DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. EENKAPPER P. W. TWEEHUIJSEN, B i M N N L A N D. Kind@i»hui@vest£9-31-83, Haarlem TELEGRAMHEN. Onze Oratis-Ongeibkksi Verzekering. 400 GULDEN bij overlijden. 150 GULDEN bij verlies van één oog. IOO GULDEN bij verlies van één duim MAAKDAG SI AOGUSTIIS 1814 Sist® Jaargang Ho. 8517 Sure*»* Van ftadaoiia an Administratie j PRIJS der^ Sure«üi van Aedaotie en Administratie IntttF&ouimHR&al Tsiefoennummer 1426. overzicht. I WMETE BERICHTEN BARTELJORISSTRAAT 27, TELEFOON 1770. Haarlemsche Alledagjes No. 1408 ABONNEMENTSPRIJS») Per S ma and en voor Haarlem Voor de plaatsen, waar eep agent is geveegd (kom der g*m - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 189 Afzonderlijke mimmers PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van I—<5 regels 60 cent (contant 60 cent). Iedere regel meer 10 oè. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buitenl. 20 ct j Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant), j AGENDA. 18 Augustus. GrooteKerk 1—2 uur - Orgelbespe ling door den lieer Louis Robert. Zie oro- tramma Stadsnieuws. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. de tweede week VAN DEN OORLOG.! De tweede week van den oorlog is geëindigd.1 En hoe is de toestand nu? De Duitsche millioenen zijn opgeschoven naar het Westen, doch héél langzaam. Half België hebben zij bezet van Dinant af tot (noordwest-buigend) aan Diest toe is het oostelijk gedeelte in hun macht en in de vlak te noordoostelijk van Brussel, aan den uitersten rechtervleugel dus van de ontzaglijke lijn die zich van Diest af tot Mühlhausen ia den Elzas uitstrekt, wordt nog altijd de groote slag ver wacht. Luik is nu zie de telegrammen zoo goed als zeker in hun macht, en in het noorden winnen zij voortdurend terrein. Intusschen wij kunnen over de plannen van den Duitschen generalcn staf natuurlijk piet oordeelen kan de actie der Duitschers in het noorden van België nog altijd worden 3Pgevat ais een schijnbeweging, om een be faamd voortdringen door de Ardennen en Luxemburg te maskeeren. Indien echter het voornemen van het Duitsche legerbestuur is, het in de vlakte ten noordoosten van Brussel, tot een beslissenaen slag te laten komen (en dat wordt tot dusver vrij algemeen geloofd) dan bestaat toch nog de mogelijkheid, dat hun te genstanders zulk een grooten slag zooveel mogelijk ontwijken. Wat tot heden toe bij Haelen, Eghezée en elders aan krijgsverrichtingen gebeurd is, draagt ongetwijfeld nog slechts net karakter van uitgebreide voorposten-gevechten. En als dit zoo blijft, als de verbonden legers (want hier staan Franschen, Engeischen en Belgen bijeen!) den slag ontwijken, dan is de tactiek der legeraanvoerders gewijzigd en dan staan wij tegenover raadselen die alteen de toekomst oplossen kan. Voor hét overige geeft de tweede week van de oorlog nog niet veel nieuws. Een poging van Fransche zijde, om door te dringen in den Boven-Elzas (Altkirch werd den Sen door troepen uit Belfort bezet), schijnt bij Mühlhausen gestuit te zijn, daarentegen moeten de Duitschers bij Lagarde, ten oosten van Lune- ville, eenig voordeel hebben behaald. Ook uit de buurt van Longwy, Arlon en elders, kwamen berichten van grens-schermutselingen, voorloo- pig van even weinig belang als het bezetten van eenige plaatsen aau de Russisch-Duitsch- Oostenrijksche grenzen of als de nu hervatte krijgsverrichtingen tusschen Oostenrijk en Ser vië, bij welk laatste land ook Montenegro zich thans als bondgenoot heeft gevoegd. Ter zee is, wanneer wij de verschillende ge ruchten voorloopig laten liggen, nog niets be- langrijks gebeurd, behalve het vergaan van den kleinen Engeischen kruiser „Amphion", die op een drijvende mijn stootte, het in den grond boren van een Duitschen onderzeeër (van Duit sche zijde niet erkend), en de vlucht der Duit sche schepen Göben en Breslau in de Turksche wateren, waar ze nu nog wel aanleiding kunnen geven dat ook Turkije in den krijg wordt mede- gesleept. Op politiek gebied is één belangrijk feit te Melden: de belofte van Rusland aan Polen, dat Het de Poolsche natie zal herstellen! Weergaloos handig, noemt de Fransche pers die belofte op dit moment. Inderdaad is het een handige zet. 't Zal echter de vraag zijn, of de Polen vooral die in Duitschland en Oostenrijk erin zullen IoopenZe kennen de Russische beloften vau ouds: DE DUITSCHE RIJKS KANSELIER AAN HET WOORD. Do „Nordiscshe Corresponded' publiceert, onder den titel „Duitschland en do anderen" een hoogst merkwaardig onderhoud van Björn Björnson (een zoon van den bekenden Noor- solien dichter) met den Duitschen rijkskanse lier, von Bethmann HoUweg, den verantwoor delijken leider der Duitsche politiek,, welk onderhoud een half uur geduurd heeft, en waar bij Bethmann HoUweg" zich met de innemende oprechtheid, die zijn karakter kenmerkt, open hartig over den tegenwoordigen toestand heeft uitgelaten. De rijkskanselier, die er zeer welvarend Uitziet, ofschoon de enorme arbeid hem ainds weken aan zijn schrijftafel ketent, sprak met warmte van de voorbeeldige houding der neu trale staten en met voorname terughouding van de kuiperijen van Duitschland's tegen standers. Slechte eenmaal toonde de Rijkskanselier iets als emotie toen hij over Engeland sprak. Hij zoide daarbij het volgende„dat de Scandi navische landen én Nederland zich zoo strikt „mogelijk onzijdig houden, wordt in Duitsoh- „land en inzonderheid in regeeringsklringen „zeer; dankbaar erkend en wij zijh besloten „deze neutraliteit met alle ons ten dienste „staande middelen te ondersteunen. Dit geldt „inzonderheid onze naaste buren, Nederland „en Denemarken." En daarop ging von Bethmann HoUweg »OOrt ik heb vijf jaar lang alles gedaan om een wereldoorlog te verhanderen en zelfs nog na de tegenwoordige aiigemeene mobilisatie heb ben we gedaan waartoe wij bij machte waren om althans den oorlog met Rusland te lokali- seeren. Doch vergeefs Rusland heeft zich niet ontzien den wereld brand aan te steken. Het onbegrijpelijks te echter in dezen handel, waarvoor wij den prijs zouden betalen, is de houding van Engeland. Wat stelt het zich echter daarvan voor? En met welke middelen bestrijdt het ons? Ik heb zooeven van den Duitschen gezant in Konstantinopel een telegram gekregen, waar in mij wordt gemeld, dat aan het Engelsche gezantschapsgebouw aldaar een plakaat is aangeplakt, dat de Duitsche vloot in de Noord zee een verschrikkelijke nederlaag .geleden en daarbij 20 van hare beste schepen had verloren. Van deze historie is geen woord waar. Ze moet natuurlijk dienen om de Tur ken bang te maken. Aan de misdadige politiek van Rusland is de directe schuld van den oorlog te wijten. Wij strijden thans niet alleen voor ons zelf. Vooral 'de Scandinavische landen moeten im mers begrijpen, dat ook hun zelfstandig be staan er mee is gemoeid, wanneer Rusland zou overwinnen. Vooreerst zou Zweden voor de moeilijkste beslissing staan. Dat tegelijk met ons lot ook dat van andere Germaansche landen van de hoogste geestesbeschaving innig verbonden is, doet ons, di© mot ©en zuiver geweten ten strijde trekken, met verdubbelde vastberaden heid strijden. Men heeft vaak tegen mij aangevoerd, dat ik mij te veel door de ethische zijde in tie politiek liet misleiden. Maar zie nu de ver houding van ons volk. Bedenk wat het wil zeggen, dat ook onze sociaal-democraten, die mij zoo menigmaal in de binnonlandsche poli tiek moeilijkheden bereidden, thans man voor man met ons medegaan. Er zijn diepe, zedelijke krachten die alles voorwaarts drijven. Ik herhaal: onze mobilisa tie is nog niet geheel voltooid en reeds heeft ons leger belangrijke resultaten bereikt: Luik, Mülhausen, Lagarde en het land van vijanden gezuiverd. Een volk echter, dat in 'net volle besef van zijn zedelijke kracht, als één man zich heeft opgericht kun niet verpletterd wordeii en wordt niet verpletterd KONING ALBERT VAN BELGTë. De correspondent van een Engelsch blad, die in het hoofdkwartier van het Belgische leger vertoefd heeft, meldt sympathieke bijzonderhe den vau koning Albert der Belgen. De koning vertoeft voortdurend te midden van zijn troepen, waar hij alle gelederen door zijn tegenwoordigheid aanvuurt. Hij is afkeerig van vertoon en houdt er van rustig en onopge merkt zijn gang te gaan. Hij draagt te velde een doodeenvoudige blauwe uniform, zonder eenig teelcen, dat zijn hooge positie aanduidt. Hij is geenszins een „chocolade soldaat", hij heeft nachten doorgebracht in het bivak, te mid den van zijn dappere soldaten. Gewoonlijk maakt hij om zich te verplaatsen gebruik van een auto, bestuurd door een soldaat en met een officier als eenig gezelschap. Gedurende de ge vechten bij Diest en Haelen is koning Albert naar het front van zijn leger gegaan tot op een punt, waar de nabijheid van den vijand het noodig maakte, dat'hij zijn auto verliet. Vol gens den correspondent van het Engelsche blad komt het vaak genoeg voor, dat de koning zich te midden van zijn soldaten bevindt zonder dat dezen en zelfs ook officieren in den langen, blonden man met het lorgnet en de bestofte uniform hun vorst herkennen. Zoo wilde hij Donderdag een hospitaal binnengaan, maar de schildwacht, die den rang van den onbekenden bezoeker niet thuis kon brengen, vroeg hem of hij een pas had. Een pas heb ik niet, antwoord de de bezoeker kalm. maar ik ben de koning, misschien wil je me dus wel toestaan binnen te gaan. De schildwacht lachte ongeloovig, zoodat de krachtige tusschenkomst van een adjudant noodig was om Z. M. toegang te verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat er over dit avontuur van den koning veel gesproken is en de soldaten kijken nu goed uit of zij hem ook ergens herken nen kunnen. De correspondent van het Engel sche blad, aan wiens via Brussel verzonden mededeeling wij het bovenstaande ontleenen, zag koning Albert Donderdag ergens aan den weg een boterham zitten eten, waarbij hij water dronk uit een soldaten-flesch. De koning, het is hiervoor reeds gezegd, verplaatst zich aoor de Belgische legerkampen en stellingen zonder eenig escorte. Wanneer zijn auto aangehouden wordt, laat de Koning zijn pas van het ministe rie van oorlog zien, waarop zijn volledigen naam en zijn geboorteplaats staan en dan zijn beroepKoning der Belgen. BEHANDELING VAN DUITSCHERS EN OOS TENRIJKERS IN ENGE LAND. Ia de „Dusseld. Zeitung" vinden wil een ba- richt betreffende de behandeling van de Duit schers in Engeland. Daar in Engeland tot voor weinige dagen geen politieverordening bestond betreffende de aanmelding van vreemdelingen, kon de Britsche regeering slechts op weinig Duitschers de hand leggen. Het grootste deel van de eenige hon derdduizenden Duitschers in Oroot-Brittanniê was niet zoo licht voor haar te bereiken. Sinds Zondag hebben zij daarop de volgende list ge vonden. Officiéél werd bekend gemaakt, dat de verbinding naar Duitschland via Holland niet was gestoord en dat de Duitschers gerust naar hun land konden reizen. Ook de Amerikaansche consul, aan wien de belangen der Duitschers waren toevertrouwd, bevestigde dat bericht vermoedelijk zelf op een dwaalspoor gebracht. Daarop hebben Zondag verscheidene honderden Duitschers, met vrouw en kind en het weinige dat zij konden meenemen, in allerijl Londen verlaten om den vaderlandschen bodem op te zoeken. Van het Charing Cross-station vertrok ken in de vroegte twee treinen met Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen het zullen meer dan duizend menschen zijn geweest naar Folkestone, om de boot naar Vlissingen te ha len. Toen de trein in Folkestone aankwam, wer den zij door militairen opgewacht en aan elk reiziger werd gevraagd of hij Duitscher of Oos tenrijker was. Alle Oostenrijkers en de vrouwen en kinderen van alle Duitschers werden daarna op het schip gelaten, terwijl de mannelijke Duit schers werden tegengehouden, onder voorwend sel, dat hun passen moesten worden nagezien. Toen men zoo alle Duitschers bij elkaar had, werd den kapitein van de Vlissingsche boot bevel gegeven, dadelijk te vertrekken. De ellende van de van hun vaders, echtgenooten en broe ders beroofde vrouwen en kinderen was hartver scheurend; daarbij kwam nog, dat zoowel hun biljetten en bagage als vooral ook hun geld bij de mannen waren, zoodat alle vrouwen en kin dereu zonder middelen waren. Zij zijn door Hol land over Goch in veewagens naar Duitschland gebracht, daar de Nederlaiidsche spoorwegen, vanwege de mobilisatie in hun eigen laud, niet genoeg personenwagens tot hun beschikking hadden. Zoo zijn ze van alles ontnomen en velen in bitteren nood, in het vaderland aangekomen. De mannen zijn als krijgsgevangenen in Enge land gehouden en hun verwanten blijven zonder eenig bericht betreffende hun lot. Door deze truc schijnt de Engelsche regeering alle Duit schers in een val te willen lokken om de hand op hen te leggen! Schandelijk inderdaad! Het Fraïischo leger lieeft van den moto renfabrikant Louis Renault 30 motoren voor vliegtuigen, tien ambulance-automobielen en tien auto's ten gebruike voor den generalen staf cadeau gekregen. Het Parijsche Journal heeft een bericht wij weten natuurlijk volstrekt niet of het geloof verdient dat op 8 Augustus de Fran sche vlieger Perrin, uit Nancy, die boven Duitseh gebied vloog, een Zeppelin zag en erop aanviel. Hij kwam boven het luchtschip en wierp bommen, van welke er twee doel trof fen. Het heet dat de Zeppelin vernield werd. Dit zou dau in de buurt van Chateau Salins zijn gebeurd. Als al de verbalen van vernielin gen van Zeppelins, die wij al gelezen hebben, waar zijn, is er geen een meer over! Binnen 8 k 10 dafïen moeten de Oosten rijksche reservisten en recruten van dit jaar, voor zoover dit nog niet gesohied is. onder de wapenen komen. Ook de nog niet opgeroepen verlofgangers van den landstorm, doch hun op komst zal op een later tijdstip plaats hebben, zoodra de oogstarbeid afgeloopen is. De Frankfurter Zeitung meldt, dat de vorstin van Albanië met haar kinderen aan boord van het Italiaans°he stoomschip Sicilia te Konstantinopel aangekomen en op het Roemeensche schip Dazia naar Constanza ver der is gereisd. VALSCHE AANTIJGING. BERLIJN, 17 Aug- (officieel.) De Duitsche regeering wijst met verontwaardiging van de hand de berichten volgens welke de sociaal democratische afgevaardigde Llebknecht zou zijn gefusilleerd. Er is geen enkele sociaal democraat in staat van beschuldiging gesteld, laat staan veroordeeld. AAN DE RUSSISCHE GRENS. BERLIJN, 17 Aug. (officieel.) In het Oosten zijn twee divisies Russische cavalerie met in fanterie voortgeruktf doch zij hebben, zioh na verbranding van bet stadje Marggrabowa over hunne grens teruggetrokken. Het Russisohe oavaleriekorps heeft zioh bij Mlawa voor de Duitsche cavalerie naar het Zuiden teruggetrokken. TER ZEE. BERLIJN, 17 Aug. Volgen» absoluut be trouwbare informatie staat de Russische scheepswerf in' Odessa in brand en is een Rus- sisoh oorlogsschip op zijn eigen mijn geloopen en gezonken. IN POLEN. BERLIJN, 17 Aug. Naar men verneemt, is de oproepigo beweging in yersoheidene gedeel ten vafli Rusland, voornamelijk ia Polen en Kaukasus sterk wassende, voorts heerscht er in het Russische leger een sterke depressie ten gevolge van de kolosale malversaties en ge brek in de verpleging. Talrijke door de Duit schers genomen kisten, die patronen en ver duurzaamde levensmiddelen moeten inhouden, bleken met zand gevuld te zijn. Vele kozakken verkoopen hunne paarden tot 10 roebel per stuk, daar zij door gebrek aan verpleging en door vrees voor de Duitsche wapens en hunne prestaties in het schieten gedemoraliseerd zijn. SCHIETEN OP DUITSCHE TROEPEN. Men seinde ous gisterenavond uit MAAS TRICHT: Bij het voorbijtrekken der Duitsche toepen, die nog steeds in onafzienbare rijen over de Maas marcliceren, werd gisterenavond we derom op de Duitschers geschoten. Eén sol daat werd gedood en verschillende anderen werden gekwetst. Do Duitschers hebben daarop tal van Inwoners gefusilleerd. Eeii groot aantal gewonden zyn van Eysden tel Maastricht ondergebracht. Te Visé moest het hospitaal worden ontruimd. Hedenochtend] zijn alle vrouwen en kinderen aangezegd, zich over de Hollandsche grens in veiligheid; te stellen. Een treurige stoet was liet, toeni hedenmorgen groote massa's vluchtelingen, vrouwen en kinderen, hier te Maastricht aan kwamen. Alle mannelijke bewoners van Visé, vanaf den leeftijd van 15 jaren, zün ge van- keiyk naar Aken gevoerd. Visé-zelf, in brand! gestoken, staat nu gehelel in vlammen. Nader seint men ons hedenmorgen uit MAASTRICHT: Van de Duitschers zön een officier, ver schillende onderofficieren en^ vele soldaten gewond. De inwoners van Visé zeggen dat de Duitschers dronken waren en hij on geluk op elkander zouden hebben geschoten. Verschillende vuurwapenen zijn nog in de huizen van Visé gevonden: waar zulk een] wapen werd aangetroffen, werd de manne- Ujke bewoner nanstonds voor den krijgsraad gebracht en gefusilleerd. DE DUITSCHE KEIZER. BERLIJN, 16 Aug. (Part.) De Keizer is hedenmorgen 8 uur naar htet leger afgereisd. In een proclamatie van den Keizer wordt gezegd, dat, tengevolge der krijgsoperaties, de Keizer het noodig acht zijn hoofdkwartier te verplaatsen. DE FORTEN OM LUIK. BRUSSEL, 15 Aug. (Part.) De forten om Luik zijn op twee kleinere na alle in handen der Duitschers. (Dit telegram is vertraagd. Red.) Een part. berichtgever van het Hbld. meldt vau gisteren over Luik hetzelfde. Flij seint: „Ik verneem uit Luik, dat de forten Fleron, Barchon, Pontisse, Chaudfontaiue, Liers en Evegnée in handen der Duitschers zijn. Chaudfontaine heeft zich moeten overgeven, nadat de lading van een eigen kanon teruggesprongen was in de ammu nitie, waardoor een geweldige explosie werd te weeggebracht en een groot aantal manschappen gewond werden. De Duitschers beschieten thana de overige forten nog met hun zwaarste geschut, opgesteld zoo ver mogelijk in de stad, zoodat de forten het vuur niet kunnen beantwoorden zonder de stad te bombardeeren. Gisteren, Zaterdag, was de Belgische vlag aan het Stadhuis neergehaald en de Duitsche geheschen op het paleis. Heden zal een Duitsche stadhouder van Luik worden benoemd; de titularis is reeds aange komen, zijn benoeming zal heden officieel zijn. Groote troepenafdeelingen zijn gisteren te Luik binnengekomen en in particuliere wonin gen ingekwartierd, daar de openbare gebouwen, waaronder het paleis, reeds geheel waren bezet. De troepenbeweging over de Maas bij Lixhe naar het Westen duurt onophoudelijk voort." DE AANSTAANDE VELDSLAG? THIENEN, 15 Aug. Reuter seinde Zaterdag avond, dat sedert drie uur kanongebulder werd gehoord in de richting van Borst en Hougaerde (ten zuiden van Thienen). De groote veldslag is aanstaande en wellicht op dit oogenblik reeds begonnen. BRUSSEL, 16 Aug. Van offioisele Belgische zijde wordt eohter aan Reuter medegedeeld, dat er in den algemeenen toestand nog geen verandering is gekomen. Sedert gisteravond wordt tegenover het Belgische leger geen samentrekking van Duitsche troepen gezien en het Belgisohe leger is op geen enkel punt van het front in onmiddellijk contaot met den vij and. Over het geheel is de indruk, dat er voor het oogenblik een stilstand in de militaire ope raties is ingetreden. DE OOSTENRTJKSCHE ACTIE. WiEENEN, 15 Aug. Montenegrijnscke strijd krachten, die op Oostenrijk8oh gebied poogden door te dringen, werden overal teruggeworpen. In het noorden zetten onze troepen hun voor- waartsche beweging voort westelijk van de Weiohsel. Ook ten Oosten van deze rivier zijn wij bezig op te rukken. WEENEN ,16 Aug. Onze troepen hebben op 14 dezer na hardnekkige gevechten den vijand uit een zeer lang versterkte en zwaar bezette stelling op de oostelijke hoogten, over de Drinsa bij Loznioa en Ljesnica gedrongen. Hier evenals by Sabao werden in den middag van 14 Aug. en den volgenden naoht talrüke, met groote All« betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 10 O O GULDEN bij levenslange onge- schiktheid tot werken. 2100 GULDEN bij veilles van een han(j voet fill GULDEN by verlies van één wljs- vinger. GULDEN bij verlies van één an deren vinger. EENHEID! Wij moeten, roet betrekking tot de hulp- verêdhiaffing en het verleenen vau diensten aan soldaten en nabestaanden van dieneft- pïichtigeni, toch nog eens uitdrukkelijk aan dringen op éénheid. Wij doen dat bovenal met het oog op den verdienstelijken arbeid, dien mej. Fleisch» man met hare jonge dames verricht, en som ruig werk, dat door de padvinders wordt ge daan. Op zichzelf :s dat werkelijk allee mooi wefk. Maar 'het is eerlük gezegd toch krachten verspillen. Het laat zich aanzien, dat zeer ernstige tijden voor on® volk in aantocht zijn: wij leZen dat er in Rotterdam al v ij f t i g- z e s> tigduize'nd werkloozen zijn, en al zul len die getallen hier niet zoo groot worden, do ellende zal toch groot zijn! Nu is het o.i. wel een aardige liefhebberij, maar voor een deel toch weggeworpen geld en moeite, om in zulk een ernstigen tijd op groote schaal te gaan werken met stukjes zeep, sigaartjes en oheocolade.... Mej. Fleisch- man en hare jonge dames zullen nog héél wat kunnen doen voor de soldaten, voor d« werkloozen, voor de arme nabestaanden van dienstplichtigen, voor degenen, d'ie honger lijdenal® zij zich willen stellen onder de leiding van de groote plaatselijke com missie, die het geheel terrein overziet en weet waar 'tperst en 'tspoedigst voorzie», ning noodig is. Nog eens: niet dat we zouden miskennen het vele dat door particuliere liefhebberij van dames, meisjes en jongiens wordt ge daan.... het zü verre. Maar wij willen dat alles georganiseerd, onder leiding, en al leen als ieder die wat doen wil of reeds iets doet, op welk gebied ook, zich stelt onder de leiding van het plaatselijk Comité voor hulp verleening, is men zeker dat de krachten het best gebruikt worden en dat daadwerkelijk op de beste wijze degenen d'ie het 't meest noodig 'hebben, geholpen worden! dapperheid uitgevoerde tegenaanvallen van de Serviërs afgewezen. Vandaag hebben onze troe pen den opmarsch voortgezet. Veroverd werden een vaandel, twee kanonnen, twee machinege weren. De verliezen van den vijand zyn zwaar en ook onze verliezen zijn niet onbelangrijk. Bijzonderheden hierover ontbreken nog. EEN FRANSCHE OVERWINNING? BRUSSEL, 10 Aug. Het Fransche gezant schap meldt, dat de Fransche troepen bij Dinant in een artilleriegevecbt cea overwinning behaald hebben. De Duit schers waren in grooten getale met mi trailleuses den aanval op de Fransche stellin gen begonnen. Het gevecht was zeer levendig. De Duitschers werden door de Fransche artil lerie gedecimeerd. De Fransche bondgenooten hebben beide oevers van de rivier bezet. LEVENSMIDDELEN. BRUSSEL, 16 Aug. (Part.) Een koninklijk besluit is verschenen, waarbij in het belang van de behoeftige klassen vaste prijzen zijn g»-' steld voor verschillende levensmiddelen. Merk waardig is, dat voor vele dier levensmiddelen de prijzen véél lager zijn dan die ik in de Hol-i landsche couranten zag vermeld voor levens middelen in Nederland! UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau, Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartebie» schop van Utrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1