DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. BERICHT. BEENKAPPEN. P. W. TWEEHUIJSEN, j TELEGRAMMEN. f T'T' r -T ■uTLDe Bcteiscl,e Onze Gratis-Ongeinkkee Verzekering. gCmcflerhftsisvesf 2S-3I-13, Haarlem IOOO 400 300 150 100 60 15 iïneaj VRIJOAG 14 AUGUSTUS 1914 as t ■gang Ho. B&I5 -FTf .aurr 'ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent gevestigd (kom der gem.) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke rummers Bureaux van Radactie en AdonSnieirafi® Taüefoenaunsssiei* 841®. PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 1—9 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 Ofc Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten!. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct (k contant). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft ons, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, verlof gegeven ons blad ook a. s. Zaterdag, den feestdag van 0. L. Hemelvaart, te doen ver- schijnen. De Niauwre Haar!. Courant zal derhalve ook morgenavond uitkomen, BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. veriies van een GULDEN bij hand of voet. GULDEN bij veriies van één oog. GULDEN bij verlies van één duim. GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. Haarlemsche Ailedagjes No. 1406. KORTE BERICHTEN i |ean4 Jlewi vaij raj i OVERZICHT. Vandaag als de teekenen niet bedriegen - zal bet groote gevecht, dat sinds zooveel dagen in Noord-België wordt voorbereid, be gonnen worden. Generaal van Emmich, die de opperbevelheb ber is van liet leger, dat nu tot eerste taak heeft de Bel gen (en de met dezen verbonden Bransclie en Engelsclie hulplegers) in het Noorden af te slaan, zal een zware taak heb ben Wij hebben gisteren al gezegd, dat wat tot nu toe is geleverd, nog maar voorposten gevechten zijn. Het gevecht bij Haelen en Diest, waarvan hieronder uit .Belgische bron een verhaal is opgenomen, was ietwat méér, doch een ernstig treffen is zulk een gevecht, Waaraan slechts 5000 Duitsehers deelnamen, toch niet tc noemen. Als eenmaal de honderd duizenden met elkaar in botsing komen, zal het er anders toegaan. De Franschen deelen mode, op de Luxem- brugselie grens een succes te boeken te hebben l>5j Ottain. Ook dit is slechts een voorposten gevecht: de Duitsche hoofdmacht strekt zich nu uit van Luik tot Metz en gaat langzaam aan door Luxemburg en Belgisch Luxemburg voor- l,'t. ut-1 treffen met de Belgen moet echter VOor lien in gunstigen zin zijn afgeloopen, wil Eet. grooto leger- den opmarscli beginnen. Alles liangt dus af van den slag in Noord-België', die voii Emmich tegen koning Albert en zijn bond- geuooten gaal leveren. Men ziet, dat de komen de dagen niet alleen voor de Belgen, maar ook voor den Duitsehers, van buitengewoon groot belang zullen zijn. Verwacht kan worden, dat do strijd vóór Leuven, op het front Godoigne- D ioat. niet in één dag zal zijn afgeloopen de berichten hieromtrent, die komen zullen, en die wij van weerszij volkomen onpartijdig zullen plaatsen, dient men dus met oordeel en ver- Stand te lezen. Bas dagen naderhand zal men, uit do bewegingen dor lezers, kunnen weten, wie er eigenlijk gewonnen heeft! DE STJiIJD BIJ DIEST EN HAELEN. Van Belgische zijde wordt in een part. bericht la de N. Rott. Ct. de volgende lezing gegeven van de gevechten, die Woensdag tusschen Leu ven en Luik hebben plaats gehad. „Van 's ochtends vroeg trachtten de Duit sehers zich een weg te banen naar Brussel op twee verschillende plaatsen, langs Haelen bij Diest en niet ver van Thienen. Onze troepen worden aangevallen, poogden de Duitsehers he denochtend eene zelfde beweging langs het zuiden uit te voeren. In de streek van Eghezee trachtte eene volledige afdeeling cavalerie met mitrailleuses tusschen de forten van Namen en het gros van ons leger post te vatten, eene positie die voor den vijand van het grootste be lang kon worden. Zij werd echter te Noville Taviers (ten Noorden van Eghezee) in de pan gehakt. De Duitsche verliezen waren weer zeer talrijk. In minder dan vier-en-twintig uur heb ben zij hunne belangrijkste kansen om Brussel te bereiken langs de twee gemakkelijkste wegen verloren." Ouder onze telegrammen vindt men nog eenige berichten van Belgische ziide over d'eze gevechten Van Duntsche zijde is er nog geen bericht over verschenen. AAN DE LUXEMBURGSCHE GRENS. Het Fransche departement van oorlog meldt: „Het op 31 Augustus begonnen gevecht bij Otkain werd gisteren op schitterende wij«e voortgezet. Twee Fransche bataljons, door overmachtige Duitsche troepen aangevallen, maakten een omtrekkende beweging en deden daarna een tegenaanval, de Duitsehers nopen de tot oen overhaasten terugtocht, Laatstge noemden verloren vele gewonden, dooden en gevangenen, eu batterij artillerie en drie mi trailleuses. Hot Duitsche 21ste regiment dra gonders werd vernietigd door de Fransche batterijen. De Dnitsche colonnes trokken zich lenig, op do hielen gevolgd door de onzen;. Negen officieren en een duizendtal gewonden en gevangenen bleven in onze tuinden." Ook hiervan is van Duitsche zijde geen be richt gekomen. De Duitsche regc.ering laat alleen ambtelijk bekend maken dat geen enkele vreemde sol daat, behalve de zeer talrijke gevangenen, binnen de Duitsche landsgrenzen staat sen op het zuidelijke oortogstooueel, dat geen voet gi'onds, geen enkel punt van ^et Oosten- rijkscli-Hongaai'Sche gebied zich in Servisch bezit bevinden. Dit is, zoo voegt het Weensclia bureau hieraan toe, een voldoende tegenspraak van de bewering van het Servische persbureau, dat een aantal plaatsjes langs de grens van Bosnië-Herzegowlna, die zelfs nog met name genoemd zijn, door de Serviërs zijn bezet. Gnesen, heeft op dit oogenblik een groote poli tieke betcekenis. Het is een daad van tegemoet koming jegens de Polen. De benoeming komt voort uit den wenscli dor regeering, met het oog op den oorlog alle partij-politieke tegen stellingen weg te nemen en ook een verzoenen de houding tegenover de Polen aan te nemen. Deze nationaal-politieke vredessluiting wordt bekrachtigd door de benoeming van een nieu- De Serviërs daarentegen protesteeren tegen won aartsbisschop, een man die den Polen zeer sympathiek is en op wien Polen jarenlang ver geefs heeft gewacht. Uit Oost-A/.ië komt bevestiging van het bericht dat Japan mede zal doen aan een aan val op het Duitsche Kiautsjan en Tsing-tao. Bugarije kiest niet de partij van Rusland. Het zal, als het moet meevechten, de wapens tegen Servië voeren. Oostenrijk is nu met Engeland en met het bombardement van Belgrado, dat zeggen zij een open stad en geen vesting is. Prins George van Servië schijnt bij het bom bardement door een granaatscherf aan hot hoofd gewond te zijn. RUSLAND. Oostenrijksclie troepen trekken voorts in Russiseh-Polen, dat door de Russen geheel ver laten moet zijn. Er is een Poolsch Comité opge- Frankrijk iu oorlogstoestand. Per bulletin heb- richt. dat do bestuurszaken in handen heeft ge nomen. Men meldt voorts dat Rusland aan de Galiei- sclien grens een inval voorbereid. DUITSCHE BEOORDEELING VAN ENGELANDS POLITIEK Wij ontleenen hieronder aan het Hbld. een uittreksel uit een hoofdartikel van de Miin- cbener Notie» te Nachrichten, dat toont hoe hitter en heftig in Duitsehland thans de stem ming tegen Engeland ie. Den inarsch der Duitsche troepen door Bel gië, zoo zegt het blad, waartoe wij door de omstandigheden werden gedwongen, heeft Groot-Brittannië als voorwendsel genomen voor tlo oorlogsverklaring aan Duitsdhland; hetzelfde Groot-Brittannië, dat. in den loop der wereldgeschiedenis zoo dikwijls ueutra- liteite-schendingeu vair veel ernstiger aard beging. De hooghartige houding tegenover de ver zekering- van Diwlsehland. dat na den oorlog Belgiê's integriteit weerlherstelil zon worden, verraadt duidelijk hot vaste besluit van En geland om zich tegeuojfer oris niet aan het ben wij dat gisteren medegedeeld. Natuurlijk beeft dit alleen invloed op den toestand in de Middellandsche en de Adriatische zee. HET BELGISCHE VOLK EN DE DUITSCHERS. Gisterenmiddag werd ons van offieieele Belgische zijde verzocht, een tegenspraak op te nemen van de Dnits'clic berichten, dat door Belgische burgers op de Duitsehers zou zijn geschoten. Wij heblren dal per bulletin nog in de stad verspreid. rntusschen is het duidelijk, dat deze tegen sprak weinig beteckent: onze Nederlamlfeche dag b la d co rr es po ml e nle ndie in Zuid-Lim burg zijn geweest, ihebben herhaaldelijk van het schieten door burgers op liet Duitsche leger en van de onvermijdelijke bestraf fing die daaijop volgde melding gemaakt. Fit Berlijn wordt hierover nu nog liet vol gende geconstateerd: Hoe de strijd door de Belgische bevolking gevoerd wordt, blijkt het beste uit de vol gende bijzonderheden, die door ooggetuigen worden medegedeeld. Volgens deze verhalen lieten den vijand naderen; hij werd echter wel-1 Lebben de D ui Dehors van de zijde der Belgi HET GEVECHT BIJ HAELEN. BRUSSEL, 13 Aug. (Part.) De cWef van den generalen staf heeft hier bevestigd, dat de gevechten iu de buurt van Haelen schit terend zijn verloopen voor Iktet verbonden Franseh-Belgische leger. De Duitsehers zijn op hun vprster.kingaliniew teruggeslagen en verloren veel manschappen en materiaal. Gisterochtend heeft ook zuidwaarts een ge vecht plaats gehad legen Duitsche troepen, wier opmarscli tegen Eghezee (noordelijk van Namen) gisteren gesignaleerd was. Zij zijn met groote verliezen teruggeslagen. Wij Ibieb- ben auto's met mitrailleurs bewapend, ver overd. Voor een cavalerieraid tegen Brussel be hoeft geen vree» to beslaan, daar alle toe gangen en wegen scherp bewaakt worden door legerafdeeiinge.il en burgerwacht wezen der zaak te houden, maar zidh op den BRUSSEL, 13 Aug. Reuter meldt voorts voorn te vers au en. j nieuwe bijzonderheden over het gevecht bij De ware reden van dev.e Britscl.e pottfmk Haelen. Patrouilles earabiniera signaleerde^ dag 3 Angus!US aangegeven, tiet is de oude °e legerden zich m de loopgraven en gi'ondsfelling van Groot-Briitannië om die l-e ™n u^T'' W? r,*-d<T een mogendheid op het continent die als mede- ^•ei,.dl«e ^Blade h^roel. De Dnitsche ar- dinger van hot eilandenrijk zou kmuien gel- jï-'11-6™ nam ,h looMrrav«n 'onder vuur- De den. voortdurend met alie kracht tegen tc dra, rond elf uur, op hevig geschutvuur ont haald. Het werd trouwens al even hevig beant woord, maar de Duitsche artillerie haalt niet bij de onze, die op twee kilometer prachtig doel treft. De vijandige cavalerie rukte echter vooruit idiigs twee zijden, langs 1 laelen en langs Cor- tenaeken. Tegen twee uur in den namiddag werd het gevecht geweldig, liet ging weldra man tegen man. De charge werd van Belgische zijde doorgevoerd; daar het land zeer bebouwd is en de vlakte weinig opeil, werd de strijd ge voerd in kleine groepjes. Aldus werd op de Duitsehers losgerukt, die niet vooruit konden en veel volk verloren. Hun getal was echter heel groot en zou misschien aldus de overhand heb ben verkregen, was het niet dat zij onze troepen slechts konden bereiken over een paar bruggen over de Gethej echte Thennopylen, waar de Belgen een prachtigen weerstand hebben gebo den. Niettegenstaande ontzettende verliezen stroomden de Duitsehers aldoor maar talrijker toe; op den weg van Herck naar Haelen werden zij door onze mitrailleuses letterlijk wegge maaid. Eindelijk moesten zij zich terugtrekken hunne verliezen waren al te groot. Dit geschied de te Haelen. Te Cortenaeken waren de gebeurtenissen na genoeg dezelfde; de Belgen, eerst weinig talrijk, kregen dra versterking en list en moed verze kerden hun de overwinning, waarna ze verder te Haelen mee gingen vechten. De strijd'had zeven uur geduurd; de Duitsehers verloren zoo- vat drieduizend man, de Belgen behielden hunne positie. "achf bleef kalm, maar de Duitsehers ble- <k SLen !'Ur reed8 we,er sh ijdvaardig te zijn, trouwens ook. Een nieuw gevecht, ditmaal te Herck-stad (ten O.Z.O. van Haelen), nWee\vY2°r den vijand zeer slecht zijn uit- n' wij vervolgen thans zijn cavalerie, ei wijl onze troepen aldus in het noorden sc'Ee ..bevolking, zoowel mannen en vrouwen aks half opgeschoten knapen, alles ondervon den, wat men slechts in een negerkamp kan verwachten. De Belgische burgerlijke bevol king schiet uit elk huis en elk boschje met blinden haat op alles wat Duifsch is. Reeds in de eerste dagen hadden de Duitsehers ge wonden en gedooden van de zijde der burger lijke bevolking. Zoo werden de Duitsehers des nachts in bed do keel doorgesneden! Eeif ander buis had een vlag van het Rootle Kruis uitgesto ken, Men bracht hierin vijf man onderdak; den volgenden oclitend waren alle vijf dood gestoken! Tn een dorp vóór "Verviers vond men één enkel soldaat met op den rug ge bonden 'handen en uitgestoken oogen Van een naar Luik vertrokken auto-colonne hield een auto in een dorp stil, waarop een jonge vrouw naar den chauffeur toetrad, deze plot seling een revolver voor liet hoofd hiekl en Iborn neerschoot. Bij het marcheeren van een troep voorhij een hek in de schemering, werd men uit zoo dichte nabijheid beschoten, dat van sommige manschappen de huid vol hn- felkorreks zat. Een ander soldaat werd in de ui stern is door een schot met schroot gelost op 'zeer ger' ngen afstand, zoodanig aan den arm gekwetst, dat dit lichaamsdeel onniffl- dellijk afgezet moest worden. Te Gommenieh hield dc bevolking een co lonne Roode Kruis-auto's aan en beschoot- haar uit alle huizen. Het uit drie huzaren bestaande escorte was te zwak, doch kon slechts drie daders vatten en fusilleeren en het hui», waaruit de meeste schoten vielen, in brand steken. SERVIëRS EN OOSTEN RIJKERS. Het „Corr. bureau" meldt, naar aanleiding van de Servische berichten ever de gebeurtenia- werken. Terwijl meestal de strijd op het slag veld door andere vastelaiuls-inogendlleden, van welke het Londensehe kabinet zich be diende. werd uitgevochten, meen en blijkbaar ditmaal de staatslieden van de Theems dat hot Dnitsche gevaar zoo groot is, dat Enge land, zooals tegen hel Frankrijk van Napo leon, zelf aan den oorlog legen den gevvers- don mededinger moet deelnemen. Gre.v wil daardoor verhoeden, dal de ver- eeuiging van geheel West-Europa onder Duilsehlan-d's leiding' hol resultaat wordt van don liuidigèn strijd a" uit dit standpunt, 'heeft Sir Grey volgens zijn aigeu bekente nis dn tegen ons gerichte onderhandelingen; met Frankrijk ook destijds voortgezet, toen de Marokknansche kwestie tussehen Frank rijk en Duitsehland reeds door middel van een verdrag was opgelost. Hot waven mili taire afspraken, die iu de toekomst de sa menwerking der westelijke machten in geval van oorlog tegen Du'techland zouden moge lijk maken. Het is heleend, dat liet samentrekken van de Fransdhie vlooi ia de Middellandische Zee een punt was dier alspraken; daarom kan men het slechts als een tweede voorwendsel hesohouwen, dat Grey Duitsehland's poging om de Engelsclie neutralileit te verkrijgen door de verklaring, dat geen aanval zon wor den gericht tegen de Noordkust van Frank rijk, afwees met de bewering, dat dit een veel te zwakke basis zou zijn voor ten verbintenis van Engeland'» zijde. Aan het bestaan dier militaire afspraken, weer voorloopig karakter voor lief, Londen- sche kabinet nog een achterdeurtje open liet, werd tot onlangs steeds getwijfeld Door de onthullingen der laatste dagen over deze zon derlinge niet verbindende verplichtingen is in ieder geval Duitschlands schending der Belgische neutraliteit van zakelijk standpunt meer dan gerechtvaardigd. Engeland zou altijd aan den strijd tegen ons hebben meegedaan, ook al baddert, wij de neu- raliteit van België geëerbiedigd! Wij zouden onze positie slechts nutteloos moeilijker heb ben gemaakt, wanneer wij ons bij den strijd om ons bestaan hadden gestoord aan neivtra- liteitsovonvegingefi, waarover de tegenpartij juisl Ti dat gevalals zij ons in den flank bad willen aanvallen, zou hebben gelachen. Parallel met de tegen ons gerichte Engelsch- Frausche afspraken werd er van Engelsohe zijde tegenover Duitsehland een politiek van toenadering en betere verstandhouding ge voerd: zoowel de eerste minister Asquitb als sir Grey prezen bij alle mogelijke gelegenhe den de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschlaud. Deze houdting stelt zeer duide lijk het dubbelzinnig karakter der Engelsohe politiek in bet lidht Belgen moesten achter Haelen terugtrekken. Spoedig kwamen versterkingen aan. Gedurende geheel den dag duurde de strijd voort. Ondanks bun numerieke overmadbit werden de Duitsehers met zware verliezen teruggeslagen. De Belgische verliezen zijn niet. belangrijk. De stad Haelen beeft veel geleden. Iu de Belgische linies heersobt don heelen nacht kalmte. De treinenloop is tot Landen weer hersteld. BRUS-SEL, 13 Aug. De Soir meldt volgens een Reuteidépêcbe uit Brussel, dat men de Duitsche verliezen van Woensdag op ome streek» 2000 aan dooden en gewonden sdliut. De Belgische verliezen zijn niet precies be kend Het aantal dooden is niet zeer hoog. Aan onze zijde vielen vooral gewonden, maar in vergelijking mot de Duitsche verliezen loch betrekkelijk weinig. Gedurende den nacht had geen aanval plaats. Men wist echter, dat de teruggetrok ken Dnitsche troepen zich toen weer verza melden. Om vijf uur begon de fusillade opnieuw, echter op een grooteren afstand dan gisteren. Daar onze troepen vooruil getrokken zijn, rukken versclie troepen naar het front op om de troepen te ondersteunen en zoo uoodig te vervangen, die gisteren gevodhiten hebben. De manschappen zijn ojigevvekt en vol vuur. DE ENGELSCHEN TN HET FRONT? BRUSSEL, 13 Aug. (Part.) Tk verneem uit zeer goede bron, hoewel het bier wordt geheim gehouden, dat de Engelsclie troepen reeds l>ü Haelen hebben inedegestreden en toen de Bel gische afdeelingen door de Dnitschers waren teruggeslagen, zich in den strijd mengden en den dag 1en voordeele van de verbondenen be slisten. Te Eghezee had een schermutseling plaats waarbij de Dnitselie eenige mitrailleuses ver loren. 'y MUZIEK. We hooien telkens, dat we allemaal ons best moeten doen, om zooveel mogelijk het levea weer in het gewone doen te brengen. Dat ia uitstekend. Maar laat dan daarbij de gemeente vóór gaan. Wij bedoelen hiermede het weder in eere her stellen van de concerten op de Groote Markt en in den Hout. In de eerste consternatie, toen alie hoofden op hol leken, zijn die concerten zeer terecht achterwege gebleven. Doch nü, nu de kalmte overal terugkeert, nu wordt het tijd dat ook op dit stuk de gewone orde van zaken hersteld wordt. Te meer, omdat de invloed van goede muziek niet mag onderschat worden. Onze Haarlemsche Concertvereeniging „Haar- lemsch Muziekkorps" gaat deze week op voor treffelijke wijze voor, zooals een bericht onder „Stadsnieuws" meldt, door op Zaterdagavond ep Maandagavond de militairen een concert in het Brongebouw aan te bieden. Laat de gemeente nu volgen: het idéé dat wij bij sommigen hebben ontmoet, als zou 't bij de tegenwoordige tijds omstandigheden een soort van profauie wezen om naar een goed stuk muziek te luisteren, is toch werkelijk te gek om van te spreken 1 DE OPMARSCH DER DUITSCHERS. Men seint, ons uit MAASTRICHT (part,.): De opmarscli der Duitsehers in Westelijke richting: over de noodbrug te Lixhe, even voor bij onze grenspalen, is gestaakt. Slechts eenigo patrouilles houden do verbinding met de an dore zijde der Duitsche grens, naar Aken toe, waar hoogstwaarschijnlijk de basis is van de troepen die naar Noord-België worden gediri geerd. De hoofdmacht der Duitsehers is dus nu in België. Volgens verklaringen van officieren die aan Dè gisteren gemelde benoeming van wij bisschop Mkowski tot aartsbisschop, van Poiw- onze grens met de Nederlandsche officieren een praatje maakten, zou tegen Vrijdag (heden) de grooto aanval op het Belgische leger verwacht moeien worden. De gevechten tot nu toe, zei do een der Duitsehers schouderophalend, zijn maar schermutselingen geweest, verkenningen eo kleine ontmoetingen, en hij lachte toen hij de Nederlandsche en Belgische couranten inzag en de berichten over Belgische victories hoorde vertalen. De Duitsehers zijn blijkbaar volkomen overtuigd, dat zij het Belgische leger in den grooten slag die komen gaat, een ontzcttcndca klap zullen toebrengen. DE PAUS EN DE OORLOG. BRUSSEL, 13 Augustus. Onder voorbehoud deelen wij hier de volgende Keuter-dcpêcho mede uit Brussel: De „Tndépendanca Beige" (het liberale hoofdblad van België) zegt ui» zekere bron vernomen te hebben, dat do ver tegenwoordiger van bet Vaticaan te Berlijn den Duitscben keizer gewezen heeft op de zede lijke gevolgen van den gewelddadigcn inval, tegen liet onzijdige en vredelievende BcdgiÖ, Eveneens wees deze op bet verlies van vertrou wen, dat hieruit voor de Duitsehers zou ont staan, de geheele wereld door. Volgens hetgeen wij meenen te weten, wer den wenken en raadgevingen ten gunste van België gegeven, voorzoover dit in de huidige omstandigheden mogelijk is. DE NEDERLANDSCHE ONZIJDIGHEID. PARIJS, 13 Augustus. De redacteur det Maasbode te Parijs seint: Eene offieieele nota van het ministerie verklaart, dat de Ilolland- sehe Regeering langs officiëelen weg opnieuw aan de Fransche rqgeering heeft medegedeeld, dat Nederland onzijdig wil blijven en dat het voornemens is zijn neutraliteit op de krachtig ste wijze te doen eerbiedigen. De nota voegt er aan toe, dat het Holland- scho leger ecue kracht van beteekenis is en dat zijne opleiding en inrichting' allerbest zijn. VERKLARINGEN VAN FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. BERLIJN, 13 Aug. (Part.) -De Franselt a krijgsgevangenen, die te Lagarde gemaakt werden, legden gewichtige verklaringen af, welke het overtuigende be wij» opleverden* dat Frankrijk sedert vele weken met alle middelen zich gereed maakt tot een overval op Duitsehland. De meeste gevangenen bo- liooren tot het korps van Marsei lle, dat reeds zee weken geleden naar lui nevil Ie werd ver plaatst! De meeste garnizoenen van Wrst Frank-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1