voor NOORD- en ZUID-HOLLAND De oorlog. sas VÏÏStAS iS" Witte Schoentjes Kinderhuicvesf 28-81-33, Haarlem P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN. WOEflSDAe II AUGUSTUS 8^14 39sfe Jaargang Ho. 85:8 3&P Bureaux van fteeSaofie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer I486. BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Haarlemsche Alledagjes No, 1404. _2l^v;v PABONNEMENTSPRIJS»;/ I' Per 8 maanden voor Haarlem ZÏ-55 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevesïtgd (kom der gem,)» 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post -180 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 6 regels 60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 ot> Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. BnitenL 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 et contant). 'AGENDA. 13 Augustus. Gebouw St. Bav» R. K. Volksbond Vergadering Strijksters Slagers. 89 Uur R. K. Bureau voor rechtskundig advies inzake arbeidersbelangen. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe- Zie speling door den heer Louis Robert programma Stadsnieuws. Bisschoppelijk Museum Jansstraat .9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. DE STILTE VOOR DEN STORM. ONZE VERONDERSTELLINGEN VAN GISTE REN WORDEN BEVESTIGD. - DE DUIT-SC HERS WINNEN BIJ MüHLHAUSEN. OVERZICHT. Het is de stilte voor den storm. De slag in de Hespengouw, de heerlijke, vruchtbare, golvende streek tusschen Leuven en Luik, in het Fransch de „Hesbaye" geheeten, met de kleine stad Borgworm, waarvan de Fransche „vertaling" wonderlijk genoeg Waremme is, de slag tusschen Duitschers en Belgen wordt binnen een paar dagen ver wacht. Tot dusverre zijn het maar voorposten-gevech ten geweest, die geleverd worden. De bewoners van de Hespengouw, die sinds aloude tijden de legers van Europa hebben zien strijden op hun grond (de namen van al de plaatsjes in die streek zijn namen van slagvel den: Landen, Neenvinden, Jodoigne, Ramil- lies.zijn vanouds bekend om hun krijgshaf tigheid. Er is een bekend spreekwoord in die streek, dat voor de Duitschei"s niet erg bemoedigend moet klinken: „Qui passe dans l'Hesbain, est combattu lendemain", wie in de Hespengouw komt, is den volgenden dag een verloren man. Doch de Duitschers hebben niet te vechten tegen de Hespengouwers-zelf, maar tegen het Belgische veldleger, dat volgens een telegram hieronder staat opgesteld in de Kempen ter hoogte van Thienen. De Duitschers rukken intusschen blijkbaar zeer snel op. 't En aan allen kant! Men leze aandachtig het uit Belgische bron komende telegram dat men hieronder vindt. Daaruit blijkt vooreerst dat de Belgen zélf toe geven dat de Duitsche cavalerie den lansiers de baas was. Maar voorts dat de Duitsche invasie in de Ilespengouw veel verder reeds is gevorderd dan men dacht. Landen, Thienen, St. Truyen, zelfs Jodoigne, dat in de richting Wavre-Brussel ligt, zijn al door hen genomen of bezet Onze onderstellingen van gisteren, dat een groote slag te wachten is, doch dat deze nog een paar dagen zal uitblijven totdat men de stellingen wederzijds heeft ingenomen, wordt derhalve geheel bevestigd. De komende dagen zullen over het lot van België's legermacht beslissen! Ten slotte nog de opmerking, dat blijkens de telegrammen de Fransche opmarsch in den Elzas al heel gauw tot staan gekomen is: de Duit- scheis hebben bij Miihlhausen de Fransche corpsen teruggeworpen. soberheid, is wel tragisch als men bedenkt dat vandaag of morgen België de kans loopt, zijn geheele leger vernietigd te zien De nederlaag der Franschen bij Luneville wordt hier eveneens nog eens bevestigd. IN DEN ELZAS. De Duitschers hebben bij Mühlhau&en een wapenfeit gesteld, waarop in de Duitsche pers niet vreugde en trots worde gewezen. Veel hebben wij er nog niet van géhoord: een Refter-depêche, hierachter opgenomen, zegt echter dat de overwinning der Duitschers en het terugwerpen der Franschen, die zoo zege vierend oprukten en na Altkirch reeds te Mühlkausen waren binnengedrongen, zoowat gelijk moet worden gesteld met de bekende slag bij Wörth uit den oorlog van T0. Om het geheugen onzer lezers op te fris- scheu, zij gemeld, dat de slag bij Wörth, op 6 Augustus 1870, dus juist 44 jaren geleden, het eerste belangrijke treffen was waarbij de Fransehen een geweldige nedicnlaag leden. Mac Mahon verloor tegen den Duitscben kroonprins daar meer dan 12000 van zijn 80000 man. Doch ook de Duitschers verloren toen een 10,000 van hun mannen. Zou het gevecht van Mü'bllh.aitsen ook in dit opzicht wat lijken op Wöi'tht Wij weten het niet. Alleen welen we uit Fransche bron, dat Mühlhaueeu ontruimd :s. Een auder bex-ioht van de Duitsche actie aan de Fransdh© Oost grens komt uit Duitsche bron en luidt: De. vooruit geschoven gemengde brigade van het Fransche 15de legerkorps is door onze troepen bij Lagierde in Lotharingen aangevallen. De vijand is met zware verlie zen in ibet bosdh Parroy ten Noord-Oosten van Lunéville teruggeworpen, In ouzo handen tlonspostkantoor bracht, zoo meldt deze brief schrijver, verrastte het mij, ondanks het lata uur zooveel menschen op het plein voor het stationegebouw te vinden. Al gauw hoorde ik wat er aan de hand was, oen vijfhonderd reservisten waren «voor een oefening opgeroepen". En daar deae „oefe ning" voor velen wel de laatste zal zijn, ver gezelde een dichte menigte van familie en kennissen ze naar den trein. In het station zijn gangen en wachtkamers propvol en op de perrons is or nauwelijks een plaatsje te vinden. Hier en daar staat men rug aan rug en de spoorwegbeambten kun ne u er bijna niet doorkomen. Onder de reservisten in hun burgerpakjes allerlei standen, doch vooral fabrieksarbei ders. Maar de vurige propaganda der sociaal democraten heeft, blijkbaar geen vat op hen gelfciad. Ik zie onder hen haast geen enkele die scniber kijkt. Er hoersakt een luidruchtige en vroolijke stemming. Wie niet beter wist, zfou denken, dat hier vrijwilligers waren, vrije lie den, uit eigen beweging vertrekkend. Een gejoel van stemmen, een gegons van honderden en daartuescken stille vrouwen en meisjes. En dat gegons gaat tot een onbe daarlijk hoera-geroep over als er een loco motief komt binnenstuiven. Het plant zich voort tot in de gangen en onder de menigte op het stationsplein, het davert door de hal len. Doch 'tis loos alarm. De machine rolt vcorbii en grappig-dreigend steken enkelen de vuisten op tegen het kamden wuivend ma- chimeporsoneel. Het gedruisoh wordt grooter, de beweging eenigen twijfel vast, dat het gedaan zou zijn met den vooruitgang van de volken van het Oosten, wanneer de afloop van den oorlog gunstig mocht zijn voor de „Triple Entente". OOSTENRIJK EN SERVIë. Van den Oostenrijksch-Servischen oorlog (die is er óók nog!) hooien wij zoo goed als niets. Een Servisch bericht, dat nogal snorkend klinkt, luidt als volgt: „Omtrent de militaire operaties tusschen Oos tenrijk en Servië verneemt Reuter uit goed inge lichte Servische kringen, dat de Oostenrijkers, na hun vruchtelooze pogingen op zeven verschillen de plaatsen om de Noordgrens van Servië over te trekken, het offensief hebben laten varen. Zij zouden over de geheele linie met enorme verliezen zijn teruggeworpen. De Servische verliezen zijn eveneens groot. „Ondanks alle aanvallen bevindt zich nog geen enkel Oostenrijksch soldaat op Servisch grondgebied. De toekomstige militaire operaties van Servië zullen van die van Rusland afhan gen." Dit laatste zal wel geheel en al de waarheid zijn: Rusland beheerscht hier den toestand, en Oostenrijk schijnt tegen Seivië zijn krachten niet te w'Uen verspillen. WAT ANTWERPEN MET DE DUITSCHERS DEED. Te Haarlem ia van een bekend oud stad genoot, die nu in de Scheldesfcad woont, zenuwachtiger. De trein hun trein komt i60n brief «"«vangen, waarin deze een nog niet. Wat drommel waarom niet! Ze®r\.arKk^ vertelt owm de gruwelijke behan- hebben allen baast om weg te komen, om snel in Ibiet oude garnizoen te komenl Het wordt bepaald roezemoezig. „Zeg krijgen een paar spoorwegbeambten te hoe ren 'twordt tijd dat hier officieren feet station commandeeren. Ts het geen schande, dat. onzen' train zoo te laat aankomtf" Dan wordt er om den tijd te korten een van de bekende volksliedjes aangeheven, soms twee tegelijk. Maar die simpele liede ren staan niet in, worden overstemd door het deling in Antwerpen door de Belgen van al wat Duitsch is. Het komt uit zeer betrouwbare bron, en mag» dienen als bewijs, dat al wat de Duitschers over die behandeling verteld hebben, heel waar is (Wij zijn in staat gestald uit dezen brief een en ander over te nemen. „De bekende Duitschers von Bary (ook de Bary) en Atallinokrodfc te Antwerpen zijn met hun zoons gevangen genomen. Zo werden beschuldigd van hoogverraad, omdat ze wan- Drie-, vierstemmig wordt bet door de massa meegezongen. De „Wacht am Rfhein" voigt, Ihiet Prinsenlied en het „Deutscfeland, Deuteeh- vielen twee vlaggen, twee batterijen, vier ]and öber alle8» Krachtig," geestdriftig klinkt machinegeweren en <00 gevangenen. Een het onder de hooge overkapping van het sta- I Iet bovenstaande was geschreven, toen wij de volgende berichten ontvingen: BRUSSEL, 12 Augustus. rrM: eerste belang rijke treffen is tusschen Thienen en Truyen ge schied. Duizenden Duitsche ruiters vielen een regiment Belgen aan. Na een heldhaftigen tegen stand werden de Belgen teruggeslagen. De Duitschers staken alles in brand. Een slag bij Fransch generaal is gesneuveld. DE DUITSCHE VLOOT. Over de werkzaamheid van de Duitsche vloot hebben we nog niet veel gehoord. De Britten pogen haa.r op de volle zee te lokken, doch de Duitschers schijnen voor zichtiger te werk te gaan. Aan bet A. H, wordt uit Berlijn geseind, dat de marine op de drie oor logs terrein en, Noord-, Oost- en Middellandsche Zee, haar werkzaamheid tot aan de vijandelijke kusten heeft "doorgezet. De beschieting van de oor logshaven Libau en haar versperring, waar aan van de Duitsche strijdkrachten behalve do kleine kruiser Augsburg ook de Magde burg deelnam, heeft succes gefead. De hierdoor verwekte ontsteltenis teekent zich af in het doen springen van de haveninrichtingen van Hangö. Niet minder doeltreffend was het verschijnen van de Duitsche schepen in de Middellandsche Zee op de Al gerij nsdhe kust en de beschieting van de versterkte plaatsen Philippeville en Bóne, waardoor de Fransche troepentransporten belangrijk zijn belem merd. De kleine Duitsche kruiser Dresden heeft, volgens Engelselie berichten, bet stoomschip Don, dit koor van meestal geoefende zangers, zooals de Duitschers nu eenmaal zijn. Daar komt. het oude soldenierslied: „Ich halt' einen Kameraden", waarvan alle cou pletten worden gezongen, en nauwelijks is het uit of scherp weerklinkt de hel van den stationsportier. Spoorwegbeambten dringen de lui et wat terug, de lange trein ratelt bin nen. Coup"s worden bestormd, eerste tweede, derde klasse, tien, twaalf man in een com- derde klasse, tien, twaalf man in een com partiment en alleen een paar coupé'», waarin enkele officieren zitten, blijven leeg. In een oogwenk is 'het perron voor de helft leeger geworden, de trein des te voller. Ze hangen uit* de vensters, drie. vier naast el kaar en daarboven steken weer koppen uit. Dan een sohel gefluit en de trein komt in beweging. Honderden handen worden toege stoken. Maar het populaire „Muss i' deun zum Stadtle hi na os", dat anders zoo graag gezongen wordt ais reservistenof rekruten weggaan, dat hoort men niet. Honderden hoeden worden heen en weer gezwaaid, handen wuiven uit de treinven- sters. Een donderend hoera klinkt, woest als - een golf overslaande naar de menigte buiten Mauretania, van de Cu na rd lijn, tot de haven op jlet pla;n Het golft voort tot in de stra- jaaa- van Halifax opgejaagd. Een beslissende zeeslag wordt van Duitsche zijde vooreerst nog niet verwacht. Van officieuze zijde wordt beweerd, dat er thans in de ibeele wereld met behulp van de door Engeland en Frankrijk béheerschte tele- hoofdmacht ontwijkt blijkbaar den beslissenden slag, overtuigd van de meerderheid en superiori teit der Duitsche aanvallers. BRUSSEL, 12 Augustus. Twee Duitsche aviateurs-officieren, die bij Namen een noodlan ding moesten maken, zijn gevangen genomen. PARIJS, 12 Augustus. Het Fransche leger is over het geheele front (bedoeld wordt waarschijn lijk in de Vogezen) met de Duitsche troepen in contact gekomen, zoodat een groote slag nu elk oogenblik is te verwachten. PARIJS, 12 Augustus. De Duitsche generaal heeft den commandant van Longwy gesommeerd <je monding van de Theems, die te be&chou- de vestino over te creven De fiansenen weicror. wen Z()U zjjn ajg de derc|e prachtige „Husa- renstreièh" van de Duitsclhe marine. „Dat is de geest, die tot de overwinning moet leiden", schrijft de Kreuzzeitnng. De Tagliche Rund schau meent dat ihiet waagstuk van zoo'n indruk kan maken. Men zegt: „De Franschen hebben in 70 zoo lang in telegrammen en krantenberichten overwonnen tot de Duib- scheris voor Parijs stonden. Zoo zal feet nu ook weer gaan." Alen verheugt zich te Berlijn over de eerste successen van leger en vloot en vertrouwt vast dat er nieuwe, groote re successen zul len volgen. Volgens de Duitsclhe regeeriug kan men elk officieel Duitscli oorlogsbericht als onvoorwaardelijk zeker aannemen. Gewaagd wordt van de heldhaftige vaart van de kleine raderboot Königin Luise tot ia gejoel. Tot opeens een boomlange kerel zijndelkiaairtjes, waarop allerlei forten en steden handen boven de massa van hoofden uit-j (z')oajs dal in Holland toch ook wel gebeurt) steekt en met /.ware atem een bekend koraal; zicb hadden. in zet, I 1,10 briefschrijver acht het echter al heel onwaarschijnlijk, dat de Duitschers als spion dienst doden. Zij, millionnair zijnde, zouden immers, als ze ©r to© in staat waren, om België te verraden of doen verraden, gemak kelijk een handlanger kunnen hebben ver worven, die dit zaakje zou kunnen opknap pen! „Men zegt hier (te Antwerpen dus) dat ze gefusilleerd zijn, doch dat is niet zeker zeggen. „Hun zoons, jongelui van 19 20 heeft men ook gevangen. „Het giroote magazijn van Tietz is verwoest en afgebrand. „De groote Duitsche huizen van Popinière zijn totaal vernield. „Het bekende Hotel Weber, is nog gespaard. Men heeft echter in het café wal gruwelijk huisgehouden, maar toen is de eigenaar zoo handig geweest, zijn Hotel aan bet Roode Kruis af te staan, en zoodoende ia het voor algeheele verwoesting gespaard.De eigenaar zelf echter is uit den kelder ge haald, waarin hij zich uit angst had verbor gen, en gevangen gezet. „Men ziet hier geen enkel Duitsche wa pen of Duitsch schild meer buiten!" Verder verhaalt de schrijver nog, dat een bekend Hollander, die met een Duitsche ge trouwd was, uit Antwerpen gevlucht is, omdat ze hun leven niet zeker waren Den burgemeester van Antwerpen moet de Duitscho inval al heel erg het hoofd hebben op hol gebracht. Deze moet, toen de oorlog nauwelijks ver klaard was, hebben mede gedeeld, dat Luik was ingenomen, en de Duitschers vóór Ant werpen stondenDat toen een storm van ver ontwaardiging tegen al wat Duitsch is, los brak, is wel ecnigszins verklaarbaar Er zal wat op gevonden moeten worden, dat Antwerpen'® burgervader voortaan beter wordt ingelicht! Al die verhalen die we nu zoo van oogge tuigen hooren cn dus betrouwbaar zijn, klin- DUUR VLEESCH, DURE EIEREN, DURE BOTER. Ia de „Stads-Editie" schrijft S. een stukje, dat niet anders dan volkomen ad rem moet wor den genoemd. Wij lezen: „Het verbod van uitvoer van vee heeft natuur lijk een daling van prijzen tengevolge. Toch houden in deze stad de slagers het vleesch op de oude prijzen, waardoor ze ongemotiveerd enorme winsten maken. We gelooven, dat de slagers hier goed zullen doen het voorbeeld hunner ambtgenooten elders te volgen en den prijs te verlagen. Voor eieren, die in Arnhem en Nijmegen voor 2 cent verkocht worden, vraagt men hier nog 41/2 ets. Ook de boter is hier nog te duur. 't Is jammer, dat de burgemeester ook niet de maxi mum vleesch- en de zuivelprijzen heeft vastge steld." Zoo is het precies Daar moet een einde aan komen. Eerst hebben de winkeliers in koloniale- en grutterswaren een fortuintje gepoogd te haler, uit de crisis, toen kwamen de drogisten en apothekers, nu de slagers en de boter-en-kaas- winkeliers. Voor de twee eerste categoriën is het zaakje mislukt: er rr.oet voor gezorgd worden, dat ook de beide laatste speculaties op ander- man's ellende niet gelukken zullen. de vesting over te geven. De Franschen weiger den, BF.RL4JN, 12 Augustus. Het vijftiende leger corps is op Luneville teruggeslagen. De Fran schen verloren 700 dooden, twee batterijen ge schut en vier mitrailleuses. BRUSSEL, 12 Augustus. Het antwoord van koning Albert op het jongste telegram van keizer iWllhelm luidt, naar men meldt: „De Belgen zul- len zich tot den dood toe verdedigen. Als het moet, zal ik zelf het geweer opnemen!" Bij deze telegrammen, in den loop van den morgen ontvangen, nóg een korte toelichting. .De opmarsch der Duitschers blijkt nog sneller S A'gemeener te zijn verloopen, afs wij dachten ret antWOOVCï van. konsnor Alh^rf in 9<i*i ten, waar de rollende trein nog even te zien is, weerkaatsend tusschen de bergwanden. Dan wordt fe'et stil. De mensdbien massa's verlaten de perrons en ordelijk, weinig spre kend stroomt de menigte naar de stad terug. JAPAN. Japan schijnt, met hulp Van Engeland, een oogje te hebben op de rijke Duitsche kojonies in China. Blijkbaar doet de Engelsche regeering al het mogelijke om Japan te brengen tot meedoen, waarbij de Duitsche kolonie Kiautsjau natuur lijk het hapje vormt. Definitieve berichten omtrent hetgeen de Ja panner doen zal, zijn er echter nog niet. TURKIJE. Turkije schijnt aan den kant van Duitschland te staan, ofschoon het nog neutraal blijft. De Turken zijn woest op de Engelschen, die twee Dreadnought's welke Turkije deed bouwen op Engelsche werven, hebben geconfisceerd. De „Ikdam" meldt uit authentieke bron, dat de Russen sedert eenige dagen in allerijl het Russisch gebied aan de Russisch-Turksche grens in den Kaukasus ontruimen. Zij verbranden de vesting zou worden opgesloten, ontving hij geen antwoord. Ten slotte werd Cambon en zijn personeel met den Russisoben oonsul-geno- raal te Darmstadt en diens gezin in een specia- len trein naar de Deensche grens gebracht. Van tevoren was hem echter medegedeeld, dat. hij, vóór zijn vertrek uit Berlijn niet in eeu ot ander restaurant mocht dineeren en toen hij een diner uit een naburig hotel liet halen, werd hem dit geweigerd. Eerst na zijn protest bij het departement van Buitenlandsche Zaken werd hem voedsel gebracht. De reis naar Dennemarken duurde 24 uur, gedurende welken tijd de reizigers zich geen voedsel of drank konden verschaffen. Bij Kiel kwamen soldaten in den trein, die den gezant, het gezantsohapspersoneel en de dames en kin deren behandelden als gevaarlijke individuen. Hen werd bevolen, geen hand uit te steken naar hun bagage, terwijl de portierramen ge sloten moesten worden. Bovendien nam voor elk portier een soldaat plaats, gewapend met een geladen revolver. Tn de onmiddellijke nabijheid van de grens werd den gezant medegedeeld, dat de trein de reis niet zou voortzetten, tenzij hij zonder ver wijl de kosten, welke ongeveer 5000 francs be droegen, betaalde. Hij wilde voor dit bedrag 'n chéque geven op een der voornaamste Ber- lijnsclie banken, maar men eisehte betaling in goud. Met groote moeite werd dit bedrag aan goud bijeen gebracht door de verschillende le den van het gezantschapspersoneel, terwijl ook da Russische consul-generaal bijsprong. Toen het geld afgedragen was gaf de Duitsche ma joor von Rheinbhn, die het commando over den trein voerde, zijn woord van eer, dat do reis ten einde gebracht zou worden. Aan do Deensche grens wachtte een speciale trein, dia de reizigers naar Kopenhagen bracht. Op Deenseh grondgebied aangekomen richtte Cam bon een brief aan den Duitschen staatssecrota- ris von Jagow, waarin bij deze op de hoogte I stelde van de ondervonden behandeling. p Vicit 'UICG vau 11 J .J klein scheepje; binnen liet bereik van de En-1 depots van levensmiddelen gehsche armada eeu diepen indruk in Enge land moet maken. Een buitengewoon belang rijk zeegebied is nu door Duitschers onveilig gemaakt, zoo schrijft een ander blad. HOE DE DUITSCHERS GE STEMD ZIJN. Dat blijkt wel heel duidelijk uit een brief, die de N. R. Ct. ontvangt van een correepon- - r~, „„....dent uit het Rijalaad! antwooicl van koning Albert, mooi in zijn Toen ik 'hedennacht, brieven naar hek Een cavalerie-divisie is naar Kars teruggetrok ken. De bevolking vlucht naar Turkije, evenals vele Russische deserteurs. De „Tanin", het officieuse Turksche blad, wijst op het tegenstrijdige in de politiek van Frankrijk en Engeland, die de bakermat zijn van de libe rale denkbeelden en toch Rusland steunen, dat sedert acht jaren alles doet wat het kan om de liberale beweging in Perzië, Turkije en China tegen te houden. et ataat. volgens het genoemde blad, zonder ken als een zwart© bladzijde in d© geschie denis van de Seheldestoad HET VERTREK VAN DEN FRANSCHEN GEZANT UIT BERLIJN. De „Times" heeft van het Fransche gezant schap te Londen een uitvoerig verslag ontvan gen van den heer Jules Cambon, die tot het uitbreken van den oorlog Frankrijk te Berlijn vertegenwoordigde. Aan dit verslag dat inder daad rare verhalen te hooren geeft, waarover een Duitsche leging wel wat anders zal laten liooren, wordt het volgende ontleend: Nadat den heer Cambon medegedeeld was, dat hem niet werd toegestaan via Nederland of België naar Frankrijk te vertrekken, aanvaard de hij een voorstel, va Weeuen te gaan, maar een paar uur later werd hem door een beambte van het Duitsche departement van Buitenland sche Zaken aangezegd, dat hij en zijn personeel naar Denemarken zouden gebracht worden, of schoon het zeer goed mogelijk was, dat hij niet in de gelegenheid 7.011 zijn, daar passage te ne men naar.Frankrijk of Engeland. Op de vraag van den gezant, of bij, indien hy niet naar Denemarken ging. als krijgsgevangene in oen KORTE BERICHTEN. Er werd dezer dagen gemeld dat den Duit schers bij Luik een wapenstilstand van drie uur was toegestaan om hun dooden te begraven. Het 'dbld. van Antw. spreekt het tegen; er is in het geheel geen wapenstilstand geweest! En men weet hoe hoog de Belgen hebbeii opgegeven van den wapenstilstand van.... 24 uren, die door de „verslagen" Duitschers was gevraagd! De twee Duitsche schepen, die in de Mid dellandsche Zee opereeren en al een paar keer volgens Engelsche berichten zijn gezonken, heb ben, naar de „Temps" meldt, in een Italiaansche haven kolen ingenomen. Het zijn de „Göben" en de „Breslau". De Franschen hebben Kurz, onder-directeur van de speelzaal te Monte Carlo, een Duitsclier, onder verdenking van spionnage doodgeschoten. Uit de Riviera terugkeerende Oostenrijkers doen verhalen over door de Franschen gepleegde on- menschelijkheden, waarbij de haren te berge rijzen. MAASTRICHT, 11 Aug. (Part.) Voortdu rend worden lang» Lixhe groote Duitsch# troep en massa's vervoerd, di© westwaarts trek ken, in de richting van de Hesnengouw (da ..Hesbaye").Reeds moeten -<■! ülond#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1