Dt Hip tan Hul. BINNENLAND. NIEUWS ÜII OEN OüTREK. -ijk zijn begin Mei tot versterking van de }ostgren6 systematisch in bet Oostelijk ves- .inggebied verlegd. COMPLIMENTEN ONDER ELKAAR. BRUSSEL, 13 Aug. Reuter meldt, dat de Eugelsdhe minister-president Asquith, in jntwoord op een mededeeling van den minis ter van oorlog, zijn bewondering uitdrukte voor den moed en de energie, door bet land, den koning, de regeering en bet leger van België aan den dag gelegd. De minister-president zag hierin het be wijs, dat Engeland gelijk bad, toen het de partij van België koos en bet internationaal verdrag kwam verdedigen. Het voorbeeld, door België gegeven, zal de vrije naties van Europa ter navolging dienen. De Engelscbe minister van buitenlandscke zaken, sir Edward Grey, schreef, dat hij zich van ganseber harte met het schrijven van minister Asquith vereenigde. EEN FRANSCHE AANTIJGING TE NIET GEDAAN. PARIJS, 13 Aug De luxe-trein waarmede de Duitsche gezant te Parijs, baron von Schoen naar Duitscbland terugkeerde, is, vol gens een Reuterberieht in Frankrijk terugge keerd. De Fransche aantijging, dat de Duit- 6chers dezen trein zouden hebben in beslag genomen, is daarmee te niet gedaan. ANTI-DUITSCHE RELLETJES IN RUSLAND. BERLIJN, 13 Aug. Een trouw ambtenaar van het voormalige Duitsche gezantschap te St. Petersburg, Hofrat Alfred Kattner, is, zoo als gemeld, door het grauw van St. Peters burg op beestachtige wijze vermoord. Katt ner, die sedert meer dan 30 jaren ia Duit schen consulairen en diplomatieken dienst was, werd bij het jongste vertrek van den Duitschen gezant en diens personeel te St. Peters burg achtergelaten. De „Lokalanzeiger" die van den moord mel ding maakt, schrijft volgens Reuter dat deze moord een bewijs is van den lagen stand der Russische beschaving en van de echte ge zindheid der machthebbers ginds. Deze von den het blijkbaar niet noodig aan ons gezant schap en zijne ambtenaren die bescherming te verstrekken, waarop ook de vertegenwoor digers van eene vijandelijke mogendheid in den oorlog tot nu toe aanspraak mochten ma ken. Zooals nu blijkt drong het moordlustige grauw ongehinderd het in 't centrum van St. Peterburg gelegen gezantschapsgebouw bin nen, vermoordde eerst op beestachtige wijze den ouden Duitschen ambtenaar, plunderde de vertrekken en stak ten slotte het paleis in brand. Toen de politie en de brandweer aan rukten, was het verschrikkelijke reeds ge beurd. BERLIJN, 13 Aug. Een uit Moskou aange komen Duitscher deelde volgens Reuter's be richtendienst aan een blad hier ter stede het volgende mede: In Moskou heerscht ge ringere geestdrift voor den oorlog dan in St. Petersburg, maar de haat tegen de Duitschers is zeer groot. Het Duitsche consulaatgebouw werd vernield op een wijze, die met iedere beschrijving spot. Slechts de naakte muren staan nog overeind. Zelfs de gobelins werden van de muren gescheurd. Hoewel een groot aantal agenten aanwezig was, deed niemand iets om aan de vernieling een einde te maken. Ik was er zelf ooggetuige van, dat in Moskou gemobiliseerde soldaten, twee uren nadat hun deer en waren Verstrekt, deze nieuwe stuk ken verkochten. Het Amerikaansche consulaat in St- Peters burg gaf zich groots moeite, de Duitsche vluchtelingen te beschermen. In Zweden werden de vluchtelingen met ware geestdrift ontvangen. DE DUITSCHE SCHEPEN IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. PAKIJS, 13 Aug. (Part.) Hier gaat het be richt, dat de Duitsche oorlogschepen „Göben" en „Breslau," die in de Dardanellen een veilige schuilplaats moeten hebben gezocht, door Tur kije zijn aangekocht. Het hapje gaat daarmee den Engelsche neus voorbij, en Turkije ripos teert aldus (als het bericht waar is) op waar lijk humoristische wijze de daad van Engeland, dat twee in dat land op stapel staande en bijna gereed zijnde Tnrksche kruisers voor de Engel sche vloot heeft ingepikt. DE KONINGIN EN DE SOLDATEN. De „Haagsche Kouter" van de „Prov. Gron. Ct." beschrijft nog het tooneel, dat hij verleden week meemaakte voor het Paleis in het Noord einde, toen onze soldaten voorbij H. M. de Koningin trokken. Nimmer zag hij haar zóó, „zooals zij daar stond, de trekken wit als het kleed, dat zij droeg, gespannen van ingehouden emotie, in nige, diepe bezorgdheid op heel het gelaat, de linkerhand zenuwachtig spelend met de blonde haren van het kind, dat Zij nu en dan, als instinctmatig, tegen zich aandrukte. Een geheele divisie was langs haar getrok ken, schier rakelings: een bonte troep van jongere en oudere mannen, allen de oogen op haar richtend, als om te zeggen: „wij zijn er, gij kunt op ons rekenen Dit was geen revue, het was een oorlogsvaar- dige troep, waaraan niets vergeten was. Het leger bracht zijn Koningin het saluut zijner offervaardigheid. Het was het „Ave Caesar" in de taal der 20ste eeuw omgezet. Staande op het voorplein van het Paleis, vlak bij den rijweg van het Noordeinde, had de Koningin het voorbijtrekken gevolgd. Mèt haar duizenden, die in een breeden boog, een halven cirkel bijna, tegenover het Paleis en op de trot toirs geschaard, diep onder den indruk van den ernst der tijden, deze revue bijwoonden, in stilte bijna, zonder kreet, zonder poging om een goed plaatsje te veroveren. Nu was de troep voorbij. Toen geschiedde het meest spontane gebeuren, dat ik ooit heb meegeleefd. Nog vóór Prins Hendrik goed haar bedoeling kon begrijpen, had de Koningin een der handjes van Juliana gegrepen en zoo, met het kind naast zich, trad zij met snelle treden op het volk toe, tot zij de eerste rij bijna beroerde. Met dat zeldzaam fraai getimbreerd geluid, dat op wie het hoort zijn bekoring nooit mist, gaf H. M., den rechterarm omhoog geheven tot jubeigebaar, het sein tot een „Leve het Vader land En steeds maar dien kreet herhalend, die nu duizend echo's vond, passeerde zij nu de revue van het volk. Duizenden hoeden en zakdoeken, als een vlucht zeldzame vogels, gingen aan uitgestoken handen de lucht in, vrouwen en meisjes snikten, mannen bedwongen hun tranen niet. Vlak bij mij stond de gewezen Indische leger aanvoerder generaal van Daalen en die houw degen was zijn aandoening kwalijk meester. Een gejuich als een orkaan brak los, een; groep zette het volkslied in. Dan even het moment van stilte, slechts on derbroken door het luide snikken van vrouwen en toen zong heel de massa, als een reusachtig gemengd koor, onder het klankbord van den zon-bestraalden hemel. En, midden op den rijweg, het van het lange staan moede geworden Prinsesje naast zich, dat met verwon der d-ernstig snoetje naar Moeder °Pzag> zong de Koningin der Nederlanden met haar volk mede, terwijl het betraande gelaat als hoogere bezieling verkreeg Hier gaf het geprangde gemoed van Vorstin en Volk zich lucljt in de tonen en woorden van het volkslied. Ik-geloof niet, dat ik ooit meer zóó zal hooren zingen NATIONAAL STEUNCOMITé. Het hoofdbestuur van d'en Bond van Neder- landsche Onderwijzers heeft besloten het Na tionaal Steuncomité 1914 een bedrag van 5000 te doen toekomen. DE MOBILISATIE. Het lid der Tweede Kamer voor Kampen, de heer dr. E. J. Beumer, heeft, naar de Stidbtsche CL meldt, de volgende vragen aan den Minister van Oorlog gesteld: 1. Is het juist dat in verhand met de mo bilisatie, de burger werklieden aan het In structie-bataljon en aan den Hoofdcursus zijn ontslagen, eerstgenoemden met eenvergoeding ten bedrage van hun weekloon, laatstgenoem den zonder eenige uitkeering? 2. Zoo ja, is de Min. van Oorlog bereid, zoo spoedig mogelijk zorg te dragen, dat dit ont slag worde ingetrokken, ten einde te voor komen, dat de bedoelde burger-werklieden bet slachtoffer worden der mobilisatie? DE LANDSTORM Ter geruststelling van velen, deelen wij nog maals mede, dat tot den Landstorm uitsluitend behooren die mannen van 20 tot 40 jaar, die vanwege den burgemeester hunner gemeente een stuk hebben ontvangen, waarin vermeld staat, dat belanghebbende is ingeschreven in de regis ters van den Landstorm. Aangezien de Landstormwet op 24 Mei 1913 in werking is getreden, kan zoodanig stuk al leen na dien datum zijn uitgereikt. Uit den Haag wordt vernomen, dat de mach tiging tot oproeping van den Landstorm strekt om in den kademood te voorzien. Daarom zijn voorloopig voor oproeping alleen aangewezen de officieren en de verdere leden van het kader. ABONNEMENTSKAARTEN EN KILO METERBOEKJES. Met het oog op de crisis, hebben de Neder- landsdbe Spoorweg-maatschappijen besloten; den geldigheidsduur van abonnementskaar ten, welke bij haar zijn of worden gedepo neerd, te verlengen met even zoovele halve maanden als de kaart tijdens haren geldig heidsduur onder berusting van een der maat schappijen zal zijn gebleven Voorts zullen kilometerhoekjes welker geldigheidsduur op 31 Juli 1914 of later eindigt, tot nader bericht geldig blijven, zoodat voor deze de volle waar borgsom zal worden vergoed, terwijl ook on gebruikte kilometers in nieuwe kilometer boekjes kunnen worden overgeschreven. Ook kilometerkaarten blijven voorloopig geldig. GOEDERENVERVOER. Met ingang van heden worden, voor zoover de dienst zulke zal toelaten en een verbod tot uitvoer uit de Stelling Amsterdam zulks niet belet, door de stations der H IJ. S. M. weder alle soorten van goederen als ijl- en vracht goed, in locaal verkeer en in binnenlandseh- reohtstreekseh verkeer met de overige Neder- landsdhe Spoorwegen, ten vervoer aangeno men. DE CRISIS EN DE WERKLOOSHEIDS- KASSEN. Op eene te den Haag gehouden vergadering van den Nederlandschen Werkelooskeidsraad is besloten op grond, dat het tijdens de heerschen- de crisis, van groot belang moet worden geacht, dat de bestaande werkloosheidskassen hunne leden kunuen ondersteunen, de regeering te verzoeken, in overweging te nemen: a. de middelen te verstrekken, ten einde deze kassen in staat te stellen, den leden regelmatig uitkeering te geven; b. de betrokken gemeentebesturen te verzoe ken, gedurende de crisis op de uitkeeringen dezer kassen een toeslag te verleenen van 100 %-, c. voor de uitvoering van het sub. a. en b. genoemde, de noodige maatregelen te treffen, in overleg met den Werkloosheidsraad." REGELING JAARWEDDEN ONDER WIJZERS. Naar de Maasb verneemL heeft de heer Ketelaar, in verhand met den kritieken toe stand, afgezien van zijn voornemen om een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers. DIE LOYALE SOCIALISTEN! Het Volk, het sociaal-democratische hoofdorgaan, heeft tot op heden toe nog met geen enkel woord, zelfs niet van bloote vermelding, gewag gemaakt van het heerlijk initiatief onzer Koningin tot oprich ting van het Nationaal Comité voor hulpbe toon En dat, terwijl H. M. de Koningin den socialist Oudegeest, voorzitter van het N. V. V., en andere socialisten, op de vergadering in 's Gravenhage in de Trèveszaal had doen uitnoodigen! Wel schreeuwt H e t Vo lk moord en brand dat eenige garnizoenscommandanten dit re volutionair orgaan niet in de kazernes toe ten Commentaar is hierbij overbodig DE WEDERWAARDIGHEDEN VAN DE „GROTIUS". Het s.s. „Grotius" van de maatschappij Ne derland is gisteren te Amsterdam aangekomen. Een der officieren deelde aangaande de 'reis, zoo vol van wederwaardigheden, aan de Tel. mede: Nabij Port-Said, hoorden wij van de oor logsverklaring van Oostenrijk aan Servië. Wij vermoedden toen nog niet, dat dit zulk© ern stige gevolgen zou hebben. Te Genua kregen wij order van de directie, om naar Amsterdam op te stoomen, zonder Algiers en Tanger aan te doen, teneinde de territoriale wateren te vermijden. Op 8 Augustus werden wij nabij Kaap Fini- stère door een Engelsch oorlogsschip gepraaid. Door- middel van seinvlaggen vroeg men ons wie wij waren en waar wij heen gingen. Nabij Ouessant zijn wij aangehouden door den Fran- schen kruiser „Lavoisier". Er kwam een offi cier aan "boord, die ons vroeg waar wij heen gingen en die ons verbood naar Southampton door te stoomen. Op den lOen Augustus 's morgens te 5 uur, terwijl alles in diepe rast was, werden wij ge praaid door den Franschen kruiser „Surcouf". Weer kwam een officier aan boord, die deze papieren kwam inspect©er©n en wien wij alle inlichtingen moesten geven.. Vervolgens gaf hij toestemming de reis te vervolgen; doch nau welijks had de officier de „Grotius" verlaten, of wij kregen een sein, dat wij' de „Surcouf" moesten volgen naar de reede van Falmouth, Ook daar werd ons schip aan een grondig onderzoek onderworpen. Elenige passagiers wilden hier aan land gaan, doch dib werd hun geweigerd, daar zij niet in het bezit waren van Engelsch geld. Nadat toesslemming was gegeven 'de reis tie vervolgen, kreeg men den volgenden middag order, van d© directie der Maatschappij naar Amsterdam door te stoomen. Men had den- gezagvoerder gewaarschuwd, Jat op bepaalde gedeelten mijnen dreven. Op de thuisreis is men nog herhaaldelijk aange houden door kruisers en torpedojagers. Deze voeren 's nachts met gedoofde lichten, sloopen als katten om de „Grotius" heen, om dan plot seling 'die felle zoeklichtstralen op het Hbl- landsche vaartuig te richten. Met veel spanning volgden de passagiers de telegrammen, die vrij geregeld en uitvoerig binnenkwamen. Een ontelbaar aantal tele grammen van de familieleden der passsagiers had de marconist in deze dagen te verwerken. Wat ook eigenaardig was op deze reis: het menu, anders zoo overvloedig, had men de laatste week ingekort! Bat waa een wijze voorzorgmaatregel van den gezagvoerder, die zich moest voorbereiden op de mogelijkheid, dat men nog elders opgebracht zou worden, terwijl proviandeering buitengesloten was. DE PELGRIMS VAN LOURDES TERUG. Onze stadgenoot, de heer Willem Diepen- hrock, directeur der Ziekenverpleging vaIl de Nederlandsohe Bedevaart naar Lourdes, is gisterenavond weder hier stede terugge keerd, wat later dan de pelgrims die giste ren op den dag reeds tlbtuis waren, omdat hij nog zorgen moest voor de expeditie der J20 zieken, die deze Bedevaart een historische reis! hebben vergezeld- Wij hadden den heer Diepenbrock hij zijn terugkomst hier ter stede willen interviewen FEUILLETON. Uit het Engelsch 28.) Jouw „zacntmoeoige geleerde" in den boekentoren is een erg onbeschaamde man, riep ze nog rood van ergernis uiL Roy onbeschaamd? zeide Hastings la chend, wat heeft hij dan wel gedaan, Melu sine? Hij.... hij praatte allemaal onzin en was zoo onwelwillend tegen me te zeggen, dat hij heel vertrouwelijk met de verschijning gekeu veld had, niettegenstaande zij er ouderwetsch had uitgezien. Het is een lompe vlegel of hij is krankzinnig, een van heiden, klonk het aan haar lippen. De hertog lachte luide. Ei, ei, zie nu eens zoo'n droge Roy, riep hij, zoo'n sarcasme had ik waarachtig niet hii hem gezocht en zou eerder denken, dat hii voor spoken het hazenpad zou kiezen. Ja, mylord, en zoo stekelig spreekt hij al langen tijd. Hij spot en lacht over alles, 6inds hij.... sinds hij dien verhazen den eet lust gekregen heeft, liet mrs. Fly zieh hooren. Nu moest niet alleen de hertog lachen, maar ook Melusine kon zich niet bedwingen en schaterde het uiL Ja, zoo is het, mevrouw, hij eet als een dorscher, hij, die vroeger zooveel nam als een museb, en dat duurt nu al bijna twee jaar. Ik moet hem altijd een dubbele portie naar boven laten brengen en dan is hij altijd vol spotternij, ook als ik hem wel eene plagend vraag, of hij soms nog meer moet hebben. Hij zal u nog bankroet eten. Nu, mrs. Fly, zoo'n vaart zal het wel niet nemen, lachte de hertog, die zich koste lijk om het geval vermaakte. De man is niet goed hij 't hoofd, besliste Melusine, en hiermee was mr Boy geschrapt van de lijst der medebewoners van het kas teel. Tot degenen, die zich ook niet in haar gunst mochten verhengen, behoorde de oom des hertogs, sir Robert Mount-Severn. Zijn gedrag tegenover lady Melusine was dat van den attenten cavalier, ja hii was op vallend en gezocht vriendelijk, eigenlijk een voortdurende huldiging, waarvan Melusine echter niets scheen te merken Zij legde tegen over hem een koele terughoudendheid aan den dag en sprak niet anders met hem, dan wanneer het absoluut noodzakelijk was Toen zij eens door Charley naar de reden van haar terughoudendheid werd gevraagd, kon zij geen grond voor haar antipathie aan geven en moest ze zelfs bekennen, dat sir Ro bert de onderhoudendste en charmantste ca valier was. Zij wist het zelf D^eL waarom ze zoo was, maar 't was hetzelfde instinct, waar mee een dier de nadering van zijn vijand bespeurt. Melusine kon dus zelf geen "verklaring voor haar antipathie vinden, en daar zij zioh ho ven iedereen verheven achtte, verborg zij haar afkeer geenszins. Mount-Severn echter hoor den tenminste tegenover de hertogin, tot die mensehen, die de eigenschap van een klis bezitten: zij klemmen zidh vast en zijn met zoo gemakkelijk af te schudden. Hij scheen van haar optreden tegenover hem niets te be merken, misschien hield hij een onheusche bejegening jegens hem, den oharmanten ca valier, wel voor onmogelijk.1 over de reis (al valt er na alles wat pastoor Gffermans en anderen hebben gemeld, niet zoo héél veel meer te vertellen!) doch onze collega De Maasbode is ons vóór geweest, en heeft gisterenmiddag te Rotterdam reeds den heer Diepenbrock uitgehoord, nog vóór hij in Haarlem was teruggekeerd. Wij zijn dus wel verplicht, om ons met het verhaal, te Rotterdam gedaan, te vergenoe gen Verleden Vrijdag, zoo vertelde de heer Die penbrock, kreeg het bestuur juist op het mid daguur bericht, dat de bedevaart misschien des avonds nog vertrekken kom Onmiddellijk werd order gegeven, om alles naar bet station te mobiliseeren, maar halver wege kwam al het tegenbericht, dat de trein niet vertrok. Toen was weer alle hoop gesteld op den Zaterdag. De trams reden niet meer in Lourdes, maar de heer Diepenbrock vroeg de maatschappij om Zaterdag de pelgrims en zieken naar de stations te vervoeren. Het bestuur had daar voor een som gelds gedeponeerd. Zaterdag, 'twas een zeer heete dag, waren alle zieken ingeladen, de pelgrims hadden plaats genomen in de coupé'», toen weer het ontzettend teleurstellend bericht kwam, dat de trein niet kon vertrekken. Toen moesten hij de drukkende warmte al de zieken weer worden uitgeladen, en moest de lange tocht naar de stad en de hotels weer worden aanvaard. Was het wonder, dat de brancardiers lie pen te weenen van spijt? Men ibad den toestand al heelemaal inge dacht dat men te Lourdes zou moeten ver blijven tot na den oorlog. De reizigers waren over 37 hotels verdeeld, men zou hen nu conccntreeren in zes 'hotels. Een broeder van Joannes de Deo was als kok gerequireerd, want de meeste hotels hadden hun personeel door de mobilisatie verloren De jongedames-infirmières lagen als wasch- meisjes aan de Gave linnengoed van de zie ken te spoelen. Een Fransche dame van de villa du Saint Sacrament, boo£ toen aan om het goed te laten wassetter, maar toen zij de wasch in (huis kreeg, kwam juist het bericht van vertrek. Tegen zes uur Zaterdagavond was de trein eindelijk tot vertrek gereed. Men maakte een prachtige reis door Nor- mandië, maar de rechte stemming om er van te genieten, was er natuurlijk niet. Overal kwam men langs artillerie-kampen en kampen waar men het vee had samen- ge dii-eveni. Aan de stations hielpen de soldaten en of ficieren met de pelgrims water en wiju aan te dragen, daar er strikt hevel was gegeven, dat niemand den trein mocht verlaten. De soldaten vroegen den pelgrims om me dailles en een Engelsch officier in Amiens haalde een kerkboek met de beeltenis van St. Antonius te voorschijn, om te laten zien, dat hij ook katholiek was. Elk station was Als ambulance ingericht, de hospitaal-soldaten droegen een khabi-uni- form en waren voor een groot deel Katho lieke priesters. Een groote zorg was het Donderdagnacht in Schaerheek, om alle zieken weer uit te la den en ze weer in le en 2e klaseoupé's en ook gedeeltelijk in goederenwagens over te bren gen. Maar de Belgische soldaten hielpen dap per mee, en in een half uur tijde was alles gebeurd. Hetzelfde moest toen in Essdh'en nog eens plaats hebben. Maar gelukkig, de mensehen waren nu alle maal thuis, zieken, die in Roosendaal nog niet waren afgehaald; had de heer Diepen brock voorloopig in het gasthuis te Roosen daal ondergebracht. Maar het was een zware tocht geweest, zoo drie dagen en nachten in den trein, zonder warm voedsel, alleen levend op brood en vleesch. Het aanschijn van Lourdes was sinds het mobilisatiehevel geheel veranderd. De stad was als het ware leeggeloopen. De groote magazijnen waren geslotenl De vroolijke avondstemming hij café Suisse was weg, want men kon moeilijk meer vroolijk zijn, nu er droefenis was in de huizen van Lourdes om dreigende oorlogsellende Treffend was het voorbij de grot de mobi- lisatietreinen te hooren daveren. Dan klonk uit één der coupé's de klaroen; en hieven de soldaten gezamenlijk Marialne- deren aan. De Fransche parochies zijn bijna overal van priesters verlaten, maar de bisschoppen heb ben de geloovigen verzocht om toch op de zelfde uren naar de kerk te komen en geza menlijk te hidden. De heer Diepenbrock roemde ten slotte zeer de goede stemming der pelgrims, die all® bet beste vertrouwen stelden in het bestuur. Eén bijzonder woord van lof komt den heer Steinweg, directeur van de Bedevaart, toe, die voor alle 800 Hollanders de passen in orde heeft gemaakL En dan ook mocht nog wel bijzonder ver meld worden de wagensmid van de Holland- sche Staatsspoor de heer Diepenbrock wist tot zijn spijt zijn naam niet te noemen die dit jaar door de maatschappij aan den Lour- des-trein was toegevoegd. De man heeft on vermoeid dag en nacht dienst gedaan om hij elke halte de wagens te inspecteeren en te verzorgen. Op zekeren dag verzocht hij Melusine om een onderhond onder vier oogen. Ze had wel geen lust aan dit eigenaardig verzoek te vol doen, maar zij overwoog, dat hij todh. altijd de vorm van den hertog was, en ontving hem dus in haar prachtig heel wit gestoffeerd boudoir. Waarlijk, een feeëntempel, nep hu uit, bewonderende blikken naar alle kanten wer pende. Ik maak u mijn compliment, mylady, over nw fijnen smaak, een waardig vertrek voor de fee Melusine! Melusine kon haar ongeduld met verber- gen. Ga zitten, sir Robert, wat m er van uw verlangen? Mount-Severn schraapte zich de keel. Mijn wensch is van zeer delicaten aard, antwoordde hij, maar 't wordt me gemakke lijker di ente kennen te geven tegenover een bloedverwant. Nu en wat is dat dan? vroeg Melu sine koel. Pardon, ik hen nog met ten einde, my lady! Zooals u wel zult vernomen hebben, bezat ik vroeger een zeer groot vermogen, hetwelk ik buiten mijn schuld, door de srrii- PESTBESTRIJDING IN INDlé. Naar het Ctr. meldt, heeft H. M. de Konik' gin 1000 geschonken aan ihet comité tot h®' j verleenen van steun aan het NedeHandseb® j Roode Ivruis ter uitzending van personeel ®D j materieel voor de bestrijding van de pest op i Java. Spionnen. Te 's Hertogenbosch zijn twee personen aangehouden, verdacht van 6pion* nage. Zij waren bezig teekeningen van de d" tadel te maken. —Parmantig. Men meldt aan de N. Ct, dat, in navolging van Rotterdam en Amsterdam, een Noord-Hollandseh dorpje van 1000 zie len ook begonnen is met de uitgifte van ge meentelijke zilverbons van 1. Schandelijk. Een schandelijk bedrijf moei door een Tielscb landweerman, die als kok fungeerde, te Naarden zijn uitgehaald. Bal- oorig, omdat hem verlof geweigerd werd, heeft hij een belangrijke hoeveelheid soda 35 de koffie der manschapxien geworpen Ondeï gewapend geleide is hij naar Arasterdam overgebraoht. In het zand gestïkL Op een stuk land achter de Wolmaranstraat te den Haag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen waren aan het .oorlogje spelen.'' Zij graaf den kuilen in een hoop zand. Het gevolg was, dat twee knapen in den kuil ou der eeu neerstortende massa zand bedolven werden. Een hunner werd nog levend uit deb kuil te voorschijn gehaald De ander, de 13- jarige F. V., is in het zand gestikt HAARLEMMERLIEDE C.A. Wethouder B. P. Vink Sr. Naar wij vernemen is door den heer B. P. Vink Sr., wethouder dezer- gemeente, die 30 Augustus a.s. zijn 25-jarig jubileum als lid van den gemeenteraad hoopt te vieren, eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Gezondheidsredenen nopen hem zijn ambt neder te leggen. SCHOTEN. Algemeen Steuncomité. Er Is. in de week, die sinds het oprichten van 't Steuncomité vertoopen is, reeds veel werk verricht. Op den avond van den 7den Aug., toen 't comité tot stand kwam, waren de sub- comité's slechts matig bezet, doch sinds Woensdagavond is door toetreding van nieuwe leden een flink getal werkers in elk der afdeelingen verkregen. Het volgende over zicht moge dit bewijzen. Sub.-comité a (plaat sing van werkeloozen en onderzoek naar ge- vraagden onderstand): A. van Rigteren, G-. de Vries, J. Slabber, J. Verton, H. Algra, C. P. Ronca, Ph. J. Dodenhuis, G. A. Fijten. Sub.-comité b. (dat zich in verbinding stelt met de vakvereenigingen)E. de Graaff, A. J. van Gijn, H. J. Homulle, P. G. Dieperssloot, W. F. Jansen, J. F. van Halem, A. G. Boe ree, N. P. Visser. Sub.-comité c. (zich belastend met inzame ling van gelden): H. PLeterso, W. v. Schie, J. F. H. Pruschen, N. 0. Schuurman, O. J.' A. Bredius, M. G. Blauw, R. Hoogland, C. del Quaas teniet. Het centraal bestuur bestaat uit da hCeren:; Th. G. O. ELooy, voorzitter, H. van Leeuwen,1 Secretaris en A. Rijs, penningmeester. .Sub.-comité a, heeft reeds terstond een op-, roeping geplaatst in de bladen en per cir culaire aan verschillende winkels, om een' overzicht te verkrijgen van het aantal werke loozen tengevolge van de mobilisatie en de' algemeene crisis. Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 79 uur vergadert het iiii het kantoor Soendastraat 25 en reeds nu blijkt' het, dat het getal werkeloozen een 60-tal' bedraagt. Een 3-tal kon door bemiddeling van dit comité reeds plaatsing vinden aan de ge-: meente-gasfabriek. Sub.-comité b vergaderde Woensdagavond met onderscheidene afgevaardigden van vak vereenigingen, die ban gesloten zijn bij het Gemeenfce-werkeloozenfonds, om verschillen de gegevens betreffende den toestand te ont vangen. Sub.-comité c is terstond aan het werk; getogen, om in het bezit te geraken van! de zoonoodige geldmiddelen. Bijgestaan door een wakkere vrouwenschaar, oudere zoowel; als jongere, werd met inteekenlijsten de ge heele gemeente bewerkt. En het resultaat! Van deze eerste collecte mag schitterend ge noemd worden; ruim f 400 werd_ ingezameld,, zoodat Maandag a.s. reeds een Uitkeering zal; kunnen plaats hebben aan gehuwden of onge- huwüën, die kostwinner zijn en in de week; van 1 Itoit 8 Augustus tengevolge van den oop-i logstoestand werkeloos waren. Deze uitkee-J ring zal f 2,50 bedragen, vermeerderd mat. f 0.25 voor elk kind. Aan de trouwe helpsters! een woord van warmen dank, terwijl wij ho-1 hopen de volgende week weer op haar steun te mogen rekenen. Pet comité zal trachten voeling te krijgenj met het Haarlemsche Steuncomité, terwijl hefcj zich mede in verbinding Zal stellen met het' Nationaal Comité. ALKMAAR. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor hei examen Fransch L. O. de heer H. J. T. van Amstel, voor Engelsch L. O. de heer J. NJ Kroone', en voor het examen handteekenen L. 01 de heer H. J. Wesseiing, allen van hier. len van het noodlot verloot, en moest ik...,ï Pardon, sir Robert, maar ik moet n ini de rede vallen, ik kan u gelukkig die lange inleiding wat bekorten, want mij zijn (10 „grillen van bet noodlot", waardoor ge uw vermogen verloor, vrij onversdbiillig, maar, tocb ten volle bekend. Verder is me ook be kend, dat ge van lady Isabella Hastings, uw| zuster, diamanten erfdet, maar ook deze vie-; len die „grillen van bet noodlotten proov Ik wilde dit even zeggen, om u lange uiteen-, zettingen te besparen, en ben bereid u ver der aan te hooren. j Mount-Severn beet zich de lappen tot bioe-. den, maar hij trachtte te glimlachen, toert; hü antwoordde: J Nn, mylady? Wat moet ik verder zeggen?) Wilt ge me daarom veratooben, omdat ik mijn jeugd met volle teugen genoten heb? Melusine zweeg. (Word: vtrcolgdV»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2