DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De oorlog. Aan onze Week-abonnés. BEENKAPPEN. P. W. TWEEHUIJSEN, 400 Gl5tL€N bi] overlijden. 150 GULDEN bij verlies van één oog. IOO GULDEN bij verlies van éèn duim TELEGRAMMEN. KiitdeHM^esf 29-3fi-33f Haarlem Onze Grafis-OsgelKkkiH Verzekerisg. fclüSDAG 18 AUGUSTUS 1934 39j 6518 SitPinur. «an ft«d«oth en Administratie Intereommufsa!! T^^effoonnummsr 1488. WARTELJOniSSTSAAT 87, TELEFOON 1770. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: ilAfflf) GULDEN by levenslange onge- VWl# schifctbeid tot werken. onn GULDEN bij verlies van een hand of voet. f&fl GULDEN bij verlies van één wljs- vinger. IK GULDEN bij verlies van één an- deren vinger. Haarlemsche Alledarjes No. 1409, -JU ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent ie gevestigd (kom der gein.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 A Wonderlijke nnramera U PRIJS DER ADVERTENTIBN» Van (S regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 oé> j Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buitenl. 20 ob j Dienstaanbiedingen 25 ob (6 regels), driemaal voor 50 cb co!ta- li Wjj verzoeken in verband nftt den moeilijken toestand van het oogenblik, onze abonné's die Per weck betalen allerdringendst bet abonne mentsgeld stipt iedere week te voldoen. Ook maken wij erop opmerkzaam dat slechts hy stipte betaling van het abonnementsgeld de verzekering van kracht is. DE ADMINISTRATIE. AGENDA. 1' Augustus. StVincentiu s-bibllotheek N. Groen, markt 's avonds van 9 uur geopend. In den Hout 8 uur Haarlem's Mu ziekkorps. Concert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Ons overzicht heeft voorts te vermelden -ii eèn Fr au scli succes in den Elzas. waar de De dair van gisteren is belangrijker, wet l 1 uag s sm Frauschen schijnen op te dringen m de rich ting van Miihlhaasen en wat noordelijker. het nieuws betreft, dan men oppervlakkig Zou ineen en! Daar is vooreerst het belang rijke nieuws (men zie onze telegrammen) dat tie Belgische ïegeering en het Hof verhuizen gaan naar Antwerpen. Dat wijst op voor zorgen tegen de Duitsobe legers, die niet zoo maar zonder reden worden genomen. Ook het bericht, dat volstrekt geen oorlogscorres pondenten meer hij de Belgische en verbon den troepen mogen zijn, wil wat zeggen in verband met de omstandigheid, dat de Bel gische en Fransche kranten geen enkel voor die partijen ongunstig bericht ooit nog heb- hen opgenomen'. Een officieel Reuterbencht uit Brussel zegt tevens nog, dat de zeer ernstige maatregelen JEijn genomen om de verdediging van Brus sel te verzekeren en de stad te vrijwaren voor elke verrassing En dan volgt het volgende, dat voor oen goed verstaander wel belangwekkend moet heeteu: „Meer of minder talrijke troepen ver dwaalde cavalerie zijn teruggedreven op Brussel en aan de waakzaamheid der waohr ten van cenige plaatsen ontsnapt. Deze groe pen zouden onvermijdelijk stuiten op de ver- MVt-fi iigen, aangebracht rondom de hool'i l- fclad en goot] bewaakt door burgerwachten, gewapend met Mausers en vastbesloten om hunnen plicht te doen. „Te Brussel zijn 20,000 leden van de bur gerwacht, die goed gewapend zijn en voor zen van patronen, en sedert veertien dagen geoefend en voor den oorlog voorbereid. On iler deze omstandigheden valt er niet aan te twijfelen, dat de hoofdstad gevrijwaard is tegen een aanval, die bovendien toch al on waarschijnlijk is." Wie tusschen de regels van deze „officieele cdedeel:lig" door weet te lezen» diet er uit hoe, er voor Brussel hoogst ernstige ge- benrtenissen zijn te wachten' Een tweede belangrijk voorval dat gisteren bekend werd, is bet meedoen van Japan in den strijd. Verleden week Donderdag beeft Japan aan Duitschland medegedeeld, dat liet eischt, dat Duitschland Kiautsjau zonder meer aan Ja pan zal afstaan, teneinde Kiautsjau even tueel weder aan China te kunnen teruggeven. Tegelijkertijd heeft Japan geëtedht, dat alle Duitsche oorlogsschepen, welke zich in de Japausöbe en Chineescbe wateren zouden be vinden, teruggeroepen zouden wonlen of ont wapend. Hoewel Japan binnen een week ant woord op deze eischen verwacht, spreekt het vanzelf, dat Duitschland er niet aan denkt XKieli aan denken kan deze eischen in te wil ligen. en dat dus de door Japan gestelde vraag minder als een dreigend ultimatum, dan wel als een formeele oorlogsverklaring moet worden beschouwd. Reeds Vrijdagavond heeft er dan ook een algèmeene trek van hooggeplaatste Japanners naar Den Haag en Rotterdam plaats gehad! Zij allen wachten tic eerste gelegenheid af om naar hun vader land terug te koeren. Enkele van deze Ja- panselie notabelen verzekerden reeds Vrijdag avond, dat inderdaad do oorlog tusschen Ja pan en Duitschland als een feit kan worden beschouwd. Zaterdagmiddag werd van offi cieele Duitsche zijde aan een onzer corres pondenten verzekerd, dat de oorlogstoestand tusschen Duitschland en Japan door de Duit- 6che regeering beschouwd wordt te zijn inge treden. Japan schaart zich dus nu aan de zijde van den erfvijand, den Rus! In Engeland en Frankrijk halen „het gele Ére vaar" met de meeste gerusthei d binnen. Hoe ernstig de gevolgen hiervan kunnen «rijn voor onze koloniën, behoeven wij wel Biet te zeggen! ..En hoe misselijk en onwaar het voorwend sel is,, blijkt wel hieruit, dat Engeland en tal iVap' andere landen wèL „concessies" in China •ebben, die Japan niet terugeischt! Men zie de telegrammen en hieronder. Ten slotte Oostenrijk. Het blijkt dat de „zeeslag" waarvan gisteren bericht werd, zich bepaalt tot een Franscben aanval op een oud Oostenrijksch scheepje van 2400 ton, dat is gezonken. Belangrijker is het optreden van Oostenrijk op den Balkan. De Oostenrijkers beschieten n.l; van zee uit. den strategisch belangrijken berg Lowtsjen. die half Monte negro beheerscht. Uit de plaatsen, in een telegram genoemd, blijkt voorts dat bun troepen van twee zijden tegen bet kleine Mon tenegro oprukken. De lijn Krivostië—Graho- wo begint vlak bij Lisano en gaat dan noord- oostwaarts; de operatie-basis van liet andere Oostenrijksche korps is veel langer en strekt zich, tusschen Cajnica (Tsajnitsa) en Gacko (Gatsko) büna langs de heeele noord-west grens van het koninkrijkje uit, tot den boek waar het „saadzjak" aanving:. DE DUITSCHERS IN BELGIë. Er is over de actie der Duitschers iu Bel gië absoluut géén direct nieuws. Brussel wordt blijkbaar bedreigd: men zie de telegrammen.' Hieraan kan nog worden toe gevoegd dat het Hand, van Antw. waar schuwt tegen „berichten die minder gunstig zijn, doch die feiten betreffen, welke geen invloed op den einduitslag hebben".... Een hcridht uit Brussel zegt nog, dat de burger wacht werkt aan schansen rondom Brussel. Luik is nu definitief in handen der Duit- schere: langs een omwegje (zie de telegram men) geven dé Belgen dat nu toe. Van het gevechtsterrein in de Hespen- gouw hooren we edhter niets, en dat zal wel zoo duren, totdat de groote slag beeft plaats gelhad. Ter illustratie van de gruwelen des oorlog» geven we bier een verhaal, ontleend aan De Tijd, van een Duitsch soldaat, dié tie bestor ming van liet fort Pontisse beeft meege maakt. Of 't authentiek is weten we niét, maar het geeft voortreffelijk weer de mo derne oorlogs- en verdedigingstactiek, die schrikkelijk is! Tegeu tien uur trokken wij weg vertelde hij in verspreide detachementen van twee honderd man. Wij droegen groote knipmes sen, zakken zand, schansgraversgereedscbnp, schilden, handgranaten, om ons te dékken, ons te verdedigen, en om ons bij - eiken pas als 'tnoodig zou zijn, in te graven. Pontisse vuurde om het kwartier een geïsoleerd schot, alsof nieu te kennen wilde geven, dat men niet sliep. Op drie honderd vijftig meter af stand van de eerste venled ig:ngswerken, waarop wij aanslopen, kreeg ik de wonde, welke mij huiten gevecht, stelde. De grond was bezaaid met voetangels, groote scherpe punten staal, die met een drievoet in den grond zitten. Ik struikelde Over den eerste, viel, en de volgende drong mij in de knie schijf; ik bleef half bewusteloos liggen en maakte in dien toestand het rampzalige ge vecht mee. Ik weet niet, wie bet. eerst alarm sloeg, doch plotseling braken gansehe bundels licht hoven het fort uit. De Belgen, die geen elee- trisch licht meer hadden, werkten met licht- granaten onophoudelijk vanuit de vier hoe ken der forten, en onmiddellijk ratelden de machinekanonnen, ieder in zijn boog, evenals het lichtte geschut. De onzen gingen plat lig gen, doch met deze schrikkelijke oorlogswerk tuigen, die zoowel den grond bestrijken als de verte, beeft men altijd gesneuvelden. Het fort zweeg kort daarna en liet de onzen rus- dat in den nadh't. Een wolk van rook en vuur vloog in de ronde over onze soldaten. Wat helpen daar zakken zand en schilden! Ik strek me zoo ver ik kan en begin te kruipen, de revolver in de hand. De schrijnende won de aan mijn heen doet ontzettend pijn. Het haastige commando „vooruit" is het laatste wat ik van de onzen hoor. Onze troepen schieten op goed geluk, wer pen hommen op goed geluk, doeb moeten •ven later op goed geluk vluchten. Tiental len vallen in de voetangels en onophoudelijk bestrijken de mitrailleuses den grond in een kleinen cirkel. Het was iets als van een dui- velsehe tuchtiging. Ik geloof, dat er geen tachtig van de onzen ongedeerd zijn terugge keerd. Ik zag ze vluchten met achterlating van hun heele bewapening. Ik kroop nog een duizend meter met dé armen en den eenen voet. 's Morgens werd ik geheel verstijfd, op- ge raapt door eeu kruisende ambulance. IN DEN ELZAS. Van Fransche zijde hooren we van een alge meen opdringen en offensief der Fransche troe pen in den Elzas. Uit Parijs wordt gemeld: „De Fransche troe pen rukken voortdurend op. Wij hebben Schir- meCk bezet op twaalf kilometer stroomaf van Saales (aan de Breusch). Wij namen twaalf veldkanonnen, twaalf munitiewagens, acht mi trailleuses. De Fransche cavalerie drong op tot Mulbach en Lutzelhausen. Wij namen en bezetten den Col au bois (de grensovergang over den bergtop) op den weg naar Schlestadt (Schlettstadt) en Saint Marie aux mines (Mar- kirch). in den Elzas bezetten wij verder de lijn lanu- Cernay-Dannemarie." (Dit is op den weg naar Mühlhausen). Indien deze berichten juist zijn, zouden de Fransche troepen dus over de geheele Oostgrens zijn voorwaarts getrokken. Schirmeck ligt 8 K.M. over de Fransche grens op den weg naar Straatsburg. En Lutzelliauseu 8 K.M. verder op denzelfden weg. Schledsfadt ligt in het Rijndal tusschen Colmar en Straats burg, 30 K.M, Z.Z.Ö. van Schirmeck. lliann ligt geheel in het Zuiden van de Vogezen bij de vlakte van Belfort in den Ober Elsasz. Met Dannemarie wordt bedoeld het plaatsje in de Ober Elsasz, in het Duitsch Dammerkirch ge noemd, en halfweg liet reeds bekende Altkirch en de Fransche grens gelegen. In deze bergstreek zal het wel een soort gue- rilla-oorlog zijn, door de jagers en uhlanen voor al gevoerd. Groote gevolge» zijn er aan dit voortdriugen echter niet verbonden. De gewel dige vestingwerken van Elzas-Lotharingen slui ten elk indringen in het eigenlijke Duitschland uit! JAPAN RN DE OORLOG. Zooals in ons „Overzicht" wordt gezegd, heb ben de Japanners besloten om óók meê te doen. Niet alleen dus de onbeschaafde Rus, maar ook de Mongool en de Japanner het „gele ge vaar" bij uitstek? gaan zich nu mobiliseeren tegen de beschaafde volkeren van midden- Europa. De Japanner vergeeft niet licht; voor het feit, dat Duitschland behoord heeft tot de mogend heden, die indertijd na den Chineesch-Japan- sclien oorlog aan Japan een groot deel van de vruchten der overwinning hadden onthouden, wordt thans afgerekend. Met Japan onder de combattanten zullen er negen rijken in staat van oorlog zijn, nl. het Bntsche Rijk, Rusland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, België, Servië Montenegro en Japan. Het optreden van Japan dreigt nu echter weer tot moeilijkheden te zullen leiden tusschen dat land en de Vereenigde Staten. In officiëele kringen te Washington beschouwt men het Japansche ultimatum aan Duitschland gezonden, als de meest ernstige ontwikkeling van den oorlog. De Japansche regeering deed door haar gezant, graaf Chinde, mededeelen, dat alle belangen van het neutrale Amerika ge handhaafd zullen worden. De Morning Post verneemt uit Washington, dat de regeering der Vereenigde Staten er zeer veel waarde aan hecht, dat de status quo in China gehandhaafd blijft en dat Kiao-tsjou niet over zal gaan aan eenige andere mogendheid dan China. Het zou den Amerikanen ook uiterst misha gen, indien Japan zich meester maakte van de Samoa-eilanden en dat vooral met het oog op het strategisch belang van die eilanden ten aan zien van het Panama-kanaal De brand is echter ontstokenwaar zal tig na-deren tot aan 'tprikkeldraad. Horveten .het vuur eindigen. er vielen in de helscbe uitvindingen, die men Kiau-Tsjau, waarvan do afstand door do hij de Franscben wolfsgaten noemt, diepe ke- Japansche regeering wordt geëischt, is een ge- gelvormige kuilen, waarin een piek is ge-1 bied van omstreeks r'00 vierk. K.M. in de plaatst van sabellengte, weet ik niet. Houder- Chineescbe provincie Shangtoeng. Aanleiding den zijn gedood of gewond met mij wegge-1 tot dt, inbezitneming door Duitschland was do voerd. Geen stukje grond zei een mijner ka meraden van zoo'n verdoemd Fransch fort is te vertrouwen. Sommigen verschansten vermoording met medewerking van de Chinee- sche autoriteiten van missionarissen (Nov. 1897). Troepen, onder admiraal Diederich, zich achter een ldein grashoopje en plotseling bezetten het gebied en op 0 Maart 1898 kwam vloog 'het grashoopje in de lucht. Ala men I tusschen het Duitseho rijk en China een ver een hoopje kiezelsteen en naderde, dat daar neergeworpen leek, kreeg men een regen van puin naar het hoofd, als een schroot vuur van twintig kanonnen en de steeneu wondden zélfs de gevallenen in den omtrek. En onop houdelijk vuurpijlen en lichtgrauaten. die den omtrek ju eeu onheilspellend, blauw licht zetten. Op eeps zag, ik .een koepeltje in d-e hoogte schuiven. Welke spookachti'ge dingen «iini drag tot stand, waarbij China Kiau-Tsjau met de gelijknamige booht en de eilanden voor 99 jaren afstond aan Duitschland. Een neutrale zöno rondom het pachtgebied gelegen, beschermt Kiau-Tsjau voor Ohinee- sehC~aanvallen. De Duitsche regeering heeft dit gebied ver worven in samenwerking met de Russische re- göering, eu tegenden wan soil van Japan in. Het Duitsche smaldeel in het Verre Oosten, waarvan Japan de ontwapening of verwijde ring eischt, bestaat uit de twee pantserkrui sers Scharnhorst en Gneisenau en de drie kleine pantserdekkruisers Leipzig, Einden en Nürnberg. De Scharnhorst en Gneisenau zijn zusterschepeu van 11:000 ton. die iu 1906 van stapel geloopen zijn. Hun snelheid bedraagt 2233 knoop eu hun voornaamste wapening bestaat uit 8 snelvuurkanonnen van 21 c.M. eo 0 van 15 c.M. De Einden heeft een waterver plaatsing van 3650 ton en voert 12 kanonnen van 10.5 c.M.; de nog kleinere schepen Nürn berg eu de Leipzig hebben 10 van die kanon nen. I)E CZAAR EN ZIJN BEMINNELIJKHEID. Ifet komt nu opeens en onverwacht uit, hoe een beminnelijke regeering die Russische wel is! Na het vrij willig-beloofde zelfbestuur aan de Polen, is nu een proclamatie van den Czaar verschenen, die overvloeit van beminnelijk heid voor.de Joden Inderdaad. Deze moet inhouden de betuiging van stel lige verwachting van den Czaar, dat zijn Jood- sehe onderdanen hem „de liefde, die hij hun steeds heeft, bewezen," thans door trouw en op offeringsgezindheid zullen vergelden!.... In dit stuk, dat, volgens de Duitseho bladen, verspreid wordt in het Russisch en liet.,..Jid disch," de omgangstaal van een groot deel der Russische «Toden en dat begint met: „Aan mijn lieve .Toden," herinnert de Czaar aan „de vele weldaden," die de Joden in Rusland, vooral van het huis Romanof, hehhen genoten en wekt hij hen op vrijwillig dienst te nemen, daar immers liet belang van de Joden nauw verbonden is met dat van het Russische Rijk. Of daar één Jood in zal loopeu?. DE SOCIALISTEN EN DE OORLOG. In het socialistische orgaan Monatebcften publiceert FJluard Bevnste-in een artikel oyer den oorlog, waarin hij Rusland als den eigen lijken aanstiéhtei van den oqrl'o-g aanwijst. ,,'tGaat er thans enkel om of Duitedhland en Oostem-ijk-HongaruV de overwinning beha len op hun tegenstanrlerts. Daartoe moeten echter allo krachten waarover de natie be schikt, worden ingespannen. De sociaal-demo cratische Rijksdagfractie heeft dit ingezien en de door de regeeving gevraagde oorlogs- oredjeten toegestaan. Zij deed dit uit zuiver plichtsgevoel, in het belang van het eigen volk en zonder een spoor van chauvinisme." En -het Rij-ksdaglid Lndwig Quessèl, even eens een sociaal-democraat, schrijft: „Een vreeseJijk lot bedreigt ons volk. Van Offtt, west en noord komt de vijand opzet ten om ons ten onder te brengen. Het (Duit sche) volk, dat in het rijk des geestes de heer lijkste bouwwerken heeft opgetrokken;, het volk welks reusachtige zedelijke kracht het moderne socialisme heeft doen geboren wor den, zou thans de buiten moeten wórden van volken, wier aanleg en gaven nergens en thousiaster erkenning vonden dan juist van Duifcschen kant. Wat de vijanden van DuitscV land op het oog hebben is een zonde tegen de beschaving, ja tegen de geheele mensch- hekl, welke zich nooit zóó hoog had kunnen verheffen, indien niet Duitseho arbeid des geestes daarvoor den weg Ihiad gebaand. Wie het Duitsche volk wil ten onder brengen eu voor alle tijden onmachtig maken, streeft ei-: naar, alle hoop der menschlheid op de toe komst te vernietigen. De Duitsche arbeiders zullen zich weten te verdedigen. Hoe ook de heerschende klassen mogen hebben gezon digd* in dit oogenblik nu het gaat om zijn of niet-zijn schaart de arbeidersklasse zich om hét vaandel der natie, en strijdt zij voor recht en vrijheid." GENERAAL VON EMMICH. De opperbevelhebber der Duitsche troepen aan de Maas, generaal der infanterie Otto von Ernmich, werd, naar do Köln. Ztg. meldt, den 4en Augustus 1848 te Minden geboren. Bij het uitbreken van den oorlog van 1866 trad hij hij het 5öe reg. in dienst, hij werd in 1868 luitenant en maakte niet zijn regi ment den veldtocht van 1870/71 mede. Hij nam deel aan de slagen van Spichern en Gravelotte eu aan de gevechten bij For- bacb Peltre, Ooloinbey en Pon tralier en aan de belegering van Metz. Gesierd met het ijze ren kruis 2e klasse keerde hij uit den strijd terug, was van 1875 tot 1879 adjudant dor 29o en de Koninklijke familie gaan naar Ant- VOOR ONZE SOLDATEN. Er wordt voor de soldaten ontzaglijk veel gedaan: we hehhen nl gezegd, dat er in dat werk wel eens een beetje orde mocht kemou en dal. er eigenlijk één organisatie moest we zen, die de touwtjes in banden heeft en on- noodige of overbodige dingen inperkt. Maar er is één zaak waarvoor we op eigen houtje allen kunnen werken. Vooral de le zers van onze courant. Er is n.l., naar wij van verschillende sol daten hooren, behoefte aan katholieke lec tuur in de kazernes en hulpkazernes. Welnu, men doet, én voor de verspreiding der goede loc tuur, èn voor de soldaten, een dubbel goed werk als men iles avonds nog, zoo vroeg mogelijk, onze courant nadat die gelezen is, afstaat aan de soldaten ter lezing. De wacht commandanten der kazernes en hulp-kazernes nemen de gelezen couranten gaarne aan, als teen zegt dat ze ter lezing worden gegeven voor wie wil. Niet alleen hier iu de stad* maar ook, en nog véél meer, geldt dit alle» op de dorpen buiten. Wil men e.r eens om donken? beoordeel aar moet den schüu van de werke lijkheid weten te onderscheiden. Eerst dan kan hij goede conclusies maken, conclusies die overigens door de groote massa niet wor den aanvaard. Want die laat zich door haar gevoelens beheerscheu en gelooft wat ze hoopt. Hebben de Duitschers succes in België? De een zegt ja, de ander de massa zegt neen. De deskundige beoordeelaar zegt niets, maar ziet nog toe. Hij weet, dat er noch vau ten Duitsch noch van een Belgisch fiasco sprake is. Dat er gevechten zijn geweest, waarbij de Duitschers tienmaal zooveel man schappen verloren als de Belgen, bewijst hoe genaamd niets. De Belgen hehhen ook de forten om Luik moeten overgeven. Maar de deskundige beoordeelaar heeft dat zien aan komen. En 'hij ziet nog heel wat meer aankomen. Iu zijnverbeelding ziet hij al de Duitsche cavalerie Brussel blonensüornien. Hü ziet Brussel capituleeren, en hij ziet daar liet Ko ninklijk paleis bewonen door den Dnitschen stadhouder. Maarhet is geen wapenfeit van beteekenis. Het is een schijnsucces, zeg desnoods eeu ïnoreele overwinning, waarom men in Berlijn kan feestvieren. Maar een krijgss-uccesis het niet. Een krijgssucces is de overwinning in een grooten veldslag. Een krijgssucces is reeds in vele gevallen do noodzakelijk geworden positieverandering van den vijand. Bloed hoeft er dan niet te stroomen. Het kan gaan zonder een enkel schot. En de buitenwereld heeft cr niets vap te weten. Want die interesseert zich slechts matig voor dergelijke militaire successen. Die kijkt alleen naar schijnsucces, waarop ook do meeste telegrammen zijn gebaseerd. BRUSSEL BEDREIGD? BRUSSEL, 17 Aug. (Part) De ïegeering brigade infanterie en bleef toen in het front zonder ooit de militaire academie bezocht te hebben of bij den hoogere adjudantuur of bij don generalen staf in dienst te zijn geweest. Hij was commandant van het 11e bataljon jagers, het 14e regiment infanterie, de 3e in fanteriebrigade, de 10e divisie en sedert Mei 1909 van bet 10e leg-ei'corps. Dat een officier, die steeds in het front h-èeft gestaan, zulk een Ih'eoge plaat-s verworven heeft, is slechte zel den voorgekomen en bewijst des te meer de bekwaamheid van deii .veroveraar van Luik", zooals het blad von Ernmich noemt. KRIJGSSUCCESSEN EN SCHIJNSUCCESSEN. Een onzer militaire berichtgever» schrijft werpen. Brussel zal militair worden be stuurd. Men vreest klaarblijkelijk een aau- val of de bezetting der hoofdstad, boewei hot officieel persbureau geruststellende verkla ringen geeft. BRUSSEL, 17 Aug. Officiéél wordt door Reuter medegedeeld In strijd met de bedoeling van de wet van 1859 is de regeering te Brussel gebleven ge durende den tijd, dat het Belgische leger al leen aan den vijand het hoofd had te bieden. Thans, nu bevriende legers zich op Belgisch gobied bevinden, is de regeering van oor deel, dat de zetel der regeering moet wor den overgebracht naar Antwerpen, overeen komstig de opvatting van hen, -die de groote I t U Z 1 L 1 Iv (L l\l t tl /1.A J versterkte positie in het leven hebben ge- ihyu bedriegt, ook iu den krijg. Een goed roepen. Dit geschiedt geenszins, wül de toer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1