BINNENLAND. Van hef Ooriogsterrein, KERKNIEUWS. 1 VLUCHTENDE LANDGENOOTEN. Scheepvaartberichten. ^.n antwoord op uw beroep op mijn vriendschap en uw verzoek om mijn huïp ondernam ik een bemiddelende actie tus- achen de Oostenrijkscli-Hongaarsciie regee ring en de uwe. Terwijl deze actie aan den f'ang was, werden uwe troepen gemobili- eerd tegen mijn bondgenoot Oostenrijk- Ho ngarijc, ten gevolge waarvan zooals ik p alreeds mededeelde, mijn bemiddeling yrjjwel illusoir werd gemaakt. Niettemin heb ik haar voortgezet. Nu echter ontvang ik betrouwbare berichten omtrent uwe ern stige oorlogsvoorbereidingen, zelfs aan mijn oostelijke grens. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid' van mijn koninkrijk dwingt mij tot besliste represaillemaatre gelen. Mijn pogingen om den wereldvrede te handhaven zijn nu aan de uiterste grens gekomen. Niet ik zal het zijn, die verant woordelijk is voor de ramp die de geheele beschaafde wereld bedreigt. Zelfs op dit oogenblik ligt het nog in uw macht die te voorkomen. Niemand bedreigt de eer en macht van Rusland, dat zeer wel kon wach ten op het resultaat van mijn bemiddeling. De vriendschap die ik van mijn grootvader erfde op zijn sterfbed voor u en uw rijk zijn steeds heilig voor mij. Ik ben trouw geweest aan Rusland, wanneer het in moei lijkheden verkeerde, met name in den laat- sten oorlog. De vrede van Europa kan nog bewaard blijven door u, indien Rusland be sluit zijn militaire maatregelen te staken, die Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bedreigen." Aldus Keizer Wilhelm. Daar gloeit een vonk tragiek door deze te legrammen. De Czaar 'heeft dit laatste telegram niet beantwoord en is onmiddellijk voortgegaan met zijn troepen op oorlogsvoet te brengen. De redenen die Duitschland ertoe gebracht hebben om den oorlog dan toch liever te for- eeeren, komen hierdoor wel duidelijker aan het licht. DE DUUR VAN DEN OORLOG. In de Westminster Gazette vinden wij van deskundige hand een beschouwing over den vermoedel ijken duur van den Europeeschen oorlog. Sommige beweren zegt de schr. dat de strijd in enkele weken beslist zal zijn, maar ik heb geen vertrouwen in die voor spelling. Het moge moeilijk te begrijpen zijn, hoe de groote Westersche landen, met hun volkrijke steden, de ontwrichtng van het kre diet en van de nijverheid langer dan enkele weken kunnen doorstaan, doch Rusland, met zijn onmetelijke boerenbevolking en betrek kelijk primitieve levensvoorwaarden, heel't n dit opzicht een voordeel, dat liet in staat stelt den oorlog voor onbepaalden tijd te rek ken.... indien het volk tenminste, zooals men hoort, werkelijk met hart en ziel de verde diging van de Slavische zaak voorstaat. Het kan daarom zeer goed zijn, dat Europa lang, heel lang onder het oorlogswee zat zueh- teu. DE BEZETTING VAN LUXEMBURG. Iu het te Brussel verschijnende blad Le Soir ïju thans opgenomen de volledige bijzonder heden betreffende de bezetting van Luxemburg foor de 'Duitschers. Daar het hertogdom geheel ontbloot was van alle telegrafische en telefonische verbindingen met alle andere landen, zoo blijkt daaruit, was het onmogelijk, deze ernstige gebeurtenis- -eu dadelijk naar Brussel te melden. Het ge heele groot, Groothertogdom is thans bezet door do Duitsche troepen. De overblufte be volking meent in een benauwde droom te vcr- keeren. Men ziet niet anders dan bleeke, ont dane gezichten. Het eerste onrustbarende gerucht werd tegen 10 uur in den avond in de stad verbreid. Men zeide, dat Trois Vierges door de Duitsche troe pen bezet was. Eerst hield men bet bericht voor een loos gerucht, maar in den ochtend werd de stad opgeschrikt door de kreten: „Daar ko men de Pruisen!" En zij kwamen inderdaad! Automobielen vol luitenants en soldtiten der genie kwamen bij het spoorwegstation aan. Met de revolver in de vuist trad een luitenant het telegraaf kantoor binnen, waar de stationschef zich be vond, en gaf dezen zijne bedoeling te kennen, de toestellen in beslag te nemen. De stationschef verzette zicli hier krachtig .tegen, en er ontspon zich een vrij heftig twist gesprek. In een aanval van woede wierp de chef de tafel omver, waarop liet, telegraaftoe stel was bevestigd. De luitenant liet daaTop de rails over een lengte van 150 meter in de rich ting van de Belgische grens losschroeven. Twintig minuten lang kwam er opnieuw een "auto aan suizen, eveneens met Duitsche mili tairen bezet, die aan het eerste detachement het bevel kwam overbrengen, zich terug te trekken, benevens de verklaring, dat het- eerste bevel verkeerd was begrepen. -- Niettemin had een stationsbeamte. die onder bet vernielen van den spoorweg aan den luite nant en een sergeant vroeg: ..Maat weet gij dat niet, dat gij bier r,p onzijdig gebied zijt?" hierop (en antwoord gekregen..Dat weten wij. rr.Bemoei u met uw eigen zaken!" Zij vertrokken weder op Zondagochtend, om 3 uur. De militaire auto reed de brug over den Moesel over. Een gendarme, die do auto wilde doen stoppen, werd door de soldaten, die zich in den wagen bevonden, bij de schouders gegre pen en achter in den auto geworpen, die in pijl snelle vaart opnieuw voortsnelde, het hertog dom in. In den loop van den dag kwamen er ^rrog eenige en tusschen 8 en 4 uur telde men 41 auto's, en een groot aantal militaire motor en gewone wielrijders. De motorwielrijders kwamen tot voor de "•-'.poorten van Luxemburg, inspecteerden vlug de spoorlijnen en de viaducten en vertrokken we der in allerijl. Majoor van Dfjck, bevelhebber Óver de Luxemburgsche striidmaelit, zag de automobielen vertrekken en begaf zich naar het regeeringspaleis, waar de ministers in per manente zitting vergaderd waren, om hun daarvan in kennis te steJlen. De majoor liet nu een zeer grooten auto dwars over den straat weg plaatsen. Even later kwamen er vijf Duit sche auto's terug, die zich naar het regeerings- gebouw begaven. Met de revolver in de vuist bevalen de offi cieren, die den eersten auto bezetten, den scliauf- feur van den dwars over den weg geplaatsten wagen, op zij te gaan, en de man moest wel gehoorzamen. Twee Duitsche militaire treinen, komend van Treves, reden het land door. De locomotie ven waren geblindeerd en ook de waggons wa ren met stalen platen gepantserd. De soldaten, die uit deze treinen stegen, bezetten het sta tion, waarna eenige detachementen de stad door marcheerden en de brug over de rivier en het postkantoor bezetten. Om 10 uur in den morgen begaf majoor von BaerenSprung, die het bevel voerde over de Duitsche troepen, zich naar het regecrings- gebouw en verklaarde den premier, dat. hij be vel had, alle gewichtige punten van het groot hertogdom te bezetten, en dat alle rechten der Luxemburgsche burgers zouden worden geëer biedigd. Verdei' verklaarde hij, dat de treinen in het binnenland mochten blijven loopen. Alle stations in het groothertogdom zijn thans door Duitsche militairen bezet. Dc hoofd stad wemelt van Duitsche soldaten, die tegen afgifte van oorlogsbons alles lcoopen wat zij noodig hebben. De Duitschers vorderden ook alle auto's op die zich in de openbare garage be vonden, benevens alle voorradige benzine. OP WEG NAAR HET VADERLAND. Vier Belgen, die op do terugreis uit Duitsch land bij de bezetting van Luxemburg tegen woordig zijn geweest, hebben aan liet Handels blad van Antwerpen hun wederwarigheden als volgt beschreven. We waren met ons vieren twee Walen en twee Vlamingen die op 26 Juli, opgeruimd en vroolijk, het vaderland verlieten om van het verrukkelijk schouwspel in Zwitserland te gaan genieten. In touristen-tempo ging het over het Alpengebergte, en Vrijdagmiddag nog, stonden we de „Barengrube" te Bern te bekij ken. onwetend van alle gevaar. Daar ons reis plan meldde dat er 's Vrijdags te Straatsburg zou vernacht worden, vertrokken we omstreeks vier uren naar deze stad, nadat men ons be richt had dat er te Bazel moest overgestapt worden. Op deze grensplaats kwamen we al reeds met een paar uur vertraag aan, en op onze vraag waar de trein naar Straatsburg stond werd er geantwoord, dat er geen middel bestond nog per spoor Duitschland of België te bereiken. We kondeu wel langs Parijs om, maar of we daav zouden aankomeu kou met worden bevestigd, men vreesde zelfs dat. aan die grens ook alle verkeer onderbroken was. Met dit koud stortbad konden we verder! De Belgische consul te Bazel zou ons wel inlich ten over den waren toestand meenden we. en zoo togen we naar de Wallstrasse waar onze vertegenwoordiger gehuisvest is. Uit volle borste we namen ons geluk niet te treurig op zongen we een „Brabangonne in Belgi sche "taal natuurlijk, en getroffen voor de „ge wapende" deur van onzen gezant nog meer landgenooten aan,, waarbij nog een drietal Ant werpenaren. Daar vernamen we van eenc go- buurvrouw dat de beer consul op spelevaren was. en de deur voor ons gesloten bleef. Zijn plaatsvervanger was echter ook op spelevaren, docli deze zou alreeds 's anderdaags terug zijn. Beide heeren moeten alreeds zeer gewichtige vaeantic-vedenen hebben om in bewogen tijden hunne landgenooten in den.... brand te laten. Zaterdagmorgen kwam er echter gunstig be richt. We mochten te voet naar de eerstvolgen de Duitsche plaats gaan. Oh! een koppel uur tjes slechts onder brandende zon en onder het ernstig toezicht der Duitsche schildwachten die op ongeveer 200 meters afstand bruggen, spoor- en steenwegen bewaakten. Deze laat st en waren gebarrikareerd met alle mogelijke huisraad-artikelen als tafels, stoelen, waarbij nog stukken liout. strunkén, hoornen en wat al meer. We sukkelden dan per spoor, zoo goed of kwaad het ging tot Straatsburg, militair bezet, alwaar alle zalen in het ..Bahnliof" tot kazerne wnren ingericht. Los stroo diende tot rustlegcr, en uit hun blikken gamellen lieten de landver- dedigers het hun best smaken. Opmerkzaam is het, dat tusschen de soldaten reeds personen zijn van gevorderden leeftijd. De uitrusting is dan ook verre van goed. Zoo zagen we een brave „oude" vijftig jaar geschat die een vest droeg tot aan de knieën, en wiens broeks pijpen een handbreed waren omgeslagen. In Straatsburg vernameu we verder dat het door keizerlijk besluit aan Le Nouvelliste d'Alsace Lorraine, Le Journal d' AL. en Neue Presse verboden was nog dagbladen te laten verschij nen. Herbergen moesten om 10 ure sluiten, en samenscholingen van meer dan vijf personen waren verboden. In Straatsburg zagen we het 124e infanterie te velde trekken, en het volk juichte de in flinke houding stappende soldaten, luide toe. Na een uurtje wachten konden we verder naar Metz en Diedenhofen. Op deze baanstreek ziet ïhen van nadeelig de Fransch-Duitsche grens. Overal soldaten en nog eens soldaten, ginds onder tenten en in grachten verscholen; daar in st.atie-huizekcs of dorpen en in houten barakjes in der haast opgetimmerd. TTier en daar waren uitkijk-stcllingen opgeslagen, waar rond officieren en mindere gegradeerden al reeds in beweging waren. Te Diedenhofen oponthoud. Hier ook hadden we een oorlogs-krjkje te nemen. Een persoon als werkman voorkomend met bloedend hoofd, liep tusschen twee soldaten en werd als spion naar de post gebracht. Men verzekerde ons dat zijne gapende wonden het gevolg waren zijner aanhouding die niet gemakkelijk ging. Als we dan per spoor weer vorder mochten, ging liet slechts tot Stnftger aan de grens. Dan weer te voet! De wegen waren ons onbekend, en de duisternis volkomen. Nu en dan kwam do maan eens over een wolkje loeren, en met een twintigtal mensoheu. als zoovele landver huizers, met reistasck en koffer beladen, volg den we getrouw de spoorlijn, loopend in moeras en over de velden. Van tijd tot tijd moesten grachten overgesprongen worden tot groot on genoegen der zeldzame dames die toch gedwon gen mee moesten maken. Nagenoeg twee en een half uur was de weg lang en na nog een kwart-uur sporens in het Groothertogdom kwa men we behouden in de stad Luxemburg aan. 's Morgens wachtte ons de laatste ontgoche- ling. We werden gewekt onder het geschreeuw van „Die Preussen sind daLes Prussiens sont la!" Bang klopte ons 't liarte en angstig blik ten we naar de statie waar een militaire trein een heel regiment ontscheepte. Onmiddellijk werd het spoorwegnet bezet, het hooge com mando over de stad genomen, en lastiger was het niet om het Groothertogdom te bezetten! Gelukkig konden we nog den laatsten trein naar België nemen. In onzen wagen zat ook een Duitscher wien aan de Belgische grens door twee gendarmen verzocht werd naar liet kan toor te komen. Zijne papieren werden echter niet in regel bevonden, want er werd bevel ge geven te vertrekken zonder hem! De Belgische posten doen dus goed hun werk en onze grenzen zijn goed bewaakt! Slaap rustig! Het is nu echter niet te ontkennen dat het een overgroot genoegen doet zijn vaderland weder te vinden, na twee dagen en twee nach ten in twijfel te hebben verkeerd het nog voor den oorlog terug te zien. zicjU met eigep opgeu overtuigde. j verkocht; ecu maatregel die. gezien de op- Het was duidelijk merkbaar, dat het Fran-winding, welke zich van de menigte had ineasl sehe volk door de plotselinge afkondiging ter gemaakt, volgens onzen zegsman, ten zeer-l verrast was. De ontroering was algemeen.-ste toe te juichen viel. Alle stations waren! Aaast geestdrift heemehte bij velen een ge-'door soldaten bezet- Bij 't passie reu van do voel van wrevel. Ieder besefte, dat deze mo- Rijnbrug moesten de portieren gesloten wor-| t-ilisatie den oorlog beteekende. Het was dan den, hetgeen soldaten met gevelde bajonet ook niet de weerbaarmaking, waarover ge-kwamen melden. sproken werd, lret was „la guerre", van bet' Eenmaal in Zevenaar ging de rei- betrek-I eerste oogenblik af aan. Of die noodzakelijk kelijk gemakkelijk. Te elf uur 's avonds vei] was, daarover behoeft niet meer te worden trok men van het Ncderlandsche grenss-a-l gepraat; hij was onvermijdelijk. j tion en om 3 uur 's nachts kwam men tel Bat de stemming aangaat, heeft dit be-Amsterdam aan, niet weinig verheugd den hui-1 richt geen betrekking op Parijs. De Fransche selijken haard ten slotte behouden te lieb» hoofdstad en hare dagbladen plegen op ze- ben bereikt kere zaken anders te reageeren dan het land, en dan liet volk. Men is wel eens geneigd dit Em tig auto-ongeluk. Te Rotterdam te i ergeten. Het is besl mogelijk, dat te Pa- heeft een auto, waarin een militair werd vei rijs geen tegenzin hoegenaamd merkbaar voerd op het Hofplein een vrouw en twee was, en de opvvinding rs er allicht grooter kinderen aangereden. De vrouw, mei H-V geweest. Het hier meegedeelde berust op genaars geheeten, droeg een kindje van A waarneming m het'zuiden van Frankrijk. half jaar op den arm en lmd een jonget je Zondag 2 Augustus was. zooals men weet van bijna 3 jaar naast zich. Toen zij ten de eerste dag der mobilisatie, doch reeds Za- gevolge der aanrijding viel, geraakte hm terdag na 12 uur smiddags (op sommige'jongste kind onder een der wielen Feu plaatsen vroeger) was het verkeer naar de,paard van een vrachtwagen werd door hel Duitsche grenzen geheel versperd. Treinen rumoer schichtig en trok plotseling den wa- van Lyon over Bourg en Belfort naar Muhl- gon verder, zoodat de vrouw ook nog gedeel- hausen liepen met eens meer door tot Besan- teiijk onder dit voertuig kwam. Door do (jon, laat staan dal ze de grensvestingen be- auto was ook een meisje gewond en wel de reikten. Zaterdagnacht hebben reeds groote lö-jarme Marie Serrierse troepentransporten uit bet zuiden van Frank, j Het 3-jarig knaapje werd aan het rechter»! rijk m N.O. richting plaats gehad. Lange trei- been verwond. Alle gekwetsten werden naar! nen met paarden en geschut passeerden reeds den politiepost aan de Galerij geleid of «re- voor het aanbreken van den dag de stations dragen, waar twee doctor< DE VLAGGEN UIT. Om vreemde vliegers buiten de grens te benden en hun duidelijk den loop der Neder landsche grens aan te duiden, zal zoolang do gespannen toestand duurt van kerktorens, scholen en gemeentehuizen van de grensge meenten en van zoo mogelijk alle wonngen, gelegen langs de grens, de nationale vlag CHEMICALIëN EN GENE ESMIDDE van Dole en Dijon. IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In aansluiting op hetgeen reeds is gemeld aangaande de opening van de buitengewone zitting van den Duitsclieu Rijksdag op Dins dag, zij nog het navolgende vermeld: De regeeringsbanken waren bezet door alle ministers en hooge militaire en civiele auto riteiten. De rustige, maar in zijn soberheid en om zijn vorm krachtige rede van den Rijks kanselier, werd herhaaldelijk door storm achtige betuigingen van instemming van de algevaardigden en het publiek onderbroken. - Vooral toen de kanselier zeide, dat Duitsch- j wapperen, land slechts tot verdediging van een recht vaardige zaak het zwaard uit de scheede ge trokken bad, weerklonken luide toejuichin gen. De op lvun_ huid sprak en er de aandacht op vestigde diet hoofdbestuur der Nederlandsche Maat- j dat dit land zijn geheele leger mobiliseerde! (schappij ter bevordering der Pharmacie een1 daar 1 - i gen klonk digden gen, nam lwub uucioren onmiddellijk de eerste hulp verleenden. Voor het jongste kindje mocht deze hulp helaas niet meer baten, het stierf op het politiebureau. Na verbonden te zijn, konden de overige ge wonden per auto, naar hunne woningen ver voerd worden. De. chauffeur der auto waarmede de aan rijding plaats had, werd dadelijk naar den politiepost overgebracht, waarbij de politie hem in bescherming moest nemen tegen de woedende menigte. Op het bureau werd bij1 aan een ernstig verhoor onderworpen. Een afscheid. Te Dinxperlo heeft Dins. dagavond zekere B., omdat hij in militairen dienst moest treden, bij zijn ouders al het sLEN. aanwezige huisraad kort en klein geslagen. Naar aanleiding van bet feit. dat de '1,nv,;Uik onder eigenaardige ©in» grootbandelaren in chemicaliën en genees- standigheden. Een huwelijk onder eigenaar- e rijkskanselier sprak bijna voortdurend middelen besloten hebben om den prijs van «'ge omstandigheden is te Nijmegen gesloten, zachten toon. Toen hij echter over Rus-'deze artikelen met 20 pet. te verhoogen, beeft jE sergeant le klasse van 'het li» reg. inf. 1 sDrak en er d« nn.uW.i.t ..i* llhel hoofdbestuur der Nederlandsche Maat-1P» was sedert eenige weken in ondertrouw. eenige mobilisatie baalde ondertrouw, echter een leelijk» dat slechts een Duitsche patrouille de Fran sche grens oversell reden had tegen 't streng ste bevel. Men luisterde niet, men verslond ieder woord. De stille was buitengewoon groot- De woorden: „Duitschland bevindt zich in noodweer, nood kent geen gebod", werden stilzwijgend aangeboord, evenals: „Onze troe pen hebben Luxemburg bezet, misschien ook Belgisch grondgebied moeten betreden. Wij waren gedwongen ons over liet protest van Luxemburg on België been te zetten." De kanselier y.ci<fce met nadruk en onder stormachtige icekcuen van instemming gevrijwaard. ■Wij lezen in de Tel.: Een onzer bekende artsen, do heer G. H. geconsig neerd, maar na eenige moeite werden hem toch enkele uren vrijaf gegeven, zoodat bij nu toch nog in 't huwelijksbootje is terecht ■L. - ^gekomen. Intussehen, dit was nog niet in zee de Jong", deelt ons mode, dat hij van Hou net'gestoken, of de echtgenootcn moesten »f- lang'durig handgeklap van liet gelieele huis on de tribune: „Als om het (hoogste gestreden wordt, kan men slechts daaraan denken hoe men zicli een uitweg baant. Dit is een van zelf sprekende en glasheldere waarheid. De neutraliteit wordt geëerbiedigd zoolang deze ons géén hinderpaal in den weg stelt en de neutrale staten zelf bij machte zijn bun neu traliteit in ieder geval te handhaven." Toen de rijkskanselier aan (het eind van zijn rede gekomen was, klonk ziju stem licesch en trillend. Blijkbaar was bij zeer opgewon den. Ouder stormachtige toejuichingen besloot hij: „Het gelieele Duitsche volk (nu maakte 'hij een handgebaar naar de sociaal-democra ten) staat achter ons leger, dat gereed lot den strijd te velde staat en achter onze vloot, die gevecht skiaai- is." ENGELAND KAN OP ZIJN KOLONIëN VERTROUWEN. De gouverneur van Nieuw-Zeeland heeft aau den minister van Koloniën geseind, dat de eerste minister met instemming van alle partijen in het Parlement (heeft gezegd, dat Nieuw-Zeeland bereid is het rijk tot 't uiter ste te helpen. .Men herinnert zich, dat Nieuw-Zeeland laatstelijk ontevreden was over de regeling betreffende zijn aaudeel in de bescherming van de Engelsche vloot. De gouverneur-generaal van Canada heeft uit naam van zijn regeering aan den minis ter van Koloniën geseind, dat zijn .regeering, schoon nog hopende op den vrede, alles voor de integriteit en de eer van (het Britsche rijk over heeft. Uit Kaapstad seint Reufer. dat generaal Smuts, als minister van verdediging, aller lei voorzorgsmaatregelen neemt om een aan val op de Tafelbaai ie verijdelen. Geen schip mag zonder bizonder verlof binnenvallen, 's Nachts mogen ook geen kleine vaartuigen in de baai varen. Bij overtreding wordt er op geschoten. Franschen, Duitschers en Oostenrijkers in Zuid-Afrika gaan scheep ter mobilisatie. In het binnenland zijn de Duitsche consuls op hun post gebleven. Te Kaapstad is hel con sulaat in handen van oen Duitsche reederij gelaten. Een Reutertelegram uit Simla van Maan dag zegt: Algemeen wordt hier de meening uitgesproken, dat Engeland in alle; omstan digheden kan vertrouwen op de aanhankelijk heid van het Indische volk. Renter's Agentschap te Londen teekent bierbij aan. dat dit slechts oen stuk van liet. telegram van haar correspondent is, en de censuur de rest (heeft geschrapt. DE MOBILISATIE IN FRANKRIJK. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De uitvaardiging van liet besluit tot de algemeeno mobilisatie der land- en zeemacht is Zaterdagmiddag om vijf uur in de Fran sche Kamer bekend geworden. Reeds om zes uur was het manifest aan de openbare ge bouwen en de stations van geheel Frank rijk aangeplakt. De reizigers van de treinen in het zuiden van 'het land geloofden het be richt nauwelijks. De meesten waren eerst in den waan, dat slechts van de oproeping van enkele lichtingen sprake kon zifn, Tot men tende, een etmaal lang voor de Hohenzollern per Nederlandsche Rijnboot den Rijn afvluoh- brug 'te Keulen hooft gelegen. IV boot mocht niet verder varen, omdat de autoriteiten blijk baar vreesden, dat de Hollanders met bómmen zouden trachten de brug in do lucht tg doen vliegen. Den healeu nacht speelden do zoet je i lichten langs liet hemelruim en over de boot. scheid van elkaar nemen. Dit eerste blijkbaar uit voör'ZöTg aanval dm- Fransche vliegers. De boot werd eindelijk vergund door tie va- reu. Te Wesel lag ecu andere Nederlandsche Rijn-boot. 'die geheel werd afgeslagen. De kapi tein dier boot, die op het perste sein dei- militaire autoriteiten niet gestopt had, werd gevangen genomen en geboeid weggevoerd. Gelukkig wérd het misverstand opgehelderd„en OPKXIUTIi: 'OEP.EDEX IX BELUIK. De Belgische bisschoppon hebben d m vol- geilden brief aan de geestelijken en do gv- loovigen gericht: Ze-er beminde Broeders, Het uur is bedenkelijk. Angst en viwi klemt de herten. Kinderen, vrouwen en moe ders smelten in tranen. Edoch, met vasten stap en moed in 't hart trekken onze wakkere soldaten naar de gren zen, besloten gelijk zij zijn om met lijf en ziel de vrijheid van hot vaderland te verdmU- en kon hij vertrekken. Een Hollander, die Vrijdag j.l. Interlaken verliet om zich naar Holland 'te -begeven, vertelde ons 't relaas van zijn wedervaren. De trein vertrok dus ochtends om 7.40 uur, doch reeds uren te voren was 't station vol wij hen met eerbied, die dappo- G roe ten ren Dat ons woord de tolk /.ij van u aller j gevoelensdat het hun de verzekering drago 1 van onze broederlijke verkleefdheid en deel- j - neming dat het hun gemoed onbSure en I menschen, en reeds om vijf uur was iu don] versterk© in do vertwijfeling! trein geen zitplaats meer te krijgen. IViel .Vandaag, Zondag, za-i er in al de kerken 4 een staanplaats veroveren kon, achtte zich jeen lof pizongen worden waarbij de vertegen- 1 wooidigers der openbare besturen en a- den konuu te rijk; ja-, er waren zélfs pas sagiers dio de geheele re's in de W. C. of in de „Üienstraume" doorbrachten. Dc kof fers konden slechts tot Bazel worden bevracht. Daar kwam de trein te half drie aan, cn werd den buitenlanders verteld, dat zij, indien j ze do grenzen wilden overtrekken, zich van een „Heimatischein" dienden te voorzien. Tot dat doel begaf onze zegsman zich naar. den Hollandschen consul, 't Was er overvol van landgenooten, die geld kwamen wisselen, doch in verreweg do meeste gevallen, de goede wil van Neer land's vertegenwoordiger ten spijt, ongetroost moesten heengaan, omdat ook in Zwitserland de voorraad klinkende munt uitgeput was. Zoo spoedig mogelijk hielp men onzen zogs man aan do pas, hem door den Hollandsehen consul verstrekt, maar deze diende door diens Duitsehen ambtgenoot gelegaliseerd te wor den. Op 't Duitsche consulaat nóg meer men schen, nóg meer drukte, maar onze land genooten kregen ten lange leste toch hun passen. In Bazel heersehte ren geweldige drukte. Vrachtwagens vervoerden bergen koffers en boven op de bagage zaten dan weer men schen, die op deze manier hun reis, althans voor een gedeelte, hoopten te vervolgen. In de stationswachtkamer tweede klasse hadden massa's menschen iu den letterlijken zin des woords hunne tenten opgcs'agen. Alle hotels in de stad waren overvol. Per auto passeerde onze zegsman bij St. Ludwig de Zwitsersche grens, die met ploe gen, karren en wat dies meer zij, als 't ware afgebakend was. Nauwkeurig werden do pas sen gevisiteerd; speciaal lette men er op of 't identiteitsbewijs door den Duits hen con sul gelegaliseerd was. In Duitschland gekomen, kregen onze lands lieden al dadelijk do voor hen niet bepaald troostrijke verzekering, dat ze wel onderweg zouden blijven zitten, omdat alle treinen voor de „mobilmachung" noodig waren. De trein naar Emmerik ook al weer over vol. Hoewel het een sneltrein was, werd bij de meest? onmogelijke gaten gestopt om sol daten in of uit te laten. Aan alle stations de zelfde tooncelen, vaders die afscheid namen van vrouw en kinderen, verloofden die hare aanstaanden wegbrachten. Toch, ondanks al den weemoed van het afscheid, een enthou siaste stemming, die zich uitte in het zingen 'van vaderlandsche liederen Gedurende de mobilisatie werden aan geeu der Duitsche stations alcoholhoudende drariked bloedverwanten hoogsldring'end verzodir. wor- 1 den tegenwoordig te ziju, opdat het aan GlhI behagen zou. de gevaren af 6e wenden, welke 1 België en Europa bedreigen. Van morgen te beginnen zullen de pries ters allo dagen de gebeden opzeggen uit de Missa pro paoe: „O God, opperste Meestor van koninkrijken en vorsten, Gij die slaat om te genezen en vergeeft om te redden, wees ons barmhartig; door uwe almachtige hulp bewaar ons in het genot van den vrede, en schenk ons de gratie dat wij er gebruik van maken om ons leven te verbeteren. Wij sin eken er U om door Onzen Heer Jezus Christus." SclircpvaavtTOweging. Ta de maand Juli 1914 zijn op het Eoordzeeknnaal geschut: door do Noord zeesluizen te l.Tmuiden. Naar zee: 1 Schoener, 242 Stoomschepen, 124 tjalken, 154 Visschersvaartuigen, 327 ande.ro vaartuigen: te zamen 848 schepen, inhoudende 1,437,595 M3. Uit zee: 2 Schoeners, 246 Stoomschepen, 136 Tjalken, 205 Visschersvaartuigen, 320 ander» vaartuigen; te zamen 903 schepen, inhoudend» 1,450,455 M3. Totaal 1751 schepen, inhoudende 2.S38.050 M3.. tegen 2.748,278 M'3 in 1913. Hiervan 881 schepen gesehut door de groote schutsluis, waarvan 53 te groot voor de oud» sluizen. N EDE RL. STCM V A AKTI.I.J X EN. Grotius, van Batavia n. Amsterdam, ver trok 3 Aug. van Genua. Krakatau, van Batavia naar Amsterdam, pass. 4 Aug. Kaap Carvoeiro. Flores, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 4 Aug. te Genua. Banka, van Batavia naar Amsterdam», ver trok 1 Aug. van Saigon. Pr lam j van Amsterdam naar Java, pass. 3 Aug. Prawlepoint. Tasman arriv. 2 Aug. te Brisbane v. Java. Insulinde, van Rotterdam naar Batavia, pass. 1 Aug. Perim. Zeelandia vertrok 31 Juli van Buenos Ay- res naar Amsterdam. Rotterdam, arriv. 4 Aug. te Nt-wyork va» Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6