DAGBLAD voor NOORD- ên ZlilD-HOLLAND. De oorlog. Witte Schoentjes P. W. TWEEHUIJSEN, Kinderhuisvast 29-31-33, Haarlem TELEGRAMMEN. Onze firatis-Oigeltlikii Verzekering. IOOO 400 300 150 BOO 60 15 ÜAAflDAS 10 AUGUSTUS 1014 39sto Jaargang No. 8511 iureaiii van fiedtelie an Administratie Intarcasnniunaal Telefoonnummer I4SS. SARTELJOitlSSTÜAAT 27, TELEFOON 1770. Haarlemsclie Alletiagjes No. 1402. 4 -ABONNEMENTSPBIJSl Per S maaftlle» voor Haartom^ fc -p •Voor de plaatsen, waar een Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1.80 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1(8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ofc Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buiten! 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct (èt contant). AGENDA. Gebouw St. B a v o R- Vergadering Timmerlieden ituur Metselaars. Groote Kerk 11 Augustus. K, Volksbond Schilders. Be ling door den heer Louis Robert. Zie pro gramma Stadsnieuws. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda- 12 uur Orgelbespe-gen en R. K. Feestdagen. DF FFRSTF STORMLOOP DER DUITSCHERS IS MISLUKT. OOSTENRIJK KOMT L»l. KEKS 1E hlUKMUiui U'CT7ifi typ Tfl?TV.RR NAAR niet hébben kunnen zij hunnen opmarsch niet seherming. Zij deelden mede, dat de Duit- sdhers nergens meer een onderkomen vonden, dat men hen op straat uitschold en zelfs door vervolgen. Van den citadel a'f wordt nu eenige malen de politie, wanneer zij zich tot deze wendden, i i J a. J UD DUiHUtJ, W per dag gedurende twintig minuten de sta vtTZOCj- om ergens onder dak gebracht te beschoten. De granaten ontploffen in de stro- j wor(].eil( 0p de ruwste wijze werden afgewe- i 1TL!1. _.i m/ih vn nn lrnl/i aub j i n i i i 1 1. 1L ten, de bevolking verbergt zich in de kelders. ZCn.Ook op het station werd hun bagage niet De Duitsche troepen zijn zeer verbitterd, om- j meer in ontvangst genomen. De smeekbeden dat, na de capitulatie en bij het binnentrek-om hulp klonken vau dag tot dag dringender, 17 HUP üËf'rANSCHEN DRINGEN IN DEN ELZAS. - DE KEIZER NAAR HET OORLOGSVELD. OVERZICHT. In den. namiddag kwamen verkenners aan de i vele veldwerken die de stad beschermden en zij Als we nagaan, wat in deze dagen op de ver- j stelden vast dat dje verlaten waren. Om 5 uur chillende deelen van het oorlogsveld is voor-kwamen onze kolonnen voor Mühlhausen aan, gevallen, dan is de conclusie, dat de eerste •stormloop der Duitschers op Frankrijk, aan alle kanten is mislukt. Aan den Belgischen kant door de moderne vesting Luik en den door Duitschland niet ver wachten geweldigen tegenstand van België, aan den kant van den Elzas door-een onstuimig voortdringen van de Franschen. die ongetwijfeld door de bevolking van den Elzas op alle wijs worden geholpen en geweldig toegejuicht. De Keizer is naar het oorlogsterrem vertrok ken; wij hebben dat, met vele andere tijdingen gisteren per bulletin reeds medegedeeld. Zul het zijn, om zélf de leiding te nemen? Oostenrijk intusschen zit niet stil. Men zal uit de telegrammen hieronder vernemen, dat vier legerkorpsen op weg zijn naar de Belgische oor logsvelden Inderdaadgeweldig gaat de worsteling wor den die op de Belgische velden zal plaats vin den Te meer, omdat den Duitschers, als ze niet snel handelen, liet gevaar dreigt van een gewel digen opstand in Elzas-Lotharingen, waar de Fransche troepen reeds ver zijn binnengedron gen Ook hierover melden wij hieronder meer 3 Resumeerende kan gezegd worden, dat Duitschland op het oogenblik, na het misluk ken van den eersten stormloop, bezig moet zijn aan een nieuw aanvalsplan. Hoe dat zal gaan Weten we niet: intusschen is er natuurlijk eenige stilte in de oorlogsberichten, daar de Duitschers eenige dagen noodig hebben om hun krachten te concentreeren. Sedert drie dagen, zoo laat de Belgische generale staf publiceeren zijn de geforceerde j gaande langs de spoorlijn. Te Brunstadt be groetten de Elzassers die de stad verlaten heb ben de Fransche vaandels met geestdrift. In minder dan een uur is Mühlhausen bezet. De Fransche ruiterij, die in draf door de stad rijdt, heeft de Duitsche achterhoede achtervolgd; de Fransche voorposten hebben stelling gekozen ten Noorden van Mühlhausen. Het ware voor barig de gevolgen van dit eerste slagen te over drijven, maar het staat vast dat de Fransche brigade een verschanste Duitsche brigade heeft verstrooid. De Fransche verliezen zijn niet groot, wanneer men den uitslag in het oog houdt. De bezetting van Mühlhausen, een groot intellectueel en nijverheidscentrum in den Elzas, zal grooten weerklank vinden in gansch Europa. Altkirch ligt op 17 K.M. van Mühlhausen en op 18 K.M. van de grens. De Franschen zijn dus reeds ongeveer 40 K.M. diep in den Elzas- doorgedrongen. De Duitschers hebben zich te ruggetrokken in de richting van Neubreisach. Geheel Elzas is in opstand tegen de Duitschers dit zal den toestand voor hen verergeren. Generaal Joffre heeft aaji den Elzas een proclamatie afgekondigd, die dadelijk werd aangeplakt en met hartstocht door de Elzas sers gelezen. De proclamatie luidt: „Kinde ren van den Elzas: Na 44 jaren wan smart vol wachten betreden de Fransche soldaten opnieuw den grond van uw edel land. Dit is het begin van het groote werk van weer wraak. Welk een ontroering en fierheid voor Ihen die dit werk mogen voltooien; eendraoh.- tig drijft de Fransche natie hen voorwaarts en in de plooien hunner vaandels zijn de too- verwoorden geschreven: redht en vrij'heód! ken der Duitschers, er uit de volgsmenigte op de zoodat ten slotte een zeer groote menigte soldaten werd gevuurd. Alle wapens moesten onmiddellijk worden ingeleverd en wie nog in het bezit er van werd gevonden, is onmiddellijk gefusileerd. Het kost wat het kost, de Duitschers moeten voor- waarts en willen zich niet door de Maas-fortifi caties laten ophouden. Generaal Léman de aanvoerder van de Bel gen, is er nog niet toe te vinden, de andere for ten aan de Duitschers over te leveren, welke moeite de burgemeester van Luik daartoe ook aanwendt. Duizenden vluchtelingen verlaten de stad. De burgemeester heeft de bevolking aange maand geen vijandelijkheden tegen de Duit schers ts begaan. OVER DE PLANNEN VAN DE DUITSCHE TROEPEN. Een dagbladoorrespondettt deelt nog na een onderhoud met een Belgische officier het vol gende mede over den toestand van Luik en de legers: Het echijnt i,n het voornemen der drie Duit sohe legercorpsen te liggen de Maas over te steken. Toch weet ik niet of de leiders dier beweging wel volkomen overtuigd zijn van die zekerheid te zullen slagen. Het is meu- echelijkerwijö onmogelijk dat de leiders voor nemens zouden zijn Ihun troepen dwars door menschen op de ambassade en het consulaat zich als dakloozen aanmeldden. Zooveel mo gelijk werden zij van spoorkaartjes naar Bel gië voorzien. In den nacht van 1 op 2 Augus tus waren de gezantschaps- en consulaatge bouwen een toevluchtsoord voor tal van vluchtelingen geworden. De excessen bereik ten hun hoogtepunt op den eersten dag der m-obili&at/i', den 2den Augustus. Veliel vluchtenden deelen me do. dat hun woningen en kantoren in de stad geplunderd waren. Vooral ergerlijk was de vernieling van het café Pschorbraau, en het Duitsche restaurant aan het station St. Lazare, alsmede de win kel van de Salamanderschuh-fabniek, het Ho tel von Baden. Kortom, in alle magazijnen, waarin Duitsohe, Oostenrijks©!)© of Duitsoh- Zwitsersche zaken gevestigd waren, werd! vrëeselijk huisgehouden. Overal zag de politie met over elkaar ge slagen armen toe. In vele -gevallen werden niet alleen die woningen der Duitschers, maar ook de huizen van hen, die hem ondierdak gaven, verwoest. Het gevolg was, dat geen portier de Duitschers meer in huis liet. Dnit-sohe employés en dier boden werden zonder meer ontslagen, dikwijls met inhou ding van het loon. Tegen 10 uur 's avonds kwamen er lboe lan ger lioa meer berichten over die verwoestin gen in de stad, zoodat het schild en de vlagge- UICUADUO flUUUUii "JJ1" 1 de stad: te doen trekken, zoolang de forten stok van het consulaat weggenomen werden, zich n-og steeds in handen der Belgen bevin-1 daar men op bet consulaat niet meer veilig den. Wanneer zij er toe besluiten en bij de was. marschen van den vijand naar de Boven-Ourthej Leve Elzas! Leve Frankrijk!" De Fransche minister van oorlog heeft den stop gezet. Dat was wel niet anders te verwachten! Het Belgische hoofdleger staat nu tusschen Tongeren en Leuven, de Duitsche hoofdmacht staat om Luik en zuidelijk naar Namen langs de Maas, de Franschen hebben eenige troepen, vooral cavalerie, over Charleroi noordwaarts ge zonden en komen langs de lijn DinantNamen —Luik opzetten, de Engelschen zetten troe pen te Calais aan land en zullen binnen een dag of hier hun leger slagvaardig hebben Een tweede Waterloo wordt voorbereid Zal keizer Wilhelm er nu de Napoleon van zijn?- opperbevelhebber het volgende telegram doen toekomen: „De intocht der Fransche troepen in Mühlhausen, onder het gejuich der Elzassers, doet geheel Frankrijk van geest drift trillen. Ik koester de vaste overtuiging, dat het vervolg van den veldtocht ons over winningen brengen zal, wier waarde die van heden overtreffen zal, maar dit begin, van een krachtdadigen krijg, de schitterende aan vallende beweging in de E-lzas, brengt ons in geestdrift, die voor ons een kostbare hulp is. Ik hen overgelukkig u in naam der regeering mijn groote erkentelijkheid te kunnen betui- DE FRANSCHEN DEN ELZAS. IN sen. Wij bulletineerden gisterenmorgen reeds de jiiiciële berichten van den val van Mühlhausen. Eigenlijk kan niet gesproken worden van een -inneming" van deze stad, die geen vesting is. Er liggen alleen, zooals overal langs de grens, verdedigingswerken, en de Fransche infanterie heeft deze met stormloop genomen. Echter blijken de Duitschers die hier de grens wacht vormen, teruggetrokken te zijn, en de tnoreele zijde van het voortdringen der Duit schers is dan ook het gewichtigste voor hen! Dat zij nu in den Elzas als bevrijders komen, brengt heel de bevolking in roering De Duitschers zullen hier dan ook zonder pardon zijn voor Franschgezinden, daar kan men van op aan! Vanmorgen bulletineerden wij voorts het vol gende overzicht reeds van een particulier draad- bericht hierover aan de N. Rott. Ct.: „Het Fransche ministerie van oorlog te Parijs deelt het volgende telegram over de bezetting van Mühlhausen mede, verzonden Zondag twaalf uur uit Parijs: Vrijdag bij het vallen van den avond kwam de Fransche brigade van de voorhoede voor Altkirch aan. De plaats was Verdedigd door goede veldwerken en door een Duitsohe brigade bezet. De Franschen liepen storm met buitengewoon geweld; een Fransch infanterieregiment nam de Duitsche verschan singen in na een heftig gevecht. De Franschen hebben de Duitschers met de bajonet op de vlucht gedreven. De Duitschers weken in gToote wanorde, de werken der tweede linie verlatend, die nochtans nog hadden kunnen dienst doen. Een regiment dragonders heeft de Duitschers achterna gezet in de richting van Walheim- Tagolsheim en Illfurth en hun groote verliezen toegebracht. De kolonel en zeven officieren van het Fransche regiment werden gekwetst. De Duitschers konden in de duisternis wegsluipen; de Franschen zijn Altkirch, een oude stad van den Elzas, binnengetrokken. Zij werden geest driftig ontvangen. Grijsaards, vrouwen en kin leren omhelsden de Fransche soldaten. De grenspalen zijn uitgerukt en worden in triomf rondgedragen; de ontroering is onbeschijfelijk. Bij het krieken van den dag ging de voorhoede weer op marscli zonder Duitschers te ontmoe ten. Men ziet net dit alles, dat van militair standpunt het bezetten van MüMbausen van geen belang ia, maar dat ook de Franschen alles doen om het moreel effect, hiervan zoo groot mogelijk te maken. LUIK. Hoe zit heit nu met Luik, aal men vragen, Wij g-elooven aldus: De stad Luik, een open stad; is in handen van de Duitschers. Ook de citadel, die op den berg de h-eele stad behc.erscht. De forten in den omtrek (die op 10 12 K.M. van Luik Liggen) zijn echter nog voor bet grootste deel in handen der Belg-en, zoodat dus iedere party nog kan «eggen, dat zo Luik bezet. Duitschland heeft nu echter om de forten- linie 'n cordon geslagen, waardoor deze voor- loopig tot onmacht zijn gedoemd. Maar voor de Duitschers zijn ze toch, als ze gaan op- marchaerem, een leélajke sta-in-den-weg, daar de zware kanonnen vam deze zeer sterke berg- forten den opmarsch op geweldige wijze kun nen belemmeren. Hier volgen nog eenige berichten» die wij reeds per bulletin hebben gepubliceerd. Voor eerste de Duitsche lezing over de inneming van Luik. V BERLIJN, 9 Aug. In Luik bebben wij nu geheel vasten voet gekregen. De verliezen van den vijand zijn groot. Onze verliezen worden meegedeeld zoodra ze precies bekend zijn. Er is reeds een transport van 3 a 4000 krijgsgevan genen uit België naar Duitschland onderweg. Naar verkregen inlichtingen hadden wij te Luik een vierde deel van het Belgische leger tegenover ons. Voorts een verhaal van een ooggetuige: LUIK, 8 Aug. Een bijzondere berichtgever van De Telegraaf deelt uit Maastricht mede, dat een Luikenaar hem gisteren (Zaterdag)- avond het volgende zeide: Het Duitsche leger heeft den gouverneur der provincie Luik en den bisschop van Luik, mon seigneur 'Rutteni gevangen genomen als gijse- laars voor het niet meer ageer.cn der forten, welke nog niet in hun bezit zijn. Duitsche tactiek, waarbij op eenige duizen den mensch en-levens m-eer of minder niet ge keken- wordt, is de onmogelijkheid niet uit gesloten, dan zullen tengevolge van deze doortrekkende beweging wederom duizenden mensch-enlevens te betreuren zijin. De forten van de Maas, die nog in Belgische handen zh'n, zullen hun het doortrekken zooal niet beletten, dan toch ten koste van duizenden Duits-cho elac/hrtoffers belemmeren. De Duitsche troepen zullen dus in die eerste plaats slechts zeer langzaam vooruit kunnen trekken en daarbij veel materiaal verliezen, of zij zullen een geheel omtrekkende bewe ging moeten maken, in bet noorden- of in het zuiden, om aldus de Maas bü Vi-sé en gedeel telijk tusschen Luik en Huy over te steken. Onze zegsman vestigde en- de aandacht op, dat dan ook inderdaad een belangrijke Duit sche troepenbeweging i® de richting van Huy door Condros wordt waargenomen. Da bedoeling van het Duitsche leger is klaarblijkelijk om het Belgische veldleger met een overweldigende meerderheid aan te vallen en zulks vóór dat ihet Fransche leger de Belgen komt helpen. De omtrekkend© beweging zal echter hui tengemeen veel tijd vorderen en wanneer men nu aanneemt dat de voeding en verzorging van een zoo groot leger als het Duitscihe op talrijke moeilijkheden stuit, en naar verno men wordt alles voor deze gewijzigde ma noeuvre nog niet geheel gereed is. dan mag worden vastgesteld) dat er zeer zeker nog eenige dagen zullen verloopen v-oer hel Duit sche leger tot een algemeen aanvallende be weging overgaat. Nu kan worden vastgesteld, dat de bedoe ling der Duitschers is vijf l-egeroorp-sen te -stellen tegenover het Belgische veldleger. Dank zii echter de flinke tegenstand welke onze forten te Luik geboden hebben» bebben onze overige troepen thans tijd om de onmid dellijke opmarsclh- van de Duitschers naar de Hosbaye te stuiten. Het zal ons met moeilijk vallen de Duitsche legea-macht gerunnen tijd op te (houden. Een oponthoud» waarhij vele duizend© manschappen zullen vallen! de HERTOG VAN VENDóME. De hertog van Vendóme, schoonbroer van den Belgischen koning, die als alle prinsen van Orlóans uit Frankrijk is gesloten, is naar Parijs gegaan, om dienst te nemen hij het Fransche leger. Een telegram uiit Parijs meldt: De hertog van Vendom© verzocht, om een gehoor aan den President der Republiek, die hem onmiddellijk ontving. De prins vroeg verlof om zijn land te dienen en in het Fran sche leger te worden ingelijfd. Poincaré ant woordde sh-em dat de Fransche regeeriug ge bonden was door de wet betreffende die uit zetting der prinsen en ihiij dut betreurde» De President voegde er aan toe, dat, zoo de prins ziöh in 't Belgisch leger indeelde, hij even eens Frankrijk zou dienen. Men weet diat de hertog van Vendóme de zoon is van den hertog van Al-enpon en ge trouwd met prinses Hendrika van België, zuster van den lconing. DUITSCHE KLACHTEN. De officieele Norddeutsche Allgemeine Zei- tung schrijft over de geweldadigbeden in Frankrijk, met name in Parijs, tegen de Duit schers gepleegd, een gedocumenteerd artikel. Het blad zegt o.a.: De buitensporigheden tegen de zich in Pa rijs bevindende Duitschers begonnen al vóór Zij hebben de Citadel bezet, doch kunnen de - do mobilisatie. Reeds in het einde van de Den volgenden dag namen de anti-Duit-sche manifestaties op de straat op zulk een wijze toe, dat, om slechts iets te noemen» in de toe, dat, om slechts iets te noemen, in de stads wijk Belleville een waar oproer heersohta Alle zaken moeten daar geplunderd zijn. De Dnitsdbers werden door de politie op de meest brutale- wijze bdbandeld. V-ele vrou wen werden hij h-et wegzenden met trappen en vuistslagen uit het politiebureau gejaagd. In de winkels worden aan Duitschers alle levensmiddelen -geweigerd. Zelfs het wisselen van Fransch papiergeld wordt over het alge meen niet toegestaan. Op de straten werden zij door het publiek vervolgd. Hun bagage werd hun dikwerf afgerukt Men vernielde die op straat of verdeelde ze onder elkaar! De ambassade en hot consulaat is meer dan 6000 Duitschers behulpzaam geweest bij het verlaten van Frankrijk. De gezanten en ver scheidene leden van de ambassade hielpen met hun eigen middelen. Ongeveer 100 perso nen, waaronder zich families met kinderen bevonden, heeft de gezant officieele en par ticuliere vertrekken ter he-sdhikking gesteld, waar de behoeftigen onderkomen en verple ging vinden. Deze verpleging was echter, mét het oog op de vijandigheid jegens en dep angst voor do Fransche bevolking, zeer moei lijk.... EEN ZEEGEVECHT. Uit de Daily Mail vertaalt het Alg. Hbl-d. het levendige verhaal van een Engelschen visschcr, die van uit zijn boot een zeegevecht heeft gezien, wellicht het gevecht, waarbij de Duitscihe mijnenlegger „Königin Luis©" werd in den grond gehoord. De schipper vertelt: Het was Woensdagmorgen elf uur, en stoxmachtig weer. Op twee of drie mijlen af- stands zag ik een oorlogsschip; het kan e-en> tweede-klas kruiser of een kanonneerboot ge weest zijn. Het kwam uit het No-ordoosten- en was een schip van grijze kleur, maar iets lichter dan de Engelsche booten. Daarop kwamen met groote snelheid twee torpedob-ooten uit het zuidwesten aanstoomen die onmiddellijk een zeer hevig vuur openden op het groote schip, dat niet m-eer dan een kwart mijl van hen verwijderd was. Er steeg een dikke zwarte rook op, maar wij konden toch zien dat vele granaten in het wat-er vie len vlak bij het groote schip, dat eensklaps het vuur beantwoordde, waarbij ziin kanon nen veel luider dreunden dan die der torpe dobooten. Intusschen Ihad het groote schóp zich, z-oo- d-ra het vuren begon, naar h-et westen gewend; het scheen tegen den aanval vrij goed be stand te zijn. Het vuren werd geen minuut gestaakt-, de heide torpedobooten weken uit een en. stelden zich op aan weerszijden van het groote vaartuig. Een paar minuten later verscheen uit het zuidwesten een zwerm van Brit-schei torpedo- booten en vernielers op het gevechtsterrein; zij vormden een kring en vuurden allen. Nu werd de rook zoo dik, dat ik nauwelijks meer li-els zien kon. Een torpedo-boot was in aoo'n zware rook gelbuld, dat ik dacht, dat ze in brand stond, maar de walm trok weg en ik be merkte, dat er niets aan mankeerde. Toen het gevecht ongeveer een uur had ge duurd-, scheen heit mij, dat h-et groote schip mijn boot naderde, waarop ik haastig mijn netten wegtrok, met hot plan weg te varen, Op dit ©ogenblik echter hield h-et vuren op; het groote sCliip had zich) blijkbaar, daar de vlue'ht onmogelijk was, overgegeven. Terzelf- dertijd stak er 'n hevige wiin dop eni een h-et Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslrnge onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij vei lies van een hand of voet. GULDEN bij verlies van één oog GULDEN bij verlies van éèn duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij veriies van één an deren vinger. NOOD LEERT BIDDEN. Een der gevolgen van den oorlog en van den ontzetten-den tijd dien we mede doorma ken» is dat do godsdienstzin herleeft en ver- sterkt Ziet maar eens in onze kerken, hij de H. Missen, bij de speciale godsdienstoefeningen des avonds, ziet hoe velen eiken morgen ter H. Taf-el naderen, om in het Brood des Levens sterkt© te vinden in dezen moeilijken tyd Inderdaad, de nood léért het bidden» en daar is menigeen die zijn God vergat in d© beslommeringen van het snelle leven-, on die nu, gewaarschuwd weer eens door de plagen die de wereld teisteren, het hart tot God ver heft en de handen vouwt Dat is de troost, die zelfs ztulk ontzaglijk leed als de oorlog en diens gevolgen is, brengt. En hoe heerlijk staat dit zien-naar-hooger, en dit erkennen van Gods' hand in al wat de wereld treft, dit bidden om vrede en dat God alles wende ten goede, tegenover het mate rialistisch gedoe van de sociaal-democratie die in huichelachtig geween: weeklaagt over de verdorvenheid der „Christelijke wereld/* die „na twintig eeuwen van Christendom", nog den oorlogsgruwel kent!.... andere forten nog niet krijgen. Zoolang zij die maand Juli vroegen vele Duitschers om be- uitzicht belemmerende regeustorm. Geduren de langen tijd lc-on ik niets zien en toen de storm voorbij was, waren alle schepen ver dwenen. OOSTENRIJK KOMT DUITSCHLAND TE HULP. [BERLIJN, 9 Aug. Vier Oostenrijksche le gerkorpsen rukken op dwars door Tyrol en Beijeren naar den Elzas, waar reeds scherp wordt gevochten. ENGELSCHE HULP. PARIJS, 8 Aug. Het eerste gedeelte van het Engelsche expeditiecorps, dat België ter hulp zal komen, is op Franschen bodem (waarschijnlijk te Calais, Rod.) ontscheept. Met geforceerde marschen zal naar het Noor den worden opgetrokken. „ONDER VOORBEHOUD." BRUSSEL, 9 Aug. Onder voorbehoud wordt medegedeeld door het blad ..La Dernière Heure" dat Duitschland een nieuw telegram ge zonden heeft naar de Regeering te Brussel waarin de regeering er voor wordt gewaar schuwd toch vooral niet te blijven volharden bij hare houding daar het anders nog zeer slecht met België zou kunnen afloopen. DUITSCHLAND RECHTVAARDIGT ZICH. BERLIJN, 9 Aug. De Russische regeering publiceert, naar Reuter meldt, een Oranjeboek over de diplomatieke onderhandelingen, die ge voerd zijn voordat do oorlog uitbrak. Daarin wordt de bewering uitgesproken, dat Duitsch land het laatste bemiddelingsvoorstel van Sir Edward Grey afwees. Deze bewering is onwaar. Duitschland ondersteunie integendeel te Weenen het laatste voorstel van Sir Edward Grey, dat Oostenrijk na de bezetting van Bel grado en Servisch gebied onderhandelingen zou aanknoopen met den meesten nadruk. Doch de. hierdoor bedoelde bemiddeling werd illusoir gemaakt door de Russische mobilisatie. Voorts beweert dc Russische regeering dat de Duitsche regeering, terwijl de onderhande lingen nog voortduurden, de mobilisatie gelast te, een ultimatum stelde en oorlog verklaarde. Die voorstelling is ook onjuist. De Russische regeering stelt de feiten ver keerd voor. Nog op Donderdag 20 Juli werd den Russisch en minister van buiten!andsche zaken door den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1