Rond de Liturgie. Voor het Vaderland. BINNENLAND. OORLOGSTOESTAND EN LEVENSVER ZEKERING. EEN INTERVIEW MET PASTOOR OFFERMANS. NIEUWE HftftRLEttSCNE COURANT ™ü£°L°Jb*° 'Aan „De Maasbode" is het volgende artikel ontleend, dat weergeeft wat wij, en zeker velen mèt ons, bij het vernemen van het verslag der jongste Kamerzitting hebben gevoeld! Een indrukwekkende vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal als die van 'Maandag jongstleden behoort tot de beste blad zijden onzer vaderlandsche geschiedenis. Uit de daad der Kamers bleek nu eerst ten volle, hoe zij begrijpen de vertegenwoordigers van het geheele volk te zijn. Een daad van eenheid en een daad van zelf bewuste kracht! Doch er werd ook gesproken door enkele lei- 'ders van parlementaire partijen. Anderen zwe gen, wellicht uit overweging, dat het stilzwijgen op zulk een oogenblik een bewijs van volledig vertrouwen in de Regeering heeten mocht. Dat was juist gezien en ten opzichte der krachtige daad zal aan het stilzwijgen geen andere beteekenis worden toegekend. Maar er was nog eene andere overweging mogelijk. En die wettigde wel een woord in deze vergadering. Het was de overweging, dat zoowel het Ne- derlandsche volk als de volkeren van Europa een weêrgalm zouden vernemen van de woor den welke de Staten-Generaal zouden spreken. De socialistische fractie heeft met deze over weging rekening gehouden; de katholieke niet. De eerste heeft een groot gebaar gemaakt, misschien wel het schoonste, waarop zij in de parlementaire annalen wijzen kan. De andere heeft gemeend, dat het stilzwijgen thans meer dan ooit een daad van kloeke wel sprekendheid wezen kon. Maar niet iedereen, maar vooral niet de groote menigte begrijpt de welsprekende taal van een zwijgende. E11 daarom meenen wij goed te doen met hier te verklaren, wat dat stilzwijgen der Katho lieke fractie beteekende. Indien door haar gesproken was, zou het in dezer voege geweest zijn Het uur des gevaars is plotseling gekomen. Buiten onze grenzen breekt de oorlogsbrand uit en de fanatieke woede van strijdende volkeren dreigt de rechten onzer kleine natie te schenden. In de ure des gevaars leert men zijn vrien den kennen. Ook thans. Welnu, van het oogenblik af, dat Hare Majes teit onze geëerbiedigde Koningin heeft verklaard dat Nederland zich bevond in oorlogsgevaar, van dat oogenblik af zijn wij, katholieken, bereid om de lasten en ellenden van den oorlog mede te dragen. Wij staan gereedde Regeering kan over ons beschikken. Het katholieke volksdeel durft de fiere wapen- Spreuk „Je Maintiendrai" mede voor zich op vorderen. Wij worden wel eens beschouwd als vader- landsloozenthans zullen wij opnieuw bewijzen, dat het Oranjehuis in ons zijn trouwste onder danen vindt. Opnieuw, ja. Want velen uwer weten het: ook in 1830 heb ben wij dat bewezen. Ook toen hebben wij den strijd niet geschuwd en de katholieke bewoners der Zuidelijke Provinciën hebben toen Neder land behoed voor een grootere afscheuring van het koninklijk gebied. Wij zullen het vaderland dienen. Onze zonen hebben niet geaarzeld, toen de Regeering hen wegriep van huis en haard. Vaders hebben hunne vrouwen en kinderen ver laten, zonen hunne ouders, om Nederland te verdedigen, desnoods met hun bloed. Straks, indien wat God verhoede! onze dapperen gewond nederstorten, dan zult gij onze priesters, onze pleegzusters aanschouwen °PWijt zullen het vaderland dienen, ook wij die niet behooren tot de strijdkrachten des lands. Gij, die gelooft, dat het gebed van priesters en religieuzen, dat de schreiend-geuite gebeden der achtergeblevenen opstijgen tot den Almach- tige, gij, minister-president, die uwe hoop op Gods bijstand hier beleden hebt weet het wel, dat uit onze kathedralen en kerken, onze kapel len en binnenhuizen voortdurende gebeden om den vrede omhoog gaan Maar ook op stoffelijke wijze zullen wij het vaderland dienen. De oorlog ontwricht de maatschappelijke ver houdingen en rukt de stutten der stoffelijke wel vaart omver. Welnu, wij, op wie het volk vertrouwt, wij zul len gaan tot het volk en zeggen: „Steunt dege nen, die ook om uwentwil de wapenen dragen. Eerbiedigt den soldaat, ontvangt hem in uw huisgezin als een heldhaftigen bezoeker, spijst hem en laaft hem. Steunt de achtergeblevenen met uw geld en uwe goede woorden, tracht nim mer misbruik te maken van hun angst en onver stand Blijft kalm in deze moeilijke uren. Toont uw vertrouwen in de instellingen, welke uw ver trouwen waarlijk wel verdienen, onttrekt toch niet op dwaze wijze aan den Staat wat gij den Staat verschuldigd zijt!" Zóó zullen wij spreken en onze dagbladen zullen onze woorden dragen tot in de kleinste huisjes der steden en in de afgelegenste hoeven van het platteland! En wij durven verzekeren, dat ons woord niet zal worden verworpen. Terwijl wij ons aldus inspannen, om aan het vaderland te geven wat het toekomt, zal echter in ons land een hevige afschuw blijven leven naast dit gevoel van liefde en opofferingsge zindheid. Een hevige afschuw van den oorlog! Geloovend in de Voorzienigheid, kunnen wij aannemen, dat ook een oorlog door de Voorzie nigheid wordt toegelaten. Maar wij durven het Bijbelwoord uitspreken: Het is noodzakelijk dat er ergernis kome, maar wee hem, wee hem, door wien zij komt. Zóó beschouwen wij ook den oorlog. God vertrouwt Iheid in> die »der lieba Herrgott" kwistig heeft Laat het weten, dat koningin Wilhelmina uitgestrooid over dat onvergelijkelijk stuk na- vóór dezen aanslag op den gedroomden wereld- tuur, niet zijn teere schoonheid van innig fijno vrede haar hope op den Christus-vóór-alles heeft en toch zoo weelderig©, kiusche pracht, uitgesproken en dat wij, indien de strijd ons Over de onverbeterlijke bazaltwegen la verrast, hopend op de bescherming van den Christus, den eeuwigen Vredevorst, ten strijde zullen gaan. Trouw aan den Christus! Trouw aan het Vaderland! Trouw aan de Koningin! Aldus verstaan wij het stilzwijgen der katho lieke fractie in de Tweede Kamer, en wij kun nen en durven verzekeren, dat zij gesproken heeft naar ons hart! rijwiel in matig snelle vaart naar Rernkastel. Daar ligt het knussche stadje voor hen, ko ket, weggedoken in de omhelzing van den stoe len bergreus. Dan, pijnlijke ervaring: de brug over de Moezel is versperd! 't Is oorlog'' Wie kan er zich indenken, als hij dwaalt dooi de nooit volprezen schoonheid van Gods won derheerlijke natuur. Oorlog! En in dit sprook jesland wiekt de poëzie langs heuvelrug en gouden wingerd en doet do ziele droomen van ongekenden, nauw vermoeden schoon heidswellust. Stram, onbewogen, staan de beide Pickelhau- ben de bajonet op het met scherp geladen ge weer, voor de brug. Niemand mag passeeren, die niet volkomen waarborg geven kan, dat hij, in deze kritieke tijden, volkomen onschul dige bedoelingen heeft. „Waarheen gaat de tocht?" „Naar Trier!" luidde het antwoord. „Geht nicht!" was het wederwoord. Wat nu? 1 Mee naar den burgemeester Deze, van de verantwoordelijkheid, die op hem rust, innig doordrongen, vraagt onzen reizigers hunne papieren. Het „celebret" der drie geestelijken, door TBINS HENDRIK TE MAASTRICHT. Prins Hendrik, die Donderdagavond te Maastricht is aangekomen, ging dadelijk naar het Roode Kruis-hospitaal. Z. Iv. H. sprak zijn hooge tevredenheid uit over de inrichting. Hij bezocht de zieken en onderhield zich eenigen tijd met een gewonde Meeklenburger die in der tijd in zijn regiment gediend had. Gisterenmorgen heeft de Prins de Calva- rienberg bezocht; iater vertrok hij naar Eis- den. Hij heeft een zijner auto's ter beschikking gesteld tot dat de Roode-kruistransportwagens hun Bisschop verstrekt en andere papieren, als hier zijn aangekomen. j hotelrekeningen enz. stellen den braven bur- D A KUYPFR gervader tenminste zoover gerust, dat hij onze Dr. A. Kuyper. die zich voor een paar dagen vaderland v,vj. uvo v. 0 O drie reizigers ongemoeid laat, maar hun toch den ernstigen raad geeft, met het oog op den oorlogstoestand, Duitsehland zoo spoedig mo gelijk te verlaten. Hoe dan ook, van voortzet ting der reis naar Trier kon eenvoudig geen sprake zijn. Dies trokken onze drie Limburgers naar Lieser, over clc Moezel, waar ze geen bewa king vonden en namen daar een spoorkaartje naar Daun. Aan het station te Lieeer .trokken zij de aandacht van een speurder, die hen aansprak en hen naar hun legitimatiepapieren, hun na tionaliteit, hun beroep en, de Hemel mag weten wat niet al, meende te moeten vragen. Onze drie vrienden vertelden, dat ze Hollan der waren en geestelijken, maar onze strenge speurder, blijkbaar maar half overtuigd, ant woordde, dat van het priesterkleed in de laatste dagen herhaaldelijk misbruik gemaakt was voor spionage. En zoo kregen zc te botoren dat daags te voren onze geschiedenis speelt nog- te Münclien bevond, is in het teruggekeerd. DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Gelijk wij reeds liebben medegedeeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk Besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van veer tien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vastgesteld voor de terugbetaling van op Rijkspostspaarbankboek jes verschuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maan den op elk spaarbankboekje desverlangd terug betalingen zullen geschieden tot een gezamen lijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gul den in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bi., de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen, dat zij voor bedragen boven de 25. steeds zes maanden op uitbetaling zullen moeten wach ten. Deze meening is echter niet juist. De be doeling- van. bet Koninklijk Besiuit is eenvou dig, dat de inleggers terugbetalingen kunnen eischen tot een bedrag van 25.in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe dmmer boven 50.worden aangevraagd aan den Directeur en deze kan de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoog stens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te bonden, immers hij is be voegd om, als hem gebleken is, dat de terugbe taling dringend noodzakelijk is en de tijdsom standigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot bet opvragen van grootere sommen, in de eerste plaats in bet belang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspost- iucht werd hun toch wat zwaar, spaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in j Het bange voorgevoel Z0u hen niet hedrie- hun eigen huis moeten vreezen voor brand en gen diefstal - in de tweede plaats in bet algemeen Een of twee stations-verder stapt een gen- belang,'omdat de opvraging van spaargelden darm in hun coupe, van top tot teen gewapend, De Landrat te Doun was een man van be schaving en ontwikkeling. Hij verstond het Latijnsche celebret en begreep, dat Pruisi sch© overijling hier een reuzen-flater begaan had. Hij bood onzen reizigers zijn heusehen ver ontschuldiging aan en gaf' hun een klerk mee om ze in een goed hotel onder te brengen. Toevallig of was de brave Pfarrer ook een beel klein beetje nieuwsgierig naar den afloop van bet interessante geval toeval lig dan stond de pastoor voor zijne woning. En om nu het volk, dat nog altijd de drie „spionnen" volgde, te ontloopen, gingen de zwaaxbeproefden den dorpsgeestelijke bezoe ken. Eenige oogenblikken vertoefden zij on der zijn gastvrij dak, tot het volk afgetrok ken was. Van Doun reisden ze naar Gerolstein, waai-, tot hun schrik, weer een verdacht heerschap lien bleef bespieden. Op bet perron komt er een bun papieren vragen; gelukkig werden deze in orde bevonden. Nauwelijks zaten ze te Gerolstein in den trein, of naast ben stapte een soldaat binnen met geladen geweer. Tocli liep bel beter af, dan bet zich liet aanzien. Ongemoeid reisden ze verder over Euskirclien, Düren, Aken naar Herzogenrath. Daar lag het lang beloofde, lang gewenscb- te land voor ben. Daar eindelijk wenkte het gastvrije Rolduc hen tot zich, hoog op den berg, veilig voor spionnenvrees, Pruisische gendarmen met stalen boeien, en Duitsche soldaten met geladen geweer. En met blij gemoed stapten onze reizigers het station te Herzogenrath uit, de welbekende straat af, rechts 0111 langs bet hotel Zu Scbaumburg Lippe tot bij bet spoorwegviaduct. O schrik, daar staat een wacht met de gevelde bajonet op het geladen geweer. De dappere Pruis hoerde onbewogen het relaas hunner weder waardigheden aan, maar gaf geen pardon, 't Kon wel waar wezen, meende bij, wat ze 'hem vertelden, maar, als ze naar Rolduc wil den, dan moesten ze maar over Vaals naar Holland en Rolduc reizen. Rolduc! Daar lag bet voor ben, tien minuten verder! Aan het station Herzogenrath was de Hauptwacht, misschien waren ze daar ge lukkiger, dus naar de Hauptwacht. Maar der Herr Hanptmann, een piepjong luitenantjei, was er niet. Met bet vuur der wanhoop be pleitten onze pleizierreizigers bun zaak: im mers, ze streden, zoo al niet voor hun leven, dan toch voor hun vrijheid. En waarlijk, even straalde er een sprankje van hoop. Nadat ze een kwartier aan de Hauptwacht vertoefd hadden, werd de wacht afgelost en t i Ji 11 J!l. CCXX. DE LITURGIE DER ZIEKEN. „Als ten liefhebbende moeder", zegt Dom Cabrol, „komt de H. Kerk nederzitlen bij het ziekbed, waarop eou harer kinderen strijdt en lijdt. Zij vertroost bet, wiegt het bij den klank barer gebeden, fluistert woor den van eeuwige hoop aan zijn oor en brengt bet de hulpmiddelen haTer vindingrijke en onuitputbare liefde." Door die liturgie der zieken boezemt zU ons de echte gevoelens in, die een dhristeur liart bij ziekte en dood moeten vervullen: bet is een baast blüdc kreet van gelaten heid en troostende hoop. De hulpmiddelen du. aan de zieken ge schonken, kunnen verdeeld worden in: le. de zegening der zieken en der geneesmiddelen; 2e. de Biecht; 3e. de H. Teerspijze; 4e. de ee- remouiën van het H. Olisel; 5e de volle Af laat in bet uur des doods; 6a de gebeden der stervenden. Elke priester, wien de zielzorg is toever trouwd, moet de zieken, wier geestelijke be langen hij te behartigen beeft, bezoeken. Zoo wel de behoeften ziiner onderhoorigen als de door hem op zich genomen verplichtingen en het gebed der Kerk vorderen dien liefde dienst. Ook wil de H. Kerk dat hij zich niet slechts dan eerst naar den zieke spoede, als zijn dienstwerk ingeroepen wordl. neen Zij eisebt van zijn liefde voor den naaste, dat hij zich zooveel doenlijk vèrgewisse. wie door ziekte zijn aangetast, dat bij ook zijn parochianen op bet hart drukke hem de namen hunner zieken op te geven en hem liever te vroeg dan te laat te waarschuwen, als een of ander hunner huisgenoot en op het ziekbed is ge worpen. Hieruit volgt, dat de bezorgdheid van bet hoofd des bmsgezins en de offervaar digheid van den priester moeten samen wer ken, opdat elk gevaarlijk uitstel vermeden en reeds bijtijds de gewenschte maatregelen getroffen worden om in den geestelijken nood der zieken te voorzien. Schieten bloedverwanten, vrienden of bu ren aan dezen plicht te kort, dan is ieder ander krachtens het gebod der naastenliefde verplicht een tijdige waarschuwing aan de pastorie te doen hooren. landsclie Bank èn de Staat èn het geldverkeer kan piet meer ontvangen dan 10 pCt. van dit bedrag. Een der grootste binnen]andsche maatschap pijen ter verzekering op het leven heeft de ex- tra-premie voor de non-eombattanten op 3 pet. en voor de combattanten op 6 pet. van bet ver zekerde bedrag gesteld, welke bedragen ineens moeten worden voldaan. Wij teekenen hierbij aan, dat bijna alle le vensverzekeringmaatschappijen bijzondere voor waarden stellen in tijd van oorlog, en het dus voor belanghebbenden gewenscht is, hunne maatschappij van on(^er dienst zijn kennis te geven. LAND GEARRESTEERD. Onderstaand verhaal vernam de N. Limb. K. uit den mond van een Roermondschen geeste lijke, die als verdacht van spionnage in Duitsehland gearresteerd werd. Ze waren met z'n drieën per fiefe op reis door de heerlijke dalen van Rijn en Moezel. De een was kapelaan te Roermond, de ander leeraar te Rolduc, de derde student te Utrecht. 't Was een genotvolle tocht langs de roman- -laiv-VIA^niö VC1 IUT. IU muiui/nj v - - op Zondag 2 Augustus to Trier een een soldaat, vriendelijke, gemoedelijke, dik monnik getracht heeft de streng bewaakte wangige Gevmanenzoon, ging met hen mee brug óver de Moezel te passeeren, door den be- naar de grens. Eindelijk daagde dc vrijheid, waker om te koopen. De pseudo-monnik werd Prijs nooit den dag, voor bet avond is, zegt. gegrepen, werd als Fransch officier herkend bet, spreekwoord. Ter namveruood honderd en op de plaats neergeschoten. pas van het douanekantoor, komen hun twee Zoo'n verhaal van angstig snel oorlogsrecht militairen per fiefs tegemoet lijden. Kl is, natuurlijk, niet geschikt om je koelbloedig- scheen geen gevaar te duchten, ondanks iet heid te sterken en je moed te verhoogen. scherpe onderzoek uit wantrouwige soldaten- Onze drie reizigers bevrachtten dan bun oogen. Daar eensklaps springen de beide krij- fietsen op den treinen namen een kaartje gers van bun stalen rossen en.... vervlogen om den welgemesndcfi raad van Bsrukastel's was de droom van gulden vrijheid. „Nach burgervader zoo snel mogelijk op ba volgen. Holland? Daim rnüesen Sie fiber A aals, hier Dan, ondanks al hun goeden wil, zou do kommen Sie nicht durch!" Aber Herr Leut'- rampspoed pas beginnen! nant, wir mochten...." „Ueber Vaals! Ver- Een paar stations verder verlaat een reizi- standen?" En de Hen- Leut'nant draait hun ger den trein, ma-ar de Argusoogen van een den-rug toe en laat zc staan. Pruisischen gendarm hebben liem gezien; de Dan maar, in 'shemelsnaam, over Vaals, reiziger wordt beetgepakt en weggevoerd, 't De electrisebe tram naar Aken vloog m Is een Fransche spion beet bet. - j snelle vaart over de kleine strook Neder- Reeds sloop de stille angst, de zwarte zorg landsch grondgebied, tot ze stopt bij de Duit- j in hun anders zoo blijde harten en, al wilden sehe douane. De Zollbeamte vroeg hun papie- i ze 't zich zeiven niet bekennen, de Duitscheren en toen hij hoorde, wie onze reizigers waren en wat ze geleden hadden, toen sjirak zijn goed hart voor de zwaar beproefden zoo vol meelij dat hij hen onmiddellijk den wagen deed verlaten om ze over de grens op Neder- landsch gebied in vrijheid te brengen. En het jubelt in hun borst: „Fröheit, die ich meine, die mein HerzHalt! Als eeii zweepslag trof bet hen. Zon nn die Pruisi sche soldaat, op nog geen steenworp afstands van de Nederlandsche grens, wreed zi.ch stel len tusschen hen en de vrijheid? De wanhoop ten prooi kijken onze martelaars naar den braven Zollbeamte met bet goede hart en n hun blik lag zooveel vertwijfeling, dat zelfs een Duitsche soldaat in oorlogstijd en een Pruisische gendarm er door geroerd zou wor- „Durchlassen!" roept eu wenkt de douanier enzonder beu nog met een blik te ver vaardigen stapt de fiere krijgsheld langs hen been. „Durchlassen!" na dat woord waren onze drie Hollanders voor hem enkel lucht. De booze wereld vertelt, dat de dn© reizi- gers toen op een drafje de enkele meters heb ben afgelegd, die 'hen scheidden van de va derlandsche grens. Maar als eerlijk verslag gever moeten wij, der waarheid getrouw, deze bewering als onjuist tegenspreken. Hier eindigt bet verhaal van drie Nooi d- Limburgsche lieeren, die bun vacantiereisje maakten in het Rijn- en Moezeldal, terwijl de Duitsche adelaar reeds zijn breede vlucht uitstrekte over de oude slagvelden van het m angstigen twijfel verbeidend Europa. Pastoor Offermans, de stichter van het beken de R K Pensionnaat voor boerendochters te Lierop, die zich op verschillend terrein onzer K. S. A. beweegt, zooals boerenbonden enz., had dit jaar op eigen gelegenheid een pelgrimsreis naar Lourdes georganiseerd met ongeveer 30 deelnemers. Deze bedevaart werd ondernomen - en na een korte ondervraging blijkbaar in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte VCQr d,,n yom klinkt- barsch het bevel: „lm in liet belang van het personeel der Rijkspost-1 jjame des Kaisers, Sie sind verbaftet." spaarbank, hetwelk door de algemeene mobili- "\yje beschrijft den schrik onzer drie Lim- satie zoo gekrompen is, dat bet slechts met burgers! Gevangen als spion! Maar toch, hun moeite deti nu reeds zeer verzwaarden dienst blijmoedigheid begaf ben niet en met komi- kan gaande houden. «'he berustingsclnktenzij zich in hun nieu- ™vr we rol van gevangen spion. Een hunner werd MOEILIJKHEDEN BIJ 1)E BOLRENLEEN- zejfs je machtig en door voor het coupé- BANKEN. raampje te gaan staan, trachtte liij de hei- Het schijnt dat vele boerenleenbanken ook melijke vroolijkheid, die zijn lachspieren al in moeilijkheden verkeeren. De boerenleen- prikkelde te bedwingen. Maar hij bad buiten /-v. Ti j- j,,,. hooft den waard, d.w.z. buiten de waakzaamheid bank te Sloten (N-H.) die een dei osxto heeft gerekenA van 5000 by do Centrale bank te U treem», «ia ucn XiUimw Sitzen blibe, onder ich sehiesse! Daar spot je niet mee en gehoorzamen is de boodschap. Papieren worden gevraagd en getoond, de namen vail de drie helden van ons verhaal worden genoteerd, alle denkbare vragen wor den gesteld, alle inlichtingen gevraagd, meer dan een gewoon nienschenkind vermag te geven. Hoe ernstig ook, toch was de situatie vrij komiek. Hadden onze drie reizigers geweten wat nog boven hun onschuldige hoofden hing! Te Doun, aan de statie, werden ze opge wacht door vier gendarmen met geladen ge weer en boe het zoo vlug bekend was ge worden! liet beele dorp was aan bet sta tion en trok joelend en dreigend aöhter den stoet aan, toen de etruische gendarme onze drie beteuterde reizigers wegleidde naar den t6 f?GV6G. vij. jc? oc ii ie v««j - vi ii vf;, xtaatitv t TUfnTTurQrnF 1 Faiidrat. En angstig© v or twijfeling kwam op imrfffKïSra DUlVsCH-het bloei end-goedig gelaat van een der drie, LIJKEN ALS SPIONNEN IN D BL oren darm heel fleermatiek met, een Loo oescnouwen wij ook aen ooriug. ocu geuuivuuo uuuuu mugc En nu een lid der socialistische fractie het'tische oevers van den Rijn en de idyllische ferecht heeft gezegd, dat wij den moord betreu- j boorden van de Moezel. Maar de verbijsterend- ren die Zaterdagnacht te Parijs is gepleegd, nusnel opvolgende gebeurtenissen der laatste da- wenschen wij ook openlijk te verkondigen, datgen zou hun vacanticreisje op wreed© en toch wij iederen moord afschuwelijk vinden, doch ook humoristische wijze verstoren. 'UUUll.il Xliwvxv* vooral, ja, onuitsprekelijk-hevig den massa moord van een modernen oorlog verafschuwen. De Gerechtigheid Gods zal de schuldigen eens treffen! Laat Europa weten, dat ons Jcleine volk op Hoog aan den diep-blauwen hamel, in stra lende pracht, stond de Augustuszon en wekte levensblijheid en overmoedige levensvreugd in de harten onzer drie zorgelooze touristea. Met volle teugen dronk hunne ziel de schoon- toen een gendarm heel flegmatiek met een paar stalen braceletjes zijn beide polsen sie ren wilde. Dat was toch al te erg. Eerzaam ^,XXr aA™«rnnte hedevaart welke Hollander, van geen kwaad bewust, opge- eenige dagen vóór de giwtebedgMrt, weiKe bracht, geboeid, als spion, gevolgd door een verleden week Woensdag js vertrokken. joelende volksmenigte, die je toeschreeuwt, dat je morgen je laatste Mis zult lezen en dan zult worden doodgeschoten 1 Maar a la guerre comme a la, guerre! Zoo trekt de stoet het huis van den Land rat binnen en daar blijkt wat de oorzaak was, dat het beele dorp en vier Pruisische gendarmen onze eerzame reizigers aan de statie van Doun zoo'n schitterend geliede bood. Er was een telegram aangekomen, dat eT drie Fransch sprekende monniken in den trein zaten 1 Drie als monniken verkleed» Fransche spionnen! En bet niet altijd even welluidend Noord- Limburgsch dialect hadden de brave Hén voor het zoetvloeiende Fransch aangeboord! Het Dagblad van N. Br. heeft den pastoor nu, na zijn terugkeer, geïnterviewd. Verleden week Woensdag reeds vermoedde pastoor Offermans, die toen in Lourdes was, dat de terugreis groote bezwaren zou opleveren, rlij seinde daarom van uit Lourdes naar Holland, dat men hier de groote bedevaart zou aflasten. Dit telegram is hier echter niet te bestemder plaatse aangekomen. Pastoor Offermans gevoelde, dat de toestand in Frankrijk van uur tot uur spannender werd en Zaterdagmiddag, toen een telegram uit Pa rijs kwam over de dreigende verhouding van Duitsehland en Frankrijk de pelgrims kwa men juist uit het Lof gaf hij last onmiddel lijk in te pakken en af te reizen. Nog juist op het nippertje konden zij te 8.40 in Lourdes een trein pakken naar Bordeaux. Tot daar ging de reis goed en zonder ongemakken, doch toen begon het lieve leven. Een beschrijving te geven van de reis Bor deauxParijs, die eenigszins overeenkomt met de werkelijkheid, is onmogelijk, aldus Pastoor O. Onderscheid tusschen le, 2e of 3e klas be stond niet meer. Alles kroop en wrong den trein binnen, vooral Duitschers die nog naar Duitseh land trachtten te ontkomen. In den trein ont stonden aldra twisten tusschen Franschen en Duitschers, welke overgingen in formeele ge vechten. Onze Hollanders zaten daar tusschen en begrijpelijkerwijze liepen ze ook de noodige stompen en klappen op. Of al dan niet gepro beerd is van de noodrem gebruik te maken, kon Z.Eerw. niet zeggen. „Ze waren te beduusd." Hoe graag ze ook naar Holland teruggingen, toch waren ze blij in Parijs den trein te kunnen verlaten. Nog liever in Parijs in de «rije lucht, dan in zoo'n trein naar het vaderland! De drukte en wanorde in Parijs waren onbe schrijfelijk. Voor een automobiel van Paris Su naar Parijs Nord vroeg men maar eventjes bon derd francs. Hoe ze er gekomen zijn en wat he gekost heeft, wist hij niet meer, doch Zondag avond laat vertrokken ze uit Parijs Nord. Ook nu weer herrie en lawaai in den trein dat hooien en zien verging. In Maubeuge, kort bij de Belgische grens werd dc trein nauwkeurig geïnspecteerd. Eer Hollander werd voor Duitscher aangezien en o; men al lamenteerde of niet. de pseudo-Duitschei moest er uit. De trein wachtte niet. Pastoor Of fermans liet zijn gezel echter niet in den steek Hij liet de anderen doorreizen naar Feignie en bleef met den pseudo-Duitscher te Maubeugi achter, om voor dezen doortocht te krijgen, het geen ten slotte gelukte. In Feign ies het laatste station voor België haalde hij zijn gezelschap in, dochde treii ging niet door naar België. Dan maar te voet. En toen begon een ech middeleeuwsche reis. Met de bagage op d rug, dat ging niet langer en toen maar zei draagtoestellen gefabriceerd. Latten, bezemst len, zelfs een riek en een schop deden diens Zóó hebben de pelgrims drie en een half uu gemarcheerd. Toen bereikten ze het eerste Belgische statior dat hun door België heen naar Esschen tran porteerde. Van Esschen in karretjes, chaisen, ee auto, met fietsen naar Roosendaal. Daar snaj ten ze den mailtrein naar Bokstel, vanwaar d reis verder per fiets via Eindhoven en Helmon naar Lierop eindigde. Geen wonder, dat pastoor Offermans er aa toevoegde, dat deze reis hun nog lang heuge zou! - Voor menschen, aie zoo vreeselijk beang: zijn voor stijging van prijzen der levensniidd len zij hieraan nog het volgende toegevoegd. Pastoor O. deelde mee, dat in zijn streke de prijs der boter op het oogenblik 35 cent pt pond bedraagt en die der eieren 1 cent per slti Brand. De boerderij van den heer G. K te Wognum, nabij Hoorn, is door hooibroei brand geraakt en geheel in vlammen opgegaa Alles verbrandde. De inwonenden konden zi slechts met moeite redden. Hulpvaardigheid. Een aantal militair te Staphorst die aan de noodige levensmidd, len gebrek hadden, werden onmiddellijk d de bevolking van brood, eieren en koffie voo zien. De manschappen lieten het zich go smaken. Leeljjk schadepostjc. Een smid op Elandsgraclit te Amsterdam ^heeït bij de lïtie aangifte gedaan, dat ^ij In een cafó^ het Rembrandtplcin een portefeuille met 25 aan bankbiljetten is kwijtgeraakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5