NIEUWS UIT DEN ollREK. Zaierdaqavond-nieuwtjes. Suikerziskte-Eiwitziekte. UIT DE ZAANSTREEK. "sTadsnieuws. alkmaar: personalia. Verhooging der Broodprijzen. maatschappij van nijverheid. voorzijde worden gelicht. Het bleek toen, dat i»et lichaam geheel was verpletterd. Waar nood prijzen goed voor zi jnEen der ingezetenen van den Haag, zoo verhaalt de Res. bode, die gewoon is zijn rekeningen prompt te betalen en tal van jaren dooi- de zelfde goedbefaamde firma bediend werd, las uit de krant, dat het maximum voor bloem van meel is vastgesteld op 25 cent per kilo. Dit wil zeggen, dat er in den regel dus minder betaald werd. liet boekje naziende, bleek onzen zegsman, dat hij sinds jaren 30 cent betaald had! De winst op de andere artikelen was naar rato, hoewel niet in die mate. .Waar de nooclstandsprijzen toch nog goed voor kunnen zijn! SCHOTEN. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor het acte examen handtoekenen 1. o. de heer J. v. d. Veen, van hier. De Scholen. De vacant'e der O. L. Scholen is met een week verlengd, en alzoo beginnen de lessen eerst op 21 Aug. e.k. Gegund. Door het gemeentebestuur is gegund, ten behoeve van de bestrating der Soendastraat, aan, Lovink te Terbarg, de le vering van ijzeren straatkolken; aan van Her- teren en v. d. Pol cle levering van de straat- steenen en het schilderwerk van school B aan Hamans te Haarlem. Algemeen SteuncomitHoe ons Comité de sympathie heeft van velen, blijkt wel uit het volgende. De afd. Schoten van „Het Witte Kruis" schonk een gift van f 25. De werklieden, in Schoten wonend, doch op do Centrale Werkplaats arbeidend, storten we kelijks het loon van 2 uren in de kas van het Comité. Ook bet personeel van onze ge meente-gasfabriek heeft hetze li de besloten. Mogen deze voorbeelden van „steunen met de daad" door vele gevolgd worden! VELSEN. Ontevreden Werkloozen. Alhier trok gisterochtend een 100 tal werkloozen naar het gemeentehuis van VeJsen. waar hun werd medegedeeld, dat zij aan bet werk" kon den gaan voor de vereeniging „Steun in werk loosheid", tegen i 1 per dag. 1>3 mannen von den dit te weinig en eisehteri hooger loon. Daar het een particuliere vereeniging be trof kon de burgemeester geen toezegging in dezen doen. In optocht trokken do mannen daarop naar Velsen terug. BEVERWIJK. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voor het examen Engelsch 1. o. de heer N. v. d. Maat van hier. CASTKICUM. Ondersteun! li gs - C o m i t Op uit- noodiging van het gemeente-bestuur kwamen ten Raadhuize bijeen de besturen van bet Algemeen Burgerlijk Armbestuur, 11. K. Arm bestuur, Diaconie en den geneesheer-Directeur cu Adjunct-directeur van het gesticht Duin en Bosch, benevens Pastoor en Predikant. In bespreking kwam de tegenwoordige toe stand en besloten weid een comité op te lich ten, ter ondersteuning van diegenen, welke in den loop van dit jaar steun ztiTjeh be hoeven. .Voor verschillende declen der ge meente werden subcomité's opgerichtwelke o.m. bij de ingezetenen bijdragen •zur inza melen. Secretaris-penningmeester zin 'wezen den heer Verder, gemeente-secretaris, die naar wij vernemen, zich reeds in verbinding heeft (gesteld! met het Algemeen Onclerstouuings- comité dat in bet land is' opgericht. Geslaagd. Te den Haag is geslaagd voorliet examen hoogduitsch M. O. mej. Al. E. Frese, voor het examen Fransch L. O. de beer 11. J. W. van Zandvoort, beiden van hier. HEEMSTEDE. Gemeente gasbedrijf, lu druk is verschenen bet verslag van het gemeente gasbedrijf over 1913. Wij ontleenen er bet navolgende aan: De exploitatie van do Gasfabriek gaf over het afgeloopen jaar bevredigende resultaten. Het winstcijfer bedroeg na ruime afschrijving 23918.62%. Niettegenstaande do technische bedrijfsre sultaten beter waren bleef de netto winst, ruim 5000.beneden he.t in het vorig jaar behaal de bedrag, hoofdzakelijk als gevolg vau duur dere kolen. De totale gasproductie bedroeg 1506704 M3. Het aantal geplaatste gewone meters he- III. Van de week. Dezen keer had ik en dat zal nog wel eenige weken aanhouden de kéus tusschen met-schrijven óf schrijven over den oorlog. Ten eerste is er vrijwel niets anders, waarover te schrijven valt, ten tweede hoor je nu eiken keer weer: „de menschen lézen toch alleen maar „Oorlog", dus was m'n keus eigenlijk niet moei lijk; ik schrijf over „den oorlog" en den samen hang van dien in de hoop dat de abonné's 't ook lezen zullen! D'r is in de afgeloopen week die een aparte bladzijde in de geschiedenis van de wereld zal krijgen èn in die van Holland en Haarlem véél gebeurd! Maar om bij onze eigen stad te blijven: wat 'n drukte en spanning, hé! Mobilisatie overal, soldaten-drukte alomme, steun-comité's en hulporganisaties bij de vleet altemaal om Neêrlands onzijdigheid te handha ven en te doen handhaven. Oproepingen in de kranten zóóveel en op zoo velerlei gebied, dat ge niet anders meer wist. Over die laatste wou ik het eigenlijk hebben, 'k Hoef wel geen aanmoedigend woordje meer te spreken voor de padvinders of het fietsenplan van mijnheer Sorgdrager, voor den Roomschen Vrouwenbond of juffrouw Fleischman's steun- maatschappij, iedereen weet 't al, en zal, naar ik veronderstel, het zijne al gedaan hebben voor 's Lands Belang, waarmee immers al die steun en hulp-bewegingen samenhangen. Maar ik wou u vertellen van een krantenman, die or> dag zooveel verzoeken om oproepingen droeg op 81 December 1918, 676 tegen 849 op» 31 December 1912, wat alzoo eene vermeerde ring van 127 stuks of 15% is. Op 3 December 1913 waren geplaatst 771 muntmeters tegen 677 op 31 December 1912, wat een vermeerdering is van 94 stuks of 14%. Het aantal gasverbruikers aangesloten op het buizennet bedroeg op 31 December 1913 1740, tegen 1520 op 31 December van het vorige jaar. Hiervan waren te Heemstede aangesloten 1516 tegen 1385 in het vorige jaar, wat, een vooruitgang is van 9.5%; te Bennebroek 151 tegen 135 in bot. vorige jaar wat een vooruit gang is vari 12%. Gemeente Duinwaterbedrijf. Aan het ver slag van het gemeente Duimvaterbedrijf over 1913 ontleenen wij dit: De exploitatie der Duinwaterleiding gaf over het afgeloopen jaar weer bevredigende re sultaten. Niettegenstaande de verlaging van den abon nementsprijs voor woningen met een huurwaar de van 161,120 en daarbeneden, bleef na ruime afschrijving nog een winstover van y 8920.74% zoodat eerlang ook tot verlaging van den waterprijs voor de duurdere woningen zal kunnen worden overgegaan. De totale aflevering bedroeg 78753 Al 3. en nam ten opzichte van bet voorafgaande jaar toe met 19,12%. Het- aantal brandkraneu werd in 1913 ver meerderd met 22 stuks, zoodat. 't, aan 't, einde van 1913 bedroeg 132 stuks. Het totaal giantal pereeelen binnen dc ge meente bedroeg op 31 December 1913 1718 waarvan 923 van duinwater waren voorzien. Het waterverbruik bedroeg in het afgeloo pen aar 18753 M3. De Bedevaart-Club „Sint Je roen", alhier zal dit jaar vertrekken op Zaterdag' 22 Augustus; des avonds om 12 uur van de Kleine IToufcbrug. om 1 uur van den Wilhelininab-iom -alhier. 2 uur van de Glip. Men krijgt om 3 uur aansluiting mot Hillogom aan de Zilk, Boerderij d< Wasse naar. Allen gaan te voet, niet por rijwiel. HILLEGOM. De loonen der bloemistwérklieden. Giste ren werd door de patroons in het bloembol- lenbedrijf ten tweeden male vergaderd in Hotel Sistermans. Het onderwerp luidde: Rapport omtrent eamenepreking mei werk- flieden-orgnirsaties. De heer H. Yeldbuij/.cn van Zanten open de de vergadering en gaf 't woord aan den heer Th. Jonkheer, voorzitter van den R. K. Patroonsbond. Deze zette 'le besprekingen met de arbeidersorganisaties (de besturen) uiteen en los de punten voor, welke door de conferenties te Lksse en Hillogom Woensdag zijn behandeld. Andere commissieleden licht ten een en ander toe. Hierna wérd in den lireede van gedachten gewisseld. De kwestie „moreel verplichting" om la ter het nu te weinig betaalde loon aan de arbeiders uit te keeren, werd zeer breed bezien. Niemand ontkende die moreele ver plichting, doch men was het er over eens, dat thans niet anders dan zeer vage be loften konden worden gedaan, wijl geen en-, kei patrom» met zekerheid .kan zeggen of en wanneer hij die beloften kan inlossen. Ook kon men zich aan liet loon. dat thans wordt uitbetaald, slechts voorloopig hinden. Er kend werd. dat alle loonen. zooals die op Vrijdag 7 dezer waren uitbetaald: 2/3 voor gehuwden en kostwinners en de Hiel ft voor ongehmvden, te klein waren* Bes lot on werd. dat ieder patroon zou bandelen naar zijn krachten en in overleg met zijn arbei der." SLOTEN. Gemeenteraad. Ih de zitting van den Gemeenteraad is tl heer J. C. M. Mousing als raadslid geïnstalleerd. Afwijzend is beschikt op een adres inzake verhooging dep jaarwedden van gemeente ambtenaren. Goedgekeurd is de begroeting 1915 van liet burgerlijk armbestuur, sluitende met een to taal van f 11818.50 aan inkomsten e'n uitga ven. E A ND VOO 1ST. Goeil afgeloopen. Gistermiddag waagde dc. 15-jarige L. P., allrer, zich bij liet baden le ver iu de zee. Door den badmeester van kps- telooze baden werd hij in bewustelooze» toe stand aan land gebracht en in liet Noordzee- Hotel binnengebracht, alwaar geneeskun dige hulp werd verleend. Toen P. weer bij gekomen was, werd hij naar zijne woning/ vervoerd. te plaatsen kreeg, dat hij er geen raad mee wist. Zoo kwamen er een keer wel zes tegelijk, liefst aan den kop van de krant, ziet u. U begrijpt, dat er maar één op die plaats kon staan, en of de redacteur met die andere vijf nu misschien ruzie gekregen heeft, weet ik niet! 'k Geloof niet, dat de menschen zóó onredelijk zouden zijn. En dan vertel ik nog van een ander, ook een redacteur van een blad, die 's nachts gedroomd had van de oproepingen die in z'n krant stonden. En zoo als dat gaat, hij haspelde de heele boel door elkaar! Zoo liet hij in z'n droom juffrouw Fleischmann zitting houden in liet gebouw „Nijverheid", om een burgerwacht te formeeren, en zag hij Mr. Slingenberg badhanddoeken en sigaren naar de kustwacht-militairen brengen; liet hij den Room schen Vrouwenbond een adres naar de Koningin sturen, als protest tegen den Schouwburgbouw, zag Mr. Willekes Macdonald in cle Meer aan de oogst helpen en het padvinders-bestuur in de weer, om kleêren te maken voor eventueele zieken en gewonden Of je soms ook raar droomen kan Gróót Holland! „Nederland moet toonen groot te zijn in alles, waarin een klein land groot kan zijn." Nederland toont dat in deze droeve dagen wèl Het kleine Holland heeft getoond, een uit nemende leger-organisatie te bezitten, met ernst ter hand gevat, met kracht aangepakt, getuige de zoo vlot verloopen mobilisatie! Holland heeft laten zién, dat ze in tijd van nood den lijdenden evenmensch helpen kan, dat ze voor de eer van het land, voor de welvaart van haar bewoners, tot groote offers'bereid is, Verstopping, aambeien, bloedarmoede. Volkomen en spoedige genezing door nieuwe geneesmiddelen van Dr. G. Damman, specia liteit. Vraag gratis broch. No. 60 met attes ten aan Dr. Damman, of bij de firma Van Tnyll, Peleisstraat 13, Amsterdam. (Verzoeke de ziekte aan te wilen duiden). BURGERLIJKE STAND. ZANDVOORT. Geboren: z. van O. Kemp Beekhuis. z. van J. Paapvan Konings- bruggen. Overleden: M. Visser, 4 mud. P. van.der Mije, 83 jaar. HAARLEA1MERLIEDF EN SPAARN WOLF DE. Geboren: d. van J. Th. Vink en J. E. Smit. Overleden: A. Winkler, 48 jaar. BEVERWIJK. Geboren: z. van A. M. S. v. d. Veen—Brom. d. van A. H. de Wolf Van Leeuwen. d. van T. KabelZant. Overleden: B. v. d. Linde, 2 weken. CASTRICUM. Geboren: d. van G. Kraak man en O. Gibers. d. v. L. Zonneveld en A. M. Zoontjes. d. van J. A. Biltus en- A. Lieftiug. Overleden: O. Dam 50 j. J. Fmous 27 j. O. Nanne 2 weken. Getrouwd: J. Stuifbergen en C. Nijman. O. de Wit en K. Brakenhoff. L1SSE. Geboren: z. van Gh. Faas en van J. J. W. Molkenboer. d. van Th. F. van Rijn en O. Th. Huijg. <1. van D. Breijer en A. G. van 't Wout. d. van B. War merdam en H. M. v. d. Klaauw. z. van H. A. de Leeuw en E. Oomsen. z. van J. v. Diest en I. Seijsener. d. van O. A. v. Oosten en M. v. d. Meer. d. van W. Willemsen en W. de Bhock. d. van F. de Wit en E. O. Vogels. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van H. van Andel—-Van 't Hof. d. van L. van SweedenHoogerheide. z. van A. Knoop Maaskant. z. van Af. JongeneelenBoog man. z. van J- C. J. BakkerVan der Ban. ZAANDAM. Onze Arbeidsbeurs. Bij de ar beidsbeurs, die iu verband met de treurige tijdsomstandigheden word opgericht, hebben zich reeds ongeveer 700 personen om werk aangemeld. Ongeveer 60 personen zijn door bemiddeling van de beurs aan werk gehol pen. Door de directie van de artülorieinrichtin- gen aan de Hembiug zijn ongeveer 500 losse arbeiders, meest uit Zaandam, iu dienst ge nomen, waaraan het te danken is dat in Zaandam thans het aantal werkloozen niet reeds tot ver boven de duizend is gestegen. Bij Kon. besluit van 10 Aug.«is, voor hel ijjdvak van 1 September 1914 tof, 30 Septem- ber 11115 LenoomU tot assistent bi.i <len dienst der RijkslaridbonwpróefsLifions, de heer J. C. van den Berg, alhier, De aanwijzing van dr. D. H. Hiensch, officier van gezondheid der le klasse alhier, als deskundige heiast met het onderzoek van bet gezichtsorgaan en van hiel gehoororgaan, ingevolge de Schepenwet, is ingetrokken. In de plaats van dr. Hieuecli is aangewe zen: a. als deskundige voor lirt onderzoek van het gezichtsorgaan ingevolge de Sche penwet, de lieer G. W- Brougersma, oogarts, alhier; b. als deskundige voor het onderzoek van het gehoororgaan ingevolge de Schepen wet, de heer P. H. O. van Gilse, le el-, neus- en oorarts, alhier. Dé heer G. W. Broiigersiua houdt zitting alle werkdagen van dos vooyniiddags 11—-12 uur. Wilhelminasiraat "O. 32; de heer P. li. G. van Gilse alle werkdagen van des namiddags 1.39 2 uur, Koninginne weg no. 52. Te den Haag is geslaagd voor liet examen Éngelseli M. O. acte A, "lej. A. F. Stuyveu- ber; Engelsch 1. o. de hier S. Jongsma, en 'acte-exameii handteékeuon 1. n. de hoeren \V. Vos, A. Wijk niet en R- A; Zwart, allen van hier. Morgen herdenkt de heer J. A. v. d. Werken, kantoorknecht aan bet postkantoor alhier, den dag, waaróp hij vóór dertig jaar bij do lvon. Posterijen in diénst trad. dat ze voor het nakomen van den haar opge leiden plicht zorgvuldig za' waken, en dat ze voor liet bewaren van haar onzijdigheid in oor logstijd een deel vari dien plicht tot het laatste bereid is: Je maintiendrai jk zal hand haven Nederland heeft ook getoond, hoe groot in hare gewesten, in alle deelen des lands, de menschlievendheid is, hoe goed ze vóelt, dat het in deze dagen hare taak is voor de verpleging der gewonden te zorgen, nu ''et oorlogsveld zoo vlak nabij is. Nederland heeft begrepen, dat nu, Goddank, haar eigen grond van liet oorlogsgeweld verlost blijft, en zoo dicht aan haar zuidgrens de ge wonden vallen, haar de taak was opgelegd als Roode Kruis-dienst op te treden en de schoone taak te vervullen van de verpleging van heil, die vallen op het veld van eer, voor lmn Koning en Vaderland! Reeds nu, nu het ergste er nog niet eens is, werd reeds overal, tot zelfs in de kleinste plaat sen, inzameling gehouden ten bate van het Roode Kruis, werd daar, waar noodig, een in richting voor zieken en gewonden opgesteld, en werd in het Zuiden, bij de eerste gevechten, door het Roode Kruis in Maastricht, dat uit verschil lende plaatsen des lands ludp kreeg, schitterend werk verricht. Zooals door de Duitschers en Belgen zelf werd verklaard, heeft Holland daar heerlijk de ellende van den slag verzacht, de naweeën van den krijg verzoet en zooals het haar als plicht was opge legd, ieder als vriend ontvangen, als vriend ver zorgd en verpleegd. „Het Hollandsche Roode Kruis werkt schitte rend", hoorde men velen, die het weten kunnen, verklaren. Dat was niet alleen een heerlijke voldoening voor hen, die zoo goed bun plicht volbrachten. DE SCHOLEN. Met voldoening hebben we gisteren in de courant aangekondigd, dat de openbare scholen weer spoedig zullen beginnen, zoo goed en zoo kwaad het kan. Wat de bizondere betreft, hebben wij goede redenen om te melden dat voor bijna al de katholieke scholen de vacautie op de 1e voren aangekondigde tijdstippen zal eindigen en het onderwijs weer zal aanvangen. Onze scholen zijn vooralsnog niet door militairen bezet, en ofschoon door den dienstplicht hier en daar het onderwijzend personeel wat gedesoganiseerd is, hoopt men toch de zaak te kunnen regelen. In ieder geval: voor zoover niet uitdrukkelijk zal worden bekend gemaakt in onze courant, beginnen de katholieke scholen weer op den gewonen dag. OPROEPING LANDSTORM. De Burgemeester van Haarlem, ontvangen hebbende eene vordering tot oproeping als be doeld in 22 der Landstorniinstructie, gelet op art. 6 der Landstormwet en op 9 der Land storm-instructie, roept op de landstormplichti- gen A. J. Boogaard, jaarklasse 1896. J. H. H. van der Moolen, jaarklasse 1898. A. H. Rap, jaarklasse 1912, ten einde zich op 18 Augustus 1914 des namid dags ten 2 ure aan te melden bij den plaatse lijken of garnizoenscommandant te 's-Graven- hage. Ter bekoming van vrij vervoer kunnen de op- geroepenen zich aanmelden ter gemeente-secre tarie (2e Afdeeling). Naar wij vernemen zullen Maandag a.s. de broodprijzen alhier worden verhoogd. DUUR VLEES OH? Wc nomen op verzoek gaarne nog de twee volgende stukjes over uit „De Slagers courant", met betrekking tot de vraag of we in Haarlem het vleesch ja dan neen te duur betalen: Prijzen van levensmiddelen. Als cejti bewijs, dat iud eze tijden gcene berekening hoegenaamd valt te maken, kan dienen, dat Maandag j.l. op dc Rotterdamsohe «markt voor le kiv. varkens 33—34 et. per K.G- betaald werd, terwijl op de Amstcrd. markt, op denzelfden dag voor le kiv. 41 et. werd besteed. Varkensvlees»!» in Pïiaitlenslaehtorijieii. In hel begin der vorige week is liet uit gaande Neder!, stoomschip „Vliesrroom" van de Uoll. Stoomboot Maatschappij in dc sluis van IJmuiden aangehouden. Het vertrek Van hots chip is geweigerd, op grond dat dc la ding bestond uit levensmiddelen, n.l. tlice, koffie, gezouten vleesch en verseli geslacht waarvan de uitvoer verboden is. Een deel der geslachte voor het buiten land bestemde varkens was vorige week aan liet koelhuis van het Vriesseveeift opgesla gen, terwijl een atlder deel terecht gekomen is in handeta van enkele paarctenslagers;'die daarop een strooibiljet verspreid hebben, dat deli ceren een „telegram" noemen en waarin ze mededeelcn, dat nu door de oorlogsver klaring geen paarden meer uitgevoerd of geslacht mogen worden en de veestapel in ons land zoo enorm is, bij hen le kiv. var- koniKviceso.li. ad 30 cent per pond verkrijg- baar zal zijn, terwijl de voorraad van f.aar- denyleescli zal worden opgeruimd. Kegt liet Voort M1.LITTE en landweer. UITBETALING VERGOEDING. Do tweede uit keering der vergoedingen zal plaats hebben ten Raadhuize (groote zaal) oj) Dinsdag 13 Augustus a.s., van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uur. DE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Diegenen, die zich opgaven als.lid van het IL'ufl'lom&cii.e vrijwilligerscorps, houden lede ren dag oefeningen, die beginnen bij den Jnlianawog om 9!4, 2 en 7 uur. Daar kan men zich nog als lid opgeven. DOOR DEN TOESTAND. Naar men ons uit Schoten mededeelt, zal he den (Zaterdag) wegens gebrek aan steenkolen en grondstoffen de chocoladefabriek Union tot nader order worden stop gezet. Tengevolge der critieke tijdsomstandigheden zullen Maandag verschillende bouwwerken in Schoten komen stil te liggen. VOOR DE MILITAIREN. Vanwege eene commissie uit bestuurderen van de afdeeling 1 laarlern der Nat. Chr, Geheel Onthouders-Verceniging en eenige andere Ver- éenigingen, is gisterenavond in de Sociëteit de Vereeniging aan de militairen een concert aan geboden. De groote zaal was geheel bezet. Na cle ope ning hieven allen staande geestdriftig een twee- «jwMr-^afr-O-'MLiL.KaHca.T.aai.g .-r.i f r s-^i-rnnurrT-f wrmrrjc itm dat klonk als een voldoening voor geheel Ne derland Ieder oprecht vaderlander voelt mee, als zoo de diensten van z'n land worden gewaardeerd, maar 't doet hem ook met trots opzien tot zijn land, dat zoo heerlijk werk verricht. Nederland loont groot te zijn in alles, waarin een klein land groot kan zijn Oorlogs-stemrning en nog wat. D'r is al heel wat gezegd over de stemming in de stad, over de drukte, clie je overal ziet en de typische opmerkingen, die het publiek, dat de oorlogstelegrammen „verslindt", nu en dan maakt. Het is al gezegd: je hoort enkel oorlog! De melkboer begint 's morgens om zeven uur aan je deur, en vertelt je, als je het nog niet weet, liet eerste nieuws. De groentenboer komt dikwijls even later, en vertelt, dat 't niet waar is, dat er een „tegen spraak" gekomen is. De barbier bespreekt met z'n bediende en z'n klant de strategische punten in den Elzas en de Kempen, en vindt, dat Duitschland beter zóó cn België beter zus kon doen. De beste stuurlui staan aan wal En de man, die om twaalf uur van z'n werk komt, en voor ons bureau leest, dat Luik inge nomen is, maar als hij om één uur weer terug gaat, ziet, dat Luik stand houdt, zegt tegen z'n kameraad, dat „die kranten eigenlijk verboden moest worden, berichten aan te plakken," terwijl hij vergeet, dat als ze het eens piet zouden doen, hij zei? misschien zou komen vragen: „waarom of de krant geen nieuws geeft." En wat zegt u van den vriendelijken ouden man, die van de week, toen bij „Brinkmann" een paar hooge militairen discussiëerden bij een pot- tek'e b'iéf," en èetï" aufd" voor cle stöëp on hen tal coupletten van het Wilhelmus aan. Daarfl» werd een afwisselend programma uitgevoerd. Elk der nummers verwierf stormachtige toe juichingen. Medewerking verleenden: mej. C Teves, piano, en de heeren: Jac. van Kempe» (tenor), zang, Cock, cello, Vincent Loosjes, viool Dezen allen werden aan het einde der samen- komst bloemen aangeboden. TER. ONDERSTEUNING! De militaire combinaties der voetbalver- eenigingen Haarlem en H. F. C. zullen mor*j genmiddag op het E. D. O.-terrein nabij d® eavaleriekazerne eon wedstrijd houden, waar van de opbrengst der entreegelden is ho-, stemd ten bate van het Roode Kruis en va# liet Steuncomité, Meu zie verder eeu ing®*! zonden sink in ons nummer vau heden. NED. R k TIMMERLIEDENBOND (AFD. HAARLEM.) Gisterenavond vergaderde de afd. Haarletf van bovengenoemden bond. Het punt van be spreking voor deze buitengewone vergaderim' was de werkloosheid en de bestrijding derzeivt I in dezen kritieken toestand. Den leden werd in overweging gegeven o;"j daar, waar liet cenigszins mogelijk is, bij 'NI patroons er op aan te dringen om den werktii I te verkorten om zoodoende langer aan 't werÉ te blijven. Wat dc verkloozenkas aangaat werdl besloten dat de gehuwden 25 ct. extra en de on gehmvden 50 et. extra per week contributie zul-' Ien betalen. Dit belangrijke besluit, dat door deze goed bezette vergadering met algemeene stemmen werd aangenomen, bewijst dat de soli* dariteit bij de leden van St. Jozeph goed is. Hel, departement Haarlem dezer maat- j schappij houdt Maandagavond eene vergade ring ter behandeling eener missive van. het Hoofdbestuur van 12 Augustus inzake het I Koninklijk Nationaal Stenn-Comité. DE POLITIE WAAKT! In den afgeloopen nacht bemerkte de po-1 lit ie, dat iu een villa in het Kenaupark, waar! niemand aanwezig was electriseh licht brand-l de. Door haar werd een raam opgeschoven,! om zoo het perceel te kunnen binnenkomen.I Er werd evenwel niets verdachts bemerkt-1 Daar eenige winkelwaren op tafel lagen, I wordt vermoed dat de bewoners even in 't j perceel waren geweest en vergelen hadden 't eleetriseli licht uit te draaien. ONGEOORLOOFDE PRACTIJKEN. i Gisterenavond gingen op den Wagenweg en in het Wilhelminapark eenige jongens rond, die om lectuur en illustraties voor de militai-, ren vroegen. Nadat zij van een en ander heel wat, bij elkaar hadden weten te krijgen, ver» l kochten zij 't aan eeu voddenkoopman en deel den de opbrengst onder elkaar. LOOS ALARM. Weder is iemand bij de politie konten mede- deeien, dat hij een toestel voor draadlooze telegrafie zou hebben gezien, nu op een per ecol in de LeidsohestraaJ. Bij haai- onderzoek bleek aan de politie, iicït ook uit Oon loos alarm was. De vorigfö i bewoner van 't perceel had eeu telefoon gethad en nu was een ijzeren staafje, waaraan een I isolator bevestigd was geweest, niet verwij- .dord geworden. Ziedaar alles! A ANGET RUIEN. ';,v M De persoon, die èenige «legen gwUdan den chauffeur, die hem per auto liad vervoerd, I er zoo leelijk liad laten invliegen, tóen het I op betalen aankwam, is te Alkmaar aahgn- I houden. Het bleek, ilat hij een Hollander was. T. 8. gelio.et.en, een varensgezel en wonende te Alkmaar. De aangehoudene is gevankelijk I naar den Haag overgebracht. GEMEENTEZAKEN. Burgeravondschool. 13. en W. stellen den raad voor om opuieuw aan te stellen als tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool, thans voor den cursus 1914—1915, de heeren: A. van der Spek. A. Wensing, F. Hage, J. P. Strijbos, H. Kor- ringa, W. B. Groeneveld, W. F. A. Pothast, H J Rntters, C. C. Poppink, A. van Harre- veld, G. J. Jansen, B. Bonman en R. Kraak man. Kookleerarcs gemeentelijk gas bedrijf. 13. en W. stellen den raad voor ben to j machtigen den proeftijd waarvoor een kook- leeraves bij het gem. gasbedrijf is aange steld en die 1 October eindigt, met één jaar te verlengen. Zetters bij 's Rijks directe be lastingen. 13. en W. stellen den raad voor vast te stel len de volgende lijst ter benoeming van drie leden van 'het college van zetters bij s Rijlt^ directe belastingen: ■Mn v-gag ibhihtm wachtte, wist te vertéllen, „dat het Duitsche spionnen waren." Alsof die, als ze werkelijk zouden komen, bil meneer Brinkmann werden ondergebracht En je staat verwonderd, als je van een oude juffrouw, die van de krijgsbedrijven in den Elzas leest, hoort, „dat het van die echte Fransche streken zijn." Wat of ze nu de „Fransche streek" vond dat die 200 dragonders zich door de Duitschers lieten vangen, of dat de Fransche troepen zich uit Mühlhausen lieten verjagen dat snapte ik nog niet best 1 Of je luistert een buurvrouwen-praatje af toevallig, hoor! waarbij dc eene buurvrouw oreert, dat „die Duitsche keizer toch maar wijzer gedaan had, als hij dien oorlog nooit begonnen was," waarop de opgeschoten zoon van de andere buurvrouw durft opmerken, dat ze daar het vrootste gelijk van de wereld in heeft, wat, vol gens dien zelfden jongeman „voor het eerst van d'r leven was!" F.n je hoort dan tot slot nog de wijsheid yan een van Israels' zonen, die vond „als je wat diepzinniger denken ging. dan merkte je toch, dat die kapitalisten de oorzaak ervan waren en er met hun geld achter zitten." De man zag er werkelijk „diepzinnig uit 1, Tot slot „nog wat7'! 't is voor de redactie van de „Katholieke Illustratie" die deze week 40 oorlogsfoto's in haar nummer gaf en tot overgroote voldoening van haar abonné's een schitterend stel platen- van de Europeesche krijgsbedrijven gaf. Van meer dan een kant is me gezegd, cjat dit mooie familieblad een compliment behoof te hebben voor haar prachtige illustraties, 'k ga er heelemaal mee accoord. Vooral wie nóg geen abonné is van de Illu^tfa- tié. knobpe hèf in z'n oor!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2