Migc Ml HM BUITENLAND. Brieven uit België, BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. TELEGRAMMEN. KORTE BERIOHTEÜ FEUILLETON. Al de versieringen werden weggenomen, en operatietafels vervangen thans dc marmeren luxetafeltjes. De koninsin heeft niet geaarzeld de muren L doen kalken. Een zaal is ingericht voor de radiographie. ("En op dc eerste verdieping, in de kamers destijds door den koning van Pruisen betrok ken, staan thans veert'en bedden de onge lukkige gekwetsten op te wachten. 'Heel de tweede verd'eping is verder voorbe houden voor de ziekenverpleegsters, en daar vir.dt men cok de badkamers, stortbaden, inas- Beerzalen, enz Men ziet, dat onze goede koningin Elisabeth alles heeft voorzien, opdat zij, die in het pa leis verzorgd worden, de gezondheid en het le ven zouden weerkrijgen In de kelders zijn bijzondere keukens inge richt vcor de gekwetsten. Melden wij nog deze bijzonderheid: de ko ningin heeft besloten, dat do zieken in het paleis zu'len binnengebracht word n langs do greote poort van den rechtervleugel, en de eeretrap. Dokter' Lepage werd als opperheelrneester aangesteldzijn helper is dokter Hanneeart; de dienst staat onder het beheer van dokter Leboeuf, geneesheer des kon'ngs. De heer Hauchamps werd belast met de ra- di' grap hie. Het personeel omvat nog andere geneeshee- ren, helpers, ziekeverplegers en ziekever- pleegsters, alsook een bestuurspersoneel. De bloedverwanten der gekwetsten zullen deze laatsten mogen bezoeken. De hertog van Orleans heeft verzocht, in het Fransche leger te mogen dienen, doch het is hem geweigerd. De Duitsehe regeering laat omtrent het door ons ook verhaalde gebeuren met den gezant Cambon, die 4000 francs voor een extra trein moest betalen, publiceeren, dat deze som den gezant dadelijk werd terugbetaald. De Vossische Ztg. meldt, dat Is wolski, de Russische gezant te Parijs, aan zijn te Rottach bij Tegernsee (Beieren) vertoevende bloedver wanten den raad gegeven heeft, niet naar St. Petersburg te vertrekken, maar te Rottach te blijven, zoo lang dit mogelijk is! Mgr. dr. Likowski, vicaris capitularis van het aartsbisdom Posen-Gnesen, zal den aartsbisschoppelijken stoel, die door een ge schil tusschen de regeering en het Vaticaan sinds 1906 open stond, bekleeden. De regeering heeft toegegeven: wij wilde geen Pool be noemd zien. BRUSSEL, 12 Aug. Volgens een bericht van de „Soir", dat Reuter weergeeft, zijn ulanen Hasselt binnengetrokken. Ha op het postkan toor een som van 1700 frank weggenomen te hebben, begaven zij zich naar de Nationale Bank, waar zij zich meester maakten van 2.017.000 frank. Belgische cavalerie joeg ze op de vlucht, doodde er velen en maakte eenigen gevangen. Gisteravond heeft een eskadron Duitsehe dragonders, komende uit de richting Luik, be proefd de Belgen te Aineffe te verrassen. Na een gevecht van drie uren zijn de Dnitseliers teruggeworpen, met achterlating van 153 dooden en 102 gevangenen. Aan den Belgischen kant bedroegen de verliezen 6 dooden en 15 ge wonden. BRUSSEL, 12 Aug. Uit offieieele Belgische bron wordt door Reuter geseind: De terug trekkende beweging der Duitschers, die gis teren reeds viel op te merken, accentueert zich. Geen andere berichten kwamen binnen. BRUSSEL, 12 Aug. Het Fransche Ministe rie van Oorlog publiceert twee nota's betref fende de militaire samenwerking tusschen het Belgische en het Fransche leger. Uit deze nota's blijkt dat er nauw omschreven bevelen zijn gegeven door de Fransche en Belgische Regeering opdat de industrieele bronnen van de beide landen tot eikaars nut worden aange wend, zoodat de Belgische en Fransche fabrie ken elkander aanvullen. Vervoer vah militair materiaal is op weg van Frankrijk naar België, terwijl de Belgische wapenfabrieken revolvers naar Frankrijk zenden. Ook steenkolen en koren zouden gemeenschappelijk worden ge bruikt. Verder zegt de nota dat de tijd welke door de Duitschers te Luik in rust werd door gebracht, bestemd is om versterkingen af te wachten, die van de zijde van Huy, verwacht worden. De Duitschers handhaven nog hunne afwachtende houding. WEENEN, 11 Aug. Uit Genève wordt aan de avondbladen geseind: Hier vertoevende Amerikaansche diplomaten verklaren, dat men in toonaangevende kringen in Amerika na de publicatie van de telegrammen, gewisseld tus schen den Czaar en keizer Wilhelm, tot de over tuiging is gekomen, dat de tegenwoordige wereldbrand alleen door Rusland is aangesto ken. De houding van Engeland noemden deze diplomaten absoluut onbegrijpelijk. BERLIJN, 12 Aug. De officieuze Norddeut- sehe Allgemeine Ztg. schrijft: De Duitsc-he re geering had aan de Engelsche. de Fransche, de Russische en de Belgische regeering voor gesteld, dat de zich bij het uitbreken van de vijandelijkheden in de wederzijdische havens bevindende vijandelijke koopvaardijschepen allen zouden worden vrijgelaten. De Engelsche regeering nam dit voorstel slechts aan, voorzoover het de schepen hene den de 5000 ton betrof, terwijl zij de overige wil vasthouden of requireeren. Bovendien verlangde zij antwoord vóór 7 Augustus, terwijl haar tegenvoorstel eerst den 8eten door het ministerie van huitenlandsche zaken te Berlijn was ontvangen. De Duitsehe regeering heeft echter het En- gelsche tegenvoorstel aangenomen, ondeT voorwaarde, dat van Engelsche zijde in de verlenging van den gestelden termijn zou worden getreden. In dit geval zouden alle En gelsche schepen tot 5000 ton worden vrijge laten. Van de Fransche, de Russische en de Bel gische regeering is tot nog ioe geen antwoord ontvangen. Rusland en Turkije. BOEDAPEST, 12 Aug. Volgens uit Sinaja (in Roemenie) ontvangen berichten, eischt Rusland doortocht voor zijn oorlogschepen door de Dardanellen. Daar Turkije volstandig wei gert is een conflict onvermijdelijk. Het Eransch leger d. w. z. eeu gedeelte, i verbod van was reeds Maandag te Namen. Ik verzamel koffie. materiaal das Een zaak wil ik nu wel zeggen. Wees voor zichtig in uw oordeel omtrent overwinningen en verliezen. Wees voorzichtig in uw oordeel over den ganschen strijd. Ik verzamel ma teriaal, dus Morgen zal ik opnieuw trachten te schrijven. Ch. A. B. uitvoer van cacao, glycerine en stormplichtigen gelijktijdig plaats te hebben. NEDERLANDERS IN ZWITSERLAND. 0nze zilxerbons. In den tuin van een Bij de Nederlandsche regeering is bericht de S^veningsche Politieafdeling res- sorteerend groot hotel met café-restaurant ontvangen van Ilr. Ms. gezant te Bern, dat de Nederlanders, die door den oorlogstoestand verhinderd zijn uit Zwitserland naar Neder land terug te keeren, zieli allen in volkomen veiligheid bevinden. HULDE AAN OOLIJN. Het Handelsblad" roemt onze uitnemende militaire organisatie. De mobilisatie is prach tig geslaagd en het blad schrijft: „Alles wat wij dien dag verder van de mobi- Brussel, 9 Augustus 1914. (Van onzen eigen correspondent.) (Deze brief kwam eerst gisterenavond in ons bezet. Red.) De oorlog heeft ons Nederlanders in ver drukking gebracht. Een bericht uit de „N. Rott. Courant" en uit de „Maasbode" over het in staat van beleg verklaren der stelling den Helder heeft deze verwekt. Het Vlaamsch dagblad „Gazet van Antwer pen" nam deze berichten over en schreef er als titel boven: „Wat geschiedt er in Holland". Tevens kwam de N. R. Crt. nog eens vertellen vau Duitsehe soldaten die te Maastricht gevoed waren. Dat was de ge nadeslag. Het Schuim der natie, had de huizen der Duitschers reeds geplunderd en nu heette het: de Hollanders verraden ons. Velen der onzen zaten in doodsangsten. We waren niet gesteld om zoo ook behan deld te worden. Hier en daar, zoo te Oude- God bij Antwerpen, werden landgenooten reeds mishandeld. Stappen werden aangewend hij den Nederlandschen Gezant Jhr. van Weede en hij heeft van de Belgische Re geering geruststellende verklaringen weten te- verkrijgen waardoor wij als vrienden aan- schouwd werden. Hef zijn angstige dagen voor ons geweest' en wij zijn dankbaar dat zij voorbij zijn. Tegen de Duitschers hebben ze hier an ders geducht huisgehouden. Het is niet te beschrijven wat er vernield is. De ruiten van door hen bewoonde huizen zijn met duizenden uitgeworpen. Meubelen, electrische piano's naaimaehinen zijn te Antwerpen zoo maar in de Schelde geworpen. Het is in eens gezegd: vandalen werk geweest! Ik zou er veel meer over kunnen zeggen, het is thans den tijd niet. Ik verzamel materiaal en eenmaal zal er een beter licht op deze zaken schijnen. De pers krijgt hier niet anders dan offi- ciëele berichten met goed machineschrift op prachtig papier door eene bekwame hand sa mengesteld. In tijd van oorlog is de waarheid bij velen niet meer te vinden, dus Voor ondeugende kinderen heb ik nu eene straf uitgevonden en die is het lezen van officiëele- stukken en Belgische dagbladen. Ik heb nooit ontkend veel liefde voor België te bezitten, ik bezit die nog en hoop die te behouden docli de Belgische dagbladpers be proeft die liefde wel. Waarom toch al die overdreven en onware berichten? *Ik (leb Belgische vrienden die zeggen: wij lezen nooit een Gazet meer. Het eenige wat er overblijft en dat men lezen kan is het nieuws door hen uit de Nederland sche dagbladen overgenomen. Vrijdag stond de kwestie heel ernstig. De militaire gouverneur van Antwerpen, Gene raal Dufour, wilde de uitgaven schorsen en het is door tusschenkomst van den heer Hen- rien, Hoofdredacteur van „Le Matin" dat het gevaar bezworen is. De heeren zijn nu gewaarschuwd. Ik verza- materiaal, dus Officiëel is hier nog niet bekend of er doo den en gewonden bij ons leger gevallen zijn. Wel weten wij dat er 25000 dooden en gewon den bij de Duitschers zijn. Wij weten sedert Vrijdag van een wapenstilstand van 24 uren door de Duitschers gevraagd. Tweemaal 24 uren later weten wij niet of de wapenstil stand is toegestaan. Wel weel; ik officieus dat er in dezen strijd, waar die aanvraag uit voortsproot, weinig Belgen doch bijna niets als Franschen tegen de Duitschers gevochten hebben. Officiëel sprak men echter van geen Franschen en de menschen vertelden dat het enkel Belgen zijn die tegen de Duitschers voor Luik ötand gehouden hebben. HULDE AAN HET KONINKLIJK INITIATIEF. B. en W. vau Den Haag hebben het volgende adres gezonden aan de Koningin: I Mevrouw De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in zijn rede van Maandag open baarheid gegeven aan de omstandigheid, dat het te danken is geweest aan het inzicht en eigen initiatief van Uwe Majesteit, dat een organisatie werd in het leven geroepen, die zich tot taak heeft gesteld, door eene oordeel kundige samentrekking van alle beschikbare krachten en middelen het Nederlandsche volk bestand te doen zijn tegen de ernstige en moei lijke tijden, die het bedreigen. Onder den indruk van deze Koninklijke daad, die getuigt van hooge menschelijkheid en innige bezorgdheid voor het welzijn van on9 volk, gevoelt het dagelijksch bestuur van de gemeente van Uwer Majesteits inwoning be hoefte daarvoor Uwe Majesteit eerbiedig dankbare hulde te brengen. Het college houdt zich overtuigd daarbij de tolk te zijn van den Raad en van de gansche burgerij van 's-Gra- venhage. Moge het licht, dat Uwe Majesteit deed zeer overdreven voorstellingen rond- doorbreken in deze donkere dagen, het comité gaan wjj meenen daarom, het onze te moeten doen, hieromtrent meer juiste begrippen in- was aan sommige boomen een stuk papier be vestigd, waarop met potlood te lezen stond: „Papieren geld wordt niet in betaling aange nomen." Een bezoeker maakte daarop den hoofdcom missaris van politie opmerkzaam en deze ge lastte onmiddellijk een politieambtenaar, deze papieren te gaan afscheuren en den exploi tant aan te zeggen, dat, wanneer gemerkt werd. dat papieren geld werd geweigerd, ter- liseering en de voorzorgsmaatregelen zagen j stond de inrichting zou worden gesloten met deed mij zeldzaam weldoend aan. Want ik her- inbeslagneming van alle aanwezige eet- en inner mij den Janboel van de mobilisatie in1 drinkwaren. 1870, toen alles in het honderd liep, en goed j Een spion. Tusschen Antwerpen en Essen humeur en kalmte zoek waren. En nu zag ik j zat zoo wordt uit Roosendaal gemeld in niets dan orde, wetenschappelijke regeling en j den trein een heer, gekleed in een fantasiepak. medewerking van alle standen en rangen. Ik Hij had een handkoffertje bij zich en trok abso- breng hulde aan hen, die deze mobilisatie dus luut door niets de aandacht der medereizigers, voorbereidden en denk in- bet bijzonder dank baar aan minister Colijn." Deze hulde aan den kranigen Minister van Oorlog in het kabinet-Heemskerk is wel ver- dit uit zijn boekje, rolde het op en stak het in diend, teeken het Arnhemsche Dagbl." hierbij een busje, dat hij uit een zijner zakken haalde a&n. Daarop opende hij zijn valiesje en tot ver- TERUG UIT ALBANIë. rassing zijner medepassagiers, haalde hij daar- Generaal De Veer, majoor Kroon en kapi- uit e®.n duif voorschijn. In een minimum tein De Jong zijn thans in ons land terugge-j van had hl-' het busie met het briefje aan keerd. Op hun reis door Frankrijk en België i 0en 1 P°°^en van het beest bevestigd en stel- Dicht bij Essen gekomen echter, haalde hij uit zijn borstzak een notie-boekje en schreef enkele regels op een blaadje papier, scheurde werden zij met groote voorkomendheid behan deld. DE LANDSTORM. dc dit door het portierraam in vrijheid. Een Belgische dame, die tegenover den heer zat, werd plotseling zoo opgewonden, dat zij den heer bij zijn wangen greep en deze met i Hoort men over den Landstorm spreken, dan :feaal. nage]g begon te bewerken Een formeel0 I blijkt duidelijk, dat over dit deel onzer weer- wol.ste];ng. ontstond en de dame gaf geeD par_ don. bij zijn werkzaamheid den weg wijzen tot re sultaten, die Haar verlangen om het land voor socale en economische rampen te bewaren, in vervulling doen gaan. MOOIE TOEZEGGING! Te Rotterdam zijn wij melden het ter navolging in andere gemeenten aan de al- gemeene commissie tot steun dadelijk reeds belangrijke bijdragen toegezegd. Zoo heeft zich onmiddellijk een ingezetene aangemeld met een gift van 12,000 in eens, hebben 5 ingeze tenen ieder een bijdrage van 1000 geschon ken, en 2 ingezetenen ieder 500, in eens. Ver der zjjn al opgegeven 3 bijdragen van 400 per week en 5 bijdragen van 100 per week, alle gedurende 13 weken. HET NATIONAAL STEUNCOMITé. Over de vergadering Maandag te den Haag gehouden op initiatief van Hare Majesteit de Koningin en waar een nationaal Stennco gang te doen vinden. Teneinde duidelijk te maken, wie tot den Landstorm behoort, diene het volgende: Art. 2 (le lid) der Landstormwet luidt: Tot den Landstorm behoort behoudens het bepaalde in art. 16: le a. Ieder, die van den dienst bij de militie Een der medereizigers trok aan den nood rem, waarop de trein tot staan werd gebracht. De heer werd onderzocht en hierbij bleek, dat bij een Duitscher was. Verdacht van spion- nage werd hij aan handen en voeten gebonden en naar Antwerpen teruggevoerd. Ook de dame werd aangehouden ten einde door de justitie te worden verhoord. Menschlieveiulheid. Te Edam heeft een is vrijgesteld, hetzij wegens broederdienst, het- .^urger, die een militair ter inkwartiering zij wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar beefb> ook de vrollw en kinderen van dezen uit geboren broeders of halfbroeders, hetzij tijde- jTrieslarid laten overkomen en in zijn familie- lijk of voorgoed wegens kostwinnerschap of krjjjg opgenomen. Deze menschlievende daad wegens het verkeeren in, een bijzonder geval. gegcbiedde om het gezin van den landweerman b. Ieder, die heeft deelgenomen aan de lo ting voor de militie en niet is aangewezen om voor gebrek te behoeden. Bjj het tolhek. Een pas uit Duïtschland teruggekeerde boerenknecht, A. S., te War mond, wilde daar het tolhek zonder betalen passeeren. Toen hem beduid werd, dat dit niet ging, haalde hij een scheermes te voorschijn en wondde daarmede ernstig den ouden tol- knecht aan de hand. Zekere Dries L., dit zien die de bijeenkomst-bijwoonde: ^rme-reserve lueronder begrepen, bp hetde ]egde met de buks op hem aan_ maap pW Het ti'of ons hoe innig eenvoudig en har-j e&er er e !ande> "et ïeseive-personeel blï seling had een ander den messetrekker bij te]ijk hef, optreden was van onze Koningin, j de landmacht hieronder begrepen, bij de gou-den kraag gepakt en buiten het hek gebracht. Zij versoheen in de vergadering zonder ge- j vernementsmarine in Nederlandsch-Indië of bij 'pegen g. }8 proces-verbaal opgemaakt. mtUé is tot stand gekomen, schrijft iemand, ,1,. i i ue daarbij te worden ingelijfd. 2e. a. ieder, die na volbrachten dienst hij de militie of bij de landweer uit den dienst is ont slagen. b. ieder, niet vallende onder a.,, die gediend heeft bij de zeemacht, het Korps Mariniers en volg dit bleef in de anti-chambre en zij zette ziieh aan tafel temidden dei' verte genwoordigers van de vereen'.ging, zooal® een moeder van een groot gezin zich zet in den kring als er ernstige dingen te bespreken zijn. En verder: Aan den wand der Treves-zaal (waar men vergaderde) hangen vele historische portret- len. "Was het verbeelding of gleed wefc- de Koloniale troepen en bij het verlaten van dien dienst gevestigd is binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koninkrijk België, J circus of zich na het verlaten van den dienst daar vestigt. 3e. ieder, die daarbij overeenkomstig art. 8, derde lid, is toegelaten tot eene vrijwillige ver-1 bintenis. Olifanten op avontuur uit! Te Dordrecht zouden een viertal jonge olifanten van het circus Oorty Althoff in een stal van een vrachtrijder tijdelijk een onder dag vinden. Nauwelijks echter waren ze daar, of ze keer den zich om en liepen terug naar het cirens, in de gauwigheid een paar zandwagens, die hum iin den weg stonden, ondersthoven loo- Ipend. Wel probeerden de stalknechts dade- De Landstormwet is in 1913 in werking ge-]jjk met touwen de dieren te vangen, doch kelijk over het gelaat van Prins Willem III j treden, zoodat thans daartoe slechts bebooren r/e w;sten zich los te rukken, waarna zij zich een glimlach van blijde voldoening over dezede twintigjarigen van den jaargang 1913, dienaar den Noordendijk begaven en daar de daad der Koningin, die herinnert aan de nog niet gediend hebben en de land weer! ich- openstaande deur van een woning binnen- ting-, die op 1 Aug. 1913 naar den landstorm gingen. Een gaslamp, die in de gang hing, is overgegaan. Hierbij kwamen nog de militie- j werd heel gewoon ^eloo^n jn nog an daden van gelijke strekking in uren des ge- vaars, door dezen Oranjevorst genomen? De Tel. verneemt dat onder dc talrijke gëïinodigden alle politieke richtingen verte genwoordigd waren. Het hoofddoel is voorloopïg het ten. spoe digste verhinderen van hetgeen tlbans dooi de land- en tuinbouwers geschiedt, n.l. het wegwerpen van groenten en vruchten en te trachten deze doori inmaken te conserveeren op groote schaal, zoodat bii eventueel gebrek aan levensmiddelen door deze ingemaakte waren daaraan zal kunnen worden tegemoet gekomen. NEDERLAND'S NEUTRALITEIT, Naar aanleiding van de bespreking in hui tenlandsche bladen over de neutraliteit van Nederland, wordt er aan herinnerd, daf. offi cieel is verklaard dat alle opzettelijke in breuken op de Nedetrlandsche onzijdigheid met geweld zullen worden tegengegaan. MAATREGELEN BIJ HEROPENING fondsenbeurs. Gemeld wordt, dat zoodra aan terugleiding van den Effectenhandel in normale banen zal kunnen worden gedacht, de Regeering maat regelen zal nemen ter voorkoming Van een plotsolingen overgang van don eer/en toestand in den anderen en om te voorkomen dat een aantak eigenaars van effecten, die voor pro- longatieposten in onderpsna zijn gegeven, zullen worden „afgeslacht" Zoo noodig zal de regeering een noodwet indienen, INTREKKING VERBOD UITVOER. Staatscourant No. 188 bevat het kon. be sluit, houdende tijdelijke intrekking van het plichtigen der bereden wapens en de oud zee miliciens, die, niet landweerplichtig zijnde in 1913, rechtstreeks naar den Landstorm gingen, benevens de oud vrijwilligers, die ingevolge 2 ad b hierboven hebben gediend. ..De Landstorm kan voor den gewapenden dan wel voor den ongewapenden dienst worden bestemdvan den gewapenden dienst echter kunnen alleen zij worden aangewezen, wier werkkring bij land of- zeemaeht hen met tot den gewapenden dienst eigent. Voor de oproeping moet. tevoren bij Konink lijk Besluit machtiging worden verleend. Als dan kunnen door den opperbevelhebber de diensten der landstormplichtigen, wanneer het belang der landsverdediging dit vorderen mocht, worden gevorderd. Van het verleenen der bovenvermelde Koninklijke machtiging, die echter niet de on middellijke oproeping behoeft mede te bren gen, wordt hij Openbare Kennisgeving mede- deeling gedaan. Deze openbare kennisgeving bevat tevens verschillende bepalingen den Landstorm betreffende. De in het buitenland vertoevende Landstormplichtigen moeten als dan naar Nederland terugkeeren en zich ge reed houden. Voor eene eventueele vordering worden de betrokken burgemeesters aangeschreven die als dan aan de op te roepen landstormplichti gen eene oproeping doen toekomen. Deze op roeping behoeft dus geenszins voor alle land- dere voorwerpen moesten het ontgelden. Eindelijk gelukte het aan de oppassers, die aan de achterzijde het huis waren binnen gedrongen, de heesten achterwaarts het huis uit te drijven. Met hehulp van een aantal sol daten werden ze daarna naar hun stal terug gebracht en daar zóó vastgelegd, dat losruk ken onmogelijk was. DoodcRjk ongeluk. Te Middelburg is de liospitaal-soldaat B., uit Baarland, door het af gaan van een revolver, welke hij bekeek, in de hartstreek geroffen en bijna onmiddellijk over leden. Woestelingen. Te Winschoten zijn bij den veehandelaar Joost Levie tuinvruchten en bloe men vernield, niet alleen, maar ook van vijf rijwielen alle banden stukgesneden. HEEMSTEDE. Het Steun-Comité voor Heemstede. Morgen. Vrijdag den 14den Augustus, zal voor het Steun-Comité voor Heemstede eene inzameling worden gehouden in de gelieele gemeente. ele dames hebben zich welwillend beschikbaar ge steld om liuis aan liuis te collecteeren. Bosch en Vaart, den Hout, Oosterhout-park, de kom der Gemeente en de daarbuiten gelegen gedeeltten der Gemeente, zullen in verschillen de wijken verdeeld worden, en systematisch be werkt, worden. Uit het Engelseh. 22.) Zij zonk steunend op een stoel neer. Charley, ik heb haar gezien! Lord Hastings schudde het hoofd. Hij nam cau-de-cologne, maakte daarmee haar sla pen nat en liet haar een teug wijn drinken. Nn, spreek, liefstg, wat hebt ge gezien? O, Charley, het wae verschrikkelijk.' fluisterde zij. Ik liet me door de volle maan iverleadens eens in den noordelijken vleugel te gaan en was juist van plan de kamer van lady Bess binnen te gaan, toen zij vóór mij op den drempel verscheen, zoo waaradhter roker, als je mij voor je ziet! Je hebt je fantasie een "beetje vrij sped gelaten, fluisterde hij haar liefdevol toe, en je verbeeldingskracht heeft je parten ge kweeld. Vef» talm. Maljicï"- Maar Melusine hield vol, lady Bess wear- kelijk te hebben gezien. Zij was weer vol-1 komen kalm geworden en besahreef alles zoo nauwkeurig, dat de hertog er nu ook niet meer aan twijfelde. Goed, Melusine, aangenomen, dat je je j niet vergist hebt en werkelijk een gestalte hebt gezien, die zoo gekleed was als het por tret er uit ziet dan is het toch nog heel goed mogelijk, dat zich iemand verkleed heeft, om vanavond eens als lady Bess te „spoken"! Neen, Charley, dat geloof ik niet, ant woordde zij, want zij geleek sprekend op het portret! De hertog zweeg, want hij was niet over tuigd, toch ging hij met den slotbewaarder naar den noordelijken vleugel en doorzocht alle kamers, doch er was geen spoor meer van het /spook" te ontdekken, alles was stil en leeg. Onverrichter zake keerde de hertog terug en hij trachtte zoo goed als het ging, zijn ge malin de geschiedenis uit het hoofd te pra ten. Als een loopend vuurtje verspreidde zich oud,er lift nexfioneel het nieuws, dat lady Desa aan de hertogin verschenen was. Een der ja gers bekende nu, dat toen Iht' eens 's avonds tegenover den noordelijken vleugel op een boomstronk gezeten had om uit te rusten, hij de gestalte van lady Bess met dezelfde klee- ren aan, doch met een licht in de hand, voor de vensters gezien had. Ook liad zjj toen dat eigenaardige mutsje opgehad. Natuurlijk bracht deze mededeeling eene groote opschudding teweeg onder de bedien den en deze werd nog grooter, toen een andere nog wist te vertellen, dat mr. R°y daar ho ven in den boekentoren de verschijning ook gezien had. Mrs. Fly, die de kunst van kaai'lleggen ver stond, had al gauw de kaaxten op de tafel liggen en profeteerde het volgende: My lady's portret hangt in den rooden salon tegenover dat van lady Bess. Op den dag, dat het portret der hertogin daar werd opgehangen, verscheen haar het spook.een vreemde sqmenloop, die mii volstrekt niet aanstaat. Ik voorspel ongeluk over het hoofd van mylady. En om haar woorden kracht hij te zetten, nam zii een sterk snuifje. II. DE VONDELINGE. Mr. Roy werd een paai' dagen na de ver schijning van 'het „spook" met een bezoek van de hertogin vereerd. Hij had den afkeer voor d'en boekentoren overwonnen en zou dus eens mij mr. Roy in- formeeren naar „lady Bess." Mr. Roy, begon Melusine, ik kom hier om met u over de geschiedenis te spreken, die heel Hastings-Castle in beweging hoeft ge bracht. Ik zag de verschijning met mijn eigen oogen in de deur van de kamer van lady Bess. Zoo vertelde men mij, mylady, liet de geleerde droogweg hooren. Ik hoor niet tot die overspannen wezens, die zich dergelijke dingen verheelden, ging de hertogin voort, maar ik kan er op zweren, dezelfde persoon gezien te hebben, die op de schilderij van Holbein in den rooden salon staat. Hm! Men vertelde mij, mr. Roy, dat u de verschijning eveneens gezien had. Ja— ik heb ze gezien, mylady, antwoord de de geleerde. Gii h!eht. haar «rezisru. herhaalde Meflu- sine verlicht ademend, en hoe zag ze er dan uit? Over het zachte gelaat van mr. Roy vloog een sarcastisch glimlachje. Ze zag er zeer eerbiedwaardig uit, alleen een beetje ouderwetseh, en haar kleeren wa ren tot op den draad versleten, sprak hij met een ernstig gezicht. Melusine keek den geleerde van uit de hoogte aan. Ik hen niet hier gekomen om over deze zaak te spotten, sprak ze scherp, ik vroeg u, of u de verschijning gezien hebt of neet en heb uw commentaren niet noodig. Ik herhaal het, mylady, gezien en ge sproken! Gesproken? Ja, ze vertelde mij 'teen en ander over haar kort maar veelbewogen leven; wij praat ten heel vertrouwd met elkaar. Melusine stond geërgerd op. Ik betreur het te zijn hier gekomen, en zal u niet verder lastig vallen, mr Roy, spiak ze en verliet zonder te groeten het vertrek, en ontmoette in den gang den hertog, die ei met mrs. Fly stond te snreken. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2