door Rusland, zijn bondgenoot, en gesteund door de oprechte vriendschap van Engeland. Frankrijk heeft de sympathie van de geheele beschaafde wereld, want het vertegenwoordigt thans, evenals zoo vaak te voren, voor de geheele wereld de vrijheid, rechtvaardigheid en redelijk heid. „Omhoog de harten, leve Frankrijk!" Toen de minister-president Viviani de bood schap had voorgelezen, weerklonk de Kamer van geestdriftige toejuichingen. Viviani gaf vervolgens een uiteenzetting van de diplomatieke onderhandelingen en van den toestand van het oogenblik. De minister bracht, onder luid applaus, hulde aan de houding van België en verzekerde dat de berichten van Duit- schen kant, als zouden Fransche vliegers de grenzen van Duitschland en België zijn over gevlogen, leugenachtig zijn. DE DUITSCHE OPVATTING. BERLIJN, 4 Aug. Het Militaire Weekblad publiceert in zijn nummer 'van heden de vol gende oproeping: Op snoode wijze dwong Rusland, ter wille van Servië, ons tot den oorlog. Het uur der afrekening, dat toch binnen eenige jaren on vermijdelijk moest komen, heeft thans gesla gen. Wanneer er een rechtvaardige God in dtai Hemel woont, en dat is het geval, dan mogen wij hopen dat onze rechtvaardige zaak en de Duitsche wapenen zullen triomfeeren. Wij zullen verder geen woorden meer ver spillen, maar alleen nog te verstaan te ge ven en dit is ons ingegeven door den bil lijken toorn over het onrecht, het vredelie vende volk aangedaan: „Wanneer God ons in Zijn genade de overwinning schenkt, dan: weo den overwonnenen!" Onze strijdkreet echter zij: „Leve de Keizer," „Dcutsehland über Alles!" HET M UNITIEVERBRUIK IN EEN MODERNEN OORLOG. De „Köln. Volksztig." schrijft: De oorlo gen van den tegen woord i gen tijd stellen ten aanzien van het verbruik aan munitie van geweren en kanonnen aan alle legerbestu ren de hoogste eischen. Tegenover vroegere Oorlogen is een besliste stijging van het mu- aitieveerbruik te cons ta tee ren, die natuurlijk r-aan gevolg is van den geweldigen vooruitgang iec moderne wapenen. Sedert den Ru-sisch- iflapanschen oorlog heeft men nauwkeurige gjegevens over het muinitieverbruik jn den modernen oorlog. Het werk van den Russi- tsqh,en genoralcn staf over den veldtocht in Mahasp5JR?9 £tf ÏBÖ4-.1903 Weva* flaMwv*r 8* langwekkencfe opgaven, Ba Russische infan terie had in !da slag bij Idna-yang 170, in 'den slag aan dien Sjako 195 en bi| Moekden 196 patronen par hoofd! noodigj. Daarbij ia echter in aanmerking te no men, dat deze gertalleu slechte het gemid deld verbruik aanduiden. Voor bijzonder bloot gestelde regimenten, die door hun vuur de verdediging het krachtigst moeten voeren, was het verbruik belangrijk hooger. Voor zulke troependeelen ia zelfs een dagelij k3oh ver bruik Van 400 patronen per geweer 1» oon- stateeoren geweest. De Japansohe cijfers zjjln niet bekend zoodat men, om vergelijkingen te kunnen maken, tot de toestanden in den Fra nsch -Dui tschen oorlog moet teruggaan. Voor 'den veldtocht 1870-71 had men oen gemiddeld verbruik van 56 patronen voor elk geweer becijferd', terwijl het maximum- verbruik op een gevechtedag 200 patronen be droeg. Men ziet dus, dat het munitieverbruik van de infanterie in ©en oorlog in den tegen- woordigen tijd zich verdubbeld of verdrievou digd heeft. Ja, de laatste Balkan-oorlogen la ten zelfs nog de conclusie toe, dat intusschen het munitieverbruik nog grooter is gewor den. De deskundige schrij vers hebben op grond van rde ervaringen in deze oorlogen het ge middeld verbruik op 250 patronen pel; infan terist berekend, Bij 'de veld-infantierie is de toestand even zoo. Ook !h ier ia er een aanzienlijk munitie verbruik, 'dat het vroegere verbruik verre achter zich laat. Terwijl nog bij' St. Privat 53 en bij Sedan 37 schoten als gemiddeld munitieverbruik dier veld-artillerie golden en slechts zeer zelden enkele kanonnen de hoog ste grens met 200 schoten bereikten, wordt tegenwoordig dit getal algemeen als gemid deld verbruik geacht. Voor zoo vep bekend is voert een Duitsch legerkorps voor elk ka non 385 projectielen mede. Daaruit blijkt dat het munitieverbruik "der artillerie sedert de dagen van den Russisch-Japanschen oorlog zeer is vooruitgegaan, want nog in den slag aan den Sjaho kwam men op 130 schoten, bij Lian-yang op 240 schoten. Alleen van 'de lichte veldhouwitserB is wagens het grootere kaliber het aantal schoten evenredig ver minderd. WAT EEN OORLOG KOST. De Etoile Beige heeft nagegaan wat enkele oorlogen in de negentiende eeuw aan men- schenlevens en geld hebben gekóst. Do Krimoorlog, in 1854, heeft 150,000 man en 5 milliard gulden gekost; de oorlog in Italië, in 1859, 45,000 man en 750 millioen; (lo oorlog van Pruisen en Oostenrijk tegen Denemarken, in 1864, 3000 man en 90 mil lioen; da oorlog tusscken Oostenrijk en Prui sen, in 1866, 45,000 man en 750 millioen; de Fransch-Duitsche oorlog, in 1870'71, 215,000 man en 71/2 milliard; de oorlog trtsschen Rus land en Turkije 250,000 man en 2?/± milliard; de Zuid-Afrikaansche oorlog heeft Engeland 30,000 man en 2 milliard gulden gekost. Daarbij zijn natuurlijk niet gerekend de enorme verliezen, door nijverheid, landbouw en handel geleden. De opgaven betreffen al leen de irechtstreeksche oorlogskosten. Een 'rapport van den Franschen min. van financiën uit 1873 behelst dat da geldelijke verliezen, door Frankrijk in den oorlog tegen Duitschland geleden (behalve het verlies van de provincies EIzas-Lotharingen) bijna 5 mil liard, zegge vijf duizend millioen, hebben be dragen. Wat zal do huidige oorlog aan menschen" levens cn scha la kosten? DE INVAL IN LUXEMBURG. HET FRANSCHE STAND PUNT. De Times heeft, naar de N. R. Ct. ons mede deelt, van den Franschen gezant te Londen de volgende mededeeling ontvangen: De Fransche minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken, Viviani, heeft aan den gezant van de Republiek in Luxem burg het volgende telegram gezonden: „Wil aan den voorzitter van den Raad mededeelen, dat de Regeering van de 'Repu bliek, overeenkomstig het tractaat van Lon den van 1867, van plan was de onzijdigheid van het groothertogdom Luxemburg te eer biedigen, zooals zij door haar houding bewe zen heeft. De aard van de schending echter van deze onzijdigheid door Duitschland dwingt Frankrijk voor het vervolg in dit op zicht de maatregelen te nemen die zijn ver dediging en zijn belangen eischen. „De eerste minister van Luxemburg heeft bij de Duitsche regeering geprotesteerd en dit protest ter kennis gebracht van het Duit sche gezantschap te Parijs, de volgende fei ten vaststellende: „Op Zondag, 2 Augustus, vroeg in den mor gen, zijn de Duitschers over de bruggen van Wasserbillig en Remich het Luxemburgscke gebied binnengetrokken, gaande in de rich ting van het zuiden en de hoofdstad Luxem burg. Zij hebben naar dit punt ook gewapen de treinen met troepen en oorlogsvoorraad gebracht. Verder heeft de bijzondere agent van Frankrijk te Petit Croix aan de Süreté Générale gemeld, dat de Duitschers het vuur geopend hadden op het grensstation Del Ie» Petit Croix. Er zijn twee Duitsche cavalerie- officieren gedood te Roncray en Boxon, 10 kilometer aan onze zijde van de grens. De Fransche regeering heeft van verschil lende zijden vernomen, dat de Duitsche en de Oostenrijksch-Hongaarscke regeering op het oogenblik doende zijn om Groot-Brittan- nië te overtuigen, dat de verantwoordelijk heid van den oorlog, wanneer die uitbreekt, Rusland treft. Er worden pogingen gedaan om de onzijdigheid van Engeland te verkrij gen door de waarheid te verdraaien. De Fransche regeering heeft het behoeft nauwelijks gezegd te worden nimmer op gehouden om, in overeenstemming met En geland, te St. Petersburg tot gematigdheid aan te sporen. Naar dezen raad is geluisterd. Van het begin van cle crisis af heeft Saso- nof er bij Servië op aangedrongen, dat het al de bepalingen van liet Oostenrijksch-Hou- gaarsebe ultimatum, die vereenigbaar waren met zijn soevereiniteit, zou aanvaarden. Hij trad in directe bespreking met Oostenrijk, wat een nieuw bewijs van zijn verzoenings gezindheid was. Ten slotte stemde hij er in toe, de mogend heid, die het minst belang hij die kwestie had, middelen te laten zoeken om het conflict op te lossen. Overeenkomstig het verlangen, dat Sir George Buchan in hem kenbaar had gemaakt, steende Sasonof er in toe, de eerste formule. suivai» plantaardig tonicum. Hebt gH een bleeke kleur, bleeke lippen, bleek tandvleeeoh? Hebt gu veel lest ven hoofdpijn, vooral bü het opsteen en het neer bed geen! Hebt gty lest ven hartkloppingen? ontbreekt de eetlust? hebt gy laat ven duizeligheid, van smsen in het hoofd; snisen in de ooren? Hebt gy pijn in den rng of lendepyn? Voelt gy' U loom, spoedig moe, soodat U alles te veel is. Indien gij enkele of vele deser verschijnselen hebt, dan lfldt gij aan bloedarmoede. Dan is de Sanguinose voor u bet middelI Luister maar: Wat verklaren de Doctoren over de Sanplnose? Ik heb het grootst mogelijke suooes gehad met de Sanguinose b^j bloedarmoede, waar de gewone staalpreparaten sonder uitwerking waren gebleven. Seraing. Dr. A. GERARD. De resultaten die ik verkregen heb van de Sanguinose bij swakken en herstellenden zijn uitmuntend. Brussel. Dr. AUG. ALEXANDRE. Naar mijne overtuiging beveelt de Sangui nose sioh aan in alle gevallen vau uitput ting en alge»eens verslapping. Dr. POL DEMADE. Wat verklaren de gebruiker» der SaogHino8e „Uwe Sanguinose is inderdaad een uit stekend middel tegen bloedarmoede en senuwiwakte. Ik leed ten gevolge van mijn toestand voortdurend aan lusteloosheid, hoofdpijn, was dikwijls neerslaohtig en prikkelbaar. Verschillende medicamenten heb ik gepro beerd, dooh niets [hielp my, totdat ik de Sanguinose gebruikte, en ik ben zoo ge lukkig geweest bierbij baat te vinden. Rgnsburg. Mej. G. W. VAN GUGTE. g\S. Ik kooht de Sanguinose by den Heer O. van Egmond te Rijxuburg). WACHT U VOOR NAMAAK. Waarde lezer, wanneer gy misschien al lang ïydt aan die verschrikkeiyke zwakte die het leven tot een lyden maakt, zeg niet: „ik heb al zooveel geprobeerd; het zal voor mij wel niets wezen 1 Maar doe wat honderden met suoees gedaan hebben; en probeer het ook eens met de Sanguinose! Zij heeft honderden geholpen, die er bedroefd aan toe waren. Zy zal het U óók doen By alle eerste Apothekers. By alle voorname Drogisten. Prys per fl. fl.50, 6 fl. f8.—, 12 fl. f 15.—, VAN DAM Co, Te Haarlem by J. J. GöPPINGEN en K. v. EEDE. die hij aangeboden had, te wijzigen en een tweede op te stellen, "die niet 'noemenswaard verschilt van 'de verklaringen, welke door graaf Szécsen, dein OoetonrijkBch-Hongaar- schen gezant te Plalrijs, aan de Margerie ge geven zijn.- iil Graaf Szécsen zegt, dat Oostenrijk! geen plan heeft, grondgebied te verwerven en dat het niet aan de souvereini,t»it van §etvië wenscht te Taken. Hij voegt w. nadrukkelijk bij, dat Oostenrijk geen bedoelingen koestert ten opzichte van het sandzjak van Nowibazar. Het blijkt idus, dat er gemakkelijk over eenstemming bereikt had kunnen worden tus- schen den voorslag van sir E. Grey, da for mule van Sasonof en do verklaringen van Oostenrijk, Frankrijk is besloten om tot het einde toe naar 3d verwezenlijking van deze overeen stemming te Btreven. Maar terwijl da onderhandelingen voortgin gen en Rusland ontwijfelbaar blijk gaf van gematigdheid en goeden wil, deed Oostenrijk de eerste schrede tot den oorlog, door alge- meene mobilisatie te gelasten. Rusland was gedwongen het voorbeeld van Oostenrijk te volgen, om aiohzelf te redden, Toen die Duitsche keizer tusschenbeide kwam, dankte de Tsaar van Rusland hem voor zijn actie, die de mogelijkheid in het leven scheen te roepen van een vreedzame op lossing. Hij voegdè e® bij; dat, om redenen van technischen aard, de mobilisatie in Rus land niet tegengehouden kon worden, dat zij uitsluitend door de voorafgaande mobilisatie van Oostenrijk-Hongarije veroorzaakt was en dat zij geen aanvallende bedoeling aan de zijde van Rusland veronderstelde. De Tsaar gaf zijn woord van eer, dat het Russische leger Oostenrijk niet zou aanvallen zoo lang de diplomatieke onderhandelingen tusschen St. Petersburg en Weenen niet afgebroken waren. Rusland bleef geheel bereid om te onder handelen. Frankrijk werkt© met Engeland zon der ophouden voor het welslagen der onder handelingen. Maar het gedrag van Duitschland dwong Frankrijk de mobilisatie te gelasten. Verle den Woensdag, lang voor de mobilisatie in Rusland, had de Duitsche gezant te Parijs den Franschen minister-president gewaar schuwd, dat elk oogenblik de afkondiging van den „staat van oorlogsgevaar" in Duitschland te verwachten was. Duitschland deed dien stap en onder dekking daarvan begon onmiddellijk de algemeen© mobilisatie. Acht Duitsche le gerkorpsen werden geheel gemobiliseerd en samengetrokken aan de Fransche grens in Lo Klaringen. De Fransche gezant te St. Petersburg be richtte zijn Tegeering, dat Duitschland Rusland omtrent de mobilisatie in Duitschland had ingelicht. Frankrijk was dos genoodzaakt te mobiliseeren uit zelfverdediging. Het mobi- lisatiebesluit was vergezeld door een procla matie, die onderteekend was door den presi dent van de 'republiek cn al de ministers, waarin gezegd werd, dat mobilisatie nog geen oorlog is, maar dat zij het eenige middel voor Frankrijk was om den vrede te redden terwijl de regeering haar pogingen hernieuw de om de onderhandelingen tot een goed ein de 'te brengen." oorlog SIION DEN. In de Oudheid heeft men niet alleen van paarden, olifanten en kanreelen, maar ook van honden in den oorlog gebruik gemaakt, Ook in de Middeleeuwen had men honden in den oorlog noodig. Uit een handschrift, dateerenda uit de veertiende eeuw, 'dal zich in de Na tionale Bibliotheek 'te Parijs bevindt, blijkt hiervan het volgende: Men maakte gebruik van „bloedhonden", die er op afgericht waren, den vijand aan te vliegen. Hun lijf was bedekt met een soort pantser, waaraan een korte lans be vestigd was. Ook hadden ze soms op den rug een steeneu vat, waarin zich licht ont- brandbare stoffen bevonden, die bij de na dering van den vijand in brand gestoken werden. De honden waren voorts afgericht in de pooten der paarden te bijten. Bracht de puntige lans geen verwondingen aan, dan gelukte dit wellicht aan de brandende stoffen. En wanneer ten slotte ook hierdoor in bet vijandelijk leger geen verwarring werd ver oorzaakt, bleven nog altijd de vreeselijke tan den van de honden over. Zelfs in de vijftiende eeuw werden in Frankrijk nog de honden bij het oorlogvoeren gebruikt. In dien tijd vond deze manier van oorlogvoeren evenwel wei nig of geen navolging. In de zestiende eeuw zijn dc honden ook uit het leger verwijderd. DE „KORTENAER". Men seint ons uit Den Haag: Hr. Ms. Kovteuacr is op li Augustus te DE BROODPRIJZEN IN DE HOOFDSTAD, Maandagmiddag had het bestuur van de Broodbakkerspatroonsvereeniging „de Voor zorg" een onderhoud met den burgemees ter met wien de toestand over de broodle vering aan het publiek besproken werd, Er is, naar men verneemt, voorloopig meel genoeg in de stad, hetwelk in de veemen en in de pakhuizen der meelhandelaren opge slagen is. Ook wordt er tot op heden nog geleverd door eenige meelfabrieken in ons land. De toestand is echter voor de bakkers al lesbehalve gunstig. De Vereeniging van Ne derlandsche Meelfabrieken en de Ned. Ver. van Handelaren in Zuidvruchten en nage noeg alle andere leveranciers hebben beslo ten uitsluitend te leveren wanneer hun de gelden daarvoor vooraf worden toegezonden. Deze maatregel kan voor velen een onder gang beteekenen, daar de bakkers boven dien nog hunne loopende posten te betalen hebben. Zij hopen echter dat spoedig inge grepen zal worden om hieraan eenigszins tegemoet te komen. Het publiek kan hierin ten zeerste mede helpen door de broodbezorgers het brood on middellijk bij ontvangst te betalen. Het be stuur van da Broodbakkersvereeniging „De Voorzorg" verzoekt daarom het publiek het brood contant en met gepast geld te be talen, om te voorkomen dat reeds nu de prijs van het brood aanmerkelijk verhoogd wordt. Het kan niet uitblijven dat de prijzen van het brood binnen eenigen tijd verhoogd zul len worden, want het buitenland levert niet meer, alleen Amerika kan voorloopig nog leveren. Zooals gezegd, is er voorloopig nog meel genoeg, wel wordt door deze en gene onhandelbare meelhandelaren liet meel vast gehouden met de bedoeling om er later dub bele prijzen voor te kunnen maken. Door liet bestuur van de Broodbakkers vereeniging „De Voorzorg" is voorts liet besluit genomen om slechts enkele soorten brood te bakken, en niet meer alle soorten luxe brood enz. CHRISTELIJKE ERNST. Van meer dan een priesterlijke zijde ontving de Tijd treffende mededeelingen over den chris- telijken ernst, waarmee katholieke jongelieden, welke uit hun betrekkingen tot den krijgsdienst werden opgeroepen, zich tot liet vervullen van hun plichten jegens het vaderland hebben voor bereid. De haast, waarmee de mobilisatie onver wacht is geschied, heeft den meesten niet belet, vóór het vertrek naar hun regiment de H.H. Sa cramenten te ontvangen, en velen der minst ijve- rigen zochten bij deze gelegenheid den priester op, om met een gezuiverd geweten hun dienst in deze moeielijke tijden te aanvaarden. „In mijn parochie vernam het blad van een pastoor uit een onzer groote provinciesteden werden den avond van den eersten mobilisatie- dag de biechtstoelen opgezocht door tal van jon gelieden, wier godsvrucht hun ook den volgen den morgen voor de Tafel des Heeren bijeen bracht. Den avond van den tweeden dag werden de biechtstoelen door opgeroepen militieplichti- gen belegerd en ook ter pastorie kwamen in den loop van den morgen niet weinigen ons verzoe ken, hunne biecht te hooren. Verblijdend mag het heeten, dat niet enkel de bestuursleden onzer Jongelingscongregatie en de vroomste leden der Broederschap deze daad van godsvrucht stelden, maar dat degenen, die anders niet tot de ijverig- sten plegen te behooren, daarin zijn voorgegaan. Op het leven in de kazerne en in het veld kan zulk een lieropgewekt godsdienstig leven niet anders dan den gelukkigsten invloed uitoefenen." In gelijken geest berichtte aan het blad een kloosterling uit het Zuiden des lands: „De Pa ters van ons klooster hadden in de mobilisatie- dagen druk werk met biechthooren en het uit reiken der H. Communie aan opgeroepenen voor de mobilisatie. In ons kloosterkerkje werd den morgen na den eersten dag een H. Mis tot hun intentie en de belangen van het vaderland op gedragen, waarbij een vijftigtal hunner aanwe zig was. Het was stichtend bij te wonen, met welk een godsvrucht zij tot de H. Tafel des Hee ren naderden, velen gevolgd door hun ouders, broeders, zusters of andere bloedverwanten. Na de H. Mis zongen zij gezamenlijk een Maria- lied, hetwelk hun goed afging, daar velen tot de Congregatie behoorden. „Een uurtje daarna trokken zij naar het sta tion; zij zongen nogmaals het Marialied en even later het Wien Neêrlands bloed, het was een echt katholiek en echt vaderlandsch réper toire." HOE EEN ONZER OFFICIEREN OVER DE GRENS KWAM. Dit is het verhaal van een kapitein van het Nederlandsche leger, die zich in Zwitserland met verlof bevond, en pas Zaterdag de ernstige berichten uit de verschillende deelen van Europa vernam. Wij nemen het uit het Hbld. over. Daae- iijk pakte lrij zijn bagage en nam den trein, die over Schaffliausen Duitschland in rijdt. Met ein die rijdt naar Oogh, ongeveer 20 kilometer van* de Limburgsche grens, ter hoogte van het Lim- burgsche plaatsje Afferden (bij Gennep). Hij begreep, dat het hem moeite zou kosten, nu het Nederlandsche leger gemobiliseerd werd. om als officier over de grens te worden gelaten. Hij scharrelde Zondagavond een fiets op in Gogh, en betaalde het ouwe rammelding met honderd gulden, ónder beding dat de handelaar hem vijf losse marken als zakgeld zou meegeven. Zijn bagage liet hij maar achter, omdat deze slechts ballast zou vormen op zijn tocht in den nacht. De kapitein reed nu den weg naar de Irfoi- landsche grens in, zonder licht natuurlijk, het geen niet bezwaarlijk was, aangezien de nacht niet donker was met de wassende maan. Na gteruimen tijd gepeddeld te hebben, werd zijn aandacht getrokken door het felle schijnsel van twee auto-lantaarns. Hij sloop naderbij en bemerkte, dat het een Nederlandsche automo bilist was, die in heftig gesprek was met een Duitsche militaire patrouille, welke hem den toe gang tot het Nederlandsche grondgebied wei gerde. Onze kapitein maakte van deze voor hem gelukkige omstandigheid gebruik, nu dus geen aandacht aan zijn persoon geschonken werd. Ijlings verliet hij den grooten weg, en zijn fiets naast zich voort sleepende, kroop hij door een graanveld, dat nog niet was afgemaaid, in de richting van de grens. Nadat hij aldus eenigen tijd was voortge gaan, zag hij in het grijze licht van den maan nacht eenige personen op wacht staan, die hij aan den witten band om hun arm herkende als Duitsche douane-beambten. Door het maken van een grooten omweg wist hij deze strenge doua niers, die eiken grensbewoner in deze dagen aan den lijve fouilleeren en alle papieren nakij ken, te ontwijken. Daarop stuitte hij echter op eenige manschap pen met geweren gewapend, welke hem plotse ling den doortocht beletten. Maar tot zijn groote vreugde hoorde de kapitein zich in het Nederlandsch toeroepen. Met waren Nederlandsche landweer-soldaten. Hij was de grens van zijn land over! En vanmiddag heeft onze kapitein zijn ba tab jon reeds bereikt Present DIT INDIA Reuter seint uit Batavia d.d. 3 Aug.: In de buurt van de Philippijnen zijn tal rijke Amerikaansclie oorlogsschepen gezien. Duitschers vertrekken van Batavia naar Kioutsjou (de Duitsche kolonie in China). De prijzen der levensmiddelen te Batavia zijn stijgende. Arme moeder;. Te Leiden is, naar de „N. Ct." meldt, een bejaarde vrouw, wier, zoon zich in Duitschland bevindt, plotseling krankzinnig geworden. Zij is voorloopig naar liet politiebiireel gebracht. Oorlogsjammer. Door Enschedé trekken in de laatste dagen vele gezinnen Nederlan ders, in Duitschland werkzaam, die dat land verlieten met achterlating van ongeveer alles. Omviaardig landsverdediger. Men meldt uit Hoorn aan de Ned.: Gistermorgen vervoegden zich enkele Mi litairen om sigaren en prentbriefkaarten 13 koopen bij den heer Karssön. De heer K. zelf is onder do wapenen, waardoor de juf frouw hun moest bedienen. Een der militai ren gaf een briefje van f 10, de juffrouw gaf daarop f 9.90 terug, waarop de militair zonder het biljet over te geven, het geld opstreek en zich vlug uit de voeten maakte. Een buurman, van liet geval vernemende, spoedde zich naar de wacht, waaraan hij het geval mededeelde. De jufrouw werd ge roepen maar kon onmogelijk zeggen welke militair het was. Een van de onderoffi cieren stelde toen voor een collecte te hou den onder de militairen. Met hoerageroep werd dit beantwoord en in een ommezientje was meer clan het bedrag bijeen. Dit bedrag werd de juffrouw ter hand gesteld. De militairen waren zeer verstoord overd it geval. Temeer daar de inwoners onzer stad zeer vriendelijk zijn voor de sol daten. Doodelijk ongeluk. Zondagmiddag is /»- kero Arts uit Nijmegen, die per electrische tram naar Nijmegen reed, tijdens de drukte van de tram gesprongen en onder den vol- wagen gekomen. Den ongelukkigen man, bakker van beroep, weiden beide beenen af gereden. Hij werd onmiddellijk van de laat ste H.H. Sacramenten voorzien en is kort na het ongeluk overleden Schade voor de landbouwer-.. Uit Texel schrijft men aan het „N. v. d. D.": Alle Belgische arbeiders, die tijdelijk dienst zouden doen bij den oogst in da Texelsche polders, zijn als dienstplichtig naar hun land teruggeroepen. Voor de land bouwers is dit in deze dagen een ware ramp, omdat zij nu groot gebrek hebben aan arbeidskrachten. UITLOTINGEN 21/2 »/o LOTEN STAD ANTWERPEN 1887 a i'r. 100. Trekking van 10 Juli 1911. Seriën. 551 1783 1860 1961 3027 3302 4039 4192 5541 5689 6295 6579 8261 8299 8367 9729 9901 10038 10661 11126 12086, 13113 13425 14564 17155 17539 19597 20296 22003 23756 24147 24959 25528 25538 26857 27400 28300 29688 30568 30832 32361 33017 332400 33628 34191 34455 35017 35316 35599. 36648 36911 37705 38010 38289 39693 40339; 40702 40929 41456 41732 43662 43901 43924 44094 44722 45072 45818 45834 47472 47794. 48695 49763 49850 50102 50416 51102 51184. 51376 51382 51710 52103 52180 52326 52389 54216 54999 55566 55900 55916 56726 5SH1 58238 58481 59238 59462 60644 61807 63609 63110 "63303 -64072 64760 65420 66272 66484 66501 67286 67652 67758 67850 68062 69023 70006 70883 71361 72872 Hoofdprijzen: Seri© no. Frs. Serie no. Frs. Serie po. FrS. 1783 16 150 1860 7 17539 10 150 27400 4 35599 12 39693 20 52103 13 59462 13 150000 66272 20 150 68062 10 150 Havanna aangekomen, en is met de „Heems- deloos geboemel bereikte hij Keulen. Vanhier kerk" naar Curacao vertrokken. wist hij een plaals te bemachtigen in een trein, 150 150 150 150 250 35599 9 150 37705 25 150 51017 1 150 59238 12 150 64072 16 150 67758 16 150 72872 3 150 De overige nos. vervat in bovenstaande se riën zijn betaalbaar met fr. 110. Aflosbaar 1 Juli 1915. 4039 22 500 33017 22 150 35599 14 150 39693 24 150 58481 22 250 63009 22 1000 66484 7 150 69023 10 150

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6